Mandaree, ND
Bareback - 13
2. Fri, July 19 2019 4:00PM
1.
Jhett Knight - Rushmore, NE
2. Earl Tsosie Jr. - Window Rock, AZ
3. Jacoby Johns - Okeechobee, FL
4. Jeff Johnson - Tulsa, OK
5. Cameron Wright - Eagle Butte, SD
6. Jesse Wager - Gillette, WY
3. Sat, July 20 2019 1:00PM
1.
Steven Dewolfe - Buffalo Gap, SD
2. Lyle Dean Tibbitts - Kyle, SD
3. Melvin Cummings - Eagle Butte, SD
4. Kelsey Nordvold - Pierre, SD
5. Goldman Real Bird - Garryowen, MT
6. Clancy Clifford - Porcupine, SD
7. Wyatt Betony - Tonalea, AZ
Barrel Racing - 60
1S. Fri, July 19 2019 10:00AM
1.
Sallye Williams - Skiatook, OK
2. Kaley Conway - Wickenberg, AZ
3. Cooweesta Williams - Skiatook, OK
4. Jackie Whitecalfe - Garrison, ND
5. Constance Benally - Leupp, AZ
6. Karlee Meyers - Box Elder, MT
7. Keanna Dedman - Nazlini, AZ
8. Tracey Duck Chief - Siksika, AB
9. Tandra Klein Thrall - Hazen, ND
10. Tiffany Teehee - Claremore, OK
11. Jessica Whitecalfe - Garrison, ND
12. Blaezi Calico - Oktaha, OK
13. Chaise Teehee - Muskogee, OK
14. Sloan Anderson - White Horse, SD
15. Faith Holyan - Coyote Canyon, NM
16. Maelee Heart - Parshall, ND
17. Katie Fisher - Kyle, SD
18. Mashaya Alden - Fort Smith, MT
19. Alexandra Begay - Leupp, AZ
20. Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
21. Jennifer Turner - Vinita, OK
22. Oodessa Barlow - Rock Point, AZ
23. Brittany Bird - Cut Bank, MT
24. Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
25. Tatum Ward - Whitehorse, SD
26. Sydney Kukla - Killdeer, ND
27. Kesse Deal - Dupree, SD
28. Jannon Hale - Ganado, AZ
29. Brandi Onespot - Calgary, AB
30. Wiwinu Mills - White Swan, WA
2. Fri, July 19 2019 4:00PM
1.
Shannoah Danks - Mandaree, ND
2. Boe Maggie Calico - Oktaha, OK
3. Megan Danks - Mandaree, ND
4. Jessee Vigen - Mandaree, ND
5. Peggy Fredericks - Busby, MT
6. Keira Simonson - Loring, MT
7. KY Longbrake - Dupree, SD
8. Duaneah Wheeler - White Swan, WA
9. Jakki Hunt - Dupree, SD
10. Amy Eagleton - Sallisaw, OK
11. Laura O'Leary - Timber Lake, SD
12. Kasi Prather - Ochelata, OK
13. Hailey Vigen - Mandaree, ND
14. Sherri Lucas - Ochelata, OK
15. Rayna Grimes - Kyle, SD
3. Sat, July 20 2019 1:00PM
1.
Rocksie Marchand - Wilbur, WA
2. Kaycee Werdel - Chadron, NE
3. Amber Crowley - Poplar, MT
4. Deven Sells - Chinle, AZ
5. Stacy Bacon - Idabel, OK
6. Brandee Brugh - New Town, ND
7. Taniah Nez - Ganado, AZ
8. Taci Flinn - Newman Grove, NE
9. Carsyn Hibbs - Billings, MT
10. Sadie Dale - Halliday, ND
11. Stolei Fredericks - Perkins - Casa Grande, AZ
12. Ginger Cohea - Skiatook, OK
13. Megan Lunak - Busby, MT
14. Reba Alkire - Parshall, ND
15. Kelci Bends - Cherry Creek, SD
Bull Riding - 20
2. Fri, July 19 2019 4:00PM
1.
Hayden Harris - Hulbert, OK
2. Casey Fredericks - Lame Deer, MT
3. Wyatt Rogers - Tahlequah, OK
4. Ivan S Yazzie - Tohatchi, NM
5. BO White Clay - Crow Agency, MT
6. Slick Phelps - Porcupine, SD
7. Kelin Keplin - St. John Nd 58369, ND
8. Briar Calico - Oktaka, OK
9. Jayde Murphy - Cut Bank, MT
10. Zechariah Lupe - Whiteriver, AZ
3. Sat, July 20 2019 1:00PM
1.
Cole Reddy - Pine Ridge, SD
2. Alex Grant - East Glacier Park, MT
3. Dustin Reidhead - Whiteriver, AZ
4. Preston Louis - Browning, MT
5. Goldman Real Bird - Garryowen, MT
6. Wyatt Betony - Tonalea, AZ
7. Robert Iron Cloud - Gering, NE
8. Frank Walker - Fort Apache, AZ
9. Chance Thomas - Window Rock, AZ
10. Cain Thomas - Window Rock, AZ
Calf Roping - 46
1S. Fri, July 19 2019 10:00AM
1.
Joedon McKenzie - Mandaree, ND
2. Rilee Fisher - Ashland, MT
3. Lyndon Many Guns - Siksika, AB
4. Keene Bends - Ashland, MT
5. Quinton Inman - Ketchum, OK
6. J.C. Crowley - Poplar, MT
7. Eric C. Watson - Box Elder, MT
8. Preston Watson - Box Elder, MT
9. Nolan Conway - Cut Bank, MT
10. Darrel Watson - Box Elder, MT
11. Dalton Lessert - Martin, SD
12. Sterling Small - Busby, MT
13. Mike White Quills - Cardston, AB
14. Erik Becenti - Brimhall, NM
15. Brent Belkham - Blunt, SD
16. Daycen Hunt - Eagle Butte, SD
2. Fri, July 19 2019 4:00PM
1.
Roessel Jackson - Many Farms, AZ
2. Dax Eagle Bear - Standoff, AB
3. Emerson Long Jr - Yatahey, NM
4. Aj Haven - Window Rock, AZ
5. Tj Heinert - Mission, SD
6. Ty Pablo - Crownpoint, NM
7. Alonzo Skunkcap - Browning, MT
8. Kelan Gesinger - Eagle Butte, SD
9. Doug Lawrence - Whitehorse, SD
10. Benson Charley - Crown Point, NM
11. Daylon Danks - Mandaree, ND
12. Ryan Cody Nez - Shiprock, NM
13. Allen Charley - Window Rock, AZ
14. Braydon Boyd - Vander Wagon, NM
15. Malachi Pablo - Bloomfield, NM
3. Sat, July 20 2019 1:00PM
1.
Dean Holyan - Coyote Canyon, NM
2. Britt Givens - Riverton, WY
3. Rooster Yazzie - Brimhall, NM
4. Jesse Chase - Mandaree, ND
5. Levi Jackson - Eufaula, OK
6. Spur White Clay - Fort Smith, MT
7. Dillon Wickum - Mandan, ND
8. Gavaro Harrison - Chinle, AZ
9. Bryton Edmundson - Henrietta, OK
10. Sacree Real Bird - Crow Agency, MT
11. Chance Barnes - Flora Vista, NM
12. Terry Fischer - Fort Yates, ND
13. Michael Bates - Tohatchi, NM
14. Joshua Felicia - Hardin, MT
15. Ty Allen Fischer - Ashland, MT
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 55
1S. Fri, July 19 2019 10:00AM
1.
Sloan Anderson - White Horse, SD
2. Kesse Deal - Dupree, SD
3. Brandi Onespot - Calgary, AB
4. Callie Dixon - Morley, AB
5. Rayne Bruised Head - Standoff, AB
6. Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
7. Fallon Doka - Fountain Hills, AZ
8. Katelin Conway - Cut Bank, MT
9. Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
10. Sharon Small - Ashland, MT
11. Tiffany Teehee - Claremore, OK
12. Maelee Heart - Parshall, ND
13. Jackie Whitecalfe - Garrison, ND
14. Brittany Bird - Cut Bank, MT
15. Sydney Kukla - Killdeer, ND
16. Rachelle Klein - Hazen, ND
17. Martina Monroe - Maricopa, AZ
18. Jessica Whitecalfe - Garrison, ND
19. Leah Platero - Fruitland, NM
20. Carly Day Chief - Standoff, AB
21. Shawntaya Murphy - Tohatchi, NM
22. Jewel Bettelyoun - Eagle Butte, SD
23. Aimee Rose Dixon - Morley, AB
24. Faith Holyan - Coyote Canyon, NM
25. Mercedes Williams - Faith, SD
26. Sierra Fisher - Scenic, SD
27. Tatum Ward - Whitehorse, SD
2. Fri, July 19 2019 4:00PM
1.
Taryn Lessert - Eagle Butte, SD
2. Kasi Prather - Ochelata, OK
3. Heidi Cuny - Buffalo Gap, SD
4. Hailey Vigen - Mandaree, ND
5. Arena Plenty - Garryowen, MT
6. Kendyl Hutton - Sperry, OK
7. Kari Jo Lawrence - Whitehorse, SD
8. Kana Tucker - Garryowen, MT
9. Megan Danks - Mandaree, ND
10. Jessee Vigen - Mandaree, ND
11. Kristen Lawrence - Mobridge, SD
12. Duaneah Wheeler - White Swan, WA
13. Kash Pablo - Crown Point, NM
14. Jakki Hunt - Dupree, SD
15. Cammie Fox - Cardston, AB
3. Sat, July 20 2019 1:00PM
1.
Courtney Small - Pryor, MT
2. Tomie Peterson - Parade, SD
3. Sadie Dale - Halliday, ND
4. Amber Crowley - Poplar, MT
5. Rawlinda Ben - Peridot, AZ
6. Kelci Bends - Cherry Creek, SD
7. Kaycee Werdel - Chadron, NE
8. Serena Dahozy - Window Rock, AZ
9. Megan Lunak - Busby, MT
10. Kayla Fanning - Mandan, ND
11. Jareth Hale - Ganado, AZ
12. Taniah Nez - Ganado, AZ
13. Amy Eagleton - Sallisaw, OK
Mixed Team Roping - 0
Saddle Bronc - 18
2. Fri, July 19 2019 4:00PM
1.
Leegene Barlow - Rock Point, AZ
2. Montana Barlow - Rock Point, AZ
3. Tyrell Old Coyote - Wyola, MT
4. Jeremy Meeks - Scenic, SD
5. Brent Becenti - Rock Point, AZ
6. Seth Longbrake - Milesville, SD
7. Kelin Keplin - St. John Nd 58369, ND
8. Kaden Deal - Eagle Butte, SD
9. Denver Spotted Bear - Mandaree, ND
3. Sat, July 20 2019 1:00PM
1.
Llewellyn Paul - Shiprock, NM
2. Creighton Curley - Window Rock, AZ
3. Alan Kole Gobert - Browning, MT
4. Marty Young Bear - Halliday, ND
5. Robert Burbank - Gallup, NM
6. Goldman Real Bird - Garryowen, MT
7. Jake Frazier - Whitehorse, SD
8. T.O Yazzie - Aneth, UT
9. Soshane Kee - Many Farms, AZ
Sr. Breakaway - 41
1S. Fri, July 19 2019 10:00AM
1.
Robie Inman - Ketchum, OK
2. Clayton Danks - Mandaree, ND
3. Frank Whitecalfe - Garrison, ND
4. Evans Day Chief - Standoff, AB
5. Kenny Watson - Box Elder, MT
6. Tom Knight - Eagle Butte, SD
7. Robert Bruised Head - Standoff, AB
8. Allen Fisher - Ashland, MT
9. Darryl Crowley - Poplar, MT
10. Billy Lamere - Box Elder, MT
11. Steve Pourier - Kyle, SD
12. Johnson Stevenson - Kirtland, NM
13. Mervin Packineau - Parshall, ND
14. Frank Lawrence - Wittmann, AZ
15. Bart Ness - Kennebec, SD
16. Allen Cuny - Buffalo Gap, SD
17. Marty Jandreau - Kennebec, SD
18. Eric C. Watson - Box Elder, MT
19. Hubert Heart Sr. - New Town, ND
2. Fri, July 19 2019 4:00PM
1.
Keith Tatsey - Heart Butte, MT
2. John Boyd Jr. - Window Rock, AZ
3. Arlyn Lawrence - Mobridge, SD
4. Tom Mount - Newtown, ND
5. Britt Givens - Riverton, WY
6. Blair Matheson - Mandan, ND
7. Ralph Williams - Skiatook, OK
8. Darryl Boyd - Vanderwagon, NM
9. Howard Begay - Chambers, AZ
10. Terry Tatsey - Browning, MT
11. Lloyd Vigen - Mandaree, ND
3. Sat, July 20 2019 1:00PM
1.
Clayton Keplin - Belcourt, ND
2. Ivan Small - Lodge Grass, MT
3. Bruce Parisien - Belcourt, ND
4. Bruce Iron - Yellowtail, MT
5. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ
6. Keith Lefthand - Eden Valley, AB
7. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD
8. Lynn Williams - Faith, SD
9. Lee Tom - Warm Springs, OR
10. Norman Bates - Tohatchi, NM
11. Jake Longbrake - Dupree, SD
Steer Wrestling - 34
1S. Fri, July 19 2019 10:00AM
1.
Quinton Inman - Ketchum, OK
2. Otys Little Mustache - Brocket, AB
3. JJ Hunt - Ridgeview, SD
4. Armond Duck Chief - Siksika, AB
5. Nolan Conway - Cut Bank, MT
6. Kyle Running Rabbit - Cluny, AB
7. Brent Belkham - Blunt, SD
8. Ty Day Chief - Standoff, AB
9. Rian Conway - Wickenberg, AZ
2. Fri, July 19 2019 4:00PM
1.
Joe Wilson - Martin, SD
2. Tyler John Byrne - Martin, SD
3. Joe Ross - Millboro, SD
4. Jacoby Johns - Okeechobee, FL
5. Kash Shade - Lethbridge, AB
6. Sam Sumpter - Chinle, AZ
7. Traden Anderson - Hanna, OK
8. Tj Heinert - Mission, SD
9. Daycen Hunt - Eagle Butte, SD
10. Wyatt Rogers - Tahlequah, OK
11. Emerson Long Jr - Yatahey, NM
12. Rowdy Benson - Morristown, SD
13. Josh Anderson - Hanna, OK
3. Sat, July 20 2019 1:00PM
1.
Walker Small - Ashland, MT
2. Wacey Real Bird - Garryowen, MT
3. Dakota Giesbrecht - Standoff, AB
4. Lyman Colliflower - Eagle Butte, SD
5. Ty Allen Fischer - Ashland, MT
6. Tuck Johnson - Browning, MT
7. Bryton Edmundson - Henrietta, OK
8. Britt Givens - Riverton, WY
9. Michael Bates - Tohatchi, NM
10. Collin Johnson - Browning, MT
11. Rooster Yazzie - Brimhall, NM
12. Shawn Buffalo - Maskwacis, AB
Team Penning - 0
Team Roping - 103
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 8
2. Fri, July 19 2019 4:00PM
1.
Wynn Lawrence - White Horse, SD
2. Kasen Johnson - Mandaree, ND
3. Bowen Simpson - Lame Deer, MT
3. Sat, July 20 2019 1:00PM
1.
Maize Two Bears - Cannon Ball, ND
2. Ethan Marceau - Browning, MT
3. Chance Thomas - Window Rock, AZ
4. Dylan Bradford - Selby, SD
5. Cauy Betony - Tonalea, AZ
Jr. Breakaway - 32
1S. Fri, July 19 2019 10:00AM
1.
Keegan Dee - Mandaree, ND
2. Karson Campbell - Lame Deer, MT
3. Laney Keplin - St. Johns, ND
4. Justin Three Irons - Hardin, MT
5. Tyress Watson - Box Elder, MT
6. Bailey Chase - Mandaree, ND
7. Arena Delorme - Mandan, ND
8. Kaylyn Day Chief - Standoff, AB
9. Bradi Fisher - Scenic, SD
10. Marla Klein - Hazen, ND
11. Paden Belkham - Blunt, SD
12. Eskie Heart - Parshall, ND
2. Fri, July 19 2019 4:00PM
1.
Gunner Plenty - Garryowen, MT
2. Tanner Not Afraid - Billings, MT
3. Susanna White Clay - Fort Smith, MT
4. Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
5. Clayton C Three Irons - Crow Agency, MT
6. Nick Three Irons - Lodge Grass, MT
7. Lane B Bitsilly - Tsaile, AZ
8. Talan Cummins - Lodge Grass, MT
9. Shannoah Danks - Mandaree, ND
10. Wynn Lawrence - White Horse, SD
3. Sat, July 20 2019 1:00PM
1.
Colton Zubach - Shepherd, MT
2. Trail Yazzie - Chinle, AZ
3. Michael Williams - Lukachukai, AZ
4. Curtis Pretty On Top - Ft. Smith, MT
5. Kadie Bends - Ashland, MT
6. Kaydin Small - Lodgegrass, MT
7. Maize Two Bears - Cannon Ball, ND
8. Hance Indian Three Irons - Crow Agency, MT
9. Noah Haven - Window Rock, AZ
10. Ethan Marceau - Browning, MT
Jr. Barrel Racing - 39
1S. Fri, July 19 2019 10:00AM
1.
Delaney Rose Fisher - Ashland, MT
2. Jo Jo Fischer - Fort Yates, ND
3. Bobbi Fisher - Scenic, SD
4. Dayle Bad Warrior - Dupree, SD
5. Tymber Benson - Morristown, SD
6. Kaley Conway - Wickenberg, AZ
7. Oodessa Barlow - Rock Point, AZ
8. Julia Begay - Leupp, AZ
9. Alexandra Begay - Leupp, AZ
10. Nizhoni Davis - New Town, ND
11. Ashley Lawrence - Ashland, MT
12. Tayla Ward - Whitehorse, SD
13. Savaya Alden - Fort Smith, MT
14. Bailey Chase - Mandaree, ND
15. Laney Keplin - St. Johns, ND
16. Angelina Begay - Leupp, AZ
17. Kyra Teehee - Muskogee, OK
18. Kenzie Kallenberger - Havre, MT
2. Fri, July 19 2019 4:00PM
1.
Kali Young - Dupree, SD
2. Bailey Not Afraid - Billings, MT
3. Tae Heathershaw - Martin, SD
4. Susanna White Clay - Fort Smith, MT
5. Mackenzie Longbrake - Dupree, SD
6. Alex Whipple - Parmalee, SD
7. Kayclynn Young - Dupree, SD
8. Shannoah Danks - Mandaree, ND
9. Jazmyn Longbrake - Dupree, SD
10. Rayna Grimes - Kyle, SD
11. Stolei Fredericks - Perkins - Casa Grande, AZ
12. Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
3. Sat, July 20 2019 1:00PM
1.
Kaylee Lessert - Porcupine, SD
2. Kayla Bacon - Idabel, OK
3. Rocksie Marchand - Wilbur, WA
4. Fallon Real Bird - Garryowen, MT
5. Carsyn Hibbs - Billings, MT
6. Boe Maggie Calico - Oktaha, OK
7. Taysia Hall - New Town, ND
8. Taci Flinn - Newman Grove, NE
9. Tristin Small - Ashland, MT
SRTR - 36