Rosebud, SD
Bareback - 11
1. Fri, Aug 23 2019 7:00PM
1.
Jacoby Johns - Okeechobee, FL
2. Cheyenne Autumn - Covelo, CA
3. Jesse Wager - Gillette, WY
4. Cole Puckett - Kyle, SD
5. Melvin Cummings - Eagle Butte, SD
3. Sat, Aug 24 2019 2:00PM
1.
Kelsey Nordvold - Pierre, SD
2. Corbin Night Pipe - Parmelee, SD
3. Steven Dewolfe - Buffalo Gap, SD
4. Jhett Knight - Rushmore, NE
5. Lyle Dean Tibbitts - Kyle, SD
6. Clancy Clifford - Porcupine, SD
Barrel Racing - 44
1. Fri, Aug 23 2019 7:00PM
1.
Rayna Grimes - Kyle, SD
2. Taci Flinn - Newman Grove, NE
3. Kade Bettelyoun - Pine Ridge, SD
4. Blaezi Calico - Oktaha, OK
5. Ashley Whatley - Hennepin, OK
6. Kassidy Dennison - Tohatchi, NM
7. Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
8. Taylor Christensen - Kyle, SD
9. Katie Fisher - Kyle, SD
10. Shantell Brewer - Dupree, SD
3. Sat, Aug 24 2019 2:00PM
1.
KY Longbrake - Dupree, SD
2. Jakki Hunt - Dupree, SD
3. Sallye Williams - Skiatook, OK
4. Jennifer Turner - Vinita, OK
5. Shannon Porch - Wanblee, SD
6. Stolei Fredericks - Perkins - Casa Grande, AZ
7. Keanna Dedman - Nazlini, AZ
8. Kakes Tibbits - Pine Ridge, SD
9. Cooweesta Williams - Skiatook, OK
10. Leslie Cuny - Porcupine, SD
4S. Sat, Aug 24 2019 4:00PM
1.
Amy Eagleton - Sallisaw, OK
2. Duaneah Wheeler - White Swan, WA
3. Courtney Herrera - White Swan, WA
4. Shannoah Danks - Mandaree, ND
5. Devyn Dennison - Tohatchi, NM
6. Chaise Teehee - Muskogee, OK
7. Kesse Deal - Dupree, SD
8. Mary Mitzel - Sundance, WY
9. Laura O'Leary - Timber Lake, SD
10. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
11. Tatum Ward - Whitehorse, SD
12. Taniah Nez - Ganado, AZ
13. Amber Crowley - Poplar, MT
14. Katelin Conway - Cut Bank, MT
15. Keira Simonson - Loring, MT
16. Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
17. Karlee Meyers - Box Elder, MT
18. Megan Danks - Mandaree, ND
19. Kaycee Werdel - Chadron, NE
20. Sydney Kukla - Killdeer, ND
21. Phannette Gray - Ridgeview, SD
22. Reba Foote - Parshall, ND
23. Sloan Anderson - White Horse, SD
24. Rocksie Marchand - Wilbur, WA
Bull Riding - 19
1. Fri, Aug 23 2019 7:00PM
1.
Chance Thomas - Window Rock, AZ
2. Briar Calico - Oktaka, OK
3. Slick Phelps - Porcupine, SD
4. Tieler Cummings - Henryetta, OK
5. Cain Thomas - Window Rock, AZ
6. Ivan S Yazzie - Tohatchi, NM
7. Olathe Schmidt - White River, SD
8. Skye Joaquin - Sacaton, AZ
9. Caden Bunch - Tahlequah, OK
10. Cleve Spang - Billings, MT
3. Sat, Aug 24 2019 2:00PM
1.
Dugan Black - Lukachukai, AZ
2. Kobe Whitford - Cut Bank, MT
3. Casey Fredericks - Lame Deer, MT
4. Jayde Murphy - Cut Bank, MT
5. Cole Reddy - Pine Ridge, SD
6. Stran Smith - Lantry, SD
7. Ty Toadlena - Gallup, NM
8. Preston Louis - Browning, MT
9. Zechariah Lupe - Whiteriver, AZ
Calf Roping - 33
1. Fri, Aug 23 2019 7:00PM
1.
Wacey Real Bird - Garryowen, MT
2. Ridge Ward - Martin, SD
3. Jr Roach - Claremore, OK
4. Levi Jackson - Eufaula, OK
5. Trayer Schmidt - White River, SD
6. Doug Lawrence - Whitehorse, SD
7. Tj Heinert - Mission, SD
8. James Arviso - Gallup, NM
9. Rilee Fisher - Ashland, MT
2S. Sat, Aug 24 2019 8:00AM
1.
Ty Allen - Martin, SD
2. Roy Begay - Window Rock, AZ
3. Gavaro Harrison - Chinle, AZ
4. Terry Fischer - Fort Yates, ND
5. J.C. Crowley - Poplar, MT
6. Roessel Jackson - Many Farms, AZ
7. TY Pablo - Crownpoint, NM
8. Keene Bends - Ashland, MT
9. Daylon Danks - Mandaree, ND
10. Corbin Fisher - Ashland, MT
11. Nolan Conway - Cut Bank, MT
12. Jesse Chase - Mandaree, ND
13. Sterling Small - Busby, MT
14. JC Lawrence - Ashland, MT
3. Sat, Aug 24 2019 2:00PM
1.
Laron Johnson - Bixby, OK
2. Steve Brickey - Tahlequah, OK
3. Brent Belkham - Blunt, SD
4. Allen Charley - Window Rock, AZ
5. Mark Cuny - Porcupine, SD
6. Aaron Johnson - Morris, OK
7. Michael Bates - Tohatchi, NM
8. Jaxon Clegg - Coweta, OK
9. Jesse Clement - Ridgeview, SD
10. Dean Holyan - Coyote Canyon, NM
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 38
1. Fri, Aug 23 2019 7:00PM
1.
Laska Ward - Martin, SD
2. Shantell Brewer - Dupree, SD
3. Kade Bettelyoun - Pine Ridge, SD
4. Kassidy Dennison - Tohatchi, NM
5. Sierra Fisher - Scenic, SD
6. Shay Campbell - Valier, MT
7. Jacquelyn Peterson - Isabel, SD
8. Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
9. Kari Jo Lawrence - Whitehorse, SD
3. Sat, Aug 24 2019 2:00PM
1.
Mercedes Williams - Faith, SD
2. Jakki Hunt - Dupree, SD
3. Kakes Tibbits - Pine Ridge, SD
4. Rawlinda Ben - Peridot, AZ
5. Fallon Doka - Fountain Hills, AZ
6. Kristen Ferguson - Eagle Butte, SD
7. Serena Dahozy - Window Rock, AZ
8. Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
9. Jareth Hale - Ganado, AZ
10. Josey Johnson - Porcupine, SD
4S. Sat, Aug 24 2019 4:00PM
1.
Jewel Bettelyoun - Eagle Butte, SD
2. Tatum Ward - Whitehorse, SD
3. Heidi Cuny - Buffalo Gap, SD
4. Taniah Nez - Ganado, AZ
5. Amy Eagleton - Sallisaw, OK
6. Tomie Peterson - Parade, SD
7. Devyn Dennison - Tohatchi, NM
8. Katelin Conway - Cut Bank, MT
9. Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
10. Megan Danks - Mandaree, ND
11. Amber Crowley - Poplar, MT
12. Sloan Anderson - White Horse, SD
13. Sydney Kukla - Killdeer, ND
14. Kesse Deal - Dupree, SD
15. Kaycee Werdel - Chadron, NE
16. Shelly Vocu - Ashland, MT
17. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
18. Shawntaya Murphy - Tohatchi, NM
19. Phannette Gray - Ridgeview, SD
Mixed Team Roping - 0
Saddle Bronc - 13
1. Fri, Aug 23 2019 7:00PM
1.
Soshane Kee - Many Farms, AZ
2. Seth Longbrake - Milesville, SD
3. Dawson Jandreau - Kennebec, SD
4. Skye Joaquin - Sacaton, AZ
5. Jay Joaquin - Sacaton, AZ
6. T.O Yazzie - Aneth, UT
7. Cole Elshere - Faith, SD
3. Sat, Aug 24 2019 2:00PM
1.
Doug Fitzgerald - Babb, MT
2. Antonio Yazzie - Aneth, UT
3. Kash Deal - Dupree, SD
4. Cash Wilson - Wall, SD
5. Bryan Moreno - Kayenta, AZ
6. Creighton Curley - Window Rock, AZ
Sr. Breakaway - 22
1. Fri, Aug 23 2019 7:00PM
1.
Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD
2. Dusty Lebeaux - Porcupine, SD
3. Steve Pourier - Kyle, SD
4. Allen Fisher - Ashland, MT
5. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ
6. Norman Bates - Tohatchi, NM
2S. Sat, Aug 24 2019 8:00AM
1.
Robie Inman - Ketchum, OK
2. Gilbert Janis - Pine Ridge, SD
3. Clayton Danks - Mandaree, ND
4. Blair Matheson - Mandan, ND
5. Del Brewer - Hermosa, SD
6. Tom Knight - Eagle Butte, SD
3. Sat, Aug 24 2019 2:00PM
1.
Spider Ramone - Hays, MT
2. Ralph Williams - Skiatook, OK
3. Cort Herrera - Pendleton, OR
4. Luann Werdel - Chadron, NE
5. Marty Jandreau - Kennebec, SD
6. Bart Ness - Kennebec, SD
7. Jake Longbrake - Dupree, SD
8. Ivan Small - Lodge Grass, MT
9. Mark Cuny - Porcupine, SD
10. Allen Cuny - Buffalo Gap, SD
Steer Wrestling - 19
1. Fri, Aug 23 2019 7:00PM
1.
Wacey Real Bird - Garryowen, MT
2. Bryton Edmundson - Henrietta, OK
3. Tj Heinert - Mission, SD
4. Joe Ross - Millboro, SD
5. Collin Johnson - Browning, MT
6. Trayer Schmidt - White River, SD
7. Joe Wilson - Martin, SD
8. JJ Hunt - Ridgeview, SD
9. Tyler John Byrne - Martin, SD
10. Tuck Johnson - Browning, MT
3. Sat, Aug 24 2019 2:00PM
1.
Sheridan Jodie - Church Rock, NM
2. Brent Belkham - Blunt, SD
3. Samson Valentino - Farmington, NM
4. Nolan Conway - Cut Bank, MT
5. Matt Jodie - Churchrock, NM
6. Michael Bates - Tohatchi, NM
7. Rian Conway - Wickenberg, AZ
8. Walker Small - Ashland, MT
9. Kaiden White Bear - Chamberlain, SD
Team Penning - 0
Team Roping - 56
1. Fri, Aug 23 2019 7:00PM
1.
Kelan Gesinger - Eagle Butte, SD & Doug Lawrence - Whitehorse, SD
2. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ & Spider Ramone - Hays, MT
3. Rilee Fisher - Ashland, MT & Daylon Danks - Mandaree, ND
4. Daycen Hunt - Eagle Butte, SD & Colt Peterson - Isabel, SD
5. Tyler John Byrne - Martin, SD & Joe Ross - Millboro, SD
6. JJ Hunt - Ridgeview, SD & Colt Peterson - Isabel, SD
7. Joe Wilson - Martin, SD & Doug Lawrence - Whitehorse, SD
8. Kourt Starr - Dupree, SD & Daycen Hunt - Eagle Butte, SD
9. Collin Johnson - Browning, MT & Tuck Johnson - Browning, MT
10. Kourt Starr - Dupree, SD & Riggin Mortenson - Eagle Butte, SD
2S. Sat, Aug 24 2019 8:00AM
1.
Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ & Nelson Long - Gallup, NM
2. Shawn Bird - Cut Bank, MT & Dylan Johnson - Shepherd, MT
3. Jacoby Heathershaw - Martin, SD & Daylon Danks - Mandaree, ND
4. Rawley Ben - Peridot, AZ & Clay Gunshows - Lodge Grass, MT
5. Corbin Fisher - Ashland, MT & Branden Cole - Harlem, MT
6. Hance Indian Three Irons - Crow Agency, MT & Gunner Plenty - Garryowen, MT
7. Colin Begay - Tampe, AZ & Scooter Garcia - Churchrock, NM
8. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Chops Yazzie - Window Rock, AZ
9. Chris Cole - Harlem, MT & Corbin Fisher - Ashland, MT
10. Robie Inman - Ketchum, OK & Ralph Williams - Skiatook, OK
11. Jake Longbrake - Dupree, SD & Terry Fischer - Fort Yates, ND
12. Wroper Kosel - Mobridge, SD & Clay Gunshows - Lodge Grass, MT
13. Rawley Ben - Peridot, AZ & Brandon Ben - Peridot, AZ
14. Nolan Conway - Cut Bank, MT & Shawn Bird - Cut Bank, MT
15. Jake Longbrake - Dupree, SD & Cort Herrera - Pendleton, OR
16. Jeremy Ferguson - Eagle Butte, SD & Lynn Williams - Faith, SD
17. Bahe Henio - Pinehall, NM & Wyatt Gibson - Thoneau, NM
18. Colin Begay - Tampe, AZ & Nelson Long - Gallup, NM
19. Nolan Conway - Cut Bank, MT & Dylan Johnson - Shepherd, MT
20. Bryan Sells - Chinle, AZ & Shawn Murphy Jr - Tohatchi, NM
21. Dwight Sells - Chinley, AZ & Ty Romo - Whiteriver, AZ
22. Shane Jodie - Mulholland Wells, NM & Scooter Garcia - Churchrock, NM
23. Blaine Jim Redhorse - Chinle, AZ & Myles John - Indian Wells, AZ
24. Bahe Henio - Pinehall, NM & Tyson Charley - Crownpoint, NM
25. Bryan Sells - Chinle, AZ & Myles John - Indian Wells, AZ
26. Terry Fischer - Fort Yates, ND & Jesse Chase - Mandaree, ND
27. Jay Longbrake - Dupree, SD & Dakota Longbrake - Dupree, SD
28. Chris Cole - Harlem, MT & Branden Cole - Harlem, MT
29. Dugan Bad Warrior - Dupree, SD & Robert Smith - Lantry, SD
30. Dwight Sells - Chinley, AZ & Shawn Murphy Jr - Tohatchi, NM
31. Wroper Kosel - Mobridge, SD & Brent Belkham - Blunt, SD
32. Jacoby Heathershaw - Martin, SD & Gunner Plenty - Garryowen, MT
33. Blaine Jim Redhorse - Chinle, AZ & Ty Romo - Whiteriver, AZ
34. Ralph Williams - Skiatook, OK & Casey Stone - Sallisaw, OK
35. Jeremy Ferguson - Eagle Butte, SD & Elliot Gourneau - Ridgeview, SD
36. Mark Cuny - Porcupine, SD & Lynn Williams - Faith, SD
3. Sat, Aug 24 2019 2:00PM
1.
Bart Ness - Kennebec, SD & Spider Ramone - Hays, MT
2. Braydon Boyd - Vander Wagon, NM & Cody Lansing - Cortez, CO
3. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Elliot Gourneau - Ridgeview, SD
4. Kesley Phillips - Chinle, AZ & Wyatt Gibson - Thoneau, NM
5. Trey Begay - Tuba City, AZ & Tyson Charley - Crownpoint, NM
6. Kesley Phillips - Chinle, AZ & Cameron Tsinigine - Gilbert, AZ
7. Jay Longbrake - Dupree, SD & Tate Longbrake - Dupree, SD
8. Trey Begay - Tuba City, AZ & Cody Lansing - Cortez, CO
9. Bart Ness - Kennebec, SD & Chops Yazzie - Window Rock, AZ
10. Kolton Keplin - Grand Forks, ND & Jesse Chase - Mandaree, ND
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 9
1. Fri, Aug 23 2019 7:00PM
1.
Rhone Schmidt - White River, SD
2. Tieler Cummings - Henryetta, OK
3. Tanner Carlow - Rapid City, SD
4. Chance Thomas - Window Rock, AZ
5. Caden Bunch - Tahlequah, OK
3. Sat, Aug 24 2019 2:00PM
1.
Ty Allen - Martin, SD
2. Dylan Bradford - Selby, SD
3. Maize Two Bears - Cannon Ball, ND
4. Kasen Johnson - Mandaree, ND
Jr. Breakaway - 20
1. Fri, Aug 23 2019 7:00PM
1.
Tommie Kay Martin - Hayes, SD
2. Rhone Schmidt - White River, SD
3. Wynn Lawrence - White Horse, SD
4. James Arviso - Gallup, NM
5. Bradi Fisher - Scenic, SD
2S. Sat, Aug 24 2019 8:00AM
1.
Kaydin Small - Lodgegrass, MT
2. Shannoah Danks - Mandaree, ND
3. Gunner Plenty - Garryowen, MT
4. Dalton Porch - Kadoka, SD
5. Kadin Jodie - Churchrock, NM
3. Sat, Aug 24 2019 2:00PM
1.
Lane B Bitsilly - Tsaile, AZ
2. Keegan Dee - Mandaree, ND
3. Logan Vocu - Ashland, MT
4. Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
5. Paden Belkham - Blunt, SD
6. Wawa Ben - Peridot, AZ
7. Trey Nez - Chinle, AZ
8. Kadie Bends - Ashland, MT
9. Bailey Chase - Mandaree, ND
10. Trail Yazzie - Chinle, AZ
Jr. Barrel Racing - 28
1. Fri, Aug 23 2019 7:00PM
1.
Kaylee Lessert - Porcupine, SD
2. Kady Campbell - Rosebud, SD
3. Bobbi Fisher - Scenic, SD
4. Stolei Fredericks - Perkins - Casa Grande, AZ
5. Boe Maggie Calico - Oktaha, OK
6. Taci Flinn - Newman Grove, NE
7. Rayna Grimes - Kyle, SD
8. Tommie Kay Martin - Hayes, SD
9. Paytin Johnson - Kyle, SD
3. Sat, Aug 24 2019 2:00PM
1.
Tae Heathershaw - Martin, SD
2. Dakota Krogman - Valentine, NE
3. Tristin Small - Ashland, MT
4. Jo Jo Fischer - Fort Yates, ND
5. Kimi Decora - Mission, SD
6. Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
7. Alex Whipple - Parmalee, SD
8. Tayla Ward - Whitehorse, SD
9. Kyra Teehee - Muskogee, OK
4S. Sat, Aug 24 2019 4:00PM
1.
Tashina Red Hawk - Mission, SD
2. Kali Young - Dupree, SD
3. Jazmyn Longbrake - Dupree, SD
4. Kayclynn Young - Dupree, SD
5. Peyton Porch - Kadoka, SD
6. Dayle Bad Warrior - Dupree, SD
7. Mackenzie Longbrake - Dupree, SD
8. Shawnee Lawrence - Cherry Creek, SD
9. Shannoah Danks - Mandaree, ND
10. Rocksie Marchand - Wilbur, WA
SRTR - 19
1. Fri, Aug 23 2019 7:00PM
1.
Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ & Spider Ramone - Hays, MT
2. Allen Fisher - Ashland, MT & Frank Lawrence - Whittman, AZ
3. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Steve Pourier - Kyle, SD
4. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ & Norman Bates - Tohatchi, NM
5. Steve Pourier - Kyle, SD & Lynn Williams - Faith, SD
2S. Sat, Aug 24 2019 8:00AM
1.
Tom Knight - Eagle Butte, SD & Robert Smith - Lantry, SD
2. Clayton Danks - Mandaree, ND & Del Brewer - Hermosa, SD
3. Tom Knight - Eagle Butte, SD & Del Brewer - Hermosa, SD
4. Clayton Danks - Mandaree, ND & Robert Smith - Lantry, SD
3. Sat, Aug 24 2019 2:00PM
1.
Bart Ness - Kennebec, SD & Spider Ramone - Hays, MT
2. Robie Inman - Ketchum, OK & Cort Herrera - Pendleton, OR
3. Bart Ness - Kennebec, SD & Marty Jandreau - Kennebec, SD
4. Jake Longbrake - Dupree, SD & Ralph Williams - Skiatook, OK
5. Luann Werdel - Chadron, NE & Allen Cuny - Buffalo Gap, SD
6. Mark Cuny - Porcupine, SD & Lynn Williams - Faith, SD
7. Robie Inman - Ketchum, OK & Ralph Williams - Skiatook, OK
8. Mark Cuny - Porcupine, SD & Marty Jandreau - Kennebec, SD
9. Jake Longbrake - Dupree, SD & Cort Herrera - Pendleton, OR
10. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Frank Lawrence - Whittman, AZ