Buffalo, SD
Bareback - 5
3. Sun, September 06 2020, 4:00 PM
1.
Kaden Clark - Black Hawk, SD
2. Garrett Goggin - Otter, MT
4. Mon, September 07 2020, 1:30 PM
1.
Cooper Filepek - Rapid City, SD
2. Andy Gingerich - Peever, SD
3. Jet Price - Buffalo, SD
Barrel Racing - 57
2S. Sun, September 06 2020, 9:00 AM
1.
Jessica Routier - Buffalo, SD
2. Lindsey Horner - Dawson, ND
3. Karli Verhulst - Reva, SD
4. Tayle Brink - Newell, SD
5. Holly Costello - Buffalo, SD
6. Britta Thiel - Belle Fourche, SD
7. Jenna Humble - Mud Butte, SD
8. McKenzi Plummer - Baker, MT
9. Summer Kosel - Glenham, SD
10. Teagan Homelvig - Rhame, ND
11. Brandee Wardell - Buffalo, SD
12. Kenzie Homelvig - Rhame, ND
13. Shyanne Howell - Belle Fourch, SD
14. Katie Dibbern - Interior, SD
15. Brylee Grubb - Spearfish, SD
16. Courthey Tope - Buffal, SD
17. Aspen Vining - Buffalo, SD
18. Jada Rokke - Camp Crook, SD
19. Codi Sebastian - Dickinson, ND
20. Jaylene Stirling - Buffalo, SD
21. Sydney Maher - Timber Lake, SD
22. Deb Thompson - Gordon, NE
23. Kelsi Costello - Buffalo, SD
24. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD
25. Elli Rettinger - Amidon, ND
3. Sun, September 06 2020, 4:00 PM
1.
Shelly Lammers - Belle Fourche, SD
2. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
3. Ellie Bard - Sheridan, WY
4. Brianna Williams - Buffalo, SD
5. Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
6. Phanette Grey - Eagle Butte, SD
7. Becky Barry - Belle Fourche, SD
8. Jolynn Grieves - Winner, SD
9. Kristen Zancanella - Aurora, SD
10. Josie Rieger - Ismay, MT
11. Sindi Jandreau - Kennebec, SD
12. Brooklyn Hanson - Faith, SD
13. Keylee Zancanella - Aurora, SD
14. Saylor Wilson - Bowman, ND
15. Robyn Floyd - Buffalo, SD
4. Mon, September 07 2020, 1:30 PM
1.
Heather Bosse - Cogswell, ND
2. Kristie Thorstenson - New Underwood, SD
3. Wanda Brown - Edgemont, SD
4. Cydney Peterson - Rapid City, SD
5. Jessica Holmes - Buffalo, SD
6. Erin Williams - Alzada, MT
7. Kari Cable - New Underwood, SD
8. Makenzee Wheelhouse - Pierre, SD
9. Sierra Lee - Rhame, ND
10. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD
11. Rickie Engesser - Spearfish, SD
12. Taylor Engesser - Spearfish, SD
13. Amy Brunson - New Underwood, SD
14. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
15. Amy Wilcox - Red Owl, SD
16. Kelly Wheelhouse - Pierre, SD
17. Sydney Pedersen - Buffalo, SD
Bull Riding - 9
3. Sun, September 06 2020, 4:00 PM
1.
Kane Grant - Whitewood, SD
2. Angelo Gibson - Rhame, ND
3. Dylan Bradford - Selby, SD
4. Carson Houser - McClusky, ND
5. Rowdy Hughson - Provost, SD
4. Mon, September 07 2020, 1:30 PM
1.
Logan Bowden - Hermosa, SD
2. Jack Rodenbaugh - Box Elder, SD
3. Wacey Ferguson - Hermosa, SD
4. Garrett Medley - Hermosa, SD
Calf Roping - 31
2S. Sun, September 06 2020, 9:00 AM
1.
Grant Turek - St. Paul, NE
2. Tyler Thiel - Belle Fourche, SD
3. Daylon Danks - Mandaree, ND
4. Tanner Fite - Hermosa, SD
5. Matt Peters - Hot Springs, SD
6. Riley Routier - Buffalo, SD
7. Barry Blair - Ekalaka, MT
8. Jason Schaffer - Broadus, MT
9. Clint Kindred - Oral, SD
10. Cole Robinson - Moorcroft, WY
11. Blayne Hubing - Circle, MT
3. Sun, September 06 2020, 4:00 PM
1.
Sterling Lee - Rhame, ND
2. Clay Bauer - Arcadia, NE
3. Tanner McInerney - Alzada, MT
4. Treg Schaack - Edgemont, SD
5. Chad Miller - Bowman, ND
6. Chance Derner - New Underwood, SD
7. Nick Rettinger - Amidon, ND
4. Mon, September 07 2020, 1:30 PM
1.
TY Moser - Wolsey, SD
2. Rio Nutter - Rapid City, SD
3. Jace Thorstenson - New Underwood, SD
4. Blake Eggl - Minot, ND
5. Bodie Mattson - Sturgis, SD
6. Trey Young - Dupree, SD
7. Garrett Murphy - Alzada, MT
8. Logan Murphy - Alzada, MT
9. Jon Peterson - Belle Fourche, SD
10. Troy Wilcox - Red Owl, SD
11. Brett Wilcox - Red Owl, SD
12. Lee Siversten - Ree Heights, SD
13. Brian Garr - Belle Fourche, SD
Goat Tying - 26
2S. Sun, September 06 2020, 9:00 AM
1.
Elli Rettinger - Amidon, ND
2. Brylee Grubb - Spearfish, SD
3. Natalie Leisinger - Recluse, WY
4. Jada Rokke - Camp Crook, SD
5. Courthey Tope - Buffal, SD
6. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
7. Teagan Homelvig - Rhame, ND
8. Karli Verhulst - Reva, SD
9. Tayle Brink - Newell, SD
10. Jacey Thompson - Yoder, WY
11. Kenzie Homelvig - Rhame, ND
12. Kaycee Monnens - Hulett, WY
3. Sun, September 06 2020, 4:00 PM
1.
Tawny Barry - Carter, SD
2. Randa Claybaugh - Arvada, WY
3. Brooke Worman - Sheidan, WY
4. Jacey Hupp - Huron, SD
5. Brianna Williams - Buffalo, SD
6. Ellie Bard - Sheridan, WY
7. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
8. Saylor Wilson - Bowman, ND
9. Phanette Grey - Eagle Butte, SD
10. Brooklyn Williams - Buffalo, SD
4. Mon, September 07 2020, 1:30 PM
1.
Rickie Engesser - Spearfish, SD
2. Faith Hoffman - Laramie, WY
3. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
4. Haiden Thompson - Yoder, WY
Ladies Breakaway - 76
2S. Sun, September 06 2020, 9:00 AM
1.
Elli Rettinger - Amidon, ND
2. Brooke Nelson - Philip, SD
3. Kristen Schurr - Ekalaka, MT
4. Codi Sebastian - Dickinson, ND
5. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
6. Kaycee Monnens - Hulett, WY
7. Sidney Peters - Hot Springs, SD
8. Shayna Deal - Faith, SD
9. Shyanne Howell - Belle Fourch, SD
10. Cortney Haugen - Reliance, NE
11. Kassidy Caspers - New Underwood, SD
12. Katie Schuelke - Whitewood, SD
13. Tayle Brink - Newell, SD
14. Jacey Thompson - Yoder, WY
15. Brandi White - Hazen, ND
16. McKenzi Plummer - Baker, MT
17. Anna Mae Rosencranz - Belle Fourche, SD
18. Samantha Fulton - Miller, SD
19. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
20. Tearnee Nelson - Faith, SD
21. Brylee Grubb - Spearfish, SD
22. Kamira Miller - Newell, SD
23. Katy Negaard - Webo, MT
24. Mattie Mastel - Marmarth, ND
25. Bobbi Nelson - Bowman, ND
26. Shelby Derner - New Underwood, SD
27. Megan Lang - Buffalo, SD
28. Macy Fuller - Wittman, AZ
29. Jacee Williams - Wall, SD
30. Courthey Tope - Buffal, SD
31. Kecia Miller - Newell, SD
32. Shayla Howell - Belle Fourche, SD
3. Sun, September 06 2020, 4:00 PM
1.
Sadie Podzimek - Ludlow, SD
2. Cy Christensen - Kennebec, SD
3. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
4. Phanette Grey - Eagle Butte, SD
5. Brooklyn Williams - Buffalo, SD
6. Jacey Hupp - Huron, SD
7. Brianna Williams - Buffalo, SD
8. Tayla Thorstenson - Dupree, SD
9. Sidney Hanson - Faith, SD
10. Brittany Eymer - Spearfish, SD
11. Peggy Garman - Sundance, WY
12. Brooklyn Hanson - Faith, SD
13. Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
14. Randa Claybaugh - Arvada, WY
15. Mandy Bishop - Ismay, MT
16. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
17. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
18. Hanna Hostutler - Midland, SD
19. Josie Rieger - Ismay, MT
20. Ellie Bard - Sheridan, WY
21. Amy Johnson - Reva, SD
22. Brooke Worman - Sheidan, WY
23. Jada Tibbs - Ft.Pierre, SD
24. Megan Steiger - Rapid City, SD
4. Mon, September 07 2020, 1:30 PM
1.
Talli Pokorny - Bartlett, NE
2. Morgan Seymer - Buffalo, SD
3. Rayel Livermont - Martin, SD
4. Rickie Engesser - Spearfish, SD
5. Makenzee Wheelhouse - Pierre, SD
6. Kaycee Moody - Buffalo, SD
7. Sonnie Gartner - Ekalaka, MT
8. Haiden Thompson - Yoder, WY
9. Jessica Ryan - Aladdin, WY
10. Haley Reed - Arnold, NE
11. Gracy Gilbert - Camp Crook, SD
12. Sadee Hurst - Buffalo, SD
13. Lacey Hewitt - Whitewood, SD
14. Sierra Lee - Rhame, ND
15. Jessica Holmes - Buffalo, SD
16. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD
17. Taylor Engesser - Spearfish, SD
18. Jaelyn Wendt - Newell, SD
19. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
20. Faith Hoffman - Laramie, WY
Mixed Team Roping - 33
2S. Sun, September 06 2020, 9:00 AM
1.
Tim Nelson - Midland, SD & Brooke Nelson - Philip, SD
2. Denise Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
3. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD & Gary Zilverberg - Holabird, SD
4. Bryn Brown - Buffalo, SD & Tim Stevenson - Buffalo, SD
5. Shyanne Howell - Belle Fourch, SD & Grey Gilbert - Buffalo, SD
6. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD & Nevada Berquist - Watford City, ND
7. Macy Fuller - Wittman, AZ & Joe Bassett - Wittmann, AZ
8. Shayla Howell - Belle Fourche, SD & Cash Hetzel - Lemmon, SD
9. Kassidy Caspers - New Underwood, SD & Nichols Caspers - New Underwood, SD
10. Natalie Leisinger - Recluse, WY & Wade Monnens - Belle Fourche, SD
11. Brylee Grubb - Spearfish, SD & Jason Grubb - Spearfish, SD
3. Sun, September 06 2020, 4:00 PM
1.
Hanna Hostutler - Midland, SD & Clint Cobb - Red Owl, SD
2. Jim Podzimek - Ludlow, SD & Sadie Podzimek - Ludlow, SD
3. Lindsay O'Keefe - Belle Fourche, SD & Levi O'Keefe - Belle Fourche, SD
4. Mandy Bishop - Ismay, MT & Mike Gollaher - Ismay, MT
5. Ellie Bard - Sheridan, WY & Tanner Mcinerney - Alzada, MT
6. Brooke Howell - Belle Fourche, SD & Guy Howell - Belle Fourche, SD
7. Jacey Hupp - Huron, SD & Matt Zancanella - Aurora, SD
8. Amy Johnson - Reva, SD & Brad Johnson - Reva, SD
9. Randa Claybaugh - Arvada, WY & Brent Mcinerney - Alzada, MT
10. CY Christensen - Kennebec, SD & Carson Musick - Pierre, SD
4. Mon, September 07 2020, 1:30 PM
1.
Haiden Thompson - Yoder, WY & Jace Thorstenson - New Underwood, SD
2. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD & Payton Pirrung - Hartford, SD
3. Taylor Engesser - Spearfish, SD & Jace Engesser - Spearfish, SD
4. Alex (alexis) Christen - Union Center, SD & Tee Hale - Union Center, SD
5. Shaine Weishaar - Belle Fourche, SD & Seth Weishaar - Belle Fourche, SD
6. Reann Crane - Whitewood, SD & Tommy Crane - Whitewood, SD
7. Tanielle Arneson - Enning, SD & Tarin Arneson - Enning, SD
8. Jessica Holmes - Buffalo, SD & Casey Holmes - Buffalo, SD
9. Sonnie Gartner - Ekalaka, MT & Shawn Bessette - Two Dot, MT
10. Rickie Engesser - Spearfish, SD & Neal Engesser - Spearfish, SD
11. Brett Wilcox - Red Owl, SD & Melissa Wilcox - Red Owl, SD
12. Rayel Livermont - Martin, SD & Jade Nelson - Midland, SD
Saddle Bronc - 13
3. Sun, September 06 2020, 4:00 PM
1.
Clint Donaldson - Sturgis, SD
2. Talon Elshere - Hereford, SD
3. Cody Tupper - St. Onge, SD
4. Traylin Martin - Faith, SD
5. Eric Gewecke - Gillette, WY
4. Mon, September 07 2020, 1:30 PM
1.
Kaden Deal - Eagle Butte, SD
2. Roy Casteel - Vale, SD
3. Brad Bates - Morton, MS
4. JD Anderson - Rapid City, SD
5. Cooper West - Philip, SD
6. Seth Longbrake - Milesville, SD
7. Wyatt Schuelke - Opal, SD
8. Lane Stirling - Buffalo, SD
Sr. Breakaway - 27
2S. Sun, September 06 2020, 9:00 AM
1.
Tim Nelson - Midland, SD
2. Neal Kittelmann - Ekalaka, MT
3. Chad Hetzel - Lemmon, SD
4. Barry Blair - Ekalaka, MT
5. Mike Nelson - Philip, SD
6. Glen Hostutler - Midland, SD
7. Tim Stevenson - Buffalo, SD
8. Gary Zilverberg - Holabird, SD
3. Sun, September 06 2020, 4:00 PM
1.
Marty Jandreau - Kennebec, SD
2. JB Lord - Sturgis, SD
3. John Heidler - Opal, SD
4. Steve Klein - Sioux Falls, SD
5. Chuck Hamlin - Highmore, SD
6. Les Haugen - Alexander, ND
7. John Hoven - McLaughlin, SD
8. Harold Gerdes - Hecla, SD
9. Shane Peabody - Ekalaka, MT
10. Darrell Barry - Belle Fourche, SD
11. Roy Lemmon - Eagle Butte, SD
4. Mon, September 07 2020, 1:30 PM
1.
Mike McInerney - Sundance, WY
2. Neal Engesser - Spearfish, SD
3. Kirk Ford - Sturgis, SD
4. Gerald McInerney - Sundance, WY
5. James (jim) Hale - White Owl, SD
6. Lynn McNenny - Sturgis, SD
7. Barry Knippling - Chamberlain, SD
8. Joe Painter - Buffalo, SD
Steer Wrestling - 27
2S. Sun, September 06 2020, 9:00 AM
1.
Andy Felle - Baker, MT
2. Bryce Dibbern - Interior, SD
3. Cameron Fanning - Olivet, SD
4. Tyler Byrne - Martin, SD
5. Sawyer Strand - Platte, SD
6. Joe Ross - Rosebud, SD
7. Sam Olson - Buffalo, SD
3. Sun, September 06 2020, 4:00 PM
1.
Tate Petrak - Martin, SD
2. Brad Johnson - Reva, SD
3. Sterling Lee - Rhame, ND
4. Seth Shorb - Hermosa, SD
5. Colt Floyd - Buffalo, SD
6. Taz Olson - Prairie City, SD
7. Kaiden White Bear - Chamberlain, SD
8. Casey Olson - Prairie City, SD
9. Colbey Steeke - Rhame, ND
10. Trig Olson - Prairie City, SD
11. Tegan Spring - Enning, SD
4. Mon, September 07 2020, 1:30 PM
1.
Tye Hale - Red Owl, SD
2. Brett Wilcox - Red Owl, SD
3. Tee Hale - Union Center, SD
4. Clay Smith - Ekalaka, MT
5. Miles Spickelmier - Buffalo, SD
6. Brayden Burrus - Rapid City, SD
7. Daycen Hunt - Ridgeview, SD
8. Carson Good - Long Valley, SD
9. Logan Lemmel - Whitewood, SD
Team Penning - 0
Team Roping - 39
2S. Sun, September 06 2020, 9:00 AM
1.
Tim Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
2. Jason Schaffer - Broadus, MT & Cole Robinson - Moorcroft, WY
3. Clayton Backhaus - Bismarck, ND & Nevada Berquist - Watford City, ND
4. Tim Stevenson - Buffalo, SD & Cole Stevenson - Buffalo, SD
5. Andy Felle - Baker, MT & Mike Gollaher - Baker, MT
6. Sam Olson - Buffalo, SD & Tim Olson - Buffalo, SD
7. Mattie Mastel - Marmarth, ND & Mike Mastel - Marmarth, ND
8. Tenadore Kittelmann - Ekalaka, MT & Neal Kittelmann - Ekalaka, MT
9. Blayne Hubing - Circle, MT & Daylon Danks - Mandaree, ND
10. Wade Monnens - Belle Fourche, SD & Cash Hetzel - Lemmon, SD
11. Jeff Elmore - Ekalaka, MT & Barry Blair - Ekalaka, MT
12. Nate Horner - Dawson, ND & Jesse Dale - Timber Lake, SD
3. Sun, September 06 2020, 4:00 PM
1.
Gannon Johnson - Lisbon, ND & Jess Lehman - Ekalaka, MT
2. JB Lord - Sturgis, SD & Matt Zancanella - Aurora, SD
3. Shane Peabody - Ekalaka, MT & Scott Rieger - Ismay, MT
4. Tucker McDaniel - Midland, SD & Clint Cobb - Red Owl, SD
5. Wyatt Killion - Huron, SD & Mark Schmall - Aurora, SD
6. Brent McInerney - Alzada, MT & Tanner Mcinerney - Alzada, MT
7. Brad Johnson - Reva, SD & Ty Thybo - Reva, SD
8. Clay Bauer - Arcadia, NE & Sterling Lee - Rhame, ND
9. Kevin Rohn - Buffalo, SD & Teigan Marmon - Bowman, ND
10. Guy Howell - Belle Fourche, SD & Levi O'Keefe - Belle Fourche, SD
11. Jim Podzimek - Ludlow, SD & Sam Podzimek - Ludlow, SD
12. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
4. Mon, September 07 2020, 1:30 PM
1.
Jace Thorstenson - New Underwood, SD & Jeff Thorstenson - New Underwood, SD
2. Rio Nutter - Rapid City, SD & Tim Nutter - Rapid City, SD
3. Casey Holmes - Buffalo, SD & Joe Painter - Buffalo, SD
4. Lan Fuhrer - Belle Fourche, SD & Payton Pirrung - Hartford, SD
5. Marty McPherson - Piedmont, SD & Jeremy Carney - Piedmont, SD
6. Jon Peterson - Belle Fourche, SD & Trey Smith - Georgetown, ID
7. Daycen Hunt - Ridgeview, SD & Kaden Deal - Eagle Butte, SD
8. Jade Schmidt - Box Elder, SD & Jade Nelson - Midland, SD
9. Seth Weishaar - Belle Fourche, SD & Sern Weishaar - Belle Fourche, SD
10. Jay Mattson - Sturgis, SD & Bodie Mattson - Sturgis, SD
11. Tye Hale - Red Owl, SD & Tee Hale - Union Center, SD
12. Shawn Bessette - Two Dot, MT & Sonnie Gartner - Ekalaka, MT
13. Tyrell Moody - Buffalo, SD & Rory Brown - Edgemont, SD
14. Trevor Olson - Mud Butte, SD & Jace Engesser - Spearfish, SD
15. Troy Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0
Steer Roping - 5
1SR. Sat, September 05 2020, 5:00 PM
1.
Ora Taton - Rapid City, SD
2. Paul Tierney - Oral, SD
3. Hank Taton - Bison, SD
4. Matthew Jones - Midland, SD
5. Will Haugen - Reliance, SD