Bismarck, ND Day 1
Bareback - 2
2. Fri, Sept 6 2019 6:00PM
1.
Jhett Knight - Rushville, NE
2. Myron Johnson - New Town, ND
Barrel Racing - 30
1S. Fri, Sept 6 2019 12:00PM
1.
Shannoah Danks - Mandaree, ND
2. Blaezi Calico - Oktaha, OK
3. Tandra Klein Thrall - Hazen, ND
4. Karlee Meyers - Box Elder, MT
5. Rachelle Klein - Hazen, ND
6. Amy Eagleton - Sallisaw, OK
7. Stolei Fredericks - Perkins - Casa Grande, AZ
8. Jakki Hunt - Dupree, SD
9. Chaise Teehee - Muskogee, OK
10. Tatum Ward - Whitehorse, SD
11. Amber Crowley - Poplar, MT
12. Mary Fredericks - New Town, ND
13. Duaneah Wheeler - White Swan, WA
14. Maelee Heart - Parshall, ND
15. Sloan Anderson - White Horse, SD
16. Brittany Bird - Cut Bank, MT
17. Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
18. Faith Holyan - Coyote Canyon, NM
19. Jackie Whitecalfe - Garrison, ND
20. Reba Foote - Parshall, ND
2. Fri, Sept 6 2019 6:00PM
1.
Bailey King - Mandan, ND
2. Hailey Vigen - Mandaree, ND
3. Sadie Dale - Halliday, ND
4. Katie Fisher - Kyle, SD
5. Brandee Brugh - New Town, ND
6. Jessee Vigen - Mandaree, ND
7. KY Longbrake - Dupree, SD
8. Kesse Deal - Dupree, SD
9. Regan Dunn - Fort Yates, ND
10. Sydney Kukla - Killdeer, ND
Bull Riding - 6
2. Fri, Sept 6 2019 6:00PM
1.
Caden Bunch - Tahlequah, OK
2. Casey Fredericks - Lame Deer, MT
3. Tieler Cummings - Henryetta, OK
4. Briar Calico - Oktaka, OK
5. Lane Vocu - Bowdie, SD
6. Myron Johnson - New Town, ND
Calf Roping - 15
1S. Fri, Sept 6 2019 12:00PM
1.
Chops Yazzie - Window Rock, AZ
2. Jesse Chase - Mandaree, ND
3. Terry Fischer - Fort Yates, ND
4. Chance Barnes - Flora Vista, NM
5. Preston Watson - Box Elder, MT
2. Fri, Sept 6 2019 6:00PM
1.
Daylon Danks - Mandaree, ND
2. Corbin Fisher - Ashland, MT
3. Dillon Wickum - Mandan, ND
4. Joedon McKenzie - Mandaree, ND
5. Doug Lawrence - Whitehorse, SD
6. Tj Heinert - Mission, SD
7. Jason Lawrence - Washburn, ND
8. Brent Belkham - Blunt, SD
9. Rilee Fisher - Ashland, MT
10. Eric C. Watson - Box Elder, MT
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 28
1S. Fri, Sept 6 2019 12:00PM
1.
Sloan Anderson - White Horse, SD
2. Brittany Bird - Cut Bank, MT
3. Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
4. Faith Holyan - Coyote Canyon, NM
5. Jewel Bettelyoun - Eagle Butte, SD
6. Sharon Small - Ashland, MT
7. Mercedes Williams - Faith, SD
8. Amy Eagleton - Sallisaw, OK
9. Kristen Ferguson - Eagle Butte, SD
10. Tatum Ward - Whitehorse, SD
11. Kaycee Werdel - Chadron, NE
12. Jessica Whitecalfe - Garrison, ND
13. Megan Danks - Mandaree, ND
14. Jakki Hunt - Dupree, SD
15. Maelee Heart - Parshall, ND
16. Jackie Whitecalfe - Garrison, ND
17. Amber Crowley - Poplar, MT
18. Courtney Small - Pryor, MT
2. Fri, Sept 6 2019 6:00PM
1.
Kristen Lawrence - Mobridge, SD
2. Hailey Vigen - Mandaree, ND
3. Sydney Kukla - Killdeer, ND
4. Kayla Fanning - Mandan, ND
5. Kari Jo Lawrence - Whitehorse, SD
6. Jessee Vigen - Mandaree, ND
7. Heidi Cuny - Buffalo Gap, SD
8. Kesse Deal - Dupree, SD
9. Sadie Dale - Halliday, ND
10. Tomie Peterson - Parade, SD
Mixed Team Roping - 0
Saddle Bronc - 7
2. Fri, Sept 6 2019 6:00PM
1.
Shad Agard - McLaughlin, SD
2. Marty Young Bear - Halliday, ND
3. Denver Spotted Bear - Mandaree, ND
4. Jeremy Lester - McLaughlin, ND
5. Delaney Lester - McLaughlin, SD
6. Tyrus Ashley - Cherry Creek, SD
7. Myron Johnson - New Town, ND
Sr. Breakaway - 19
1S. Fri, Sept 6 2019 12:00PM
1.
Allen Fisher - Ashland, MT
2. Mervin Packineau - Parshall, ND
3. Hubert Heart Sr. - New Town, ND
4. Tom Mount - Newtown, ND
5. Billy Lamere - Box Elder, MT
6. Darryl Crowley - Poplar, MT
7. Bart Ness - Kennebec, SD
8. Tom Knight - Eagle Butte, SD
9. Eric C. Watson - Box Elder, MT
2. Fri, Sept 6 2019 6:00PM
1.
Jake Longbrake - Dupree, SD
2. Blair Matheson - Mandan, ND
3. Lee Tom - Warm Springs, OR
4. Lynn Williams - Faith, SD
5. Don McKenzie - Mandaree, ND
6. Lloyd Vigen - Mandaree, ND
7. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD
8. Frank Whitecalfe - Garrison, ND
9. Clayton Danks - Mandaree, ND
10. Arlyn Lawrence - Mobridge, SD
Steer Wrestling - 9
2. Fri, Sept 6 2019 6:00PM
1.
Justice Johnson - Bismarck, ND
2. Brent Belkham - Blunt, SD
3. Bryton Edmundson - Henrietta, OK
4. Joe Wilson - Martin, SD
5. Tyler John Byrne - Martin, SD
6. JJ Hunt - Ridgeview, SD
7. Tj Heinert - Mission, SD
8. Wacey Real Bird - Garryowen, MT
9. Joe Ross - Millboro, SD
Team Penning - 0
Team Roping - 61
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 3
2. Fri, Sept 6 2019 6:00PM
1.
Maize Two Bears - Cannon Ball, ND
2. Dylan Bradford - Selby, SD
3. Kasen Johnson - Mandaree, ND
Jr. Breakaway - 16
1S. Fri, Sept 6 2019 12:00PM
1.
Talan Cummins - Lodge Grass, MT
2. Hance Indian Three Irons - Crow Agency, MT
3. Clayton C Three Irons - Crow Agency, MT
4. Justin Three Irons - Hardin, MT
5. Tyress Watson - Box Elder, MT
6. Karson Campbell - Lame Deer, MT
2. Fri, Sept 6 2019 6:00PM
1.
Paden Belkham - Blunt, SD
2. Wynn Lawrence - White Horse, SD
3. Bailey Chase - Mandaree, ND
4. Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
5. Maize Two Bears - Cannon Ball, ND
6. Keegan Dee - Mandaree, ND
7. Marla Klein - Hazen, ND
8. Arena Delorme - Mandan, ND
9. Shannoah Danks - Mandaree, ND
10. Kaydin Small - Lodgegrass, MT
Jr. Barrel Racing - 16
1S. Fri, Sept 6 2019 12:00PM
1.
Boe Maggie Calico - Oktaha, OK
2. Dayle Bad Warrior - Dupree, SD
3. Ashley Lawrence - Ashland, MT
4. Nizhoni Davis - New Town, ND
5. Delaney Rose Fisher - Ashland, MT
6. Jo Jo Fischer - Fort Yates, ND
2. Fri, Sept 6 2019 6:00PM
1.
Kyra Teehee - Muskogee, OK
2. Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
3. Taysia Hall - New Town, ND
4. Tae Heathershaw - Martin, SD
5. Kayclynn Young - Dupree, SD
6. Tayla Ward - Whitehorse, SD
7. Shannoah Danks - Mandaree, ND
8. Alex Whipple - Parmalee, SD
9. Stolei Fredericks - Perkins - Casa Grande, AZ
10. Marla Klein - Hazen, ND
SRTR - 21