Bison, SD
Bareback - 9
1. Sat, August 01 2020, 6:30 PM
1.
Zachariah Phillips - Gillette, WY
2. Jose Alamiz Jr. - Faith, SD
3. Joseph Alamiz - Faith, SD
4. Weston Garrett - Gillette, WY
3. Sun, August 02 2020, 1:00 PM
1.
Tanner Jarrett - South Heart, ND
2. Jhett Knight - Rushville, NE
3. Conner Heinert - New Underwood, SD
4. Cache Hill - Wibaux, MT
5. Kaden Clark - Black Hawk, SD
Barrel Racing - 53
1. Sat, August 01 2020, 6:30 PM
1.
Brooke Howell - Belle Fourche, SD
2. Rayel Livermont - Martin, SD
3. Rickie Engesser - Spearfish, SD
4. Kesse Deal - Dupree, SD
5. Kristen Zancanella - Aurora, SD
6. Makenzee Wheelhouse - Pierre, SD
7. Kelly Wheelhouse - Pierre, SD
8. Taylor Engesser - Spearfish, SD
9. Tomi Bradford - Selby, SD
10. Sierra Lee - Rhame, ND
11. Brooklyn Hanson - Faith, SD
12. Keylee Zancanella - Aurora, SD
13. Jessica Holmes - Buffalo, SD
14. Lindsey O'Keefe - Belle Fourche, SD
15. Jacey Camac - Kimball, SD
16. Haley Brown - Porcupine, SD
17. Sarah Rose - Volga, SD
2S. Sun, August 02 2020, 9:00 AM
1.
Taylor Bothwell - Pierre, SD
2. Karli Verhulst - Reva, SD
3. Sydney Maher - Timber Lake, SD
4. Katie Tibbs - Ft. Pierre, SD
5. Kailyn Groves - Faith, SD
6. Hanna Hostutler - Midland, SD
7. Kari Cable - New Underwood, SD
8. Tomie Peterson - Parade, SD
9. Layna Tibbs - Ft. Pierre, SD
10. Jenna Humble - Mud Butte, SD
11. Cora Borman - Backus, MN
12. Anna Mae Rosencranz - Belle Fourche, SD
13. Summer Kosel - Glenham, SD
14. Heather Bosse - Cogswell, ND
15. Sydni Schroeder - Warren, MN
16. Jane Burke - Newell, SD
17. Britta Thiel - Belle Fourche, SD
18. Jada Maher - Dickinson, ND
3. Sun, August 02 2020, 1:00 PM
1.
Meza Ham - Shadehill, SD
2. Michaela Kathrein - Dickinson, ND
3. Jolynn Grieves - Winner, SD
4. Becky Barry - Belle Fourche, SD
5. Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
6. Brooke Rogelstad - Rapid City, SD
7. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
8. Erin Williams - Alzada, MT
9. Kylee Crago - Belle Fourche, SD
10. Codi Sebastian - Dickinson, ND
11. Carla Arthaud - Dickinson, ND
12. Dori Hollenbeck - Winner, SD
13. Tessa Caspers - New Underwood, SD
14. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD
15. Mackenzie Bryce - Three Rivers, TX
16. Latricia Mundorf - Three Rivers, TX
17. Amy Wilcox - Red Owl, SD
18. Kailee Webb - Isabel, SD
Bull Riding - 9
1. Sat, August 01 2020, 6:30 PM
1.
Teigan Gray - Wall, SD
2. Justin McCall - Winner, SD
3. Austin Pateneaude - Timber Lake, SD
4. Logan Bowden - Rapid City, SD
5. Dylan Bradford - Selby, SD
6. Dustin Cermak - Sturgis, SD
7. Kane Grant - Whitewood, SD
3. Sun, August 02 2020, 1:00 PM
1.
Casey Fredericks - Lame Deer, MT
2. Chazz Gabe - Timber Lake, SD
Calf Roping - 22
1. Sat, August 01 2020, 6:30 PM
1.
Tanner McInerney - Alzada, MT
2. Martin Walker - Brookings, SD
3. Matt Peters - Hot Springs, SD
4. Collin Palmer - Bison, SD
5. Shane Sorge - Bismarck, ND
6. Jason Lawrence - Washburn, ND
7. Sterling Lee - Rhame, ND
2S. Sun, August 02 2020, 9:00 AM
1.
Tyler Thiel - Belle Fourche, SD
2. Bodie Mattson - Sturgis, SD
3. Logan Murphy - Alzada, MT
4. Grey Gilbert - Buffalo, SD
5. Jon Peterson - Belle Fourche, SD
3. Sun, August 02 2020, 1:00 PM
1.
Jess Woodward - Dupree, SD
2. Trey Young - Dupree, SD
3. Scot Meeks - Abilene, TX
4. Dillon Mundorf - Three Rivers, TX
5. Tarin Arneson - Enning, SD
6. Brett Wilcox - Red Owl, SD
7. Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD
8. Tanner Fite - Hermosa, SD
9. Ty Moser - Wolsey, SD
10. Troy Wilcox - Red Owl, SD
Goat Tying - 18
1. Sat, August 01 2020, 6:30 PM
1.
Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
2. Makenzee Wheelhouse - Pierre, SD
3. Jacey Hupp - Huron, SD
4. Rickie Engesser - Spearfish, SD
2S. Sun, August 02 2020, 9:00 AM
1.
Karli Verhulst - Reva, SD
2. Brooklyn Williams - Buffalo, SD
3. Kailyn Groves - Faith, SD
4. Sawyer Gilbert - Buffalo, SD
5. Natalie Leisinger - Recluse, WY
6. Caden Borman - Backus, MN
3. Sun, August 02 2020, 1:00 PM
1.
Tawny Barry - Carter, SD
2. Tayle Brink - Newell, SD
3. Macy Schiley - Meadow, SD
4. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
5. Cashae McGee - Rhame, ND
6. Taylin Montague - New Underwood, SD
7. Kylee Crago - Belle Fourche, SD
8. Kaycee Monnens - Hulett, WY
Ladies Breakaway - 67
1. Sat, August 01 2020, 6:30 PM
1.
Jacey Hupp - Huron, SD
2. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
3. Sadie Podzimek - Ludlow, SD
4. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
5. Sidney Peters - Hot Springs, SD
6. Brenda White - Oelrichs, SD
7. Brooke Nelson - Philip, SD
8. Kristy Lawrence - Washburn, ND
9. Shayna Deal - Faith, SD
10. Makenzee Wheelhouse - Pierre, SD
11. Taylor Engesser - Spearfish, SD
12. Randa Clabaugh - Arvada, WY
13. Shayla Howell - Belle Fourche, SD
14. Kristen Lawrence - Mobridge, SD
15. Rickie Engesser - Spearfish, SD
16. Brooklyn Hanson - Faith, SD
17. Lacey Hewitt - Whitewood, SD
18. Jessica Holmes - Buffalo, SD
19. Kiarra Reiss - Dickinson, ND
20. Jessica Ryan - Aladdin, WY
21. Megan Steiger - Rapid City, SD
22. Sierra Lee - Rhame, ND
23. Cy Christensen - Kennebec, SD
24. Haley Brown - Porcupine, SD
25. Rayel Livermont - Martin, SD
2S. Sun, August 02 2020, 9:00 AM
1.
Kassie Kautzman - Walcott, ND
2. Morgan Foss - Harwood, ND
3. Payton Donelly - Elk Point, SD
4. Katie Schuelke - Whitewood, SD
5. Taylor Bothwell - Pierre, SD
6. Brooklyn Williams - Buffalo, SD
7. Jada Maher - Dickinson, ND
8. Sawyer Gilbert - Buffalo, SD
9. Amy Johnson - Reva, SD
10. Anna Mae Rosencranz - Belle Fourche, SD
11. Bobbi Nelson - Bowman, ND
12. Kailyn Groves - Faith, SD
13. Caden Borman - Backus, MN
14. Tomie Peterson - Parade, SD
15. Tierney Hamlin - Highmore, SD
16. Taryn Sippel - Box Elder, SD
17. Natalie Leisinger - Recluse, WY
18. Layna Tibbs - Ft. Pierre, SD
19. Marlene Woodward - Dupree, SD
20. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
21. Bailie Wickre - New Underwood, SD
22. Cora Borman - Backus, MN
23. Hanna Hostutler - Midland, SD
3. Sun, August 02 2020, 1:00 PM
1.
Brittany Eymer - Spearfish, SD
2. Kamira Miller - Newell, SD
3. Codi Sebastian - Dickinson, ND
4. Tayle Brink - Newell, SD
5. Amber Crowley - Poplar, MT
6. Sonnie Gartner - Ekalaka, MT
7. Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
8. Jacee Williams - Wall, SD
9. Tessa Caspers - New Underwood, SD
10. Bailey Berg - Mandan, ND
11. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
12. Cashae McGee - Rhame, ND
13. Kylee Crago - Belle Fourche, SD
14. Meza Ham - Shadehill, SD
15. Jordan Seim - Bison, SD
16. Brooklyn Berg - Mandan, ND
17. Kassidy Caspers - New Underwood, SD
18. Kaycee Monnens - Hulett, WY
19. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
Mixed Team Roping - 27
1. Sat, August 01 2020, 6:30 PM
1.
Denise Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
2. Taylor Engesser - Spearfish, SD & Neal Engesser - Spearfish, SD
3. Tim Nelson - Midland, SD & Brooke Nelson - Philip, SD
4. Jacey Hupp - Huron, SD & Matt Zancanella - Aurora, SD
5. Shayla Howell - Belle Fourche, SD & Guy Howell - Belle Fourche, SD
6. Randa Clabaugh - Arvada, WY & Brent Mcinerney - Alzada, MT
7. Brenda White - Oelrichs, SD & Clint Cobb - Red Owl, SD
8. CY Christensen - Kennebec, SD & Carson Musick - Pierre, SD
9. Lindsey O'Keefe - Belle Fourche, SD & Levi O'Keefe - Belle Fourche, SD
10. Haley Brown - Porcupine, SD & Martin Walker - Brookings, SD
11. Brooke Howell - Belle Fourche, SD & Jared Bilby - Hammond, MT
12. Rickie Engesser - Spearfish, SD & Braden Pirrung - Hartford, SD
13. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD & Jb Lord - Sturgis, SD
2S. Sun, August 02 2020, 9:00 AM
1.
Sawyer Gilbert - Buffalo, SD & Grey Gilbert - Buffalo, SD
2. Cora Borman - Backus, MN & Sam Huffman - Lemmon, SD
3. Layna Tibbs - Ft. Pierre, SD & Zane Tibbs - Ft. Pierre, SD
4. Natalie Leisinger - Recluse, WY & Wade Monnens - Belle Fourche, SD
5. Payton Donelly - Elk Point, SD & Jon Peterson - Belle Fourche, SD
6. Caden Borman - Backus, MN & Cash Hetzel - Lemmon, SD
7. Amy Johnson - Reva, SD & Brad Johnson - Reva, SD
8. Taryn Sippel - Box Elder, SD & Ryan Harris - Gillette, WY
3. Sun, August 02 2020, 1:00 PM
1.
Sonnie Gartner - Ekalaka, MT & Shane Peabody - Ekalaka, MT
2. Brett Wilcox - Red Owl, SD & Melissa Wilcox - Red Owl, SD
3. Tayle Brink - Newell, SD & Marty Mcpherson - Piedmont, SD
4. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD & Nevada Berquist - Watford City, ND
5. Tanielle Arneson - Enning, SD & Tarin Arneson - Enning, SD
6. Alex (alexis) Christen - Union Center, SD & Tee Hale - Union Center, SD
Saddle Bronc - 24
1. Sat, August 01 2020, 6:30 PM
1.
Cole Pateneaude - Halliday, ND
2. Kyler Carmichael - Faith, SD
3. Talon Elshere - Hereford, SD
4. Cash Wilson - Wall, SD
5. Kash Deal - Faith, SD
6. Clint Donaldson - Sturgis, SD
7. Teigan Clark - Meadow, SD
8. Zachariah Phillips - Gillette, WY
9. Chet Smith - Philip, SD
10. Jeremy Meeks - Scenic, SD
11. Kaden Deal - Eagle Butte, SD
12. Lane Stirling - Buffalo, SD
13. Paden Sexton - Bison, SD
14. Seth Longbrake - Milesville, SD
3. Sun, August 02 2020, 1:00 PM
1.
Colton Ward - Three Hills, ALBERTA
2. Marty Young Bear - Halliday, ND
3. Traden Lockwood - Hermosa, SD
4. Cody McCarthy - Kadoka, SD
5. Kain Stroh - Dickinson, ND
6. Caden McCarthy - Kadoka, SD
7. Patrick Guirey - Belfield, ND
8. Denver Spotted Bear - Mandaree, ND
9. Wyatt Schuelke - Opal, SD
10. Cooper West - Philip, SD
Sr. Breakaway - 21
1. Sat, August 01 2020, 6:30 PM
1.
Les Haugen - Alexander, ND
2. Neal Engesser - Spearfish, SD
3. Tim Nelson - Midland, SD
4. Mike Nelson - Philip, SD
5. Steve Klein - Sioux Falls, SD
6. Fay Jandreau - Highmore, SD
7. JB Lord - Sturgis, SD
8. Harold Gerdes - Hecla, SD
9. John Hoven - McLaughlin, SD
10. Arlyn Lawrence - Mobridge, SD
2S. Sun, August 02 2020, 9:00 AM
1.
Raymond Tibbs - Ft. Pierre, SD
2. Chuck Hamlin - Highmore, SD
3. Chad Hetzel - Lemmon, SD
3. Sun, August 02 2020, 1:00 PM
1.
Darrell Barry - Belle Fourche, SD
2. Lynn McNenny - Sturgis, SD
3. Shane Peabody - Ekalaka, MT
4. Roy Lemmon - Eagle Butte, SD
5. James (jim) Hale - White Owl, SD
6. Dave Marone - Pukwana, SD
7. Lyle Wilcox - Red Owl, SD
8. Kirk Ford - Sturgis, SD
Steer Wrestling - 28
1. Sat, August 01 2020, 6:30 PM
1.
Seth Shorb - Hermosa, SD
2. Sterling Lee - Rhame, ND
3. Lucas Camac - Kimball, SD
2S. Sun, August 02 2020, 9:00 AM
1.
Brent Woodward - Dupree, SD
2. Kody Woodward - Dupree, SD
3. Trig Olson - Prairie City, SD
4. Joe Ross - Rosebud, SD
5. Sawyer Strand - Platte, SD
6. Daycen Hunt - Ridgeview, SD
7. Cameron Fanning - Olivet, SD
8. Tyler Byrne - Martin, SD
9. Jace Christiansen - Sioux Falls, SD
10. Joe Wilson - Martin, SD
11. Jacob Wang - Baker, MT
12. Logan Lemmel - Whitewood, SD
13. Miles Spickelmier - Buffalo, SD
3. Sun, August 02 2020, 1:00 PM
1.
Tee Hale - Union Center, SD
2. Riley Hannum - Ft. Pierre, SD
3. Brett Wilcox - Red Owl, SD
4. Joe Nelson - Watford City, ND
5. Wynn Schaack - Wall, SD
6. Justin Dahl - Keene, ND
7. Brayden Burrus - Rapid City, SD
8. Dean Moncur - Piedmont, SD
9. Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD
10. Colton Herbert - Watford City, ND
11. Tye Hale - Red Owl, SD
12. Colton Ward - Three Hills, ALBERTA
Team Penning - 0
Team Roping - 25
1. Sat, August 01 2020, 6:30 PM
1.
Braden Pirrung - Hartford, SD & Levi O'Keefe - Belle Fourche, SD
2. Brent McInerney - Alzada, MT & Tanner Mcinerney - Alzada, MT
3. Wyatt Killion - Huron, SD & Mark Small - Aurora, SD
4. Tim Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
5. Guy Howell - Belle Fourche, SD & Jared Bilby - Hammond, MT
6. Matt Magnus - Newell, SD & Tucker Stocklin - Isabel, SD
7. JB Lord - Sturgis, SD & Matt Zancanella - Aurora, SD
8. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
9. Tucker McDaniel - Midland, SD & Clint Cobb - Red Owl, SD
10. Jade Schmidt - Box Elder, SD & Jade Nelson - Midland, SD
11. Shane Sorge - Bismarck, ND & Dillon Alvarez - Bismarck, ND
2S. Sun, August 02 2020, 9:00 AM
1.
Jim Podzimek - Ludlow, SD & Sam Podzimek - Ludlow, SD
2. Jay Mattson - Sturgis, SD & Bodie Mattson - Sturgis, SD
3. Colby Hetzel - Lemmon, SD & Sam Huffman - Lemmon, SD
4. Wade Monnens - Belle Fourche, SD & Ryan Harris - Gillette, WY
5. Jace Thorstenson - New Underwood, SD & Jeff Thorstenson - New Underwood, SD
6. Jace Johnson - Newtown, ND & Jake Beard - Menoken, ND
7. Jon Peterson - Belle Fourche, SD & Cash Hetzel - Lemmon, SD
8. Tyler Thiel - Belle Fourche, SD & Zane Rosencranz - Belle Fouche, SD
3. Sun, August 02 2020, 1:00 PM
1.
Tegan Fite - Hermosa, SD & Tanner Fite - Hermosa, SD
2. Marty McPherson - Piedmont, SD & Daine Mcnenny - Sturgis, SD
3. Nevada Berquist - Watford City, ND & Reed Marmon - Bowman, ND
4. Tye Hale - Red Owl, SD & Tee Hale - Union Center, SD
5. Blase Steffen - Gregory, SD & Riley Hannum - Ft. Pierre, SD
6. Troy Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0
Steer Roping - 4
2S. Sun, August 02 2020, 9:00 AM
1.
Dave Marone - Pukwana, SD
2. Chris Reeves - Eagle Butte, SD
3. Hank Taton - Bison, SD
4. Matthew Jones - Midland, SD