Wessington Springs, SD
Bareback - 5
2. Sat, May 25 2019 6:00PM
1.
Dylan Pratt - Clarissa, MN
2. Zach Faehnrich - Mobridge, SD
3. Sun, May 26 2019 2:00PM
1.
Colt Hokana - Columbia, SD
2. Dylan Riggins - Kadoka, SD
3. Jhett Knight - Rushville, NE
Barrel Racing - 50
1S. Sat, May 25 2019 12:00PM
1.
Faith Smith - Granite Falls, MN
2. Molly Riermann - Somerset, WI
3. Kimberly Ose - Echo, MN
4. Stephanie Curtis - Fruitdale, SD
5. Jenny Belkham - Blunt, SD
6. Brianna Melby - Backus, MN
7. Taylor Barry - Fort Pierre, SD
8. Lexy Leischner - Parkston, SD
9. Sarah Rose - Volga, SD
10. Cora Borman - Backus, MN
11. Heather Bosse - Cogswell, ND
12. Jill Donnelly - Elk Point, SD
2. Sat, May 25 2019 6:00PM
1.
Sydney Cunningham - Mitchell, SD
2. Teya Moody - Letcher, SD
3. Payton Donnelly - Elk Point, SD
4. Megan Marone - Puckwanna, SD
5. Rachel Dahl - Wabasso, MN
6. Tara Moody - Letcher, SD
7. Riley Donnelly - Elk Point, SD
8. Annie Fulton - Miller, SD
9. Sarah Christensen - Beresford, SD
10. Bailey Rathbun - White, SD
11. Dori Hollenbeck - Winner, SD
12. Tori Gaer - Newell, SD
13. Courtney Otto - Marshall, MN
14. Lexi Thyberg - Hartford, SD
15. Lindsey Zuehlke - Huron, SD
16. Ally Zehrer - Dayton, MN
17. Hallie Fulton - Wessington Springs, SD
18. Lacey Huben - Sauk Rapids, MN
19. Morgan Ealchow - Mayer, MN
3. Sun, May 26 2019 2:00PM
1.
Jodi Theisen - Clear Lake, SD
2. Melodi Christensen - Kennebec, SD
3. Carli Maruska - Mitchell, SD
4. Brooke Rogelstad - Rapid City, SD
5. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
6. Payton Jacques - Buffalo, MN
7. Megan Zan Liere - Pierre, SD
8. Melissa Morris - Pierre, SD
9. Bailey Olson - Hayes, SD
10. Keylee Zancanella - Aurora, SD
11. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
12. Carole Hollers - Sturgis, SD
13. Kristen Zancanella - Aurora, SD
14. Jill Moody - Pierre, SD
15. Cindy Jandreau - Kennebec, SD
16. Shaw Nelson - Hartford, SD
17. Jodi Nelson - Hartford, SD
18. Sydney Maher - Timber Lake, SD
19. Jolene Loiseau - Flandreau, SD
Bull Riding - 24
2. Sat, May 25 2019 6:00PM
1.
Tyler Viers - Granite Falls, MN
2. Kaler Kirkie - Chamberlain, SD
3. Mason Moody - Letcher, SD
4. Zach Faehnrich - Mobridge, SD
5. Nathan Wieme - Tracy, MN
6. Shorty Rankin - Parkston, SD
7. Kyle Friese - Alpena, SD
8. Austin Friese - Alpena, SD
9. Cullen Moyer - Highmore, SD
10. Brady Schmidt - Alpena, SD
11. Colton Provost - Danty, SD
3. Sun, May 26 2019 2:00PM
1.
Hunter Johnson - Kadoka, SD
2. Kyle Hapney - Ft. Pierre, SD
3. Justin McCall - Winner, SD
4. JO Bertus - Avon, SD
5. Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
6. Blade Forman - Ree Heights, SD
7. Terry Pollard - Mt. Vernon, SD
8. Dylan Rice - Flandreau, SD
9. Hudson Johnson - Kadoka, SD
10. Trevor Easton - Wessington Springs, SD
11. Justin Hofer - Ipswich, SD
12. Seth York - White Lake, SD
13. Angelo Gibson - Rhame, ND
Calf Roping - 30
1S. Sat, May 25 2019 12:00PM
1.
Grady Lockhart - Oelrichs, SD
2. Thane Lockhart - Oelrichs, SD
3. Corey Braskamp - Wentworth, SD
4. Matt Nelson - Colman, SD
5. Cullan Hewitt - Kerkhoven, MN
6. Blase Stephan - Gregory, SD
7. Chance Durner - New Underwood, SD
8. Gannon Gustafson - Henley Falls, MN
9. Brett Hewitt - Rice Lake, WI
10. Todd Rose - Volga, SD
11. Josh Laursen - Comstock, WI
12. Jamie Thompson - Brookings, SD
2. Sat, May 25 2019 6:00PM
1.
Daycen Hunt - Ridgeview, SD
2. Brock Belkham - Flandreau, SD
3. Clay Nelson - Zimmerman, MN
4. Dillon Sackett - Alcester, SD
5. Bodie Mattson - Sturgis, SD
6. Rex Treeby - Hecla, SD
7. Evan Thyberg - Hartford, SD
8. Seth Peterson - Elk Point, SD
9. Cullen Moyer - Highmore, SD
10. Wyatt Treeby - Hecla, SD
11. Trey Young - Dupree, SD
3. Sun, May 26 2019 2:00PM
1.
Matt Peters - Smithwick, SD
2. Blake Eggl - Minot, ND
3. Winston Brown - Piedmont, SD
4. Jace Melvin - Ft. Pierre, SD
5. Nathan Sandoz - Newell, SD
6. Camilo Serracin - Ft. Pierre, SD
7. Myles Kenzy - Iona, SD
Goat Tying - 13
1S. Sat, May 25 2019 12:00PM
1.
Jill Donnelly - Elk Point, SD
2. Cora Borman - Backus, MN
3. Lexy Leischner - Parkston, SD
2. Sat, May 25 2019 6:00PM
1.
Riley Donnelly - Elk Point, SD
2. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
3. Tatum Carey - Huron, SD
4. Tori Gaer - Newell, SD
5. Sawyer Gilbert - Buffalo, SD
6. Payton Donnelly - Elk Point, SD
3. Sun, May 26 2019 2:00PM
1.
Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
2. Dalelee Forman - Rhee Heights, SD
3. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
4. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
Ladies Breakaway - 37
1S. Sat, May 25 2019 12:00PM
1.
Molly Riermann - Somerset, WI
2. Alicia Mengelkoch - Litchfield, MN
3. Tamie Jo Martin - Wood Lake, MN
4. Jill Donnelly - Elk Point, SD
5. Jenny Belkham - Blunt, SD
6. Jenna Fulton - St. Lawrence, SD
7. Savanna Glaus - Chamberlain, SD
8. Moriah Glaus - Chamberlain, SD
9. Cora Borman - Backus, MN
2. Sat, May 25 2019 6:00PM
1.
Courtney Otto - Marshall, MN
2. Morgan Ealchow - Mayer, MN
3. Payton Donnelly - Elk Point, SD
4. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
5. Annie Fulton - Miller, SD
6. Ally Zehrer - Dayton, MN
7. Tori Gaer - Newell, SD
8. Tatum Carey - Huron, SD
9. Hallie Fulton - Wessington Springs, SD
10. Braelee Aus - Granite Falls, MN
11. Riley Donnelly - Elk Point, SD
12. Katie Bell - Wabasso, MN
13. Sawyer Gilbert - Buffalo, SD
14. Callie Shepherd - Camp Crook, SD
3. Sun, May 26 2019 2:00PM
1.
Shelby Schramm - Summerset, SD
2. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
3. Dalelee Forman - Rhee Heights, SD
4. Kaycee Wilking - Hartford, SD
5. Sidney Peters - Smithwick, SD
6. Taryn Sippel - Pierpont, SD
7. Payton Jacques - Buffalo, MN
8. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
9. Carole Hollers - Sturgis, SD
10. Layna Tibbs - Ft. Pierre, SD
11. Jolene Loiseau - Flandreau, SD
12. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
13. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
14. Syerra Christensen - Kennebec, SD
Mixed Team Roping - 19
1S. Sat, May 25 2019 12:00PM
1.
Cora Borman - Backus, MN & Cory Borman - Backus, MN
2. Moriah Glaus - Chamberlain, SD & Kaiden White Bear - Chamberlain, SD
3. Jenna Fulton - St. Lawrence, SD & Beau Dean - Platte, SD
2. Sat, May 25 2019 6:00PM
1.
Katie Bell - Wabasso, MN & Eric Nelson - Wabasso, MN
2. Ally Zehrer - Dayton, MN & Dustin Schaefer - Sisseton, SD
3. Tori Gaer - Newell, SD & Tucker Gaer - Newell, SD
4. Dillon Sackett - Alcester, SD & Tatum Carey - Huron, SD
5. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD & Gary Zilverberg - Holabird, SD
6. Sawyer Gilbert - Buffalo, SD & Grey Gilbert - Buffalo, SD
7. Callie Shepherd - Camp Crook, SD & Ty Jurgenson - Dawson, MN
8. Payton Donnelly - Elk Point, SD & Seth Peterson - Elk Point, SD
3. Sun, May 26 2019 2:00PM
1.
Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD & Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
2. Randall Fuhrer - Irene, SD & Lindzie Vaith - Lesterville, SD
3. Jolene Loiseau - Flandreau, SD & Matt Zancanella - Aurora, SD
4. Syerra Christensen - Kennebec, SD & Carson Musick - Pierre, SD
5. Layna Tibbs - Ft. Pierre, SD & Raymond Tibbs - Ft. Pierre, SD
6. Kaycee Wilking - Hartford, SD & Steve Klein - Sioux Falls, SD
7. Taryn Sippel - Pierpont, SD & Lucas Falconer - Marshall, MN
8. Cedar Jandreau - Kennebec, SD & Marty Jandreau - Kennebec, SD
Saddle Bronc - 6
2. Sat, May 25 2019 6:00PM
1.
Josh Neuharth - Menno, SD
2. Trey Gates - Miller, SD
3. Sun, May 26 2019 2:00PM
1.
Jake Aanden - Fertile, MN
2. Chet Smith - Phillip, SD
3. Kolton Salonen - Gregory, SD
4. Kyle Hapney - Ft. Pierre, SD
Sr. Breakaway - 15
1S. Sat, May 25 2019 12:00PM
1.
Greg Hewitt - Shell Lake, WI
2. Tim Christopher - Decorah, IA
2. Sat, May 25 2019 6:00PM
1.
Dave Marone - Puckwanna, SD
2. Shawn Carey - Huron, SD
3. Chuck Hamlin - Highmore, SD
4. Barry Knippling - Chamberlain, SD
5. Mark Schumacher - Woosley, SD
6. Gary Zilverberg - Holabird, SD
3. Sun, May 26 2019 2:00PM
1.
Raymond Tibbs - Ft. Pierre, SD
2. Bart Ness - Kennebec, SD
3. Marty Jandreau - Kennebec, SD
4. Darren Lammers - Chancellor, SD
5. Kelly Eggl - Minot, ND
6. Steve Klein - Sioux Falls, SD
7. Harold Gerdes - Hecla, SD
Steer Wrestling - 8
1S. Sat, May 25 2019 12:00PM
1.
Kaiden White Bear - Chamberlain, SD
2. Beau Dean - Platte, SD
2. Sat, May 25 2019 6:00PM
1.
Daycen Hunt - Ridgeview, SD
2. Seth Peterson - Elk Point, SD
3. Sun, May 26 2019 2:00PM
1.
Sawyer Strand - Platte, SD
2. Jace Melvin - Ft. Pierre, SD
3. Cameron Fanning - Olivet, SD
4. Bryce Dibbern - Interior, SD
Team Penning - 0
Team Roping - 23
1S. Sat, May 25 2019 12:00PM
1.
Jake Heidebrink - Royalton, MN & Randy Melby - Backus, MN
2. Matt Nelson - Colman, SD & Gannon Gustafson - Henley Falls, MN
3. Thane Lockhart - Oelrichs, SD & Chance Durner - New Underwood, SD
4. Blase Stephan - Gregory, SD & Beau Dean - Platte, SD
5. Cora Borman - Backus, MN & Cory Borman - Backus, MN
2. Sat, May 25 2019 6:00PM
1.
Wyatt Treeby - Hecla, SD & Nolan Richie - Bristol, SD
2. Rusty Toupal - Hurron, SD & Brad Oland - Britton, SD
3. Lucas Thompson - Mitchell, SD & Lance Knuston - Mitchell, SD
4. Cayden Flaykahuis - Letcher, SD & Tater Moody - Letcher, SD
5. Eric Nelson - Wabasso, MN & Dustin Schaefer - Sisseton, SD
6. Tanner Schroeder - Cherokee, IA & Ty Jurgenson - Dawson, MN
7. Jace Engesser - Spearfish, SD & Bodie Mattson - Sturgis, SD
8. Rex Treeby - Hecla, SD & Troy Donnelly - Elk Point, SD
3. Sun, May 26 2019 2:00PM
1.
Marty McPherson - Piedmont, SD & Taryn Arneson - Enning, SD
2. Brad Nelson - Hartford, SD & Steve Klein - Sioux Falls, SD
3. Lane Goebel - Marshall, MN & Lucas Falconer - Marshall, MN
4. Matt McCormick - Salem, SD & Jarad Deters - Colton, SD
5. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
6. Braden Pirrung - Hartford, SD & Matt Zancanella - Aurora, SD
7. Randall Fuhrer - Irene, SD & Brady Petrik - Avon, SD
8. Shaw Loiseau - Flandreau, SD & Dylan Hart - Mitchell, SD
9. Kole Latham - Flandreau, SD & Payton Pirrung - Hartford, SD
10. Bart Ness - Kennebec, SD & Elliot Gourneau - Ridgeview, SD
Over 40 CR - 7
1S. Sat, May 25 2019 12:00PM
1.
Todd Rose - Volga, SD
2. Jamie Thompson - Brookings, SD
3. Tim Christopher - Decorah, IA
4. Greg Hewitt - Shell Lake, WI
5. Grady Lockhart - Oelrichs, SD
6. Emmett Davis - Estelline, SD
7. Corey Braskamp - Wentworth, SD
JRSteer - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0