Geddes, SD
Bareback - 2
1. Sat, July 17 2021, 7:00 PM
1.
Whitten Hoover - Ainsworth, NE
3. Sun, July 18 2021, 7:00 PM
1.
Jhett Knight - Pine Ridge, SD
Barrel Racing - 47
1. Sat, July 17 2021, 7:00 PM
1.
Tera Moody - Letcher, SD
2. Sarah Hessle - Winner, SD
3. Libby Diedrichs - Kennebec, SD
4. Carli Maruska - Mitchell, SD
5. Sydney Maher - Timber Lake, SD
6. Kassidy Peters - Brookings, SD
7. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD
8. Brooke Diedrichs - Kennebec, SD
9. Maggie Conner - Winferd, SD
10. Ellie Bard - Sheridan, WY
11. Ryen Sheppick - Pierre, SD
12. Callie Robinson - Moorcroft, WY
13. Sierra Schott - McLaughlin, SD
2S. Sun, July 18 2021, 9:00 AM
1.
Tammy Watson - Mitchell, SD
2. Jena Garwood - Atkinson, NE
3. Allison Pauley - Honey Creek, IA
4. D'Ann Gehlsen - Mission, SD
5. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
6. Jolene Loiseau - Flandreau, SD
7. Rickie Engesser - Spearfish, SD
8. Crystal Herbolsheimer - Pierce, NE
9. Taylor Engesser - Spearfish, SD
10. Hilary Hilzendeger - Avon, SD
11. Brett Woolsey - Avon, SD
12. Shyanne Howell - Belle Fourche, SD
13. Katie Dibbern - Interior, SD
14. Cindy Wall - Pierre, SD
15. Kristen Zancanella - Aurora, SD
16. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
17. Jordan Jehn - Brookings, SD
18. Keylee Zancanella - Aurora, SD
19. Karissa Rayhill - Torrington, WY
20. Victoria Blatchford - Brookings, SD
3. Sun, July 18 2021, 7:00 PM
1.
Shannon Ellig - Huron, SD
2. Shaw Nelson - Hartford, SD
3. Shada Beeson - Wagner, SD
4. Sierra McGregor - Canisota, SD
5. Dori Hollenbeck - Winner, SD
6. Sarah Rose - Volga, SD
7. Daisy Dean - Platte, SD
8. Shelby Lang - Chancelor, SD
9. Stephanie Lang - Chancelor, SD
10. Raylee Fagerhaug - Wessington Springs, SD
11. Mataya Eklund - Valentine, NE
12. Callie Aamot - Desmet, SD
13. Heather Bosse - Cogswell, ND
14. Raelin Jurgens - Parker, SD
Bull Riding - 14
1. Sat, July 17 2021, 7:00 PM
1.
Brett McAbee - Ansley, NE
2. Seth York - White Lake, SD
3. Ryan Walter - Platte, SD
4. Matthew Fenton - Rapid City, SD
5. Jonathon Harmon - Peirpont, SD
6. Matt Harmon - Mansfield, SD
3. Sun, July 18 2021, 7:00 PM
1.
Kyle Hapney - Harrold, SD
2. Jesse Kline - Hartford, SD
3. Justin Hofer - Ipswich, SD
4. Gabe Glines - Smithwick, SD
5. Jeremy Havranek - Dante, SD
6. Kyle Smith - Wayne, NE
7. Justin McCall - Winner, SD
8. Tyson Hill - White River, SD
Calf Roping - 27
1. Sat, July 17 2021, 7:00 PM
1.
Rafe Wientjes - Onida, SD
2. Myles Kenzy - Iona, SD
3. Sterling Lee - Rhame, ND
4. John Thelen - Sioux Falls, SD
5. Tobin Esser - Frankfurt, SD
6. Lane Schoenfeld - Astoria, SD
2S. Sun, July 18 2021, 9:00 AM
1.
Tanner Stec - Bassett, NE
2. Cole Wilson - Osage, KS
3. Paden Belkham - Blunt, SD
4. Bodie Mattson - Sturgis, SD
5. Austin Hurlburt - Norfolk, NE
6. Terry Graff - Long Pine, NE
7. Brock Belkham - Flandreau, SD
8. Grant Turek - St. Paul, NE
9. Jay Hollenbeck - Valentine, NE
10. Miles Garwood - Atkinson, NE
11. Newt Bruley - Willow Lake, SD
12. Lane Day - Chadron, NE
13. Cody Rieker - Lexington, NE
14. Jess Woodward - Dupree, SD
3. Sun, July 18 2021, 7:00 PM
1.
Nathan Sandoz - Newell, SD
2. Jace Tekrony - Clear Lake, SD
3. Beau Dean - Platte, SD
4. Tate Hoffman - Highmore, SD
5. Dillon Sackett - Alcester, SD
6. TY Moser - Volga, SD
7. Blasé Steffen - Gregory, SD
Goat Tying - 12
1. Sat, July 17 2021, 7:00 PM
1.
Maggie Conner - Winferd, SD
2. Joey Carley - Philip, SD
2S. Sun, July 18 2021, 9:00 AM
1.
Karissa Rayhill - Torrington, WY
2. Rickie Engesser - Spearfish, SD
3. Chenoa Vandestouwe - Inwood, IA
4. Shea Husted - Harrold, SD
5. Timber Ann Kelly - Gardendale, TX
6. Maddee Doerr - Creighton, NE
7. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
3. Sun, July 18 2021, 7:00 PM
1.
Josie Mousel - Colman, SD
2. Riata Day - Fleming, CO
3. Rehme Dibbet - Geddes, SD
Ladies Breakaway - 78
1. Sat, July 17 2021, 7:00 PM
1.
Maggie Conner - Winferd, SD
2. Kassidy Peters - Brookings, SD
3. Whitney Knippling - Whitewood, SD
4. Racquel Wientjes - Opal, SD
5. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD
6. Holly Oftedahl - Brookings, SD
7. Lacey Hewitt - Whitewood, SD
8. Ryen Sheppick - Pierre, SD
9. Joey Carley - Philip, SD
10. Wacey Brown - Piedmont, SD
11. Randa Clabaugh - Arvada, WY
12. Alli Masters - Leon, IA
13. Tatum Lauing - Oral, SD
14. Callie Robinson - Moorcroft, WY
15. Brenda White - Oelrichs, SD
16. Ellie Bard - Sheridan, WY
17. Brooke Nelson - Philip, SD
2S. Sun, July 18 2021, 9:00 AM
1.
Syerra Christensen - Kennebec, SD
2. Danielle Wray - Ord, NE
3. April Zilverberg - Holabird, SD
4. Haley Brown - Porcupine, SD
5. Taylor Engesser - Spearfish, SD
6. Moriah Edler - Chamberlain, SD
7. Keisha Rayhill - Martin, SD
8. Keylee Zancanella - Aurora, SD
9. Emily Vinton - Anselmo, NE
10. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
11. Sydney Graff - Long Pine, NE
12. Jolene Loiseau - Flandreau, SD
13. Taryn Sippel - Box Elder, SD
14. Shawnee Sherwood - Grace, ID
15. Brooke Jamison - Ashby, NE
16. Maddee Doerr - Creighton, NE
17. Anna Rathe - Brookings, SD
18. Mari Pravcek - Winner, SD
19. Georgie Lage - Sutherland, NE
20. Rachel Kelderman - Hudson, SD
21. Stannis Hoffmann - Dunlap, IA
22. Shyanne Howell - Belle Fourche, SD
23. Rylee Rich - Emerson, NE
24. Brandy Schaack - Hyannis, NE
25. Brittni McCully - Mullen, NE
26. Karissa Rayhill - Torrington, WY
27. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
28. Timber Ann Kelly - Gardendale, TX
29. Casey McCall - Winner, SD
30. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
31. Shayla Howell - Belle Fourche, SD
32. Bodelle Mueller - Sutherland, NE
33. Lacey Camp - Arthur, NE
34. Sarah Morrissey - Gillette, WY
35. Amber Coleman - Orchard, NE
36. Jaylynn Ravenscroft - Nenzel, NE
37. Brett Woolsey - Avon, SD
38. Michelle Wilson - Osage, KS
39. Rickie Engesser - Spearfish, SD
40. Shea Husted - Harrold, SD
41. Chenoa Vandestouwe - Inwood, IA
42. Jenny Belkham - Blunt, SD
43. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
44. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
45. Brooke McCully - Mullen, NE
46. Ella Lawton - Eleva, WI
3. Sun, July 18 2021, 7:00 PM
1.
Cheyanne Carrol - Harold, SD
2. Mataya Eklund - Valentine, NE
3. Riata Day - Fleming, CO
4. Sydney Hollenbeck - Winner, SD
5. Daisy Dean - Platte, SD
6. Hanna Hostutler - Midland, SD
7. Jazz McGirr - Huron, SD
8. Kaycee Wilking - Hartford, SD
9. Aubrey Berger - Saratoga, WY
10. Dana Judge - Emmet, NE
11. Sierra McGregor - Canisota, SD
12. Summer Beeson - Wagner, SD
13. Bailey Wickre - Box Elder, SD
14. Shannon Ellig - Huron, SD
15. Natalie Zacharias - Wagner, SD
Mixed Team Roping - 39
1. Sat, July 17 2021, 7:00 PM
1.
Jayme Peterson - Belle Fourche, SD & Payton Pirrung - Hartford, SD
2. Kassidy Peters - Brookings, SD & Tucker Rozell - Watertown, SD
3. Tera Moody - Letcher, SD & Myles Cuka - Letcher, SD
4. Denise Nelson - Midland, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
5. Whitney Knippling - Whitewood, SD & Allen Auer - Whitewood, SD
6. Tim Nelson - Midland, SD & Brooke Nelson - Philip, SD
2S. Sun, July 18 2021, 9:00 AM
1.
Braden Pirrung - Hartford, SD & Keylee Zancanella - Aurora, SD
2. Rickie Engesser - Spearfish, SD & Jace Engesser - Spearfish, SD
3. Brooke Howell - Belle Fourche, SD & Riley Curuchet - Kaycee, WY
4. Brooke Jamison - Ashby, NE & Monte Jamison - Ashby, NE
5. Leigh Sherwood - Grace, ID & Steve Sherwood - Grace, ID
6. Jenika Arens - Brandon, SD & Rod Brown - Ponca, NE
7. Amber Coleman - Orchard, NE & Jett Hillman - Stoneham, CO
8. Emily Vinton - Anselmo, NE & Doug Finney - Anselmo, NE
9. Shayla Howell - Belle Fourche, SD & Guy Howell - Belle Fourche, SD
10. Bodelle Mueller - Sutherland, NE & Marvin Mueller - Sutherland, NE
11. Isaac Tilstra - Hills, MN & Chenoa Vandestouwe - Inwood, IA
12. Sydney Graff - Long Pine, NE & Matt Kasner - Cody, NE
13. Syerra Christensen - Kennebec, SD & Jade Nelson - Midland, SD
14. Stannis Hoffmann - Dunlap, IA & Sam Huffman - Lemmon, SD
15. Danielle Wray - Ord, NE & Mason Pitts - Grandbury, TX
16. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD & Gary Zilverberg - Holabird, SD
17. Ella Lawton - Eleva, WI & Dustin Wyckoff - Broken Bow, NE
18. Shawnee Sherwood - Grace, ID & Owen Perkins - Pinedale, AZ
19. Cedar Jandreau - Kennebec, SD & Marty Jandreau - Kennebec, SD
20. Neal Engesser - Spearfish, SD & Taylor Engesser - Spearfish, SD
21. Sarah Morrissey - Gillette, WY & Jeff Johnston - Thedford, NE
22. Jolene Loiseau - Flandreau, SD & Dylan Hart - Flandreau, SD
23. Lacey Camp - Arthur, NE & Gunner Walker - Arthur, NE
24. Cole Wilson - Osage, KS & Michelle Wilson - Osage, KS
25. Haley Brown - Porcupine, SD & Cash Hetzel - Lemmon, SD
3. Sun, July 18 2021, 7:00 PM
1.
Taylor McGregor - Canisota, SD & Garret Varilek - Geddes, SD
2. Cheyanne Carrol - Harold, SD & Chase Varilek - Geddes, SD
3. Hanna Hostutler - Midland, SD & Glen Hostutler - Midland, SD
4. Shaw Nelson - Hartford, SD & Brad Nelson - Hartford, SD
5. Kaycee Wilking - Hartford, SD & Steve Klein - Sioux Falls, SD
6. Beau Dean - Platte, SD & Daisy Dean - Platte, SD
7. Amanda Pedersen - Platte, SD & Nathen Pedersen - Platte, SD
8. Sutton Adams - Flandreau, SD & Shannon Ellig - Huron, SD
Saddle Bronc - 6
1. Sat, July 17 2021, 7:00 PM
1.
John Thelen - Sioux Falls, SD
2. Wyatt Schuelke - Opal, SD
3. Eli Satinzener - Belle Fourch, SD
3. Sun, July 18 2021, 7:00 PM
1.
Buster Reis - Reliance, SD
2. Dylan Suhr - Canton, SD
3. Kyle Hapney - Harrold, SD
Sr. Breakaway - 21
1. Sat, July 17 2021, 7:00 PM
1.
Scott Vandenberg - Sioux Falls, SD
2. Mike Nelson - Philip, SD
3. Shawn Tibbs - Elkton, SD
4. Tim Nelson - Midland, SD
5. Bogie Webb - Volin, SD
6. Jim Hale - White Owl, SD
2S. Sun, July 18 2021, 9:00 AM
1.
Gary Zilverberg - Holabird, SD
2. Marty Jandreau - Kennebec, SD
3. Shawn Carey - Huron, SD
4. Neal Engesser - Spearfish, SD
5. Dave Marone - Pukwana, SD
6. Mark Schumacher - Wolsey, SD
3. Sun, July 18 2021, 7:00 PM
1.
Steve Klein - Sioux Falls, SD
2. Glen Hostutler - Midland, SD
3. Greg Swim - Springview, NE
4. Scott Hollenbeck - Winner, SD
5. Darren Lammers - Chancellor, SD
6. Barry Knippling - Chamberlain, SD
7. Chuck Nelson - Hartford, SD
8. John Dean - Geddes, SD
9. Bart Ness - Kennebec, SD
Steer Wrestling - 22
1. Sat, July 17 2021, 7:00 PM
1.
Joe Wilson - Martin, SD
2. Reed Kraeger - Waco, NE
3. Seth Shorb - Hermosa, SD
4. Clint Nelson - Philip, SD
5. Sterling Lee - Rhame, ND
6. Riley Johnsen - Beresford, SD
7. Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD
8. Carter Kennedy - Beresford, SD
9. Billy Bolden - Reign, SD
2S. Sun, July 18 2021, 9:00 AM
1.
Quade Potter - Cambridge, NE
2. Gage Davis - Cody, NE
3. Sid Hart - Yankton, SD
4. Jeff Johnston - Thedford, NE
5. Austin Hurlburt - Norfolk, NE
6. Lane Day - Chadron, NE
7. Tyler Ravenscroft - Nenzel, NE
8. Jace Christiansen - Sioux Falls, SD
3. Sun, July 18 2021, 7:00 PM
1.
Cameron Fanning - Olivet, SD
2. Wade Taylor - Canisota, SD
3. Sawyer Strand - Platte, SD
4. Justin Tekrony - Clear Lake, SD
5. Tate Hoffman - Highmore, SD
Team Penning - 18
1. Sat, July 17 2021, 7:00 PM
1.
Dennis Michael - Yankton, SD & Jo Syrovatka - Utica, SD & Rodney Hammerstrom -
2. Brad Groeneweg - Corsica, SD & Riley Niewenhuis - Corsica, SD & Wade Groeneweg -
3. Terry Trower - Dell Rapids, SD & Daryl Hammerstrom - Davis, SD & Bogie Webb -
4. Harold Fischer - Vermillion, SD & John Havranek - Wagner, SD & Stephanie Jacobsen -
5. Tucker Ashley - Pukwanna, SD & Leon Baier - Mitchell, SD & Scott Vandenberg -
6. Jim Kuiper - Canton, SD & Dale Thompson - Harrisburg, SD & Tom Kuiper -
7. Jim Dunkelberger - Sioux Falls, SD & Leslie Dunkelberger - Sioux Falls, SD & Robert Runge -
8. Joe Skibinski - Sioux Falls, SD & Mark Braunschmidt - Garreston, SD & Anna Braunschmidt -
9. Robert Devitt - Harrisburg, SD & Tara Thompson - Sioux Falls, SD & Bryan Runge -
3. Sun, July 18 2021, 7:00 PM
1.
Tom Jones - Sioux Falls, SD & Steve Klein - Sioux Falls, SD & Tom Jurgens -
2. Lindsey Borgmann - Stickney, SD & Paul Borgmann - White Lake, SD & Colin Borgmann -
3. Randy Olson - Harrisburg, SD & David Horn - Piedmont, SD & Kerry Horn -
4. Gary Garbe - Alpena, SD & Mick Varilek - Geddes, SD & Chuck Nelson -
5. Mary Pat Fawcett - Ree Heights, SD & Lennie Steffen - Colome, SD & Taryn Guinn -
6. Doni Zeller - Reliance, SD & Sydney Zeller - Reliance, SD & Wally Bakke -
7. John Dean - Geddes, SD & Heather Bosse - Cogswell, ND & Tom Varilek -
8. Glen Dieters - Larchwood, SD & Larry Fossum - Hartford, SD & Mike Austin -
9. Cole Jurgens - Parker, SD & Raelin Jurgens - Parker, SD & Tammi Jurgens -
Team Roping - 46
1. Sat, July 17 2021, 7:00 PM
1.
Jared Lynch - Valley Springs, SD & Tucker Rozell - Watertown, SD
2. Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD & Clint Nelson - Philip, SD
3. Dan Pirrung - Hartford, SD & Payton Pirrung - Hartford, SD
4. Lucas Thompsen - Fulton, SD & Brad Oland - Britton, SD
5. Teagan Moser - Wolsey, SD & Kaelan Block - Mitchell, SD
6. Shawn Tibbs - Elkton, SD & Joshua Bungard - Volga, SD
7. Tim Nelson - Midland, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
8. Tyler Esser - Frankfurt, SD & Chase Olson - Hartford, SD
9. Rafe Wientjes - Onida, SD & Wyatt Schuelke - Opal, SD
10. McCall Garnos - Kennebec, SD & Tyson Floyd - Presho, SD
2S. Sun, July 18 2021, 9:00 AM
1.
Braden Pirrung - Hartford, SD & Coley Nicholls - Kinnear, WY
2. David Kennedy - Sutherland, NE & Marvin Mueller - Sutherland, NE
3. Rod Brown - Ponca, NE & Jake Bode - Verdigre, NE
4. Spencer Sinner - Sargent, NE & Doug Finney - Anselmo, NE
5. Brent McInerney - Alzada, MT & Tanner Mcinerney - Alzada, MT
6. Trevor Olson - Mud Butte, SD & Riley Curuchet - Kaycee, WY
7. Wyatt Bray - Grandbury, TX & Mason Pitts - Grandbury, TX
8. Jade Schmidt - Box Elder, SD & Jade Nelson - Midland, SD
9. Clay Ullery - Brookings, SD & Matt Zancanella - Aurora, SD
10. Sam Huffman - Lemmon, SD & Cash Hetzel - Lemmon, SD
11. Brady Joseph - Chadron, NE & Gunner Walker - Arthur, NE
12. Shaw Loiseau - Colman, SD & Dylan Hart - Flandreau, SD
13. Steve Sherwood - Grace, ID & Owen Perkins - Pinedale, AZ
14. Brooke Jamison - Ashby, NE & Monte Jamison - Ashby, NE
15. Bodie Mattson - Sturgis, SD & Jace Engesser - Spearfish, SD
16. Isaac Tilstra - Hills, MN & Lance Knutson - Flandreau, SD
17. Blair Lammers - Hermosa, SD & Bryan Lemmon - Torrington, WY
18. Adam Rose - Willard, MO & J W Beck - Moville, IA
19. Logan Olson - Flandreau, SD & Matt Kasner - Cody, NE
20. Jeff Johnston - Thedford, NE & Jett Hillman - Stoneham, CO
21. Cody Hilzendeger - Avon, SD & Dustin Harris - O'Neill, NE
22. Maddee Doerr - Creighton, NE & Chenoa Vandestouwe - Inwood, IA
23. Jared Oden - Pierre, SD & Jd Gerard - Kennebec, SD
24. Tucker McDaniel - Midland, SD & Clint Cobb - Red Owl, SD
25. Guy Howell - Belle Fourche, SD & Levi O'Keefe - Belle Fourche, SD
3. Sun, July 18 2021, 7:00 PM
1.
Gabe Glines - Smithwick, SD & Tyler Mcgregor - Canisota, SD
2. Chuck Nelson - Hartford, SD & Brad Nelson - Hartford, SD
3. Kade Starr - Geddes, SD & Duke Starr - Geddes, SD
4. Blasé Steffen - Gregory, SD & Riley Hannum - Ft. Pierre, SD
5. Nathan Pederson - Platte, SD & Beau Dean - Platte, SD
6. Kenny Hoffman - Highmore, SD & Tate Hoffman - Highmore, SD
7. Nathan Poss - Scotia, NE & Clay Holz - Springfield, SD
8. Kaden Tekrony - Clear Lake, SD & Jace Tekrony - Clear Lake, SD
9. Bart Ness - Kennebec, SD & Darren Lammers - Chancellor, SD
10. Owen Littau - Stuart, NE & James Drueke - O’neill, NE
11. Justin Tekrony - Clear Lake, SD & Tate Gaikowski - Waubay, SD
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0
Steer Roping - 6
2S. Sun, July 18 2021, 9:00 AM
1.
Chris Reeves - Eagle Butte, SD
2. Dave Marone - Pukwana, SD
3. Wade Pearson - Oconto, NE
4. Chris Pearson - Broken Bow, NE
5. Matt Jones - Midland, SD
6. Matthew Smith - Prairie Grove, AR