Philip, SD
Bareback - 4
1. Fri, August 13 2021, 7:00 PM
1.
Jhett Knight - Pine Ridge, SD
2. Connor Heinert - New Underwood, SD
3. Sat, August 14 2021, 7:00 PM
1.
Teigen Robertson - New Underwoon, SD
2. Iver Paul - Faith, SD
Barrel Racing - 42
1. Fri, August 13 2021, 7:00 PM
1.
Cashae McGee - Rhame, ND
2. Callie Aamot - Desmet, SD
3. Becky Amio - Blunt, SD
4. Heather Bosse - Cogswell, ND
5. Taylor Bothwell - Pierre, SD
6. Jenna Humble - Mud Butte, SD
7. Kari Addison - New Underwood, SD
8. Jodie Obryan - Belvidere, SD
9. Stephanie Curtis - Fruitdale, SOUTH DAKOTA
10. Amy Wilcox - Red Owl, SD
11. Anna Garon - Philip, SD
12. Sierra Lee - Rhame, ND
2S. Sat, August 14 2021, 10:00 AM
1.
Piper Cordes - Wall, SD
2. Kailyn Groves - Faith, SD
3. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD
4. Rickie Engesser - Spearfish, SD
5. Kelly Anders - Elm Springs, SD
6. Becky Schinost - Bloomfield, NE
7. Katie Dibbern - Interior, SD
8. Bethany Keller - Spearfish, SD
9. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
10. Taylor Engesser - Spearfish, SD
11. Tiersyn Grubb - Spearfish, SD
12. Brylee Grubb - Spearfish, SD
13. Maggie Conner - Winferd, SD
14. Joey Carley - Philip, SD
15. Tammy Watson - Mitchell, SD
16. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD
17. Sydney Maher - Timber Lake, SD
18. Jonnie Anders - Elm Springs, SD
3. Sat, August 14 2021, 7:00 PM
1.
Victoria Blatchford - Brookings, SD
2. Raelin Jurgens - Parker, SD
3. Megan Vanliere - Pierre, SD
4. Jessica Hemphill - Rapid City, SD
5. Kassidy Peters - Brookings, SD
6. Raylee Fagerhaug - Wessington Springs, SD
7. Melissa Morris - Pierre, SD
8. Carole Hollers - Sturgis, SD
9. Becky Barry - Belle Fourche, SD
10. Gale Beebe - Custer, SD
11. Lynn Kohr - Gillette, WY
12. Sage Kohr - Gillette, WY
Bull Riding - 11
1. Fri, August 13 2021, 7:00 PM
1.
Xavian Laplante - Eagle Butte, SD
2. Willard Laplante - Dupree, SD
3. Riley Laplante - Dupree, SD
4. Jhett Knight - Pine Ridge, SD
5. Clint Nelson - Philip, SD
6. Kyle Hapney - Harrold, SD
7. Hudson Johnson - Kadoka, SD
3. Sat, August 14 2021, 7:00 PM
1.
Miles Englebert - Philip, SD
2. Hadley Joens - Eagle Butte, SD
3. Reece Reeder - Belle Fourche, SD
4. Wacey Ferguson - Hermosa, SD
Calf Roping - 24
1. Fri, August 13 2021, 7:00 PM
1.
Paden Belkham - Blunt, SD
2. Sterling Lee - Rhame, ND
3. Thane Lockhart - Oelrichs, SD
4. Trey Young - Dupree, SD
5. Bodi Mattson - Sturgis, SD
6. Chance Derner - New Underwood, SD
7. Cole Robinson - Moorcroft, WY
8. Troy Wilcox - Red Owl, SD
9. Rafe Wientjes - Onida, SD
10. Myles Kenzy - Iona, SD
2S. Sat, August 14 2021, 10:00 AM
1.
Eastan West - New Underwood, SD
2. TY Moser - Volga, SD
3. Tanner Fite - Hermosa, SD
4. Rio Nutter - Rapid City, SD
5. Nathan Sandoz - Newell, SD
6. Matthew Heathershaw - Quinn, SD
7. Chandler Comfort - Elwood, NE
8. Patrick Martin - Lexington, NE
9. Stratton Kohr - Gillette, WY
3. Sat, August 14 2021, 7:00 PM
1.
Bodey Waln - Martin, SD
2. John Thelen - Sioux Falls, SD
3. Reece Ullerich - Humboldt, SD
4. Tristan Spencer - Pierre, SD
5. Tate Hoffman - Highmore, SD
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 66
1. Fri, August 13 2021, 7:00 PM
1.
Jazz McGirr - Huron, SD
2. Layni Stevens - Saint Lawrence, SD
3. Peggy Garman - Sundance, WY
4. Sarah Vos - Caputa, SD
5. Devin Robinson - Moorcroft, WY
6. Haley Brown - Porcupine, SD
7. Sierra Lee - Rhame, ND
8. Hanna Schmidt - Keldron, SD
9. Taylor Bothwell - Pierre, SD
10. Ryen Sheppick - Pierre, SD
11. Jolene Loiseau - Flandreau, SD
12. Lacey Hewitt - Whitewood, SD
1SS. Fri, August 13 2021, 7:00 PM Second Section
1.
Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
2. Savana Johnston - Elm Springs, SD
3. Camri Elshere - Elm Springs, SD
4. Jenny Belkham - Blunt, SD
5. Jayda Tibbs - Ft. Pierre, SD
6. Bailey Wickre - Box Elder, SD
7. Racquel Wientjes - Opal, SD
8. Sydney Hollenbeck - Winner, SD
2S. Sat, August 14 2021, 10:00 AM
1.
Reann Crane - Whitewood, SD
2. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
3. Sage Gabriel - Quinn, SD
4. Becky Schinost - Bloomfield, NE
5. Jentri Hurlburt - Arcadia, NE
6. Hanna Hostutler - Midland, SD
7. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD
8. Taryn Sippel - Box Elder, SD
9. Timber Ann Kelly - Gardendale, TX
10. Toree Edgar - Oral, SD
11. Stacy Kraupie - Bridgeport, NE
12. Wrayler Brown - Piedmont, SD
13. Josey Poppens - Larchwood, IA
14. Taylor Engesser - Spearfish, SD
15. Tierny Hamlin - Highmore, SD
16. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD
17. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
18. Maggie Conner - Winferd, SD
19. Piper Cordes - Wall, SD
20. Joey Carley - Philip, SD
21. Kallie Carey - Rapid City, SD
22. Tatum Carey - Huron, SD
23. Kailyn Groves - Faith, SD
24. Tiersyn Grubb - Spearfish, SD
25. Brylee Grubb - Spearfish, SD
26. Jennifer Gale - Hartford, SD
27. Rickie Engesser - Spearfish, SD
28. Wregan Brown - Piedmont, SD
29. Wacey Brown - Piedmont, SD
30. Jaicee Williams - Wall, SD
31. Chenoa Vandestouwe - Inwood, IA
3. Sat, August 14 2021, 7:00 PM
1.
Brooklyn Hanson - Faith, SD
2. Randa Clabaugh - Arvada, WY
3. Syerra Christensen - Kennebec, SD
4. Holly Oftedahl - Brookings, SD
5. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
6. Jessica Magilke - Solen, ND
7. Caitlyn Olson - Buffalo, SOUTH DAKOTA
8. Sage Kohr - Gillette, WY
9. Karlie Nelson - Philip, SD
10. Carole Hollers - Sturgis, SD
11. Amy Johnson - Reva, SD
12. Kylene Baker - Buffalo Gap, SD
13. Jessica Hemphill - Rapid City, SD
14. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
15. Kassidy Peters - Brookings, SD
Mixed Team Roping - 25
1. Fri, August 13 2021, 7:00 PM
1.
Janika Arens - Brandon, SD & Rod Brown - Ponca, NE
2. Haley Brown - Porcupine, SD & Cash Hetzel - Lemmon, SD
3. Tanielle Arneson - Enning, SD & Tarin Arneson - Red Owl, SD
4. Lorita Nelson - Philip, SD & Tim Nelson - Midland, SD
5. Devin Robinson - Moorcroft, WY & Cole Robinson - Moorcroft, WY
6. Alex Hale - Union Center, SD & Tee Hale - Union Center, SD
7. Hanna Schmidt - Keldron, SD & Rory Brown - Edgemont, SD
8. Brett Wilcox - Red Owl, SD & Melissa Wilcox - Red Owl, SD
9. Jolene Loiseau - Flandreau, SD & Dylan Hart - Flandreau, SD
10. Denise Nelson - Midland, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
2S. Sat, August 14 2021, 10:00 AM
1.
Neal Engesser - Spearfish, SD & Taylor Engesser - Spearfish, SD
2. Becky Schinost - Bloomfield, NE & Bogie Webb - Volin, SD
3. Reann Crane - Whitewood, SD & Tommy Crane - Whitewood, SD
4. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD & Nevada Berquist - Watford City, ND
5. Jentri Hurlburt - Arcadia, NE & Clayton Symons - Mitchell, NE
6. Hanna Hostutler - Midland, SD & Jesse Hostutler - Midland, SD
7. Rickie Engesser - Spearfish, SD & Jace Engesser - Spearfish, SD
8. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD & Payton Pirrung - Hartford, SD
3. Sat, August 14 2021, 7:00 PM
1.
Tanegai Zilverberg - Holabird, SD & Wroper Kosel - Leola, SD
2. Amy Johnson - Reva, SD & Brad Johnson - Reva, SD
3. Syerra Christensen - Kennebec, SD & Carson Musick - Pierre, SD
4. Kelsey McDaniel - Midland, SD & Tucker Mcdaniel - Midland, SD
5. Cedar Jandreau - Kennebec, SD & Marty Jandreau - Kennebec, SD
6. Kassidy Peters - Brookings, SD & Tucker Rozell - Brookings, SD
7. Jayla Reed - Faith, SD & Ty Spickelmier - Faith, SD
Saddle Bronc - 16
1. Fri, August 13 2021, 7:00 PM
1.
Dylan Schofield - Phillip, SD
2. Cooper West - Philip, SD
3. Cody McCarthy - Laurel, MT
4. Clint Donaldson - Sturgis, SD
5. Kaden Deal - Eagle Butte, SD
6. Jhett Knight - Pine Ridge, SD
7. Kyle Hapney - Harrold, SD
8. Tayson Jones - Howes, SD
9. Seth Longbrake - Milesville, SD
10. Traylin Martin - Faith, SD
11. Wyatt Schuelke - Opal, SD
12. Caden McCarthy - Laurel, MT
3. Sat, August 14 2021, 7:00 PM
1.
Zane Howe - Rapid City, SD
2. Teigan Clark - Meadow, SD
3. Cole Pateneaude - Golden Valley, ND
4. John Thelen - Sioux Falls, SD
Sr. Breakaway - 26
1. Fri, August 13 2021, 7:00 PM
1.
John Hoven - McLaughlin, SD
2. Kirk Ford - Sturgis, SD
3. Scott Hollenbeck - Winner, SD
4. Tim Nelson - Midland, SD
5. Steve Klein - Sioux Falls, SD
6. Darren Lammers - Chancellor, SD
7. Mark Schumacher - Wolsey, SD
8. Jim Hale - White Owl, SD
9. Lynn McNenny - Sturgis, SD
10. Ross Weintjes - Mound City, SD
11. Lyle Wilcox - Red Owl, SD
12. Tim Bernstein - Faith, SD
2S. Sat, August 14 2021, 10:00 AM
1.
Chuck Nelson - Hartford, SD
2. Chuck Hamlin - Highmore, SD
3. Shawn Carey - Huron, SD
4. JB Lord - Aurora, SD
5. Neal Engesser - Spearfish, SD
6. Bogie Webb - Volin, SD
7. Glen Hostutler - Midland, SD
8. Blaine Carey - Huron, SD
9. John Heidler - Opal, SD
3. Sat, August 14 2021, 7:00 PM
1.
Darrell Barry - Belle Fourche, SD
2. Barry Knippling - Chamberlain, SD
3. Gary Zilverberg - Holabird, SD
4. Chad Hetzel - Lemmon, SD
5. Marty Jandreau - Kennebec, SD
Steer Wrestling - 27
1. Fri, August 13 2021, 7:00 PM
1.
Sterling Lee - Rhame, ND
2. Cameron Fanning - Olivet, SD
3. Clint Nelson - Philip, SD
4. Del Day - Morristown, SD
5. Seth Shorb - Hermosa, SD
6. Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD
7. Sawyer Strand - Platte, SD
8. Brent Woodward - Dupree, SD
9. Tegun Spring - Enning, SD
10. Ty Hale - Union Center, SD
11. Tee Hale - Union Center, SD
12. Brett Wilcox - Red Owl, SD
1SS. Fri, August 13 2021, 7:00 PM Second Section
1.
Calder Johnston - Elm Springs, SD
2. Tayson Jones - Howes, SD
3. Carson Johnston - Elm Springs, SD
4. Tyler Byrne - Martin, SD
5. Joe Ross - Martin, SD
2S. Sat, August 14 2021, 10:00 AM
1.
Denton Good - Long Valley, SD
2. Carter Kennedy - Beresford, SD
3. Jason Hapney - Harrold, SD
4. Tate Petrak - Martin, SD
5. Del Kraupie - Bridgeport, NE
3. Sat, August 14 2021, 7:00 PM
1.
Tristan Spencer - Pierre, SD
2. Daycen Hunt - Ridgeview, SD
3. Miles Spickelmier - Buffalo, SD
4. Sam Olson - Buffalo, SOUTH DAKOTA
5. Brad Johnson - Reva, SD
Team Penning - 0
Team Roping - 37
1. Fri, August 13 2021, 7:00 PM
1.
TY Hale - Union Center, SD & Tee Hale - Union Center, SD
2. Rafe Wientjes - Onida, SD & Wyatt Schuelke - Opal, SD
3. Tim Nelson - Midland, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
4. Cameron Irwin - Edgemont, SD & Rory Brown - Edgemont, SD
5. Blasé Steffen - Gregory, SD & Riley Hannum - Ft. Pierre, SD
6. Troy Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
7. Ross Weintjes - Mound City, SD & Tracer Olson - White River, SD
8. Kaden Deal - Eagle Butte, SD & Seth Longbrake - Milesville, SD
9. Trevor Olson - Mud Butte, SD & Sam Huffman - Lemmon, SD
10. Wade Monnens - Belle Fourche, SD & Cole Robinson - Moorcroft, WY
11. Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD & Clint Nelson - Philip, SD
12. Bodi Mattson - Sturgis, SD & Cash Hetzel - Lemmon, SD
13. Shaw Loiseau - Colman, SD & Dylan Hart - Flandreau, SD
2S. Sat, August 14 2021, 10:00 AM
1.
Eastan West - New Underwood, SD & Caden Stoddard - Noris, SD
2. Blair Lammers - Hermosa, SD & Bryan Lemmon - Torrington, WY
3. Payton Pirrung - Hartford, SD & Tommy Crane - Whitewood, SD
4. Nevada Berquist - Watford City, ND & Chandler Comfort - Elwood, NE
5. Tegan Fite - Hermosa, SD & Tanner Fite - Hermosa, SD
6. Luis Lahoz - Stephenville, TX & Jace Engesser - Spearfish, SD
7. Cameron Jensen - Bingham, NE & Clayton Symons - Mitchell, NE
8. Rio Nutter - Rapid City, SD & Daine Mcnenny - Sturgis, SD
9. JB Lord - Aurora, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
10. Cooper White - Hershey, NE & Tucker White - Hershey, NE
11. Glen Hostutler - Midland, SD & Jesse Hostutler - Midland, SD
12. Jace Shearer - Wall, SD & Matthew Heathershaw - Quinn, SD
3. Sat, August 14 2021, 7:00 PM
1.
Jon Peterson - Belle Fourche, SD & Riley Curuchet - Kaycee, WY
2. Braden Pirrung - Hartford, SD & Coley Nicholls - Kinnear, WY
3. Lucas Thompsen - Fulton, SD & Brad Oland - Britton, SD
4. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Daycen Hunt - Ridgeview, SD
5. Teagan Gourneau - Presho, SD & Tyson Floyd - Presho, SD
6. Jace Ullerich - Humboldt, SD & Reece Ullerich - Humboldt, SD
7. Layne Carson - Grassy Butte, ND & Elliot Gourneau - Kennebec, SD
8. Marty McPherson - Piedmont, SD & Ty Spickelmier - Faith, SD
9. Wroper Kosel - Leola, SD & Wyett Magilke - Solen, ND
10. Bodey Waln - Martin, SD & Tate Hoffman - Highmore, SD
11. Tucker McDaniel - Midland, SD & Clint Cobb - Red Owl, SD
12. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0
Steer Roping - 0