Pine Ridge, SD
Bareback - 15
1. Fri, Aug 2 2019 7:00PM
1.
Tyrick Wilson - Chinle, AZ
2. Jacoby Johns - Okeechobee, FL
3. Jhett Knight - Rushmore, NE
4. Kelsey Nordvold - Pierre, SD
3. Sat, Aug 3 2019 7:00PM
1.
Lyle Dean Tibbitts - Kyle, SD
2. Corbin Night Pipe - Parmelee, SD
3. Melvin Cummings - Eagle Butte, SD
4. Jesse Wager - Gillette, WY
5. Cameron Wright - Eagle Butte, SD
6. Clancy Clifford - Porcupine, SD
4. Sun, Aug 4 2019 2:00PM
1.
Steven Dewolfe - Buffalo Gap, SD
2. Whystle Joe - Round Rock, AZ
3. Rodney Begay - Rock Point, AZ
4. Cole Puckett - Kyle, SD
5. Delvecchio Kaye - Round Rock, AZ
Barrel Racing - 43
1. Fri, Aug 2 2019 7:00PM
1.
Kassidy Dennison - Tohatchi, NM
2. Sloan Anderson - White Horse, SD
3. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
4. Kade Bettelyoun - Pine Ridge, SD
5. Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
6. Keanna Dedman - Nazlini, AZ
7. Devyn Dennison - Tohatchi, NM
8. Alex Romero-Frederick - Winner, SD
2S. Sat, Aug 3 2019 8:00AM
1.
Phannette Gray - Ridgeview, SD
2. Kaley Conway - Wickenberg, AZ
3. Echo Ecoffey - Wounded Knee, SD
4. Tiffany Teehee - Claremore, OK
5. Brittany Bird - Cut Bank, MT
6. Leslie Cuny - Porcupine, SD
7. Taci Flinn - Newman Grove, NE
8. Duaneah Wheeler - White Swan, WA
9. Wiwinu Mills - White Swan, WA
10. Jennifer Turner - Vinita, OK
11. Mia Wilson - Shiprock, NM
12. Sydney Gray - Ridgeview, SD
13. Oodessa Barlow - Rock Point, AZ
14. Rocksie Marchand - Wilbur, WA
15. Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
16. Stolei Fredericks - Perkins - Casa Grande, AZ
17. Faith Holyan - Coyote Canyon, NM
3. Sat, Aug 3 2019 7:00PM
1.
Laura O'Leary - Timber Lake, SD
2. T. Merrill - Wall, SD
3. Cooweesta Williams - Skiatook, OK
4. Tatum Ward - Whitehorse, SD
5. Katie Fisher - Kyle, SD
6. Megan Danks - Mandaree, ND
7. Shannoah Danks - Mandaree, ND
8. Kesse Deal - Dupree, SD
9. Sallye Williams - Skiatook, OK
10. Taylor Christensen - Kyle, SD
4. Sun, Aug 4 2019 2:00PM
1.
Jakki Hunt - Dupree, SD
2. Kaylee Lessert - Porcupine, SD
3. Mary Mitzel - Sundance, WY
4. Shannon Porch - Wanblee, SD
5. KY Longbrake - Dupree, SD
6. Kakes Tibbits - Pine Ridge, SD
7. Ashley Whatley - Hennepin, OK
8. Shantell Brewer - Dupree, SD
Bull Riding - 16
1. Fri, Aug 2 2019 7:00PM
1.
Dugan Black - Lukachukai, AZ
2. Cole Reddy - Pine Ridge, SD
3. Skye Joaquin - Sacaton, AZ
4. Ivan S Yazzie - Tohatchi, NM
5. Zechariah Lupe - Whiteriver, AZ
3. Sat, Aug 3 2019 7:00PM
1.
Heston Zonnie - Kayenta, AZ
2. Robert Iron Cloud - Gering, NE
3. Bo Tyler Vocu - Ashland, MT
4. Slick Phelps - Porcupine, SD
5. Tristen Janis - Porcupine, SD
4. Sun, Aug 4 2019 2:00PM
1.
Casey Fredericks - Lame Deer, MT
2. Tylan Murray - Parmelee, SD
3. Stran Smith - Lantry, SD
4. Lane Vocu - Bowdie, SD
5. Kdawg Smedley - Okeechobee, FL
6. Jay-Que Vrooman - Kyle, SD
Calf Roping - 31
1. Fri, Aug 2 2019 7:00PM
1.
Aaron Johnson - Morris, OK
2. Kenny Glasses - Chinle, AZ
3. Nathan Hughes - Colcord, OK
4. Steve Brickey - Tahlequah, OK
5. Ryan Cody Nez - Shiprock, NM
6. Doug Lawrence - Whitehorse, SD
7. Beau Grant - Wingate, NM
8. Gerald Daye - Gallup, NM
9. Laron Johnson - Bixby, OK
2S. Sat, Aug 3 2019 8:00AM
1.
Dean Holyan - Coyote Canyon, NM
2. Terry Fischer - Fort Yates, ND
3. Jesse Chase - Mandaree, ND
4. Malachi Pablo - Bloomfield, NM
5. Jaxon Clegg - Coweta, OK
6. Aaron Tsinigine - Tuba City, AZ
7. Roy Begay - Window Rock, AZ
8. TY Pablo - Crownpoint, NM
3. Sat, Aug 3 2019 7:00PM
1.
Brent Belkham - Blunt, SD
2. Rilee Fisher - Ashland, MT
3. JC Lawrence - Ashland, MT
4. Daycen Hunt - Eagle Butte, SD
5. Quinton Inman - Ketchum, OK
6. Corbin Fisher - Ashland, MT
7. Chance Barnes - Flora Vista, NM
8. Daylon Danks - Mandaree, ND
4. Sun, Aug 4 2019 2:00PM
1.
Tj Heinert - Mission, SD
2. TY Allen - Martin, SD
3. Joshua Felicia - Hardin, MT
4. Jesse Clement - Ridgeview, SD
5. Chops Yazzie - Window Rock, AZ
6. Dax Eagle Bear - Standoff, AB
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 41
1. Fri, Aug 2 2019 7:00PM
1.
Jacquelyn Peterson - Isabel, SD
2. Sloan Anderson - White Horse, SD
3. Raquel Sells - Kayenta, AZ
4. Kade Bettelyoun - Pine Ridge, SD
5. Devyn Dennison - Tohatchi, NM
6. Kari Jo Lawrence - Whitehorse, SD
7. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
8. Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
9. Kassidy Dennison - Tohatchi, NM
2S. Sat, Aug 3 2019 8:00AM
1.
Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
2. Tiffany Teehee - Claremore, OK
3. Mercedes Williams - Faith, SD
4. Jewel Bettelyoun - Eagle Butte, SD
5. Faith Holyan - Coyote Canyon, NM
6. Phannette Gray - Ridgeview, SD
7. Brittany Bird - Cut Bank, MT
8. Mia Wilson - Shiprock, NM
9. Arena Ben - Peridot, AZ
10. Laci K. Begay - Window Rock, AZ
11. Twila Jones - Tohatchi, NM
12. Serena Dahozy - Window Rock, AZ
13. Shay Campbell - Valier, MT
14. Jenna Johnson - Warm Springs, OR
15. Fallon Doka - Fountain Hills, AZ
16. Martina Monroe - Maricopa, AZ
17. Danielle Lowman - Gilbert, AZ
18. Sharon Small - Ashland, MT
19. Rawlinda Ben - Peridot, AZ
3. Sat, Aug 3 2019 7:00PM
1.
Sierra Fisher - Scenic, SD
2. Kesse Deal - Dupree, SD
3. Kaycee Werdel - Chadron, NE
4. Kristen Ferguson - Eagle Butte, SD
5. Megan Danks - Mandaree, ND
6. Tomie Peterson - Parade, SD
7. Tatum Ward - Whitehorse, SD
4. Sun, Aug 4 2019 2:00PM
1.
Shantell Brewer - Dupree, SD
2. Jakki Hunt - Dupree, SD
3. Shelly Vocu - Ashland, MT
4. Kakes Tibbits - Pine Ridge, SD
5. Josey Johnson - Porcupine, SD
6. Heidi Cuny - Buffalo Gap, SD
Mixed Team Roping - 0
Saddle Bronc - 16
1. Fri, Aug 2 2019 7:00PM
1.
Skye Joaquin - Sacaton, AZ
2. Kaden Deal - Eagle Butte, SD
3. Jeremy Meeks - Scenic, SD
4. Montana Barlow - Rock Point, AZ
5. Jesse Wilson - Martin, SD
6. Seth Longbrake - Milesville, SD
7. Leegene Barlow - Rock Point, AZ
8. Jay Joaquin - Sacaton, AZ
3. Sat, Aug 3 2019 7:00PM
1.
Cash Wilson - Wall, SD
2. Kash Deal - Dupree, SD
3. Bo Tyler Vocu - Ashland, MT
4. Bryan Moreno - Kayenta, AZ
5. Dawson Jandreau - Kennebec, SD
4. Sun, Aug 4 2019 2:00PM
1.
Brent Becenti - Rock Point, AZ
2. Robert Burbank - Gallup, NM
3. T.O Yazzie - Aneth, UT
Sr. Breakaway - 25
2S. Sat, Aug 3 2019 8:00AM
1.
Robert Joe - La Plata, NM
2. Victor Begay - Seba Dalkai, AZ
3. Frank Whitecalfe - Garrison, ND
4. Mark Cuny - Porcupine, SD
5. Ralph Williams - Skiatook, OK
6. Allen Cuny - Buffalo Gap, SD
7. Lynn Williams - Faith, SD
8. Robie Inman - Ketchum, OK
9. Frank Lawrence - Whittman, AZ
10. Bruce Iron - Yellowtail, MT
11. Marty Jandreau - Kennebec, SD
12. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD
13. Gilbert Janis - Pine Ridge, SD
14. Clayton Danks - Mandaree, ND
15. Jake Longbrake - Dupree, SD
16. Mervin Packineau - Parshall, ND
17. Luann Werdel - Chadron, NE
18. Donald E Charging - Parshall, ND
19. Tom Knight - Eagle Butte, SD
20. Blair Matheson - Mandan, ND
21. Del Brewer - Hermosa, SD
22. Steve Pourier - Kyle, SD
23. Allen Fisher - Ashland, MT
24. Bart Ness - Kennebec, SD
25. Dusty Lebeaux - Porcupine, SD
Steer Wrestling - 18
1. Fri, Aug 2 2019 7:00PM
1.
Walker Small - Ashland, MT
2. Randy Claw - Chinle, AZ
3. Matt Jodie - Churchrock, NM
4. Sheridan Jodie - Church Rock, NM
5. JJ Hunt - Ridgeview, SD
6. Jeremiah Jodie - Crownpoint, NM
7. Samson Valentino - Farmington, NM
2S. Sat, Aug 3 2019 8:00AM
1.
Rian Conway - Wickenberg, AZ
3. Sat, Aug 3 2019 7:00PM
1.
Kaiden White Bear - Chamberlain, SD
2. Daycen Hunt - Eagle Butte, SD
3. Quinton Inman - Ketchum, OK
4. Brent Belkham - Blunt, SD
4. Sun, Aug 4 2019 2:00PM
1.
Tj Heinert - Mission, SD
2. Joe Wilson - Martin, SD
3. Joe Ross - Millboro, SD
4. Shawn Buffalo - Maskwacis, AB
5. Kash Shade - Lethbridge, AB
6. Tyler John Byrne - Martin, SD
Team Penning - 0
Team Roping - 61
1. Fri, Aug 2 2019 7:00PM
1.
Sloan Anderson - White Horse, SD & Doug Lawrence - Whitehorse, SD
2. Jacoby Heathershaw - Martin, SD & Jesse Wilson - Martin, SD
3. Daycen Hunt - Eagle Butte, SD & Colt Peterson - Isabel, SD
4. Kelan Gesinger - Eagle Butte, SD & Doug Lawrence - Whitehorse, SD
5. Dugan Bad Warrior - Dupree, SD & Robert Smith - Lantry, SD
6. Nelson Long - Gallup, NM & Denton Begay - Many Farms, AZ
7. JJ Hunt - Ridgeview, SD & Colt Peterson - Isabel, SD
8. Rilee Fisher - Ashland, MT & Daylon Danks - Mandaree, ND
9. Colin Begay - Tampe, AZ & Nelson Long - Gallup, NM
10. Colin Begay - Tampe, AZ & Denton Begay - Many Farms, AZ
2S. Sat, Aug 3 2019 8:00AM
1.
AJ Ben - San Carlos, AZ & Brandon Ben - Peridot, AZ
2. Jake Longbrake - Dupree, SD & Terry Fischer - Fort Yates, ND
3. Justin Three Irons - Hardin, MT & Hance Indian Three Irons - Crow Agency, MT
4. Trevor Waters - Scottsdale, AZ & Danielle Lowman - Gilbert, AZ
5. Rawley Ben - Peridot, AZ & Brandon Ben - Peridot, AZ
6. Trevor Waters - Scottsdale, AZ & Kyle Woody - Mesa, AZ
7. Aaron Tsinigine - Tuba City, AZ & Ty Romo - Whiteriver, AZ
8. James Arviso - Gallup, NM & Victor Begay - Seba Dalkai, AZ
9. James Arviso - Gallup, NM & Ty Romo - Whiteriver, AZ
10. Robie Inman - Ketchum, OK & Ralph Williams - Skiatook, OK
11. Danielle Lowman - Gilbert, AZ & Cameron Tsinigine - Gilbert, AZ
12. Justin Turner - Vinita, OK & Clay Gunshows - Lodge Grass, MT
13. Blaine Jim Redhorse - Chinle, AZ & Jesse Chase - Mandaree, ND
14. Reno Stoebner - Bastrop, TX & Scooter Garcia - Churchrock, NM
15. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Lynn Williams - Faith, SD
16. Bryan Sells - Chinle, AZ & Shawn Murphy Jr - Tohatchi, NM
17. Joe Wilson - Martin, SD & Brent Belkham - Blunt, SD
18. Trey Begay - Tuba City, AZ & Cody Lansing - Cortez, CO
19. Dewayne Sells - Chinle, AZ & Clint Harry - Porterville, CA
20. Trey Begay - Tuba City, AZ & Cameron Tsinigine - Gilbert, AZ
21. Dewayne Sells - Chinle, AZ & Scooter Garcia - Churchrock, NM
22. Aaron Tsinigine - Tuba City, AZ & Victor Begay - Seba Dalkai, AZ
23. Mervin Packineau - Parshall, ND & Donald E Charging - Parshall, ND
24. AJ Ben - San Carlos, AZ & Rawley Ben - Peridot, AZ
25. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Terry Fischer - Fort Yates, ND
26. Tobin Cummins - Lodge Grass, MT & Casey Cummins - Lodge Grass, MT
27. Tobin Cummins - Lodge Grass, MT & Jesse Chase - Mandaree, ND
28. Dwight Sells - Chinley, AZ & Cody Lansing - Cortez, CO
29. Blaine Jim Redhorse - Chinle, AZ & Casey Cummins - Lodge Grass, MT
30. Jake Longbrake - Dupree, SD & Frank Whitecalfe - Garrison, ND
31. Dwight Sells - Chinley, AZ & Shawn Murphy Jr - Tohatchi, NM
32. Reno Stoebner - Bastrop, TX & Clint Harry - Porterville, CA
3. Sat, Aug 3 2019 7:00PM
1.
Rilee Fisher - Ashland, MT & Corbin Fisher - Ashland, MT
2. Dalton Lessert - Martin, SD & Corbin Fisher - Ashland, MT
3. Kourt Starr - Dupree, SD & Riggin Mortenson - Eagle Butte, SD
4. Jeremy Ferguson - Eagle Butte, SD & Riggin Mortenson - Eagle Butte, SD
5. Kourt Starr - Dupree, SD & Daycen Hunt - Eagle Butte, SD
6. Jacoby Heathershaw - Martin, SD & Daylon Danks - Mandaree, ND
7. Jeremy Ferguson - Eagle Butte, SD & Elliot Gourneau - Ridgeview, SD
8. Wroper Kosel - Mobridge, SD & Elliot Gourneau - Ridgeview, SD
9. Quinton Inman - Ketchum, OK & Lynn Williams - Faith, SD
10. Wroper Kosel - Mobridge, SD & Brent Belkham - Blunt, SD
11. Justin Turner - Vinita, OK & Quinton Inman - Ketchum, OK
4. Sun, Aug 4 2019 2:00PM
1.
Tyler John Byrne - Martin, SD & Joe Ross - Millboro, SD
2. Joe Wilson - Martin, SD & Guy Fransua - Martin, SD
3. Bart Ness - Kennebec, SD & Frank Whitecalfe - Garrison, ND
4. Jay Longbrake - Dupree, SD & Dakota Longbrake - Dupree, SD
5. Bart Ness - Kennebec, SD & Chops Yazzie - Window Rock, AZ
6. Dalton Lessert - Martin, SD & Kelan Gesinger - Eagle Butte, SD
7. Jay Longbrake - Dupree, SD & Tate Longbrake - Dupree, SD
8. Tyler John Byrne - Martin, SD & Guy Fransua - Martin, SD
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 5
2S. Sat, Aug 3 2019 8:00AM
1.
Dylan Bradford - Selby, SD
2. TY Allen - Martin, SD
3. Tanner Carlow - Rapid City, SD
4. Kasen Johnson - Mandaree, ND
5. Jay-Que Vrooman - Kyle, SD
Jr. Breakaway - 17
2S. Sat, Aug 3 2019 8:00AM
1.
Arena Ben - Peridot, AZ
2. Hance Indian Three Irons - Crow Agency, MT
3. Jules Ecoffey - Wounded Knee, SD
4. Lane B Bitsilly - Tsaile, AZ
5. Wawa Ben Jr - Peridot, AZ
6. James Arviso - Gallup, NM
7. Shannoah Danks - Mandaree, ND
8. Paden Belkham - Blunt, SD
9. Summer Romero - Winner, SD
10. Bradi Fisher - Scenic, SD
11. Curtis Pretty On Top - Ft. Smith, MT
12. Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
13. Dalton Porch - Kadoka, SD
14. Talan Cummins - Lodge Grass, MT
15. Justin Three Irons - Hardin, MT
16. Clayton C Three Irons - Crow Agency, MT
17. Logan Vocu - Ashland, MT
Jr. Barrel Racing - 30
2S. Sat, Aug 3 2019 8:00AM
1.
Maddie Lou Gray - Ridgeview, SD
2. Ashley Lawrence - Ashland, MT
3. Kali Young - Dupree, SD
4. Stolei Fredericks - Perkins - Casa Grande, AZ
5. Teagan Longbrake - Dupree, SD
6. Alex Whipple - Parmalee, SD
7. Jade Ecoffey - Wounded Knee, SD
8. Summer Romero - Winner, SD
9. Oodessa Barlow - Rock Point, AZ
10. Kayclynn Young - Dupree, SD
11. Dayle Bad Warrior - Dupree, SD
12. Shawnee Lawrence - Cherry Creek, SD
13. Tayla Ward - Whitehorse, SD
14. Jo Jo Fischer - Fort Yates, ND
15. T. Merrill - Wall, SD
16. Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
17. Jazmyn Longbrake - Dupree, SD
18. Rayna Grimes - Kyle, SD
19. Dakota Krogman - Valentine, NE
20. Shannoah Danks - Mandaree, ND
21. Kaley Conway - Wickenberg, AZ
22. Bobbi Fisher - Scenic, SD
23. Ramona Ianneo - Poterville, CA
24. Tae Heathershaw - Martin, SD
25. Taci Flinn - Newman Grove, NE
26. Rocksie Marchand - Wilbur, WA
27. Delaney Rose Fisher - Ashland, MT
28. Mackenzie Longbrake - Dupree, SD
29. Kaylee Lessert - Porcupine, SD
30. Kimi Decora - Mission, SD
SRTR - 20
2S. Sat, Aug 3 2019 8:00AM
1.
Clayton Danks - Mandaree, ND & Robert Smith - Lantry, SD
2. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Victor Begay - Seba Dalkai, AZ
3. Mervin Packineau - Parshall, ND & Donald E Charging - Parshall, ND
4. Bart Ness - Kennebec, SD & Frank Whitecalfe - Garrison, ND
5. Jake Longbrake - Dupree, SD & Ralph Williams - Skiatook, OK
6. Clayton Danks - Mandaree, ND & Del Brewer - Hermosa, SD
7. Carl Begay - Leupp, AZ & Lexy Terry - Crownpoint, NM
8. Luann Werdel - Chadron, NE & Allen Cuny - Buffalo Gap, SD
9. Tom Knight - Eagle Butte, SD & Robert Smith - Lantry, SD
10. Robert Joe - La Plata, NM & Leonard Nez - To' Hajiilee, NM
11. Tom Knight - Eagle Butte, SD & Del Brewer - Hermosa, SD
12. Allen Fisher - Ashland, MT & Frank Lawrence - Whittman, AZ
13. Carl Begay - Leupp, AZ & Victor Begay - Seba Dalkai, AZ
14. Mark Cuny - Porcupine, SD & Marty Jandreau - Kennebec, SD
15. Bart Ness - Kennebec, SD & Marty Jandreau - Kennebec, SD
16. Robie Inman - Ketchum, OK & Ralph Williams - Skiatook, OK
17. Mervin Packineau - Parshall, ND & Frank Whitecalfe - Garrison, ND
18. Robert Joe - La Plata, NM & Lexy Terry - Crownpoint, NM
19. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Lynn Williams - Faith, SD
20. Robie Inman - Ketchum, OK & Lynn Williams - Faith, SD