Lemmon, SD
Bareback - 10
1. Fri, July 10 2020, 6:30 PM
1.
Zach Philips - Gilette, WY
2. Weston Garrett - Gillette, WY
3. Jhett Knight - Rushville, NEBRASKA
4. Kelcey Nordvold - Pierre, SD
5. Andy Gingerich - Peever, SD
6. Reign Provost - Martin, SD
2. Sat, July 11 2020, 6:30 PM
1.
Kaden Clark - Black Hawk, SD
2. Dylan Riggins - Kadoka, SD
3. Sam Perdue - Marmath, ND
4. Ezra Wiechmann - Bison, SD
Barrel Racing - 72
1. Fri, July 10 2020, 6:30 PM
1.
Tymber Benson - Morristown, SD
2. Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
3. Meza Ham - Shadehill, SD
4. Shandra Stromer - Harrold, SD
5. Rachel Tiedeman - Buffalo, WY
6. Lacey Grann - Sheyenne, ND
7. Kailyn Groves - Faith, SD
8. Dori Hollenbeck - Winner, SD
9. Kristen Zancanella - Aurora, SD
10. Libby Diedrichs - Kennebec, SD
11. Chantel Kolb - Belle Fouche, SD
12. Bobbi Grann - Sheyenne, ND
13. Brooke Diedrichs - Kennebec, SD
14. Keylee Zancanella - Aurora, SD
15. Coralee Spratt - Shoshoni, WY
16. Codi Sebastian - Dickinson, ND
17. Michaela Kathrein - Dickinson, ND
18. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD
2. Sat, July 11 2020, 6:30 PM
1.
Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
2. Jo Lynn Grieves - Winner, SD
3. Lana Rau - Mobridge, SOUTH DAKOTA
4. Kari Cable - New Underwood, SD
5. Alex Bliss - Edgemont, SD
6. Krystal Dorsey - Isabel, SD
7. Haley Brown - Porcupine, SD
8. Brooklyn Hanson - Faith, SD
9. Tomi Bradford - Selby, SD
10. Lindsey Horner - Dawson, ND
11. Kailee Webb - Isabel, SD
12. Taylor Engesser - Spearfish, SD
13. Kendra Hoovestol - Almont, ND
14. Madison Rau - Mobridge, SOUTH DAKOTA
15. Sydney Theobald - Ft. Pierre, SD
16. Wanda Brown - Edgemont, SD
17. Becky Barry - Belle Fourche, SD
18. Jill Moody - Pierre, SD
3S. Sun, July 12 2020, 9:00 AM
1.
Calby Hanson - Jamestown, ND
2. Natalie Veit - Dupree, SD
3. Ashley Bilbrey - Alzeda, MT
4. Erin Williams - Alzada, MT
5. Jane Burke - Newell, SOUTH DAKOTA
6. Jayda Miller - Bowman, ND
7. Tomie Peterson - Parade, SD
8. Rickie Engesser - Spearfish, SD
9. Sidni Ferguson - Dupree, SD
10. Haylee Hepper - Raleigh, ND
11. Kaytee Bleeker - Box Elder, SD
12. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
13. Nikki Brandt - Granville, ND
14. Katie Tibbs - Ft. Pierre, SD
15. Anna Mae Rosencranz - Belle Fourche, SD
16. Kesse Deal - Dupree, SOUTH DAKOTA
17. Jessica Holmes - Buffalo, SD
18. Prairie Retzer - Long Lake, SD
19. Rayel Livermont - Sturgis, SD
20. Layna Tibbs - Ft. Pierre, SD
21. Channey Wientjes - Mound City, SD
22. Heather Bosse - Cogswell, ND
23. Sindi Jandreau - Kennebec, SD
24. Carlee Miller - Bowman, ND
25. Jacey Camac - Kimball, SD
26. Emily Zimba - McIntosh, SD
27. Cashae McGee - Rhame, ND
28. Brandee Wardell - Buffalo, SD
29. Cara Hilzendeger - Baldwin, ND
30. Shausta Blodgett - Amidon, ND
31. Vanessa Volk - Linton, ND
32. Sydney Maher - Timber Lake, SD
33. Katie Dibbern - Interior, SD
34. Shantell Brewer - Dupree, SD
35. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
36. Amy Wilcox - Red Owl, SD
Bull Riding - 15
1. Fri, July 10 2020, 6:30 PM
1.
Tate Arbach - Hoven, SD
2. Mason Jones - Lake City, SOUTH DAKOTA
3. Miles Engelbert - Burdock, SD
4. Hunter Johnson - Kaodka, SD
5. Casey Fredericks - Lame Deer, MT
6. JW Frederick - Mission, SD
7. Dakota Marschner - Columbus, ND
2. Sat, July 11 2020, 6:30 PM
1.
Stetson Baloun - Redfield, SD
2. Kane Grant - Whitewood, SD
3. Stran Smith - Landry, SD
4. Hadley Jones - Eagle Butte, SD
5. Collin Hunt - Interior, SD
6. Jett Peterson - Parade, SD
7. Jestyn Woodward - Custer, SD
8. Tucker Mertens - Veblen, SD
Calf Roping - 36
1. Fri, July 10 2020, 6:30 PM
1.
Jon Peterson - Belle Fourche, SD
2. Bodie Mattson - Sturgis, SD
3. Kade Kinghorn - Buffalo, WY
4. Rio Nutter - Rapid City, SD
5. Blake Eggl - Minot, ND
6. Michael McPherson - Box Elder, SD
7. Ty Moser - Wolsey, SD
8. Nolan Smith - Rapid City, SD
2. Sat, July 11 2020, 6:30 PM
1.
Jason Schaffer - Broadus, MT
2. Grey Gilbert - Buffalo, SD
3. Jess Woodward - Dupree, SD
4. Trey Young - Dupree, SD
5. Scott Hoovestol - Almont, ND
6. Thane Lockhart - Oelrichs, SD
7. Tyler Thiel - Belle Fourche, SD
8. Chasyn Ystaas - Dickinson, ND
9. Garrett Murphy - Alzada, MT
10. Logan Murphy - Alzada, MT
3S. Sun, July 12 2020, 9:00 AM
1.
Clete Sheer - Elsmere, NE
2. Chad Miller - Bowman, ND
3. Ben Robinson - Red Deer, ALBERTA
4. Sterling Lee - Rhame, ND
5. Paden Belkham - Blunt, SD
6. Troy Wilcox - Red Owl, SD
7. Martin Walker - Belzoni, MS
8. Brent Belkham - Blunt, SD
9. Myles Kenzy - Iona, SD
10. Hadley McCormick - Mitchell, NE
11. Kyle Lucas - Carstars, ALBERTA
12. Chance Derner - New Underwood, SD
13. Sterling Small - Busby, MT
14. Nolan Richie - Bristol, SD
15. Brett Wilcox - Red Owl, SD
16. Tanner McInerney - Alzada, MT
17. Brian Garr - Belle Fourche, SD
18. Josh Eirikson - Bandera, TX
Goat Tying - 18
1. Fri, July 10 2020, 6:30 PM
1.
Kailyn Groves - Faith, SD
2. Jacey Hupp - Huron, SD
3. Joey Carley - Philip, SD
2. Sat, July 11 2020, 6:30 PM
1.
Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
2. Sawyer Gilbert - Buffalo, SD
3. Kaycee Monnens - Hulett, WY
4. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
5. Natalie Leisinger - Recluse, WY
3S. Sun, July 12 2020, 9:00 AM
1.
Jayda Miller - Bowman, ND
2. Macy Schiley - Lemmon, SD
3. Tanegai Zilverberg - Hollabird, SD
4. Shantell Brewer - Dupree, SD
5. Tawny Barry - Carter, SD
6. Rickie Engesser - Spearfish, SD
7. Sidni Ferguson - Dupree, SD
8. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
9. Cashae McGee - Rhame, ND
10. Cara Hilzendeger - Baldwin, ND
Ladies Breakaway - 90
1. Fri, July 10 2020, 6:30 PM
1.
Shaina Clifford - Lame Deer, MT
2. Sarah Morrisey - Springtown, TX
3. Gracie Sandquist - Trail City, SD
4. Jacey Hupp - Huron, SD
5. Kristen Lawrence - Mobridge, SD
6. Kailyn Groves - Faith, SD
7. Rachel Tiedeman - Buffalo, WY
8. Coralee Spratt - Shoshoni, WY
9. Corey Hart - Mobridge, SD
10. Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
11. Jessica Ryan - Aladdin, WY
12. Sophie Sandquist - Trail City, SD
13. Meza Ham - Shadehill, SD
14. Amber Crawford - Springtown, TX
15. Lacey Grann - Sheyenne, ND
16. Codi Sebastian - Dickinson, ND
17. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD
18. Joey Carley - Philip, SD
2. Sat, July 11 2020, 6:30 PM
1.
Sawyer Gilbert - Buffalo, SD
2. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
3. Brooklyn Hanson - Faith, SD
4. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
5. Shayna Deal - Faith, SD
6. Courtney Peters - Hot Springs, SD
7. Brooke Nelson - Philip, SD
8. Haley Brown - Porcupine, SD
9. Hanna Schmidt - Keldron, SD
10. Natalie Leisinger - Recluse, WY
11. Sydney Theobald - Ft. Pierre, SD
12. Madison Huber - Mandan, ND
13. Courtney Medley - Fruitland, ID
14. Cy Christensen - Kennebec, SD
15. Patty Jo Burress - Isabel, SD
16. Brittany Gartner - Killdeer, ND
17. Taylor Engesser - Spearfish, SD
18. Kaycee Monnens - Hulett, WY
3S. Sun, July 12 2020, 9:00 AM
1.
Brandi White - Hazen, ND
2. Kiarra Reiss - Dickinson, ND
3. Tayla Thorstenson - Eagle Butte, SD
4. Natalie Veit - Dupree, SD
5. Kassie Kautzman - Walcott, ND
6. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
7. Marlene Woodward - Dupree, SD
8. Kaylin Wheeler - Baker, MT
9. Rayel Livermont - Sturgis, SD
10. Shayla Howell - Belle Fourche, SD
11. Tomie Peterson - Parade, SD
12. Bailie Donner - Morristown, SD
13. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
14. Brittany Eymer - Spearfish, SD
15. Shantell Brewer - Dupree, SD
16. Peggy Garman - Sundance, WY
17. Josie Vandenburg - Flasher, ND
18. Shausta Blodgett - Amidon, ND
19. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
20. Teddi Schwagler - Glen Ullin, ND
21. Prairie Retzer - Long Lake, SD
22. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
23. Morgan Foss - Harwood, ND
24. Brooklyn Berg - Mandan, ND
25. Rickie Engesser - Spearfish, SD
26. Jessica Holmes - Buffalo, SD
27. Channey Wientjes - Mound City, SD
28. Bailey Berg - Mandan, ND
29. Kayla Wickum - Mandan, ND
30. Randa Claybaugh - Arveda, WY
31. Jessica Magilke - Solen, ND
32. Kelly Vetter - Flasher, ND
33. Ashley Bilbrey - Alzeda, MT
34. Lacey Hewitt - Whitewood, SD
35. Calby Hanson - Jamestown, ND
36. Kelci Bends - Ashland, MT
37. Sierra Lee - Rhame, ND
38. Sadie Podzimek - Ludlow, SD
39. Jacque Peterson - Isabel, SD
40. Jenny Belkham - Blunt, SD
41. Kamira Miller - Newell, SD
42. Sidni Ferguson - Dupree, SD
43. Kaycee Sherrard - Busby, MT
44. Mercedes Williams - Faith, SD
45. Tanegai Zilverberg - Hollabird, SD
46. Cara Hilzendeger - Baldwin, ND
47. Taryn Sippel - Box Elder, SD
48. Layna Tibbs - Ft. Pierre, SD
49. Cashae McGee - Rhame, ND
50. Amy Johnson - Reva, SD
51. Anna Mae Rosencranz - Belle Fourche, SD
52. Megan Steiger - Rapid City, SD
53. Bailey Wickre - Box Elder, SD
54. Brenda White - Oelrichs, SD
Mixed Team Roping - 26
1. Fri, July 10 2020, 6:30 PM
1.
Jacey Hupp - Huron, SD & Wyatt Killion - Answorth, NE
2. Ashley Price - Faith, SD & Matt Zancanella - Aurora, SD
3. Sutton Sandquist - McLaughlin, SD & Sophie Sandquist - Trail City, SD
4. Coralee Spratt - Shoshoni, WY & Cash Hetzel - Lemmon, SD
5. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD & Jon Peterson - Belle Fourche, SD
2. Sat, July 11 2020, 6:30 PM
1.
Haley Brown - Porcupine, SD & Rod Brown - Porcupine, SD
2. Natalie Leisinger - Recluse, WY & Wade Monnens - Belle Fourche, SD
3. Denise Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
4. Tim Nelson - Midland, SD & Brooke Nelson - Philip, SD
5. CY Christensen - Kennebec, SD & Carson Musick - Pierre, SD
6. Patty Jo Burress - Isabel, SD & Tyen Palmer - Isabel, SD
7. Reann Crane - Whitewood, SD & Tommy Crane - Whitewood, SD
8. Taylor Engesser - Spearfish, SD & Jace Engesser - Spearfish, SD
9. Hanna Schmidt - Keldron, SD & Rory Brown - Edgemont, SD
10. Sawyer Gilbert - Buffalo, SD & Grey Gilbert - Buffalo, SD
3S. Sun, July 12 2020, 9:00 AM
1.
Tanegai Zilverberg - Hollabird, SD & Ora Taton - Rapid City, SD
2. Randa Claybaugh - Arveda, WY & Brent Mcinerney - Alzada, MT
3. Rickie Engesser - Spearfish, SD & Braden Pirrung - Hartford, SD
4. Tanielle Arneson - Enning, SD & Tarin Arneson - Enning, SD
5. Brenda White - Oelrichs, SD & Neal Engesser - Spearfish, SD
6. Shayla Howell - Belle Fourche, SD & Guy Howell - Belle Fouche, SD
7. Amy Johnson - Reva, SD & Brad Johnson - Reva, SD
8. Layna Tibbs - Ft. Pierre, SD & Zane Tibbs - Ft. Pierre, SD
9. Cedar Jandreau - Kennebec, SD & Marty Jandreau - Kennebec, SD
10. Brooke Howell - Belle Fourche, SD & Jared Bilby - Hammond, MT
11. Lyndsey O'Keefe - Belle Fourche, SD & Levi O'Keefe - Belle Fourche, SD
Saddle Bronc - 12
1. Fri, July 10 2020, 6:30 PM
1.
Louie Brunson - New Underwood, SD
2. Colton Ward - Three Hills, ALBERTA
3. Kaden Deal - Eagle Butte, SD
4. Cole Pateneaude - Halliday, ND
5. Teigan Clark - Meadow, SD
6. Zach Philips - Gilette, WY
2. Sat, July 11 2020, 6:30 PM
1.
Talon Elshere - Hereford, SD
2. Parker Krammer - Towner, ND
3. Seth Longbrake - Milesville, SD
4. Tate Goodman - Towner, ND
5. Wyatt Schuelke - Opal, SD
6. Elliot Rognlein - Towner, ND
Sr. Breakaway - 28
1. Fri, July 10 2020, 6:30 PM
1.
Harold Gerdes - Hecla, SD
2. Roy Lemmon - Eagle Butte, SD
3. Arlyn Lawrence - Mobridge, SD
4. Dan Frank - Mandan, ND
5. Darren Lammers - Chancellor, SD
6. Les Haugen - Alexander, ND
2. Sat, July 11 2020, 6:30 PM
1.
John Hoven - McLaughlin, SD
2. Tim Nelson - Midland, SD
3. Dave Marone - Pukwana, SD
4. Chuck (charles) Hamlin - Highmore, SD
5. Kirk Ford - Sturgis, SD
6. Darrell Barry - Belle Fourche, SD
7. Fay Jandreau - Highmore, SD
8. JB Lord - Sturgis, SD
3S. Sun, July 12 2020, 9:00 AM
1.
Lyle Wilcox - Red Owl, SD
2. Marty Jandreau - Kennebec, SD
3. Mike McInerney - Sundance, WY
4. Chad Hetzel - Lemmon, SD
5. Barry Knippling - Chamberlain, SD
6. Ora Taton - Rapid City, SD
7. Steven Klein - Sioux Falls, SD
8. Brenden Brinkman - Golden Valley, ND
9. Gerald McInerney - Sundance, WY
10. Shawn Carey - Huron, SD
11. Jim Hale - White Owl, SD
12. Lynn Williams - Faith, SD
13. Raymond Tibbs - Ft. Pierre, SD
14. Neal Engesser - Spearfish, SD
Steer Wrestling - 35
1. Fri, July 10 2020, 6:30 PM
1.
Victor Dennis - Philip, SOUTH DAKOTA
2. Lane Herl - Oglala, SD
3. Rowdy Benson - Morristown, SD
4. Jason Hapney - Harrold, SD
5. Billy Boldon - Oglala, SD
6. Richard Coats - Wanblee, SD
7. Logan Lemmel - Whitewood, SD
8. Colton Ward - Three Hills, ALBERTA
2. Sat, July 11 2020, 6:30 PM
1.
Jacob Wang - Baker, MT
2. Dean Moncur - Piedmont, SD
3. Sawyer Strand - Platte, SD
4. Jace Christiansen - Sioux Falls, SD
5. Cameron Fanning - Olivet, SD
6. Brayden Burrus - Rapid City, SD
7. Garret Arndorfer - Mandan, ND
8. Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD
3S. Sun, July 12 2020, 9:00 AM
1.
Bryce Dibbern - Interior, SD
2. Kyler Afrank - Baker, MT
3. Lucas Camac - Kimball, SD
4. Trig Olson - Prairie City, SD
5. Cole Patterson - Bozeman, MT
6. Miles Spickelmier - Buffalo, SD
7. Kody Woodward - Dupree, SD
8. Seth Shorb - Hermosa, SD
9. Tee Hale - Union Center, SD
10. Brent Belkham - Blunt, SD
11. Carson Good - Long Valley, SD
12. Del Day - Morristown, SD
13. Tye Hale - Red Owl, SD
14. Brent Woodward - Dupree, SD
15. Brett Wilcox - Red Owl, SD
16. Quentin Wheeler - Baker, MT
17. Cael Hilzendeger - Baldwin, ND
18. Sterling Lee - Rhame, ND
19. Colby Steeke - Rhame, ND
Team Penning - 0
Team Roping - 37
1. Fri, July 10 2020, 6:30 PM
1.
Michael McPherson - Box Elder, SD & Nolan Smith - Rapid City, SD
2. Wyatt Bice - Killdeer, ND & Parker Murnion - Bowman, ND
3. Colby Hetzel - Lemmon, SD & Sam Huffman - Belle Fourche, SD
4. Jared Odens - Pierre, SD & Matt Zancanella - Aurora, SD
5. Jon Peterson - Belle Fourche, SD & Cash Hetzel - Lemmon, SD
6. Rio Nutter - Rapid City, SD & Bodie Mattson - Sturgis, SD
2. Sat, July 11 2020, 6:30 PM
1.
Jace Johnson - Newtown, ND & Jake Beard - Bismarck, ND
2. Turner Harris - Killdeer, ND & Jade Nelson - Midland, SD
3. Cameron Irwin - Edgemont, SD & Rory Brown - Edgemont, SD
4. Jason Thorstenson - Rapid City, SD & Jace Crabb - Newtown, ND
5. Cooper White - Hershey, NE & Tucker White - Hershey, NE
6. Tim Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
7. Brady Burress - Isabel, SD & Tyen Palmer - Isabel, SD
8. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
9. Reann Crane - Whitewood, SD & Tommy Crane - Whitewood, SD
10. Jade Schmidt - Box Elder, SD & Dustin Harris - O'Neill, NE
11. Tyler Thiel - Belle Fourche, SD & Zane Rosencranz - Belle Fourche, SD
12. Clint Gorrell - Beach, ND & Drew Gartner - Killdeer, ND
13. Nate (nathan) Horner - Dawson, ND & Jesse Dale - Timber Lake, SD
14. Chasyn Ystaas - Dickinson, ND & Chad Ystaas - Dickinson, ND
15. Wade Monnens - Belle Fourche, SD & Ryan Harris - Gillette, WY
16. JB Lord - Sturgis, SD & Jace Engesser - Spearfish, SD
17. Rich Marone - Pukwana, SD & Dave Marone - Pukwana, SD
3S. Sun, July 12 2020, 9:00 AM
1.
Terry McPherson - Piedmont, SD & Ora Taton - Rapid City, SD
2. Tele Harmon - Broadus, MT & Leighton Bilbrey - Alzeda, MT
3. Blase Steffen - Gregory, SD & Riley Hannum - Ft. Pierre, SD
4. Trevor Olson - Mud Butte, SD & Payton Pirrung - Hartford, SD
5. Brenden Brinkman - Golden Valley, ND & Wyett Magilke - Solen, ND
6. Jace Jensen - Ralph, SD & Sam Podzimek - Ludlow, SD
7. Blair Lammers - Hartford, SD & Bryan Lemmon - Torrington, WY
8. Tye Hale - Red Owl, SD & Tee Hale - Union Center, SD
9. Marty McPherson - Piedmont, SD & Daine Mcnenny - Sturgis, SD
10. Ross Wientjes - Mound City, SD & Nolan Richie - Bristol, SD
11. Brent McInerney - Alzada, MT & Tanner Mcinerney - Alzada, MT
12. Guy Howell - Belle Fouche, SD & Jared Bilby - Hammond, MT
13. Troy Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
14. Braden Pirrung - Hartford, SD & Levi O'Keefe - Belle Fourche, SD
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0
Steer Roping - 0