Hermosa, SD
Bareback - 6
1. Sat, July 17 2021, 7:00 PM
1.
Jhett Knight - Pine Ridge, SD
2. Iver Paul - Faith, SD
3. Cayden Wolfe - Belle Fourche, SD
4. Colton Shelley - Newell, SD
4. Sun, July 18 2021, 2:00 PM
1.
Chase Yellow Hawk - Blunt, SD
2. Connor Heinert - New Underwood, SD
Barrel Racing - 26
1. Sat, July 17 2021, 7:00 PM
1.
Jacey Camac - Kimball, SD
2. Brandee Wardell - Buffalo, SD
3. Jonnie Anders - Elm Springs, SD
4. Taylor Hanson - St. Onge, SD
5. Jamie Olsen - Brock, TX
6. Britta Strain - Gillette, WY
7. Kelly Anders - Elm Springs, SD
8. Rickie Engesser - Spearfish, SD
9. Tia Jandreau - Kimball, SD
10. Cally Kindred - Oral, SD
11. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD
12. Becky Barry - Belle Fourche, SD
2SA. Sat, July 17 2021, 9:00 PM
1.
Tiersyn Grubb - Spearfish, SD
2. Brylee Grubb - Spearfish, SD
3. Taylor Bothwell - Pierre, SD
4. Gale Beebe - Custer, SD
4. Sun, July 18 2021, 2:00 PM
1.
Callie Robinson - Moorcroft, WY
2. Sage Kohr - Gillette, WY
3. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD
4. Kasey Hale - Red Owl, SD
5. Amy Wilcox - Red Owl, SD
6. Sydney Maher - Timber Lake, SD
7. Shelby Derner - New Underwood, SD
8. Wanda Brown - Edgemont, SD
9. Anna Mae Rosencranz - Belle Fourche, SD
10. Ellie Bard - Sheridan, WY
Bull Riding - 12
1. Sat, July 17 2021, 7:00 PM
1.
Wacey Ferguson - Hermosa, SD
2. David Hertshorn - Custer, SD
3. Trenton Hansen - Timber Lake, SD
4. Miles Englebert - Philip, SD
4. Sun, July 18 2021, 2:00 PM
1.
Collin Hunt - Interior, SD
2. Kane Grant - Whitewood, SD
3. Hudson Johnson - Kadoka, SD
4. D'Angelo Garduna - Belle Fourche, SD
5. Jack Rodenbaugh - Box Elder, SD
6. Tate Arbach - Hoven, SD
7. Dylan Bradford - Selby, SD
8. Steven Garrigan - Ft Pierre, SD
Calf Roping - 19
1. Sat, July 17 2021, 7:00 PM
1.
Cade Lockhart - Oelrichs, SD
2. Chance Grill - New Underwood, SD
3. Chandler Comfort - Elwood, NE
4. Sam Larson - Prairie City, SD
5. Tanner Fite - Hermosa, SD
6. Cole Robinson - Moorcroft, WY
7. Ryan Koupal - Edgemont, SD
4. Sun, July 18 2021, 2:00 PM
1.
Thane Lockhart - Oelrichs, SD
2. Blake Blomberg - Faith, SD
3. Logan Murphy - Alzada, MT
4. Troy Wilcox - Red Owl, SD
5. Cody Nye - Alliance, NEB
6. Marty McPherson - Piedmont, SD
7. Will Smith - Gordon, NE
8. John Thelen - Sioux Falls, SD
9. Cameron Jensen - Bingham, NE
10. Chance Derner - New Underwood, SD
11. Josh Eirikson - Reykjavik, ICELAND
12. Tyler Thiel - Belle Fourche, SD
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 46
1. Sat, July 17 2021, 7:00 PM
1.
Bailey Wickre - Box Elder, SD
2. Rickie Engesser - Spearfish, SD
3. Wregan Brown - Piedmont, SD
4. Devin Robinson - Moorcroft, WY
5. Britta Strain - Gillette, WY
6. Tessa Caspers - New Underwood, SD
7. Wrayler Brown - Piedmont, SD
8. Taylor Hanson - St. Onge, SD
9. Kasey Larson - Hermosa, SD
10. Kassidy Caspers - New Underwood, SD
11. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD
12. Karlie Robertson - Philip, SD
2SA. Sat, July 17 2021, 9:00 PM
1.
Shania Larive - Sturgis, SD
2. Rachel Kelderman - Hudson, SD
3. Kaycee Monnens - Hulett, WY
4. Carole Hollers - Sturgis, SD
5. Brylee Grubb - Spearfish, SD
6. Toree Edgar - Oral, SD
7. Taylor Bothwell - Pierre, SD
8. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
9. Natalie Leisinger - Recluse, WY
10. Tiersyn Grubb - Spearfish, SD
11. Jaicee Williams - Wall, SD
4. Sun, July 18 2021, 2:00 PM
1.
Wacey Brown - Piedmont, SD
2. Sage Gabriel - Quinn, SD
3. Tatum Lauing - Oral, SD
4. Shelby Derner - New Underwood, SD
5. Anna Mae Rosencranz - Belle Fourche, SD
6. Reann Crane - Whitewood, SD
7. Amy Johnson - Reva, SD
8. Callie Robinson - Moorcroft, WY
9. Sage Kohr - Gillette, WY
10. Whitney Knippling - Whitewood, SD
11. Ellie Bard - Sheridan, WY
12. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD
4SS. Sun, July 18 2021, 2:00 PM
1.
Courtney Peters - Hot Springs, SD
2. Timber Ann Kelly - Gardendale, TX
3. Rhonda Matt - Rapid City, SD
4. Joey Carley - Philip, SD
5. Jessica Hemphill - Rapid City, SD
6. Sarah Vos - Caputa, SD
7. Brenda White - Oelrichs, SD
8. Lacey Hewitt - Whitewood, SD
9. Mercedes Williams - Faith, SD
10. Randa Clabaugh - Arvada, WY
11. Heidi Cuny - Buffalo Gap, SD
Mixed Team Roping - 13
1. Sat, July 17 2021, 7:00 PM
1.
Devin Robinson - Moorcroft, WY & Cole Robinson - Moorcroft, WY
2. Kassidy Caspers - New Underwood, SD & Nichols Caspers - New Underwood, SD
3. Rickie Engesser - Spearfish, SD & Neal Engesser - Spearfish, SD
4. Taylor Hanson - St. Onge, SD & Chandler Comfort - Elwood, NE
5. Natalie Leisinger - Recluse, WY & Wade Monnens - Belle Fourche, SD
4. Sun, July 18 2021, 2:00 PM
1.
Brett Wilcox - Red Owl, SD & Melissa Wilcox - Red Owl, SD
2. Amy Johnson - Reva, SD & Brad Johnson - Reva, SD
3. Reann Crane - Whitewood, SD & Tommy Crane - Whitewood, SD
4. Alex Hale - Union Center, SD & Tee Hale - Union Center, SD
5. Zane Rosencranz - Belle Fourche, SD & Anna Mae Rosencranz - Belle Fourche, SD
6. Whitney Knippling - Whitewood, SD & Allen Auer - Whitewood, SD
7. Callie Robinson - Moorcroft, WY & Seth Andersen - New Underwood, SD
8. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD & Payton Pirrung - Hartford, SD
Saddle Bronc - 6
1. Sat, July 17 2021, 7:00 PM
1.
Clint Donaldson - Sturgis, SD
2. Zane Howe - Rapid City, SD
3. Teigan Clark - Meadow, SD
4. Sun, July 18 2021, 2:00 PM
1.
Kaden Deal - Eagle Butte, SD
2. John Thelen - Sioux Falls, SD
3. Eli Satinzener - Belle Fourch, SD
Sr. Breakaway - 15
1. Sat, July 17 2021, 7:00 PM
1.
Tim Berstein - Faith, SD
2. Steve Pourier - Porcupine, SD
3. Fay Jandreau - Highmore, SD
4. Steve Klein - Sioux Falls, SD
5. Chad Hetzel - Lemmon, SD
6. Dusty Lebeaux - Porcupine, SD
7. Darren Lammers - Chancellor, SD
8. Neal Engesser - Spearfish, SD
9. Darrell Barry - Belle Fourche, SD
4. Sun, July 18 2021, 2:00 PM
1.
Mike McInerney - Sundance, WY
2. Gerald McInerney - Sundance, WY
3. Jim Hale - White Owl, SD
4. Arlie Hulm - Spearfish, SD
5. Lynn Williams - Faith, SD
6. Kirk Ford - Sturgis, SD
Steer Wrestling - 7
1. Sat, July 17 2021, 7:00 PM
1.
Del Day - Morristown, SD
2. Tegun Spring - Enning, SD
3. Victor Dennis - Philip, SD
4. Lucas Camac - Kimball, SD
4. Sun, July 18 2021, 2:00 PM
1.
Tee Hale - Union Center, SD
2. Brett Wilcox - Red Owl, SD
3. Ty Hale - Union Center, SD
Team Penning - 0
Team Roping - 18
1. Sat, July 17 2021, 7:00 PM
1.
Jay Mattson - Sturgis, SD & Chandler Comfort - Elwood, NE
2. Lucas Camac - Kimball, SD & Fay Jandreau - Highmore, SD
3. Sam Larson - Prairie City, SD & Sam Podzimek - Ludlow, SD
4. Logan Wilson - Caputa, SD & Wyatt Maciejewski - Hermosa, SD
5. Riley Ruland - Rapid City, SD & Cass Lytle - Quinn, SD
6. Wade Monnens - Belle Fourche, SD & Cole Robinson - Moorcroft, WY
7. Jon Peterson - Belle Fourche, SD & Cotey Hanson - Belle Fourche, SD
4. Sun, July 18 2021, 2:00 PM
1.
Jess Tierney - Hermosa, SD & Brad Johnson - Reva, SD
2. Logan Murphy - Alzada, MT & Seth Andersen - New Underwood, SD
3. Cameron Irwin - Edgemont, SD & Rory Brown - Edgemont, SD
4. Terry McPherson - Piedmont, SD & Marty Mcpherson - Piedmont, SD
5. TY Hale - Union Center, SD & Tee Hale - Union Center, SD
6. Jace Thorstenson - New Underwood, SD & Jeff Thorstenson - New Underwood, SD
7. Payton Pirrung - Hartford, SD & Tommy Crane - Whitewood, SD
8. Levi Derner - New Underwood, SD & Chance Derner - New Underwood, SD
9. Blair Lammers - Hermosa, SD & Bryan Lemmon - Torrington, WY
10. Troy Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
11. Cameron Jensen - Bingham, NE & Clayton Symons - Scottsbluff, NE
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0
Steer Roping - 0