Flandreau, SD 8/7
Bareback - 6
3. Fri, August 07 2020, 6:30 PM
1.
Cody Owens - Truman, MN
2. Nick Pelke - Mondovi, WI
3. Weston Garrett - Gillette, WY
4. Gunner McGee - Harrisburg, SD
5. Cash Owens - Truman, MN
6. Logan Stiller - Thief River Falls, MN
Barrel Racing - 66
1S. Fri, August 07 2020, 11:00 AM
1.
Morgan Rud - Mondovi, WI
2. Tyra Harrington - Dell Rapids, SD
3. Kathy Stoker - Tomah, WI
4. Lee Ann Wheeler - Canton, SD
5. Ally Zehrer - Dayton, MN
6. Raelin Jurgens - Parker, SD
7. Lacey Huben - Sauk Rapids, MIN
8. Carlee Johnston - Elm Springs, SD
9. Lexy Leischner - Parkston, SD
10. Kassidy Peters - Brookings, SD
11. Makenzee Wheelhouse - Pierre, SD
12. Teya Moody - Woonsocket, SD
13. Dana Culver - Aurora, SD
14. Abby Jo Treeby - Heckla, SD
15. Ruth Schwictenberg - Kendall, WI
16. Shaw Nelson - Hartford, SD
17. Morgan Dalchow - Mayer, MN
18. Bailey Horejsi - Echo, MN
19. Haley Huls - Lennox, SD
20. Raylee Fagerhaug - Wessington Springs, SD
21. Sloan Olson - Flandreau, SD
22. Courtney Otto - Marshall, MN
23. Cindy Loiseau - Egan, SD
24. Chloe Herren - Crooks, SD
25. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD
26. Patti Hovland - Maiden Rock, WI
27. Victoria Blatchford - Brookings, SD
28. Stephanie Mackissock - Little Falls, MN
29. Kelly Wheelhouse - Pierre, SD
30. Sarah Rose - Volga, SD
31. Cindy Baltezore - Beresford, SD
32. Ricki Konze - Sparta, WI
33. Korah Agre - Shafer, MN
34. Debbie McCutcheon - Brookings, SD
35. Bailey Moody - Letcher, SD
36. Bobbi Grann - Sheyenne, ND
37. Jackie Dalchow - Mayer, MN
38. Kodi Retzer - Long Lake, SD
39. Tatum Carey - Huron, SD
40. Grace Nelson - Zimmerman, MN
41. Payton Jacques - Buffalo, MN
42. Kaycee Engen - Brookings, SD
43. Allison Burgau - Brookings, SD
44. Heather Bosse - Cogswell, ND
45. Jodi Theisen - Clear Lake, SD
46. Brenda Deters - Colton, SD
47. Jolene Louiseau - Flandreau, SD
48. Jojo Wagner - Hillman, MN
49. Heidi Johnson - Flandreau, SD
50. Tera Moody - Letcher, SD
51. Gabrielle Carmichael - Hudson, WI
52. Prairie Retzer - Long Lake, SD
53. Kiley Dalchow - Mayer, MN
54. Mercedes Wessels - Crosslake, MN
55. Nikki James - Becker, MN
56. Amanda Haugen - Colman, SD
57. Danyelle Hovland - Maiden Rock, WI
3. Fri, August 07 2020, 6:30 PM
1.
Sindi Jandreau - Kennebec, SD
2. Rayel Livermont - Martin, SD
3. Jill Moody - Pierre, SD
4. Sydney Maher - Timber Lake, SD
5. Haley Brown - Porcupine, SD
6. Shandra Stromer - Harrold, SD
7. Olivia Selleck - White, SD
8. Dori Hollenbeck - Winner, SD
9. Tomi Bradford - Selby, SD
Bull Riding - 11
3. Fri, August 07 2020, 6:30 PM
1.
Wyatt McGee - Willmar, MN
2. Lance Crawford - Mondovi, WI
3. Hayden Ellis - Centerville, SD
4. Kyle Jensen - Bruce, SD
5. Kane Grant - Whitewood, SD
6. Justin McCall - Winner, SD
7. Kyle Hapney - Harrold, SD
8. Andrew Shepard - Watertown, SD
9. Dustin Thompson - Flandreau, SD
10. Riley Johnsen - Beresford, SD
11. Thomas Dryer - Mitchell, SD
Calf Roping - 27
1S. Fri, August 07 2020, 11:00 AM
1.
Paden Belkham - Blunt, SD
2. Dakota Locken - Elroy, WI
3. Brent Belkham - Blunt, SD
4. Cullan Hewitt - Kerkhoven, MIN
5. Beau Dean - Platte, SD
6. Chance Locken - Reedsburg, WI
7. Nick Bjork - Marietta, MN
8. Matt Nelson - Colman, SD
9. Tony Adramowski - Merreta, MN
10. Isaiah Pemberton - New Germany, MIN
11. Cooper Schmidt - Marietta, MN
12. Lane Schoenfeld - Astoria, SD
13. Todd Rose - Volga, SD
14. Justin Scofield - Wessington Springs, SD
15. Reece Ullerich - Humbolt, SD
3. Fri, August 07 2020, 6:30 PM
1.
Scot Meeks - Abilene, TX
2. Brett Hewitt - Rice Lake, WIS
3. Chance Derner - New Underwood, SD
4. Blaze Steffen - Gregory, SD
5. Tyler Scheevel - Lester Prairie, MN
6. Tanner Stec - Smithwick, SD
7. Jon Peterson - Belle Fourche, SD
8. Lane Day - Bartlett, NE
9. Jason Hapney - Harrold, SD
10. Tanner Scheevel - Lester Prairie, MN
11. Matt Peters - Hot Springs, SD
12. Myles Kenzy - Iona, SD
Goat Tying - 13
1S. Fri, August 07 2020, 11:00 AM
1.
Jacey Hupp - Huron, SD
2. Tawny Barry - Carter, SD
3. Cheyenne Vandestouwe - Inwood, IA
4. Lexy Leischner - Parkston, SD
5. Desta Misegades - Henning, MN
6. Josie Mousel - Colman, SD
7. Chenoa Vandestouwe - Inwood, IA
8. Jazz McGirr - Huron, SD
9. Makenzee Wheelhouse - Pierre, SD
10. Chloe Herren - Crooks, SD
11. Prairie Retzer - Long Lake, SD
12. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
13. Madison Kontz - Flandreau, SD
Ladies Breakaway - 50
1S. Fri, August 07 2020, 11:00 AM
1.
Allison Moore - Toronto, SD
2. Chloe Herren - Crooks, SD
3. Jolene Louiseau - Flandreau, SD
4. Payton Jacques - Buffalo, MN
5. Payton Donnelly - Elk Point, SD
6. Alison Rice - Flandreau, SD
7. Ricki Konze - Sparta, WI
8. Kassidy Peters - Brookings, SD
9. Hanna Hostutler - Philip, SD
10. Madison Kontz - Flandreau, SD
11. Ally Zehrer - Dayton, MN
12. Kodi Retzer - Long Lake, SD
13. Heidi Johnson - Flandreau, SD
14. Tatum Carey - Huron, SD
15. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
16. Anna Rathe - Brookings, SD
17. Kayla Otto - Marshall, MN
18. Jazz McGirr - Huron, SD
19. Courtney Otto - Marshall, MN
20. Morgan Dalchow - Mayer, MN
21. Carlee Johnston - Elm Springs, SD
22. Whitney Locken - Reedsburg, WI
23. Abby Jo Treeby - Heckla, SD
24. Korah Agre - Shafer, MN
25. Jenny Belkham - Blunt, SD
26. Desta Misegades - Henning, MN
27. Katie Bell - Wabasso, MN
28. Chenoa Vandestouwe - Inwood, IA
29. Prairie Retzer - Long Lake, SD
30. Haley Huls - Lennox, SD
31. Jacey Hupp - Huron, SD
32. Amanda Haugen - Colman, SD
33. Grace Nelson - Zimmerman, MN
34. Kaycee Wilking - Hartford, SD
35. Makenzee Wheelhouse - Pierre, SD
36. Jojo Wagner - Hillman, MN
37. Gabrielle Carmichael - Hudson, WI
38. Dana Culver - Aurora, SD
39. Cheyenne Vandestouwe - Inwood, IA
40. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD
3. Fri, August 07 2020, 6:30 PM
1.
Samantha Fulton - Miller, SD
2. Brooke Nelson - Philip, SD
3. Sydney Hollenbeck - Winner, SD
4. Courtney Teubert - White, SD
5. Sara Hemmingson - Bradley, SD
6. Rayel Livermont - Martin, SD
7. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
8. CY Christensen - Kennebec, SD
9. Haley Brown - Porcupine, SD
10. Sidney Peters - Hot Springs, SD
Mixed Team Roping - 12
1S. Fri, August 07 2020, 11:00 AM
1.
Kassidy Peters - Brookings, SD & Tucker Rozell - Watertown, SD
2. Jolene Louiseau - Flandreau, SD & Cole Stevenson - Eau Claire, WI
3. Kaycee Wilking - Hartford, SD & Steve Klein - Sioux Falls, SD
4. Jacey Hupp - Huron, SD & Wyatt Killion - Huron, SD
5. Annie Gates - Miller, SD & Trey Gates - Miller, SD
6. Chloe Herren - Crooks, SD & Conner Herren - Crooks, SD
7. Jake Heidebrink - Royalton, MN & Kari Heidebrink - Royalton, MN
8. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD & Dylan Hart - Flandreau, SD
9. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD & Gary Zilverberg - Holabird, SD
10. Jojo Wagner - Hillman, MN & Matt Nelson - Colman, SD
11. Shaw Nelson - Hartford, SD & Brad Nelson - Hartford, SD
12. Hanna Hostutler - Philip, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
Saddle Bronc - 9
3. Fri, August 07 2020, 6:30 PM
1.
Talon Elshere - Hereford, SD
2. Cole Owens - Truman, MN
3. Lance Crawford - Mondovi, WI
4. Cody Owens - Truman, MN
5. Clint Donaldson - Sturgis, SD
6. Jordan Corrigan - Shafer, MN
7. John Thelen - Mitchell, SD
8. Kyle Hapney - Harrold, SD
9. Cooper West - Philip, SD
Sr. Breakaway - 17
1S. Fri, August 07 2020, 11:00 AM
1.
Steve Klein - Sioux Falls, SD
2. Blaine Carey - Huron, SD
3. Greg Hewitt - Shell Lake, WIS
4. Terry McCutcheon - Brookings, SD
5. Gary Zilverberg - Holabird, SD
6. Chris Herren - Crooks, SD
7. Darren Lammers - Chancellor, SD
3. Fri, August 07 2020, 6:30 PM
1.
JB Lord - Sturgis, SD
2. Bogie Webb - Volin, SD
3. Kirk Ford - Sturgis, SD
4. Mark Schumacher - Woolsey, SD
5. Chuck Nelson - Hartford, SD
6. Shawn Carey - Huron, SD
7. Glen Hostutler - Midland, SD
8. Scott Vandenberg - Sioux Falls, SD
9. Tucker Ashley - Pukwanna, SD
10. Barry Knippling - Chamberlain, SD
Steer Wrestling - 9
3. Fri, August 07 2020, 6:30 PM
1.
Carter Kennedy - Beresford, SD
2. Kyle Albers - Hartford, SD
3. TY Talsma - Avon, SD
4. Jason Hapney - Harrold, SD
5. Kaiden White Bear - Chamberlain, SD
6. Lane Day - Bartlett, NE
7. Logan Lemmel - Whitewood, SD
8. Tyler Scheevel - Lester Prairie, MN
9. Jeff Johnston - Thedford, NE
Team Penning - 16
2TP. Fri, August 07 2020, 5:00 PM TP Only
1.
Teresa Mead - Jefferson, SD & Harold Fischer - Vermillion, SD & Tyler Steever -
2. Katie Pollard - Plankington, SD & Bryan Runge - Tea, SD & Travis Olson -
3. Gary Garbe - Alpena, SD & Mick Varilek - Geddes, SD & Chuck Nelson -
4. Raelin Jurgens - Parker, SD & Tami Jurgens - Parker, SD & Tom Jurgens -
5. Robert Devitt - Harrisburg, SD & Bogie Webb - Volin, SD & Terry Trower -
6. Kerry Horn - Tripp, SD & Lisa Horn - Piedmont, SD & David Horn -
7. Wally Bakke - Irene, SD & James Kuiper - Canton, SD & Tara Thompson -
8. Barbara Hammerstrom - Davis, SD & Daryl Hammerstrom - Davis, SD & Rodney Hammerstrom -
9. Mark Braunschmidt - Garreston, SD & Joe Skibinski - Sioux Falls, SD & Anna Braunschmidt -
10. Leon Baier - Mitchell, SD & Scott Vandenberg - Sioux Falls, SD & Tucker Ashley -
11. Lennie Steffen - Colome, SD & Mary Pat Fawcett - Ree Heights, SD & Kristi Hoggarth -
12. Dennis Michael - Yankton, SD & Jo Syrovatka - Utica, SD & Todd Steever -
13. Larry Fossum - Hartford, SD & Mike Austin - Centerville, SD & Glen Dieters -
14. Collin Borgmann - White Lake, SD & Paul Borgmann - White Lake, SD & Lindsay Borgmann -
15. Charlie Walters - Sioux Falls, SD & Doni Zeller - Reliance, SD & Sydney Zeller -
16. Tom Jones - Viborg, SD & Steve Klein - Sioux Falls, SD & Tom Varilek -
Team Roping - 30
1S. Fri, August 07 2020, 11:00 AM
1.
Rob McPhail - Tomah, WI & Dustin Schaefer - Sisseston, SD
2. Jake Heidebrink - Royalton, MN & Tyler Manolis - Delano, MN
3. Wyatt McGee - Willmar, MN & Casey Simonson - Blomquist, MN
4. Tate Thompson - Ethan, SD & Beau Dean - Platte, SD
5. Brent Belkham - Blunt, SD & Paden Belkham - Blunt, SD
6. Shawn Tibbs - Flandreau, SD & Joshua Bungard - White, SD
7. Cayden Slykhuis - Letcher, SD & Tater Moody - Woonsocket, SD
8. Jace Ullerich - Humbolt, SD & Reece Ullerich - Humbolt, SD
9. Tucker Rozell - Watertown, SD & Cooper Schmidt - Marietta, MN
10. Lance Knutson - Flandreau, SD & Troy Donnelly - Elk Point, SD
11. Nick Bjork - Marietta, MN & Cody Mcmann - Destin, MN
12. Mike Sheridan - Brookings, SD & At Trudeau - Nunda, SD
13. Jared Odens - Pierre, SD & Jd Gerard - Kennebec, SD
14. Sutton Adams - Laverene, MN & Kaiden White Bear - Chamberlain, SD
15. Cole Latham - Flandreau, SD & Dylan Hart - Flandreau, SD
16. Eric Nelson - Wabasso, MN & Cory Borman - Backus, MN
17. Shaw Louiseau - Flandreau, SD & Cole Stevenson - Eau Claire, WI
18. Tobin Esser - Redfield, SD & Lane Schoenfeld - Astoria, SD
19. Wyatt Killion - Huron, SD & Mark Small - Aurora, SD
20. Koltyn Louwagie - Long Lake, SD & Khristian Louwagie - Long Lake, SD
3. Fri, August 07 2020, 6:30 PM
1.
Issac Pilstra - Hills, MN & Grady Egly - Mitchell, SD
2. Jon Peterson - Belle Fourche, SD & Cash Hetzel - Lemmon, SD
3. Jeff Johnston - Thedford, NE & Ty Talsma - Avon, SD
4. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
5. Syler Carlson - Beresford, SD & Carter Kennedy - Beresford, SD
6. Mikey Loiseau - Egan, MN & Emit Valnes - Eden, SD
7. Blaze Steffen - Gregory, SD & Riley Hannum - Ft. Pierre, SD
8. Jade Schmidt - Box Elder, SD & Jade Nelson - Midland, SD
9. Tucker McDaniel - Midland, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
10. Chuck Nelson - Hartford, SD & Brad Nelson - Hartford, SD
Over 40 CR - 5
1S. Fri, August 07 2020, 11:00 AM
1.
Todd Rose - Volga, SD
2. Justin Scofield - Wessington Springs, SD
3. Greg Hewitt - Shell Lake, WIS
4. Rob McPhail - Tomah, WI
5. Jeff Grill - New Underwood, SD
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0
Steer Roping - 0