Las Vegas, NV - Round 2
Bareback - 22
1. Wed, Oct 23 2019 12:30PM
1.
Jacoby Johns - Okeechobee, FL
2. Steven Dewolfe - Buffalo Gap, SD
3. Earl Tsosie Jr. - Window Rock, AZ
4. Rodney Begay - Rock Point, AZ
5. Jeff Johnson - Tulsa, OK
6. Cam Bruised - Standoff, AB
7. Whystle Joe - Round Rock, AZ
8. Wyatt Betony - Tonalea, AZ
9. Delvecchio Kaye - Round Rock, AZ
10. Myron Johnson - New Town, ND
11. Tyrick Wilson - Chinle, 0
2. Wed, Oct 23 2019 6:30PM
1.
Melvin Cummings - Eagle Butte, SD
2. Buck Lunak - Florence, MT
3. Jhett Knight - Rushville, NE
4. Curly Twigg - Lethbridge, AB
5. Kelsey Nordvold - Pierre, SD
6. Clifford Williams - Winslow, AZ
7. Clay Ramone - Kirtland, NM
8. Jayco Roper - Oktaha, OK
9. Fran Marchand - Omak, WA
10. Jesse Wager - Gillette, WY
11. Lyle Dean Tibbitts - Kyle, SD
Barrel Racing - 34
1. Wed, Oct 23 2019 12:30PM
1.
Rocksie Marchand - Wilbur, WA
2. Loretta Peterson - Okeechobee, FL
3. Raynell Holgate - Page, AZ
4. Karlee Meyers - Box Elder, MT
5. Tara Seaton - Queen Creek, AZ
6. Kylie Gilbert - Kirtland, NM
7. Sierra Farland - Tonalea, AZ
8. Sonya Dodging Horse - Calgary, AB
9. Ashley Picard - Pendleton, OR
10. Sharlee Scout - Cardston, AB
11. Sallye Williams - Skiatook, OK
12. Julie Lenoir - Cut Bank, MT
13. Kassidy Dennison - Tohatchi, NM
14. Cayda Dodging Horse - Calgary, AB
15. Jennifer Turner - Vinita, OK
16. Ashlie Withrow - Henryetta, OK
17. Jakki Hunt - Dupree, SD
2. Wed, Oct 23 2019 6:30PM
1.
Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
2. Keira Simonson - Loring, MT
3. Kaelyn Marchand - Omak, WA
4. Emma Patterson - Toppenish, WA
5. Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
6. Nyis Colliflower - Rocky Boy, MT
7. Kynder Starr - Catoosa, OK
8. Ashley Whatley - Hennepin, OK
9. Cyiah Avila - Clewiston, FL
10. Hanna Smith - Colville, WA
11. Shantell Brewer - Dupree, SD
12. Stolei Fredericks-Perkins - Casa Grande, AZ
13. Brittany Bird - Cut Bank, MT
14. Traci Worker - Shonto, AZ
15. Cheyenne Black Water - Cardston, AB
16. Paige Shade - Cardston, AB
17. Jessica Havener - Lodge Grass, MT
Bull Riding - 22
1. Wed, Oct 23 2019 12:30PM
1.
Stran Smith - Lantry, SD
2. Cleve Spang - Billings, MT
3. Preston Louis - Browning, MT
4. Latrell Long - Winslow, AZ
5. Justin Little Plume - Browning, MT
6. Riel Bruised Head - Calgary, AB
7. Tieler Cummings - Henryetta, 0K
8. Bo Tyler Vocu - Ashland, MT
9. Casey Fredericks - Lame Deer, MT
10. Tustin Daye - Lupton, AZ
11. Jaylen Baker - Okeechobee, FL
2. Wed, Oct 23 2019 6:30PM
1.
Wyatt Covington - Omak, WA
2. Wyatt Nez - Flagstaff, AZ
3. Wynn Wells - Browning, MT
4. Lane Granger - Tuba City, AZ
5. Trey Soosay - Maskwacis, AB
6. Slick Phelps - Porcupine, SD
7. Ryan Roberts - Okmulgee, OK
8. Austin Covington - Omak, WA
9. Chance Thomas - Window Rock, AZ
10. Dakota Louis - Browning, MT
11. Bud Hostler - Hoopa, CA
Calf Roping - 34
1. Wed, Oct 23 2019 12:30PM
1.
Casey Bird - Cut Bank, MT
2. Casey Green - Warm Springs, OR
3. Doug Lawrence - Whitehorse, SD
4. Nolan Conway - Cut Bank, MT
5. Donovan Yazzie - Brimhall, NM
6. Mike White Quills - Cardston, AB
7. Brent Belkham - Blunt, SD
8. Blake Tatham - Pryor, 0K
9. John Pickens - Babb, MT
10. Oliver Williams - Omak, WA
11. JC Lawrence - Ashland, MT
12. Dillon Wickum - Mandan, ND
13. BO Wells - Cardston, AB
14. Gavaro Harrison - Chinle, AZ
15. Jesse Chase - Mandaree, ND
16. Sterling Small - Busby, MT
17. Ty Allen Fischer - Ashland, MT
2. Wed, Oct 23 2019 6:30PM
1.
JC Guardipee - Cut Bank, MT
2. Ivan Bruised Head - Okeechobee, FL
3. Emerson Long - Yahtahey, NM
4. Jake Parker - Sperry, OK
5. Jaxon Clegg - Coweta, OK
6. Quinton Inman - Ketchum, OK
7. Dean Holyan - Coyote Canyon, NM
8. Dax Eagle Bear - Standoff, AB
9. Blevyns Jumper - Clewiston, FL
10. Aaron Johnson - Morriss, OK
11. Terry Fischer - Fort Yates, ND
12. Jay Crawler - Morley, AB
13. Mike Holyan - Warms Springs, OR
14. Ryan Cody Nez - Shiprock, NM
15. Jay Guerrero - Wadsworth, NV
16. Corbin Fisher - Ashland, MT
17. Malachi Pablo - Bloomfield, NM
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 34
1. Wed, Oct 23 2019 12:30PM
1.
Heidi Cuny - Buffalo Gap, SD
2. Shawntaya Murphy - Tohatchi, NM
3. Brittany Bird - Cut Bank, MT
4. Destiny Stevens - Strathmore, AB
5. Taniah Nez - Ganado, AZ
6. Danielle Lowman - Gilbert, AZ
7. Shelby Osceola - Troy, AL
8. Megan Danks - Mandaree, ND
9. Bailey Bruised Head - Calgary, AB
10. Bailey Bates - Tohatchi, NM
11. Deedee Daswood - Galllup, NM
12. Aimee Dixon - Calgary, AB
13. Serena Dahozy - Window Rock, AZ
14. Shantell Brewer - Dupree, SD
15. Annie Quinn Barney - Klamath Falls, OR
16. Katelin Conway - Cut Bank, MT
17. Sloan Anderson - White Horse, SD
2. Wed, Oct 23 2019 6:30PM
1.
Kendyl Hutton - Sperry, OK
2. Kari Jo Lawrence - Whitehorse, SD
3. Halle Tatham - Pryor, OK
4. Sharon Small - Ashland, MT
5. Kelci Bends - Cherry Creek, SD
6. Callie Dixon - Morley, AB
7. Yolanda Nez - Fountain Hills, AZ
8. Jareth Hale - Ganado, AZ
9. Rayne Bruised Head - Standoff, AB
10. Jacquelyn Peterson - Isabel, SD
11. Nicole Pimms - White Swan, WA
12. Rawlinda Ben - Peridot, AZ
13. Kate Valdez - Toppenish, WA
14. Jaylyn Parrent - Cut Bank, MT
15. Amber Crowley - Poplar, MT
16. Madisyn Osceola - Okeechobee, FL
17. Cammie Fox - Cardston, AB
Mixed Team Roping - 0
Saddle Bronc - 22
1. Wed, Oct 23 2019 12:30PM
1.
Jay Joaquin - Sacaton, AZ
2. Bryan Moreno - Kayenta, AZ
3. Alec Hays - Wapato, WA
4. Kolby Kittson - Browning, MT
5. Lionel Shade - Cardston, CA
6. Marty Young Bear - Halliday, ND
7. Robert Burbank - Gallup, NM
8. Fran Marchand - Omak, WA
9. Alan Cole Gobert - Browning, MT
10. Colton Goad - Enid, OK
11. Bo Tyler Vocu - Ashland, MT
2. Wed, Oct 23 2019 6:30PM
1.
Jesse Wilson - Martin, SD
2. Creighton Curley - Window Rock, AZ
3. Shoshane Kee - Many Farms, AZ
4. Byron Bruised Head - Standoff, AB
5. Kaden Deal - Eagle Butte, SD
6. Kash Deal - Dupree, SD
7. Cash Wilson - Wall, SD
8. Seth Longbrake - Milesville, SD
9. Kane Kee - Keams Canyon, AZ
10. Leegene Barlow - Rock Point, AZ
11. Cole Elshere - Faith, SD
Sr. Breakaway - 34
3. Fri, Oct 23 2019 1:00PM
1.
Evans Day Chief - Standoff, AB
2. Darrell Crow Child - Calgary, AB
3. Spider Ramone - Hays, MT
4. Bart Ness - Kennebec, SD
5. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ
6. Johnson Stevenson - Kirtland, NM
7. Alfred Bates - Crownpoint, NM
8. Allen Hartness - Locust Grove, OK
9. Allen Fisher - Ashland, MT
10. Darcy Dixon - Morley, AB
11. Bob Joseph - Oakdale, CA
12. Rudy Blossom - Owyhee, NV
13. Howard Edmundson - Henryetta, OK
14. Bill Lamere - Box Elder, MT
15. Robie Inman - Ketchum, OK
16. Clayton Danks - Mandaree, ND
17. ED Harry - Wadsworth, NV
18. Darryl Crowley - Poplar, MT
19. Merle Yellow Bird - Maskwacis, AB
20. Darryl Boyd - Vanderwagon, NM
21. Theresa Johns - Okeechobee, FL
22. Eric C. Watson - Box Elder, MT
23. Troy Crawler - Morley, AB
24. Jeff Fox - Cardston, AB
25. John Boyd Jr. - Window Rock, AZ
26. Norbert Gibson - Owyhee, NV
27. Terry Tatsey - Browning, MT
28. Ken Augare - Browning, MT
29. Marty Jandreau - Kennebec, SD
30. Alfred Armajo Jr - Lodge Grass, MT
31. Robert Bruised Head - Standoff, AB
32. Victor Begay - Seba Dalkai, AZ
33. Mervin Packineau - Parshall, ND
34. Cort Herrera - Pendleton, OR
Steer Wrestling - 34
1. Wed, Oct 23 2019 12:30PM
1.
Virgil Jacobs - Calgary, AB
2. Blevyns Jumper - Clewiston, FL
3. Bryton Edmundson - Henrietta, OK
4. Collin Johnson - Browning, MT
5. Walker Small - Ashland, MT
6. Tyler Byrne - Martin, SD
7. Dakota Giesbrecht - Standoff, AB
8. Wynn Bruised Head - Standoff, AB
9. Brandon Bates - Winslow, AZ
10. Keenan Crane - Cardston, AB
11. TY Day Chief - Standoff, AB
12. Michael Bates - Tohatchi, NM
13. Quinton Inman - Ketchum, OK
14. Sheridan Jodie - Church Rock, NM
15. Joe Wilson - Martin, SD
16. Ty Allen Fischer - Ashland, MT
17. Wyatt Rogers - Tahlequah, OK
2. Wed, Oct 23 2019 6:30PM
1.
Blaine Wheeler - White Swan, WA
2. Rian Conway - Wickenberg, AZ
3. Jay Many Grey Horses - Standoff, AB
4. Nolan Conway - Cut Bank, MT
5. Graywolf Herrera - Wapato, WA
6. Rooster Yazzie - Brimhall, NM
7. Samson Valentino - Farmington, NM
8. Tuck Johnson - Browning, MT
9. Andrew Mills - White Swan, WA
10. Matt Jodie - Churchrock, NM
11. Clint Bruised Head - Warms Springs, 0
12. TJ Heinert - Mission, SD
13. Kash Shade - Lethbridge, AB
14. Jan Onespot - Calgary, AB
15. Wacey Real Bird - Garryowen, MT
16. JJ Hunt - Ridgeview, SD
17. Dayne Johns - Moore Haven, FL
Team Penning - 0
Team Roping - 34
1. Wed, Oct 23 2019 12:30PM
1.
Bahe Henio - Pinehall, NM & Shawn Murphy Jr. - Tohatchi, NM
2. Marco Sells - Rough Rock, AZ & Kevin Yazzie - Chinle, AZ
3. Dwight Sells - Chinle, AZ & Ty Romo - Whiteriver, AZ
4. Bryan Labelle - Morley, AB & Levi Bearspaw - Morley, AB
5. Trey Begay - Tuba City, AZ & Cody Lansing - Cortez, CO
6. Casey Bird - Cut Bank, MT & Ted Hoyt - Cut Bank, MT
7. J.R. Kaquitts - Morley, AB & Lane Wolfe - Maskwacis, AB
8. Aaron Tsinigine - Tuba City, AZ & Lucius Sells - Chinle, AZ
9. Bryan Sells - Chinle, AZ & Wyatt Gibson - Thoneau, NM
10. Blaine Redhorse - Chinle, AZ & Branden Cole - Harlem, MT
11. Collin Johnson - Browning, MT & Preston Louis - Browning, MT
12. Lance Boyd - Blackfoot, ID & Casey Green - Warm Springs, OR
13. Rawley Ben - Peridot, AZ & Brandon Ben - Peridot, AZ
14. Eric Paul Watson - Box Elder, MT & Jesse Chase - Mandaree, ND
15. Jake Longbrake - Dupree, SD & Chops Yazzie - Window Rock, AZ
16. Connor Osborn - Tecumseh, OK & Josh Jumper - Clewiston, FL
17. Danny Houser - Copan, 0K & Boop Williams - Skiatook, OK
2. Wed, Oct 23 2019 6:30PM
1.
Chuck Sells - Rough Rock, AZ & Wacey Brady - Kirtland, NM
2. Justin Gopher - Okeechobee, FL & Adale Driggers - Venus, FL
3. Eric Flurry - Sallisaw, OK & Jessen James - Meyers, OK
4. Edward Hawley - Surprise, AZ & Myles John - Indian Wells, AZ
5. Brayden Boyd - Vander Wagon, NM & Leonard Williams Jr. - Winslow, AZ
6. Billy Potts - Brocket, AB & Colten Lefthand - Eden Valley, AB
7. Bob Joseph - Oakdale, CA & Mike Holyan - Warms Springs, OR
8. Derrick Begay - Winslow, AZ & Victor Begay - Seba Dalkai, AZ
9. Gene Curtis - McDermitt, NV & Rc Crutcher - Owyhee, NV
10. Monte Dan - Rock Point, AZ & Willie Nez - Chinle, AZ
11. Dustin Bearspaw - Morley, AB & Bailey Bearspaw - Morley, AB
12. Tobin Cummins - Lodge Grass, MT & Casey Cummins - Lodge Grass, MT
13. Terry Doka - Fountain, AZ & Ed Harry - Wadsworth, NV
14. Chris Cole - Harlem, MT & Jim Cole - Harlem, MT
15. Terry Fischer - Fort Yates, ND & Justin Tom - Pryor, MT
16. Kesley Phillips - Chinle, AZ & Cameron Tsinigine - Gilbert, AZ
17. Jeremy Ferguson - Eagle Butte, SD & Elliot Gourneau - Ridgeview, SD
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 27
3. Fri, Oct 23 2019 1:00PM
1.
Norman Osceola - Okeechobee, FL
2. Richard Johnson - White River, AZ
3. Sage Terbasket - Cawston, BC
4. Ethan Covers Up - Wadsworth, NV
5. Ethan Marceau - Browning, MT
6. Shooter Good Stricker - Cardston, AB
7. Bryce Wippel - Omak, WA
8. Brandon Louie - Cawston, BC
9. Tahj Wells - Browning, MT
10. Kacen Spang - Lame Deer, MT
11. Tater Nez - Yerington, NV
12. Rhone Schmidt - White River, SD
13. Chance Abrams - White Swan, WA
14. Chance Thomas - Window Rock, AZ
15. Seth Saulteaux - Maskwacis, AB
16. Dylan Bradford - Selby, SD
17. TY Allen - Martin, SD
18. Wawa Ben - Peridot, AZ
19. Tom Odey - Lupton, AZ
20. Tanner Carlow - Rapid City, SD
21. Kailar Charley - Winslow, AZ
22. Kasen Johnson - Mandaree, ND
23. Tieler Cummings - Henryetta, 0K
24. Wynn Wells - Browning, MT
25. Maize Two Bears - Cannon Ball, ND
26. Caden Bunch - Tahlequah, OK
27. Kolt Tom - Lupton, AZ
Jr. Breakaway - 34
3. Fri, Oct 23 2019 1:00PM
1.
Lane B Bitsilly - Tsaile, AZ
2. Blake Tatham - Pryor, 0K
3. Justin Three Irons - Hardin, MT
4. Rodie Owen Pickens - Standoff, AB
5. Jaytron Baker - Okeechobee, 0
6. Talan Cummins - Lodge Grass, MT
7. Kadin Jodie - Churchrock, NM
8. Michael Williams - Lukachukai, AZ
9. Savannah Joe - Sacaton, AZ
10. Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
11. Bradi Fisher - Scenic, SD
12. Tieler Cummings - Henryetta, 0K
13. Karsen Campbell - Lame Deer, MT
14. Arena Ben - Peridot, AZ
15. Hance Indian Three Irons - Crow Agency, MT
16. Gunner Plenty - Garryowen, MT
17. Atley Driggers - Venus, FL
18. Kale Day Chief - Cardston, AB
19. Trey Nez - Chinle, AZ
20. Kash Weasel Fat - Cardston, AB
21. Logan Cummins - Owyhee, NV
22. Wawa Ben - Peridot, AZ
23. James Arviso - Gallup, NM
24. Annie Quinn Barney - Klamath Falls, OR
25. Mesa Bell - Ronan, MT
26. Jayton Ky Day Chief - Standoff, AB
27. Wyatt Earle - Window Rock, AZ
28. Tyress Watson - Box Elder, MT
29. Adam Soop - Cardston, AB
30. Dalton Porch - Kadoka, SD
31. Colton Zubach - Shepard, MT
32. Tate Birdinground - Lodge Grass, MT
33. TY Vaile - Babb, MT
34. Elizah Bearspaw - Morley, AB
Jr. Barrel Racing - 34
3. Fri, Oct 23 2019 1:00PM
1.
Taci Flinn - Newman Grove, NE
2. Kaylee Lessert - Porcupine, SD
3. Kaley Conway - Wickenburg, AZ
4. Jalee Wilcox - Clewiston, FL
5. Janae Devine - Cardston, AB
6. Zayla Aguilar - Chinle, AZ
7. Emma Patterson - Toppenish, WA
8. Alexandra Begay - Leupp, AZ
9. Stolei Fredericks-Perkins - Casa Grande, AZ
10. Nevaeh Little Bear - Morley, AB
11. Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
12. Aarianna Henry - Badger Creek, MT
13. Rocksie Marchand - Wilbur, WA
14. Bianca Barney - Sanders, AZ
15. Maddey Clary - Ronan, MT
16. Twinney Washakie - Fort Washakie, WY
17. Tyressa Labelle - Morley, AB
18. Adessa Kinlecheenie - Winslow, AZ
19. Brinley Mae Holyan - Warms Springs, OR
20. Jo Jo Fischer - Fort Yates, ND
21. Kali Young - Dupree, SD
22. Savaya Alden - Fort Smith, MT
23. Isabela Timentwa - Omak, WA
24. Kenzi Fox - Hays, MT
25. Kenzie Kallenberger - Havre, MT
26. Maggie Passmore - Rose, OK
27. Cayda Dodging Horse - Calgary, AB
28. Sierra Farland - Tonalea, AZ
29. Savanna Adams - Checotah, OK
30. Ashley Lawrence - Ashland, MT
31. Tayla Ward - Whitehorse, SD
32. Mackenzie Longbrake - Dupree, SD
33. Janae Bankston - Hollywood, FL
34. Shawnee Lawrence - Cherry Creek, SD
SRTR - 34
3. Fri, Oct 23 2019 1:00PM
1.
Randy Not Afraid - Lodge Grass, MT & Alfred Armajo Jr - Lodge Grass, MT
2. Gil Richardson - Page, AZ & Henry Dodson Sr. - Tonalea, AZ
3. Darcy Dixon - Morley, AB & Marcel Saulteaux - Maskwacis, AB
4. Jake Longbrake - Dupree, SD & Cort Herrera - Pendleton, OR
5. Carl Begay - Leupp, AZ & Aaron Begay - Higley, AZ
6. Eric C. Watson - Box Elder, MT & Bill Lamere - Box Elder, MT
7. Bart Ness - Kennebec, SD & Frank Whitecalfe - Garrison, ND
8. Ken Augare - Browning, MT & Ray Augare - Browning, MT
9. Rudy Blossom - Owyhee, NV & Norbert Gibson - Owyhee, NV
10. Ben Foreman - Oaks, OK & Tarz Foreman - Twin Oaks, OK
11. Bob Joseph - Oakdale, CA & Ed Harry - Wadsworth, NV
12. Troy Crawler - Morley, AB & Gus Vaile - Babb, MT
13. John Boyd Jr. - Window Rock, AZ & Art Sells - Chinle, AZ
14. Tom Knight - Eagle Butte, SD & Del Brewer - Hermosa, SD
15. Sam Bird - Cut Bank, MT & Ted Hoyt - Cut Bank, MT
16. Mick Foreman - Rose, OK & Chuck Morgan - Comanche, OK
17. Evans Day Chief - Standoff, AB & Keith Tatsey - Heart Butte, MT
18. Karl Dennison - Tohatchi, NM & Albert Nez - Page, AZ
19. Clarence Three Irons - Lodge Grass, MT & Lee Tom - Warms Springs, OR
20. Robert Crutcher - Owyhee, NV & Leo Ramone - Bancroft, ID
21. Rick Watlamet - White Swan, WA & Joe Moses - White Swan, WA
22. Robie Inman - Ketchum, OK & Ralph Williams - Skiatook, OK
23. Allen Fisher - Ashland, MT & Everett Hall - New Town, ND
24. Merle Yellow Bird - Maskwacis, AB & Keith Johnson - Maskwacis, AB
25. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ & Spider Ramone - Hays, MT
26. Herman Anderson - Beatty, OR & Robert Bruised Head - Standoff, AB
27. Hardee Skunkcap - Browning, MT & Terry Tatsey - Browning, MT
28. David Bacon - Boswell, OK & Doyle Bacon - Boswell, OK
29. Mervin Packineau - Parshall, ND & Donald E Charging - Parshall, ND
30. Marvin Yellow Horn - Calgary, AB & Marvin Yellowbird - Maskwacis, AB
31. Clint Bruised Head - Warms Springs, 0 & Jerry Parrish - Klamath Falls, OR
32. Reggie Sells - Kayenta, AZ & Victor Begay - Seba Dalkai, AZ
33. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Leon Monroe - Phoenix, AZ
34. David Shade - Cardston, AB & John Pickens - Babb, MT