Dupree, SD
Bareback - 3
2. Sat, June 22 2019 6:00PM
1.
Dylan Riggins - Kodoka, SD
3. Sun, June 23 2019 2:00PM
1.
Kaden Clark - Black Hawk, SD
2. Tucker Jensen - Belle Fourche, SD
Barrel Racing - 42
1S. Sat, June 22 2019 9:00AM
1.
Brandy Holzer - Mobridge, SD
2. Callie Robinson - Moorcroft, WY
3. Tori Gaer - Newell, SD
4. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
5. Taylor Barry - Fort Pierre, SD
6. Tayle Brink - Newell, SD
7. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD
8. Talli Pokorny - Gillette, WY
9. Ryen Sheppick - Pierre, SD
10. Brooklyn Hanson - Faith, SD
11. Sloan Anderson - White Horse, SD
12. Sydney Pedersen - Ludlow, SD
13. Jordyn McNamee - Buffalo, WY
2. Sat, June 22 2019 6:00PM
1.
Bailey Rigdon - Rapid City, SD
2. Sierra Schott - McLaughlin, SD
3. Jenna Humble - Mud Butte, SD
4. Amy Wilcox - Red Owl, SD
5. Megan Van Liere - Pierre, SD
6. Melinda Mattson - Sturgis, SD
7. Carly Johnston - Elm Spings, SD
8. Sidni Ferguson - Dupree, SD
9. Tessa Caspers - New Underwood, SD
10. Taylor Hanson - Belle Fourche, SD
11. Kailee Webb - Isabel, SD
12. Kailyn Groves - Faith, SD
13. Emilee Pauley - Wall, SD
14. Katie Lensegrav - Interior, SD
3. Sun, June 23 2019 2:00PM
1.
Pamela Lei - Camp Crook, SD
2. Cedar Kohr - Gilette, WY
3. Taylor Engesser - Spearfish, SD
4. Rickie Engesser - Spearfish, SD
5. Sage Kohr - Gilette, WY
6. Jana Griemsman - Pierre, SD
7. Amanda Lundquist - Golden Valley, ND
8. Lindsey Horner - Dawson, ND
9. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
10. Jill Moody - Pierre, SD
11. Heather Bosse - Cogswell, ND
12. Sydney Maher - Timber Lake, SD
13. Melissa Morris - Pierre, SD
14. Taylor Bothwell - Pierre, SD
15. Wanda Brown - Edgemont, SD
Bull Riding - 10
2. Sat, June 22 2019 6:00PM
1.
Tyler Adams - Gilette, WY
2. Justin Hofer - Ipswich, SD
3. Hunter Johnson - Kadoka, SD
4. Rowdy Hughson - Provo, SD
3. Sun, June 23 2019 2:00PM
1.
Jestyn Woodward - Custer, SD
2. Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
3. Cole Brewer - Dupree, SD
4. Justin McCall - Colome, SD
5. Tj Schmidt - Belle Fourche, SD
6. Thunder Boomer - Wessington Springs, SD
Calf Roping - 21
1S. Sat, June 22 2019 9:00AM
1.
Dalton Lessert - Martin, SD
2. Doug Lawrence - Whitehorse, SD
3. Cole Robinson - Moorcroft, WY
2. Sat, June 22 2019 6:00PM
1.
Tanner Fite - Hermosa, SD
2. Daycen Hunt - Eagle Butte, SD
3. Troy Wilcox - Red Owl, SD
4. Thane Lockhart - Olerichs, SD
5. Grady Lockhart - Oelrichs, SD
6. Chandler Comfort - Belle Fourche, SD
7. Brett Wilcox - Red Owl, SD
8. Jeremy Carney - Rapid City, SD
9. Carson Johnston - Elm Springs, SD
3. Sun, June 23 2019 2:00PM
1.
Trey Young - Dupree, SD
2. Nathan Sandoz - Newell, SD
3. Nolan Richie - Bristol, SD
4. Matt Peters - Smithwick, SD
5. Tanner Stec - Bassett, NE
6. Bodie Mattson - Sturgis, SD
7. Wynn Schaack - Wall, SD
8. Myles Kenzy - Iona, SD
9. Sterling Lee - Rhame, ND
Goat Tying - 14
1S. Sat, June 22 2019 9:00AM
1.
Shea Husted - Harrold, SD
2. Maci Maher - McLaughlin, SD
3. Tayle Brink - Newell, SD
4. Mikenzy Miller - Faith, SD
5. Tori Gaer - Newell, SD
2. Sat, June 22 2019 6:00PM
1.
Carly Johnston - Elm Spings, SD
2. Sidni Ferguson - Dupree, SD
3. Kailyn Groves - Faith, SD
4. Savana Johnston - Elm Springs, SD
5. Emilee Pauley - Wall, SD
3. Sun, June 23 2019 2:00PM
1.
Sawyer Gilbert - Buffalo, SD
2. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
3. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
4. Rickie Engesser - Spearfish, SD
Ladies Breakaway - 63
1S. Sat, June 22 2019 9:00AM
1.
Jordyn McNamee - Buffalo, WY
2. Shianne Price - Mud Butte, SD
3. Shayla Howell - Belle Fourche, SD
4. Jayden Shoemaker - Faith, SD
5. Hanna Schmidt - Keldron, SD
6. Jessica Ryan - Belle Fourche, SD
7. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
8. Shayna Deal - Faith, SD
9. Taryn Sippel - Pierpont, SD
10. Kari Jo Lawrence - Whitehorse, SD
11. Sami McGuire - St. Onge, SD
12. Layna Tibbs - Ft. Pierre, SD
13. Mikenzy Miller - Faith, SD
14. Brooklyn Hanson - Faith, SD
15. Tori Gaer - Newell, SD
16. Kamira Miller - Mud Butte, SD
17. Sloan Anderson - White Horse, SD
18. Mercedes Williams - Faith, SD
19. Codi Sebastian - Dickinson, ND
20. Lacey Hewitt - Whitewood, SD
21. Shea Husted - Harrold, SD
22. Devin Nicholls - Moorcroft, WY
23. Tayle Brink - Newell, SD
24. Corey Hart - Mobridge, SD
25. Callie Robinson - Moorcroft, WY
26. Sidney Hanson - Faith, SD
27. Jacque Peterson - Isabel, SD
28. Gracy Gilbert - Camp Crook, SD
29. Tomie Peterson - Parade, SD
30. Peggy Garman - Sundance, WY
31. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD
32. Kecia Miller - Mud Butte, SD
33. Talli Pokorny - Gillette, WY
2. Sat, June 22 2019 6:00PM
1.
Laura Hunt - Ridgeview, SD
2. Whitley Reder - Belle Fourche, SD
3. Moriah Glaus - Chamberlain, SD
4. Marlene Woodward - Dupree, SD
5. Reann Crane - Whitewood, SD
6. Alex Christen - Union Center, SD
7. Kailee Webb - Isabel, SD
8. Tessa Caspers - New Underwood, SD
9. Sadie Podzimek - Ludlow, SD
10. Savanna Glaus - Chamberlain, SD
11. Taylor Hanson - Belle Fourche, SD
12. Carly Johnston - Elm Spings, SD
13. Savana Johnston - Elm Springs, SD
14. Tierny Hamlin - Highmore, SD
15. Kassidy Caspers - New Underwood, SD
3. Sun, June 23 2019 2:00PM
1.
Sawyer Gilbert - Buffalo, SD
2. Kaycee Wilking - Hartford, SD
3. Bailie Donner - Morristown, SD
4. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
5. Jordyn Schaefer - Des Lacs, ND
6. Syerra Christensen - Kennebec, SD
7. Sidney Peters - Smithwick, SD
8. Kelly Vetter - Flasher, ND
9. Taylor Engesser - Spearfish, SD
10. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
11. Megan Steiger - Rapid City, SD
12. Rickie Engesser - Spearfish, SD
13. Sierra Lee - Rhame, ND
14. Caitlyn Dowling - Buffalo, SD
15. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
Mixed Team Roping - 30
1S. Sat, June 22 2019 9:00AM
1.
Shayla Howell - Belle Fourche, SD & Ryan Harris - Gilette, WY
2. Devin Nicholls - Moorcroft, WY & Cole Robinson - Moorcroft, WY
3. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD & Jerry Golliher - Belle Fourche, SD
4. Brooke Howell - Belle Fourche, SD & Guy Howell - Belle Fourche, SD
5. Layna Tibbs - Ft. Pierre, SD & Raymond Tibbs - Ft. Pierre, SD
6. Taryn Sippel - Pierpont, SD & Levi Hapney - Quinn, SD
7. Tori Gaer - Newell, SD & Tucker Gaer - Newell, SD
8. Kelan Gesinger - Eagle Butte, SD & Kari Jo Lawrence - Whitehorse, SD
9. Sloan Anderson - White Horse, SD & Dalton Lessert - Martin, SD
10. Denise Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
11. Lacey Hewitt - Whitewood, SD & Tanner Hewitt - Whitewood, SD
2. Sat, June 22 2019 6:00PM
1.
Tanielle Arneson - Enning, SD & Tarin Arneson - Enning, SD
2. Alex Christen - Union Center, SD & Tee Hale - Union Center, SD
3. Trina Arneson - Enning, SD & Melvin Arneson - Enning, SD
4. Savanna Glaus - Chamberlain, SD & Calder Johnston - Elm Springs, SD
5. Reann Crane - Whitewood, SD & Tommy Crane - Whitewood, SD
6. Taylor Hanson - Belle Fourche, SD & Chandler Comfort - Belle Fourche, SD
7. Kassidy Caspers - New Underwood, SD & Tanner Fite - Hermosa, SD
8. Laura Hunt - Ridgeview, SD & Jj Hunt - Ridgeview, SD
3. Sun, June 23 2019 2:00PM
1.
Hanna Schmidt - Keldron, SD & Rory Brown - Edgemont, SD
2. Syerra Christensen - Kennebec, SD & Carson Musick - Pierre, SD
3. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD & Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
4. Jim Graven - Minot, ND & Jordyn Schaefer - Des Lacs, ND
5. Ashly Price - Faith, SD & Jesse Dale - Timber Lake, SD
6. Brady Burress - Isabel, SD & Patty Burress - Isabel, SD
7. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD & Gary Zilverberg - Holabird, SD
8. Taylor Engesser - Spearfish, SD & Jace Engesser - Spearfish, SD
9. Rickie Engesser - Spearfish, SD & Neal Engesser - Spearfish, SD
10. Jayden Shoemaker - Faith, SD & Bodie Mattson - Sturgis, SD
11. Kaycee Wilking - Hartford, SD & Steve Klein - Sioux Falls, SD
Saddle Bronc - 11
2. Sat, June 22 2019 6:00PM
1.
Rowdy Hughson - Provo, SD
2. Paden Sexton - Bison, SD
3. Cooper West - Philip, SD
3. Sun, June 23 2019 2:00PM
1.
Trey Elshere - Clinton, SD
2. Jacob Cammerer - Philip, SD
3. Tanner Williamson - Box Elder, SD
4. Cole Pateneaude - Halliday, ND
5. Chet Smith - Philip, SD
6. Carter Elshere - Elm Springs, SD
7. Dylan Schoefield - Philip, SD
8. Jake Foster - Meadow, SD
Sr. Breakaway - 23
1S. Sat, June 22 2019 9:00AM
1.
Darren Lammers - Chancellor, SD
2. Raymond Tibbs - Ft. Pierre, SD
3. Lynn Williams - Faith, SD
4. Tim Nelson - Midland, SD
5. Jerry Golliher - Belle Fourche, SD
6. Tom Williams - Faith, SD
7. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD
2. Sat, June 22 2019 6:00PM
1.
Grady Lockhart - Oelrichs, SD
2. Kirk Ford - Sturgis, SD
3. Jay Mattson - Sturgis, SD
4. James (jim) Hale - White Owl, SD
5. Lyle Wilcox - Red Owl, SD
6. Chuck Hamlin - Highmore, SD
3. Sun, June 23 2019 2:00PM
1.
Dick Keil - Newell, SD
2. Neal Engesser - Spearfish, SD
3. Jim Graven - Minot, ND
4. Scott Lammers - Hermosa, SD
5. Jeff Schaefer - Des Lacs, ND
6. Shawn Carey - Huron, SD
7. Gary Zilverberg - Holabird, SD
8. Mark Schumacher - Wolsey, SD
9. John Hoven - McLaughlin, SD
10. Steve Klein - Sioux Falls, SD
Steer Wrestling - 27
1S. Sat, June 22 2019 9:00AM
1.
Casey Olson - Prairie City, SD
2. Trig Olson - Prairie City, SD
3. Jeremy Stadheim - Reeder, ND
2. Sat, June 22 2019 6:00PM
1.
Brett Wilcox - Red Owl, SD
2. Daycen Hunt - Eagle Butte, SD
3. Carson Johnston - Elm Springs, SD
4. Bryce Dibbern - Interior, SD
5. Calder Johnston - Elm Springs, SD
6. Brent Woodward - Dupree, SD
7. Kody Woodward - Dupree, SD
8. Tye Hale - Faith, SD
9. JJ Hunt - Ridgeview, SD
10. Miles Spickelmier - Buffalo, SD
11. Tee Hale - Union Center, SD
12. Hunter Johnson - Kadoka, SD
13. Lyman Colliflower - Ridgeview, SD
3. Sun, June 23 2019 2:00PM
1.
Sterling Lee - Rhame, ND
2. Logan Lemmel - Whitewood, SD
3. Cyler Dowling - Newell, SD
4. Cameron Fanning - Olivet, SD
5. Sam Olson - Buffalo, SD
6. Sawyer Strand - Sioux Falls, SD
7. Jade Berry - Rapid City, SD
8. Jace Christiansen - Flandreau, SD
9. Wynn Schaack - Wall, SD
10. Wyatt Tibbitts - Hot Springs, SD
11. Seth Shorb - Hermosa, SD
Team Penning - 0
Team Roping - 30
1S. Sat, June 22 2019 9:00AM
1.
Guy Howell - Belle Fourche, SD & Ryan Harris - Gilette, WY
2. Levi Hapney - Quinn, SD & Elliot Gourneau - Kennebec, SD
3. Trevor Olson - Mud Butte, SD & Payton Pirrung - Hartford, SD
4. Tim Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
5. Dalton Lessert - Martin, SD & Terry Doka - Ft. Mcdowell, AZ
6. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Collin Whitewolf - Eagle Butte, SD
7. Kelan Gesinger - Eagle Butte, SD & Doug Lawrence - Whitehorse, SD
2. Sat, June 22 2019 6:00PM
1.
JJ Hunt - Ridgeview, SD & Colt Peterson - Isabel, SD
2. Jay Mattson - Sturgis, SD & Chandler Comfort - Belle Fourche, SD
3. Jeremy Ferguson - Eagle Butte, SD & Daycen Hunt - Eagle Butte, SD
4. Jim Podzimek - Ludlow, SD & Sadie Podzimek - Ludlow, SD
5. Tye Hale - Faith, SD & Tee Hale - Union Center, SD
6. Reann Crane - Whitewood, SD & Tommy Crane - Whitewood, SD
7. Troy Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
8. Dalton Sheridan - Faith, SD & Tarin Arneson - Enning, SD
3. Sun, June 23 2019 2:00PM
1.
Lane Carson - Grassy Butte, ND & Jade Nelson - Midland, SD
2. Cameron Irwin - Edgemont, SD & Rory Brown - Edgemont, SD
3. Brent McInerney - Alzada, MT & Tanner Mcinerney - Alzada, MT
4. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
5. Newt Konstant - Spearfish, SD & Neal Engesser - Spearfish, SD
6. Jim Graven - Minot, ND & Jeff Schaefer - Des Lacs, ND
7. Kade Smith - Post, TX & Cash Hetzel - Lemmon, SD
8. Jace Engesser - Spearfish, SD & Bodie Mattson - Sturgis, SD
9. Pearson Wientjes - Mound City, SD & Nolan Richie - Bristol, SD
10. Wade Monnens - Belle Fouche, SD & Sam Huffman - Belle Fourche, SD
11. Wynn Schaack - Wall, SD & Clay Schaack - Wall, SD
12. Nate Horner - Dawson, ND & Jesse Dale - Timber Lake, SD
13. Jon Peterson - Belle Fouche, SD & Trae Smith - Belle Fouche, SD
14. Tucker McDaniel - Midland, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
15. Marty McPherson - Piedmont, SD & Myles Kenzy - Iona, SD
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0