Bismarck, ND Day 2
Bareback - 2
2. Sat, Sept 7 2019 6:00PM
1.
Jhett Knight - Rushville, NE
2. Myron Johnson - New Town, ND
Barrel Racing - 30
1S. Sat, Sept 7 2019 12:00PM
1.
Duaneah Wheeler - White Swan, WA
2. Amber Crowley - Poplar, MT
3. Reba Foote - Parshall, ND
4. Sadie Dale - Halliday, ND
5. Tatum Ward - Whitehorse, SD
6. Stolei Fredericks - Perkins - Casa Grande, AZ
7. Jakki Hunt - Dupree, SD
8. Mary Fredericks - New Town, ND
9. Katie Fisher - Kyle, SD
10. Rachelle Klein - Hazen, ND
11. Maelee Heart - Parshall, ND
12. Shannoah Danks - Mandaree, ND
13. Tandra Klein Thrall - Hazen, ND
14. KY Longbrake - Dupree, SD
15. Karlee Meyers - Box Elder, MT
16. Sloan Anderson - White Horse, SD
17. Brittany Bird - Cut Bank, MT
18. Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
19. Faith Holyan - Coyote Canyon, NM
20. Jackie Whitecalfe - Garrison, ND
2. Sat, Sept 7 2019 6:00PM
1.
Jessee Vigen - Mandaree, ND
2. Blaezi Calico - Oktaha, OK
3. Sydney Kukla - Killdeer, ND
4. Brandee Brugh - New Town, ND
5. Amy Eagleton - Sallisaw, OK
6. Kesse Deal - Dupree, SD
7. Bailey King - Mandan, ND
8. Chaise Teehee - Muskogee, OK
9. Hailey Vigen - Mandaree, ND
10. Regan Dunn - Fort Yates, ND
Bull Riding - 6
2. Sat, Sept 7 2019 6:00PM
1.
Briar Calico - Oktaka, OK
2. Caden Bunch - Tahlequah, OK
3. Tieler Cummings - Henryetta, OK
4. Casey Fredericks - Lame Deer, MT
5. Lane Vocu - Bowdie, SD
6. Myron Johnson - New Town, ND
Calf Roping - 15
1S. Sat, Sept 7 2019 12:00PM
1.
Daylon Danks - Mandaree, ND
2. Chance Barnes - Flora Vista, NM
3. Eric C. Watson - Box Elder, MT
4. Chops Yazzie - Window Rock, AZ
5. Terry Fischer - Fort Yates, ND
2. Sat, Sept 7 2019 6:00PM
1.
Tj Heinert - Mission, SD
2. Brent Belkham - Blunt, SD
3. Dillon Wickum - Mandan, ND
4. Preston Watson - Box Elder, MT
5. Rilee Fisher - Ashland, MT
6. Doug Lawrence - Whitehorse, SD
7. Jesse Chase - Mandaree, ND
8. Joedon McKenzie - Mandaree, ND
9. Corbin Fisher - Ashland, MT
10. Jason Lawrence - Washburn, ND
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 28
1S. Sat, Sept 7 2019 12:00PM
1.
Sloan Anderson - White Horse, SD
2. Brittany Bird - Cut Bank, MT
3. Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
4. Faith Holyan - Coyote Canyon, NM
5. Kaycee Werdel - Chadron, NE
6. Kari Jo Lawrence - Whitehorse, SD
7. Sadie Dale - Halliday, ND
8. Maelee Heart - Parshall, ND
9. Kristen Lawrence - Mobridge, SD
10. Tatum Ward - Whitehorse, SD
11. Jessica Whitecalfe - Garrison, ND
12. Mercedes Williams - Faith, SD
13. Amber Crowley - Poplar, MT
14. Jakki Hunt - Dupree, SD
15. Heidi Cuny - Buffalo Gap, SD
16. Sharon Small - Ashland, MT
17. Jackie Whitecalfe - Garrison, ND
18. Megan Danks - Mandaree, ND
2. Sat, Sept 7 2019 6:00PM
1.
Kayla Fanning - Mandan, ND
2. Amy Eagleton - Sallisaw, OK
3. Courtney Small - Pryor, MT
4. Kesse Deal - Dupree, SD
5. Sydney Kukla - Killdeer, ND
6. Jessee Vigen - Mandaree, ND
7. Jewel Bettelyoun - Eagle Butte, SD
8. Tomie Peterson - Parade, SD
9. Kristen Ferguson - Eagle Butte, SD
10. Hailey Vigen - Mandaree, ND
Mixed Team Roping - 0
Saddle Bronc - 7
2. Sat, Sept 7 2019 6:00PM
1.
Shad Agard - McLaughlin, SD
2. Marty Young Bear - Halliday, ND
3. Denver Spotted Bear - Mandaree, ND
4. Jeremy Lester - McLaughlin, ND
5. Delaney Lester - McLaughlin, SD
6. Tyrus Ashley - Cherry Creek, SD
7. Myron Johnson - New Town, ND
Sr. Breakaway - 19
1S. Sat, Sept 7 2019 12:00PM
1.
Mervin Packineau - Parshall, ND
2. Clayton Danks - Mandaree, ND
3. Allen Fisher - Ashland, MT
4. Darryl Crowley - Poplar, MT
5. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD
6. Eric C. Watson - Box Elder, MT
7. Billy Lamere - Box Elder, MT
8. Tom Knight - Eagle Butte, SD
9. Arlyn Lawrence - Mobridge, SD
2. Sat, Sept 7 2019 6:00PM
1.
Tom Mount - Newtown, ND
2. Jake Longbrake - Dupree, SD
3. Lloyd Vigen - Mandaree, ND
4. Blair Matheson - Mandan, ND
5. Bart Ness - Kennebec, SD
6. Don McKenzie - Mandaree, ND
7. Lynn Williams - Faith, SD
8. Frank Whitecalfe - Garrison, ND
9. Hubert Heart Sr. - New Town, ND
10. Lee Tom - Warm Springs, OR
Steer Wrestling - 9
2. Sat, Sept 7 2019 6:00PM
1.
Justice Johnson - Bismarck, ND
2. Tj Heinert - Mission, SD
3. JJ Hunt - Ridgeview, SD
4. Tyler John Byrne - Martin, SD
5. Brent Belkham - Blunt, SD
6. Bryton Edmundson - Henrietta, OK
7. Wacey Real Bird - Garryowen, MT
8. Joe Wilson - Martin, SD
9. Joe Ross - Millboro, SD
Team Penning - 0
Team Roping - 61
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 3
2. Sat, Sept 7 2019 6:00PM
1.
Kasen Johnson - Mandaree, ND
2. Maize Two Bears - Cannon Ball, ND
3. Dylan Bradford - Selby, SD
Jr. Breakaway - 16
1S. Sat, Sept 7 2019 12:00PM
1.
Talan Cummins - Lodge Grass, MT
2. Hance Indian Three Irons - Crow Agency, MT
3. Clayton C Three Irons - Crow Agency, MT
4. Justin Three Irons - Hardin, MT
5. Arena Delorme - Mandan, ND
6. Shannoah Danks - Mandaree, ND
2. Sat, Sept 7 2019 6:00PM
1.
Marla Klein - Hazen, ND
2. Karson Campbell - Lame Deer, MT
3. Wynn Lawrence - White Horse, SD
4. Kaydin Small - Lodgegrass, MT
5. Bailey Chase - Mandaree, ND
6. Paden Belkham - Blunt, SD
7. Maize Two Bears - Cannon Ball, ND
8. Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
9. Tyress Watson - Box Elder, MT
10. Keegan Dee - Mandaree, ND
Jr. Barrel Racing - 16
1S. Sat, Sept 7 2019 12:00PM
1.
Alex Whipple - Parmalee, SD
2. Dayle Bad Warrior - Dupree, SD
3. Tayla Ward - Whitehorse, SD
4. Kayclynn Young - Dupree, SD
5. Jo Jo Fischer - Fort Yates, ND
6. Shannoah Danks - Mandaree, ND
2. Sat, Sept 7 2019 6:00PM
1.
Marla Klein - Hazen, ND
2. Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
3. Tae Heathershaw - Martin, SD
4. Boe Maggie Calico - Oktaha, OK
5. Ashley Lawrence - Ashland, MT
6. Nizhoni Davis - New Town, ND
7. Delaney Rose Fisher - Ashland, MT
8. Taysia Hall - New Town, ND
9. Stolei Fredericks - Perkins - Casa Grande, AZ
10. Kyra Teehee - Muskogee, OK
SRTR - 22