Lemmon, SD
Bareback - 4
1. Fri, July 12 2019 6:30PM
1.
Jacoby Johns - Eagle Butte, SD
2. Kaden Clark - Black Hawk, SD
3. Tucker Jensen - Belle Fourche, SD
2. Sat, July 13 2019 7:00PM
1.
Rance Kramer - Towner, ND
Barrel Racing - 84
1. Fri, July 12 2019 6:30PM
1.
Krystal Dorsey - Isabel, SD
2. Kailyn Groves - Faith, SD
3. Hali Gjermundson - Marshall, ND
4. Wacey Brown - Piedmont, SD
5. Megan Jangula - Hazelton, ND
6. Brenda Deters - Colton, SD
7. Sloan Anderson - White Horse, SD
8. Brandy Holzer - Mobridge, SD
9. Carla Arthaud - Dickinson, ND
10. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD
11. Brooklyn Hanson - Faith, SD
12. Jenna Humble - Mud Butte, SD
13. Callie Robinson - Moorcroft, WY
14. Rickie Engesser - Spearfish, SD
15. Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
16. Michaela Kathrein - Dickinson, ND
17. Natalie Veit - Dupree, SD
18. Kris Lammers - Chancellor, SD
2. Sat, July 13 2019 7:00PM
1.
Sierra Schott - McLaughlin, SD
2. Amanda Lundquist - Golden Valley, ND
3. Jess Saxton - Buffalo, WY
4. Katie Nehl - Mandan, ND
5. Alicia Dworshak - Dickinson, ND
6. Lacey Grann - Sheyenne, ND
7. Taylor Engesser - Spearfish, SD
8. Sydnee Kidd - Bowman, ND
9. Bailey Rigdon - Rapid City, SD
10. Mazee Pauley - Dupree, SD
11. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
12. Jaymi Meeks - Scenic, SD
13. Kristi Steffes - Vale, SD
14. Courtney Maier - Almont, ND
15. Kalli Scherbenske - Lehr, ND
16. Nikki Hansen - Dickinson, ND
17. Tymber Benson - Morristown, SD
18. Tori Gaer - Newell, SD
3S. Sun, July 14 2019 9:00AM
1.
Heather Bosse - Cogswell, ND
2. Summer Kosel - Glenham, SD
3. Bailee Murnion - Bowman, ND
4. Sydney Maher - Timber Lake, SD
5. Amy Wilcox - Red Owl, SD
6. Coralee Neer - Williston, ND
7. Kristen Zancanella - Aurora, SD
8. Talli Pokorny - Gillette, WY
9. Codi Sebastian - Dickinson, ND
10. Brooke Rogelstad - Rapid City, SD
11. Elisha Wise - Lemmon, SD
12. Rayel Livermont - Sturgis, SD
13. Baylee Johnston - Prescott Valley, AZ
14. Lindsey Horner - Dawson, ND
15. Keylee Zancanella - Aurora, SD
16. Stephanie Curtis - Fruitdale, SD
17. Haylee Hepper - Raleigh, ND
18. Abby Jo Treeby - Hecla, SD
19. Emilee Pauly - Wall, SD
20. Kaitlyn Forster - Richardton, ND
21. Emily Zimba - McIntosh, SD
22. Denise Sabo - Reva, SD
23. Victoria Netzer - Sidney, MT
24. Carlee Johnston - Elm Springs, SD
25. Shauna Schaffer - Broadus, MT
26. Karissa Rayhill - Martin, SD
27. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
28. Pamela Lei - Camp Crook, SD
29. Taylor Barry - Ft. Pierre, SD
30. Kailee Webb - Isabel, SD
31. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
32. Shireen Ducheneaux - Ocala, FL
33. Brandee Wardell - Buffalo, SD
34. Tayle Brink - Newell, SD
35. Sidni Jandreau - Kennebec, SD
36. Annie Praus - Dickinson, ND
37. Jenny Belkham - Blunt, SD
38. Emily Larson - Ulen, MN
39. Vanessa Volk - Linton, ND
40. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
41. Melissa Morris - Pierre, SD
42. Jolene Loiseau - Flandreau, SD
43. Katie Hostutler - Midland, SD
44. Shania Larive - Sturgis, SD
45. Lindsey O'Keefe - Belle Fourche, SD
46. Kailey Appledorn - Gladstone, ND
47. Wanda Brown - Edgemont, SD
48. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
Bull Riding - 8
1. Fri, July 12 2019 6:30PM
1.
Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
2. Justin Lindskov - Isabel, SD
3. TJ Schmidt - Belle Fourche, SD
2. Sat, July 13 2019 7:00PM
1.
Kyle Hapney - Ft. Pierre, SD
2. Justin McCall - Colome, SD
3. Hunter Johnson - Kadoka, SD
4. Zach Faehnrich - Mobridge, SD
5. Dawson Reedy - Philip, SD
Calf Roping - 29
1. Fri, July 12 2019 6:30PM
1.
Nick Rettinger - New England, ND
2. Doug Lawrence - White Horse, SD
3. Winston Brown - Piedmont, SD
4. Cody Caldwell - Gillette, WYOMING
5. Keenan Pierce - Dickinson, ND
2. Sat, July 13 2019 7:00PM
1.
Zach Johnson - Minnewakan, ND
2. Jason Lawrence - Washburn, ND
3. Chaysn Ystaas - Dickinson, ND
4. Tanner Kress - Bismarck, ND
5. Brendan Butterfield - Richardton, ND
6. Johnny Grann - Sheyenne, ND
7. Jeremy Carney - Rapid City, SD
3S. Sun, July 14 2019 9:00AM
1.
Nathan Sandoz - Newell, SD
2. Marty McPherson - Piedmont, SD
3. Riley Wakefield - O'Neill, NE
4. Trae Smith - Belle Fourche, SD
5. Lane Rossow - Dickinson, ND
6. Matt Nelson - Colman, SD
7. Myles Kenzy - Iona, SD
8. Rex Treeby - Hecla, SD
9. Matt Peters - Smithwick, SD
10. Trey Young - Dupree, SD
11. Troy Wilcox - Red Owl, SD
12. Jason Schaffer - Broadus, MT
13. Brett Wilcox - Red Owl, SD
14. Carson Johnston - Elm Springs, SD
15. Tanner Stec - Bassett, NE
16. Brent Belkham - Blunt, SD
17. TY Moser - Wolsey, SD
Goat Tying - 24
1. Fri, July 12 2019 6:30PM
1.
Macy Schiley - Meadow, SD
2. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
3. Rickie Engesser - Spearfish, SD
4. Callie Aamot - Desmet, SD
5. Shea Husted - Harrold, SD
6. Mikenzy Miller - Faith, SD
7. Kailyn Groves - Faith, SD
2. Sat, July 13 2019 7:00PM
1.
Kaycee Monnens - Hulett, WY
2. Lacey Grann - Sheyenne, ND
3. Opal Harkins - Deadwood, SD
4. Natalie Leisinger - Highmore, SD
5. Tori Gaer - Newell, SD
3S. Sun, July 14 2019 9:00AM
1.
Savana Johnston - Elm Springs, SD
2. Tayle Brink - Newell, SD
3. Tawny Barry - Carter, SD
4. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
5. Baylee Johnston - Prescott Valley, AZ
6. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
7. Emilee Pauly - Wall, SD
8. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
9. Karissa Rayhill - Martin, SD
10. Carlee Johnston - Elm Springs, SD
11. Amy Tierney - Reva, SD
12. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
Ladies Breakaway - 106
1. Fri, July 12 2019 6:30PM
1.
Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
2. Mikenzy Miller - Faith, SD
3. Callie Robinson - Moorcroft, WY
4. Shanna Gebhardt - Timber Lake, SD
5. Shea Husted - Harrold, SD
6. Sloan Anderson - White Horse, SD
7. Gracie Sandquist - Trail City, SD
8. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
9. Kari Jo Lawrence - White Horse, SD
10. Sidney Hanson - Belle Fourche, SD
11. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD
12. Rickie Engesser - Spearfish, SD
13. Jessica Magilke - Solen, ND
14. Brooklyn Hanson - Faith, SD
15. Patty Jo Burress - Isabel, SD
16. Cassidy Clark - Meadow, SD
17. Natalie Veit - Dupree, SD
18. Whitney Knippling - Whitewood, SD
19. Corey Hart - Mobridge, SD
20. Kailyn Groves - Faith, SD
21. Caitlyn Dowling - Buffalo, SD
2. Sat, July 13 2019 7:00PM
1.
Brittany Gartner - Killdeer, ND
2. Tori Gaer - Newell, SD
3. Kelly Vetter - Flasher, ND
4. Kiarra Reiss - Dickinson, ND
5. Heidi Cuny - Buffalo Gap, SD
6. Natalie Leisinger - Highmore, SD
7. Kristy Lawrence - Washburn, ND
8. Kristen Lawrence - Mobridge, SD
9. Taylor Engesser - Spearfish, SD
10. Mercedes Williams - Faith, SD
11. Kaycee Monnens - Hulett, WY
12. Mazee Pauley - Dupree, SD
13. Chelsea Novosad - Magnolia, TX
14. Opal Harkins - Deadwood, SD
15. Jayden Leiseth - Arnegard, ND
16. Layna Tibbs - Ft. Pierre, SD
17. Kaycee Werdel - Chadron, NE
18. Jayden Shoemaker - Faith, SD
19. Bailie Donner - Morristown, SD
20. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
21. Krista Schopp - Meadow, SD
3S. Sun, July 14 2019 9:00AM
1.
Alex Christen - Elwood, NE
2. Megan Steiger - Rapid City, SD
3. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
4. Macy Fuller - Wittman, AZ
5. Emilee Pauly - Wall, SD
6. Taryn Sippel - Pierpont, SD
7. Tawny Barry - Carter, SD
8. Shania Larive - Sturgis, SD
9. Meza Ham - Shadehill, SD
10. Kali Olson - Piedmont, SD
11. Tomie Peterson - Parade, SD
12. Maddi Huber - Mandan, ND
13. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
14. Tayle Brink - Newell, SD
15. Sierra Lee - Rhame, ND
16. Tierny Hamlin - Highmore, SD
17. Jolene Loiseau - Flandreau, SD
18. Jacque Peterson - Isabel, SD
19. Samantha Jorgenson - Watford City, ND
20. Teddi Schwagler - Mandan, ND
21. Jordyn Schaefer - Des Lacs, ND
22. Kaylee Billingsly - Prescott Valley, AZ
23. Karissa Rayhill - Martin, SD
24. Sierra Price - Mud Butte, SD
25. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
26. Carlee Johnston - Elm Springs, SD
27. Sami McGuire - St. Onge, SD
28. Brandi White - Hazen, ND
29. Brenda White - Oelrichs, SD
30. Shianne Price - Faith, SD
31. Shayna Deal - Faith, SD
32. Katie Schuelke - Spearfish, SD
33. Courtney Peters - Hot Springs, SD
34. Amber Crowley - Poplar, MT
35. Brooklyn Spencer - Ulen, MN
36. Rieley Maier - Chadron, NE
37. Baylee Johnston - Prescott Valley, AZ
38. Amy Tierney - Reva, SD
39. Peggy Garman - Sundance, WY
40. Abby Jo Treeby - Hecla, SD
41. Sadie Podzimek - Buffalo, SD
42. Rayel Livermont - Sturgis, SD
43. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
44. Codi Sebastian - Dickinson, ND
45. Lizzy Pelton - Medora, ND
46. Cati Thompson - Gordan, NE
47. Kamira Miller - Newell, SD
48. Syerra Christensen - Kennebec, SD
49. Shayla Howell - Belle Fourche, SD
50. Lacey Hewitt - Whitewood, SD
51. Sidney Peters - Smithwick, SD
52. Taylor Bothwell - Pierre, SD
53. Talli Pokorny - Gillette, WY
54. Vanzie Knippling - Chamberlain, SD
55. Kailee Webb - Isabel, SD
56. Savana Johnston - Elm Springs, SD
57. Savanna Glaus - Chamberlain, SD
58. Kayla Spickelmeier - Buffalo, SD
59. Brooke Nelson - Philip, SD
60. Jenny Belkham - Blunt, SD
61. Heather Hoff Wright - Richardton, ND
62. Reann Crane - Whitewood, SD
63. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
64. Moriah Glaus - Chamberlain, SD
Mixed Team Roping - 37
1. Fri, July 12 2019 6:30PM
1.
Sutton Sandquist - McLaughlin, SD & Sophie Sandquist - Trail City, SD
2. Rickie Engesser - Spearfish, SD & Neal Engesser - Spearfish, SD
3. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD & Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
4. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD & Jerry Golliher - Belle Fourche, SD
5. Sloan Anderson - White Horse, SD & Dalton Lessert - Martin, SD
6. Whitney Knippling - Whitewood, SD & Allen Auer - Whitewood, SD
7. Brady Burress - Isabel, SD & Patty Jo Burress - Isabel, SD
2. Sat, July 13 2019 7:00PM
1.
Trina Arneson - Enning, SD & Melvin Arneson - Enning, SD
2. Tarin Arneson - Enning, SD & Tanielle Arneson - Enning, SD
3. Taylor Engesser - Spearfish, SD & Jace Engesser - Spearfish, SD
4. Tori Gaer - Newell, SD & Tucker Gaer - Newell, SD
5. Kristi Steffes - Vale, SD & Levi Tyan - Wallace, NE
6. Jayden Shoemaker - Faith, SD & Kelly Shoemaker - Faith, SD
7. Layna Tibbs - Ft. Pierre, SD & Raymond Tibbs - Ft. Pierre, SD
3S. Sun, July 14 2019 9:00AM
1.
Brooke Howell - Belle Fourche, SD & Guy Howell - Belle Fourche, SD
2. Melissa Morris - Pierre, SD & Colton Musick - Pierre, SD
3. Courtney Peters - Hot Springs, SD & Tucker Chytka - Spearfish, SD
4. Ashley Price - Faith, SD & Matt Zancanella - Aurora, SD
5. Reann Crane - Whitewood, SD & Tommy Crane - Whitewood, SD
6. Brenda White - Oelrichs, SD & Riley Wakefield - O'Neill, NE
7. Taryn Sippel - Pierpont, SD & Levi Hapney - Quinn, SD
8. Tim Nelson - Midland, SD & Brooke Nelson - Philip, SD
9. Denise Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
10. Moriah Glaus - Chamberlain, SD & Kaiden White Bear - Chamberlain, SD
11. Alex Christen - Elwood, NE & Tee Hale - Union Center, SD
12. Amy Tierney - Reva, SD & Sam Huffman - Belle Fourche, SD
13. Jolene Loiseau - Flandreau, SD & Elliot Gourneau - Ridgeview, SD
14. Shayla Howell - Belle Fourche, SD & Trae Smith - Belle Fourche, SD
15. Lindsey O'Keefe - Belle Fourche, SD & Levi O'Keefe - Belle Fourche, SD
16. Macy Fuller - Wittman, AZ & Tucker White - Hershey, NE
17. Syerra Christensen - Kennebec, SD & Carson Musick - Pierre, SD
18. Ethan Wright - Ulen, MN & Brooklyn Spencer - Ulen, MN
19. Samantha Jorgenson - Watford City, ND & Jesse Dale - Timber Lake, SD
20. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD & Gary Zilverberg - Holabird, SD
21. Jeff Schaefer - Des Lacs, ND & Jordyn Schaefer - Des Lacs, ND
22. Calder Johnston - Elm Springs, SD & Savanna Glaus - Chamberlain, SD
23. Savana Johnston - Elm Springs, SD & Carson Johnston - Elm Springs, SD
Saddle Bronc - 13
1. Fri, July 12 2019 6:30PM
1.
Trampus Thompson - Sturgis, SD
2. Kyler Carmichael - Faith, SD
3. Seth Jacobs - Morristown, SD
4. Chet Smith - Philip, SD
5. Rowdy Thompson - Hereford, SD
6. Liam Pauley - Miles City, MT
7. Orin Muri - Miles City, MT
8. Logan Nielson - Beach, ND
2. Sat, July 13 2019 7:00PM
1.
William Bagley - Baker, MT
2. Trey Elshere - Quinn, SD
3. Cody Tupper - St. Onge, SD
4. Kyle Hapney - Ft. Pierre, SD
5. Tayte Goodman - Towner, ND
Sr. Breakaway - 32
1. Fri, July 12 2019 6:30PM
1.
Jerry Golliher - Belle Fourche, SD
2. Darren Lammers - Chancellor, SD
3. Neal Engesser - Spearfish, SD
4. Steve Klein - Sioux Falls, SD
5. John Hoven - McLaughlin, SD
6. Gary Simon - Timber Lake, SD
2. Sat, July 13 2019 7:00PM
1.
Kelly Shoemaker - Faith, SD
2. Lynn Williams - Faith, SD
3. Arlyn Lawrence - Mobridge, SD
4. Raymond Tibbs - Ft. Pierre, SD
5. Kirk Ford - Sturgis, SD
3S. Sun, July 14 2019 9:00AM
1.
Mike McInerney - Sundance, WY
2. Bart Ness - Kennebec, SD
3. Lyle Wilcox - Red Owl, SD
4. Chad Hetzel - Lemmon, SD
5. James (jim) Hale - White Owl, SD
6. Barry Knippling - Chamberlain, SD
7. Gerald McInerney - Sundance, WY
8. Glen Hostutler - Midland, SD
9. Richard Keil - Newell, SD
10. Mark Schumacher - Wolsey, SD
11. Dan Frank - Mandan, ND
12. Shawn Carey - Highmore, SD
13. Jb Lord - Menoken, ND
14. Gary Zilverberg - Holabird, SD
15. Richard Steedley - Sundance, WY
16. Bogie Webb - Volin, SD
17. Tim Nelson - Midland, SD
18. Jeff Schaefer - Des Lacs, ND
19. Chuck Hamlin - Highmore, SD
20. Jim (james) Graven - Minot, ND
21. Scott Lammers - Hermosa, SD
Steer Wrestling - 34
1. Fri, July 12 2019 6:30PM
1.
Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
2. Tee Burress - Piedmont, SD
3. Logan Lemmel - Whitewood, SD
4. Sam (shane) Olson - Buffalo, SD
5. Cyler Dowling - Newell, SD
6. Quentin Wheeler - Baker, MT
7. Danny Hildebrand - Joliet, MT
2. Sat, July 13 2019 7:00PM
1.
Zach Johnson - Minnewakan, ND
2. Jason Hapney - Harrold, SD
3. Austin Maier - Almont, ND
4. Logan Sailer - Grassy Butte, ND
5. Chaysn Ystaas - Dickinson, ND
6. Rowdy Benson - Morristown, SD
7. Austin Anderson - Gillette, WY
8. Layne Dobler - McLaughlin, SD
3S. Sun, July 14 2019 9:00AM
1.
Tee Hale - Union Center, SD
2. Kody Woodward - Dupree, SD
3. Clint Nelson - Philip, SD
4. Daycen Hunt - Ridgeview, SD
5. Casey Olson - Prairie City, SD
6. Brent Woodward - Dupree, SD
7. Cole Trainer - Faith, SD
8. Brett Wilcox - Red Owl, SD
9. Miles Spickelmier - Buffalo, SD
10. Trig Olson - Prairie City, SD
11. Jeremy Stadheim - Reeder, ND
12. Jace Christiansen - Flandreau, SD
13. Colbey Steeke - Rhame, ND
14. Tucker Chytka - Spearfish, SD
15. Tye Hale - Faith, SD
16. Seth Shorb - Hermosa, SD
17. Kaiden White Bear - Chamberlain, SD
18. Calder Johnston - Elm Springs, SD
19. Carson Johnston - Elm Springs, SD
Team Penning - 0
Team Roping - 42
1. Fri, July 12 2019 6:30PM
1.
Neal Engesser - Spearfish, SD & Allen Auer - Whitewood, SD
2. Rusty Gebhardt - Timber Lake, SD & Mitch Enright - Timber Lake, SD
3. Trevor Olson - Mud Butte, SD & Blair Lammers - Hermosa, SD
4. Kelan Gesinger - White Horse, SD & Doug Lawrence - White Horse, SD
5. Jerad Haadem - Bismarck, ND & Justin Herman - Halliday, ND
2. Sat, July 13 2019 7:00PM
1.
Melvin Arneson - Enning, SD & Tarin Arneson - Enning, SD
2. Cole Lathume - Spearfish, SD & Jace Engesser - Spearfish, SD
3. Tucker McDaniel - Midland, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
4. Alfred Hansen - Dickinson, ND & Levi Tyan - Wallace, NE
5. Jason Thorstenson - Rapid City, SD & Jade Nelson - Midland, SD
6. Clint Gorrell - Beach, ND & Drew Gartner - Killdeer, ND
7. TY Truchan - Killdeer, ND & Hayes Lemieux - Grassy Butte, ND
8. Rowdy Benson - Morristown, SD & Luke Rice - Prairie City, SD
3S. Sun, July 14 2019 9:00AM
1.
Kade Smith - Post, TX & Cash Hetzel - Lemmon, SD
2. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
3. Scott White - Oelrichs, SD & Riley Wakefield - O'Neill, NE
4. Jade Schmidt - Box Elder, SD & Luke Morast - Halliday, ND
5. Layne Carson - Grassy Butte, ND & Colton Backhaus - Bismarck, ND
6. Braden Pirrung - Hartford, SD & Matt Zancanella - Aurora, SD
7. Troy Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
8. Chance Rosencrans - Spiritwood Lake, ND & Jesse Fredrickson - Upham, ND
9. Matt Nelson - Colman, SD & Carson Johnston - Elm Springs, SD
10. Wade Monnens - Hulett, WY & Sam Huffman - Belle Fourche, SD
11. Jon Peterson - Belle Fourche, SD & Trae Smith - Belle Fourche, SD
12. Jason Schaffer - Broadus, MT & Parker Murnion - Bowman, ND
13. Bart Ness - Kennebec, SD & Terry Fischer - Fort Yates, ND
14. Tye Hale - Faith, SD & Tee Hale - Union Center, SD
15. Guy Howell - Belle Fourche, SD & Levi O'Keefe - Belle Fourche, SD
16. Reann Crane - Whitewood, SD & Tommy Crane - Whitewood, SD
17. Marty McPherson - Piedmont, SD & Myles Kenzy - Iona, SD
18. JB Lord - Menoken, ND & Jake Beard - Menoken, ND
19. Dalton Sheridan - Faith, SD & Wyatt Schuelke - Opal, SD
20. Nate Horner - Dawson, ND & Jesse Dale - Timber Lake, SD
21. Clint Nelson - Philip, SD & Levi Hapney - Quinn, SD
22. Cooper White - Hersey, NE & Tucker White - Hershey, NE
23. Cameron Irwin - Edgemont, SD & Rory Brown - Edgemont, SD
24. Cole Peterson - Des Lacs, ND & Chase Peterson - Des Lacs, ND
25. Daycen Hunt - Ridgeview, SD & Colt Peterson - Isabel, SD
26. Rex Treeby - Hecla, SD & Elliot Gourneau - Ridgeview, SD
27. Jeff Schaefer - Des Lacs, ND & Mike Peterson - Des Lacs, ND
28. Jim (james) Graven - Minot, ND & Jordyn Schaefer - Des Lacs, ND
29. Tim Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0