New Underwood, SD
Bareback - 8
3. Sat, July 11 2020, 7:00 PM
1.
Kelcey Nordvold - Pierre, SD
2. Connor Heinert - New Underwood, SD
4. Sun, July 12 2020, 1:00 PM
1.
Jake Kesl - Tenboy, ID
2. Jhett Knight - Rushville, NEBRASKA
3. Andy Gingerich - Peever, SD
4. Kaden Clark - Black Hawk, SD
5. Dylan Riggins - Kadoka, SD
6. Reign Provost - Martin, SD
Barrel Racing - 60
1S. Fri, July 10 2020, 6:30 PM
1.
Haley Brown - Porcupine, SD
2. Wendy Bechen - Rapid City, SD
3. Taylor Engesser - Spearfish, SD
4. Anna Rorison - Rozet, WY
5. Kesse Deal - Dupree, SOUTH DAKOTA
6. Jo Lynn Grieves - Winner, SD
7. Jessica Holmes - Buffalo, SD
8. Latricia Mundorf - Three Rivers, TX
9. Shaw Nelson - Hartford, SD
10. Jonnie Anders - Elm Springs, SD
11. Quincy Segelke - Rozet, WY
12. Sierra Darrah - Brookings, SOUTH DAKOTA
13. Kassidy Peters - Brookings, SD
14. Jill Moody - Pierre, SD
15. Mackenzie Bryce - Falfurrias, TX
16. Kaytee Bleeker - Box Elder, SD
17. Kailee Webb - Isabel, SD
18. Layna Tibbs - Ft. Pierre, SD
19. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
20. Kristi Steffes - Vale, SD
21. Stephanie Curtis - Fruitdale, SD
22. Christy Davidson - Vale, SD
23. Anna Mae Rosencranz - Belle Fourche, SD
24. Haley Huls - Lennox, SD
25. Jacey Camac - Kimball, SD
26. Megan Vanliere - Pierre, SD
27. Kelly Anders - Elm Springs, SD
28. Sierra Lee - Rhame, ND
29. Rickie Engesser - Spearfish, SD
30. Heather Bosse - Cogswell, ND
31. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
32. Shelby Derner - New Underwood, SD
33. Amy Brunson - New Underwood, SD
34. McKenzie Jendersee - Box Elder, SD
35. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
36. Carlee Johnston - Elm Springs, SD
3. Sat, July 11 2020, 7:00 PM
1.
Amy Wilcox - Red Owl, SD
2. Katie Tibbs - Ft. Pierre, SD
3. Rachel Tiedeman - Buffalo, WY
4. Kailyn Groves - Faith, SD
5. Gale Beebe - Custer, SD
6. Joey Carley - Philip, SD
7. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD
8. Deb Thompson - Gordon, NE
9. Taylor Bothwell - Pierre, SD
10. Katie Dibbern - Interior, SD
11. Rayel Livermont - Sturgis, SD
12. Merika Dirk - Rapid City, SD
4. Sun, July 12 2020, 1:00 PM
1.
Madison Rau - Mobridge, SOUTH DAKOTA
2. Becky Barry - Belle Fourche, SD
3. Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
4. Lana Rau - Mobridge, SOUTH DAKOTA
5. Cindy Witt - Sundance, WY
6. Meghan Corr - Hermosa, SD
7. Kari Cable - New Underwood, SD
8. Sydney Theobald - Ft. Pierre, SD
9. Brooklyn Hanson - Faith, SD
10. Jenna Humble - Mud Butte, SD
11. Dori Hollenbeck - Winner, SD
12. Tai Heathershaw - Martin, SD
Bull Riding - 22
3. Sat, July 11 2020, 7:00 PM
1.
Garrett Varilek - Rapid City, SD
2. Wacey Ferguson - Hermosa, SD
3. Teigan Gray - Wall, SD
4. Miles Engelbert - Burdock, SD
5. Logan Bowden - Rapid City, SD
6. Chasen Cole - Hermosa, SD
4. Sun, July 12 2020, 1:00 PM
1.
Hadley Jones - Eagle Butte, SD
2. Cole Brewer - Eagle Butte, SD
3. Thunder Boomer - Interior, SD
4. Colby Lane - Franktown, CO
5. Hunter Johnson - Kaodka, SD
6. Lane Hyder - Pierre, SD
7. Stran Smith - Landry, SD
8. Kade Alberty - Pierre, SD
9. Jake Smith - Franktown, CO
10. Kane Grant - Whitewood, SD
11. Brandon Olson - Franktown, CO
12. Casey Fredericks - Lame Deer, MT
13. Jestyn Woodward - Custer, SD
14. Dawson Reedy - Phillip, SD
15. Stetson Baloun - Redfield, SD
16. Jw Griffin - Franktown, CO
Calf Roping - 35
1S. Fri, July 10 2020, 6:30 PM
1.
Tanner McInerney - Alzada, MT
2. Ben Robinson - Red Deer, ALBERTA
3. Kyle Lucas - Carstars, ALBERTA
4. Sterling Small - Busby, MT
5. Tate Hoffman - Highmore, SD
6. Cole Robinson - Moorcroft, WY
7. Clete Sheer - Elsmere, NE
8. Nathan Sandoz - Newell, SD
9. Jason Schaffer - Broadous, MT
10. Grey Gilbert - Buffalo, SD
11. Hadley McCormick - Mitchell, NE
12. Josh Eirikson - Bandera, TX
13. Matt Nelson - Coleman, SD
14. Sterling Lee - Rhame, ND
3. Sat, July 11 2020, 7:00 PM
1.
Myles Kenzy - Iona, SD
2. Rio Nutter - Rapid City, SD
3. Troy Wilcox - Red Owl, SD
4. Tanner Stec - Smithwick, SD
5. Chance Derner - New Underwood, SD
6. Bodie Mattson - Sturgis, SD
7. Martin Walker - Belzoni, MS
8. Nolan Richie - Bristol, SD
9. Brian Garr - Belle Fourche, SD
10. Brett Wilcox - Red Owl, SD
11. Jon Peterson - Belle Fourche, SD
12. Kade Kinghorn - Buffalo, WY
4. Sun, July 12 2020, 1:00 PM
1.
Logan Murphy - Alzada, MT
2. Riley Wakefield - O'Neil, NE
3. Michael McPherson - Box Elder, SD
4. Beau Dean - Platte, SD
5. Garrett Murphy - Alzada, MT
6. Tanner Fite - Hermosa, SD
7. Chance Barnes - Chadron, NE
8. Nolan Smith - Rapid City, SD
9. Colby Sturgeon - Torrington, WY
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 79
1S. Fri, July 10 2020, 6:30 PM
1.
Whitley Reder - Fruitdale, SD
2. Danielle Lowman - Gilbert, AZ
3. Brittany Gartner - Killdeer, ND
4. Jessica Holmes - Buffalo, SD
5. Savana Johnston - Elm Springs, SD
6. Holly Oftedahl - Watertown, SD
7. Heidi Cuny - Buffalo Gap, SD
8. Haley Brown - Porcupine, SD
9. Courtney Peters - Hot Springs, SD
10. Devin Robinson - Moorcroft, WY
11. Kassie Kautzman - Walcott, ND
12. Kamira Miller - Newell, SD
13. Cy Christensen - Kennebec, SD
14. Peggy Garman - Sundance, WY
15. Sawyer Gilbert - Buffalo, SD
16. Anna Mae Rosencranz - Belle Fourche, SD
17. Carlee Johnston - Elm Springs, SD
18. Tanegai Zilverberg - Hollabird, SD
19. Morgan Foss - Harwood, ND
20. Kristi Steffes - Vale, SD
21. Kassidy Caspers - New Underwood, SD
22. Taylor Engesser - Spearfish, SD
23. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
24. Brenda White - Oelrichs, SD
25. Kylene Baker - Buffalo Gap, SD
26. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
27. Megan Steiger - Rapid City, SD
28. Savanna Glaus - Chamberlain, SD
29. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
30. Sadie Podzimek - Ludlow, SD
31. Brooke Nelson - Philip, SD
32. Layna Tibbs - Ft. Pierre, SD
33. Shayla Howell - Belle Fourche, SD
34. Randa Claybaugh - Arveda, WY
35. Payton Donnelly - Elk Point, SD
36. Quincy Segelke - Rozet, WY
37. Mercedes Williams - Faith, SD
38. Brittany Eymer - Spearfish, SD
39. Kelci Bends - Ashland, MT
40. Courtney Medley - Fruitland, ID
41. Tessa Caspers - New Underwood, SD
42. Haley Huls - Lennox, SD
43. Shelby Derner - New Underwood, SD
44. Alex Christen - Union Center, SD
45. Keanna Hodson - Martin, SD
46. Sierra Lee - Rhame, ND
47. Karlie Robertson - Philip, SD
48. Macy Fuller - Wittmann, AZ
49. Hanna Hostutler - Midland, SD
50. Kassidy Peters - Brookings, SD
51. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
52. Lacey Hewitt - Whitewood, SD
53. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
54. Marlene Woodward - Dupree, SD
55. Kaycee Sherrard - Busby, MT
56. Rickie Engesser - Spearfish, SD
3. Sat, July 11 2020, 7:00 PM
1.
Taylor Bothwell - Pierre, SD
2. Taryn Sippel - Box Elder, SD
3. Bailey Wickre - Box Elder, SD
4. Joey Carley - Philip, SD
5. Kailyn Groves - Faith, SD
6. Taylin Montague - New Underwood, SD
7. Rachel Tiedeman - Buffalo, WY
8. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD
9. Carole Hollers - Sturgis, SD
10. Jessica Ryan - Aladdin, WY
11. Rayel Livermont - Sturgis, SD
4. Sun, July 12 2020, 1:00 PM
1.
Kaycee Werdel - Chadron, NE
2. Sidney Hansen - Faith, SD
3. Jenna Fulton - St. Lawrence, SD
4. Jaicee Williams - Wall, SD
5. Shaina Clifford - Lame Deer, MT
6. Catherine Clayton - Dublin, TX
7. Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
8. Amber Crawford - Springtown, TX
9. Sarah Morrisey - Springtown, TX
10. Sydney Theobald - Ft. Pierre, SD
11. Brooklyn Hanson - Faith, SD
12. Maddee Doerr - Creighton, NEBRASKA
Mixed Team Roping - 27
1S. Fri, July 10 2020, 6:30 PM
1.
Kristi Steffes - Vale, SD & Neal Engesser - Spearfish, SD
2. Shaw Nelson - Hartford, SD & Brad Nelson - Hartford, SD
3. Shayla Howell - Belle Fourche, SD & Guy Howell - Belle Fouche, SD
4. Hanna Hostutler - Midland, SD & Glen Hostutler - Midland, SD
5. Brenda White - Oelrichs, SD & Jd Gerard - Kennebec, SD
6. Taylor Engesser - Spearfish, SD & Jace Engesser - Spearfish, SD
7. CY Christensen - Kennebec, SD & Carson Musick - Pierre, SD
8. Randa Claybaugh - Arveda, WY & Brent Mcinerney - Alzada, MT
9. Sawyer Gilbert - Buffalo, SD & Grey Gilbert - Buffalo, SD
10. Denise Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
11. Tanielle Arneson - Enning, SD & Tarin Arneson - Enning, SD
12. Layna Tibbs - Ft. Pierre, SD & Zane Tibbs - Ft. Pierre, SD
13. Brooke Howell - Belle Fourche, SD & Jared Bilby - Hammond, MT
14. Haley Brown - Porcupine, SD & Rod Brown - Porcupine, SD
15. Kassidy Peters - Brookings, SD & Tucker Rozell - Mansfield, SD
16. Tim Nelson - Midland, SD & Brooke Nelson - Philip, SD
17. Rickie Engesser - Spearfish, SD & Rhett Fanning - Martin, SD
18. Reann Crane - Whitewood, SD & Tommy Crane - Whitewood, SD
19. Whitley Reder - Fruitdale, SD & Cass Lytle - Quinn, SD
20. Alex Christen - Union Center, SD & Tee Hale - Union Center, SD
21. Tanegai Zilverberg - Hollabird, SD & Ora Taton - Rapid City, SD
22. Maura Christen - Elwood, NE & Tye Hale - Red Owl, SD
23. Kelsey McDaniel - Midland, SD & Tucker Mcdaniel - Midland, SD
24. Devin Robinson - Moorcroft, WY & Cole Robinson - Moorcroft, WY
25. Kassidy Caspers - New Underwood, SD & Nichols Casper - New Underwood, SD
26. Paul Griemsman - Piedmont, SD & Jana Griemsman - Piedmont, SD
27. Keanna Hodson - Martin, SD & Keith Hodson - Martin, SD
Saddle Bronc - 11
3. Sat, July 11 2020, 7:00 PM
1.
Cash Wilson - Wall, SD
2. Teigan Clark - Meadow, SD
3. Lane Stirling - Buffalo, SD
4. Kaden Deal - Eagle Butte, SD
5. Jesse Wilson - Martin, SD
6. Louie Brunson - New Underwood, SD
4. Sun, July 12 2020, 1:00 PM
1.
Seth Longbrake - Milesville, SD
2. Talon Elshere - Hereford, SD
3. Wyatt Schuelke - Opal, SD
4. Tate Goodman - Towner, ND
5. Eric Gewecke - Gillette, WY
Sr. Breakaway - 22
1S. Fri, July 10 2020, 6:30 PM
1.
Chad Hetzel - Lemmon, SD
2. JB Lord - Sturgis, SD
3. Neal Engesser - Spearfish, SD
4. Raymond Tibbs - Ft. Pierre, SD
5. Glen Hostutler - Midland, SD
6. Tim Nelson - Midland, SD
7. Steven Klein - Sioux Falls, SD
8. Lynn Williams - Faith, SD
9. Jim Hale - White Owl, SD
10. Fay Jandreau - Highmore, SD
11. Ora Taton - Rapid City, SD
12. Dave Marone - Pukwana, SD
3. Sat, July 11 2020, 7:00 PM
1.
Gerald McInerney - Sundance, WY
2. Darren Lammers - Chancellor, SD
3. Dusty Lebeaux - Porcupine, SD
4. Mike McInerney - Sundance, WY
5. Lyle Wilcox - Red Owl, SD
4. Sun, July 12 2020, 1:00 PM
1.
Darrell Barry - Belle Fourche, SD
2. Kirk Ford - Sturgis, SD
3. Chuck (charles) Hamlin - Highmore, SD
4. Myron Heathershaw - Martin, SD
5. Roy Lemmon - Eagle Butte, SD
Steer Wrestling - 30
1S. Fri, July 10 2020, 6:30 PM
1.
Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD
2. Seth Shorb - Hermosa, SD
3. Trig Olson - Prairie City, SD
4. Lucas Camac - Kimball, SD
5. Tye Hale - Red Owl, SD
6. Calder Johnston - Elm Springs, SD
7. Tee Hale - Union Center, SD
8. Quentin Wheeler - Baker, MT
9. Kody Woodward - Dupree, SD
10. Brent Woodward - Dupree, SD
11. Brayden Burrus - Rapid City, SD
12. Cass Lytle - Quinn, SD
13. Carson Johnston - Elm Springs, SD
14. Cole Patterson - Bozeman, MT
15. Sterling Lee - Rhame, ND
16. Kyler Afrank - Baker, MT
17. Carson Good - Long Valley, SD
18. Dean Moncur - Piedmont, SD
3. Sat, July 11 2020, 7:00 PM
1.
Logan Lemmel - Whitewood, SD
2. Miles Spickelmier - Buffalo, SD
3. Brett Wilcox - Red Owl, SD
4. Bryce Dibbern - Interior, SD
5. Victor Dennis - Philip, SOUTH DAKOTA
4. Sun, July 12 2020, 1:00 PM
1.
Jace Christiansen - Sioux Falls, SD
2. Joe Wilson - Long Valley, SD
3. Cameron Fanning - Olivet, SD
4. Sawyer Strand - Platte, SD
5. Beau Dean - Platte, SD
6. Tyler Byrne - Martin, SD
7. Joe Ross - Rosebud, SD
Team Penning - 0
Team Roping - 32
1S. Fri, July 10 2020, 6:30 PM
1.
Terry McPherson - Piedmont, SD & Ora Taton - Rapid City, SD
2. Ken Hoffman - Highmore, SD & Tate Hoffman - Highmore, SD
3. JB Lord - Sturgis, SD & Jace Engesser - Spearfish, SD
4. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
5. Rich Marone - Pukwana, SD & Dave Marone - Pukwana, SD
6. Wade Monnens - Belle Fourche, SD & Ryan Harris - Gillette, WY
7. Jason Schaffer - Broadous, MT & Cole Robinson - Moorcroft, WY
8. Tucker McDaniel - Midland, SD & Jd Gerard - Kennebec, SD
9. Jhett Trenary - Salida, COLORADO & Trevor Schnaufer - Buffalo, WYOMING
10. Nichols Casper - New Underwood, SD & Levi Derner - New Underwood, SD
11. Reann Crane - Whitewood, SD & Tommy Crane - Whitewood, SD
12. Brent McInerney - Alzada, MT & Tanner Mcinerney - Alzada, MT
13. Tye Hale - Red Owl, SD & Tee Hale - Union Center, SD
14. Tim Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
15. Paul Griemsman - Piedmont, SD & Bobby Harris - Highmore, SD
16. Guy Howell - Belle Fouche, SD & Jared Bilby - Hammond, MT
3. Sat, July 11 2020, 7:00 PM
1.
Trevor Olson - Mud Butte, SD & Payton Pirrung - Hartford, SD
2. Troy Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
3. Tegan Fite - Hermosa, SD & Chance Derner - New Underwood, SD
4. Marty McPherson - Piedmont, SD & Daine Mcnenny - Sturgis, SD
5. Colby Hetzel - Lemmon, SD & Sam Huffman - Belle Fourche, SD
6. Logan Wilson - Caputa, SD & Riley Fourtune - Quinn, SD
7. Braden Pirrung - Hartford, SD & Levi O'Keefe - Belle Fourche, SD
8. Rio Nutter - Rapid City, SD & Bodie Mattson - Sturgis, SD
9. Jon Peterson - Belle Fourche, SD & Cash Hetzel - Lemmon, SD
4. Sun, July 12 2020, 1:00 PM
1.
Cooper Brott - Gothenburg, NE & Riley Wakefield - O'Neil, NE
2. Michael McPherson - Box Elder, SD & Nolan Smith - Rapid City, SD
3. Jacoby Heathershaw - Martin, SD & Myron Heathershaw - Martin, SD
4. Cayden Slykhuis - Letcher, SD & Tater Moody - Woonsocket, SD
5. Blair Lammers - Hartford, SD & Bryan Lemmon - Torrington, WY
6. Tyler Byrne - Martin, SD & Keith Hodson - Martin, SD
7. Colby Sturgeon - Torrington, WY & Eric Gewecke - Gillette, WY
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0
Steer Roping - 7
2SR. Sat, July 11 2020, 10:00 AM
1.
Will Haugen - Reliance, SD
2. Chris Reeves - Eagle Butte, SD
3. Ora Taton - Rapid City, SD
4. Matthew Jones - Midland, SD
5. Brian Garr - Belle Fourche, SD
6. Rich Marone - Pukwana, SD
7. Dave Marone - Pukwana, SD