Las Animas, CO
Bareback - 6
1. Fri, July 17 2020, 7:30 PM
1.
Kory Hart - Broomfield, NM
2. Tyler Ferguson - Bennett, CO
3. Josh Parker - Las Animas, CO
3. Sat, July 18 2020, 7:30 PM
1.
Kohlton Anderson - Thorton, CO
2. Chase Vossler - Cheyenne, WY
3. Samuel Yenter - Eckley, CO
Barrel Racing - 29
1. Fri, July 17 2020, 7:30 PM
1.
Robyn Mason - Pueblo West, CO
2. Kelley Schnaufer - Pueblo, CO
3. Sami Buum - Fort Lupton, CO
4. Nicole Ludwick - Pueblo West, CO
5. Janelle Reetz - Avondale, CO
6. Kathryn Varian - Coalmont, CO
7. Leeann Ridley - Las Animas, CO
8. Keylie Tatum - La Plata, NM
9. Samantha Jackson - La Junta, CO
10. Jordan Geiger - Roggen, CO
11. Melissa Netzer - Colorado City, CO
2S. Sat, July 18 2020, 8:00 AM
1.
Dolly Diodosio - Fowler, CO
2. Tammy Peterson - Cimarron, KS
3. Lorie Diodosio - Fowler, CO
4. Tori Cooper - Brighton, CO
5. Peyton Stepanoff - Keenesburg, CO
6. Taya McAdow - Keensburg, CO
7. Ashton Ottley - Hays, KS
8. Zoey Colletti - Pueblo, CO
9. Brittany Tonozzi - Lampasas, TX
10. Mackenzie Ogard - Milliken, CO
3. Sat, July 18 2020, 7:30 PM
1.
Teresa Jessop - Peyton, CO
2. Heather Colletti - Peyton, CO
3. Josey Schomp - Pueblo, CO
4. Jessi Peek - Swink, CO
5. Carley Cervi - Roggen, CO
6. Lindsey Cade - Lamar, CO
7. Jennifer Singleton - Union, KY
8. Tanaye Maez - Center, CO
Bull Riding - 22
1. Fri, July 17 2020, 7:30 PM
1.
Jake Steffenson - Penrose, CO
2. Cory Price - Calhan, CO
3. Nathaniel Hoey - Montrose, CO
4. J W Griffin - Stratton, CO
5. Kenneth Heltibridle - Las Animas, CO
6. Tyler Cochran - Limon, CO
7. Grant Zonneveld - Fort Collins, CO
8. Britton Poole - Winder, GA
9. Jaron Carpenter - Limon, CO
10. Dustin Sanchez - Ignacio, CO
11. Tyler Springer - Las Animas, CO
12. Chris Wright - Downy, ID
3. Sat, July 18 2020, 7:30 PM
1.
Simon Gordo - Yuma, CO
2. Christopher McKenna - Walsenburg, CO
3. Cyler Doremus - Eaton, CO
4. Jaren Sturgis - Loveland, CO
5. Nick Cooley - Northglenn, CO
6. Chance Stone - Florence, CO
7. Holden Murphy - Boerne, TX
8. Daniel Lambright - Divide, CO
9. Colton Kent - Pueblo, CO
10. Andrew McWilliams - Hudson, CO
Calf Roping - 31
1. Fri, July 17 2020, 7:30 PM
1.
Dontae Pacheco - Blanco, NM
2. Rowdy Norwood - Las Animas, CO
3. Riley Pruitt - Gering, NE
4. Wyatt Vick - Hugo, CO
5. Seth Niederhauser - Coalmont, CO
6. Lance Neuerburg - Gill, CO
7. Brice Ingo - Pueblo, CO
8. Gavin Liggett - Limon, CO
9. Wes Mack - Raton, NM
10. Luke Meier - Limon, CO
11. Pecos Tatum - La Plata, NM
12. Darnell Johnson - Fowler, CO
2S. Sat, July 18 2020, 8:00 AM
1.
Cody Darnell - Gordon, NE
2. Owen Wallhert - Grover, CO
3. Seth Hall - Florence, AZ
4. Tuff Ramsey - Olathe, CO
5. Ross McAdow - Keensburg, CO
6. Kyle Belew - La Junta, CO
7. Stuart Hoar - Pine Bluffs, WY
8. Reid Weber - Waukomis, OK
9. Lucas Phillips - Oberlin, KS
10. Jd Draper - Oakley, KS
11. Matthew Doherty - Branson, CO
3. Sat, July 18 2020, 7:30 PM
1.
Chance Wall - La Junta, CO
2. Morgan Murray - Limon, CO
3. Clint Graves - Limon, CO
4. Cinch Bullock - Campo, CO
5. Cooper Slavin - Goodwell, OK
6. Ryan Belew - La Junta, CO
7. Don Scanga - Pueblo West, CO
8. Brandon Neugebauer - La Junta, CO
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 28
1. Fri, July 17 2020, 7:30 PM
1.
Tacie Canfield - Las Animas, CO
2. Blake Ramsey - Cheraw, CO
3. Erin Johnson - Fowler, CO
4. Keylie Tatum - La Plata, NM
2S. Sat, July 18 2020, 8:00 AM
1.
Caydee Johnson - Wylie, CO
2. Charity Hoar - Pine Bluffs, WY
3. Kacey Kobza - Brighton, CO
4. Shay Clements - Stratford, TX
5. Nicole Sederstrom - Goodland, KS
6. Peyton Mentzer - Ensign, KS
7. Michelle Harpham - Aurora, CO
8. Taylor Lagasse - Concordia, KS
9. Tatum Hall - Springfield, CO
10. Faith Hoffman - Kiowa, CO
11. Jenna Hampton - Minneola, KS
12. Justene Hirsig - Cheyenne, WY
13. Taya McAdow - Keensburg, CO
14. Dolly Diodosio - Fowler, CO
15. Kodi Hansen - Dodge City, KS
16. Shelby Lankford - Blanchard, OK
17. Dara Belew - La Junta, CO
3. Sat, July 18 2020, 7:30 PM
1.
Jolie Bond - Rocky Ford, CO
2. Tanaye Maez - Center, CO
3. Marcy Bate - Agate, CO
4. Kacey Clark - Santa Fe, NM
5. Chelsie Cranson - Fowler, CO
6. Kaitlin Gustave - Ft Lupton, CO
7. Willow Nicholas - Baggs, WY
Mixed Team Roping - 21
1. Fri, July 17 2020, 7:30 PM
1.
Jaylynn Tortorelli - Trinidad, CO & Bryson Carroll - Rocky Ford, CO
2S. Sat, July 18 2020, 8:00 AM
1.
Caydee Johnson - Wylie, CO & Colton Reed - Wylie, CO
2. Sabrina Kreutzer - La Veta, CO & Kyon Kreutzer - La Veta, CO
3. Justene Hirsig - Cheyenne, WY & Trey Yates - Pueblo, CO
4. Jayla Reed - Wylie, CO & Ty Spieklemier - Wylie, CO
5. Tina Godfrey - Las Animas, CO & Scott Morlan - Las Animas, CO
6. Renee Morgan - Elbert, CO & C L Morgan - Elbert, CO
7. Jenna Hampton - Minneola, KS & Justin Binder - Kiowa, KS
8. Nicole Sederstrom - Goodland, KS & Jhett Hadley - Goodland, KS
9. Taya McAdow - Keensburg, CO & Joe Roderick - Loma, CO
10. Kellen Allison - Waynoka, OK & Kolt Hayes - Forgan, OK
11. Katlyn Norell - Hotchkiss, CO & Hank Bounds - Clifton, CO
12. Lori Shepard - Canon City, CO & Ty Shepard - Canon City, CO
13. Jordyn Talton - Penrose, CO & Josh Kurfiss - Penrose, CO
14. Peyton Mentzer - Ensign, KS & Toby Mentzer - Ensign, KS
3. Sat, July 18 2020, 7:30 PM
1.
Josey Schomp - Pueblo, CO & Trevor Schnaufer - Pueblo, CO
2. Jolie Bond - Rocky Ford, CO & Miles Bond - Rocky Ford, CO
3. Mercedes Trenary - Salida, CO & Jhett Trenary - Salida, CO
4. Lydia Van Aken - Yoder, WY & Clayton Van Aken - Yoder, WY
5. Chelsie Cranson - Fowler, CO & Clancey Kreutzer - La Veta, CO
6. Willow Nicholas - Baggs, WY & Todd Wilson - Baggs, WY
Saddle Bronc - 7
1. Fri, July 17 2020, 7:30 PM
1.
Brady Love - Fort Collins, CO
2. Josh Parker - Las Animas, CO
3. Cutter Nichols - Las Animas, CO
3. Sat, July 18 2020, 7:30 PM
1.
John Birkholz - Laramie, WY
2. Taggyrt Moses - Keensburg, CO
3. Denton Ward - Santa Fe, NM
4. Tyler Beebe - Rocky Ford, CO
Sr. Breakaway - 0
Steer Wrestling - 17
1. Fri, July 17 2020, 7:30 PM
1.
Rowdy Norwood - Las Animas, CO
2. Hadley Jackson - La Junta, CO
3. Brady Buum - Fort Lupton, CO
2S. Sat, July 18 2020, 8:00 AM
1.
Talon Sterkel - Milliken, CO
2. Kris Rasmussen - Riverdale, NE
3. Jacob Sterkel - Brighton, CO
4. Buck Rinehart - Bennett, CO
5. Jd Draper - Oakley, KS
6. Austin Hawkins - Sharon Springs, KS
7. Chad Van Campen - McCook, NE
3. Sat, July 18 2020, 7:30 PM
1.
Chisum Docheff - Longmont, CO
2. Cody Pratt - Pueblo, CO
3. Logan Kenline - Penrose, CO
4. Cody Mumma - Fort Lupton, CO
5. Colt Honey - La Junta, CO
6. Tait Kvistad - Keensburg, CO
7. Kyle Broce - Cheraw, CO
Team Penning - 0
Team Roping - 37
1. Fri, July 17 2020, 7:30 PM
1.
Brandt Walton - Rocky Ford, CO & Bryson Carroll - Rocky Ford, CO
2. Cooper White - Hershey, NE & Tucker White - Hershey, NE
3. Jaylynn Tortorelli - Trinidad, CO & Shaelyn Walton - Trinidad, CO
4. Beckett Paul - Laramie, WY & Jaden Johnson - Casper, WY
5. Brett Tatum - La Plata, NM & Pecos Tatum - La Plata, NM
2S. Sat, July 18 2020, 8:00 AM
1.
TY Spieklemier - Wylie, CO & Colton Reed - Wylie, CO
2. Cyle Dennison - Stephenville, TX & Lane Mitchell - Stephenville, TX
3. Garret Tonozzi - Grand Junction, CO & Trey Yates - Pueblo, CO
4. Wade Kreutzer - La Veta, CO & Jesse Jolly - Agate, CO
5. Josh Torres - Stephenville, TX & Jonathan Torres - Stephenville, TX
6. Braxton Morgan - Elbert, CO & C L Morgan - Elbert, CO
7. Kooper Huddleston - Amarillo, TX & Kory Mcconnell - Hereford, TX
8. Spencer Clements - Stratford, TX & Zach Nicholson - Stinnett, TX
9. Brett Christensen - Alva, OK & Chase Boekhaus - Rolla, KS
10. Clay Norell - Hotchkiss, CO & Bret Tonozzi - Loma, CO
11. Tuff Ramsey - Olathe, CO & Hank Bounds - Clifton, CO
12. Tyler Schnaufer - Pueblo, CO & Josh Fillmore - Penrose, CO
13. Layne Lagasse - Alva, OK & Justin Binder - Kiowa, KS
14. Corey Whinnery - Powderhorn, CO & Kyon Kreutzer - La Veta, CO
15. Lucas Phillips - Oberlin, KS & Tyrell Reynolds - Tribune, KS
16. Tatum Hall - Springfield, CO & Porter Hall - Springfield, CO
17. Chase Atkinson - Elizabeth, CO & Dale Atkinson - Elizabeth, CO
18. Alan Diaz - Lochbuie, CO & Strong Connor - Watkins, CO
19. Nick Pullara - Fountain, CO & Joe Roderick - Loma, CO
20. Brian Dunning - McClave, CO & Toby Mentzer - Ensign, KS
21. Mark Miller - Stratford, TX & Tyler Thomas - Dalhart, TX
22. Austin Crist - Calhan, CO & Tj Watts - Eads, CO
23. Josh Kurfiss - Penrose, CO & Ty Shepard - Canon City, CO
24. Michael Benavides - Canyon, TX & Colton Mccarley - Happy, TX
25. Eric Martin - Aurora, CO & Jason Gilchrist - Elizabeth, CO
3. Sat, July 18 2020, 7:30 PM
1.
Jhett Trenary - Salida, CO & Trevor Schnaufer - Pueblo, CO
2. Dick Carroll - La Junta, CO & Dustin Maez - Center, CO
3. Lee Kiehne - Pueblo, CO & Ryan Title - Pueblo, CO
4. Kyle Taylor - Manzanola, CO & Todd Wilson - Baggs, WY
5. Clayton Van Aken - Yoder, WY & Clancey Kreutzer - La Veta, CO
6. Cinch Bullock - Campo, CO & Cooper Slavin - Goodwell, OK
7. Jay Tittel - Pueblo, CO & Richard Durham - Longmont, CO
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 8
2S. Sat, July 18 2020, 8:00 AM
1.
Justin Crist - Lamar, CO & Brian Crist - Lamar, CO
2. Kevin Huddleston - Memphis, TX & Waide Jewell - Booker, TX
3. Gary Clements - Stratford, TX & Marty Nicholson - Stinnett, TX
4. Darren Ridley - Las Animas, CO & Kevin Morlan - Las Animas, CO
5. Brian Padilla - Smith Center, KS & Mike Weir - Dodge City, KS
6. Randy Morlan - McClave, CO & Scott Morlan - Las Animas, CO
7. Jack Hunter - Forgan, OK & Shawn Campbell - Beaver, OK
3. Sat, July 18 2020, 7:30 PM
1.
Mercedes Trenary - Salida, CO & Brett Trenary - Salida, CO
Steer Roping - 0