Oelrichs, SD 9/14
Bareback - 1
2. Sat, Sept 14 2019 1:00PM
1.
Jake Carmody - Mobridge, SD
Barrel Racing - 23
2. Sat, Sept 14 2019 1:00PM
1.
Brooke Diedrichs - Kennebec, SD
2. Rhiannon Allen - Olerichs, SD
3. Jenna Humble - Mud Butte, SD
4. Lainee Sampson - Interior, SD
5. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD
6. Stacia Lange - Olgala, SD
7. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
8. Kristi Steffes - Vale, SD
9. Sydney Maher - Timber Lake, SD
10. Libby Deidrichs - Kennebec, SD
11. Areana Pourier - Oglala, SD
3S. Sat, Sept 14 2019 3:00PM
1.
Kailee Webb - Isabel, SD
2. Becky Barry - Belle Fourche, SD
3. Jodi Nelson - Hartford, SD
4. Wendy Bechen - Rapid City, SD
5. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
6. Wendy Suhn - Hermosa, SD
7. Brenda Deters - Colton, SD
8. Amy Wilcox - Red Owl, SD
9. Shaw Nelson - Hartford, SD
10. Chloe Herren - Crooks, SD
11. Taylor Engesser - Spearfish, SD
12. Heather Bosse - Cogswell, ND
Bull Riding - 7
2. Sat, Sept 14 2019 1:00PM
1.
Tyler Adams - Gillette, WY
2. Tristan Madsen - Dickinson, ND
3. Tate Arbach - Selby, SD
4. Rhett Harper - Oral, SD
5. Collin Hunt - Interior, SD
6. Angelo Gibson - Rhame, ND
7. JW Fredrick - Hoven, SD
Calf Roping - 13
2. Sat, Sept 14 2019 1:00PM
1.
Jason Schaffer - Broadus, MT
2. Cole Robinson - Moorcroft, WY
3. Lane McGill - Powderville, MT
4. Bodie Mattson - Sturgis, SD
5. Jess Woodward - Dupree, SD
6. Paul Tierney - Oral, SD
7. Trey Young - Dupree, SD
3S. Sat, Sept 14 2019 3:00PM
1.
Troy Wilcox - Red Owl, SD
2. Logan Murphy - Alzada, MT
3. Myles Kenzy - Iona, SD
4. Garrett Murphy - Torrington, WY
5. Brett Wilcox - Red Owl, SD
6. Wyatt Tibbitts - Hot Springs, SD
Goat Tying - 8
2. Sat, Sept 14 2019 1:00PM
1.
Natalie Leisinger - Highmore, SD
2. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
3. Rhiannon Allen - Olerichs, SD
4. Kaycee Monnens - Hulett, WY
5. Sawyer Gilbert - Buffalo, SD
3S. Sat, Sept 14 2019 3:00PM
1.
Shania Macomber - Whitman, NE
2. Tawny Barry - Carter, SD
3. Chloe Herren - Crooks, SD
Ladies Breakaway - 32
2. Sat, Sept 14 2019 1:00PM
1.
Rhiannon Allen - Olerichs, SD
2. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
3. Jenny Belkham - Blunt, SD
4. Sawyer Gilbert - Buffalo, SD
5. Devin Nicholls - Moorcroft, WY
6. Kylene Baker - Buffalo Gap, SD
7. Taryn Sippel - Pierpont, SD
8. Toree Edgar - Oral, SD
9. Kaycee Monnens - Hulett, WY
10. Kenadi Rising - Rapid City, SD
11. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
12. Brenda White - Oelrichs, SD
13. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD
14. Sierra Hilgenkamp - Wall, SD
15. Natalie Leisinger - Highmore, SD
16. Blaise Lange - Harrison, NE
3S. Sat, Sept 14 2019 3:00PM
1.
Charmane Macomber - Whitman, NE
2. Shania Macomber - Whitman, NE
3. Kailee Webb - Isabel, SD
4. Tawny Barry - Carter, SD
5. Carole Hollers - Sturgis, SD
6. Brooke Nelson - Philip, SD
7. Alex Christen - Union Center, SD
8. Chloe Herren - Crooks, SD
9. Peggy Garman - Sundance, WY
10. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
11. Jennifer Gale - Humboldt, SD
12. Paula Cooper - Steamboat Springs, CO
13. Lacey Hewitt - Whitewood, SD
14. Shayla Howell - Belle Fourche, SD
15. Megan Steiger - Rapid City, SD
16. Taylor Engesser - Spearfish, SD
Mixed Team Roping - 17
2. Sat, Sept 14 2019 1:00PM
1.
Devin Nicholls - Moorcroft, WY & Cole Robinson - Moorcroft, WY
2. Brenda White - Oelrichs, SD & Paul Tierney - Oral, SD
3. Sawyer Gilbert - Buffalo, SD & Grey Gilbert - Buffalo, SD
4. Trina Arneson - Enning, SD & Melvin Arneson - Enning, SD
5. Taryn Sippel - Pierpont, SD & Scott White - Oelrichs, SD
6. Tanielle Arneson - Enning, SD & Bodie Mattson - Sturgis, SD
7. Kristi Steffes - Vale, SD & Levi Tyan - Wallace, NE
8. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD & Ora Taton - Rapid City, SD
3S. Sat, Sept 14 2019 3:00PM
1.
Mac Hinton - Oglala, SD & Mato Hinton - Oglala, SD
2. Denise Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
3. Alex Christen - Union Center, SD & Tee Hale - Union Center, SD
4. Chloe Herren - Crooks, SD & Darren Lammers - Chancellor, SD
5. Paula Cooper - Steamboat Springs, CO & Carson Johnson - Casper, WY
6. Brooke Howell - Belle Fourche, SD & Guy Howell - Belle Fourche, SD
7. Shayla Howell - Belle Fourche, SD & Bobby Harris - Higmore, SD
8. Taylor Engesser - Spearfish, SD & Neal Engesser - Spearfish, SD
9. Tim Nelson - Midland, SD & Brooke Nelson - Philip, SD
Saddle Bronc - 1
2. Sat, Sept 14 2019 1:00PM
1.
Zane Howe - Rapid City, SD
Sr. Breakaway - 17
2. Sat, Sept 14 2019 1:00PM
1.
Bogie Webb - Volin, SD
2. Jay Mattson - Sturgis, SD
3. Gary Zilverberg - Holabird, SD
4. John Hoven - McLaughlin, SD
5. Kirk Ford - Sturgis, SD
6. Ora Taton - Rapid City, SD
7. Steve Klein - Sioux Falls, SD
3S. Sat, Sept 14 2019 3:00PM
1.
Darrell Barry - Belle Fourche, SD
2. Shawn Carey - Highmore, SD
3. James (jim) Hale - White Owl, SD
4. Lyle Wilcox - Red Owl, SD
5. Chuck Nelson - Hartford, SD
6. Chuck Hamlin - Highmore, SD
7. Tim Nelson - Midland, SD
8. Scott Lammers - Hermosa, SD
9. Mark Schumacher - Wolsey, SD
10. Darren Lammers - Chancellor, SD
Steer Wrestling - 10
2. Sat, Sept 14 2019 1:00PM
1.
Seth Shorb - Hermosa, SD
2. Denton Good - Long Valley, SD
3. Logan Lemmel - Whitewood, SD
4. Joe Wilson - Martin, SD
5. Jason Hapney - Harrold, SD
3S. Sat, Sept 14 2019 3:00PM
1.
Clint Nelson - Philip, SD
2. Brett Wilcox - Red Owl, SD
3. Wyatt Tibbitts - Hot Springs, SD
4. Tye Hale - Faith, SD
5. Tee Hale - Union Center, SD
Team Penning - 9
1TP. Sat, Sept 14 2019 12:00PM
1.
Mike Austin - Centerville, SD & Harold Fischer - Vermillion, SD & Larry Fossum -
2. Kerry Horn - Tripp, SD & David Horn - Piedmont, SD & Lisa Horn -
3. Tom Varilek - Geddes, SD & Tom Jones - Viborg, SD & Steve Klein -
4. Rodney Hammerstrom - Davis, SD & Daryl Hammerstrom - Davis, SD & Barbara Hammerstrom -
5. Terry Trower - Dell Rapids, SD & Bogie Webb - Volin, SD & Robert Devitt -
6. Clinton Olinger - Plankinton, SD & Gary Garbe - Alpena, SD & Mick Varilek -
7. James Kuiper - Canton, SD & Wally Bakke - Irene, SD & Doni Zeller -
8. Randall Olson - Harrisburg, SD & Travis Olson - Harrisburg, SD & Bryan Runge -
9. Lindsay Borgmann - Mt. Vernon, SD & Collin Borgmann - White Lake, SD & Paul Borgmann -
Team Roping - 23
2. Sat, Sept 14 2019 1:00PM
1.
Clay Edgar - Oral, SD & Michael Mcpherson - Box Elder, SD
2. Gabe Klines - Olerichs, SD & Trevor Hartshorn - Hermosa, SD
3. Jason Schaffer - Broadus, MT & Cole Robinson - Moorcroft, WY
4. Brad Nelson - Hartford, SD & Steve Klein - Sioux Falls, SD
5. Wade Monnens - Hulett, WY & Bryan Lemmon - Torrington, WY
6. Isaac Tilstra - Valley Springs, SD & Payton Pirrung - Hartford, SD
7. Jay Mattson - Sturgis, SD & Bodie Mattson - Sturgis, SD
8. Terry McPherson - Peidmont, SD & Paul Tierney - Oral, SD
9. Bryan Lange - Harrison, NE & Dee Zimmerman - Harrison, NE
10. Marty McPherson - Piedmont, SD & Melvin Arneson - Enning, SD
11. Turner Harris - Killdeer, ND & Levi Tyan - Wallace, NE
3S. Sat, Sept 14 2019 3:00PM
1.
Tony Farella - Spearfish, SD & Neal Engesser - Spearfish, SD
2. Mac Hinton - Oglala, SD & Mato Hinton - Oglala, SD
3. Clint Nelson - Philip, SD & Brooke Nelson - Philip, SD
4. Kellan Johnson - Casper, WY & Carson Johnson - Casper, WY
5. Tim Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
6. Tye Hale - Faith, SD & Tee Hale - Union Center, SD
7. Trevor Olson - Mud Butte, SD & Sam Huffman - Belle Fourche, SD
8. Guy Howell - Belle Fourche, SD & Bobby Harris - Higmore, SD
9. Nate Horner - Dawson, ND & Casey Kalenze - Bowman, ND
10. Scott White - Oelrichs, SD & Ora Taton - Rapid City, SD
11. Troy Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
12. Myles Kenzy - Iona, SD & Darren Lammers - Chancellor, SD
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0