New Underwood, SD
Bareback - 1
2. Sat, Aug 31 2019 7:00PM
1.
Cooper Filipek - Rapid City, SD
Barrel Racing - 39
1S. Fri, Aug 30 2019 7:00PM
1.
Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
2. Sydney Maher - Timber Lake, SD
3. Wendy Bechen - Rapid City, SD
4. Sidni Jandreau - Kennebec, SD
5. Stephanie Curtis - Fruitdale, SD
6. Carlee Johnston - Elm Springs, SD
7. Wanda Brown - Edgemont, SD
8. Kassidy Caspers - New Underwood, SD
9. Libby Diedrichs - Kennebec, SD
10. Taylor Hanson - Belle Fourche, SD
11. Samantha Jorgenson - Watford City, ND
12. Savana Johnston - Elm Springs, SD
13. Brooke Diedrichs - Kennebec, SD
14. Wacey Brown - Piedmont, SD
15. Kari Cable - New Underwood, SD
16. Kaylee Williams - Faith, SD
17. Erin Williams - Alzada, MT
18. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
19. Kailee Webb - Isabel, SD
20. Christy Willert - Kadoka, SD
21. Jenny Belkham - Blunt, SD
22. Kristi Steffes - Vale, SD
23. Tessa Caspers - New Underwood, SD
24. Jenna Humble - Mud Butte, SD
25. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
26. Katie Lensegrav - Interior, SD
27. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD
28. Anna Jorgenson - Watford City, ND
2. Sat, Aug 31 2019 7:00PM
1.
Wynette Williams - Rapid City, SD
2. Shandra Stromer - Harrold, SD
3. Amy Wilcox - Red Owl, SD
4. Lindsey Horner - Dawson, ND
5. Ember Casperson - Gillette, WY
6. Acelyn Brink - Newell, SD
7. Jill Moody - Pierre, SD
8. Tayle Brink - Newell, SD
9. Rayel Livermont - Sturgis, SD
10. Becky Barry - Belle Fourche, SD
11. Brandee Wardell - Buffalo, SD
Bull Riding - 3
2. Sat, Aug 31 2019 7:00PM
1.
Wacey Ferguson - Hermosa, SD
2. Kane Grant - Whitewood, SD
3. Rowdy Hughson - Provo, SD
Calf Roping - 16
1S. Fri, Aug 30 2019 7:00PM
1.
Matt Nelson - Colman, SD
2. Tanner Fite - Hermosa, SD
3. Carson Johnston - Elm Springs, SD
4. Wyatt Tibbitts - Hot Springs, SD
5. Grey Gilbert - Buffalo, SD
6. Bodie Mattson - Sturgis, SD
7. Marty McPherson - Piedmont, SD
8. Colin Palmer - Bison, SD
9. Chandler Comfort - Belle Fourche, SD
2. Sat, Aug 31 2019 7:00PM
1.
Cole Robinson - Moorcroft, WY
2. Troy Wilcox - Red Owl, SD
3. Grant Turek - Gillette, WY
4. Brett Wilcox - Red Owl, SD
5. Logan Murphy - Alzada, MT
6. Garrett Murphy - Torrington, WY
7. Jason Schaffer - Broadus, MT
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 48
1S. Fri, Aug 30 2019 7:00PM
1.
Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
2. Wacey Brown - Piedmont, SD
3. Amy Johnson - Reva, SD
4. Kassidy Caspers - New Underwood, SD
5. Savana Johnston - Elm Springs, SD
6. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
7. Carlee Johnston - Elm Springs, SD
8. Tessa Caspers - New Underwood, SD
9. Samantha Jorgenson - Watford City, ND
10. Brooke Nelson - Philip, SD
11. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
12. Syerra (cy) Christensen - Kennebec, SD
13. Sawyer Gilbert - Buffalo, SD
14. Opal Harkins - Deadwood, SD
15. Tori Gunn - Oral, SD
16. Courtney Peters - Hot Springs, SD
17. Brenda White - Oelrichs, SD
18. Sierra Lee - Rhame, ND
19. Karlie Robertson - New Underwood, SD
20. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
21. Alaina Stangle - Philip, SD
22. Keanna Ward - Fruitdale, SD
23. Jenny Belkham - Blunt, SD
24. Hanna Hostutler - Midland, SD
25. Peggy Garman - Sundance, WY
26. Savanna Glaus - Chamberlain, SD
27. Alex Christen - Union Center, SD
28. Carole Hollers - Sturgis, SD
29. Shayla Howell - Belle Fourche, SD
30. Kailee Webb - Isabel, SD
31. Anna Jorgenson - Watford City, ND
32. Trynity Wilson - Caputa, SD
33. Kacey Struxness - Oral, SD
34. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
35. Megan Steiger - Rapid City, SD
2. Sat, Aug 31 2019 7:00PM
1.
Whitney Knippling - Whitewood, SD
2. Lacey Hewitt - Whitewood, SD
3. Shayna Deal - Faith, SD
4. Shania Larive - Sturgis, SD
5. Talli Pokorny - Gillette, WY
6. Devin Robinson - Moorcroft, WY
7. Brandi Guttormson-White - Hazen, ND
8. Acelyn Brink - Newell, SD
9. Tayle Brink - Newell, SD
10. Rayel Livermont - Sturgis, SD
11. Jacey Thompson - Yoder, WY
12. Codi Sebastian - Dickinson, ND
13. Sierra Spratt - Phoenix, AZ
Mixed Team Roping - 24
1S. Fri, Aug 30 2019 7:00PM
1.
Tim Nelson - Midland, SD & Brooke Nelson - Philip, SD
2. Shayla Howell - Belle Fourche, SD & Bobby Harris - Highmore, SD
3. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD & Ora Taton - Rapid City, SD
4. Denise Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
5. Calder Johnston - Elm Springs, SD & Savanna Glaus - Chamberlain, SD
6. Keanna Ward - Fruitdale, SD & Keith Hodson - Martin, SD
7. Sawyer Gilbert - Buffalo, SD & Grey Gilbert - Buffalo, SD
8. Savana Johnston - Elm Springs, SD & Carson Johnston - Elm Springs, SD
9. Alex Christen - Union Center, SD & Tee Hale - Union Center, SD
10. Cedar Jandreau - Kennebec, SD & Marty Jandreau - Kennebec, SD
11. Taylor Hanson - Belle Fourche, SD & Chandler Comfort - Belle Fourche, SD
12. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD & Nevada Berquist - Watford City, ND
13. Syerra (cy) Christensen - Kennebec, SD & Carson Musick - Pierre, SD
14. Brooke Howell - Belle Fourche, SD & Guy Howell - Belle Fourche, SD
15. Carlee Johnston - Elm Springs, SD & Matt Nelson - Colman, SD
16. Jana Griemsman - Piedmont, SD & Paul Griemsman - Piedmont, SD
17. Melissa Morris - Pierre, SD & Colton Musick - Pierre, SD
18. Kassidy Caspers - New Underwood, SD & Tanner Fite - Hermosa, SD
19. Kaycee Moody - Buffalo, SD & Rory Brown - Edgemont, SD
20. Kristi Steffes - Vale, SD & Levi Tyan - Wallace, NE
21. Amy Johnson - Reva, SD & Paul Tierney - Oral, SD
22. Hanna Hostutler - Midland, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
23. Brenda White - Oelrichs, SD & Michael Mcpherson - Box Elder, SD
24. Colin Palmer - Bison, SD & Opal Harkins - Deadwood, SD
Saddle Bronc - 6
2. Sat, Aug 31 2019 7:00PM
1.
Kyler Carmichael - Faith, SD
2. Rowdy Thompson - New Underwood, SD
3. Rowdy Hughson - Provo, SD
4. Trampus Thompson - Sturgis, SD
5. John Thelen - Mitchell, SD
6. Jd Anderson - Caputa, SD
Sr. Breakaway - 17
1S. Fri, Aug 30 2019 7:00PM
1.
Ora Taton - Rapid City, SD
2. Gary Zilverberg - Holabird, SD
3. Tim Nelson - Midland, SD
4. Jay Mattson - Sturgis, SD
5. James (jim) Hale - White Owl, SD
6. Steve Klein - Sioux Falls, SD
7. Marty Jandreau - Kennebec, SD
2. Sat, Aug 31 2019 7:00PM
1.
Gerald McInerney - Sundance, WY
2. Mike Kipker - Rapid City, SD
3. Lyle Wilcox - Red Owl, SD
4. Darren Lammers - Chancellor, SD
5. Scott Lammers - Hermosa, SD
6. Kirk Ford - Sturgis, SD
7. John Hoven - McLaughlin, SD
8. Chuck Hamlin - Highmore, SD
9. Darrell Barry - Belle Fourche, SD
10. Mike McInerney - Sundance, WY
Steer Wrestling - 13
1S. Fri, Aug 30 2019 7:00PM
1.
Tee Hale - Union Center, SD
2. Wyatt Tibbitts - Hot Springs, SD
3. Tye Hale - Faith, SD
4. Miles Spickelmier - Buffalo, SD
5. Calder Johnston - Elm Springs, SD
6. Brent Woodward - Dupree, SD
7. Carson Johnston - Elm Springs, SD
8. Colbey Steeke - Rhame, ND
9. Bryce Dibbern - Interior, SD
10. Logan Lemmel - Whitewood, SD
2. Sat, Aug 31 2019 7:00PM
1.
Brett Wilcox - Red Owl, SD
2. Owen Perry - Rapid City, SD
3. Jason Hapney - Harrold, SD
Team Penning - 0
Team Roping - 20
1S. Fri, Aug 30 2019 7:00PM
1.
Tegan Fite - Hermosa, SD & Tanner Fite - Hermosa, SD
2. Tyrell Moody - Buffalo, SD & Rory Brown - Edgemont, SD
3. Guy Howell - Belle Fourche, SD & Bobby Harris - Highmore, SD
4. Braden Pirrung - Hartford, SD & Payton Pirrung - Hartford, SD
5. Dalton Magilke - Solen, ND & Keith Hodson - Martin, SD
6. Jay Mattson - Sturgis, SD & Bodie Mattson - Sturgis, SD
7. Jason Thorstenson - Rapid City, SD & Jade Nelson - Midland, SD
8. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
9. Paul Tierney - Oral, SD & Ora Taton - Rapid City, SD
10. Clay Edgar - Oral, SD & Michael Mcpherson - Box Elder, SD
11. Tye Hale - Faith, SD & Tee Hale - Union Center, SD
12. Trevor Olson - Mud Butte, SD & Levi Tyan - Wallace, NE
13. Marty McPherson - Piedmont, SD & Terry Mcpherson - Piedmont, SD
14. Tucker McDaniel - Midland, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
15. Tim Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
2. Sat, Aug 31 2019 7:00PM
1.
Jason Schaffer - Broadus, MT & Cole Robinson - Moorcroft, WY
2. Troy Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
3. Jade Schmidt - Box Elder, SD & Paul Griemsman - Piedmont, SD
4. Nate Horner - Dawson, ND & Jesse Dale - Timber Lake, SD
5. Ryan Fleischman - Witten, SD & Mike Kipker - Rapid City, SD
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0