Sioux Falls, SD - Average
Bareback - 2
4. Oct 11-13 2019
1.
Jake Carmody - Mobridge, SD
2. Cooper Fillipek - Rapid City, SD
Barrel Racing - 12
4. Oct 11-13 2019
1.
Sidni Jandreau - Kennebec, SD
2. Shaw Nelson - Hartford, SD
3. Heather Bosse - Cogswell, ND
4. Dori Hollenbeck - Winner, SD
5. Christy Willert - Kadoka, SD
6. Summer Kosel - Glenham, SD
7. Jill Moody - Pierre, SD
8. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD
9. Kailee Webb - Isabel, SD
10. Brenda Deters - Colton, SD
11. Jodi Nelson - Hartford, SD
12. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
Bull Riding - 12
4. Oct 11-13 2019
1.
Justin McCall - Colome, SD
2. Thunder Boomer - Wessington Springs, SD
3. Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
4. Wacey Ferguson - Hermosa, SD
5. Kyle Hapney - Ft. Pierre, SD
6. Chance Schott - McLaughlin, SD
7. Mason Moody - Letcher, SD
8. Zach Faehnrich - Mobridge, SD
9. Justin Hofer - Ipswich, SD
10. Seth York - White Lake, SD
11. Dustin Thompson - Mitchell, SD
12. JW Frederick - Hoven, SD
Calf Roping - 12
4. Oct 11-13 2019
1.
Myles Kenzy - Iona, SD
2. Trey Young - Dupree, SD
3. Troy Wilcox - Red Owl, SD
4. Matt Peters - Smithwick, SD
5. Rex Treeby - Hecla, SD
6. Brett Wilcox - Red Owl, SD
7. Matt Nelson - Colman, SD
8. Wynn Schaack - Wall, SD
9. Wyatt Tibbitts - Hot Springs, SD
10. Carson Johnston - Elm Springs, SD
11. Evan Thyberg - Hartford, SD
12. Jess Woodward - Dupree, SD
Goat Tying - 11
4. Oct 11-13 2019
1.
Tawny Barry - Carter, SD
2. Carlee Johnston - Elm Springs, SD
3. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
4. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
5. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
6. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
7. Chloe Herren - Crooks, SD
8. Opal Harkins - Deadwood, SD
9. Tori Gaer - Newell, SD
10. Jacey Hupp - Huron, SD
11. Savana Johnston - Elm Springs, SD
Ladies Breakaway - 12
4. Oct 11-13 2019
1.
Syerra (cy) Christensen - Kennebec, SD
2. Taryn Sippel - Pierpont, SD
3. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
4. Brooke Nelson - Philip, SD
5. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD
6. Kailee Webb - Isabel, SD
7. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
8. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
9. Megan Steiger - Rapid City, SD
10. Jenny Belkham - Blunt, SD
11. Lacey Hewitt - Whitewood, SD
12. Whitney Knippling - Whitewood, SD
Mixed Team Roping - 12
4. Oct 11-13 2019
1.
Ashley Price - Faith, SD & Matt Zancanella - Aurora, SD
2. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD & Ora Taton - Rapid City, SD
3. Tim Nelson - Midland, SD & Brooke Nelson - Philip, SD
4. Syerra (cy) Christensen - Kennebec, SD & Carson Musick - Pierre, SD
5. Trina Arneson - Enning, SD & Melvin Arneson - Enning, SD
6. Denise Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
7. Jolene Loiseau - Flandreau, SD & Troy Donnelly - Elk Point, SD
8. Whitney Knippling - Whitewood, SD & Allen Auer - Whitewood, SD
9. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD & Cash Hetzel - Lemmon, SD
10. Tanielle Arneson - Enning, SD & Jade Nelson - Midland, SD
11. Taryn Sippel - Pierpont, SD & Darren Lammers - Chancellor, SD
12. Kaycee Wilking - Hartford, SD & Steve Klein - Sioux Falls, SD
Saddle Bronc - 11
4. Oct 11-13 2019
1.
Kyle Hapney - Ft. Pierre, SD
2. Kaden Deal - Eagle Butte, SD
3. Cole Pateneaude - Halliday, ND
4. Jeremy Meeks - Scenic, SD
5. Kolton Salonen - Gregory, SD
6. John Thelen - Mitchell, SD
7. Chet Smith - Philip, SD
8. Trampus Thompson - Sturgis, SD
9. Rowdy Thompson - New Underwood, SD
10. Seth Longbrake - Milesville, SD
11. Tate Goodman - Spearfish, SD
Sr. Breakaway - 12
4. Oct 11-13 2019
1.
Scott Lammers - Hermosa, SD
2. Darren Lammers - Chancellor, SD
3. Steve Klein - Sioux Falls, SD
4. Tim Nelson - Midland, SD
5. Shawn Carey - Huron, SD
6. Bart Ness - Kennebec, SD
7. Chuck Hamlin - Highmore, SD
8. Barry Knippling - Chamberlain, SD
9. Gary Zilverberg - Holabird, SD
10. Mark Schumacher - Wolsey, SD
11. Chuck Nelson - Hartford, SD
12. Darrell Barry - Belle Fourche, SD
Steer Wrestling - 12
4. Oct 11-13 2019
1.
Calder Johnston - Elm Springs, SD
2. Brent Woodward - Dupree, SD
3. Jace Christiansen - Flandreau, SD
4. Kaiden White Bear - Chamberlain, SD
5. Wynn Schaack - Wall, SD
6. Carson Johnston - Elm Springs, SD
7. Brett Wilcox - Red Owl, SD
8. Joe Wilson - Martin, SD
9. Jason Hapney - Harrold, SD
10. Wyatt Tibbitts - Hot Springs, SD
11. Tee Hale - Union Center, SD
12. Kody Woodward - Dupree, SD
Team Penning - 12
4. Oct 11-13 2019
1.
Kerry Horn - Tripp, SD & David Horn - Piedmont, SD & Lisa Horn -
2. Mick Varilek - Geddes, SD & Clinton Olinger - Plankinton, SD & Gary Garbe -
3. Robert Devitt - Harrisburg, SD & Bogie Webb - Volin, SD & Terry Trower -
4. Rodney Hammerstrom - Davis, SD & Daryl Hammerstrom - Davis, SD & Barbara Hammerstrom -
5. Tom Jones - Viborg, SD & Steve Klein - Sioux Falls, SD & Tom Varilek -
6. Harold Fischer - Vermillion, SD & Teresa Mead - Jefferson, SD & Tyler Steever -
7. Lennie Steffen - Colome, SD & Mary Pat Fawcett - Ree Heights, SD & Kristee Hoggarth -
8. Travis Olson - Harrisburg, SD & Randall Olson - Harrisburg, SD & Bryan Runge -
9. Lindsay Borgmann - Mt. Vernon, SD & Paul Borgmann - White Lake, SD & Collin Borgmann -
10. Joe Skibinski - Sioux Falls, SD & Mark Braunschmidt - Garreston, SD & Anna Braunschmidt -
11. James Kuiper - Canton, SD & Charles Walters - Sioux Falls, SD & Wally Bakke -
12. Dennis Michael - Yankton, SD & Jo Syrovatka - Utica, SD & Todd Steever -
Team Roping - 12
4. Oct 11-13 2019
1.
Tim Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
2. Tucker McDaniel - Midland, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
3. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
4. Kole Latham - Flandreau, SD & Jade Nelson - Midland, SD
5. Troy Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
6. Shaw Loiseau - Flandreau, SD & Darren Lammers - Chancellor, SD
7. Rex Treeby - Hecla, SD & Troy Donnelly - Elk Point, SD
8. Tye Hale - Faith, SD & Tee Hale - Union Center, SD
9. Trevor Olson - Mud Butte, SD & Matt Zancanella - Aurora, SD
10. Myles Kenzy - Iona, SD & Cash Hetzel - Lemmon, SD
11. JJ Hunt - Ridgeview, SD & Daycen Hunt - Ridgeview, SD
12. Clint Nelson - Philip, SD & Dustin Schaefer - Sisseton, SD
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0