Siksika, AB
Bareback - 2
3. Sun, Aug 11 2019 1:00PM
1.
Curly Twigg - Lethbridge, AB
2. Justin Randle - Fort Vermilion, AB
Barrel Racing - 44
1. Sat, Aug 10 2019 1:00PM
1.
Janae Devine - Cardston, AB
2. PJ Fox - Cardston, AB
3. Jayden Standing Alone - Standoff, AB
4. Priscilla Cardinal - Cardston, AB
5. Buffy Littlelight - Bragg Creek, AB
6. Fallyn Creighton - Cardston, AB
7. Jackie Oka - Cardston, AB
8. Yvette Vega - Charlo, MT
9. Kelsey Gillin - Ronan, MT
10. Sheryl Manychief - Calgary, AB
2S. Sun, Aug 11 2019 9:00AM
1.
Misty Tatsey - Box Elder, MT
2. Coral Crowchild - Calgary, AB
3. Dawn Potts - Brocket, AB
4. Lita Crawler - Morley, AB
5. Camille Whitney - Cochrane, AB
6. Stolei Fredericks - Perkins - Casa Grande, AZ
7. Lacy Runner - Calgary, AB
8. Chase Creighton - Standoff, AB
9. Cheyenne Black Water - Cardston, AB
10. Paige Shade - Cardston, AB
11. Tracey Duck Chief - Siksika, AB
12. Brandi Onespot - Calgary, AB
13. Sonya Dodging Horse - Calgary, AB
14. Charmayne Pickens - Standoff, AB
15. Kenzi Fox - Hays, MT
16. Olivia Many Wounds - Calgary, AB
17. Julie Lenoir - Cut Bank, MT
18. Shelby Wickson - Sundre, AB
19. Carly Day Chief - Standoff, AB
20. Talyssa Horn - Harlem, MT
21. Logan Red Crow - Siksika, AB
22. Tess Potts - Vernon, BC
23. Cammie Fox - Cardston, AB
24. Cayda Dodging Horse - Calgary, AB
3. Sun, Aug 11 2019 1:00PM
1.
Jaycine Crawler - Morley, AB
2. Karlee Meyers - Box Elder, MT
3. Kaley Conway - Wickenberg, AZ
4. Anessa Big Snake - Siksika, AB
5. Cee Littlelight - Calgary, AB
6. Kayla Ward - Maskwacis, AB
7. Sharlee Scout - Cardston, AB
8. Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
9. Nevada Crane - Maskwacis, AB
10. Brittany Bird - Cut Bank, MT
Bull Riding - 10
1. Sat, Aug 10 2019 1:00PM
1.
Lucky David - Brocket, AB
2. Taylor Wells - Standoff, AB
3. McArthur David - Brocket, AB
4. Hank Bruised Head - Standoff, AB
5. Treyvon Pipestem - Ponoka, AB
3. Sun, Aug 11 2019 1:00PM
1.
Travis Maguire - Siksika, AB
2. Coy Doore - Siksika, AB
3. Tryce Chief Moon - Cardston, AB
4. Riel Bruised Head - Calgary, AB
5. Skyler Bear Chief - Siksika, AB
Calf Roping - 29
1. Sat, Aug 10 2019 1:00PM
1.
Preston Watson - Box Elder, MT
2. Leon Littlelight - Bragg Creek, AB
3. Jake Fox - Cardston, AB
4. Slim Creighton - Standoff, AB
5. Kash Weasel Fat - Cardston, AB
6. Rick Fox - Cardston, AB
7. Ty Levi Black Water - Standoff, AB
8. Lane Little Bear - Standoff, AB
9. Kale Day Chief - Cardston, AB
10. Wright Bruised Head - Calgary, AB
2S. Sun, Aug 11 2019 9:00AM
1.
Nolan Conway - Cut Bank, MT
2. Tristin Dixon - Morley, AB
3. Mike White Quills - Cardston, AB
4. Keenan Crane - Cardston, AB
5. Dory Shade - Black Diamond, AB
6. Dax Eagle Bear - Standoff, AB
7. Bailee Benjamin - Cardston, AB
8. BO Wells - Cardston, AB
9. Jake James Day Chief - Standoff, AB
3. Sun, Aug 11 2019 1:00PM
1.
Robert Bruised Head - Standoff, AB
2. John Pickens - Babb, MT
3. Allan Bruised Head - Calgary, AB
4. JC Guardipee - Cut Bank, MT
5. Sterling Small - Busby, MT
6. Frank Scout - Cardston, AB
7. Lyndon Many Guns - Siksika, AB
8. Joe Yellow Old Woman - Cardston, AB
9. Keene Bends - Ashland, MT
10. Roessel Jackson - Many Farms, AZ
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 31
1. Sat, Aug 10 2019 1:00PM
1.
Bailey Bruised Head - Standoff, AB
2. Callie Dixon - Morley, AB
3. Kiley Shade - Cardston, AB
4. PJ Fox - Cardston, AB
5. Henny Bruised Head - Standoff, AB
6. Kristie Ward - Maskwacis, AB
7. Shay Campbell - Valier, MT
8. Sherris McArthur - Maskwacis, AB
2S. Sun, Aug 11 2019 9:00AM
1.
Dawn Potts - Brocket, AB
2. Charmayne Pickens - Standoff, AB
3. Chase Creighton - Standoff, AB
4. Colleen Crawler - Morley, AB
5. Olivia Many Wounds - Calgary, AB
6. Cammie Fox - Cardston, AB
7. Brandi Onespot - Calgary, AB
8. Carly Day Chief - Standoff, AB
9. Raven Shade - Cardston, AB
10. Kelsey Pepion - Browning, MT
11. Logan Red Crow - Siksika, AB
12. Katelin Conway - Cut Bank, MT
13. Roxanne Not Afraid - Lodge Grass, MT
3. Sun, Aug 11 2019 1:00PM
1.
Aimee Rose Dixon - Morley, AB
2. Jayzlynn Heavy Runner - Cardston, AB
3. Brittany Bird - Cut Bank, MT
4. Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
5. Sara Little Bear - Standoff, AB
6. Cee Littlelight - Calgary, AB
7. Shannon Soop - Cardston, AB
8. Tammy Dodging Horse - Calgary, AB
9. Kelci Bends - Cherry Creek, SD
10. Rayne Bruised Head - Standoff, AB
Mixed Team Roping - 0
Saddle Bronc - 9
1. Sat, Aug 10 2019 1:00PM
1.
Montana Barlow - Rock Point, AZ
2. Leegene Barlow - Rock Point, AZ
3. Will Bruised Head - Standoff, AB
4. Jace Young Pine - Cardston, AB
5. Chayse Scout - Fort Macleod, AB
3. Sun, Aug 11 2019 1:00PM
1.
Doug Fitzgerald - Babb, MT
2. Cletus Jr Big Throat - Magrath, AB
3. Lionel Shade - Cardston, AB
4. Byron Bruised Head - Standoff, AB
Sr. Breakaway - 29
1. Sat, Aug 10 2019 1:00PM
1.
Merle Yellow Bird - Maskwacis, AB
2. Keith Johnson - Maskwacis, AB
3. Dwayne Big Old Man - Gleichen, AB
4. Gordon McDougall - Brocket, AB
5. Snyder Fox - Cardston, AB
6. Jeff Fox - Cardston, AB
7. Pat Fox - Cardston, AB
8. Murray Yellow Horn - Brocket, AB
9. Carver Salter - Morley, AB
10. Gil Blackwater - Fort Macleod, AB
2S. Sun, Aug 11 2019 9:00AM
1.
Keith Tatsey - Heart Butte, MT
2. Darrell Crow Child - Calgary, AB
3. Mike Day Chief - Standoff, AB
4. Darcy Dixon - Morley, AB
5. Ken Augare - Browning, MT
6. Troy Crawler - Morley, AB
7. Ray Augare - Browning, MT
8. Frid England - Cut Bank, MT
9. Terry Tatsey - Browning, MT
3. Sun, Aug 11 2019 1:00PM
1.
Allan Bruised Head - Calgary, AB
2. Rudy McLean - Morley, AB
3. Gus Vaile - Babb, MT
4. Evans Day Chief - Standoff, AB
5. Robert Wells - Cardston, AB
6. Marvin Big Stony - Morley, AB
7. Art Wildman - Morley, AB
8. Robert Bruised Head - Standoff, AB
9. Lawrence Crawler - Morley, AB
10. Kelvin Fox - Cardston, AB
Steer Wrestling - 25
1. Sat, Aug 10 2019 1:00PM
1.
Virgil Jacobs - Calgary, AB
2. Kyle Jacobs - Calgary, AB
3. Jr Weasel Fat - Cardston, AB
4. Dakota Giesbrecht - Standoff, AB
5. Lane Little Bear - Standoff, AB
6. Wright Bruised Head - Calgary, AB
7. Jon Wells - Lethbridge, AB
8. Wynn Bruised Head - Standoff, AB
9. Mason Dodging Horse - Calgary, AB
2S. Sun, Aug 11 2019 9:00AM
1.
Keenan Crane - Cardston, AB
2. Otys Little Mustache - Brocket, AB
3. Denny Many Wounds - Calgary, AB
4. Kyle Running Rabbit - Cluny, AB
5. Tristin Dixon - Morley, AB
6. Nolan Conway - Cut Bank, MT
3. Sun, Aug 11 2019 1:00PM
1.
Walker Small - Ashland, MT
2. Jan Onespot - Calgary, AB
3. Armond Duck Chief - Siksika, AB
4. Rian Conway - Wickenberg, AZ
5. Bart Holloway - Siksika, AB
6. TY Day Chief - Standoff, AB
7. Jim Stevens - Strathmore, AB
8. Kash Shade - Lethbridge, AB
9. Jay Many Grey Horses - Standoff, AB
10. Shane Day Chief - Standoff, AB
Team Penning - 0
Team Roping - 65
1. Sat, Aug 10 2019 1:00PM
1.
Kale Day Chief - Cardston, AB & Kelvin Fox - Cardston, AB
2. Quaid Wolfe - Maskwacis, AB & David Bearspaw - Morley, AB
3. Quaid Wolfe - Maskwacis, AB & Lane Wolfe - Maskwacis, AB
4. Bowen Gottfriedson - Calgary, AB & Bob Gottfriedson - Calgary, AB
5. Wright Bruised Head - Calgary, AB & Mason Dodging Horse - Calgary, AB
6. Bowen Gottfriedson - Calgary, AB & Riley Dodging Horse - Calgary, AB
7. Riley Dodging Horse - Calgary, AB & Bob Gottfriedson - Calgary, AB
8. Lane Little Bear - Standoff, AB & Shane Little Bear - Standoff, AB
9. Merle Yellow Bird - Maskwacis, AB & Marvin Yellow Bird - Maskwacis, AB
2S. Sun, Aug 11 2019 9:00AM
1.
Boyd Wesley - Morley, AB & Tye Yellow Bird - Maskwacis, AB
2. Boyd Wesley - Morley, AB & Bailey Bearspaw - Morley, AB
3. Jaylen McLean - Morley, AB & Jesse Starlight - Calgary, AB
4. Dax Eagle Bear - Standoff, AB & Marty Wildman - Morley, AB
5. Peter Tatsey - Heart Butte, MT & Terry Tatsey - Browning, MT
6. Cody Healy - Calgary, AB & Marvin Yellow Bird - Maskwacis, AB
7. Keenan Crane - Cardston, AB & Bailee Benjamin - Cardston, AB
8. Kale Day Chief - Cardston, AB & Shane Day Chief - Standoff, AB
9. TY Vaile - Babb, MT & Zane Not Afraid - Lodge Grass, MT
10. Scott Tallow - Fort Macleod, AB & Otys Little Mustache - Brocket, AB
11. Darcy Dixon - Morley, AB & Garrett Benjamin - Morley, AB
12. Darcy Dixon - Morley, AB & Tristin Dixon - Morley, AB
13. Frid England - Cut Bank, MT & Ray Augare - Browning, MT
14. J.R. Kaquitts - Morley, AB & Colten Lefthand - Eden Valley, AB
15. Shane Many Wounds - Calgary, AB & Trevor Many Wounds - Calgary, AB
16. Frid England - Cut Bank, MT & Polite Pepion - Browning, MT
17. Troy Crawler - Morley, AB & Marty Wildman - Morley, AB
18. Lonny Labelle - Morley, AB & Nap Black Rabbit - Calgary, AB
19. Hoss Pepion - Browning, MT & Ray Augare - Browning, MT
20. Trevor Many Wounds - Calgary, AB & Denny Many Wounds - Calgary, AB
21. Dory Shade - Black Diamond, AB & Jake James Day Chief - Standoff, AB
22. TY Vaile - Babb, MT & Jake Crawler - Morley, AB
23. Billy Potts - Brocket, AB & Jay Louis - Vernon, BC
24. Jeremy Not Afraid - Lodge Grass, MT & Zane Not Afraid - Lodge Grass, MT
25. Nolan Conway - Cut Bank, MT & Jim Cole - Harlem, MT
26. Jace Loring - Cut Bank, MT & Bailee Benjamin - Cardston, AB
27. Jaylen McLean - Morley, AB & Lonny Labelle - Morley, AB
28. Hoss Pepion - Browning, MT & Polite Pepion - Browning, MT
29. Shawn Bird - Cut Bank, MT & Jim Cole - Harlem, MT
30. Troy Crawler - Morley, AB & Jay Crawler - Morley, AB
31. J.R. Kaquitts - Morley, AB & Lane Wolfe - Maskwacis, AB
32. Cody Healy - Calgary, AB & Kevin Starlight - Calgary, AB
33. Jay Louis - Vernon, BC & Garrett Benjamin - Morley, AB
34. Billy Potts - Brocket, AB & Colten Lefthand - Eden Valley, AB
35. David Shade - Cardston, AB & Dax Eagle Bear - Standoff, AB
36. Nolan Conway - Cut Bank, MT & Shawn Bird - Cut Bank, MT
37. Mike White Quills - Cardston, AB & Trevor Medicine Shield - Cardston, AB
38. Jesse Starlight - Calgary, AB & Kevin Starlight - Calgary, AB
39. Bryan Labelle - Morley, AB & Bailey Bearspaw - Morley, AB
40. Shane Many Wounds - Calgary, AB & Nap Black Rabbit - Calgary, AB
41. Scott Tallow - Fort Macleod, AB & Butch Little Mustache - Brockett, AB
42. Peter Tatsey - Heart Butte, MT & Keith Tatsey - Heart Butte, MT
43. Tristin Dixon - Morley, AB & Jackson Louis - Vernon, BC
44. Bryan Labelle - Morley, AB & Levi Bearspaw - Morley, AB
45. Levi Bearspaw - Morley, AB & Jc Guardipee - Cut Bank, MT
46. Jace Loring - Cut Bank, MT & Jackson Louis - Vernon, BC
3. Sun, Aug 11 2019 1:00PM
1.
Aaron Henry - Box Elder, MT & Terry Tatsey - Browning, MT
2. Allan Bruised Head - Calgary, AB & Tammy Dodging Horse - Calgary, AB
3. Dustin Bearspaw - Morley, AB & David Bearspaw - Morley, AB
4. Aaron Henry - Box Elder, MT & Keith Tatsey - Heart Butte, MT
5. Keene Bends - Ashland, MT & Sterling Small - Busby, MT
6. Jay Crawler - Morley, AB & Jake Crawler - Morley, AB
7. JC Guardipee - Cut Bank, MT & Branden Cole - Harlem, MT
8. Evans Day Chief - Standoff, AB & Wright Bruised Head - Calgary, AB
9. Evans Day Chief - Standoff, AB & Shane Day Chief - Standoff, AB
10. Dustin Bearspaw - Morley, AB & Tye Yellow Bird - Maskwacis, AB
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 4
1. Sat, Aug 10 2019 1:00PM
1.
Shooter Good Striker - Cardston, AB
2. Aidan Scout - Fort Macloud, AB
3. Sun, Aug 11 2019 1:00PM
1.
Tahj Wells - Browning, MT
2. Seth Saulteaux - Maskwacis, AB
Jr. Breakaway - 12
1. Sat, Aug 10 2019 1:00PM
1.
Westin Bruised Head - Calgary, AB
2. Kale Day Chief - Cardston, AB
3. Jake James Day Chief - Standoff, AB
4. Kash Weasel Fat - Cardston, AB
5. Jayton Ky Day Chief - Standoff, AB
6. Memphis Dodging Horse - Calgary, AB
3. Sun, Aug 11 2019 1:00PM
1.
Kaylyn Day Chief - Standoff, AB
2. Kadie Bends - Ashland, MT
3. Adam Soop - Cardston, AB
4. Elizah Bearspaw - Morley, AB
5. TY Vaile - Babb, MT
6. Rodie Owen Pickens - Standoff, AB
Jr. Barrel Racing - 25
1. Sat, Aug 10 2019 1:00PM
1.
J.C. Black Water - Standoff, AB
2. Brynlee Benjamin - Morley, AB
3. Jada Starlight - Calgary, AB
4. Memphis Dodging Horse - Calgary, AB
5. Elaina Simon - Calgary, AB
6. Makeisha Day Chief - Cardston, AB
7. Gabrielle Morning Bull - Calgary, AB
8. Janae Devine - Cardston, AB
9. Kelsey Gillin - Ronan, MT
2S. Sun, Aug 11 2019 9:00AM
1.
Nevaeh Little Bear - Morley, AB
2. Haylie Many Wounds - Calgary, AB
3. Kenzi Fox - Hays, MT
4. Zunika Dixon - Morley, AB
5. Cayda Dodging Horse - Calgary, AB
6. Leela Pepion - Browning, MT
3. Sun, Aug 11 2019 1:00PM
1.
Aarianna Henry - Badger Creek, MT
2. Lexie Crawler - Morley, AB
3. Cassie Deroche - Browning, MT
4. Kaylyn Day Chief - Standoff, AB
5. Kaley Conway - Wickenberg, AZ
6. Jozee Wells - Cardston, AB
7. Kianda Tatsey - Heart Butte, MT
8. Stolei Fredericks - Perkins - Casa Grande, AZ
9. Jada Wells - Cardston, AB
10. Tyressa Labelle - Morley, AB
SRTR - 29
1. Sat, Aug 10 2019 1:00PM
1.
Jeff Fox - Cardston, AB & Marvin Yellow Bird - Maskwacis, AB
2. Jim Potts - Brocket, AB & Gil Blackwater - Fort Macleod, AB
3. Merle Yellow Bird - Maskwacis, AB & Keith Johnson - Maskwacis, AB
4. Wright Bruised Head - Calgary, AB & Keith Johnson - Maskwacis, AB
5. Murray Yellow Horn - Brocket, AB & Gordon Mcdougall - Brocket, AB
6. Pat Fox - Cardston, AB & Snyder Fox - Cardston, AB
7. Carver Salter - Morley, AB & Van Poucette - Cochrane, AB
2S. Sun, Aug 11 2019 9:00AM
1.
Troy Crawler - Morley, AB & Gus Vaile - Babb, MT
2. Hoss Pepion - Browning, MT & Keith Tatsey - Heart Butte, MT
3. Ken Augare - Browning, MT & Ray Augare - Browning, MT
4. Hoss Pepion - Browning, MT & Ray Augare - Browning, MT
5. David Shade - Cardston, AB & Kelvin Fox - Cardston, AB
6. Troy Crawler - Morley, AB & Terry Tatsey - Browning, MT
7. Jesse Starlight - Calgary, AB & Jeff Fox - Cardston, AB
8. Darcy Dixon - Morley, AB & Marcel Saulteaux - Maskwacis, AB
9. Jesse Starlight - Calgary, AB & Gil Blackwater - Fort Macleod, AB
10. Frid England - Cut Bank, MT & Terry Tatsey - Browning, MT
11. Ken Augare - Browning, MT & Ted Hoyt - Cut Bank, MT
12. Darcy Dixon - Morley, AB & John Pickens - Babb, MT
3. Sun, Aug 11 2019 1:00PM
1.
Marvin Yellow Horn - Calgary, AB & Marvin Yellow Bird - Maskwacis, AB
2. Sam Bird - Cut Bank, MT & Ted Hoyt - Cut Bank, MT
3. Marvin Big Stony - Morley, AB & Rudy Mclean - Morley, AB
4. Sam Bird - Cut Bank, MT & Frid England - Cut Bank, MT
5. Hank Shade - Cardston, AB & Art Wildman - Morley, AB
6. John Pickens - Babb, MT & Keith Tatsey - Heart Butte, MT
7. Marvin Yellow Horn - Calgary, AB & Gus Vaile - Babb, MT
8. Evans Day Chief - Standoff, AB & Wright Bruised Head - Calgary, AB
9. Hank Shade - Cardston, AB & Kelvin Fox - Cardston, AB
10. Evans Day Chief - Standoff, AB & Marcel Saulteaux - Maskwacis, AB