Flandreau, SD 6/5
Bareback - 5
3. Sat, June 05 2021, 6:30 PM
1.
Alex McElmory - Volga, SD
2. Logan Stiller - Thief River Falls, MN
3. Bobby Reynolds - Garretson, SD
4. Gunner McGee - Harrisburg, SD
5. Cash Owens - Truman, MN
Barrel Racing - 46
1S. Sat, June 05 2021, 11:00 AM
1.
Madison Rau - Sioux Falls, SD
2. Tammy Watson - Mitchell, SD
3. Kristen Zancanella - Aurora, SD
4. Olivia Selleck - White, SD
5. Heather Bosse - Cogswell, ND
6. Kayce Engen - Brookings, SD
7. Ruth Schwichtenberg - Kendall, WI
8. Jordan Jehn - Mondovi, WI
9. Stephanie Mackissock - Little Falls, MN
10. Kaydi Anderson - St James, MN
11. Taylor Kuntz - North Branch, MN
12. Sierra Darrah - Brookings, SD
13. Lacey Huben - Sauk Rapids, MN
14. Kassidy Peters - Brookings, SD
15. Bobbi Grann - Flandreau, SD
16. Allie Simons - Brookings, SD
17. Kathy Stoker - Tomah, WI
18. Ryen Sheppick - Pierre, SD
19. Sloan Olson - Flandreau, SD
20. Rachel Hauser - Little Falls, MN
21. Jodi Nelson - Hartford, SD
22. Bridget Biron - Henderson, MN
23. Olivia Scholle - Brookings, SD
24. Keylee Zancanella - Aurora, SD
25. Cindy Loiseau - Eagan, SD
26. Kailey Dejong - Harrisburg, SD
27. Ava German - Peever, SD
28. Haley Huls - Lennox, SD
29. Gabi Irving - Pierre, SD
30. Morgan Kowitz - McGregor, MN
31. Haley Reisch - Letcher, SD
32. Dori Hollenbeck - Winner, SD
33. Jolene Loiseau - Flandreau, SD
34. Sarah Rose - Volga, SD
35. Kathleen Biron - Henderson, MN
36. Sarah Hossle - Winner, SD
3. Sat, June 05 2021, 6:30 PM
1.
Bailey Long - Britton, SD
2. Rachel Kelderman - Hudson, SD
3. Raelin Jurgens - Parker, SD
4. Cindy Baltezore - Beresford, SD
5. Jodi Theisen - Clear Lake, SD
6. Courtney Otto - Marshall, MN
7. Bailey Horejsi - Echo, MN
8. Shaw Nelson - Hartford, SD
9. Kyla Macconnell - Veblen, SD
10. Maggie Connor - Winfred, SD
Bull Riding - 13
3. Sat, June 05 2021, 6:30 PM
1.
Colton Provost - Dante, SD
2. Levi Berends - Maynard, MN
3. Nathan Wieme - Tracy, MN
4. Andrew Sheperd - Watertown, SD
5. Elliot Talks - Lebanon, SD
6. Riley Johnsen - Beresford, SD
7. Jw Frederick - Selby, SD
8. Tucker Mertens - Veblen, SD
9. Kyle Hapney - Harrold, SD
10. Dawson Parrow - Lisbon, ND
11. Mitch Muelken - Montgomery, MN
12. Eric Schueler - Lake Henry, MN
13. Austin Kraft - Brookings, SD
Calf Roping - 27
1S. Sat, June 05 2021, 11:00 AM
1.
Jeremy Olson - Stoughton, WI
2. Chance Locken - Reedsburg, WI
3. Dakota Locken - Elroy, WI
4. John Thelen - Pierre, SD
5. Tanner McInerney - Alzada, MT
6. Steve Kuntz - North Branch, MN
7. Bodie Mattson - Sturgis, SD
8. Nathan Sandoz - Newell, SD
9. Trent Sorey - Oelrichs, SD
10. Todd Rose - Volga, SD
11. Cullan Hewitt - Kerkhoven, MN
12. Brody Jones - Brookings, SD
13. Cooper Schmidt - Marietta, MN
14. Rex Treeby - Hecla, SD
15. Dillon Sackett - Alcester, SD
16. Wyatt Treeby - Hecla, SD
17. Michael Filkouski - Marshall, WI
18. Thane Lockhart - Oelrichs, SD
19. Jamie Thompson - Brookings, SD
3. Sat, June 05 2021, 6:30 PM
1.
Brock Belkham - Flandreau, SD
2. Cole Schneider - Brookings, SD
3. Tanner Scheevel - Lester Prairie, MN
4. Tyler Scheevel - Lester Prairie, MN
5. Rance Johnson - Philip, SD
6. Reece Ullerich - Humbolt, SD
7. Gannon Gustafson - Wood Lake, MN
8. Newt Bruley - Willow Lake, SD
Goat Tying - 7
1S. Sat, June 05 2021, 11:00 AM
1.
Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
2. Chenoa Vandestouwe - Inwood, IA
3. Jill Donnelly - Elk Point, SD
4. Jacey Hupp - Huron, SD
5. Timber Kelly - Gardendale, TX
6. Maddee Doerr - Creighton, NE
7. Sarah Vos - Caputa, SD
Ladies Breakaway - 38
1S. Sat, June 05 2021, 11:00 AM
1.
Korah Corrigan - Shafer, MN
2. Kallie Tepoel - Lindstrom, MN
3. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
4. Jill Donnelly - Elk Point, SD
5. Caden Borman - Backus, MN
6. Josey Poppens - Larchwood, IA
7. Whitney Locken - Reedsburg, WI
8. Jolene Loiseau - Flandreau, SD
9. Haley Huls - Lennox, SD
10. Kathleen Biron - Henderson, MN
11. Ally Zehrer - Dayton, MN
12. Sarah Vos - Caputa, SD
13. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD
14. Kaycee Wilking - Hartford, SD
15. Timber Kelly - Gardendale, TX
16. Chenoa Vandestouwe - Inwood, IA
17. Heidi Johnson - Flandreau, SD
18. Holly Oftedahl - Brookings, SD
19. Sydney Hollenbeck - Winner, SD
20. Maddee Doerr - Creighton, NE
21. Courtney Birkholtz - White, SD
22. Morgan Foss - Harwood, ND
23. Haley Brown - Porcupine, SD
24. Allie Simons - Brookings, SD
25. Jacey Hupp - Huron, SD
26. Kassidy Peters - Brookings, SD
27. Abby Jo Treeby - Hecla, SD
28. Keylee Zancanella - Aurora, SD
29. Ryen Sheppick - Pierre, SD
3. Sat, June 05 2021, 6:30 PM
1.
Kayla Hemmingson - Brookings, SD
2. Courtney Otto - Marshall, MN
3. Meza Ham - Shadehill, SD
4. Maggie Connor - Winfred, SD
5. Alison Rice - Flandreau, SD
6. Rachel Kelderman - Hudson, SD
7. Bailey Wickre - Rapid City, SD
8. Anna Rathe - Brookings, SD
9. Kayla Otto - Marshall, MN
Mixed Team Roping - 13
1S. Sat, June 05 2021, 11:00 AM
1.
Chenoa Vandestouwe - Inwood, IA & Brent Versteeg - Fosters, IA
2. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD & Payton Pirrung - Hartford, SD
3. Jacey Hupp - Huron, SD & Dylan Hart - Flandreau, SD
4. Kaycee Wilking - Hartford, SD & Steve Klein - Sioux Falls, SD
5. Morgan Foss - Harwood, ND & Mason Okke - Glyndon, MN
6. Braden Pirrung - Hartford, SD & Keylee Zancanella - Aurora, SD
7. Ally Zehrer - Dayton, MN & Cole Stevens - Hammond, WI
8. Jayla Reed - Faith, SD & Ty Spickelmier - Faith, SD
9. Jolene Loiseau - Flandreau, SD & Matt Kasner - Cody, NE
10. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD & Seth Norman - Ft Pierre, SD
11. Kassidy Peters - Brookings, SD & Tucker Rozell - Brookings, SD
12. Haley Brown - Porcupine, SD & Cash Hetzel - Lemmon, SD
13. Ashley Price - Faith, SD & Matt Zancanella - Aurora, SD
Saddle Bronc - 6
3. Sat, June 05 2021, 6:30 PM
1.
John Thelen - Pierre, SD
2. Dylan Suhr - Canton, SD
3. Kyle Hapney - Harrold, SD
4. Cooper West - Philip, SD
5. Daniel Shepherd - Fargo, ND
6. Cody Owens - Truman, MN
Sr. Breakaway - 15
1S. Sat, June 05 2021, 11:00 AM
1.
Terry McCutcheon - Brookings, SD
2. Scott Hollenbeck - Winner, SD
3. Kirk Ford - Sturgis, SD
4. Shawn Carey - Huron, SD
5. Mark Schumacher - Wolsey, SD
6. Steve Klein - Sioux Falls, SD
7. Bart Ness - Kennebec, SD
8. Chad Hetzel - Lemmon, SD
9. Michael Filkouski - Marshall, WI
3. Sat, June 05 2021, 6:30 PM
1.
JB Lord - Sturgis, SD
2. Darren Lammers - Chancellor, SD
3. John Dean - Geddes, SD
4. Chuck Nelson - Hartford, SD
5. Bogie Webb - Volin, SD
6. Lynn McNenny - Sturgis, SD
Steer Wrestling - 11
3. Sat, June 05 2021, 6:30 PM
1.
Sid Hart - Yankton, SD
2. Cameron Fanning - Olivet, SD
3. Sawyer Strand - Platte, SD
4. Brayden Burrus - Rapid City, SD
5. Clint Nelson - Philip, SD
6. Tyler Scheevel - Lester Prairie, MN
7. Wyatt McGee - Danvers, MN
8. Tanner Scheevel - Lester Prairie, MN
9. Carter Kennedy - Beresford, SD
10. Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD
11. Colten Carlson - Wells, MN
Team Penning - 13
2TP. Sat, June 05 2021, 5:00 PM
1.
Anna Braunschmidt - Garreston, SD & Mark Braunschmidt - Garreston, SD & Joe Skibinski -
2. Larry Fossum - Hartford, SD & Mike Austin - Centerville, SD & Glen Dieters -
3. Heather Bosse - Cogswell, ND & Tom Varilek - Geddes, SD & John Dean -
4. Doni Zeller - Reliance, SD & Sydney Zeller - Reliance, SD & Charlie Walters -
5. Leslie Dunkelberger - Sioux Falls, SD & Bob Runge - Harrisburg, SD & Jim Dunkelberger -
6. Cole Jurgens - Parker, SD & Raelin Jurgens - Parker, SD & Tami Jurgens -
7. Tucker Ashley - Pukwanna, SD & Stephanie Jacobson - Mitchell, SD & Leon Baier -
8. Bogie Webb - Volin, SD & Daryl Hammerstrom - Davis, SD & Terry Trower -
9. Gary Garbe - Alpena, SD & Mick Varilek - Geddes, SD & Chuck Nelson -
10. Lisa Horn - Piedmont, SD & David Horn - Piedmont, SD & Kerry Horn -
11. Steve Klein - Sioux Falls, SD & Tom Jones - Sioux Falls, SD & Brad Nesheim -
12. Tyler Steever - Lennox, SD & Tara Thompson - Sioux Falls, SD & Bryan Runge -
13. Paul Borgmann - White Lake, SD & Collin Borgmann - White Lake, SD & Lindsay Borgmann -
Team Roping - 38
1S. Sat, June 05 2021, 11:00 AM
1.
David Kartek - Cokato, MN & Jordan Wagner - Cokato, MN
2. Rob McPhail - Tomah, WI & Dustin Schaefer - Sisseton, SD
3. TY Blasingame - Casper, WY & Jason James - Aurora, SD
4. Lane Goebel - Marshall, MN & Cole Stevens - Hammond, WI
5. Jacob Hickman - Glyndon, MN & Mason Okke - Glyndon, MN
6. Braden Pirrung - Hartford, SD & Coley Nichols - Riverton, WY
7. Trent Sorey - Oelrichs, SD & Thane Lockhart - Oelrichs, SD
8. Tucker McDaniel - Midland, SD & Clint Cobb - Red Owl, SD
9. Brent McInerney - Alzada, MT & Tanner Mcinerney - Alzada, MT
10. Rex Treeby - Hecla, SD & Troy Donnelly - Elk Point, SD
11. Chenoa Vandestouwe - Inwood, IA & Brent Versteeg - Fosters, IA
12. Tyler Christensen - Beresford, SD & Lane Severson - Beresford, SD
13. Jared Odens - Pierre, SD & Jd Gerard - Kennebec, SD
14. Marty McPherson - Piedmont, SD & Ty Spickelmier - Faith, SD
15. Shaw Loiseau - Flandreau, SD & Dylan Hart - Flandreau, SD
16. Lucas Thomsen - Mitchell, SD & Brad Oland - Britton, SD
17. Jade Schmidt - Box Elder, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
18. Joe Jacobsen - Rush City, MN & Steve Kuntz - North Branch, MN
19. Bodie Mattson - Sturgis, SD & Jace Engesser - Spearfish, SD
20. Wyatt Treeby - Hecla, SD & Jimmy Jacobsen Jr - Stacy, MN
21. Nicholas Bjork - Mietta, MN & Cody Mcmahon - Odessa, MN
22. Ryan Carlson - Britton, SD & Mikey Loiseau - Eagan, SD
23. Blase Steffen - Gregory, SD & Riley Hannum - Ft Pierre, SD
24. Payton Pirrung - Hartford, SD & Cash Hetzel - Lemmon, SD
25. Tucker Rozell - Brookings, SD & Cooper Schmidt - Marietta, MN
26. Dawson Graham - Backus, MN & Cory Borman - Backus, MN
27. Blair Lammers - Hartford, SD & Brian Lemmon - Torrington, WY
28. Cameron Irwin - Edgemont, SD & Rory Brown - Edgemont, SD
29. Logan Olson - Flandreau, SD & Matt Kasner - Cody, NE
30. Kole Latham - Flandreau, SD & Matt Zancanella - Aurora, SD
3. Sat, June 05 2021, 6:30 PM
1.
Bruce Gustafson - Wood Lake, MN & Gannon Gustafson - Wood Lake, MN
2. Ashley Trudeau - Nunda, SD & Mark Schmall - Aurora, SD
3. Beau Dean - Platte, SD & Weston Vanderpol - Geddes, SD
4. Cole Schneider - Brookings, SD & Brevin Gustafson - Wood Lake, MN
5. Shawn Tibbs - Elkton, SD & Josh Bungard - White, SD
6. Chuck Nelson - Hartford, SD & Brad Nelson - Hartford, SD
7. Wyatt McGee - Danvers, MN & Nathan Pelke - Mondovi, WI
8. JB Lord - Sturgis, SD & Clint Nelson - Philip, SD
Over 40 CR - 6
1S. Sat, June 05 2021, 11:00 AM
1.
Michael Filkouski - Marshall, WI
2. Jeremy Olson - Stoughton, WI
3. Todd Rose - Volga, SD
4. Casey Hume - Brodhead, WI
5. Jeff Grill - Mitchell, SD
6. Jamie Thompson - Brookings, SD
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0
Steer Roping - 0