Bison, SD
Bareback - 6
3. Sun, August 08 2021, 1:00 PM
1.
Chase Yellow Hawk - Blunt, SD
2. Chad Phipps - Hermosa, SD
3. Jhett Knight - Pine Ridge, SD
4. Colton Shelley - Newell, SD
5. Connor Heinert - New Underwood, SD
6. Andy Gingerich - Leola, SD
Barrel Racing - 43
1. Sat, August 07 2021, 6:30 PM
1.
Jayme Peterson - Belle Fourche, SD
2. Kailyn Groves - Faith, SD
3. Sidni Ferguson - Dupree, SD
4. Taylor Hanson - St. Onge, SD
5. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
6. Kari Addison - New Underwood, SD
7. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
8. Katie Dibbern - Interior, SD
9. Karly Bang - Killdeer, ND
10. Ryleigh Hauer - Scottsbluff, NE
11. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD
12. Lanay Dale - Timber Lake, SD
13. Sarah Rose - Volga, SD
14. Tessa Caspers - New Underwood, SD
15. Shyanne Howell - Belle Fourche, SD
16. Macy Schiley - Meadow, SD
2S. Sun, August 08 2021, 9:00 AM
1.
Christy Willert - Kadoka, SD
2. Tera Moody - Letcher, SD
3. Sydney Maher - Timber Lake, SD
4. Heather Bosse - Cogswell, ND
5. D'Ann Gehlsen - Mission, SD
6. Brandee Wardell - Buffalo, SD
7. Sierra Lee - Rhame, ND
8. Lynn Kohr - Gillette, WY
9. Layni Stevens - Saint Lawrence, SD
10. Stephanie Curtis - Fruitdale, SOUTH DAKOTA
11. Cydney Peterson - Minot, ND
12. Sage Kohr - Gillette, WY
3. Sun, August 08 2021, 1:00 PM
1.
Karli Verhulst - Reva, SD
2. Joey Carley - Philip, SD
3. Jaymi Meeks - Lantry, SD
4. Megan Vanliere - Pierre, SD
5. Melissa Morris - Pierre, SD
6. Becky Barry - Belle Fourche, SD
7. Rickie Engesser - Spearfish, SD
8. Amy Wilcox - Red Owl, SD
9. Taylor Engesser - Spearfish, SD
10. Courtney Tope - Buffalo, SD
11. Callie Robinson - Moorcroft, WY
12. Kailee Webb - Isabel, SD
13. Wanda Brown - Edgemont, SD
14. Hallie Fulton - Miller, SD
15. Amanda Lundquist - Golden Valley, ND
Bull Riding - 10
1. Sat, August 07 2021, 6:30 PM
1.
Kane Grant - Whitewood, SD
2. Hadley Joens - Eagle Butte, SD
3. Cash Schiley - Meadow, SD
4. Reece Reder - Belle Fourche, SD
3. Sun, August 08 2021, 1:00 PM
1.
Justin Hofer - Ipswich, SD
2. Jhett Knight - Pine Ridge, SD
3. Hudson Johnson - Kadoka, SD
4. Slater Ducheneaux - Timber Lake, SD
5. Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
6. Kyle Hapney - Harrold, SD
Calf Roping - 26
1. Sat, August 07 2021, 6:30 PM
1.
Chandler Comfort - Elwood, NE
2. Jess Woodward - Dupree, SD
3. Newt Bruley - Willow Lake, SD
4. Wyatt Treeby - Hecla, SD
5. Collin Palmer - Bison, SD
6. Jason Lawrence - Washburn, ND
7. Tanner McInerney - Alzada, MT
8. Doug Lawrence - White Horse, SD
2S. Sun, August 08 2021, 9:00 AM
1.
Sam Larson - Prairie City, SD
2. Lan Furher - Belle Fourche, SD
3. Sterling Lee - Rhame, ND
4. Stratton Kohr - Gillette, WY
5. Rio Nutter - Rapid City, SD
6. Riley Routier - Buffalo, SD
3. Sun, August 08 2021, 1:00 PM
1.
Cole Robinson - Moorcroft, WY
2. Troy Wilcox - Red Owl, SD
3. Brock Belkham - Flandreau, SD
4. Chance Derner - New Underwood, SD
5. Rafe Wientjes - Onida, SD
6. John Thelen - Sioux Falls, SD
7. Brayden Price - Red Owl, SD
8. Tanner Fite - Hermosa, SD
9. Logan Murphy - Alzada, MT
10. TY Moser - Volga, SD
11. Weston Mills - Gillette, WY
12. Bodi Mattson - Sturgis, SD
Goat Tying - 17
1. Sat, August 07 2021, 6:30 PM
1.
Kelsey Lensegrav - Interior, SD
2. Cashae McGee - Rhame, ND
3. Sidni Ferguson - Dupree, SD
4. Macy Schiley - Meadow, SD
5. Kailyn Groves - Faith, SD
6. Madison Rotenberger - Ludlow, SD
2S. Sun, August 08 2021, 9:00 AM
1.
Opal Harkins - Deadwood, SD
2. Karissa Rayhill - Torrington, WY
3. Layni Stevens - Saint Lawrence, SD
3. Sun, August 08 2021, 1:00 PM
1.
Rickie Engesser - Spearfish, SD
2. Joey Carley - Philip, SD
3. Landry Haugen - Sturgis, SD
4. Timber Ann Kelly - Gardendale, TX
5. Natalie Leisinger - Recluse, WY
6. Karli Verhulst - Reva, SD
7. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
8. Courtney Tope - Buffalo, SD
Ladies Breakaway - 78
1. Sat, August 07 2021, 6:30 PM
1.
Madison Rotenberger - Ludlow, SD
2. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
3. Ellie Bard - Sheridan, WY
4. Kristen Lawrence - Eagle Butte, SD
5. Kristy Lawrence - Washburn, ND
6. Jessica Magilke - Solen, ND
7. Kari Jo Lawrence - White Horse, SD
8. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD
9. Randa Clabaugh - Arvada, WY
10. Reann Crane - Whitewood, SD
11. Sidni Ferguson - Dupree, SD
12. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD
13. Karly Bang - Killdeer, ND
14. Shayla Howell - Belle Fourche, SD
1SS. Sat, August 07 2021, 6:30 PM Second Section
1.
Brooklyn Berg - Mandan, ND
2. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
3. Tessa Caspers - New Underwood, SD
4. Kiarra Reiss - Dickinson, ND
5. Corey Hart - Mobridge, SD
6. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
7. Kassidy Caspers - New Underwood, SD
8. Bailey Berg - Mandan, ND
9. Codi Sebastian - Dickinson, ND
10. Lacey Hewitt - Whitewood, SD
11. Kayla Hemmingson - Brookings, SD
12. Kailyn Groves - Faith, SD
13. Shelby Massie - Holabird, SD
14. Shania Larive - Sturgis, SD
15. Courtney Peters - Hot Springs, SD
2S. Sun, August 08 2021, 9:00 AM
1.
Tatum Carey - Huron, SD
2. Karissa Rayhill - Torrington, WY
3. Josi Stevens - Saint Lawrence, SD
4. Brooklyn Hanson - Faith, SD
5. Kaycee Monnens - Hulett, WY
6. Layni Stevens - Saint Lawrence, SD
7. Opal Harkins - Deadwood, SD
8. Meza Ham - Shadehill, SD
9. Sadie Podzimek - Ludlow, SD
10. Caitlyn Olson - Buffalo, SD
11. Sage Kohr - Gillette, WY
12. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
13. Sierra Lee - Rhame, ND
14. Anna Mae Rosencranz - Belle Fourche, SD
15. Ella Sander - Buffalo, SD
16. Amy Johnson - Reva, SD
17. Keisha Rayhill - Martin, SD
3. Sun, August 08 2021, 1:00 PM
1.
Joey Carley - Philip, SD
2. Hannah Schmidt - Keldron, SD
3. Callie Robinson - Moorcroft, WY
4. Haley Brown - Porcupine, SD
5. Hanna Hostutler - Midland, SD
6. Hallie Fulton - Miller, SD
7. Taylor Engesser - Spearfish, SD
8. Timber Ann Kelly - Gardendale, TX
9. Whitney Knippling - Whitewood, SD
10. Devin Robinson - Moorcroft, WY
11. Jaelyn Wendt - Newell, SD
12. Courtney Tope - Buffalo, SD
13. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
14. Rickie Engesser - Spearfish, SD
15. Syerra Christensen - Kennebec, SD
16. Kayla Spickelmier - Buffalo, SD
3SS. Sun, August 08 2021, 1:00 PM Second Section
1.
Racquel Wientjes - Opal, SD
2. Wacey Brown - Piedmont, SD
3. Tierny Hamlin - Highmore, SD
4. Madison Young - Mandan, ND
5. Haley Vollmer - Wing, ND
6. Cassidy Schuelke - Opal, SD
7. Brooke Worman - Sheridan, WY
8. Kelly Vetter - Flasher, ND
9. Bailey Peterson - Dupree, SD
10. Taryn Sippel - Box Elder, SD
11. Rebbekah Nottestad - Mandan, ND
12. Jaicee Williams - Wall, SD
13. Landry Haugen - Sturgis, SD
14. Arina Haugen - Sturgis, SD
15. Bailie Donner - Morristown, SD
16. Carole Hollers - Sturgis, SD
Mixed Team Roping - 28
1. Sat, August 07 2021, 6:30 PM
1.
Reann Crane - Whitewood, SD & Tommy Crane - Whitewood, SD
2. Shayla Howell - Belle Fourche, SD & Guy Howell - Belle Fourche, SD
3. Brooke Howell - Belle Fourche, SD & Bobby Harris - Highmore, SD
4. Ellie Bard - Sheridan, WY & Tanner Mcinerney - Alzada, MT
5. Taylor Hanson - St. Onge, SD & Chandler Comfort - Elwood, NE
6. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD & Wroper Kosel - Leola, SD
7. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD & Nevada Berquist - Watford City, ND
8. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD & Payton Pirrung - Hartford, SD
9. Randa Clabaugh - Arvada, WY & Brent Mcinerney - Alzada, MT
2S. Sun, August 08 2021, 9:00 AM
1.
Amy Johnson - Reva, SD & Brad Johnson - Reva, SD
2. Denise Nelson - Midland, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
3. Tera Moody - Letcher, SD & Myles Cuka - Letcher, SD
4. Zane Rosencranz - Belle Fourche, SD & Anna Mae Rosencranz - Belle Fourche, SD
5. Sterling Lee - Rhame, ND & Opal Harkins - Deadwood, SD
3. Sun, August 08 2021, 1:00 PM
1.
Haley Brown - Porcupine, SD & Cash Hetzel - Lemmon, SD
2. Hanna Hostutler - Midland, SD & Glen Hostutler - Midland, SD
3. Jayla Reed - Faith, SD & Ty Spiklemier - Faith, SD
4. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD & Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
5. Devin Robinson - Moorcroft, WY & Cole Robinson - Moorcroft, WY
6. Rickie Engesser - Spearfish, SD & Jace Engesser - Spearfish, SD
7. Cassidy Schuelke - Opal, SD & Wyatt Schuelke - Opal, SD
8. Whitney Knippling - Whitewood, SD & Allen Auer - Whitewood, SD
9. Syerra Christensen - Kennebec, SD & Carson Musick - Pierre, SD
10. Tanielle Arneson - Enning, SD & Tarin Arneson - Red Owl, SD
11. Neal Engesser - Spearfish, SD & Taylor Engesser - Spearfish, SD
12. Brett Wilcox - Red Owl, SD & Melissa Wilcox - Red Owl, SD
13. Hannah Schmidt - Keldron, SD & Rory Brown - Edgemont, SD
14. Alex Hale - Union Center, SD & Tee Hale - Union Center, SD
Saddle Bronc - 12
1. Sat, August 07 2021, 6:30 PM
1.
Cade Costello - Newell, SD
2. Teigan Clark - Meadow, SD
3. Clint Donaldson - Sturgis, SD
3. Sun, August 08 2021, 1:00 PM
1.
Cole Pateneaude - Golden Valley, ND
2. Jhett Knight - Pine Ridge, SD
3. Jeremy Meeks - Scenic, SD
4. Kyle Hapney - Harrold, SD
5. Traylin Martin - Faith, SD
6. Kaden Deal - Eagle Butte, SD
7. Seth Longbrake - Milesville, SD
8. John Thelen - Sioux Falls, SD
9. Wyatt Schuelke - Opal, SD
Sr. Breakaway - 32
1. Sat, August 07 2021, 6:30 PM
1.
Jess McGinley - Williston, ND
2. John Hoven - McLaughlin, SD
3. Fay Jandreau - Highmore, SD
4. Tom Jorgenson - Williston, ND
5. JB Lord - Aurora, SD
6. Arlyn Lawrence - Mobridge, SD
7. Jon Schields - Dodge, ND
8. Gary Zilverberg - Holabird, SD
9. Brenden Brinkman - Golden Valley, ND
10. Mike McInerney - Sundance, WY
11. Mark Schumacher - Wolsey, SD
12. Gerald McInerney - Sundance, WY
13. Steve Klein - Sioux Falls, SD
2S. Sun, August 08 2021, 9:00 AM
1.
Lynn McNenny - Sturgis, SD
2. Kirk Ford - Sturgis, SD
3. Shawn Carey - Huron, SD
4. Tim Nelson - Midland, SD
5. Blaine Carey - Huron, SD
6. Lynn Williams - Faith, SD
7. Marty Jandreau - Kennebec, SD
8. Scott Vandenberg - Sioux Falls, SD
9. Jeff Nelson - Philip, SD
10. Les Haugen - Alexander, ND
11. Darren Lammers - Chancellor, SD
3. Sun, August 08 2021, 1:00 PM
1.
Chad Hetzel - Lemmon, SD
2. Darrell Barry - Belle Fourche, SD
3. Glen Hostutler - Midland, SD
4. Tim Bernstein - Faith, SD
5. Neal Engesser - Spearfish, SD
6. Chuck Hamlin - Highmore, SD
7. Lyle Wilcox - Red Owl, SD
8. Jim Hale - White Owl, SD
Steer Wrestling - 21
1. Sat, August 07 2021, 6:30 PM
1.
Sawyer Strand - Platte, SD
2. Rowdy Benson - Morristown, SD
3. Lucas Camac - Kimball, SD
4. Brent Woodward - Dupree, SD
5. Victor Dennis - Philip, SD
6. Jace Christiansen - Sioux Falls, SD
2S. Sun, August 08 2021, 9:00 AM
1.
Daycen Hunt - Ridgeview, SD
2. Seth Shorb - Hermosa, SD
3. Sterling Lee - Rhame, ND
4. Casey Olson - Prairie City, SD
5. Sam Olson - Buffalo, SD
6. Jeremy Stadheim - Reeder, ND
7. Brad Johnson - Reva, SD
3. Sun, August 08 2021, 1:00 PM
1.
Brayden Burrus - Rapid City, SD
2. Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD
3. Tegun Spring - Enning, SD
4. Ty Hale - Union Center, SD
5. Clint Nelson - Philip, SD
6. Miles Spickelmier - Buffalo, SD
7. Brett Wilcox - Red Owl, SD
8. Tee Hale - Union Center, SD
Team Penning - 0
Team Roping - 34
1. Sat, August 07 2021, 6:30 PM
1.
Payton Pirrung - Hartford, SD & Tommy Crane - Whitewood, SD
2. Brenden Brinkman - Golden Valley, ND & Clay Brinkman - Golden Valley, ND
3. Guy Howell - Belle Fourche, SD & Bobby Harris - Highmore, SD
4. Jade Schmidt - Box Elder, SD & Jb Lord - Aurora, SD
5. Jon Schields - Dodge, ND & Tom Jorgenson - Williston, ND
6. Lucas Camac - Kimball, SD & Fay Jandreau - Highmore, SD
7. Nevada Berquist - Watford City, ND & Chandler Comfort - Elwood, NE
8. Jason Lawrence - Washburn, ND & Doug Lawrence - White Horse, SD
9. Wroper Kosel - Leola, SD & Wyett Magilke - Solen, ND
10. Brent McInerney - Alzada, MT & Tanner Mcinerney - Alzada, MT
11. Trevor Olson - Mud Butte, SD & Clayton Symons - Scottsbluff, NE
12. Sam Huffman - Lemmon, SD & Jesse Dale - Timber Lake, SD
2S. Sun, August 08 2021, 9:00 AM
1.
Laine Isaak - Dodge, ND & Tommy Hall - Dunn Center, ND
2. Jeremy Ferguson - Eagle Butte, SD & Daycen Hunt - Ridgeview, SD
3. Layne Carson - Grassy Butte, ND & Elliot Gourneau - Kennebec, SD
4. Rio Nutter - Rapid City, SD & Daine Mcnenny - Sturgis, SD
5. Tim Nelson - Midland, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
6. Lan Furher - Belle Fourche, SD & Zane Rosencranz - Belle Fourche, SD
7. Sam Larson - Prairie City, SD & Sam Podzimek - Ludlow, SD
8. Jared Odens - Pierre, SD & Jd Gerard - Kennebec, SD
9. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Treg Thorstenson - Dupree, SD
3. Sun, August 08 2021, 1:00 PM
1.
Luis Lahoz - Stephenville, TX & Jace Engesser - Spearfish, SD
2. Marty McPherson - Piedmont, SD & Ty Spiklemier - Faith, SD
3. Cameron Irwin - Edgemont, SD & Rory Brown - Edgemont, SD
4. Bodi Mattson - Sturgis, SD & Cash Hetzel - Lemmon, SD
5. Troy Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
6. Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD & Clint Nelson - Philip, SD
7. TY Hale - Union Center, SD & Tee Hale - Union Center, SD
8. Tegan Fite - Hermosa, SD & Tanner Fite - Hermosa, SD
9. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
10. Wade Monnens - Belle Fourche, SD & Cole Robinson - Moorcroft, WY
11. Rafe Wientjes - Onida, SD & Wyatt Schuelke - Opal, SD
12. Tarin Arneson - Red Owl, SD & Brayden Price - Red Owl, SD
13. Kaden Deal - Eagle Butte, SD & Seth Longbrake - Milesville, SD
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0
Steer Roping - 4
2S. Sun, August 08 2021, 9:00 AM
1.
Matt Jones - Midland, SD
2. Chris Reeves - Eagle Butte, SD
3. Daine McNenny - Sturgis, SD
4. Hank Taton - Bison, SD