Winner, SD
Bareback - 5
3. Sat, July 27 2019 7:30 PM
1.
Whitten Hoover - Ainsworth, NE
2. Logan Glendy - Oconto, NE
3. Colt Hokana - Columbia, SD
4. Kaden Clark - Black Hawk, SD
4. Sun, July 28 2019 7:30 PM
1.
Rob Keeney - Broken Bow, NE
Barrel Racing - 44
1. Fri, July 26 2019 7:30 PM
1.
Talli Pokorny - Gillette, WY
2. Kathleen Carlson - Kadoka, SD
3. Heather Bosse - Cogswell, ND
4. Kate Weborg - Saint Charles, SD
5. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
6. Dawson Munger - Pukwana, SD
7. Bailey Witt - Valentine, NE
8. Summer Kosel - Glenham, SD
9. Carlee Johnston - Elm Springs, SD
10. Sydney Theobald - Ft. Pierre, SD
2S. Fri, July 26 2019 9:30 PM
1.
Fayth From - Crookston, NE
2. Saylor Schuyler - Hamill, SD
3. Saige Schuyler - Hamill, SD
4. Jeryn Robinson - Martin, SD
5. Jo Lynn Grieves - Winner, SD
6. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
7. Coralee Sprat - Lysite, WY
8. Makenzee Wheelhouse - Pierre, SD
9. Payton Donnelly - Elk Point, SD
10. Lindsey O'Keefe - Belle Fourche, SD
11. Jolene Loiseau - Flandreau, SD
12. Montana Miller - Winner, SD
13. Deb Thompson - Gordon, NE
3. Sat, July 27 2019 7:30 PM
1.
Taylor Barry - Ft. Pierre, SD
2. Jenny Belkham - Blunt, SD
3. Becky Barry - Belle Fourche, SD
4. Daisy Dean - Platte, SD
5. Rayel Livermont - Sturgis, SD
6. Macy Fuller - Whittman, AZ
7. Annie Fulton - Miller, SD
8. Rickie Engesser - Spearfish, SD
9. Ashley Graber - Columbia, SD
10. Shaw Nelson - Hartford, SD
4. Sun, July 28 2019 7:30 PM
1.
Wynnette Williams - Rapid City, SD
2. Sissy Davie - Glenwood, IA
3. Sydney Cunningham - Mitchell, SD
4. Melinda Mattson - Sturgis, SD
5. Sidni Jandreau - Kennebec, SD
6. Christy Willert - Kadoka, SD
7. Pam Hollenbeck - Long Pine, NE
8. Amy Wilcox - Red Owl, SD
9. Jena Garwood - Atkinson, NE
10. Patricia Finney - Ainsworth, NE
11. Hallie Fulton - Miller, SD
Bull Riding - 17
1. Fri, July 26 2019 7:30 PM
1.
Riley Johnson - Beresford, SD
2. Riley Shippy - Colome, SD
3. Riggin Shippy - Colome, SD
4. Shorty Rankin - Parkston, SD
5. Hayden Ellis - Centerville, SD
6. Connor Paetow - Hurley, SD
7. Brannon McDonald - Irene, SD
3. Sat, July 27 2019 7:30 PM
1.
Brett McAbee - Ansley, NE
2. Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
3. Dylan Rice - Flandreau, SD
4. Ben Wood - Greeley, NE
5. Travis Hofmann - Plaineview, NE
4. Sun, July 28 2019 7:30 PM
1.
Lane Gambill - Johnstown, NE
2. Justin Hofer - Ipswich, SD
3. Justin McCall - Colome, SD
4. Colton Provost - Danty, SD
5. Loren Sherman - Ainsworth, NE
Calf Roping - 19
1. Fri, July 26 2019 7:30 PM
1.
Cody Darnell - Gordon, NE
2. Tyson Stracke - Stewart, NE
3. Trey Garey - Broken Bow, NE
4. Seth Peterson - Elk Point, SD
5. Reece Ullerich - Humboldt, SD
6. Boe Brown - Valentine, NE
7. Rafe Wientjes - Onida, SD
8. Grey Gilbert - Buffalo, SD
3. Sat, July 27 2019 7:30 PM
1.
Dawson Phillips - Winner, SD
2. Wynn Schaack - Wall, SD
3. Justus Whitcher - Athens, TX
4. Linkyn Petersek - Colome, SD
4. Sun, July 28 2019 7:30 PM
1.
Mike Kipker - Rapid City, SD
2. Miles Garwood - Atkinson, NE
3. Myles Kenzy - Iona, SD
4. Bodie Mattson - Sturgis, SD
5. Brett Wilcox - Red Owl, SD
6. Troy Wilcox - Red Owl, SD
7. Blase Steffen - Gregory, SD
Goat Tying - 18
1. Fri, July 26 2019 7:30 PM
1.
Sawyer Gilbert - Buffalo, SD
2. Jazz McGirr - Huron, SD
3. Payton Donnelly - Elk Point, SD
4. Timber Kelly - Garden Dale, TX
5. Riata Day - Fleming, CO
6. Carlee Johnston - Elm Springs, SD
7. Layni Stevens - St. Lawrence, SD
8. Savana Johnston - Elm Springs, SD
9. Cheyenne Vandestouwe - Inwood, IA
3. Sat, July 27 2019 7:30 PM
1.
Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
2. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
3. Rickie Engesser - Spearfish, SD
4. Sun, July 28 2019 7:30 PM
1.
Lacey Tech - Fairfax, SD
2. Madison Doerr - Creighton, NE
3. Catherine Clayton - Dublin, TX
4. Jill Donnelly - Elk Point, SD
5. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
6. Tawny Barry - Carter, SD
Ladies Breakaway - 60
1. Fri, July 26 2019 7:30 PM
1.
Kamira Miller - Newell, SD
2. Jazz McGirr - Huron, SD
3. Carlee Johnston - Elm Springs, SD
4. Savana Johnston - Elm Springs, SD
5. Lacey Hewitt - Whitewood, SD
6. Bailey Witt - Valentine, NE
7. Savanna Glaus - Chamberlain, SD
8. Kecia Miller - Newell, SD
9. Moriah Glaus - Chamberlain, SD
10. Laura Hunt - Ridgeview, SD
2S. Fri, July 26 2019 9:30 PM
1.
Jolene Loiseau - Flandreau, SD
2. Chenoa Vandestouwe - Inwood, IA
3. Tomie Peterson - Parade, SD
4. Shayla Howell - Belle Fourche, SD
5. Payton Donnelly - Elk Point, SD
6. Timber Kelly - Garden Dale, TX
7. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
8. Sawyer Gilbert - Buffalo, SD
9. Cheyenne Vandestouwe - Inwood, IA
10. Coralee Sprat - Lysite, WY
11. Josey Poppens - Larchwood, IA
12. Sadie Podzimek - Ludlow, SD
13. Mataya Eklund - Valentine, NE
14. Peyton Mentzer - Ensign, KS
15. Sydney Theobald - Ft. Pierre, SD
16. Makenzee Wheelhouse - Pierre, SD
17. Talli Pokorny - Gillette, WY
18. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
19. Shawnee Sherwood - Grace, ID
20. Peggy Garman - Sundance, WY
21. Cheyenne Brown - Ponca, NE
22. Alex Christen - Union Center, SD
23. Sierra Lee - Rhame, ND
24. Morgan Darnell - Gordon, NE
25. Riata Day - Fleming, CO
26. Syerra (cy) Christensen - Kennebec, SD
27. Dawson Munger - Pukwana, SD
28. Haley Brown - Ponca, NE
3. Sat, July 27 2019 7:30 PM
1.
Rickie Engesser - Spearfish, SD
2. Jenny Belkham - Blunt, SD
3. Taylor Bothwell - Pierre, SD
4. Cati Thompson - Gordon, NE
5. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
6. Annie Fulton - Miller, SD
7. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
8. Rayel Livermont - Sturgis, SD
9. Megan Steiger - Rapid City, SD
10. Macy Fuller - Whittman, AZ
4. Sun, July 28 2019 7:30 PM
1.
Dana Judge - Emmet, NE
2. Amber Coleman - Orchard, NE
3. Catherine Clayton - Dublin, TX
4. Sydney Hollenbeck - Winner, SD
5. Madison Doerr - Creighton, NE
6. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
7. Hallie Fulton - Miller, SD
8. Kelly Kohle - Johnstown, NE
9. Brooke Nelson - Philip, SD
10. Jill Donnelly - Elk Point, SD
11. Tawny Barry - Carter, SD
12. Jaya Nelson - Bassett, NE
Mixed Team Roping - 25
1. Fri, July 26 2019 7:30 PM
1.
Josi Stevens - St. Lawrence, SD & Dawson Phillips - Winner, SD
2. Syerra (cy) Christensen - Kennebec, SD & Carson Musick - Pierre, SD
3. Shawnee Sherwood - Grace, ID & Cole Sherwood - Hillside, AZ
4. Dalton Wieneke - West Point, NE & Chenoa Vandestouwe - Inwood, IA
5. Cheyenne Brown - Ponca, NE & Troy Donnelly - Elk Point, SD
6. Haley Brown - Ponca, NE & Clint Whipple - St Francis, SD
7. Leigh Sherwood - Hillside, AZ & Steve Sherwood - Grace, ID
8. Peyton Mentzer - Ensign, KS & Toby Mentzer - Ensign, KS
9. Cody Darnell - Gordon, NE & Morgan Darnell - Gordon, NE
10. Jenika Arens - Ponca, NE & Rod Brown - Ponca, NE
2S. Fri, July 26 2019 9:30 PM
1.
Jolene Loiseau - Flandreau, SD & Ty Talsma - Verdigre, NE
2. Sawyer Gilbert - Buffalo, SD & Grey Gilbert - Buffalo, SD
3. Brooke Howell - Belle Fourche, SD & Guy Howell - Belle Fourche, SD
4. Payton Donnelly - Elk Point, SD & Seth Peterson - Elk Point, SD
5. Lindsey O'Keefe - Belle Fourche, SD & Levi O'Keefe - Belle Fourche, SD
6. Coralee Sprat - Lysite, WY & Jared Bilby - Bridgeport, NE
3. Sat, July 27 2019 7:30 PM
1.
Macy Fuller - Whittman, AZ & Kade Smith - Post, TX
2. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD & Gary Zilverberg - Holabird, SD
3. Rickie Engesser - Spearfish, SD & Neal Engesser - Spearfish, SD
4. Sun, July 28 2019 7:30 PM
1.
Pam Hollenbeck - Long Pine, NE & Todd Hollenbeck - Long Pine, NE
2. Tim Nelson - Midland, SD & Brooke Nelson - Philip, SD
3. Amber Coleman - Orchard, NE & Matt Kasner - Cody, NE
4. Denise Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
5. Lanell Graham - Valentine, NE & Zeb Graham - Valentine, NE
6. Cedar Jandreau - Kennebec, SD & Marty Jandreau - Kennebec, SD
Saddle Bronc - 15
1. Fri, July 26 2019 7:30 PM
1.
Lane Hall - Winner, SD
3. Sat, July 27 2019 7:30 PM
1.
Rowdy Thompson - New Underwood, SD
2. Sage Miller - Springview, NE
3. Garrett Long - Valentine, NE
4. Rhett Fanning - Spearfish, SD
5. Jack Skavdahl - Marsland, NE
6. Cash Wilson - Wall, SD
7. Derek Kenner - Arnold, NE
8. Gus Harvey - Valentine, ND
9. Brody McAbee - Ansley, NE
10. Blaine Flack - Crawford, NE
11. Kolton Salonen - Gregory, SD
12. Trey Gates - Wolsey, SD
4. Sun, July 28 2019 7:30 PM
1.
Tanner Williamson - Box Elder, SD
2. Triston Ekulnd - Valentine, NE
Sr. Breakaway - 26
1. Fri, July 26 2019 7:30 PM
1.
Gary Zimbalman - Hammel, SD
2. Terry Trower - Dell Rapids, SD
3. Steve Klein - Sioux Falls, SD
4. Bogie Webb - Volin, SD
5. Raymond Tibbs - Ft. Pierre, SD
6. Steve Sherwood - Grace, ID
7. Bart Ness - Kennebec, SD
3. Sat, July 27 2019 7:30 PM
1.
Neal Engesser - Spearfish, SD
2. Gary Zilverberg - Holabird, SD
3. Darrell Barry - Belle Fourche, SD
4. Gerald McInerney - Sundance, WY
5. Darren Lammers - Chancellor, SD
6. Barry Knippling - Chamberlain, SD
7. Mike McInerney - Sundance, WY
8. Chuck Nelson - Hartford, SD
9. Mark Schumacher - Wolsey, SD
10. Shawn Carey - Highmore, SD
4. Sun, July 28 2019 7:30 PM
1.
Mike Kipker - Rapid City, SD
2. Lyle Wilcox - Red Owl, SD
3. Scott Lammers - Hermosa, SD
4. Greg (gregory) Swim - Springview, NE
5. Scott Hollenbeck - Winner, SD
6. Marty Jandreau - Kennebec, SD
7. Brad Hollenbeck - Thedford, NE
8. Tim Nelson - Midland, SD
9. Jay Mattson - Sturgis, SD
Steer Wrestling - 28
1. Fri, July 26 2019 7:30 PM
1.
Cole Trainor - Faith, SD
2. TY Talsma - Verdigre, NE
3. Carter Kennedy - Beresford, SD
4. Daycen Hunt - Ridgeview, SD
5. Tee Hale - Union Center, SD
6. JJ Hunt - Ridgeview, SD
7. Seth Peterson - Elk Point, SD
8. Tye Hale - Faith, SD
9. Colbey Steeke - Rhame, ND
10. Seth Shorb - Hermosa, SD
3. Sat, July 27 2019 7:30 PM
1.
Wyatt Cahoy - Colome, SD
2. Jason Hapney - Harrold, SD
3. Cameron Fanning - Olivet, SD
4. Tate Petrak - Martin, SD
5. Wynn Schaack - Wall, SD
6. Beau Dean - Platte, SD
7. Linkyn Petersek - Colome, SD
8. Jace Christiansen - Flandreau, SD
9. Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
10. Sawyer Strand - Sioux Falls, SD
4. Sun, July 28 2019 7:30 PM
1.
Russell Hipke - Stuart, NE
2. Tyler Byrne - Martin, SD
3. Gabe Taylor - Valentine, NE
4. Joe Ross - Rosebud, SD
5. Kaiden White Bear - Chamberlain, SD
6. Mike Stephen - Springview, NE
7. Joe Wilson - Martin, SD
8. Brett Wilcox - Red Owl, SD
Team Penning - 12
1. Fri, July 26 2019 7:30 PM
1.
Wally Bakke - Irene, SD & Charles Walters - Sioux Falls, SD & Linda Black -
2. Kristee Hoggarth - Ft. Pierre, SD & Lennie Steffen - Colome, SD & Becky Hoffine -
3. Clinton Olinger - Plankinton, SD & Gary Garbe - Alpena, SD & Mick Varilek -
4. Bogie Webb - Volin, SD & Terry Trower - Dell Rapids, SD & Robert Devitt -
5. Larry Fossum - Hartford, SD & Mike Austin - Centerville, SD & Scott Vandenberg -
6. David Horn - Piedmont, SD & Kerry Horn - Tripp, SD & Lisa Horn -
7. Teresa Mead - Jefferson, SD & Harold Fischer - Vermillion, SD & Tyler Steever -
8. Bryan Runge - Tea, SD & Randall Olson - Harrisburg, SD & Travis Olson -
9. Taryn Guinn - Reliance, SD & Kordel Kiehn - Chamberlain, SD & Doni Zeller -
10. Mark Braunschmidt - Garreston, SD & Joe Skibinski - Sioux Falls, SD & Anna Braunschmidt -
11. Collin Borgmann - White Lake, SD & Paul Borgmann - White Lake, SD & Lindsay Borgmann -
12. Steve Klein - Sioux Falls, SD & Tom Jones - Viborg, SD & Tom Varilek -
Team Roping - 34
1. Fri, July 26 2019 7:30 PM
1.
Cole Sherwood - Hillside, AZ & Steve Sherwood - Grace, ID
2. Gary Zimbalman - Hammel, SD & Carter Kennedy - Beresford, SD
3. Brian Dunning - McClave, CO & Toby Mentzer - Ensign, KS
4. Tye Hale - Faith, SD & Tee Hale - Union Center, SD
5. JJ Hunt - Ridgeview, SD & Colt Peterson - Isabel, SD
6. Rod Buckley - Winner, SD & Clint Whipple - St Francis, SD
7. Mike Sheridan - Brookings, SD & Brad Mcgirr - Huron, SD
8. Garret Phillips - Winner, SD & Peter Haukaas - Winner, SD
9. Jeremy Ferguson - Eagle Butte, SD & Daycen Hunt - Ridgeview, SD
10. Dalton Sheridan - Faith, SD & Wyatt Schuelke - Opal, SD
2S. Fri, July 26 2019 9:30 PM
1.
Jace Ullerich - Humbolt, SD & Reece Ullerich - Humboldt, SD
2. Shaw Loiseau - Flandreau, SD & Ty Talsma - Verdigre, NE
3. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
4. Bart Ness - Kennebec, SD & Elliot Gourneau - Kennebec, SD
5. Guy Howell - Belle Fourche, SD & Levi O'Keefe - Belle Fourche, SD
6. Cooper Brott - Gothenburg, NE & Matt Fattig - Brady, NE
7. Seth Peterson - Elk Point, SD & Troy Donnelly - Elk Point, SD
3. Sat, July 27 2019 7:30 PM
1.
Tony Farrella - Spearfish, SD & Neal Engesser - Spearfish, SD
2. Matt Dean - Platte, SD & Beau Dean - Platte, SD
3. Trevor Olson - Mud Butte, SD & Payton Pirrung - Hartford, SD
4. Dawson Phillips - Winner, SD & Linkyn Petersek - Colome, SD
5. Wynn Schaack - Wall, SD & Clay Schaack - Wall, SD
6. Kade Smith - Post, TX & Cash Hetzel - Lemmon, SD
7. Chuck Nelson - Hartford, SD & Brad Nelson - Hartford, SD
4. Sun, July 28 2019 7:30 PM
1.
Blase Steffen - Gregory, SD & Myles Kenzy - Iona, SD
2. Jay Mattson - Sturgis, SD & Bodie Mattson - Sturgis, SD
3. Tim Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
4. Andy Knott - Thedford, NE & Todd Hollenbeck - Long Pine, NE
5. Tyler Byrne - Martin, SD & Keith Hodson - Martin, SD
6. Tucker McDaniel - Midland, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
7. Blaine Finney - Ainsworth, NE & Dustin Chohon - Oneill, NE
8. Troy Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
9. Triston Ekulnd - Valentine, NE & Cody Hollenbeck - Mullen, NE
10. Reece Weber - Valentine, NE & Matt Kasner - Cody, NE
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0