Oelrichs, SD 9/12
Bareback - 2
1. Sat, September 12 2020, 1:00 PM
1.
Andy Gingerich - Peever, SD
2. Dylan Riggins - Kadoka, SD
Barrel Racing - 26
1. Sat, September 12 2020, 1:00 PM
1.
Makenzee Wheelhouse - Pierre, SD
2. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
3. Jolynn Grieves - Winner, SD
4. Heather Bosse - Cogswell, ND
5. Mallory Gross - Macksburg, IA
6. Becky Barry - Belle Fourche, SD
7. Amy Brunson - New Underwood, SD
8. Kelly Wheelhouse - Pierre, SD
9. Cydney Peterson - Rapid City, SD
10. Wanda Brown - Edgemont, SD
2S. Sat, September 12 2020, 3:00 PM
1.
Kristen Zancanella - Aurora, SD
2. Rayel Livermont - Martin, SD
3. Jane Burke - Newell, SD
4. Ashley Davis - Belle Fourche, SD
5. Jenna Humble - Mud Butte, SD
6. Jodi Nelson - Hartford, SD
7. Wacey Brown - Piedmont, SD
8. Haley Brown - Porcupine, SD
9. Savana Johnston - Elm Springs, SD
10. Codi Sebastian - Dickinson, ND
11. Jessica Holmes - Buffalo, SD
12. Michelle Alley - Madisonville, TX
13. Rhiannon Allen - Oelrichs, SD
14. Susan Kolb - Buffalo Gap, SD
15. Keylee Zancanella - Aurora, SD
16. Sindi Jandreau - Kennebec, SD
Bull Riding - 4
1. Sat, September 12 2020, 1:00 PM
1.
Dylan Bradford - Selby, SD
2. Miles Engelbert - Burdock, SD
3. Wacey Ferguson - Hermosa, SD
4. Rowdy Hughson - Provost, SD
Calf Roping - 15
1. Sat, September 12 2020, 1:00 PM
1.
Sterling Lee - Rhame, ND
2. Blake Eggl - Minot, ND
3. Lee Sivertsen - Ree Heights, SD
4. Rio Nutter - Rapid City, SD
5. Clint Kindred - Oral, SD
6. TY Moser - Wolsey, SD
7. Nick Rettinger - New England, ND
8. Bodie Mattson - Sturgis, SD
9. Brett Wilcox - Red Owl, SD
2S. Sat, September 12 2020, 3:00 PM
1.
Tyler Thiel - Belle Fourche, SD
2. Jason Schaffer - Broadus, MT
3. Tegan Fite - Hermosa, SD
4. Cole Robinson - Moorcroft, WY
5. Tanner Fite - Hermosa, SD
6. Matt Peters - Hot Springs, SD
Goat Tying - 6
1. Sat, September 12 2020, 1:00 PM
1.
Tayle Brink - Newell, SD
2S. Sat, September 12 2020, 3:00 PM
1.
Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
2. Savana Johnston - Elm Springs, SD
3. Kaycee Monnens - Hulett, WY
4. Rhiannon Allen - Oelrichs, SD
5. Jacey Hupp - Huron, SD
Ladies Breakaway - 39
1. Sat, September 12 2020, 1:00 PM
1.
Courtney Peters - Hot Springs, SD
2. Hanna Hostutler - Philip, SD
3. Shayla Howell - Belle Fourche, SD
4. Sadie Podzimek - Ludlow, SD
5. Jessica Ryan - Aladdin, WY
6. Tayle Brink - Newell, SD
7. Sierra Lee - Rhame, ND
8. Makenzee Wheelhouse - Pierre, SD
9. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
10. Brooke Nelson - Philip, SD
2S. Sat, September 12 2020, 3:00 PM
1.
Toree Gunn - Oral, SD
2. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
3. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
4. Kaycee Monnens - Hulett, WY
5. Jacee Williams - Wall, SD
6. Jennifer Gale - Humboldt, SD
7. Brenda White - Oelrichs, SD
8. Haley Brown - Porcupine, SD
9. Cortney Haugen - Reliance, SD
10. Codi Sebastian - Dickinson, ND
11. Brittany Eymer - Spearfish, SD
12. Sidney Peters - Hot Springs, SD
13. Samantha Fulton - Miller, SD
14. Jordan Tierney - Oral, SD
15. Amy Johnson - Reva, SD
16. Rayel Livermont - Martin, SD
17. Michelle Alley - Madisonville, TX
18. Jacey Hupp - Huron, SD
19. Jessica Holmes - Buffalo, SD
20. Wacey Brown - Piedmont, SD
21. Wregan Brown - Piedmont, SD
22. Taryn Sippel - Box Elder, SD
23. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
24. Rhiannon Allen - Oelrichs, SD
25. Savana Johnston - Elm Springs, SD
26. Tatum Carey - Huron, SD
27. Lacey Hewitt - Whitewood, SD
28. Peggy Garman - Sundance, WY
29. Mykelsi Schnose - Hot Springs, SD
Mixed Team Roping - 19
1. Sat, September 12 2020, 1:00 PM
1.
Reann Crane - Whitewood, SD & Jace Engesser - Spearfish, SD
2. Denise Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
3. Shayla Howell - Belle Fourche, SD & Guy Howell - Belle Fourche, SD
4. Brooke Howell - Belle Fourche, SD & Bobby Harris - Highmore, SD
5. Tim Nelson - Midland, SD & Brooke Nelson - Philip, SD
6. Brett Wilcox - Red Owl, SD & Melissa Wilcox - Red Owl, SD
7. Hanna Hostutler - Philip, SD & Clint Cobb - Red Owl, SD
8. Courtney Peters - Hot Springs, SD & Jacey Shaul - Edgemont, SD
2S. Sat, September 12 2020, 3:00 PM
1.
Alex (alexis) Christen - Union Center, SD & Tee Hale - Union Center, SD
2. Jacey Hupp - Huron, SD & Matt Zancanella - Aurora, SD
3. Amy Johnson - Reva, SD & Brad Johnson - Reva, SD
4. Rayel Livermont - Martin, SD & Daine Mcnenny - Sturgis, SD
5. Haley Brown - Porcupine, SD & Cash Hetzel - Lemmon, SD
6. Chuck Nelson - Hartford, SD & Jennifer Gale - Humboldt, SD
7. Jordan Tierney - Oral, SD & Paul Tierney - Oral, SD
8. Savana Johnston - Elm Springs, SD & Tanner Fite - Hermosa, SD
9. Taryn Sippel - Box Elder, SD & Ryan Harris - Gillette, WY
10. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD & Ora Taton - Rapid City, SD
11. Brenda White - Oelrichs, SD & Jd Gerard - Kennebec, SD
Saddle Bronc - 3
1. Sat, September 12 2020, 1:00 PM
1.
Traden Lockwood - Hermosa, SD
2. Cooper West - Philip, SD
3. Traylin Martin - Faith, SD
Sr. Breakaway - 22
1. Sat, September 12 2020, 1:00 PM
1.
Chuck Hamlin - Highmore, SD
2. Barry Knippling - Chamberlain, SD
3. Kirk Ford - Sturgis, SD
4. Tim Nelson - Midland, SD
5. Mike McInerney - Sundance, WY
6. Dusty Lebeaux - Porcupine, SD
7. Les Haugen - Alexander, ND
8. Mike Nelson - Philip, SD
9. Lyle Wilcox - Red Owl, SD
2S. Sat, September 12 2020, 3:00 PM
1.
James (jim) Hale - White Owl, SD
2. Marty Jandreau - Kennebec, SD
3. Blaine Carey - Huron, SD
4. Glen Hostutler - Midland, SD
5. Chuck Nelson - Hartford, SD
6. Lynn McNenny - Sturgis, SD
7. Darrell Barry - Belle Fourche, SD
8. Ora Taton - Rapid City, SD
9. JB Lord - Sturgis, SD
10. Bogie Webb - Volin, SD
11. Shawn Carey - Huron, SD
12. Steve Klein - Sioux Falls, SD
13. Chad Hetzel - Lemmon, SD
Steer Wrestling - 19
1. Sat, September 12 2020, 1:00 PM
1.
Sterling Lee - Rhame, ND
2. Kyle Albers - Hartford, SD
3. Logan Lemmel - Whitewood, SD
4. Carson Good - Long Valley, SD
5. Brett Wilcox - Red Owl, SD
6. Colbey Steeke - Rhame, ND
7. Jake Kraupie - Sulphur, LA
8. Denton Good - Long Valley, SD
9. Seth Shorb - Hermosa, SD
2S. Sat, September 12 2020, 3:00 PM
1.
Tee Hale - Union Center, SD
2. Tye Hale - Red Owl, SD
3. Kaiden White Bear - Chamberlain, SD
4. Joe Ross - Rosebud, SD
5. Brayden Burrus - Rapid City, SD
6. Tyler Byrne - Martin, SD
7. Joe Wilson - Long Valley, SD
8. Jace Christiansen - Sioux Falls, SD
9. Dean Moncur - Piedmont, SD
10. Sawyer Strand - Platte, SD
Team Penning - 12
2S. Sat, September 12 2020, 3:00 PM
1.
Terry Trower - Dell Rapids, SD & Todd Steever - Parker, SD & Robert Devitt -
2. Doni Zeller - Reliance, SD & Sydney Zeller - Reliance, SD & Charlie Walters -
3. Chuck Nelson - Hartford, SD & Gary Garbe - Alpena, SD & Mick Varilek -
4. Wally Bakke - Irene, SD & James Kuiper - Canton, SD & Tara Thompson -
5. Daryl Hammerstrom - Davis, SD & Haley Brown - Porcupine, SD & Bogie Webb -
6. Tom Varilek - Geddes, SD & Steve Klein - Sioux Falls, SD & Tom Jones -
7. Anna Braunschmidt - Garreston, SD & Joe Skibinski - Sioux Falls, SD & Mark Braunschmidt -
8. Bob Runge - Harrisburg, SD & Katie Pollard - Plakinton, SD & Terry Pollard -
9. David Horn - Piedmont, SD & Lisa Horn - Piedmont, SD & Kerry Horn -
10. Mary Pat Fawcett - Ree Heights, SD & Lennie Steffen - Colome, SD & Kristi Hoggarth -
11. Bryan Runge - Tea, SD & Randall Olson - Harrisburg, SD & Travis Olson -
12. Lindsay Borgmann - Stickney, SD & Collin Borgmann - White Lake, SD & Paul Borgmann -
Team Roping - 26
1. Sat, September 12 2020, 1:00 PM
1.
Guy Howell - Belle Fourche, SD & Bobby Harris - Highmore, SD
2. Nick Rettinger - New England, ND & Sterling Lee - Rhame, ND
3. Tucker McDaniel - Midland, SD & Clint Cobb - Red Owl, SD
4. Dusty Lebeaux - Porcupine, SD & Frank Ferguson - Kyle, SD
5. Colby Hetzel - Lemmon, SD & Sam Huffman - Belle Fourche, SD
6. Brett Wilcox - Red Owl, SD & Eric Gewecke - Gillette, WY
7. Bodie Mattson - Sturgis, SD & Jace Engesser - Spearfish, SD
8. Tim Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
9. Cameron Irwin - Buffalo, WY & Rory Brown - Edgemont, SD
10. Rio Nutter - Rapid City, SD & Tim Nutter - Rapid City, SD
2S. Sat, September 12 2020, 3:00 PM
1.
Tye Hale - Red Owl, SD & Tee Hale - Union Center, SD
2. Blair Lammers - Hermosa, SD & Bryan Lemmon - Torrington, WY
3. Jason Schaffer - Broadus, MT & Cole Robinson - Moorcroft, WY
4. Connor McNenny - Sturgis, SD & Daine Mcnenny - Sturgis, SD
5. Wade Monnens - Belle Fourche, SD & Ryan Harris - Gillette, WY
6. Scott White - Oelrichs, SD & Jd Gerard - Kennebec, SD
7. Dalton Magilke - Solen, ND & Tanner Fite - Hermosa, SD
8. Wyatt Killion - Huron, SD & Mark Schmall - Aurora, SD
9. Brad Johnson - Reva, SD & Paul Tierney - Oral, SD
10. Ora Taton - Rapid City, SD & Tyrel Taton - Bessie, OK
11. Terry McPherson - Piedmont, SD & Marty Mcpherson - Piedmont, SD
12. Joe Wilson - Long Valley, SD & Kaiden White Bear - Chamberlain, SD
13. Curry Kirchner - Ames, OK & Austin Rogers - Crescent, OK
14. Payton Pirrung - Hartford, SD & Cash Hetzel - Lemmon, SD
15. Gabe Glines - Martin, SD & Jade Byrne - Martin, SD
16. JB Lord - Sturgis, SD & Matt Zancanella - Aurora, SD
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0
Steer Roping - 8
2S. Sat, September 12 2020, 3:00 PM
1.
Hank Taton - Bison, SD
2. Chris Reeves - Eagle Butte, SD
3. Wayne Barber - Gretna, NE
4. Will Haugen - Reliance, SD
5. Tyrel Taton - Bessie, OK
6. Paul Tierney - Oral, SD
7. Matthew Jones - Midland, SD
8. Ora Taton - Rapid City, SD