Wall, SD
Bareback - 4
1. Thurs, July 11 2019 7:00PM
1.
Jhett Knight - Rushville, NE
2. Kaden Clark - Black Hawk, SD
4. Sat, July 13 2019 7:00PM
1.
Tucker Jensen - Belle Fourche, SD
2. Dylan Riggins - Kadoka, SD
Barrel Racing - 65
1. Thurs, July 11 2019 7:00PM
1.
Jaymi Meeks - Scenic, SD
2. Jeryn Robinson - Martin, SD
3. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
4. Libby Diedrichs - Kennebec, SD
5. Pamela Lei - Camp Crook, SD
6. Brooke Diedrichs - Kennebec, SD
7. Summer Kosel - Glenham, SD
8. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD
9. Jenna Humble - Mud Butte, SD
10. Heather Bosse - Cogswell, ND
11. Callie Robinson - Moorcroft, WY
1SA. Thurs, July 11 2019 7:00PM
1.
Taylor Barry - Ft. Pierre, SD
2. Bailey Rigdon - Rapid City, SD
3. Piper Cordes - Wall, SD
4. Tayle Brink - Newell, SD
5. Tessa Menzel - Quinn, SD
6. Rickie Engesser - Spearfish, SD
7. Wacey Brown - Piedmont, SD
8. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
9. Sidni Jandreau - Kennebec, SD
10. Jayda Tibbs - Fort Pierre, SD
11. Lindsey O'Keefe - Belle Fourche, SD
2S. Fri, July 12 2019 10:00AM
1.
Jenna Elshere - Quinn, SD
2. Reba Foote - Parshall, ND
3. Sydney Maher - Timber Lake, SD
4. Jonnie Anders - Elm Springs, SD
5. Kailyn Groves - Faith, SD
6. Shania Larive - Sturgis, SD
7. Baylee Johnston - Prescott Valley, AZ
8. Karen Shelley - Weatherford, TX
9. Toree Edgar - Oral, SD
10. Wendy Bechen - Rapid City, SD
11. Kris Lammers - Chancellor, SD
12. Emilee Pauly - Wall, SD
13. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
14. Karissa Jones - Weatherford, TX
15. Jenny Belkham - Blunt, SD
16. Lainee Sampson - Interior, SD
17. Brenda Deters - Colton, SD
18. Makenzee Wheelhouse - Pierre, SD
19. Ryen Sheppick - Pierre, SD
20. Wendy Suhn - Hermosa, SD
21. Landry Haugen - Sturgis, SD
22. Brooklyn Hanson - Faith, SD
3. Fri, July 12 2019 7:00PM
1.
Stephanie Curtis - Fruitdale, SD
2. Elisha Wise - Lemmon, SD
3. Tori Gaer - Newell, SD
4. Jess Saxton - Buffalo, WY
5. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
6. Amy Wilcox - Red Owl, SD
7. T. Merrill - Wall, SD
8. Katie Hostutler - Midland, SD
9. Shaw Nelson - Hartford, SD
10. Brooke Rogelstad - Rapid City, SD
11. Brandee Wardell - Buffalo, SD
12. Taylor Engesser - Spearfish, SD
4. Sat, July 13 2019 7:00PM
1.
Meghan Corr - Hermosa, SD
2. Debbie Thompson - Gordon, NE
3. Melissa Morris - Pierre, SD
4. D'Ann Gehlsen - Mission, SD
5. Amy Brunson - New Underwood, SD
6. Savana Johnston - Elm Springs, SD
7. Carlee Johnston - Elm Springs, SD
8. Rayel Livermont - Sturgis, SD
9. Kailee Webb - Isabel, SD
Bull Riding - 11
1. Thurs, July 11 2019 7:00PM
1.
Jestyn Woodward - Custer, SD
2. Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
3. Jake Foster - Meadow, SD
3. Fri, July 12 2019 7:00PM
1.
Kyle Hapney - Ft. Pierre, SD
2. Hunter Johnson - Kadoka, SD
3. Hudson Johnson - Kadoka, SD
4. Thunder Boomer - Wessington Springs, SD
5. Dawson Reedy - Philip, SD
4. Sat, July 13 2019 7:00PM
1.
Rowdy Hughson - Hot Springs, SD
2. Teigan Gray - Gettysburg, SD
3. Wacey Ferguson - Hermosa, SD
Calf Roping - 15
1. Thurs, July 11 2019 7:00PM
1.
Tanner Stec - Bassett, NE
2. Matt Peters - Smithwick, SD
3. Trae Smith - Belle Fourche, SD
4. Tanner Fite - Hermosa, SD
5. Jeremy Carney - Rapid City, SD
6. Camillo Serracin - Ft. Pierre, SD
3. Fri, July 12 2019 7:00PM
1.
Grey Gilbert - Buffalo, SD
2. Brett Wilcox - Red Owl, SD
3. Troy Wilcox - Red Owl, SD
4. Thane Lockhart - Oelrichs, SD
4. Sat, July 13 2019 7:00PM
1.
Matt Nelson - Colman, SD
2. Carson Johnston - Elm Springs, SD
3. Winston Brown - Piedmont, SD
4. TY Moser - Wolsey, SD
5. Beau Dean - Platte, SD
Goat Tying - 33
1. Thurs, July 11 2019 7:00PM
1.
Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
2. Tessa Menzel - Quinn, SD
3. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
4. Shea Husted - Harrold, SD
5. Amy Tierney - Reva, SD
6. Keanna Ward - Fruitdale, SD
7. Tayle Brink - Newell, SD
8. Rickie Engesser - Spearfish, SD
9. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
10. Jaicee Williams - Wall, SD
2S. Fri, July 12 2019 10:00AM
1.
Emilee Pauly - Wall, SD
2. Baylee Johnston - Prescott Valley, AZ
3. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
4. Kailyn Groves - Faith, SD
5. Landry Haugen - Sturgis, SD
6. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
7. Mikenzy Miller - Faith, SD
3. Fri, July 12 2019 7:00PM
1.
Chenoa Vandestouwe - Inwood, IA
2. Tori Gaer - Newell, SD
3. Sawyer Gilbert - Buffalo, SD
4. Opal Harkins - Deadwood, SD
5. Kaycee Monnens - Hulett, WY
6. Natalie Leisinger - Highmore, SD
7. T. Merrill - Wall, SD
8. Kennedy Pelzer - Inwood, IA
9. Cheyenne Vandestouwe - Inwood, IA
10. Karissa Rayhill - Martin, SD
11. Kasey Pelzer - Inwood, IA
4. Sat, July 13 2019 7:00PM
1.
Savana Johnston - Elm Springs, SD
2. Carlee Johnston - Elm Springs, SD
3. Meghan Corr - Hermosa, SD
4. Tawny Barry - Carter, SD
5. Calder Johnston - Elm Springs, SD
Ladies Breakaway - 94
1. Thurs, July 11 2019 7:00PM
1.
Jaicee Williams - Wall, SD
2. Mercedes Williams - Faith, SD
3. Kassidy Caspers - New Underwood, SD
4. Callie Robinson - Moorcroft, WY
5. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD
6. Tessa Caspers - New Underwood, SD
7. Shayla Howell - Belle Fourche, SD
8. Brenda White - Oelrichs, SD
9. Sami McGuire - St. Onge, SD
10. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
11. Megan Steiger - Rapid City, SD
12. Rieley Maier - Chadron, NE
1SA. Thurs, July 11 2019 7:00PM
1.
Whitney Knippling - Whitewood, SD
2. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
3. Taylor Bothwell - Pierre, SD
4. Laura Hunt - Ridgeview, SD
5. Jacque Peterson - Isabel, SD
6. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
7. Rickie Engesser - Spearfish, SD
8. Carole Hollers - Sturgis, SD
9. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
10. Shea Husted - Harrold, SD
11. Keanna Ward - Fruitdale, SD
12. Tessa Menzel - Quinn, SD
13. Tayle Brink - Newell, SD
14. Amy Tierney - Reva, SD
2S. Fri, July 12 2019 10:00AM
1.
Brooklyn Hanson - Faith, SD
2. Macy Fuller - Wittman, AZ
3. Mazee Pauley - Dupree, SD
4. Jayden Shoemaker - Faith, SD
5. Heidi Cuny - Buffalo Gap, SD
6. Shania Larive - Sturgis, SD
7. Mikahla Ferguson - Hermosa, SD
8. Toree Edgar - Oral, SD
9. Jenny Belkham - Blunt, SD
10. Cati Thompson - Gordan, NE
11. Layna Tibbs - Ft. Pierre, SD
12. Baylee Johnston - Prescott Valley, AZ
13. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
14. Jessica Ryan - Aladdin, WY
15. Kaycee Werdel - Chadron, NE
16. Kailyn Groves - Faith, SD
17. Cassidy March - Hot Springs, SD
18. Landry Haugen - Sturgis, SD
19. Sidney Hanson - Belle Fourche, SD
20. Makenzee Wheelhouse - Pierre, SD
21. Mikenzy Miller - Faith, SD
22. Kaylee Billingsly - Prescott Valley, AZ
23. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
24. Sierra Hilgenkamp - Wall, SD
25. Emilee Pauly - Wall, SD
3. Fri, July 12 2019 7:00PM
1.
Hannah Hostutler - Midland, SD
2. Natalie Leisinger - Highmore, SD
3. Sawyer Gilbert - Buffalo, SD
4. Peggy Garman - Sundance, WY
5. Kaycee Monnens - Hulett, WY
6. Karlie Robertson - New Underwood, SD
7. Samantha Jorgenson - Watford City, ND
8. Opal Harkins - Deadwood, SD
9. Tryn Wilson - Caputa, SD
10. Brooke Nelson - Philip, SD
11. Kenadi Rising - Rapid City, SD
12. Reann Crane - Whitewood, SD
3SA. Fri, July 12 2019 7:00PM
1.
Katie Schuelke - Spearfish, SD
2. Sidney Peters - Smithwick, SD
3. Karissa Rayhill - Martin, SD
4. Taylor Engesser - Spearfish, SD
5. Shianne Price - Faith, SD
6. Sierra Price - Mud Butte, SD
7. Sadie Podzimek - Buffalo, SD
8. Whitley Reder - Fruitdale, SD
9. Cheyenne Vandestouwe - Inwood, IA
10. Sierra Lee - Rhame, ND
11. Courtney Peters - Hot Springs, SD
12. Taryn Sippel - Pierpont, SD
13. Tori Gaer - Newell, SD
14. Shayna Deal - Faith, SD
15. Kali Olson - Piedmont, SD
16. Kamira Miller - Newell, SD
17. Lacey Hewitt - Whitewood, SD
18. Tierny Hamlin - Highmore, SD
19. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
4. Sat, July 13 2019 7:00PM
1.
Meghan Corr - Hermosa, SD
2. Caitlyn Dowling - Buffalo, SD
3. Rayel Livermont - Sturgis, SD
4. Syerra Christensen - Kennebec, SD
5. Tawny Barry - Carter, SD
6. Tomie Peterson - Parade, SD
7. Carlee Johnston - Elm Springs, SD
8. Savana Johnston - Elm Springs, SD
9. Kailee Webb - Isabel, SD
10. Moriah Glaus - Chamberlain, SD
11. Savanna Glaus - Chamberlain, SD
12. Alex Christen - Elwood, NE
Mixed Team Roping - 35
1. Thurs, July 11 2019 7:00PM
1.
Kassidy Caspers - New Underwood, SD & Tanner Fite - Hermosa, SD
2. Brooke Howell - Belle Fourche, SD & Guy Howell - Belle Fourche, SD
3. Keanna Ward - Fruitdale, SD & Keith Hodson - Martin, SD
4. Macy Fuller - Wittman, AZ & Tucker White - Hershey, NE
5. Whitney Knippling - Whitewood, SD & Allen Auer - Whitewood, SD
6. Amy Tierney - Reva, SD & Sam Huffman - Belle Fourche, SD
7. Shayla Howell - Belle Fourche, SD & Trae Smith - Belle Fourche, SD
8. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD & Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
9. Callie Robinson - Moorcroft, WY & Cash Hetzel - Lemmon, SD
10. Lindsey O'Keefe - Belle Fourche, SD & Levi O'Keefe - Belle Fourche, SD
11. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD & Jerry Golliher - Belle Fourche, SD
12. Rickie Engesser - Spearfish, SD & Neal Engesser - Spearfish, SD
2S. Fri, July 12 2019 10:00AM
1.
Jayden Shoemaker - Faith, SD & Kelly Shoemaker - Faith, SD
2. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD & Gary Zilverberg - Holabird, SD
3. Cassidy March - Hot Springs, SD & Tony March - Hot Springs, SD
4. Layna Tibbs - Ft. Pierre, SD & Raymond Tibbs - Ft. Pierre, SD
3. Fri, July 12 2019 7:00PM
1.
Trina Arneson - Enning, SD & Melvin Arneson - Enning, SD
2. Tarin Arneson - Enning, SD & Tanielle Arneson - Enning, SD
3. Tim Nelson - Midland, SD & Brooke Nelson - Philip, SD
4. Courtney Peters - Hot Springs, SD & Tucker Chytka - Spearfish, SD
5. Taryn Sippel - Pierpont, SD & Levi Hapney - Quinn, SD
6. Taylor Engesser - Spearfish, SD & Jace Engesser - Spearfish, SD
7. T. Merrill - Wall, SD & Cade Hammerstrom - New Underwood, SD
8. Hannah Hostutler - Midland, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
9. Samantha Jorgenson - Watford City, ND & Jade Nelson - Midland, SD
10. Sawyer Gilbert - Buffalo, SD & Grey Gilbert - Buffalo, SD
11. Tori Gaer - Newell, SD & Tucker Gaer - Newell, SD
12. Denise Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
13. Reann Crane - Whitewood, SD & Tommy Crane - Whitewood, SD
4. Sat, July 13 2019 7:00PM
1.
Syerra Christensen - Kennebec, SD & Carson Musick - Pierre, SD
2. Savana Johnston - Elm Springs, SD & Carson Johnston - Elm Springs, SD
3. Moriah Glaus - Chamberlain, SD & Tate Glaus - Chamberlain, SD
4. Melissa Morris - Pierre, SD & Colton Musick - Pierre, SD
5. Alex Christen - Elwood, NE & Tee Hale - Union Center, SD
6. Calder Johnston - Elm Springs, SD & Savanna Glaus - Chamberlain, SD
Saddle Bronc - 15
1. Thurs, July 11 2019 7:00PM
1.
Jake Foster - Meadow, SD
2. Carter Elshere - Elm Springs, SD
3. Jacob Kammerer - Phillip, SD
4. Rowdy Thompson - Hereford, SD
5. Chet Smith - Philip, SD
6. Trampus Thompson - Sturgis, SD
3. Fri, July 12 2019 7:00PM
1.
Kyle Hapney - Ft. Pierre, SD
2. Trey Elshere - Quinn, SD
3. Cooper West - Philip, SD
4. Cody Tupper - St. Onge, SD
5. Louie Brunson - New Underwood, SD
6. Mark Stangle - Phillip, SD
7. Cash Wilson - Wall, SD
4. Sat, July 13 2019 7:00PM
1.
Kolton Salonen - Gregory, SD
2. Rowdy Hughson - Hot Springs, SD
Sr. Breakaway - 26
1. Thurs, July 11 2019 7:00PM
1.
Jerry Golliher - Belle Fourche, SD
2. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD
3. Neal Engesser - Spearfish, SD
2S. Fri, July 12 2019 10:00AM
1.
Barry Knippling - Chamberlain, SD
2. Gary Zilverberg - Holabird, SD
3. Chad Hetzel - Lemmon, SD
4. Darren Lammers - Chancellor, SD
5. Steve Klein - Sioux Falls, SD
6. Raymond Tibbs - Ft. Pierre, SD
7. Kelly Shoemaker - Faith, SD
8. Kirk Ford - Sturgis, SD
3. Fri, July 12 2019 7:00PM
1.
Billy Gallino - Wasta, SD
2. Shaun Ruland - Quinn, SD
3. Tim Nelson - Midland, SD
4. Bogie Webb - Volin, SD
5. Glen Hostutler - Midland, SD
6. Chuck Hamlin - Highmore, SD
7. Richard Keil - Newell, SD
8. Lyle Wilcox - Red Owl, SD
4. Sat, July 13 2019 7:00PM
1.
James (jim) Hale - White Owl, SD
2. Shawn Carey - Highmore, SD
3. Scott Lammers - Hermosa, SD
4. Mike McInerney - Sundance, WY
5. Gerald McInerney - Sundance, WY
6. Jim Selchert - New Underwood, SD
7. Mark Schumacher - Wolsey, SD
Steer Wrestling - 31
1. Thurs, July 11 2019 7:00PM
1.
Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
2. Carson Good - Long Valley, SD
3. Denton Good - Long Valley, SD
4. Joe Ross - Millboro, SD
5. Daycen Hunt - Ridgeview, SD
6. Joe Wilson - Martin, SD
7. JJ Hunt - Ridgeview, SD
8. Tyler Byrne - Martin, SD
9. Logan Lemmel - Whitewood, SD
3. Fri, July 12 2019 7:00PM
1.
Teigen Robertson - New Underwood, SD
2. Tucker Chytka - Spearfish, SD
3. Colbey Steeke - Rhame, ND
4. Brent Woodward - Dupree, SD
5. Seth Shorb - Hermosa, SD
6. Victor Dennis - Philip, SD
7. Jason Hapney - Harrold, SD
8. Austin Anderson - Gillette, WY
9. Trig Olson - Prairie City, SD
10. Brett Wilcox - Red Owl, SD
11. Owen Perry - Rapid City, SD
4. Sat, July 13 2019 7:00PM
1.
Carson Johnston - Elm Springs, SD
2. Cody Redden - Lipan, TX
3. Cyler Dowling - Newell, SD
4. Tye Hale - Faith, SD
5. Jace Christiansen - Flandreau, SD
6. Clint Nelson - Philip, SD
7. Beau Dean - Platte, SD
8. Calder Johnston - Elm Springs, SD
9. Cole Trainer - Faith, SD
10. Tee Hale - Union Center, SD
11. Kaiden White Bear - Chamberlain, SD
Team Penning - 0
Team Roping - 37
1. Thurs, July 11 2019 7:00PM
1.
Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Lynn Williams - Faith, SD
2. Wade Monnens - Hulett, WY & Sam Huffman - Belle Fourche, SD
3. JJ Hunt - Ridgeview, SD & Colt Peterson - Isabel, SD
4. Cooper White - Hersey, NE & Tucker White - Hershey, NE
5. Guy Howell - Belle Fourche, SD & Levi O'Keefe - Belle Fourche, SD
6. Denton Good - Long Valley, SD & Carson Good - Long Valley, SD
7. Joe Wilson - Martin, SD & Trent Byrne - Martin, SD
8. Kade Smith - Post, TX & Cash Hetzel - Lemmon, SD
9. Trevor Olson - Mud Butte, SD & Payton Pirrung - Hartford, SD
10. Jeremy Ferguson - Eagle Butte, SD & Daycen Hunt - Ridgeview, SD
11. Tyler Byrne - Martin, SD & Keith Hodson - Martin, SD
12. Tegan Fite - Hermosa, SD & Tanner Fite - Hermosa, SD
13. Jon Peterson - Belle Fourche, SD & Trae Smith - Belle Fourche, SD
14. Neal Engesser - Spearfish, SD & Allen Auer - Whitewood, SD
3. Fri, July 12 2019 7:00PM
1.
Melvin Arneson - Enning, SD & Tarin Arneson - Enning, SD
2. Billy Gallino - Wasta, SD & Shaun Ruland - Quinn, SD
3. Riley Ruland - Quinn, SD & Cass Lytle - Quinn, SD
4. Tucker McDaniel - Midland, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
5. Jason Thorstenson - Rapid City, SD & Jade Nelson - Midland, SD
6. Reann Crane - Whitewood, SD & Tommy Crane - Whitewood, SD
7. Tyen Palmer - Kodoka, SD & Klay O'Daniel - Kadoka, SD
8. Cole Lathume - Spearfish, SD & Jace Engesser - Spearfish, SD
9. Tim Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
10. Glen Hostutler - Midland, SD & Jesse Hostutler - Midland, SD
11. Troy Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
4. Sat, July 13 2019 7:00PM
1.
Joe Smeenk - Newell, SD & Jessy Carlson - Newell, SD
2. Troy Richter - Quinn, SD & Dalton Richter - Wall, SD
3. Matt Nelson - Colman, SD & Carson Johnston - Elm Springs, SD
4. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
5. Dalton Sheridan - Faith, SD & Wyatt Schuelke - Opal, SD
6. Calder Johnston - Elm Springs, SD & Tate Glaus - Chamberlain, SD
7. Clint Nelson - Philip, SD & Levi Hapney - Quinn, SD
8. CJ Pankinton - Grant, NE & Tj Ruland - Quinn, SD
9. Cole Retchless - Bridgeport, NE & Trey Richter - Wall, SD
10. Conner McNenny - Sturgis, SD & Daine Mcnenny - Sturgis, SD
11. Tye Hale - Faith, SD & Tee Hale - Union Center, SD
12. Cameron Richter - Quinn, SD & Jim Selchert - New Underwood, SD
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0