Interior, SD
Bareback - 8
2. Thurs, July 4 2019 7:00PM
1.
Wyatt Stricker - Alliance, NE
2. Kyle McNeff - Bar Nunn, WY
3. Kaden Clark - Black Hawk, SD
4. Clancy Clifford - Porcupine, SD
3. Fri, July 5 2019 7:00PM
1.
Colt Hokana - Columbia, SD
2. Jhett Knight - Rushville, NE
3. Dylan Riggins - Kadoka, SD
4. Tucker Jensen - Belle Fourche, SD
Barrel Racing - 61
1S. Wed, July 3 2019 7:00PM
1.
Rayna Grimes - Kyle, SD
2. Lainee Sampson - Interior, SD
3. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD
4. Shannon Porch-Reinert - Wanblee, SD
5. Samantha Falannery - Mission, SD
6. Sidni Jandreau - Kennebec, SD
7. Kaitlyn Cutler - Veblen, SD
8. Griffin Grooms - Oglala, SD
9. Amy Brunson - New Underwood, SD
10. Tessa Menzel - Quinn, SD
11. Brandee Wardell - Buffalo, SD
12. Libby Diechichs - Kennebec, SD
13. Wendy Suhn - Hermosa, SD
14. Bailey Rigdon - Rapid City, SD
15. Taylor Hanson - Belle Fourche, SD
16. Brooke Diechichs - Kennebec, SD
17. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
18. Jodi Nelson - Hartford, SD
19. Jaymi Meeks - Scenic, SD
20. Karissa Rayhill - Martin, SD
21. Kaylee Williams - Faith, SD
22. Emilee Pauly - Wall, SD
23. Malia Garr - Belle Fourche, SD
24. Deb Thompson - Gordon, NE
25. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
26. Kailyn Groves - Faith, SD
27. Jenny Belkham - Blunt, SD
28. Shaw Nelson - Hartford, SD
29. Tessa Caspers - New Underwood, SD
30. Jorry Lammers - Avon, SD
31. Megan Marone - Pukwana, SD
2. Thurs, July 4 2019 7:00PM
1.
Kari Cable - New Underwood, SD
2. Tawny Gropper - Long Valley, SD
3. Paytin Johnson - Kyle, SD
4. Hallie Fulton - Miller, SD
5. Sierra Schott - McLaughlin, SD
6. Breezy Amiotte - Interior, SD
7. Susan Kolb - Buffalo Gap, SD
8. Jeryn Robinson - Martin, SD
9. Rayel Livermont - Sturgis, SD
10. Carlee Johnston - Elm Springs, SD
11. Kathleen Carlson - Kadoka, SD
12. Annie Fulton - Miller, SD
13. D'Ann Gehlsen - Mission, SD
3. Fri, July 5 2019 7:00PM
1.
Cedar Kohr - Gillette, WY
2. Katie Hostutler - Midland, SD
3. Amy Wilcox - Red Owl, SD
4. Jenna Elshere - Quinn, SD
5. Shandra Stromer - Harrold, SD
6. Sloan Anderson - White Horse, SD
7. Hanna Hostutler - Midland, SD
8. Sage Kohr - Gillette, WY
9. Sydney Theobald - Ft. Pierre, SD
10. Callie Robinson - Moorcroft, WY
11. Jill Moody - Pierre, SD
12. Katie Lensegrav - Interior, SD
13. Ashley Graber - Columbia, SD
14. Tori Gaer - Newell, SD
15. Wacey Brown - Piedmont, SD
16. Christy Willert - Kadoka, SD
17. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
Bull Riding - 15
2. Thurs, July 4 2019 7:00PM
1.
Justin McCall - Colome, SD
2. Kane Grant - Whitewood, SD
3. Ben Wood - Greeley, NE
4. Kaine Stokey - Southerland, NE
5. Reid Helgoth - Burwell, NE
6. Collin Hunt - Interior, SD
7. Tristen Janis - Porcupine, SD
8. Hunter Johnson - Kadoka, SD
9. Teigan Gray - Eagle Butte, SD
3. Fri, July 5 2019 7:00PM
1.
Conner Halverson - Gordon, NE
2. Kyle Hapney - Ft. Pierre, SD
3. Mason Ward - North Platte, NE
4. Wacey Ferguson - Hermosa, SD
5. Rowdy Hughson - Hot Springs, SD
6. Jestyn Woodward - Custer, SD
Calf Roping - 31
1S. Wed, July 3 2019 7:00PM
1.
Chandler Comfort - Belle Fourche, SD
2. Brian Garr - Belle Fourche, SD
3. Cole Lane - Torrington, WY
4. Bodie Mattson - Sturgis, SD
5. BO Dean - Platte, SD
6. Daycen Hunt - Ridgeview, SD
7. Tanner Fite - Hermosa, SD
8. Jeremy Carney - Rapid City, SD
9. Rio Nutter - Rapid City, SD
10. Chayse McKenney - Parker, SD
11. Wynn Schaack - Wall, SD
12. Corey Larsen - Whitman, NE
2. Thurs, July 4 2019 7:00PM
1.
Nathan Sandoz - Newell, SD
2. Chance Derner - New Underwood, SD
3. Carson Johnston - Elm Springs, SD
4. Tyler Scheevel - Lester Prairie, MN
5. Austin Grimes - Kadoka, SD
6. Blasius Steffan - Gregory, SD
7. Matthew Heathershaw - Quinn, SD
3. Fri, July 5 2019 7:00PM
1.
Winston Brown - Piedmont, SD
2. Garrett Murphy - Torrington, WY
3. Cody Rieker - Lexington, NE
4. Miles Garwood - Atkinson, NE
5. Logan Murphy - Alzada, MT
6. Thane Lockhart - Olerichs, SD
7. Austin Hurlburt - Norfolk, NE
8. Troy Wilcox - Red Owl, SD
9. Lane Day - Bartlett, NE
10. Matt Peters - Smithwick, SD
11. Patrick Martin - Lexington, NE
12. Brett Wilcox - Red Owl, SD
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 78
1S. Wed, July 3 2019 7:00PM
1.
Reann Crane - Whitewood, SD
2. Sierra Lee - Rhame, ND
3. Jayden Shoemaker - Faith, SD
4. Mazee Pauley - Dupree, SD
5. Taylor Bothwell - Pierre, SD
6. Caitlyn Dowling - Buffalo, SD
7. Jessica Ryan - Aladdin, WY
8. Jazz McGirr - Huron, SD
9. Layna Tibbs - Ft. Pierre, SD
10. Tessa Caspers - New Underwood, SD
11. Tessa Menzel - Quinn, SD
12. Mikenzy Miller - Faith, SD
13. Kassidy Caspers - New Underwood, SD
14. Courtney Peters - Hot Springs, SD
15. Laura Hunt - Ridgeview, SD
16. Heidi Cuny - Buffalo Gap, SD
17. Tatum Carey - Huron, SD
18. Emilee Pauly - Wall, SD
19. Syerra Christensen - Kennebec, SD
20. Nikki Opatrny - Philip, SD
21. Jacque Peterson - Isabel, SD
22. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD
23. Kenadi Rising - Rapid City, SD
24. Tomie Peterson - Parade, SD
25. Jenna Fulton - Miller, SD
26. Whitney Knippling - Whitewood, SD
27. Rieley Maier - Chadron, NE
28. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD
29. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
30. Trista Reinert - Buffalo, SD
31. Sami McGuire - St. Onge, SD
32. Brooke Nelson - Philip, SD
33. Carole Hollers - Sturgis, SD
34. Kali Olson - Piedmont, SD
35. Karissa Rayhill - Martin, SD
36. Kylene Baker - Buffalo Gap, SD
37. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
38. Sawyer Gilbert - Buffalo, SD
39. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
40. Jenny Belkham - Blunt, SD
41. Brenda White - Oelrichs, SD
42. Tierny Hamlin - Highmore, SD
43. Megan Steiger - Rapid City, SD
2. Thurs, July 4 2019 7:00PM
1.
Trynity Wilson - Caputa, SD
2. Keanna Ward - Fruitdale, SD
3. Annie Fulton - Miller, SD
4. Kacey Struxness - Appleton, MN
5. Breezy Amiotte - Interior, SD
6. Katie Jo Ross - Kyle, SD
7. Savanna Glaus - Chamberlain, SD
8. Mary Risse - Martin, SD
9. Cedar Anderson - Carrington, ND
10. Hallie Fulton - Miller, SD
11. Rayel Livermont - Sturgis, SD
12. Karlie Robertson - New Underwood, SD
13. Savana Johnston - Elm Springs, SD
14. Moriah Glaus - Chamberlain, SD
15. Jordyn Schaefer - Des Lacs, ND
16. Carlee Johnston - Elm Springs, SD
3. Fri, July 5 2019 7:00PM
1.
Kelsey Lensegrav - Interior, SD
2. Whitley Reder - Fruitdale, SD
3. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
4. Sadie Podzimek - Ludlow, SD
5. Kecia Miller - Newell, SD
6. Alex Christen - Union Center, SD
7. Kamira Miller - Newell, SD
8. Sage Kohr - Gillette, WY
9. Sidney Peters - Smithwick, SD
10. Lacey Hewitt - Whitewood, SD
11. Tori Gaer - Newell, SD
12. Taryn Sippel - Pierpont, SD
13. Hanna Hostutler - Midland, SD
14. Shayna Deal - Faith, SD
15. Callie Robinson - Moorcroft, WY
16. Ashley Graber - Columbia, SD
17. Sloan Anderson - White Horse, SD
18. Sydney Theobald - Ft. Pierre, SD
19. Opal Harkins - Billings, MT
Mixed Team Roping - 0
Saddle Bronc - 24
2. Thurs, July 4 2019 7:00PM
1.
Sage Miller - Springview, NE
2. Tanner Williamson - Box Elder, SD
3. Cooper West - Philip, SD
4. Rowdy Thomspon - Union Center, SD
5. Lane Stirling - Buffalo, SD
6. Trey Gates - Wolsey, SD
7. Kolton Salonen - Gregory, SD
8. Derek Kenner - Arnold, NE
3. Fri, July 5 2019 7:00PM
1.
Cash Wilson - Wall, SD
2. Kyle Hapney - Ft. Pierre, SD
3. Rowdy Hughson - Hot Springs, SD
4. Jeremy Meeks - Scenic, SD
5. Cole Pateneaude - Halliday, ND
6. Chet Smith - Philip, SD
7. Seth Longbrake - Milesville, SD
8. Will Bagley - Baker, MT
9. Miles Kreeger - Lake Andes, SD
10. Trey Elshere - Quinn, SD
11. Louie Brunson - New Underwood, SD
12. Kaden Deal - Eagle Butte, SD
13. John Thelen - Mitchell, SD
14. Eric Gewecke - Gillette, WY
15. JW Meiers - Laramie, WY
16. Kolt Ferguson - Laramie, SD
Sr. Breakaway - 25
1S. Wed, July 3 2019 7:00PM
1.
Dave Marone - Pukwana, SD
2. Jerry Golliher - Belle Fourche, SD
3. Barry Knippling - Chamberlain, SD
4. Scott Lammers - Hermosa, SD
5. Gerald McInerney - Sundance, WY
6. Tucker Ashley - Pukwanna, SD
7. Gary Zilverberg - Holabird, SD
8. Lynn Williams - Faith, SD
9. Jay Mattson - Sturgis, SD
10. Shawn Carey - Highmore, SD
11. Mike McInerney - Sundance, WY
12. Raymond Tibbs - Ft. Pierre, SD
13. Mark Schumacher - Wolsey, SD
14. Chuck Hamlin - Highmore, SD
2. Thurs, July 4 2019 7:00PM
1.
Jim (james) Graven - Minot, ND
2. John Hoven - McLaughlin, SD
3. Jeff Schaefer - Des Lacs, ND
3. Fri, July 5 2019 7:00PM
1.
Richard Keil - Newell, SD
2. Glen Hostutler - Midland, SD
3. James (jim) Hale - White Owl, SD
4. Kirk Ford - Sturgis, SD
5. Lyle Wilcox - Red Owl, SD
6. Lynn McNenny - Sturgis, SD
7. Tim Nelson - Midland, SD
8. Steve Klein - Sioux Falls, SD
Steer Wrestling - 34
1S. Wed, July 3 2019 7:00PM
1.
Casey Olson - Prairie City, SD
2. JJ Hunt - Ridgeview, SD
3. Tucker Chytka - Spearfish, SD
4. BO Dean - Platte, SD
5. Wynn Schaack - Wall, SD
6. Daycen Hunt - Ridgeview, SD
7. Kaiden White Bear - Chamberlain, SD
8. Seth Shorb - Hermosa, SD
9. Colbey Steeke - Rhame, ND
10. Trig Olson - Prairie City, SD
11. Logan Lemmel - Whitewood, SD
2. Thurs, July 4 2019 7:00PM
1.
Braydon Kalkowski - Oneill, NE
2. Joe Wilson - Martin, SD
3. Calder Johnston - Elm Springs, SD
4. Lane Stirling - Buffalo, SD
5. Tyler Scheevel - Lester Prairie, MN
6. Owen Perry - Rapid City, SD
7. Tyler John Byrne - Martin, SD
8. Carson Johnston - Elm Springs, SD
9. Teigen Robertson - New Underwood, SD
10. Joe Ross - Rosebud, SD
3. Fri, July 5 2019 7:00PM
1.
Clint Nelson - Phillip, SD
2. Brett Wilcox - Red Owl, SD
3. Carson Good - Long Valley, SD
4. Cameron Fanning - Olivet, SD
5. Sawyer Strand - Sioux Falls, SD
6. Tee Hale - Union Center, SD
7. Tye Hale - Faith, SD
8. Brent Woodward - Dupree, SD
9. Lane Day - Bartlett, NE
10. Jason Hapney - Harrold, SD
11. Cole Trainor - Faith, SD
12. Austin Hurlburt - Norfolk, NE
13. Bryce Dibbern - Interior, SD
Team Penning - 0
Team Roping - 25
1S. Wed, July 3 2019 7:00PM
1.
Jay Mattson - Sturgis, SD & Chandler Comfort - Belle Fourche, SD
2. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
3. Wynn Schaack - Wall, SD & Clay Schaack - Wall, SD
4. Reann Crane - Whitewood, SD & Tommy Crane - Whitewood, SD
5. JJ Hunt - Ridgeview, SD & Colt Peterson - Isabel, SD
6. Barry Knippling - Chamberlain, SD & Allen Auer - Whitewood, SD
7. Jeremy Ferguson - Eagle Butte, SD & Daycen Hunt - Ridgeview, SD
8. Wade Monnens - Belle Fourche, SD & Sam Huffman - Belle Fourche, SD
9. Rio Nutter - Rapid City, SD & Bodie Mattson - Sturgis, SD
10. Kole Latham - Flandreau, SD & Jd Kirwan - Bonesteel, SD
2. Thurs, July 4 2019 7:00PM
1.
Jim (james) Graven - Minot, ND & Jeff Schaefer - Des Lacs, ND
2. Trevor Olson - Mud Butte, SD & Payton Pirrung - Hartford, SD
3. Joe Wilson - Martin, SD & Trent Byrne - Martin, SD
4. Blasius Steffan - Gregory, SD & Riley Hannum - Ft. Pierre, SD
5. Keith Hodson - Martin, SD & Tyler John Byrne - Martin, SD
3. Fri, July 5 2019 7:00PM
1.
Tracer Olson - Martin, SD & Jason Hapney - Harrold, SD
2. Billy Gallino - Wasta, SD & Cass Lytle - Quinn, SD
3. Troy Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
4. Clint Nelson - Phillip, SD & Levi Hapney - Quinn, SD
5. Tye Hale - Faith, SD & Tee Hale - Union Center, SD
6. Wroper Kosel - Mobridge, SD & Elliot Gourneau - Kennebec, SD
7. Layne Carson - Grassy Butte, ND & Jade Nelson - Midland, SD
8. Tucker McDaniel - Midland, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
9. Dalton Lessert - Martin, SD & Guy Fransua - Martin, SD
10. Tim Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0