White River, SD
Bareback - 5
3. Sat, August 15 2020, 7:00 PM
1.
Andy Gingerich - Peever, SD
2. Reigns Provost - Martin, SD
4. Sun, August 16 2020, 2:00 PM
1.
Austin Rose - Blue Hill, NE
2. Tanner Rupprecht - Campbell, NE
3. Whitten Hoover - Ainsworth, NE
Barrel Racing - 44
1S. Fri, August 14 2020, 2:00 PM
1.
Tomi Bradford - Selby, SD
2. Becky Barry - Belle Fourche, SD
3. Deb Thompson - Gordon, NE
4. Haley Huls - Lennox, SD
5. Shannon Jensen - Lawton, IA
6. Lainee Sampson - Interior, SD
7. Tera Moody - Letcher, SD
8. Joey Carley - Philip, SD
9. Tayle Brink - Newell, SD
10. Kelley Haythorn - Arthur, NE
11. Sydney Theobald - Ft. Pierre, SD
12. Codi Sebastian - Dickinson, ND
3. Sat, August 15 2020, 7:00 PM
1.
Katie Dibbern - Interior, SD
2. Gayle White - Dickens, NE
3. Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
4. Cassie Mehlbrech - Canistota, SD
5. Latricia Mundorf - Three Rivers, TX
6. Kari Cable - New Underwood, SD
7. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD
8. Tawny Gropper - Long Valley, SD
9. Patty Finney - Ainsworth, NE
10. Jill Donnelly - Elk Point, SD
11. Marci Bartlett - Gothenburg, NE
12. Jenna Cox - Valentine, NE
13. Kassidy Peters - Brookings, SD
14. Mackenzie Bryce - Three Rivers, TX
15. Carla Jensen - Kearney, NE
4. Sun, August 16 2020, 2:00 PM
1.
Haley Brown - Porcupine, SD
2. Kesse Deal - Dupree, SD
3. Kristen Zancanella - Aurora, SD
4. Heather Bosse - Cogswell, ND
5. Amy Wilcox - Red Owl, SD
6. Katie Loughran - Elm Creek, NE
7. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
8. Keylee Zancanella - Aurora, SD
9. Ginalee Sinner - Sargent, NE
10. Rayel Livermont - Sturgis, SD
11. Jacey Camac - Kimball, SD
12. Carter Wadell - Ft Dodge, IA
13. Kailyn Groves - Faith, SD
14. Jill Moody - Pierre, SD
15. Dori Hollenbeck - Winner, SD
16. Pam Hollenbeck - Long Pine, NE
17. Summer Kosel - Glenham, SD
Bull Riding - 14
3. Sat, August 15 2020, 7:00 PM
1.
Justin McCall - Winner, SD
2. Tyson Hill - White River, SD
3. Thomas Dryer - Mitchell, SD
4. Blaine Holocolmb - Murdo, SD
5. JW Frederick - Selby, SD
6. Kyle Hapney - Harrold, SD
4. Sun, August 16 2020, 2:00 PM
1.
Justin Hofer - Ipswich, SD
2. Lane Gambill - Johnstown, NE
3. Rowdy Houston - Kadoka, SD
4. Wacey Ferguson - Hermosa, SD
5. Clayton Miller - Grand Island, NE
6. Rhone Schmidt - White River, SD
7. Olathe Schmidt - White River, SD
8. Lane Roettele - Mitchell, SD
Calf Roping - 29
1S. Fri, August 14 2020, 2:00 PM
1.
Trey Young - Dupree, SD
2. Dawson Phillips - Winner, SD
3. Tanner Stec - Smithwick, SD
4. Reece Ullerich - Humboldt, SD
5. Myles Kenzy - Iona, SD
3. Sat, August 15 2020, 7:00 PM
1.
Miles Garwood - Atkinson, NE
2. Austin Barstow - Springview, NE
3. Terry Graff - Long Pine, NE
4. Martin Walker - Nunda, SD
5. Ty Moser - Wolsey, SD
6. Dillon Mundorf - Three Rivers, TX
7. Matt Elliot - Sparks, NE
8. Bodie Mattson - Sturgis, SD
9. Nathan Sandoz - Newell, SD
10. Justin Scofield - Wessington Springs, SD
11. Jon Peterson - Belle Fourche, SD
12. Chance Derner - New Underwood, SD
4. Sun, August 16 2020, 2:00 PM
1.
Austin Hurlburt - Norfolk, NE
2. Boe Brown - Valentine, NE
3. Brian Garr - Belle Fourche, SD
4. Chip Wilson - Lemoyne, NE
5. Lane Day - Bartlett, NE
6. Troy Wilcox - Red Owl, SD
7. Brent Belkham - Blunt, SD
8. Brett Wilcox - Red Owl, SD
9. Cody Rieker - Lexington, NE
10. Paden Belkham - Blunt, SD
11. Cameron Jensen - Bingham, NE
12. Tarin Arneson - Enning, SD
Goat Tying - 14
1S. Fri, August 14 2020, 2:00 PM
1.
Maddee Doerr - Creighton, NE
2. Tayle Brink - Newell, SD
3. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
4. Joey Carley - Philip, SD
5. Sydney Theobald - Ft. Pierre, SD
6. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
3. Sat, August 15 2020, 7:00 PM
1.
Karissa Rayhill - Torrington, WY
2. Jill Donnelly - Elk Point, SD
3. Natalie Leisinger - Recluse, WY
4. Sun, August 16 2020, 2:00 PM
1.
Sage Gabriel - Quinn, SD
2. Jacey Hupp - Huron, SD
3. Tawny Barry - Carter, SD
4. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
5. Kailyn Groves - Faith, SD
Ladies Breakaway - 54
1S. Fri, August 14 2020, 2:00 PM
1.
Codi Sebastian - Dickinson, ND
2. Tayle Brink - Newell, SD
3. Brittni McCully - Mullen, NE
4. Jan Brown - North Platte, NE
5. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
6. Kelly Gambill - Johnstown, NE
7. Sydney Theobald - Ft. Pierre, SD
8. Lacey Hewitt - Whitewood, SD
9. Lainee Sampson - Interior, SD
10. Haley Huls - Lennox, SD
11. Kassidy Caspers - New Underwood, SD
12. Joey Carley - Philip, SD
13. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
14. Georgie Lage - Sutherland, NE
15. Brook Jamison - Ashby, NE
16. Megan Steiger - Rapid City, SD
17. Kelley Haythorn - Arthur, NE
18. Brooke McCully - Mullen, NE
19. Maddee Doerr - Creighton, NE
3. Sat, August 15 2020, 7:00 PM
1.
Cedar Jandreau - Kennebec, SD
2. Jill Donnelly - Elk Point, SD
3. Natalie Leisinger - Recluse, WY
4. Kassidy Peters - Brookings, SD
5. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD
6. Sadie Podzimek - Ludlow, SD
7. Karissa Rayhill - Torrington, WY
8. Annie Gates - Miller, SD
9. Dana Judge - Emmet, NE
10. Haley Reed - Arnold, NE
11. Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
12. Cy Christensen - Kennebec, SD
13. Brittany Eymer - Spearfish, SD
14. Sydney Graff - Long Pine, NE
15. Sydney Adamson - Cody, NE
16. Taryn Sippel - Box Elder, SD
17. Sierra Lee - Rhame, ND
4. Sun, August 16 2020, 2:00 PM
1.
Haley Brown - Porcupine, SD
2. Makenzie Wilson - Lemoyne, NE
3. Rayel Livermont - Sturgis, SD
4. Brandy Schaack - Hyannis, NE
5. Bodelle Mueller - Sutherland, NE
6. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
7. Ginalee Sinner - Sargent, NE
8. Kailyn Groves - Faith, SD
9. Carissa Zysset - Midland, SD
10. Brooke Nelson - Philip, SD
11. Sydney Hollenbeck - Winner, SD
12. Sage Gabriel - Quinn, SD
13. Shayna Deal - Faith, SD
14. Jenny Belkham - Blunt, SD
15. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
16. Jacey Hupp - Huron, SD
17. Hanna Hostutler - Philip, SD
18. Misti Brown - Valentine, NE
Mixed Team Roping - 29
1S. Fri, August 14 2020, 2:00 PM
1.
Brook Jamison - Ashby, NE & Monte Jamison - Ashby, NE
2. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD & Gary Zilverberg - Holabird, SD
3. Sat, August 15 2020, 7:00 PM
1.
Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD & Roy Lemmon - Eagle Butte, SD
2. Melissa Morris - Pierre, SD & Colton Musick - Pierre, SD
3. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD & Jon Peterson - Belle Fourche, SD
4. Kassidy Peters - Brookings, SD & Tucker Rozell - Watertown, SD
5. Chanda Schnoor - Chambers, NE & Jason Schnoor - Chambers, NE
6. Natalie Leisinger - Recluse, WY & Wade Monnens - Belle Fourche, SD
7. Sydney Graff - Long Pine, NE & Matt Kasner - Cody, NE
8. Carla Jensen - Kearney, NE & Wyatt Ohlman - Gibbon, NE
9. Annie Gates - Miller, SD & Trey Gates - Wolsey, SD
10. Taryn Sippel - Box Elder, SD & Daine Mcnenny - Sturgis, SD
11. CY Christensen - Kennebec, SD & Carson Musick - Pierre, SD
12. ED Murnion - Jordan, MT & Sadie Podzimek - Ludlow, SD
4. Sun, August 16 2020, 2:00 PM
1.
Tanielle Arneson - Enning, SD & Tarin Arneson - Enning, SD
2. Hanna Hostutler - Philip, SD & Clint Cobb - Red Owl, SD
3. Jacey Hupp - Huron, SD & Matt Zancanella - Aurora, SD
4. Ginalee Sinner - Sargent, NE & Doug Finney - Anselmo, NE
5. Pam Hollenbeck - Long Pine, NE & Todd Hollenbeck - Long Pine, NE
6. Alex (alexis) Christen - Union Center, SD & Tee Hale - Union Center, SD
7. Tim Nelson - Midland, SD & Brooke Nelson - Philip, SD
8. Rayel Livermont - Sturgis, SD & Jade Nelson - Midland, SD
9. Lanell Graham - Valentine, NE & Zeb Graham - Valentine, NE
10. Brett Wilcox - Red Owl, SD & Melissa Wilcox - Red Owl, SD
11. Brandy Schaack - Hyannis, NE & Cameron Jensen - Bingham, NE
12. Haley Brown - Porcupine, SD & Dustin Harris - Oneill, NE
13. Denise Nelson - Midland, SD & Jade Schmidt - Box Elder, SD
14. Mercedes Trenary - Arthur, NE & Bret Trenary - Salida, CO
15. Bodelle Mueller - Sutherland, NE & Marvin Mueller - Sutherland, NE
Saddle Bronc - 14
3. Sat, August 15 2020, 7:00 PM
1.
Trey Gates - Wolsey, SD
2. Cayden McCarthy - Kadoka, SD
3. Seth Longbrake - Milesville, SD
4. Cody McCarthy - Kadoka, SD
5. Kaden Deal - Eagle Butte, SD
6. Wyatt Schuelke - Opal, SD
7. Jeremy Meeks - Scenic, SD
8. Kyle Hapney - Harrold, SD
4. Sun, August 16 2020, 2:00 PM
1.
Dylan Schofield - Phillip, SD
2. John Thelen - Mitchell, SD
3. Trey Elshere - Quinn, SD
4. Kash Deal - Faith, SD
5. Cooper West - Philip, SD
6. Cash Wilson - Wall, SD
Sr. Breakaway - 27
1S. Fri, August 14 2020, 2:00 PM
1.
John Hoven - McLaughlin, SD
2. Shawn Tibbs - Elkton, SD
3. Darrell Barry - Belle Fourche, SD
4. Harold Gerdes - Hecla, SD
5. Dusty Lebeaux - Porcupine, SD
6. Gary Zilverberg - Holabird, SD
3. Sat, August 15 2020, 7:00 PM
1.
Kirk Ford - Sturgis, SD
2. Chuck Nelson - Hartford, SD
3. Roy Lemmon - Eagle Butte, SD
4. R.E. Lamle - Menzel, NE
5. Marty Jandreau - Kennebec, SD
6. Glen Hostutler - Midland, SD
7. Lynn McNenny - Sturgis, SD
8. Steve Klein - Sioux Falls, SD
9. Bogie Webb - Volin, SD
10. Scott Vandenberg - Sioux Falls, SD
4. Sun, August 16 2020, 2:00 PM
1.
Mike Nelson - Philip, SD
2. James (jim) Hale - White Owl, SD
3. Mark Schumacher - Wolsey, SD
4. Lyle Wilcox - Red Owl, SD
5. Tim Nelson - Midland, SD
6. Barry Knippling - Chamberlain, SD
7. Scott Hollenbeck - Winner, SD
8. Jb Lord - Sturgis, SD
9. Shawn Carey - Huron, SD
10. Greg (gregory) Swim - Springview, NE
11. Fay Jandreau - Highmore, SD
Steer Wrestling - 26
1S. Fri, August 14 2020, 2:00 PM
1.
Eli Lord - Sturgis, SD
2. Jason Hapney - Harrold, SD
3. Boyd Sawyer - Thedford, NE
4. Cord Hesseltine - Arnold, NE
5. Gabe Taylor - Valentine, NE
6. Joe Ross - Rosebud, SD
7. Tyler Byrne - Martin, SD
8. Joe Wilson - Martin, SD
3. Sat, August 15 2020, 7:00 PM
1.
Brent Woodward - Dupree, SD
2. Logan Lemmel - Whitewood, SD
3. Seth Shorb - Hermosa, SD
4. Jace Christiansen - Sioux Falls, SD
5. Bryce Dibbern - Interior, SD
6. Kaiden White Bear - Chamberlain, SD
7. Colbey Steeke - Rhame, ND
8. Trig Olson - Prairie City, SD
4. Sun, August 16 2020, 2:00 PM
1.
Brett Wilcox - Red Owl, SD
2. Austin Hurlburt - Norfolk, NE
3. Jeff Johnston - Thedford, NE
4. Tye Hale - Red Owl, SD
5. Lucas Camac - Kimball, SD
6. Reed Kraeger - Elwood, NE
7. Tee Hale - Union Center, SD
8. Lane Day - Bartlett, NE
9. Ty Talsma - Verdigre, NE
10. Hoyt Kraeger - Avoca, NE
Team Penning - 13
2TP. Sat, August 15 2020, 6:00 PM
1.
Sydney Zeller - Reliance, SD & Charlie Walters - Sioux Falls, SD & Doni Zeller -
2. Bryan Runge - Tea, SD & Randall Olson - Harrisburg, SD & Travis Olson -
3. Chuck Nelson - Hartford, SD & Gary Garbe - Alpena, SD & Mick Varilek -
4. Lennie Steffen - Colome, SD & Mary Pat Fawcett - Ree Heights, SD & Kristi Hoggarth -
5. Terry Trower - Dell Rapids, SD & Bogie Webb - Volin, SD & Robert Devitt -
6. Kerry Horn - Tripp, SD & David Horn - Piedmont, SD & Lisa Horn -
7. Larry Fossum - Hartford, SD & Michael Austin - Centerville, SD & Harold Fischer -
8. Collin Borgmann - White Lake, SD & Paul Borgmann - White Lake, SD & Lindsay Borgmann -
9. Katie Pollard - Plankington, SD & Terry Pollard - Mt. Vernon, SD & Brad Nessum -
10. Tom Varilek - Geddes, SD & Tom Jones - Viborg, SD & Steve Klein -
11. Anna Braunschmidt - Garreston, SD & Joe Skibinski - Sioux Falls, SD & Mark Braunschmidt -
12. Wally Bakke - Irene, SD & James Kuiper - Canton, SD & Tara Thompson -
13. Tucker Ashley - Pukwanna, SD & Scott Vandenberg - Sioux Falls, SD & Leon Baier -
Team Roping - 34
1S. Fri, August 14 2020, 2:00 PM
1.
Jared Odens - Pierre, SD & Jd Gerard - Kennebec, SD
2. Shawn Tibbs - Elkton, SD & Josh Bungard - White, SD
3. Tyler Byrne - Martin, SD & Keith Hodson - Martin, SD
4. Blaze Steffen - Gregory, SD & Riley Hannum - Ft Pierre, SD
5. Joe Wilson - Martin, SD & Joe Ross - Rosebud, SD
6. Brady Joseph - Chadron, NE & Monte Jamison - Ashby, NE
7. Dusty Lebeaux - Porcupine, SD & Frank Ferguson - Kyle, SD
3. Sat, August 15 2020, 7:00 PM
1.
Terry McPherson - Piedmont, SD & Marty Mcpherson - Piedmont, SD
2. Terry Graff - Long Pine, NE & Matt Elliot - Sparks, NE
3. Wade Monnens - Belle Fourche, SD & Jace Engesser - Spearfish, SD
4. Jon Peterson - Belle Fourche, SD & Cash Hetzel - Lemmon, SD
5. Chuck Nelson - Hartford, SD & Brad Nelson - Hartford, SD
6. Jay Mattson - Sturgis, SD & Bodie Mattson - Sturgis, SD
7. Blaine Finney - Ainsworth, NE & Dustin Chohon - Oneill, NE
8. Cooper Brott - Gothenburg, NE & Matt Kasner - Cody, NE
9. Daycen Hunt - Ridgeview, SD & Kaden Deal - Eagle Butte, SD
10. Jason Schnoor - Chambers, NE & Heath Barlow - Ewing, NE
11. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
12. Payton Pirrung - Hartford, SD & Martin Walker - Nunda, SD
13. Tucker Rozell - Watertown, SD & Jared Lynch - Valley Springs, SD
4. Sun, August 16 2020, 2:00 PM
1.
Jhett Trenary - Salida, CO & Bret Trenary - Salida, CO
2. JB Lord - Sturgis, SD & Matt Zancanella - Aurora, SD
3. Spencer Sinner - Sargent, NE & Doug Finney - Anselmo, NE
4. Tye Hale - Red Owl, SD & Tee Hale - Union Center, SD
5. Tim Nelson - Midland, SD & Mike Nelson - Philip, SD
6. Wyatt Killion - Huron, SD & Mark Schmall - Aurora, SD
7. Taylor Davis - Thedford, NE & Lane Day - Bartlett, NE
8. Nathan Poss - Scotia, NE & Gunner Walker - Arthur, NE
9. Jade Schmidt - Box Elder, SD & Jade Nelson - Midland, SD
10. Troy Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
11. Clay Holz - Niobrara, NE & Dustin Harris - Oneill, NE
12. Jeff Johnston - Thedford, NE & Ty Talsma - Verdigre, NE
13. Tucker McDaniel - Midland, SD & Clint Cobb - Red Owl, SD
14. Reece Weber - Valentine, NE & Todd Hollenbeck - Long Pine, NE
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0
Steer Roping - 0