McLaughlin, SD
Bareback - 7
1. Sat, July 13 2019 6:00PM
1.
Thomas Kronberg - Forbes, ND
2. Kaden Clark - Black Hawk, SD
3. Colt Hokana - Columbia, SD
2. Sun, July 14 2019 6:00PM
1.
Jacoby Johns - Eagle Butte, SD
2. Dylan Riggins - Kadoka, SD
3. Tucker Jensen - Belle Fourche, SD
4. Rance Kramer - Towner, ND
Barrel Racing - 54
1. Sat, July 13 2019 6:00PM
1.
Amy Wilcox - Red Owl, SD
2. Krystal Dorsey - Isabel, SD
3. Megan Jangula - Hazelton, ND
4. Tayle Brink - Newell, SD
5. Victoria Netzer - Sidney, MT
6. Kaitlyn Forster - Richardton, ND
7. Summer Kosel - Glenham, SD
8. Coralee Neer - Williston, ND
9. Brandy Holzer - Mobridge, SD
10. Samantha Jorgenson - Watford City, ND
11. Codi Sebastian - Dickinson, ND
1SS. Sat, July 13 2019 6:00PM
1.
Katie Hostutler - Midland, SD
2. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
3. Lindsey Horner - Dawson, ND
4. Lexus Kelsch - McLaughlin, SD
5. Emily Zimba - McIntosh, SD
6. Brenda Deters - Colton, SD
7. Rickie Engesser - Spearfish, SD
8. Kris Lammers - Chancellor, SD
9. Sierra Ellingson - St Anthony, ND
2. Sun, July 14 2019 6:00PM
1.
Talli Pokorny - Gillette, WY
2. Kristi Alley - Isabel, SD
3. Amanda Lundquist - Golden Valley, ND
4. Carlee Johnston - Elm Springs, SD
5. Sidni Jandreau - Kennebec, SD
6. Denise Bauman - McLaughlin, SD
7. Sierra Schott - McLaughlin, SD
8. Kailee Webb - Isabel, SD
9. Stephanie Curtis - Fruitdale, SD
10. Vanessa Volk - Linton, ND
11. Elisha Wise - Lemmon, SD
12. Haylee Hepper - Raleigh, ND
2SS. Sun, July 14 2019 6:00PM
1.
Taylor Barry - Ft. Pierre, SD
2. Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
3. Sloan Anderson - White Horse, SD
4. Jolene Loiseau - Flandreau, SD
5. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
6. Rayel Livermont - Sturgis, SD
7. Kristen Zancanella - Aurora, SD
8. Reba Foote - Parshall, ND
9. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
10. Baylee Johnston - Prescott Valley, AZ
11. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
12. Jess Saxton - Buffalo, WY
13. Emily Larson - Ulen, MN
14. Jenny Belkham - Blunt, SD
15. Abby Jo Treeby - Hecla, SD
16. Brooklyn Spencer - Ulen, MN
17. Kailyn Groves - Faith, SD
18. Melissa Morris - Pierre, SD
19. Sydney Maher - Timber Lake, SD
20. Keylee Zancanella - Aurora, SD
21. Heather Bosse - Cogswell, ND
22. Tori Gaer - Newell, SD
Bull Riding - 16
1. Sat, July 13 2019 6:00PM
1.
Gabriel Gill - Mobridge, SD
2. J W Frederick - Hoven, SD
3. Xavian Laplante - Eagle Butte, SD
4. Justin Lindskov - Isabel, SD
5. Wasu Bertsch - Sisseton, SD
6. Kaler Kirkie - Ft. Thompson, SD
2. Sun, July 14 2019 6:00PM
1.
Hunter Johnson - Kadoka, SD
2. Zach Faehnrich - Mobridge, SD
3. Kyle Hapney - Ft. Pierre, SD
4. Quade Slater - Trenton, ND
5. Cameron Decoteau - Twin Buttes, ND
6. Rowdy Hughson - Hot Springs, SD
7. Dawson Reedy - Philip, SD
8. Justin Hofer - Ipswich, SD
9. Justin McCall - Colome, SD
10. Chance Schott - McLaughlin, SD
Calf Roping - 15
1. Sat, July 13 2019 6:00PM
1.
Tanner Stec - Bassett, NE
2. Matt Peters - Smithwick, SD
3. Troy Wilcox - Red Owl, SD
4. Trae Smith - Belle Fourche, SD
5. Cody Caldwell - Gillette, WYOMING
6. Brett Wilcox - Red Owl, SD
2. Sun, July 14 2019 6:00PM
1.
Doug Lawrence - White Horse, SD
2. Carson Johnston - Elm Springs, SD
3. TY Moser - Wolsey, SD
4. Myles Kenzy - Iona, SD
5. Trey Young - Dupree, SD
6. Brent Belkham - Blunt, SD
7. Nathan Sandoz - Newell, SD
8. Rex Treeby - Hecla, SD
9. Matt Nelson - Colman, SD
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 77
1. Sat, July 13 2019 6:00PM
1.
Amy Tierney - Reva, SD
2. Tayle Brink - Newell, SD
3. Codi Sebastian - Dickinson, ND
4. Hailey Fried - Mandan, ND
5. Samantha Jorgenson - Watford City, ND
6. Brooke Nelson - Philip, SD
7. Lizzy Pelton - Medora, ND
8. Cassidy Smith - Trenton, ND
9. Whitney Knippling - Whitewood, SD
10. Jessica Magilke - Solen, ND
11. Corey Hart - Mobridge, SD
12. Heather Hoff Wright - Richardton, ND
1SS. Sat, July 13 2019 6:00PM
1.
Cati Thompson - Gordan, NE
2. Meza Ham - Shadehill, SD
3. Macy Fuller - Wittman, AZ
4. Sierra Ellingson - St Anthony, ND
5. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
6. Sadie Podzimek - Buffalo, SD
7. Sidney Peters - Smithwick, SD
8. Jordyn Schaefer - Des Lacs, ND
9. Sierra Lee - Rhame, ND
10. Rickie Engesser - Spearfish, SD
11. Peggy Garman - Sundance, WY
12. Reann Crane - Whitewood, SD
13. Kayla Spickelmeier - Buffalo, SD
14. Shayla Howell - Belle Fourche, SD
15. Courtney Peters - Hot Springs, SD
2. Sun, July 14 2019 6:00PM
1.
Kari Jo Lawrence - White Horse, SD
2. Talli Pokorny - Gillette, WY
3. Kailee Webb - Isabel, SD
4. Tomie Peterson - Parade, SD
5. Savana Johnston - Elm Springs, SD
6. Moriah Glaus - Chamberlain, SD
7. Alex Christen - Elwood, NE
8. Patty Jo Burress - Isabel, SD
9. Shanna Gebhardt - Timber Lake, SD
10. Savanna Glaus - Chamberlain, SD
11. Carlee Johnston - Elm Springs, SD
12. Beverly Peterson - Washburn, ND
2SS. Sun, July 14 2019 6:00PM
1.
Sloan Anderson - White Horse, SD
2. Sierra Price - Mud Butte, SD
3. Brooklyn Spencer - Ulen, MN
4. Jenny Belkham - Blunt, SD
5. Gracie Sandquist - Trail City, SD
6. Jacque Peterson - Isabel, SD
7. Maddi Huber - Mandan, ND
8. Kaylee Billingsly - Prescott Valley, AZ
9. Syerra Christensen - Kennebec, SD
10. Abby Jo Treeby - Hecla, SD
11. Taylor Bothwell - Pierre, SD
12. Rayel Livermont - Sturgis, SD
13. Kailyn Groves - Faith, SD
14. Tawny Barry - Carter, SD
15. Shianne Price - Faith, SD
16. Kristen Lawrence - Mobridge, SD
17. Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
18. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
19. Jolene Loiseau - Flandreau, SD
20. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
21. Taryn Sippel - Pierpont, SD
22. Mazee Pauley - Dupree, SD
23. Rieley Maier - Chadron, NE
24. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
25. Shayna Deal - Faith, SD
26. Jayden Shoemaker - Faith, SD
27. Laura Hunt - Ridgeview, SD
28. Tori Gaer - Newell, SD
29. Opal Harkins - Deadwood, SD
30. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
31. Baylee Johnston - Prescott Valley, AZ
32. Megan Steiger - Rapid City, SD
33. Tierny Hamlin - Highmore, SD
34. Kelly Vetter - Flasher, ND
35. Sami McGuire - St. Onge, SD
36. Bailie Donner - Morristown, SD
37. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
38. Brenda White - Oelrichs, SD
Mixed Team Roping - 33
Saddle Bronc - 16
1. Sat, July 13 2019 6:00PM
1.
Seth Jacobs - Morristown, SD
2. Trampus Thompson - Sturgis, SD
3. Liam Pauley - Miles City, MT
4. Orin Muri - Miles City, MT
5. Logan Nielson - Beach, ND
2. Sun, July 14 2019 6:00PM
1.
Trey Elshere - Quinn, SD
2. Chet Smith - Philip, SD
3. Cody Tupper - St. Onge, SD
4. Parker Kramer - Towner, ND
5. Cooper West - Philip, SD
6. Kolton Salonen - Gregory, SD
7. Rowdy Hughson - Hot Springs, SD
8. Cole Pateneaude - Halliday, ND
9. Danny Cassidy - Meridian, TX
10. Kyle Hapney - Ft. Pierre, SD
11. Tayte Goodman - Towner, ND
Sr. Breakaway - 29
1. Sat, July 13 2019 6:00PM
1.
Darren Lammers - Chancellor, SD
2. Tim Nelson - Midland, SD
3. Lyle Wilcox - Red Owl, SD
4. Dan Frank - Mandan, ND
5. Bart Ness - Kennebec, SD
6. Neal Engesser - Spearfish, SD
7. Richard Steedley - Sundance, WY
8. Jeff Schaefer - Des Lacs, ND
9. Glen Hostutler - Midland, SD
10. Jim (james) Graven - Minot, ND
11. Steve Klein - Sioux Falls, SD
12. John Hoven - McLaughlin, SD
2. Sun, July 14 2019 6:00PM
1.
Gerald McInerney - Sundance, WY
2. Chad Hetzel - Lemmon, SD
3. Mike McInerney - Sundance, WY
4. James (jim) Hale - White Owl, SD
5. Kelly Shoemaker - Faith, SD
6. Barry Knippling - Chamberlain, SD
7. Jb Lord - Menoken, ND
8. Chuck Hamlin - Highmore, SD
9. Marty Jandreau - Kennebec, SD
10. Arlyn Lawrence - Mobridge, SD
11. Bogie Webb - Volin, SD
12. Shawn Carey - Highmore, SD
13. Scott Lammers - Hermosa, SD
14. Gary Simon - Timber Lake, SD
15. Gary Zilverberg - Holabird, SD
16. Kirk Ford - Sturgis, SD
17. Mark Schumacher - Wolsey, SD
Steer Wrestling - 27
1. Sat, July 13 2019 6:00PM
1.
Jeremy Stadheim - Reeder, ND
2. Colbey Steeke - Rhame, ND
3. Quentin Wheeler - Baker, MT
4. Casey Olson - Prairie City, SD
5. Trig Olson - Prairie City, SD
6. Seth Shorb - Hermosa, SD
7. Lyman Colliflower - Ridgeview, SD
8. Miles Spickelmier - Buffalo, SD
9. Tucker Chytka - Spearfish, SD
10. Danny Hildebrand - Joliet, MT
11. Brett Wilcox - Red Owl, SD
12. Logan Lemmel - Whitewood, SD
2. Sun, July 14 2019 6:00PM
1.
JJ Hunt - Ridgeview, SD
2. Cole Trainer - Faith, SD
3. Austin Anderson - Gillette, WY
4. Layne Dobler - McLaughlin, SD
5. Jason Hapney - Harrold, SD
6. Daycen Hunt - Ridgeview, SD
7. Kody Woodward - Dupree, SD
8. Tye Hale - Faith, SD
9. Clint Nelson - Philip, SD
10. Brent Woodward - Dupree, SD
11. Jace Christiansen - Flandreau, SD
12. Kaiden White Bear - Chamberlain, SD
13. Carson Johnston - Elm Springs, SD
14. Tee Hale - Union Center, SD
15. Calder Johnston - Elm Springs, SD
Team Penning - 0
Team Roping - 33
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0