Scotland, SD
Bareback - 5
1. Sat, August 14 2021, 6:30 PM
1.
Jhett Knight - Pine Ridge, SD
2. Lane Beisley - Yankton, SD
3. Sun, August 15 2021, 6:30 PM
1.
Whitten Hoover - Ainsworth, NE
2. Bobby Reynolds - Garreston, SD
3. Andy Gingerich - Aberdeen, SD
Barrel Racing - 57
1. Sat, August 14 2021, 6:30 PM
1.
Kailee Webb - Isabel, SD
2. Taylor Hoxeng - Volin, SD
3. Bailey Horejsi - Echo, MN
4. Ally Pauley - Vermillion, SD
5. Carrie Dieters - Hartford, SD
6. Sierra Lee - Rhame, ND
7. La Nae Drozd - Columbus, NE
8. Cashae McGee - Rhame, ND
9. Jordan Fischer - Lesterville, SD
10. Sierra McGregor - Canistota, SD
11. Carli Maruska - Mitchell, SD
12. Rachel Kelderman - Hudson, SD
13. Shaw Nelson - Hartford, SD
2S. Sun, August 15 2021, 9:00 AM
1.
Heather Bosse - Cogswell, ND
2. Jillian Zaun - Somerset, WI
3. Taylor McGregor - Canistota, SD
4. Ally Zehrer - Dayton, MN
5. Carlee Nelson - Coleman, SD
6. Jo Jo Schuler - Granite Falls, MN
7. Anna Rathe - Brookings, SD
8. Desta Misegades - Henning, MN
9. Kaydi Anderson - St James, MN
10. Jordan Hermelbracht - Bancroft, NE
11. Laynie Schuler - Granite Falls, MN
12. Jodi Theisen - Clear Lake, SD
13. Taryn Starr - Geddes, SD
14. Jolene Loiseau - Flandreau, SD
15. Kensey Allen - Larchwood, IA
16. Jordan Jehn - Mondovi, WI
17. Haley Huls - Lennox, SD
18. Kelli Reichmuth - Humphrey, NE
19. Tammy Watson - Mitchell, SD
20. Jacey Camac - Kimball, SD
21. Callie Aamot - Desmet, SD
22. Sarah Rose - Volga, SD
23. Katie Grymala - Superior, WI
24. Victoria Blatchford - Brookings, SD
25. Crystal Herbolsheimer - Pierce, NE
26. Courtney Otto - Marshall, MN
27. Kassidy Peters - Brookings, SD
28. Stephanie Mackissock - Little Falls, MN
29. Maggie Conner - Winferd, SD
30. Kayla Otto - Marshall, MN
31. Katie Loughran - Elmcreek, NE
3. Sun, August 15 2021, 6:30 PM
1.
Carole Hollers - Sturgis, SD
2. Katlyn Knoll - Avon, SD
3. Shada Beeson - Wagner, SD
4. Sarah Hossle - Winner, SD
5. Shelby Hohn - Dimock, SD
6. Becky Schinost - Bloomfield, NE
7. Rachel Hansen - Walton, NE
8. Dori Hollenbeck - Winner, SD
9. Cydney Peterson - Minot, ND
10. Raelin Jurgens - Parker, SD
11. Kathy Stoker - Tomah, WI
12. Gracie Pechous - Tabor,sd, SD
13. Sydney Maher - Timber Lake, SD
Bull Riding - 18
1. Sat, August 14 2021, 6:30 PM
1.
Willard Laplante - Dupree, SD
2. Riley Laplante - Dupree, SD
3. Jonathon Harmon - Peirpont, SD
4. Dillan Cronk - Mitchell, SD
5. Skylor Anakmuhs - Tyndall, SD
6. Hayden Ellis - Centerville, SD
7. Jhett Knight - Pine Ridge, SD
8. Dustin Thompson - Mitchell, SD
9. Xavian Laplante - Eagle Butte, SD
10. Colton Provost - Dante, SD
11. Kyle Hapney - Harrold, SD
3. Sun, August 15 2021, 6:30 PM
1.
Christian Vanoss - Bruce, SD
2. Kyle Jensen - Bruce, SD
3. Jack Walters - Centerville, SD
4. Jake Herrboldt - Tripp, SD
5. Jesse Conrad - Tyndall, SD
6. Jeremy Havranek - Wagner, SD
7. Jesse Kruse - Scotland, SD
Calf Roping - 29
1. Sat, August 14 2021, 6:30 PM
1.
Dillon Sackett - Alcester, SD
2. Sterling Lee - Rhame, ND
3. Austin Hurlburt - Norfolk, NE
4. Conner Herren - Crooks, SD
5. Lane Day - Chadron, NE
6. Kade Odens - Scotland, SD
7. Stratton Kohr - Gillette, WY
8. TY Moser - Volga, SD
9. Rio Nutter - Rapid City, SD
2S. Sun, August 15 2021, 9:00 AM
1.
Scott Halverson - Fairview, SD
2. Chance Grill - Mitchell, SD
3. Wyatt Treeby - Hecla, SD
4. Cole Schneider - Brookings, SD
5. Myles Kenzy - Iona, SD
6. Bodi Mattson - Sturgis, SD
7. Matt Nelson - Colman, SD
8. Evan Thyberg - Hartford, SD
9. Jeff Grill - Mitchell, SD
3. Sun, August 15 2021, 6:30 PM
1.
Kaden Tekrony - Clear Lake, SD
2. Reece Ullerich - Humboldt, SD
3. Jace Ullerich - Humboldt, SD
4. Jace Tekrony - Clear Lake, SD
5. Dawson Phillips - Winner, SD
6. Newt Bruley - Willow Lake, SD
7. Rex Treeby - Hecla, SD
8. Beau Dean - Platte, SD
9. Lee Sivertsen - Ree Heights, SD
10. Luke Madsen - Lawton, IA
11. Brock Belkham - Flandreau, SD
Goat Tying - 8
1. Sat, August 14 2021, 6:30 PM
1.
Cashae McGee - Rhame, ND
2. Opal Harkins - Deadwood, SD
3. Lainee Schonebaum - Burke, SD
2S. Sun, August 15 2021, 9:00 AM
1.
Josie Mousel - Colman, SD
2. Cheyenne Vandestouwe - Inwood, IA
3. Sun, August 15 2021, 6:30 PM
1.
Chenoa Vandestouwe - Inwood, IA
2. Madison Moody - Letcher, SD
3. Layni Stevens - Saint Lawrence, SD
Ladies Breakaway - 43
1. Sat, August 14 2021, 6:30 PM
1.
Rachel Kelderman - Hudson, SD
2. Tierny Hamlin - Highmore, SD
3. Chloe Herren - Crooks, SD
4. Jordan Fischer - Lesterville, SD
5. Opal Harkins - Deadwood, SD
6. Sierra Lee - Rhame, ND
7. Lainee Schonebaum - Burke, SD
8. Kylie Hewett - Orchard, NE
9. Brandy Schaack - Hyannis, NE
2S. Sun, August 15 2021, 9:00 AM
1.
Jolene Loiseau - Flandreau, SD
2. Courtney Otto - Marshall, MN
3. Laynie Schuler - Granite Falls, MN
4. Josie Mousel - Colman, SD
5. Maggie Conner - Winferd, SD
6. Jordan Jehn - Mondovi, WI
7. Emily Carson - Bismarck, ND
8. Stannis Hoffmann - Dunlap, IA
9. Haley Brown - Porcupine, SD
10. Carlee Nelson - Coleman, SD
11. Kayla Otto - Marshall, MN
12. Courtney Birkholtz - White, SD
13. Haley Huls - Lennox, SD
14. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
15. Desta Misegades - Henning, MN
16. Jazz McGirr - Huron, SD
17. Ally Zehrer - Dayton, MN
18. Anna Rathe - Brookings, SD
19. Morgan Foss - Harwood, ND
20. Hayden Carlson - Brainerd, MN
21. Cheyenne Vandestouwe - Inwood, IA
22. Tatum Carey - Huron, SD
23. Kassie Kautzman - Walcott, ND
3. Sun, August 15 2021, 6:30 PM
1.
Chenoa Vandestouwe - Inwood, IA
2. Layni Stevens - Saint Lawrence, SD
3. Summer Beeson - Wagner, SD
4. Holly Oftedahl - Brookings, SD
5. Syerra Christensen - Kennebec, SD
6. Jennifer Gale - Hartford, SD
7. Sydney Hollenbeck - Winner, SD
8. Josey Poppens - Larchwood, IA
9. Becky Schinost - Bloomfield, NE
10. Molly Winkler - Brandon, SD
11. Carole Hollers - Sturgis, SD
Mixed Team Roping - 25
1. Sat, August 14 2021, 6:30 PM
1.
Tyler Hoxeng - Volin, SD & Taylor Hoxeng - Volin, SD
2. Chloe Herren - Crooks, SD & Conner Herren - Crooks, SD
3. Kayla Groeneweg - Rock Valley, IA & Don Christensen - Beresford, SD
4. Jordan Fischer - Lesterville, SD & Hunter Haberman - Lesterville, SD
5. Rachel Kelderman - Hudson, SD & Kail Vaith - Lesterville, SD
6. Megan Delay - Beresford, SD & Ben Delay - Beresford, SD
7. Pam Hollenbeck - Longpine, NE & Todd Hollenbeck - Longpine, NE
8. Shaw Nelson - Hartford, SD & Brad Nelson - Hartford, SD
9. Sterling Lee - Rhame, ND & Opal Harkins - Deadwood, SD
2S. Sun, August 15 2021, 9:00 AM
1.
Morgan Foss - Harwood, ND & Jacob Hickman - Glindon, MN
2. Chanda Schnoor - Chambers, NE & Heath Barlow - Ewing, NE
3. Kassie Kautzman - Walcott, ND & Mason Okke - Glyndon, MN
4. Haley Brown - Porcupine, SD & Cash Hetzel - Lemmon, SD
5. Jolene Loiseau - Flandreau, SD & Dylan Hart - Flandreau, SD
6. Ally Zehrer - Dayton, MN & Cole Stevens - Hammond, WI
7. Levi Heckenlaible - Menno, SD & Anna Rathe - Brookings, SD
8. Kassidy Peters - Brookings, SD & Tucker Rozell - Brookings, SD
9. Cheyenne Vandestouwe - Inwood, IA & Jett Vanbochove - Inwood, IA
3. Sun, August 15 2021, 6:30 PM
1.
Molly Winkler - Brandon, SD & Jared Lynch - Valley Springs, SD
2. Jack Walters - Centerville, SD & Charleigh Walters - Centerville, SD
3. Kaysee Christianson - Beresford, SD & Troy Donnelly - Elk Point, SD
4. Trey Hermebracht - Homer, NE & Troy Hermelbracht - Homer, NE
5. Kole Latham - Flandreau, SD & Chenoa Vandestouwe - Inwood, IA
6. Syerra Christensen - Kennebec, SD & Carson Musick - Pierre, SD
7. Becky Schinost - Bloomfield, NE & Bogie Webb - Volin, SD
Saddle Bronc - 8
1. Sat, August 14 2021, 6:30 PM
1.
Timothy Hughes - Burwell, NE
2. Christopher Nelson - Lake Andes, SD
3. Morgan McGinley - Valentine, NE
4. Jhett Knight - Pine Ridge, SD
5. Kyle Hapney - Harrold, SD
3. Sun, August 15 2021, 6:30 PM
1.
Zane Howe - Rapid City, SD
2. Miles Kreeger - Lake Andes, SD
3. Cooper West - Philip, SD
Sr. Breakaway - 15
1. Sat, August 14 2021, 6:30 PM
1.
Lynn McNenny - Sturgis, SD
2. Dean Moncur - Piedmont, SD
3. Tim Nelson - Midland, SD
4. Chuck Hamlin - Highmore, SD
5. Scott Vandenberg - Sioux Falls, SD
2S. Sun, August 15 2021, 9:00 AM
1.
Blaine Carey - Huron, SD
2. Fay Jandreau - Highmore, SD
3. Shawn Carey - Huron, SD
3. Sun, August 15 2021, 6:30 PM
1.
Steve Klein - Sioux Falls, SD
2. Scott Hollenbeck - Winner, SD
3. JB Lord - Aurora, SD
4. Greg Slim - Spring View, NE
5. Darren Lammers - Chancellor, SD
6. Chuck Nelson - Hartford, SD
7. Bogie Webb - Volin, SD
Steer Wrestling - 23
1. Sat, August 14 2021, 6:30 PM
1.
Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD
2. Sterling Lee - Rhame, ND
3. Lane Day - Chadron, NE
4. Austin Hurlburt - Norfolk, NE
5. Seth Shorb - Hermosa, SD
6. Carson Good - Longvalley, SD
2S. Sun, August 15 2021, 9:00 AM
1.
Denton Good - Long Valley, SD
2. Tate Petrak - Martin, SD
3. Josh Heckenlaible - Menno, SD
4. Lucas Camac - Kimball, SD
5. Jason Hapney - Harrold, SD
6. Carter Kennedy - Beresford, SD
3. Sun, August 15 2021, 6:30 PM
1.
Jace Christiansen - Sioux Falls, SD
2. Cameron Fanning - Olivet, SD
3. Sawyer Strand - Platte, SD
4. Terran Talsma - Verdigre, NE
5. Jace Tekrony - Clear Lake, SD
6. Wade Taylor - Canistota, SD
7. Justin Tekrony - Clear Lake, SD
8. Kaden Tekrony - Clear Lake, SD
9. Clay Holz - Springfield, SD
10. Ty Talsma - Verdigre, NE
11. Sid Hart - Yankton, SD
Team Penning - 18
1. Sat, August 14 2021, 6:30 PM
1.
Doni Zeller - Reliance, SD & Sydney Zeller - Reliance, SD & Wally Bakke -
2. Mark Braunschmidt - Garreston, SD & Joe Skibinski - Sioux Falls, SD & Anna Braunschmidt -
3. Tyler Suess - Tabor, SD & Chris Suess - Scotland, SD & Jon Soukup -
4. Glen Dieters - Larchwood, SD & Larry Fossum - Hartford, SD & Mike Austin -
5. Jim Dunkelberger - Sioux Falls, SD & Leslie Dunkelberger - Sioux Falls, SD & Robert Runge -
6. Kayla Groeneweg - Rock Valley, IA & Don Christensen - Beresford, SD & Tyler Christensen -
7. Leon Baier - Mitchell, SD & Scott Vandenberg - Sioux Falls, SD & Tucker Ashley -
8. JO Syrovatka - Utica, SD & Rodney Hammerstrom - Davis, SD & Dennis Michael -
3. Sun, August 15 2021, 6:30 PM
1.
Bogie Webb - Volin, SD & Daryl Hammerstrom - Davis, SD & Terry Trower -
2. John Dean - Platte, SD & Tom Varilek - Geddes, SD & Heather Bosse -
3. Tom Jones - Sioux Falls, SD & Brad Nesteine - Dimock, SD & Steve Klein -
4. Tammi Jurgens - Parker, SD & Raelin Jurgens - Parker, SD & Cole Jurgens -
5. Robert Devitt - Harrisburg, SD & Bryan Runge - Tea, SD & Tara Thompson -
6. Chuck Nelson - Hartford, SD & Gary Garbe - Alpena, SD & Mick Varilek -
7. Paul Borgmann - White Lake, SD & Lindsey Borgmann - Stickney, SD & Colin Borgmann -
8. Lennie Steffen - Colome, SD & Mary Pat Fawcett - Ree Heights, SD & Taryn Guinn -
9. Randy Olson - Harrisburg, SD & David Horn - Piedmont, SD & Kerry Horn -
10. Stephanie Jacobsen - Mitchell, SD & Harold Fischer - Vermillion, SD & John Havranek -
Team Roping - 48
1. Sat, August 14 2021, 6:30 PM
1.
Jim McGregor - Salem, SD & Jeremy Mcgregor - Salem, SD
2. Tim Nelson - Midland, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
3. Rio Nutter - Rapid City, SD & Daine Mcnenny - Sturgis, SD
4. Terry Anstine - Volin, SD & Ben Delay - Beresford, SD
5. Seth Gaikowski - Waubay, SD & Conner Herren - Crooks, SD
6. Syler Carlson - Beresford, SD & Owen Eitemiller - Armour, SD
7. Jared Odens - Pierre, SD & Jd Gerard - Kennebec, SD
8. Maveric Smith - Utica, SD & Kade Odens - Scotland, SD
9. Tyler Christensen - Beresford, SD & Lane Seversen - Beresford, SD
10. Tyler Suess - Tabor, SD & Jon Soukup - Lesterville, SD
11. Dustin Daily - Ainsworth, NE & Todd Hollenbeck - Longpine, NE
12. Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD & Dean Moncur - Piedmont, SD
13. Dillon Sackett - Alcester, SD & Dillon Evenson - Akron, IA
14. Blasé Steffen - Gregory, SD & Riley Hannum - Ft. Pierre, SD
15. Adam Rose - Willard, MO & Jw Beck - Moville, IA
16. Jade Schmidt - Box Elder, SD & Jade Nelson - Midland, SD
17. Jeff Dejong - Volin, SD & Kail Vaith - Lesterville, SD
2S. Sun, August 15 2021, 9:00 AM
1.
Dylan McGregor - Salem, SD & Tyler Mcgregor - Canistota, SD
2. Shaw Loiseau - Colman, SD & Dylan Hart - Flandreau, SD
3. Lane Goebel - Marshall, MN & Cole Stevens - Hammond, WI
4. Wyatt Treeby - Hecla, SD & Emit Valness - Eden, SD
5. Tucker Rozell - Brookings, SD & Jared Lynch - Valley Springs, SD
6. Jason Schnoor - Chambers, NE & Heath Barlow - Ewing, NE
7. Levi Heckenlaible - Menno, SD & Josh Heckenlaible - Menno, SD
8. Kade Starr - Geddes, SD & Duke Starr - Geddes, SD
9. Kip Austin - Norfolk, NE & Cole Austin - Meadowgrove, NE
10. Matt Nelson - Colman, SD & Scott Halverson - Fairview, SD
11. Bodi Mattson - Sturgis, SD & Cash Hetzel - Lemmon, SD
12. Cooper White - Hershey, NE & Tucker White - Hershey, NE
13. Lucas Camac - Kimball, SD & Fay Jandreau - Highmore, SD
14. Jacob Hickman - Glindon, MN & Mason Okke - Glyndon, MN
15. Travis Hermelbracht - Bancroft, NE & Jeff Harris - Davidcity, NE
16. Lucas Thompsen - Fulton, SD & Brad Oland - Britton, SD
3. Sun, August 15 2021, 6:30 PM
1.
Cody Hilzendeger - Avon, SD & Dustin Harris - O'Neill, NE
2. Chasyn Ystaas - Dickinson, NORTH DAKOTA & Chad Ystaas - Dickinson, ND
3. Tyler Esser - Frankfurt, SD & Chase Olson - Hartford, SD
4. Justin Tekrony - Clear Lake, SD & Jace Tekrony - Clear Lake, SD
5. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
6. Jon Peterson - Belle Fourche, SD & Riley Curuchet - Kaycee, WY
7. Clay Holz - Springfield, SD & Ty Talsma - Verdigre, NE
8. Troy Hermelbracht - Homer, NE & Troy Donnelly - Elk Point, SD
9. Randall Fuhrer - Scotland, SD & Steve Coble - Bassett, NE
10. JB Lord - Aurora, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
11. Kole Latham - Flandreau, SD & Mark Schmall - Flandreau, SD
12. Garret Phillips - Winner, SD & Dawson Phillips - Winner, SD
13. Jace Ullerich - Humboldt, SD & Reece Ullerich - Humboldt, SD
14. Rex Treeby - Hecla, SD & Darren Lammers - Chancellor, SD
15. Braden Pirrung - Hartford, SD & Coley Nicholls - Kinnear, WY
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0
Steer Roping - 0