White Shield, ND - NBIRA
Bareback - 2
2. Sat, Aug 31 2019 5:00 PM
1.
Jhett Knight - Rushville, NE
2. Myron Johnson - New Town, ND
Barrel Racing - 22
1S. Sat, Aug 31 2019 9:00 AM
1.
Rachelle Klein - Hazen, ND
2. Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
3. Brandee Brugh - New Town, ND
4. Sydney Kukla - Killdeer, ND
5. Reba Foote - Parshall, ND
6. Danielle Stubstad - Sidney, MT
7. Tandra Klein Thrall - Hazen, ND
8. Brittany Bird - Cut Bank, MT
9. Mary Fredericks - New Town, ND
10. Faith Holyan - Coyote Canyon, NM
11. Tatum Ward - Whitehorse, SD
12. Megan Lunak - Busby, MT
2. Sat, Aug 31 2019 5:00 PM
1.
Stolei Fredericks - Perkins - Casa Grande, AZ
2. Tessie Lamere - Box Elder, MT
3. Amy Eagleton - Sallisaw, OK
4. Maelee Heart - Parshall, ND
5. Kelci Bends - Cherry Creek, SD
6. Katie Fisher - Kyle, SD
7. Sloan Anderson - White Horse, SD
8. Jakki Hunt - Dupree, SD
9. KY Longbrake - Dupree, SD
10. Sadie Dale - Halliday, ND
Bull Riding - 3
2. Sat, Aug 31 2019 5:00 PM
1.
Casey Fredericks - Lame Deer, MT
2. Lane Vocu - Bowdie, SD
3. Myron Johnson - New Town, ND
Calf Roping - 17
1S. Sat, Aug 31 2019 9:00 AM
1.
Joedon McKenzie - Mandaree, ND
2. Dillon Wickum - Mandan, ND
2. Sat, Aug 31 2019 5:00 PM
1.
Sterling Small - Busby, MT
2. Eric C. Watson - Box Elder, MT
3. Jason Lawrence - Washburn, ND
4. Chops Yazzie - Window Rock, AZ
5. Corbin Fisher - Ashland, MT
6. Britt Givens - Riverton, WY
7. Terry Fischer - Fort Yates, ND
8. Keene Bends - Ashland, MT
9. Tj Heinert - Mission, SD
10. Preston Watson - Box Elder, MT
2SA. Sat, Aug 31 2019 5:00 PM
1.
Doug Lawrence - Whitehorse, SD
2. Chance Barnes - Flora Vista, NM
3. Jesse Chase - Mandaree, ND
4. Brent Belkham - Blunt, SD
5. Daylon Danks - Mandaree, ND
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 24
1S. Sat, Aug 31 2019 9:00 AM
1.
Kayla Fanning - Mandan, ND
2. Brittany Bird - Cut Bank, MT
3. Jessica Whitecalfe - Garrison, ND
4. Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
5. Kristen Ferguson - Eagle Butte, SD
6. Megan Lunak - Busby, MT
7. Sydney Kukla - Killdeer, ND
8. Heidi Cuny - Buffalo Gap, SD
9. Jackie Whitecalfe - Garrison, ND
10. Tatum Ward - Whitehorse, SD
11. Kristen Lawrence - Mobridge, SD
12. Kelsey Pepion - Browning, MT
13. Mercedes Williams - Faith, SD
14. Faith Holyan - Coyote Canyon, NM
2. Sat, Aug 31 2019 5:00 PM
1.
Kaycee Werdel - Chadron, NE
2. Jakki Hunt - Dupree, SD
3. Sadie Dale - Halliday, ND
4. Maelee Heart - Parshall, ND
5. Kelci Bends - Cherry Creek, SD
6. Kari Jo Lawrence - Whitehorse, SD
7. Jewel Bettelyoun - Eagle Butte, SD
8. Sloan Anderson - White Horse, SD
9. Amy Eagleton - Sallisaw, OK
10. Tessie Lamere - Box Elder, MT
Mixed Team Roping - 0
Saddle Bronc - 4
2. Sat, Aug 31 2019 5:00 PM
1.
Marty Young Bear - Halliday, ND
2. Denver Spotted Bear - Mandaree, ND
3. Shad Agard - McLaughlin, SD
4. Myron Johnson - New Town, ND
Sr. Breakaway - 17
1S. Sat, Aug 31 2019 9:00 AM
1.
Lloyd Vigen - Mandaree, ND
2. Clayton Keplin - Belcourt, ND
3. Allen Fisher - Ashland, MT
4. Hubert Heart Sr. - New Town, ND
5. Blair Matheson - Mandan, ND
6. Bruce Parisien - Belcourt, ND
7. Don McKenzie - Mandaree, ND
8. Tom Knight - Eagle Butte, SD
9. Arlyn Lawrence - Mobridge, SD
2. Sat, Aug 31 2019 5:00 PM
1.
Frank Whitecalfe - Garrison, ND
2. Mervin Packineau - Parshall, ND
3. Eric C. Watson - Box Elder, MT
4. Britt Givens - Riverton, WY
5. Jake Longbrake - Dupree, SD
6. Billy Lamere - Box Elder, MT
7. Lynn Williams - Faith, SD
8. Spider Ramone - Hays, MT
Steer Wrestling - 7
2. Sat, Aug 31 2019 5:00 PM
1.
Wacey Real Bird - Garryowen, MT
2. Joe Ross - Millboro, SD
3. Joe Wilson - Martin, SD
4. Tj Heinert - Mission, SD
5. Brent Belkham - Blunt, SD
6. Tyler John Byrne - Martin, SD
7. Shawn Buffalo - Maskwacis, AB
Team Penning - 0
Team Roping - 57
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 3
2. Sat, Aug 31 2019 5:00 PM
1.
Kasen Johnson - Mandaree, ND
2. Dylan Bradford - Selby, SD
3. Maize Two Bears - Cannon Ball, ND
Jr. Breakaway - 14
1S. Sat, Aug 31 2019 9:00 AM
1.
Kadie Bends - Ashland, MT
2. Eskie Heart - Parshall, ND
3. Marla Klein - Hazen, ND
2. Sat, Aug 31 2019 5:00 PM
1.
Hance Indian Three Irons - Crow Agency, MT
2. Clayton C Three Irons - Crow Agency, MT
3. Kaydin Small - Lodgegrass, MT
4. Justin Three Irons - Hardin, MT
5. Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
6. Bailey Chase - Mandaree, ND
7. Tyress Watson - Box Elder, MT
8. Maize Two Bears - Cannon Ball, ND
9. Keegan Dee - Mandaree, ND
10. Talan Cummins - Lodge Grass, MT
11. Paden Belkham - Blunt, SD
Jr. Barrel Racing - 11
1S. Sat, Aug 31 2019 9:00 AM
1.
Marla Klein - Hazen, ND
2. Nizhoni Davis - New Town, ND
3. Dayle Bad Warrior - Dupree, SD
2. Sat, Aug 31 2019 5:00 PM
1.
Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
2. Kayclynn Young - Dupree, SD
3. Kali Young - Dupree, SD
4. Rayna Grimes - Kyle, SD
5. Taysia Hall - New Town, ND
6. Jo Jo Fischer - Fort Yates, ND
7. Alex Whipple - Parmalee, SD
8. Tae Heathershaw - Martin, SD
SRTR - 21