Geddes, SD
Bareback - 4
1. Sat, July 18 2020, 7:00 PM
1.
Whitten Hoover - Ainsworth, NE
2. Coenradd Vanderwalt - Cavour, SD
3. Jhett Knight - Rushville, NE
4. Kaden Clark - Black Hawk, SD
Barrel Racing - 36
1. Sat, July 18 2020, 7:00 PM
1.
Kelly Wheelhouse - Pierre, SD
2. Taryn Starr - Geddes, SD
3. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
4. Maggie Connor - Winfred, SD
5. Sarah Rose - Volga, SD
6. Haley Brown - Porcupine, SD
7. Teya Moody - Woonsocket, SD
8. Stephanie Lang - Chancelor, SD
9. Lanae Drozd - Columbus, NE
10. Rickie Engesser - Spearfish, SD
11. Haley Huls - Lennox, SD
12. Jo Lynn Grieves - Winner, SD
13. Makenzee Wheelhouse - Pierre, SD
14. Shelby Lang - Chancelor, SD
2S. Sun, July 19 2020, 9:00 AM
1.
Jayme Peterson - Belle Fourche, SD
2. Keri Paulson - Fairfax, SD
3. Allison Pauley - Honey Creek, IOWA
4. Erin Staton - Crescent, IA
5. Sandy Hickey - Comstock, NE
6. Sydney Graff - Long Pine, NE
7. Jodi Nelson - Hartford, SD
8. April Herbst - Mitchell, SD
3. Sun, July 19 2020, 7:00 PM
1.
Carli Girton - Mitchell, SD
2. D'Ann Gehlsen - Mission, SD
3. Gracie Pokorny - Bartlett, NE
4. Deb Christy - Norton, KS
5. Dori Hollenbeck - Winner, SD
6. Keylee Zancanella - Aurora, SD
7. Kassidy Peters - Brookings, SD
8. Talli Pokorny - Bartlett, NE
9. Victoria Blatchford - Brookings, SD
10. Lexy Leischner - Parkston, SD
11. Jena Garwood - Atkinson, NE
12. Heather Bosse - Cogswell, ND
13. Shandra Stromer - Harrold, SD
14. Kristen Zancanella - Aurora, SD
Bull Riding - 14
1. Sat, July 18 2020, 7:00 PM
1.
Jake Herrboldt - Tripp, SD
2. Hayden Ellis - Centerville, SD
3. Justin McCall - Winner, S.D.
4. Jack Walters - Centerville, SOUTH DAKOTA
5. Riley Johnsen - Beresford, SD
6. Kyle Hapney - Harrold, SD
3. Sun, July 19 2020, 7:00 PM
1.
Dillion Cronk - Mitchell, SD
2. Brett McAbee - Ansley, NE
3. Lane Roettele - Mitchell, SD
4. Jason Alder - Oneill, NE
5. KW Hickey - Platte, S.D.
6. Kevin Erb - Wessington Springs, SD
7. Dawson Petrick - Lake Andes, SD
8. Lane Gambill - Johnstown, NE
Calf Roping - 16
1. Sat, July 18 2020, 7:00 PM
1.
Cody Rieker - Lexington, NE
2. Lane Day - Bartlett, NE
3. Brody Davis - Cody, NE
4. Dakota Button - Elwood, NE
5. Jon Peterson - Belle Fourche, SD
6. Kade Starr - Geddes, SD
2S. Sun, July 19 2020, 9:00 AM
1.
Terry Graff - Long Pine, NE
2. Scott Halverson - Fairview, SD
3. Tyler Kimmel - Stoneham, CO
4. Reece Ullerich - Humbolt, SD
5. Patrick Martin - Lexington, NE
3. Sun, July 19 2020, 7:00 PM
1.
Chance Oftedahl - Pemberton, MN
2. Miles Garwood - Atkinson, NE
3. Tanner Stec - Smithwick, SD
4. Tate Oftedahl - Pemberton, MN
5. Myles Kenzy - Iona, SD
Goat Tying - 13
1. Sat, July 18 2020, 7:00 PM
1.
Rickie Engesser - Spearfish, SD
2. Makenzee Wheelhouse - Pierre, SD
3. Maggie Connor - Winfred, SD
2S. Sun, July 19 2020, 9:00 AM
1.
Catherine Clayton - Dublin, TX
2. Riley Donnelly - Elk Point, SD
3. Jill Donnelly - Elk Point, SD
4. Natalie Leisinger - Recluse, WY
5. Maddee Doerr - Creighton, NEBRASKA
6. Tayle Brink - Newell, SD
3. Sun, July 19 2020, 7:00 PM
1.
Jacey Hupp - Huron, SD
2. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
3. Rehme Dibbet - Geddes, SOUTH DAKOTA
4. Lexy Leischner - Parkston, SD
Ladies Breakaway - 35
1. Sat, July 18 2020, 7:00 PM
1.
Haley Brown - Porcupine, SD
2. Maggie Connor - Winfred, SD
3. Makenzee Wheelhouse - Pierre, SD
4. Dana Judge - Emmet, NE
5. Payton Donnelly - Elk Point, SD
6. Rickie Engesser - Spearfish, SD
7. Jaylnn Ravenscroft - Nenzel, NE
8. Brooke Nelson - Philip, SD
9. Haley Huls - Lennox, SD
10. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
2S. Sun, July 19 2020, 9:00 AM
1.
Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
2. Hanna Hostutler - Midland, SD
3. Brittni McCully - Mullen, NE
4. Brooke McCully - Mullen, NE
5. Maddee Doerr - Creighton, NEBRASKA
6. Sydney Graff - Long Pine, NE
7. Jill Donnelly - Elk Point, SD
8. Natalie Leisinger - Recluse, WY
9. Georgie Lage - Sutherland, NE
10. Catherine Clayton - Dublin, TX
11. Tayle Brink - Newell, SD
12. Riley Donnelly - Elk Point, SD
13. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD
14. Holly Oftedahl - Hanley Falls, MN
15. Samantha Fulton - Miller, SD
3. Sun, July 19 2020, 7:00 PM
1.
Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
2. Sydney Hollenbeck - Winner, SD
3. Kazney Knippling - Chamberlain, SD
4. Talli Pokorny - Bartlett, NE
5. Cy Christensen - Kennebec, SD
6. Jacey Hupp - Huron, SD
7. Taryn Sippel - Box Elder, SD
8. Kelly Gambill - Johnstown, NE
9. Kassidy Peters - Brookings, SD
10. Marlene Woodward - Dupree, SD
Mixed Team Roping - 22
1. Sat, July 18 2020, 7:00 PM
1.
Tim Nelson - Midland, SD & Brooke Nelson - Philip, SD
2. Denise Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
3. Cedar Jandreau - Kennebec, SD & Marty Jandreau - Kennebec, SD
4. Molly Winckler - Brandon, SD & Jared Lynch - Valley Springs, SD
5. Payton Donnelly - Elk Point, SD & Jon Peterson - Belle Fourche, SD
6. Rickie Engesser - Spearfish, SD & Braden Pirrung - Hartford, SD
7. Jenika Arens - Ponca, NE & Bogie Webb - Volin, SD
8. Haley Brown - Porcupine, SD & Troy Donnelly - Elk Point, SD
2S. Sun, July 19 2020, 9:00 AM
1.
Hanna Hostutler - Midland, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
2. Natalie Leisinger - Recluse, WY & Wade Monnens - Hulett, WY
3. Kelsey McDaniel - Midland, SD & Tucker Mcdaniel - Midland, SD
4. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD & Ryan Harris - Gillette, WY
5. Riley Donnelly - Elk Point, SD & Reece Ullerich - Humbolt, SD
6. Sydney Graff - Long Pine, NE & Matt Kasner - Cody, NE
7. Taylor Walker - Arthur, NE & Hunter Walker - Arthur, NE
3. Sun, July 19 2020, 7:00 PM
1.
Melissa Morris - Pierre, SD & Colton Musick - Pierre, SD
2. Kassidy Peters - Brookings, SD & Tucker Rozell - Brookings, SD
3. Kazney Knippling - Chamberlain, SD & Barry Knippling - Chamberlain, SD
4. CY Christensen - Kennebec, SD & Carson Musick - Pierre, SD
5. Jacey Hupp - Huron, SD & Matt Zancanella - Aurora, SD
6. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD & Gary Zilverberg - Holabird, SD
7. Amanda Spraggs - Platte, SD & Nathen Pedersen - Platte, SD
Saddle Bronc - 7
1. Sat, July 18 2020, 7:00 PM
1.
Cash Wilson - Wall, SD
2. Trey Elshere - Wall, SD
3. Kyle Hapney - Harrold, SD
4. Kaden Deal - Eagle Butte, SD
3. Sun, July 19 2020, 7:00 PM
1.
Triston Eklund - Valentine, NE
2. John Thelen - Mitchell, SD
3. Miles Kreeger - Lake Andes, SD
Sr. Breakaway - 21
1. Sat, July 18 2020, 7:00 PM
1.
Mike Nelson - Philip, SD
2. Bogie Webb - Volin, SD
3. Marty Jandreau - Kennebec, SD
4. Bart Ness - Kennebec, SD
5. Greg (gregory) Swim - Springview, NE
6. Tim Nelson - Midland, SD
2S. Sun, July 19 2020, 9:00 AM
1.
Shawn Carey - Huron, SD
2. Glen Hostutler - Midland, SD
3. Joe Kimmel - Stoneham, CO
4. Chuck Donnelly - Elk Point, SD
5. Raymond Tibbs - Ft. Pierre, SD
3. Sun, July 19 2020, 7:00 PM
1.
Barry Knippling - Chamberlain, SD
2. Lynn McNeny - Sturgis, SD
3. Chuck Nelson - Hartford, SD
4. Scott Hollenbeck - Winner, SD
5. Steve Klein - Sioux Falls, SD
6. Scott Vandenberg - Sioux Falls, SD
7. JB Lord - Sturgis, SD
8. Gary Zilverberg - Holabird, SD
9. Dave Marone - Pukwana, SD
10. Tucker Ashley - Pukwanna, SD
Steer Wrestling - 13
1. Sat, July 18 2020, 7:00 PM
1.
Lane Day - Bartlett, NE
2. Joe Ross - Rosebud, SD
3. Carter Kennedy - Beresford, SD
4. Joe Wilson - Long Valley, SD
2S. Sun, July 19 2020, 9:00 AM
1.
Jeff Johnston - Thedford, NE
2. Hoyt Kraeger - Avoca, NE
3. Sun, July 19 2020, 7:00 PM
1.
Kaiden White Bear - Chamberlain, SD
2. Cameron Fanning - Olivet, SD
3. Jason Hapney - Harrold, SD
4. Sawyer Strand - Platte, SD
5. Brent Woodward - Dupree, SD
6. Daycen Hunt - Ridgeview, SD
7. Jace Christiansen - Sioux Falls, SD
Team Penning - 15
1. Sat, July 18 2020, 7:00 PM
1.
Dennis Michael - Yankton, SOUTH DAKOTA & Jo Syrovatka - Utica, SOUTH DAKOTA & Todd Steever -
2. Eric Sandbulte - Doon, IA & Joe Skibinski - Sioux Falls, SD & Anna Braunschmidt -
3. Bogie Webb - Volin, SD & Terry Trower - Dell Rapids, SD & Robert Devitt -
4. James Kuiper - Canton, SD & Wally Bakke - Irene, SD & Tara Thompson -
5. Lennie Steffen - Colome, SD & Mary Pat Fawcett - Ree Heights, SD & Kristi Hoggarth -
6. Randy Olson - Harrisburg, SD & Travis Olson - Beresford, SD & Bryan Runge -
7. Tyler Steevers - Parker, SD & Harold Fischer - Vermillion, SD & Teresa Meade -
3. Sun, July 19 2020, 7:00 PM
1.
Tom Varilek - Geddes, SD & Steve Klein - Sioux Falls, SD & Tom Jones -
2. Doni Zeller - Reliance, SD & Sydney Zeller - Reliance, SD & Charlie Walters -
3. Collin Borgmann - White Lake, SD & Paul Borgmann - White Lake, SD & Lindsay Borgmann -
4. Rodney Hammerstrom - Davis, SD & Barbara Hammerstrom - Davis, SD & Daryl Hammerstrom -
5. Gary Garbe - Alpena, SD & Mick Varilek - Geddes, SD & Chuck Nelson -
6. Leon Baier - Mitchell, SD & Scott Vandenberg - Sioux Falls, SD & Tucker Ashley -
7. Riley Niewenhuis - Corsica, SD & Wade Groeneweg - Corsica, SD & Brad Groeneweg -
8. Lisa Horn - Piedmont, SD & David Horn - Piedmont, SD & Kerry Horn -
Team Roping - 30
1. Sat, July 18 2020, 7:00 PM
1.
Kade Starr - Geddes, SD & Duke Starr - Geddes, SD
2. Tim Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
3. Isaac Tilstra - Hills, MN & Jared Lynch - Valley Springs, SD
4. Molly Winckler - Brandon, SD & Brooke Nelson - Philip, SD
5. Jon Peterson - Belle Fourche, SD & Braden Pirrung - Hartford, SD
6. Trey Moody - Woonsocket, SD & Toby Moody - Woonsocket, SD
7. Ethan Griffin - Millville, IA & Troy Donnelly - Elk Point, SD
8. Jade Schmidt - Box Elder, SD & Dustin Harris - O'Neill, NE
9. Corby Chytka - Ericson, NE & Monte Snider - NA, XX
10. Cayden Slykhuis - Letcher, SD & Tater Moody - Woonsocket, SD
2S. Sun, July 19 2020, 9:00 AM
1.
Glen Hostutler - Midland, SD & Tucker Mcdaniel - Midland, SD
2. Spencer Jobman - Bayard, NE & Hunter Walker - Arthur, NE
3. Jeff Johnston - Thedford, NE & Matt Kasner - Cody, NE
4. Jade Nelson - Philip, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
5. Nathan Poss - Scotia, NE & Gunner Walker - Arthur, NE
6. Dustin Dailey - Ainsworth, NE & Tate Mathis - Atkinson, NE
7. Cooper Brott - Gothenburg, NE & Levi Tyan - Wallace, NE
8. Jace Ullerich - Humbolt, SD & Reece Ullerich - Humbolt, SD
9. Wyatt Williams - Ord, NE & Chance Williams - Ord, NE
10. Wade Monnens - Hulett, WY & Ryan Harris - Gillette, WY
11. Jared Odens - Pierre, SD & Jd Gerard - Kennebec, SD
3. Sun, July 19 2020, 7:00 PM
1.
Wyatt Killion - Ainsworth, IA & Mark Small - Aurora, SD
2. Miles Kreeger - Lake Andes, SD & Cole Wyina - Avon, SD
3. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
4. Myles Kenzy - Iona, SD & Blase Steffen - Iona, SD
5. Marty McPherson - Piedmont, SD & Daine Mcnenny - Sturgis, SD
6. Rich Marone - Pukwana, SD & Grady Egly - Mitchell, SD
7. Tate Oftedahl - Pemberton, MN & Chance Oftedahl - Pemberton, MN
8. Payton Pirrung - Hartford, SD & Jd Kirwan - Bonesteel, SD
9. JB Lord - Sturgis, SD & Matt Zancanella - Aurora, SD
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0
Steer Roping - 0