Ponoka, AB
Bareback - 2
1. Sat, September 25 2021, 1:00 PM
1.
Cam Bruised Head - Standoff, AB
3. Sun, September 26 2021, 1:00 PM
1.
Dallas Young Pine - Calgary, AB
Barrel Racing - 33
1. Sat, September 25 2021, 1:00 PM
1.
Claire Myers - Ponoka, AB
2. June Lulua - Nemiah Valley, BC
3. Sue Krebs - Fort Macleod, AB
4. Sheryl Manychief - Calgary, AB
5. Dovelyn Bruised Head - Standoff, AB
6. Janae Devine - Cardston, AB
7. Camille Whitney - Cochrane, AB
2S. Sat, September 25 2021, 5:00 PM
1.
Cheyenne Black Water - Cardston, AB
2. Grace Kelly - Bismarck, ND
3. Brandi Onespot - Tsuut'Ins, AB
4. Nevada Crane - Maskwacis, AB
5. Alexi Buffalo - Dillon, MT
6. Jayden Standing Alone - Coolhurst, AB
7. Fallyn Creighton - Cardston, AB
8. Karlee Meyers - Box Elder, MT
9. Tristin Bull - Good Fish Lake, AB
10. Jocee Louis - Browning, MT
11. Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
12. Brittany Bird - Cut Bank, MT
13. Katelin Conway - Cut Bank, MT
14. Ashley Picard - Pendleton, OR
15. Simone Soop - Calgary, AB
16. Lita Crawler - Morley, AB
17. Charmayne Pickens - Standoff, AB
18. Taylor Buffalo - Maskwacis, AB
19. Carrie Fitzpatrick - Browning, MT
3. Sun, September 26 2021, 1:00 PM
1.
Pj Fox - Cardston, AB
2. Cayda Dodginghorse - Tsuut'Ina Nation, AB
3. Sonya Dodginghorse - Tsuu T'Ina Nation, AB
4. Dawn Potts - Brocket, AB
5. Carly Day Chief - Standoff, AB
6. Chase Creighton - Standoff, AB
7. Sharlee Scout - Cardston, AB
Bull Riding - 9
1. Sat, September 25 2021, 1:00 PM
1.
Zachery King - Blueberry River, BC
2. Brandon Louie - Cawston, BC
3. Coy Doore - Siksika, AB
4. Shooter Good Striker - Coalhurst, AB
3. Sun, September 26 2021, 1:00 PM
1.
Tahj Wells - Browning, MT
2. Preston Louis - Browning, MT
3. Lucky David - Brocket, AB
4. Donald Saddle Back - Cluny, AB
5. Ferren Rattlesnake - Maskwacis, AB
Calf Roping - 21
1. Sat, September 25 2021, 1:00 PM
1.
Lane Little Bear - Standoff, AB
2. Levon Fox - Cardston, AB
3. Kale Day Chief - Cardston, AB
4. BO Wells - Cardston, AB
5. Kash Weasel Fat - Cardston, AB
6. Zane Not Afraid - Lodge Grass, MT
7. Nolan Conway - Cut Bank, MT
8. Leon Littlelight - Tsuut'Tina Nation, AB
9. Ty Levi Black Water - Standoff, AB
10. Bailee Benjamin - Cardston, AB
3. Sun, September 26 2021, 1:00 PM
1.
Wright Bruised Head - Tsuu'Tina, AB
2. Adam Soop - Cardston, AB
3. Rick Fox - Cardston, AB
4. Andre Lafrance - Wyola, MT
5. Mike White Quills - Cardston, AB
6. Tristin Dixon - Morley, AB
7. Jake Fox - Cardston, AB
8. Dax Eagle Bear - Standoff, AB
9. Slim Creighton - Standoff, AB
10. Jay Crawler - Morley, AB
11. John Pickens - Babb, MT
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 30
1. Sat, September 25 2021, 1:00 PM
1.
Chyana Johnson - Browning, MT
2. Darcy Skunkcap - Browning, MT
3. Gracie Crawler - Morley, AB
4. Sydney Not Afraid - Lodge Grass, MT
5. Sherris McArthur - Maskwacis, AB
6. Raven Shade - Cardston, AB
7. Chooch Taypotat - Whitewood, SK
8. Dovelyn Bruised Head - Standoff, AB
9. Roxanne Not Afraid - Lodge Grass, MT
10. Olivia Many Wounds - Calgary, AB
2S. Sat, September 25 2021, 5:00 PM
1.
Lita Crawler - Morley, AB
2. Katelin Conway - Cut Bank, MT
3. Charmayne Pickens - Standoff, AB
4. Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
5. Brittany Bird - Cut Bank, MT
6. Kristie Ward - Maskwacis, AB
7. Grace Kelly - Bismarck, ND
8. Sadie Dodginghorse - Calgary, AB
9. Jocee Louis - Browning, MT
10. Brandi Onespot - Tsuut'Ins, AB
11. Colleen Crawler - Morley, AB
3. Sun, September 26 2021, 1:00 PM
1.
Pj Fox - Cardston, AB
2. Chase Creighton - Standoff, AB
3. Cammie Fox - Cardston, AB
4. Rayne Bruised Head - Standoff, AB
5. Carly Day Chief - Standoff, AB
6. Courtney Small - Pryor, MT
7. Dawn Potts - Brocket, AB
8. Kurrie Small - Lodge Grass, MT
9. Bailey Bruised Head - Standoff, AB
Mixed Team Roping - 0
Saddle Bronc - 12
1. Sat, September 25 2021, 1:00 PM
1.
Leegene Barlow - Rock Point, AZ
2. Chazz Crowchild - T'Suu Tina, AB
3. Colten Wildman - Chocrane, AB
4. Doug Fitzgerald - Babb, MT
5. Phillip Whiteman - Busby, MT
6. Montana Barlow - Rock Point, AZ
3. Sun, September 26 2021, 1:00 PM
1.
Alan Kole Gobert - Browning, MT
2. Lionel Shade - Cardston, AB
3. Chayse Scout - Fort Macleod, AB
4. Will Bruised Head - Standoff, AB
5. Donald Saddle Back - Cluny, AB
6. Byron Bruised Head - Standoff, AB
Sr. Breakaway - 31
1. Sat, September 25 2021, 1:00 PM
1.
Robert Wells - Cardston, AB
2. Greg Two Young Men - Morley, AB
3. Rudy McLean - Morley, AB
4. Jordan Bruised Head - Lethbridge, AB
5. Lawrence Crawler - Morley, AB
6. Carver Salter - Morley, AB
7. Henny Bruised Head - Standoff, AB
8. Ken Augare - Browning, MT
9. Ray Augare - Browning, MT
10. Chooch Taypotat - Whitewood, SK
2S. Sat, September 25 2021, 5:00 PM
1.
Dean Louis - Mackwacis, AB
2. Jake Longbrake - Dupree, SD
3. Everett Hall - New Town, ND
4. Hardee Skunkcap - Browning, MT
5. Terry Fischer - Fort Yates, ND
6. Beatle Soop - Reqina, AB
7. Marvin Yellow Bird - Maskwacis, AB
8. Merle Yellow Bird - Maskwacis, AB
9. Troy Crawler - Morley, AB
10. Sam Bird - Cut Bank, MT
11. Terry Tatsey - Browning, MT
3. Sun, September 26 2021, 1:00 PM
1.
Hank Shade - Cardston, AB
2. Brian Crane - Maskwacis, AB
3. Darcy Dixon - Morley, AB
4. Keith Tatsey - Heart Butte, MT
5. Keith Johnson - Maskwacis, AB
6. John Pickens - Babb, MT
7. Evans Day Chief - Standoff, AB
8. Jeff Fox - Cardston, AB
9. Robert Bruised Head - Standoff, AB
10. Spider Ramone - Hays, MT
Steer Wrestling - 24
1. Sat, September 25 2021, 1:00 PM
1.
JR Weasel Fat - Cardston, AB
2. Lane Little Bear - Standoff, AB
3. Shane Day Chief - Standoff, AB
4. TY Day Chief - Standoff, AB
5. Shawn Buffalo - Maskwacis, AB
6. Jan Onespot - Calgary, AB
7. Nolan Conway - Cut Bank, MT
8. Jay Many Grey Horses - Standoff, AB
9. Bart Holloway - Siksika, AB
10. Doug Fitzgerald - Babb, MT
2S. Sat, September 25 2021, 5:00 PM
1.
Greg Louis - Browning, MT
2. Keenan Crane - Cardston, AB
3. Tuck Johnson - Browning, MT
4. Brent Dodginghorse - Tsuut'Ina Nation, AB
3. Sun, September 26 2021, 1:00 PM
1.
Jim Stevens - Strathmore, AB
2. Wright Bruised Head - Tsuu'Tina, AB
3. Kash Shade - Lethbridge, AB
4. Jon Wells - Lethbridge, AB
5. Coy Black Water - Cardston, AB
6. John Colliflower Iv - Cardston, AB
7. Nick Clairmont - Ronan, MT
8. Derek Azure - Harlem, MT
9. Dakota Giesbrecht - Standoff, AB
10. Otys Little Mustache - Brocket, AB
Team Penning - 0
Team Roping - 48
1. Sat, September 25 2021, 1:00 PM
1.
Shane Many Wounds - Tsuu Tina, AB & Trevor Many Wounds - Tsuut'Ina, AB
2. Everett Hall - New Town, ND & Terry Fischer - Fort Yates, ND
3. Shane Many Wounds - Tsuu Tina, AB & Emmet Crowchild - Tsuu' Tina, AB
4. Jake Longbrake - Dupree, SD & Everett Hall - New Town, ND
5. Chazz Crowchild - T'Suu Tina, AB & Emmet Crowchild - Tsuu' Tina, AB
6. Kale Day Chief - Cardston, AB & Kash Weasel Fat - Cardston, AB
7. Charlie Ereaux - Hays, MT & Spider Ramone - Hays, MT
8. Jake Longbrake - Dupree, SD & Terry Fischer - Fort Yates, ND
9. Jeremy Not Afraid - Lodge Grass, MT & Zane Not Afraid - Lodge Grass, MT
10. Kale Day Chief - Cardston, AB & Shane Day Chief - Standoff, AB
2S. Sat, September 25 2021, 5:00 PM
1.
Keenan Crane - Cardston, AB & Roddy Not Afraid - Lodge Grass, MT
2. Lane Little Bear - Standoff, AB & Kash Weasel Fat - Cardston, AB
3. Roddy Not Afraid - Lodge Grass, MT & Tristin Dixon - Morley, AB
4. Dustin Bearspaw - Morley, AB & Tye Yellow Bird - Maskwacis, AB
5. Troy Crawler - Morley, AB & Jay Crawler - Morley, AB
6. Keenan Crane - Cardston, AB & Bailee Benjamin - Cardston, AB
7. Nolan Conway - Cut Bank, MT & Colten Lefthand - Eden Valley, AB
8. Jackson Louis - Vernon, BC & Jake Crawler - Morley, AB
9. Nolan Conway - Cut Bank, MT & Shawn Bird - Cut Bank, MT
10. Jayton Ky Day Chief - Standoff, AB & Shane Day Chief - Standoff, AB
11. Merle Yellow Bird - Maskwacis, AB & Marvin Yellow Bird - Maskwacis, AB
12. Brent Dodginghorse - Tsuut'Ina Nation, AB & Garrett Benjamin - Morley, AB
13. Jackson Louis - Vernon, BC & Bailee Benjamin - Cardston, AB
14. Slim Creighton - Standoff, AB & Rodie Owen Pickens - Standoff, AB
15. Aaron Henry - Box Elder, MT & Terry Tatsey - Browning, MT
16. Billy Potts - Brocket, AB & Colten Lefthand - Eden Valley, AB
17. Troy Crawler - Morley, AB & Garrett Benjamin - Morley, AB
18. Sam Bird - Cut Bank, MT & Terry Tatsey - Browning, MT
19. Aaron Henry - Box Elder, MT & Keith Tatsey - Heart Butte, MT
20. Merle Yellow Bird - Maskwacis, AB & Carter Yellow Bird - Maskwacis, AB
21. Greg Louis - Browning, MT & Tuck Johnson - Browning, MT
22. Billy Potts - Brocket, AB & David Bearspaw - Morley, AB
23. Brent Dodginghorse - Tsuut'Ina Nation, AB & Trevor Many Wounds - Tsuut'Ina, AB
24. Greg Louis - Browning, MT & Preston Louis - Browning, MT
25. Sam Bird - Cut Bank, MT & Shawn Bird - Cut Bank, MT
26. Carter Yellow Bird - Maskwacis, AB & Marvin Yellow Bird - Maskwacis, AB
27. Peter Tatsey - Heart Butte, MT & Tuck Johnson - Browning, MT
28. Dustin Bearspaw - Morley, AB & David Bearspaw - Morley, AB
3. Sun, September 26 2021, 1:00 PM
1.
Darcy Dixon - Morley, AB & John Pickens - Babb, MT
2. Buddie Dixon - Morley, AB & Andre Lafrance - Wyola, MT
3. Dax Eagle Bear - Standoff, AB & Dakota Giesbrecht - Standoff, AB
4. David Shade - Cardston, AB & Slim Creighton - Standoff, AB
5. Jay Crawler - Morley, AB & Jake Crawler - Morley, AB
6. Andre Lafrance - Wyola, MT & Spider Ramone - Hays, MT
7. Wright Bruised Head - Tsuu'Tina, AB & Otys Little Mustache - Brocket, AB
8. Darcy Dixon - Morley, AB & Tristin Dixon - Morley, AB
9. Dax Eagle Bear - Standoff, AB & Keith Tatsey - Heart Butte, MT
10. John Pickens - Babb, MT & Rodie Owen Pickens - Standoff, AB
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 2
3. Sun, September 26 2021, 1:00 PM
1.
Tahj Wells - Browning, MT
2. Silas Kitto, Jr - Bloomfield, NE
Jr. Breakaway - 4
1. Sat, September 25 2021, 1:00 PM
1.
Hadley Not Afraid - Hays, MT
2. Leela Pepion - Browning, MT
3. Sun, September 26 2021, 1:00 PM
1.
Rodie Owen Pickens - Standoff, AB
2. Memphis Dodginghorse - Calgary, AB
Jr. Barrel Racing - 15
1. Sat, September 25 2021, 1:00 PM
1.
Leela Pepion - Browning, MT
2. Hadley Not Afraid - Hays, MT
3. Lexie Crawler - Morley, AB
4. Tyressa Labelle - Morley, AB
5. Jada Wells - Cardston, AB
6. Aarianna Henry - Box Elder, MT
7. Kaitlyn Lulua - Nehiah Valley, BC
8. Addison Conway - Cut Bank, MT
9. Brynlee Benjamin - Morley, AB
10. Cayda Dodginghorse - Tsuut'Ina Nation, AB
3. Sun, September 26 2021, 1:00 PM
1.
Memphis Dodginghorse - Calgary, AB
2. Nevaeh Little Bear - Cochrane, AB
3. Brooke Fox - Cardston, AB
4. Rhegan Shade - Lethbridge, AB
5. Checotah Many Grey Horses - Cardston, AB
SRTR - 36
1. Sat, September 25 2021, 1:00 PM
1.
Rudy McLean - Morley, AB & Jesse Starlight - Calgary, AB
2. Jim Potts - Brocket, AB & James Plain Eagle - Brocket, AB
3. Marvin Yellow Horn - Calgary, AB & Kelvin Fox - Cardston, AB
4. Ken Augare - Browning, MT & Ted Hoyt - Cut Bank, MT
5. Greg Two Young Men - Morley, AB & Lawrence Crawler - Morley, AB
6. Ken Augare - Browning, MT & Ray Augare - Browning, MT
7. Rudy McLean - Morley, AB & Carver Salter - Morley, AB
8. Jeff Fox - Cardston, AB & Marvin Yellow Bird - Maskwacis, AB
9. Marvin Yellow Horn - Calgary, AB & Jim Potts - Brocket, AB
10. Greg Two Young Men - Morley, AB & Carver Salter - Morley, AB
2S. Sat, September 25 2021, 5:00 PM
1.
Merle Yellow Bird - Maskwacis, AB & Keith Johnson - Maskwacis, AB
2. Hardee Skunkcap - Browning, MT & Terry Tatsey - Browning, MT
3. Jake Longbrake - Dupree, SD & Terry Fischer - Fort Yates, ND
4. Henny Bruised Head - Standoff, AB & Robert Bruised Head - Standoff, AB
5. Sam Bird - Cut Bank, MT & Terry Tatsey - Browning, MT
6. Hoss Pepion - Browning, MT & Ted Hoyt - Cut Bank, MT
7. Jake Longbrake - Dupree, SD & Everett Hall - New Town, ND
8. Carter Yellow Bird - Maskwacis, AB & Marvin Yellow Bird - Maskwacis, AB
9. Troy Crawler - Morley, AB & Spider Ramone - Hays, MT
10. Hoss Pepion - Browning, MT & Ray Augare - Browning, MT
11. Everett Hall - New Town, ND & Terry Fischer - Fort Yates, ND
12. Chee-Chee Whiteman - Browning, MT & Wright Bruised Head - Tsuu'Tina, AB
13. Hardee Skunkcap - Browning, MT & Keith Tatsey - Heart Butte, MT
14. Merle Yellow Bird - Maskwacis, AB & Carter Yellow Bird - Maskwacis, AB
15. Dean Louis - Mackwacis, AB & Beatle Soop - Reqina, AB
16. Sam Bird - Cut Bank, MT & Spider Ramone - Hays, MT
3. Sun, September 26 2021, 1:00 PM
1.
Jim Stevens - Strathmore, AB & Wright Bruised Head - Tsuu'Tina, AB
2. David Shade - Cardston, AB & Slim Creighton - Standoff, AB
3. Hank Shade - Cardston, AB & Kelvin Fox - Cardston, AB
4. David Shade - Cardston, AB & Keith Tatsey - Heart Butte, MT
5. Darcy Dixon - Morley, AB & John Pickens - Babb, MT
6. Evans Day Chief - Standoff, AB & Keith Johnson - Maskwacis, AB
7. Jeff Fox - Cardston, AB & Marcel Saulteaux - Maskwacis, AB
8. Hank Shade - Cardston, AB & Jesse Starlight - Calgary, AB
9. Evans Day Chief - Standoff, AB & Marcel Saulteaux - Maskwacis, AB
10. Darcy Dixon - Morley, AB & Slim Creighton - Standoff, AB
Steer Roping - 0