Lemmon, SD
Bareback - 7
1. Fri, July 09 2021, 6:30 PM
1.
Connor Heinert - New Underwood, SD
2. Jhett Knight - Pine Ridge, SD
3. Hunter Big Eagle - Harrold, SD
2. Sat, July 10 2021, 6:30 PM
1.
Iver Paul - Faith, SD
2. Tanner Jarrett - South Heart, ND
3. Colton Shelley - Newell, SD
4. Cayden Wolfe - Belle Fourche, SD
Barrel Racing - 63
1. Fri, July 09 2021, 6:30 PM
1.
Lanay Dale - Timber Lake, SD
2. Ellie Bard - Sheridan, WY
3. Cydney Peterson - Minot, ND
4. Heather Bosse - Cogswell, ND
5. Kari Hepper - Keene, ND
6. Sidni Ferguson - Dupree, SD
7. Abby Hepper - Keene, ND
8. Callie Robinson - Moorcroft, WY
9. Becky Barry - Belle Fourche, SD
10. Gracie Dahl - Keene, ND
11. Rickie Engesser - Spearfish, SD
12. Emmy Dockter - Denhoff, ND
13. Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
14. Taylor Engesser - Spearfish, SD
15. Lindsey Horner - Dawson, ND
2. Sat, July 10 2021, 6:30 PM
1.
Kristi Alley - Isabel, SD
2. Lana Rau - Mobridge, SD
3. Melissa Morris - Pierre, SD
4. Jayden Denney - San Antonio, TX
5. Sara Miller - Bowdle, SD
6. Sierra Schott - McLaughlin, SD
7. Latricia Mundorf - Three Rivers, TX
8. Krystal Dorsey - Isabel, SD
9. Madison Rau - Mobridge, SD
10. Tomi Bradford - Selby, SD
11. Amanda Lundquist - Golden Valley, ND
12. Kassidy Peters - Brookings, SD
13. Sydney Maher - Timber Lake, SD
14. Kelly Anders - Elm Springs, SD
15. Tessa Caspers - New Underwood, SD
3S. Sun, July 11 2021, 9:00 AM
1.
Keylee Zancanella - Aurora, SD
2. Tia Jandreau - Kimball, SD
3. Taylor Hanson - St Onge, SD
4. Layna Tibbs - Fort Pierre, SD
5. Wanda Brown - Edgemont, SD
6. Becky Amio - Blunt, SD
7. Jayda Miller - Bowman, ND
8. Carlee Miller - Bowman, ND
9. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
10. Amy Wilcox - Red Owl, SD
11. Brandee Wardell - Buffalo, SD
12. Maklain Kleemann - Killdeer, ND
13. Kailee Webb - Isabel, SD
14. Natalie Veit - Dupree, SD
15. Layni Stevens - Saint Lawrence, SD
16. Jacey Camac - Kimball, SD
17. Carey Rivinius - Carson, ND
18. Karli Verhulst - Reva, SD
19. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD
20. Kailyn Groves - Faith, SD
21. Kristen Zancanella - Aurora, SD
22. Aspen Vining - Buffalo, SD
23. Megan Van Liere - Pierre, SD
24. Jenna Humble - Mud Butte, SD
25. Katie Dibbern - Interior, SD
26. Shyanne Howell - Belle Fourche, SD
27. Rayel Livermont - Martin, SD
28. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
29. Jane Burke - Newell, SD
30. Jordan Jehn - Mondovi, WI
31. Hatten Kleemann - Killdeer, ND
32. Laura O'Leary - Timber Lake, SD
33. Courtney Tope - Buffalo, SD
Bull Riding - 18
1. Fri, July 09 2021, 6:30 PM
1.
Jestyn Woodward - Custer, SD
2. Raile Joens - Eagle Butte, SD
3. KY Bothum - Mandan, ND
4. Tucker Mertens - Veblen, SD
5. Hadley Joens - Eagle Butte, SD
6. Reede Reder - Belle Fourche, SD
7. Dawson Parrow - Hankinson, ND
8. Kane Grant - Whitewood, SD
9. Collin Hunt - Interior, SD
2. Sat, July 10 2021, 6:30 PM
1.
Brody Nelson - Minot, ND
2. Lane Miller - Bowdle, SD
3. Jaiden Ducheneaux - Timber Lake, SD
4. Trenton Hansen - Timber Lake, SD
5. Thomas Dryer - Selby, SD
6. Tate Arbach - Selby, SD
7. D'Angelo Garduna - Belle Fourche, SD
8. Dylan Bradford - Selby, SD
9. Gracen Hansen - Timber Lake, SD
Calf Roping - 30
1. Fri, July 09 2021, 6:30 PM
1.
Ty Moser - Volga, SD
2. Tate Hoffman - Highmore, SD
3. Nick Rettinger - New England, ND
4. Lee Sivertsen - Ree Heights, SD
5. Myles Kenzy - Iona, SD
6. Bodi Mattson - Sturgis, SD
7. Cole Robinson - Moorcroft, WY
8. Quaid Lardy - Bowman, ND
2. Sat, July 10 2021, 6:30 PM
1.
Sam Larson - Prairie City, SD
2. Austin Visser - Reeder, ND
3. Collin Palmer - Bison, SD
4. Rafe Wientjes - Onida, SD
5. Beau Dean - Platte, SD
6. Newt Bruley - Willow Lake, SD
7. Dillon Sackett - Alcester, SD
8. John Thelen - Sioux Falls, SD
9. Brock Belkham - Flandreau, SD
3S. Sun, July 11 2021, 9:00 AM
1.
Thane Lockhart - Oelrichs, SD
2. Tanner Fite - Hermosa, SD
3. Jake Deveraux - New Castle, WY
4. Sterling Lee - Rhame, ND
5. Chance Derner - New Underwood, SD
6. Dillon Mundorf - Three Rivers, TX
7. Kaden Berger - New Castle, WY
8. Chad Miller - Bowman, ND
9. Troy Wilcox - Red Owl, SD
10. Weston Mills - Gillette, WY
11. Logan Murphy - Alzada, MT
12. Doug Lawrence - Whitehorse, SD
13. Chandler Comfort - Spearfish, SD
Goat Tying - 16
1. Fri, July 09 2021, 6:30 PM
1.
Natalie Leisinger - Recluse, WY
2. Sidni Ferguson - Dupree, SD
3. Rickie Engesser - Spearfish, SD
4. Brooke Worman - Sheridan, WY
2. Sat, July 10 2021, 6:30 PM
1.
Cashae McGee - Rhame, ND
2. Joey Carley - Philip, SD
3S. Sun, July 11 2021, 9:00 AM
1.
Courtney Tope - Buffalo, SD
2. Sarah Vos - Caputa, SD
3. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
4. Tayle Brink - Newell, SD
5. Layni Stevens - Saint Lawrence, SD
6. Shelby Spanel - Brookings, SD
7. Jayda Miller - Bowman, ND
8. Karli Verhulst - Reva, SD
9. Tori Gaer - Newell, SD
10. Kailyn Groves - Faith, SD
Ladies Breakaway - 91
1. Fri, July 09 2021, 6:30 PM
1.
Abby Hepper - Keene, ND
2. Sidni Ferguson - Dupree, SD
3. Randa Clabaugh - Arvada, WY
4. Kristen Lawrence - Eagle Butte, SD
5. Hanna Hostutler - Midland, SD
6. Ellie Bard - Sheridan, WY
7. Jordyn McNamee - Buffalo, WY
8. Taylor Engesser - Spearfish, SD
9. Devin Robinson - Moorcroft, WY
10. Jazz McGirr - Huron, SD
11. Natalie Leisinger - Recluse, WY
12. Emmy Dockter - Denhoff, ND
13. Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
14. Brooke Worman - Sheridan, WY
15. Kari Hepper - Keene, ND
16. Brenda White - Oelrichs, SD
17. Rickie Engesser - Spearfish, SD
18. Callie Robinson - Moorcroft, WY
2. Sat, July 10 2021, 6:30 PM
1.
Joey Carley - Philip, SD
2. Lacey Hewitt - Whitewood, SD
3. Anna Mae Rosencranz - Belle Fourche, SD
4. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
5. Morgan Foss - Harwood, ND
6. Jenna Fulton - St. Lawrence, SD
7. Kassidy Peters - Brookings, SD
8. Kaycee Monnens - Hulett, WY
9. Rachel Kelderman - Hudson, SD
10. Brooke Nelson - Philip, SD
11. Tessa Caspers - New Underwood, SD
12. Kassie Jo Kautzman - Walcott, ND
13. Racquel Wientjes - Opal, SD
14. Brooklyn Hanson - Faith, SD
15. Cassidy Schuelke - Opal, SD
16. Courtney Peters - Hot Springs, SD
17. Kassidy Caspers - New Underwood, SD
3S. Sun, July 11 2021, 9:00 AM
1.
Tatum Lauing - Oral, SD
2. Bobbi Nelson - Buffalo, SD
3. Courtney Tope - Buffalo, SD
4. Sarah Vos - Caputa, SD
5. Kallie Carey - Rapid City, SD
6. Jessica Magilke - Solen, ND
7. Kayla Spickelmier - Buffalo, SD
8. Mercedes Williams - Faith, SD
9. Kecia Miller - Mud Butte, SD
10. Cally Eckroth - Mandan, ND
11. Kristie Thorstenson - New Underwood, SD
12. Kiarra Reiss - Dickinson, ND
13. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
14. Jacey Hupp - Huron, SD
15. Shelby Spanel - Brookings, SD
16. Amy Johnson - Reva, SD
17. Brooklyn Berg - Mandan, ND
18. Taryn Sippel - Box Elder, SD
19. Natalie Veit - Dupree, SD
20. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
21. Jessica Holmes - Buffalo, SD
22. Layni Stevens - Saint Lawrence, SD
23. Brandi White - Hazen, ND
24. Shayla Howell - Belle Fourche, SD
25. Tayle Brink - Newell, SD
26. Shawnee Sherwood - Grace, ID
27. Haley Brown - Porcupine, SD
28. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD
29. Keylee Zancanella - Aurora, SD
30. Codi Sebastian - Dickinson, ND
31. Corey Hart - Mobridge, SD
32. Bailey Berg - Mandan, ND
33. Meza Ham - Shadehill, SD
34. Jessica Bolerjack - Gillette, WY
35. Jaicee Williams - Wall, SD
36. Hannah Macy - Stephenville, TX
37. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
38. Bailie Donner - Morristown, SD
39. Laura Hunt - Ridgeview, SD
40. Whitney Knippling - Whitewood, SD
41. Reann Crane - Whitewood, SD
42. Tori Gaer - Newell, SD
43. Peggy Garman - Sundance, WY
44. Rayel Livermont - Martin, SD
45. Calby Hanson - Jamestown, ND
46. Kailyn Groves - Faith, SD
47. Patty Jo Burress - Isabel, SD
48. Kari Jo Lawrence - Whitehorse, SD
49. Kamira Miller - Newell, SD
50. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
51. Maddi Young - Dupree, SD
52. Layna Tibbs - Fort Pierre, SD
53. Sarah Morrissey - Gillette, WY
54. Teddi Morman - Glen Ullin, ND
55. Kelly Vetter - Flasher, ND
56. Ella Sander - Buffalo, SD
Mixed Team Roping - 39
1. Fri, July 09 2021, 6:30 PM
1.
Devin Robinson - Moorcroft, WY & Cole Robinson - Moorcroft, WY
2. Neal Engesser - Spearfish, SD & Taylor Engesser - Spearfish, SD
3. Rickie Engesser - Spearfish, SD & Jace Engesser - Spearfish, SD
4. Hanna Hostutler - Midland, SD & Jesse Hostutler - Midland, SD
5. Natalie Leisinger - Recluse, WY & Wade Monnens - Belle Fourche, SD
2. Sat, July 10 2021, 6:30 PM
1.
Cassidy Schuelke - Opal, SD & Wyatt Schuelke - Opal, SD
2. Denise Nelson - Midland, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
3. Kassidy Peters - Brookings, SD & Tucker Rozell - Watertown, SD
4. Zane Rosencranz - Belle Fourche, SD & Anna Mae Rosencranz - Belle Fourche, SD
5. Tim Nelson - Midland, SD & Brooke Nelson - Philip, SD
6. Jenna Fulton - St. Lawrence, SD & Beau Dean - Platte, SD
7. Cedar Jandreau - Kennebec, SD & Marty Jandreau - Kennebec, SD
8. Collin Palmer - Bison, SD & Brooklyn Hanson - Faith, SD
3S. Sun, July 11 2021, 9:00 AM
1.
Reann Crane - Whitewood, SD & Tommy Crane - Whitewood, SD
2. Amy Johnson - Reva, SD & Brad Johnson - Reva, SD
3. Jessica Bolerjack - Gillette, WY & Teegan Leno - New Castle, WY
4. TY Spickelmier - Faith, SD & Jayla Reed - Faith, SD
5. Brett Wilcox - Red Owl, SD & Melissa Wilcox - Red Owl, SD
6. Shawnee Sherwood - Grace, ID & Owen Perkins - Grace, ID
7. Tori Gaer - Newell, SD & Tyler Gaer - Mud Butte, SD
8. Clay Ullery - Brookings, SD & Keylee Zancanella - Aurora, SD
9. Taylor Hanson - St Onge, SD & Chandler Comfort - Spearfish, SD
10. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD & Nevada Berquist - Watford City, ND
11. Tanielle Arneson - Enning, SD & Tarin Arneson - Red Owl, SD
12. Jessica Holmes - Buffalo, SD & Joe Painter - Buffalo, SD
13. Alex Hale - Union Center, SD & Tee Hale - Union Center, SD
14. Lindsey O'Keefe - Belle Fourche, SD & Levi O'Keefe - Belle Fourche, SD
15. Leigh Sherwood - Grace, ID & Steve Sherwood - Grace, ID
16. Shayla Howell - Belle Fourche, SD & Guy Howell - Belle Fourche, SD
17. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD & Gary Zilverberg - Holabird, SD
18. Whitney Knippling - Whitewood, SD & Allen Auer - Whitewood, SD
19. Sarah Morrissey - Gillette, WY & Cooper Deveraux - New Castle, WY
20. Sage Donner - Morristown, SD & Bailie Donner - Morristown, SD
21. Brooke Howell - Belle Fourche, SD & Riley Curuchet - Kaycee, WY
22. Sage Burress - Isabel, SD & Patty Jo Burress - Isabel, SD
23. Kristie Thorstenson - New Underwood, SD & Jace Thorstenson - New Underwood, SD
24. Rayel Livermont - Martin, SD & Jade Nelson - Midland, SD
25. Ashly Price - Faith, SD & Matt Zancanella - Aurora, SD
26. Jacey Hupp - Huron, SD & Coley Nicholls - Kinnear, WY
Saddle Bronc - 11
1. Fri, July 09 2021, 6:30 PM
1.
TJ Morrison - Rapid City, SD
2. Cooper West - Philip, SD
3. Zane Howe - Rapid City, SD
2. Sat, July 10 2021, 6:30 PM
1.
Roy Casteel - Camp Crook, SD
2. Teigan Clark - Meadow, SD
3. Kaden Deal - Eagle Butte, SD
4. Wyatt Schuelke - Opal, SD
5. Seth Longbrake - Milesville, SD
6. John Thelen - Sioux Falls, SD
7. Cole Pateneaude - Golden Valley, ND
8. Parker Kramer - Max, ND
Sr. Breakaway - 34
1. Fri, July 09 2021, 6:30 PM
1.
Jake Longbrake - Dupree, SD
2. Terry Fischer - Ft. Yates, ND
3. Arlyn Lawrence - Mobridge, SD
4. Glen Hostutler - Midland, SD
5. Les Haugen - Alexander, ND
6. Kirk Ford - Sturgis, SD
7. Neal Engesser - Spearfish, SD
8. Darrell Barry - Belle Fourche, SD
2. Sat, July 10 2021, 6:30 PM
1.
Jeff Nelson - Philip, SD
2. Steve Klein - Sioux Falls, SD
3. John Hoven - McLaughlin, SD
4. Tim Nelson - Midland, SD
5. Marty Jandreau - Kennebec, SD
6. Tim Berstein - Faith, SD
7. Mike Nelson - Philip, SD
8. Lynn McNenny - Sturgis, SD
9. Chuck Hamlin - Highmore, SD
3S. Sun, July 11 2021, 9:00 AM
1.
Raymond Tibbs - Fort Pierre, SD
2. Mike McInerney - Sundance, WY
3. Steve Marmon - Dickinson, ND
4. Lyle Wilcox - Red Owl, SD
5. Lynn Williams - Faith, SD
6. Jim Hale - White Owl, SD
7. Shawn Knight - Beulah, ND
8. Chad Hetzel - Lemmon, SD
9. Shawn Carey - Huron, SD
10. Gary Zilverberg - Holabird, SD
11. Jb Lord - Aurora, SD
12. Fay Jandreau - Highmore, SD
13. Larry Marmon - Watford City, ND
14. Barry Knippling - Chamberlain, SD
15. Joe Painter - Buffalo, SD
16. Darren Lammers - Chancellor, SD
17. Mark Schumacher - Wolsey, SD
Steer Wrestling - 20
1. Fri, July 09 2021, 6:30 PM
1.
Kaiden White Bear - Chamberlain, SD
2. Sat, July 10 2021, 6:30 PM
1.
Tegun Spring - Enning, SD
2. Bridger Amiotte - Wall, SD
3. Del Day - Morristown, SD
3S. Sun, July 11 2021, 9:00 AM
1.
Brett Wilcox - Red Owl, SD
2. Clint Nelson - Philip, SD
3. Tye Hale - Red Owl, SD
4. Lucas Camac - Kimball, SD
5. Rowdy Benson - Morristown, SD
6. Casey Stone - Mandaree, ND
7. Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD
8. Kody Woodward - Dupree, SD
9. Seth Shorb - Hermosa, SD
10. Miles Spickelmier - Buffalo, SD
11. Billy Bolden - Oglala, SD
12. Logan Lemmel - Whitewood, SD
13. Sterling Lee - Rhame, ND
14. Cyler Dowling - Newell, SD
15. Brent Woodward - Dupree, SD
16. Tee Hale - Union Center, SD
Team Penning - 0
Team Roping - 50
1. Fri, July 09 2021, 6:30 PM
1.
Jake Longbrake - Dupree, SD & Terry Fischer - Ft. Yates, ND
2. Nate Horner - Dawson, ND & Jesse Dale - Timber Lake, SD
3. Zane Pitttsley - Killdeer, ND & Cayden Kling - Belfield, ND
4. Brent McInerney - Alzada, MT & Tanner Mcinerney - Alzada, MT
5. Kenny Hoffman - Highmore, SD & Tate Hoffman - Highmore, SD
6. Cooper White - Hershey, NE & Tucker White - Hershey, NE
7. Glen Hostutler - Midland, SD & Jesse Hostutler - Midland, SD
8. Clay Schmalz - Bowman, ND & Cole Schmalz - Bowman, ND
9. Bodi Mattson - Sturgis, SD & Jace Engesser - Spearfish, SD
10. Wade Monnens - Belle Fourche, SD & Cole Robinson - Moorcroft, WY
2. Sat, July 10 2021, 6:30 PM
1.
Jacob Hickman - Glydon, MN & Mason Okke - Glydon, MN
2. Sam Larson - Prairie City, SD & Tee Mcamis - Belle Fourche, SD
3. Tucker Rozell - Watertown, SD & Sutton Adams - Flandreau, SD
4. Lucas Thompsen - Fulton, SD & Brad Oland - Britton, SD
5. Kaden Deal - Eagle Butte, SD & Seth Longbrake - Milesville, SD
6. Jared Odens - Pierre, SD & Jd Gerard - Kennebec, SD
7. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
8. Rafe Wientjes - Onida, SD & Wyatt Schuelke - Opal, SD
9. Blasé Steffen - Gregory, SD & Riley Hannum - Ft. Pierre, SD
10. Bridger Amiotte - Wall, SD & Kaelan Block - Mitchell, SD
11. Tim Nelson - Midland, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
12. TY Truchan - Killdeer, ND & Tommy Hall - Dunn Center, ND
3S. Sun, July 11 2021, 9:00 AM
1.
JJ Hunt - Ridgeview, SD & Doug Lawrence - Whitehorse, SD
2. Troy Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
3. Rowdy Benson - Morristown, SD & Rope Roghair - Isabel, SD
4. Steve Marmon - Dickinson, ND & Cody Kleemann - Killdeer, ND
5. Wroper Kosel - Leola, SD & Shawn Knight - Beulah, ND
6. Tucker McDaniel - Midland, SD & Clint Cobb - Red Owl, SD
7. Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD & Clint Nelson - Philip, SD
8. JB Lord - Aurora, SD & Jake Beard - Menoken, ND
9. Lucas Camac - Kimball, SD & Fay Jandreau - Highmore, SD
10. Guy Howell - Belle Fourche, SD & Levi O'Keefe - Belle Fourche, SD
11. Clay Ullery - Brookings, SD & Matt Zancanella - Aurora, SD
12. Gavin Tysdal - New Castle, WY & Cooper Deveraux - New Castle, WY
13. Jake Deveraux - New Castle, WY & Teegan Leno - New Castle, WY
14. Brad Johnson - Reva, SD & Tommy Crane - Whitewood, SD
15. Riley Ruland - Rapid City, SD & Cass Lytle - Quinn, SD
16. Jace Thorstenson - New Underwood, SD & Jeff Thorstenson - New Underwood, SD
17. Jade Schmidt - Box Elder, SD & Jade Nelson - Midland, SD
18. Marty McPherson - Piedmont, SD & Ty Spickelmier - Faith, SD
19. Tye Hale - Red Owl, SD & Tee Hale - Union Center, SD
20. Hagen Kemp - Buffalo, SD & Joe Painter - Buffalo, SD
21. Tyler Gaer - Mud Butte, SD & Tucker Gaer - Newell, SD
22. Jon Peterson - Belle Fourche, SD & Riley Curuchet - Kaycee, WY
23. Cameron Irwin - Edgemont, SD & Rory Brown - Edgemont, SD
24. Casey Holmes - Buffalo, SD & Ty Thybo - Buffalo, SD
25. Nevada Berquist - Watford City, ND & Chandler Comfort - Spearfish, SD
26. Sam Huffman - Lemmon, SD & Cash Hetzel - Lemmon, SD
27. Lane Isaak - Dodge, ND & Wyett Magilke - Solen, ND
28. Braden Pirrung - Hartford, SD & Coley Nicholls - Kinnear, WY
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0
Steer Roping - 0