Irene, SD
Bareback - 6
1. Fri, June 28 2019 7:00PM
1.
Lante Swallow - Batesland, SD
3. Sat, June 29 2019 6:00PM
1.
Nick Pelke - Mondovin, WI
2. Colt Hokana - Columbia, SD
3. Travis Faegn - Scared Heart, MN
4. Jake Carmody - Mobridge, SD
5. Dylan Riggins - Kadoka, SD
Barrel Racing - 64
1. Fri, June 28 2019 7:00PM
1.
Denise Lecy - Rushford, MN
2. Dessie Taylor - Brookings, SD
3. Mallory Gross - Little Falls, MN
4. Sissy Davie - Glenwood, IA
5. Jojo Wagner - Hillman, MN
6. Abby Jo Treeby - Hecla, SD
7. Morgan Kowitz - McGregor, MN
8. Courtney Teubert - White, SD
9. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
10. Haley Huls - Lennox, SD
11. Kristen Zancanella - Aurora, SD
12. Courtney Otto - Marshall, MN
2S. Sat, June 29 2019 9:00AM
1.
Josey Anstine - Volin, SD
2. Kris Lammers - Chancellor, SD
3. Shelby Lang - Chancelor, SD
4. Kathleen Biron - Henderson, MN
5. Jessica Borntrager - Staple, MN
6. Cassie Mehlbrech - Canistota, SD
7. Riley Donnelly - Elk Point, SD
8. Jill Donnelly - Elk Point, SD
9. Anna Rather - Stevens Point, WI
10. Jenna Clark - Brookings, SD
11. Jorry Lammers - Avon, SD
12. Taylor Bothwell - Pierre, SD
13. Jill Moody - Pierre, SD
14. Lindsey Zuehlke - Huron, SD
15. Ally Zehrer - Dayton, MN
16. Haley Hughes - Osaki, MN
17. Amber Moody - Hinton, IA
18. Nikki James - Becker, MN
19. Sierra Darrah - Brookings, SD
20. Stephanie Lang - Chancelor, SD
21. Hannah Eldeen - Parker, SD
22. Morgan Dalchow - Hollywood, MN
23. Dawson Munger - Pukwana, SD
24. Carli Maruska - Mitchell, SD
25. Jackie Dalchow - Hollywood, MN
26. McKenzee Wheelhouse - Pierre, SD
27. Patty Jons - Bonesteel, SD
28. Sydney Theobald - Ft. Pierre, SD
29. Payton Donnelly - Elk Point, SD
30. Jolene Loiseau - Flandreau, SD
31. Jodi Theisen - Clear Lake, SD
32. Kimberly Ose - Echo, MN
33. Katie Lukes - Parker, SD
34. Morgan Janisch - Lake City, SD
35. Brenda Deters - Colton, SD
36. Lacey Huben - Sauk Rapids, MN
37. Melissa Morris - Pierre, SD
38. Dori Hollenbeck - Winner, SD
39. Lexi Thyberg - Hartford, SD
40. Jena Garwood - Atkinson, NE
3. Sat, June 29 2019 6:00PM
1.
Shelby Inman - Harrisburg, SD
2. Katlyn Kanoll - Avon, SD
3. Bailey Rathbun - White, SD
4. Lexy Leischner - Parkston, SD
5. Molly Riermann - Somerset, WI
6. Jordan Fischer - Lesterville, SD
7. Christie Adams - Estes Park, CO
8. Jodi Nelson - Hartford, SD
9. Keva Lindquist - Lake Andes, SD
10. Rachel Dahl - Wabasso, MN
11. Alexis Neese - Laporte, MN
12. Ashley Graber - Columbia, SD
Bull Riding - 23
1. Fri, June 28 2019 7:00PM
1.
Justin McCall - Colome, SD
2. Jake Herrboldt - Tripp, SD
3. Cole Brewer - Dupree, SD
4. Hunter Johnson - Kadoka, SD
5. Dawson Petrik - Wagner, SD
6. Layne Johnson - Hermantown, MN
7. Shorty Rankin - Lesterville, SD
8. Hudson Johnson - Kakoka, SD
9. Riley Johnsen - Beresford, SD
10. Jack Walters - Centerville, SD
11. Hayden Ellis - Centerville, SD
12. Lante Swallow - Batesland, SD
3. Sat, June 29 2019 6:00PM
1.
Collin Hunt - Interior, SD
2. Blaine Beaty - Detroit Lakes, MN
3. Preston Mabb - Steuben, WI
4. Nick Pelke - Mondovin, WI
5. Thunder Boomer - Wessington Springs, SD
6. Travis Hofmann - Plainview, NE
7. Rowdy Hughson - Provo, SD
8. Cody Moore - Del Rapids, SD
9. Colton Provost - Dante, SD
10. Timmy Jensen - Volin, SD
11. Kolten Achenbach - Steuben, WI
Calf Roping - 20
1. Fri, June 28 2019 7:00PM
1.
Cullan Hewitt - Kerkhoven, MN
2. Reece Ullerich - Humbolt, SD
3. Brett Hewitt - Rice Lake, WI
4. Josh Laursen - Comstock, WI
5. Brody Jones - Brookings, SD
6. Chayse McKenney - Parker, SD
2S. Sat, June 29 2019 9:00AM
1.
Miles Garwood - Atkinson, NE
2. Matt Nelson - Colman, SD
3. Rance Johnson - Alliance, NE
4. Evan Thyberg - Hartford, SD
5. Terry Graff - Long Pine, NE
6. Myles Kenzy - Iona, SD
7. Patrick Martin - Lexington, NE
8. Bernard Girard - Alliance, NE
9. Gannon Gustafson - Granite Falls, MN
10. Chance Locken - Reedsburg, WI
3. Sat, June 29 2019 6:00PM
1.
Colt Hokana - Columbia, SD
2. Blaze Steffen - Gregory, SD
3. Corey Braskamp - Wentworth, SD
4. Dillon Sackett - Alcester, SD
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 59
1. Fri, June 28 2019 7:00PM
1.
Abby Jo Treeby - Hecla, SD
2. Cheyenne Brown - Ponca, NE
3. Courtney Teubert - White, SD
4. Kaycee Wilking - Hartford, SD
5. Chenoa Vandestouwe - Inwood, IA
6. Cheyenne Vandestouwe - Inwood, IA
7. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
8. Haley Huls - Lennox, SD
9. Cora Borman - Backus, MN
10. Molly Hermelbracht - Wisner, NE
11. Josey Poppens - Larchwood, IA
12. Courtney Otto - Marshall, MN
13. Jojo Wagner - Hillman, MN
2S. Sat, June 29 2019 9:00AM
1.
Dana Judge - Emmet, NE
2. Makenna Balkenbush - Story, WY
3. Brenda White - Oelrichs, SD
4. Megan Steiger - Rapid City, SD
5. Anna Rather - Stevens Point, WI
6. Ally Zehrer - Dayton, MN
7. Payton Donnelly - Elk Point, SD
8. Stannis Hoffmann - Dunlap, IA
9. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD
10. Sara Steiner - Harrisburg, SD
11. Carole Hollers - Sturgis, SD
12. Tatum Carey - Huron, SD
13. Taryn Sippel - Pierpont, SD
14. Peyton Mentzer - Ensign, KS
15. Cassidy March - Hot Springs, SD
16. Sydney Graff - Long Pine, NE
17. Kelly Kohle - Johnstown, NE
18. Syerra Christensen - Kennebec, SD
19. Shayla Howell - Belle Fourche, SD
20. Amber Coleman - Orchard, NE
21. Katie Bell - Wabasso, MN
22. Whitney Locken - Reedsburg, WI
23. Braelee Aus - Granite Falls, MN
24. Jenna Clark - Brookings, SD
25. Dawson Munger - Pukwana, SD
26. Jolene Loiseau - Flandreau, SD
27. Taylor Bothwell - Pierre, SD
28. Sydney Theobald - Ft. Pierre, SD
29. Riley Donnelly - Elk Point, SD
30. Morgan Janisch - Lake City, SD
31. Jill Donnelly - Elk Point, SD
32. Emily Knust - Burwell, NE
33. Amber Moody - Hinton, IA
34. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
35. Kathleen Biron - Henderson, MN
3. Sat, June 29 2019 6:00PM
1.
Jennifer Gale - Humboldt, SD
2. Ashley Graber - Columbia, SD
3. Kaysee Christensen - Beresford, SD
4. Logan Becker - Beaver City, NE
5. Rylee Rich - Ponca, NE
6. Haley Brown - Ponca, NE
7. Callie Shepherd - Dawson, MN
8. Cheyenne Sherwood - Hillside, AZ
9. Jenna Fulton - Miller, SD
10. Molly Riermann - Somerset, WI
11. Shawnee Sherwood - Grace, ID
Mixed Team Roping - 37
Saddle Bronc - 8
1. Fri, June 28 2019 7:00PM
1.
Colton Ecoffey - Haywarden, IA
2. Josh Neuharth - Menno, SD
3. Kolton Salonen - Gregory, SD
4. Traden Lockwood - Mitchell, SD
3. Sat, June 29 2019 6:00PM
1.
Blaine Beaty - Detroit Lakes, MN
2. Lance Crawford - Mondovi, WI
3. Miles Kreeger - Lake Andes, SD
4. Rowdy Hughson - Provo, SD
Sr. Breakaway - 15
1. Fri, June 28 2019 7:00PM
1.
Jim Selchert - New Underwood, SD
2. Greg Hewitt - Shell Lake, WI
3. Boogie Webb - Volin, SD
4. Mark Lecy - Rushford, MN
5. Steve Klein - Sioux Falls, SD
2S. Sat, June 29 2019 9:00AM
1.
Gary Zilverberg - Holabird, SD
2. Shawn Carey - Highmore, SD
3. Mark Schumacher - Wolsey, SD
4. Chuck Donnelly - Elk Point, SD
5. Barry Knippling - Chamberlain, SD
3. Sat, June 29 2019 6:00PM
1.
Steve Sherwood - Grace, ID
2. Bart Ness - Kennebec, SD
3. Chuck Nelson - Hartford, SD
4. Dave Becker - Beaver City, NE
5. Darren Lammers - Chancellor, SD
Steer Wrestling - 15
1. Fri, June 28 2019 7:00PM
1.
Gabe Taylor - Valentine, NE
2. Dylan Peper - Centuria, WI
3. Carter Kennedy - Beresford, SD
4. Wade Taylor - Canistota, SD
2S. Sat, June 29 2019 9:00AM
1.
Jace Christiansen - Flandreau, SD
2. Carson Good - Long Valley, SD
3. TY Talsma - Verdigre, NE
3. Sat, June 29 2019 6:00PM
1.
Logan Lemmel - Sturgis, SD
2. Beau Dean - Platte, SD
3. Wyatt Tibbitts - Hot Springs, SD
4. Nolan Hart - Eagle Bend, MN
5. Alex Bergeson - Mitchell, SD
6. Sawyer Strand - Sioux Falls, SD
7. Shane Andersen - Hurley, SD
8. Cameron Fanning - Olivet, SD
Team Penning - 16
Team Roping - 45
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0