Bison, SD
Bareback - 3
1. Sat, Aug 3 2019 6:30PM
1.
Jake Carmody - Mobridge, SD
2. Sun, Aug 4 2019 1:00PM
1.
Colt Hokana - Columbia, SD
2. Kaden Clark - Black Hawk, SD
Barrel Racing - 61
1. Sat, Aug 3 2019 6:30PM
1.
Linda Evridge - Lemmon, SD
2. Emily Zimba - McIntosh, SD
3. Kari Cable - New Underwood, SD
4. Brylee Grubb - Spearfish, SD
5. Heather Bosse - Cogswell, ND
6. Jodi Nelson - Hartford, SD
7. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
8. Sydney Maher - Timber Lake, SD
9. Kailee Webb - Isabel, SD
10. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD
11. Rickie Engesser - Spearfish, SD
12. Whitney Entzel - Killdeer, ND
13. Ellie Rettinger - New England, ND
14. Kailyn Groves - Faith, SD
15. Amanda Lundquist - Golden Valley, ND
16. Lindsey Horner - Dawson, ND
17. Tayle Brink - Newell, SD
18. Brooklyn Hanson - Faith, SD
19. Cashae McGee - Rhame, ND
20. Taylor Engesser - Spearfish, SD
21. Lindylu Evridge - Williston, ND
22. Melodi Christensen - Kennebec, SD
23. Taylor Barry - Ft. Pierre, SD
24. Sidni Jandreau - Kennebec, SD
25. Kaylee Williams - Faith, SD
26. Katie Hostutler - Midland, SD
27. Sierra Schott - McLaughlin, SD
28. Kenley Day - Meadow, SD
29. Jill Moody - Pierre, SD
30. Jamie Peterson - Belle Fourche, SD
31. Rylee Crane - Whitewood, SD
2. Sun, Aug 4 2019 1:00PM
1.
Stephanie Curtis - Fruitdale, SD
2. Kendra Palaniuk - Dickinson, ND
3. Amy Wilcox - Red Owl, SD
4. Wacey Brown - Piedmont, SD
5. Summer Kosel - Glenham, SD
6. Brenda Deters - Colton, SD
7. Wanda Brown - Edgemont, SD
8. Taylor Hanson - Belle Fourche, SD
9. Tracy Knodel - Buffalo, SD
10. Cindy Baltezore - Beresford, SD
11. Heidi Johnson - Flandreau, SD
12. Kassie Meyer - Blaizedale, ND
13. Ashley Graber - Columbia, SD
14. Kassidy Caspers - New Underwood, SD
15. Brandee Wardell - Buffalo, SD
16. Layna Tibbs - Ft. Pierre, SD
17. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
18. Kris Lammers - Chancellor, SD
19. Becky Barry - Belle Fourche, SD
20. Mazee Pauley - Dupree, SD
21. Carla Arthaud - Dickinson, ND
22. Brooke Rogelstad - Rapid City, SD
23. Tera Moody - Letcher, SD
24. Michaela Kathrein - Dickinson, ND
25. Emilee Pauley - Wall, SD
26. Christy Willert - Kadoka, SD
27. Katie Lensegrav - Interior, SD
28. Kaydin Davis - Buffalo, WY
29. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
30. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
Bull Riding - 11
1. Sat, Aug 3 2019 6:30PM
1.
Wacey Ferguson - Hermosa, SD
2. Hunter Johnson - Kadoka, SD
3. Collin Hunt - Interior, SD
4. Tj Schmidt - Belle Fourche, SD
5. Justin Lindskov - Isabel, SD
6. Jestyn Woodward - Custer, SD
7. Kane Grant - Whitewood, SD
2. Sun, Aug 4 2019 1:00PM
1.
Austin George - Middleton, ID
2. Justin Hofer - Ipswich, SD
3. Justin McCall - Colome, SD
4. Jaren Beckman - Prairie City, SD
Calf Roping - 23
1. Sat, Aug 3 2019 6:30PM
1.
Keenen Pierce - Dickinson, ND
2. Lane McGill - Powderville, MT
3. Chance Derner - New Underwood, SD
4. Wynn Schaack - Wall, SD
5. Trey Young - Dupree, SD
6. Mick Rettinger - New England, ND
7. Dustin Entzel - Killdeer, ND
8. Seth Indergard - Sidney, MT
9. Grey Gilbert - Buffalo, SD
10. Trae Smith - Belle Fourche, SD
11. Jason Lawrence - Washburn, ND
2. Sun, Aug 4 2019 1:00PM
1.
Cole Robinson - Moorcroft, WY
2. Nathan Sandoz - Newell, SD
3. Garrett Murphy - Torrington, WY
4. Tanner Fite - Hermosa, SD
5. Logan Murphy - Alzada, MT
6. Chandler Comfort - Belle Fourche, SD
7. Troy Wilcox - Red Owl, SD
8. Winston Brown - Piedmont, SD
9. Wyatt Tibbitts - Hot Springs, SD
10. Allen Auer - Whitewood, SD
11. Brett Wilcox - Red Owl, SD
12. Bodie Mattson - Sturgis, SD
Goat Tying - 19
1. Sat, Aug 3 2019 6:30PM
1.
Amy Tierney - Reva, SD
2. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
3. Kailyn Groves - Faith, SD
4. Brylee Grubb - Spearfish, SD
5. Kaylee Williams - Faith, SD
6. Cashae McGee - Rhame, ND
7. Rickie Engesser - Spearfish, SD
8. Ellie Rettinger - New England, ND
9. Tayle Brink - Newell, SD
10. Sawyer Gilbert - Buffalo, SD
2. Sun, Aug 4 2019 1:00PM
1.
Kaycee Monnens - Hulett, WY
2. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
3. Tessa Menzel - Quinn, SD
4. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
5. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
6. Emilee Pauley - Wall, SD
7. Tawny Barry - Carter, SD
8. Natalie Leisinger - Highmore, SD
9. Mikenzy Miller - Faith, SD
Ladies Breakaway - 79
1. Sat, Aug 3 2019 6:30PM
1.
Samantha Jorgenson - Watford City, ND
2. Ellie Rettinger - New England, ND
3. Kenley Day - Meadow, SD
4. Bailey Berg - Mandan, ND
5. Brooklyn Hanson - Faith, SD
6. Kaylee Williams - Faith, SD
7. Kiarra Reiss - Dickinson, ND
8. Kaycee Wilking - Hartford, SD
9. Amy Tierney - Reva, SD
10. Jamie Peterson - Belle Fourche, SD
11. Jordyn Schaefer - Des Lacs, ND
12. Megan Steiger - Rapid City, SD
13. Kristy Lawrence - Washburn, ND
14. Rickie Engesser - Spearfish, SD
15. Tatum Carey - Huron, SD
16. Sawyer Gilbert - Buffalo, SD
17. Morgan Okke - Glyndon, MN
18. Brooklyn Berg - Mandan, ND
19. Kristen Lawrence - Mobridge, SD
20. Shanna Gebhardt - Timber Lake, SD
21. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
22. Kacey Struxness - Appleton, MN
23. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD
24. Reann Crane - Whitewood, SD
25. Taylor Engesser - Spearfish, SD
26. Brylee Grubb - Spearfish, SD
27. Tayle Brink - Newell, SD
28. Anna Jorgenson - Watford City, ND
29. Kailee Webb - Isabel, SD
30. Heather Hoff Wright - Richardton, ND
31. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
32. Sidney Hanson - Belle Fourche, SD
33. Cashae McGee - Rhame, ND
34. Cassidy Clark - Meadow, SD
35. Peggy Garman - Sundance, WY
2. Sun, Aug 4 2019 1:00PM
1.
Tayla Thorstenson - Eagle Butte, SD
2. Toree Gunn - Oral, SD
3. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
4. Lacey Hewitt - Whitewood, SD
5. Tessa Caspers - New Underwood, SD
6. Alex Christen - Union Center, SD
7. Katie Schuelke - Spearfish, SD
8. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
9. Tierny Hamlin - Highmore, SD
10. Jacque Peterson - Isabel, SD
11. Natalie Leisinger - Highmore, SD
12. Emilee Pauley - Wall, SD
13. Kassidy Caspers - New Underwood, SD
14. Kaycee Monnens - Hulett, WY
15. Sadie Podzimek - Ludlow, SD
16. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
17. Bailey Burch - Rosette, WY
18. Kecia Miller - Newell, SD
19. Hannah Schmidt - Keldron, SD
20. Hanna Hostutler - Midland, SD
21. Devin Nicholls - Moorcroft, WY
22. Mikenzy Miller - Faith, SD
23. Sierra Lee - Rhame, ND
24. Layna Tibbs - Ft. Pierre, SD
25. Macy Fuller - Wittmann, AZ
26. Tawny Barry - Carter, SD
27. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
28. Kamira Miller - Newell, SD
29. Shayna Deal - Faith, SD
30. Carole Hollers - Sturgis, SD
31. Shayla Howell - Belle Fourche, SD
32. Brenda White - Oelrichs, SD
33. Kaydin Davis - Buffalo, WY
34. Whitney Knippling - Whitewood, SD
35. Sidney Peters - Smithwick, SD
36. Karlie Robertson - New Underwood, SD
37. Ellie Bard - Sheridan, WY
38. Brooke Nelson - Philip, SD
39. Syerra (cy) Christensen - Kennebec, SD
40. Callie Robinson - Moorcroft, WY
41. Caitlyn Dowling - Buffalo, SD
42. Whitley Reder - Fruitdale, SD
43. Mercedes Williams - Faith, SD
44. Taryn Sippel - Pierpont, SD
Mixed Team Roping - 38
1. Sat, Aug 3 2019 6:30PM
1.
Taylor Engesser - Spearfish, SD & Jace Engesser - Spearfish, SD
2. Kaycee Wilking - Hartford, SD & Steve Klein - Sioux Falls, SD
3. Mesa Krautschun - Prairie City, SD & Luke Rice - Prairie City, SD
4. Ashley Price - Faith, SD & Matt Zancanella - Aurora, SD
5. Sawyer Gilbert - Buffalo, SD & Grey Gilbert - Buffalo, SD
6. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD & Gary Zilverberg - Holabird, SD
7. Amy Tierney - Reva, SD & Sam Huffman - Belle Fourche, SD
8. Shayla Howell - Belle Fourche, SD & Trae Smith - Belle Fourche, SD
9. Rickie Engesser - Spearfish, SD & Braden Pirrung - Hartford, SD
10. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD & Jerry Golliher - Belle Fourche, SD
11. Jamie Peterson - Belle Fourche, SD & Wade Monnens - Hulett, WY
12. Samantha Jorgenson - Watford City, ND & Jade Nelson - Midland, SD
13. Jeff Schaefer - Des Lacs, ND & Jordyn Schaefer - Des Lacs, ND
14. Kenley Day - Meadow, SD & Justin Day - Meadow, SD
15. Reann Crane - Whitewood, SD & Tommy Crane - Whitewood, SD
2. Sun, Aug 4 2019 1:00PM
1.
Lindsey O'Keefe - Belle Fourche, SD & Levi O'Keefe - Belle Fourche, SD
2. Taylor Hanson - Belle Fourche, SD & Chandler Comfort - Belle Fourche, SD
3. Macy Fuller - Wittmann, AZ & Kade Smith - Post, TX
4. Hannah Schmidt - Keldron, SD & Rory Brown - Edgemont, SD
5. Devin Nicholls - Moorcroft, WY & Cole Robinson - Moorcroft, WY
6. Kaydin Davis - Buffalo, WY & Zach Davis - Buffalo, WY
7. Cedar Jandreau - Kennebec, SD & Elliot Gourneau - Kennebec, SD
8. Tanielle Arneson - Enning, SD & Tarin Arneson - Enning, SD
9. Callie Robinson - Moorcroft, WY & Brent Mcinerney - Alzada, MT
10. Tim Nelson - Midland, SD & Brooke Nelson - Philip, SD
11. Brenda White - Oelrichs, SD & Bill White - Oelriches, SD
12. Deb Wilcox - Red Owl, SD & Lyle Wilcox - Red Owl, SD
13. Taryn Sippel - Pierpont, SD & Cash Hetzel - Lemmon, SD
14. Hanna Hostutler - Midland, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
15. Brooke Howell - Belle Fourche, SD & Guy Howell - Belle Fourche, SD
16. Denise Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
17. Ellie Bard - Sheridan, WY & Tanner Mcinerney - Alzada, MT
18. Kassidy Caspers - New Underwood, SD & Tanner Fite - Hermosa, SD
19. Trina Arneson - Enning, SD & Melvin Arneson - Enning, SD
20. Layna Tibbs - Ft. Pierre, SD & Raymond Tibbs - Ft. Pierre, SD
21. Whitney Knippling - Whitewood, SD & Allen Auer - Whitewood, SD
22. Syerra (cy) Christensen - Kennebec, SD & Carson Musick - Pierre, SD
23. Alex Christen - Union Center, SD & Tee Hale - Union Center, SD
Saddle Bronc - 7
1. Sat, Aug 3 2019 6:30PM
1.
Teigan Clark - Meadow, SD
2. Cole Pateneaude - Halliday, ND
3. Colton Ward - Three Hills, AB
4. Kyler Carmichael - Faith, SD
2. Sun, Aug 4 2019 1:00PM
1.
Trampus Thompson - Sturgis, SD
2. Cooper West - Philip, SD
3. Rowdy Thompson - New Underwood, SD
Sr. Breakaway - 31
1. Sat, Aug 3 2019 6:30PM
1.
Gary Simon - Timber Lake, SD
2. Gayle Evridge - Lemmon, SD
3. Jeff Schaefer - Des Lacs, ND
4. Steve Klein - Sioux Falls, SD
5. Arlyn Lawrence - Mobridge, SD
6. JB Lord - Sturgis, SD
7. Gerald McInerney - Sundance, WY
8. Richard Steedley - Sundance, WY
9. Glen Hostutler - Midland, SD
10. Jim (james) Graven - Minot, ND
11. Shawn Carey - Highmore, SD
12. Gary Zilverberg - Holabird, SD
13. Les Haugen - Alexander, ND
14. Jerry Golliher - Belle Fourche, SD
15. Mike McInerney - Sundance, WY
16. Mark Schumacher - Wolsey, SD
17. Blaine Carey - Huron, SD
18. Chad Hetzel - Lemmon, SD
2. Sun, Aug 4 2019 1:00PM
1.
Lyle Wilcox - Red Owl, SD
2. Darrell Barry - Belle Fourche, SD
3. Barry Knippling - Chamberlain, SD
4. Tim Nelson - Midland, SD
5. James (jim) Hale - White Owl, SD
6. Darren Lammers - Chancellor, SD
7. Lynn Williams - Faith, SD
8. Jay Mattson - Sturgis, SD
9. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD
10. Chuck Hamlin - Highmore, SD
11. Scott Lammers - Hermosa, SD
12. John Hoven - McLaughlin, SD
13. Raymond Tibbs - Ft. Pierre, SD
Steer Wrestling - 29
1. Sat, Aug 3 2019 6:30PM
1.
Brent Woodward - Dupree, SD
2. Rowdy Benson - Morristown, SD
3. Wynn Schaack - Wall, SD
4. Miles Spickelmier - Buffalo, SD
5. Jace Christiansen - Flandreau, SD
6. Logan Lemmel - Whitewood, SD
7. Colton Ward - Three Hills, AB
8. Tucker Chytka - Spearfish, SD
9. Tyrell Ward - Three Hills, AB
2. Sun, Aug 4 2019 1:00PM
1.
Tee Hale - Union Center, SD
2. Taylor Corbett - Billings, MT
3. Carson Good - Long Valley, SD
4. Quintin Wheeler - Baker, MT
5. Cash Lytle - Quinn, SD
6. Sawyer Strand - Sioux Falls, SD
7. Colbey Steeke - Rhame, ND
8. Cole Trainer - Faith, SD
9. Casey Olson - Prairie City, SD
10. Jeremy Stadheim - Reeder, ND
11. Jj Hunt - Ridgeview, SD
12. Brett Wilcox - Red Owl, SD
13. Kaiden White Bear - Chamberlain, SD
14. Tye Hale - Faith, SD
15. Jason Hapney - Harrold, SD
16. Wyatt Tibbitts - Hot Springs, SD
17. Bryce Dibbern - Interior, SD
18. Denton Good - Long Valley, SD
19. Seth Shorb - Hermosa, SD
20. Sam (shane) Olson - Buffalo, SD
Team Penning - 0
Team Roping - 31
1. Sat, Aug 3 2019 6:30PM
1.
Wade Monnens - Hulett, WY & Jace Engesser - Spearfish, SD
2. Jeff Schaefer - Des Lacs, ND & Jim (james) Graven - Minot, ND
3. JB Lord - Sturgis, SD & Jake Beard - Menoken, ND
4. Rusty Gebhardt - Timber Lake, SD & Mitch Enright - Timber Lake, SD
5. Levi Hapney - Quinn, SD & Tommy Crane - Whitewood, SD
6. Trevor Olson - Mud Butte, SD & Sam Huffman - Belle Fourche, SD
7. Cooper White - Hershey, NE & Tucker White - Hershey, NE
8. Rowdy Benson - Morristown, SD & Luke Rice - Prairie City, SD
9. Wynn Schaack - Wall, SD & Clay Schaack - Wall, SD
10. Braden Pirrung - Hartford, SD & Matt Zancanella - Aurora, SD
11. Joe Smeenk - Newell, SD & Jessy Carlson - Newell, SD
12. Nate Horner - Dawson, ND & Jesse Dale - Timber Lake, SD
13. Jon Peterson - Belle Fourche, SD & Trae Smith - Belle Fourche, SD
14. Layne Carson - Grassy Butte, ND & Jade Nelson - Midland, SD
2. Sun, Aug 4 2019 1:00PM
1.
Darren Lammers - Chancellor, SD & Jarad Deters - Colton, SD
2. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
3. Tim Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
4. Troy Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
5. Melvin Arneson - Enning, SD & Tarin Arneson - Enning, SD
6. Kade Smith - Post, TX & Cash Hetzel - Lemmon, SD
7. Brent McInerney - Alzada, MT & Tanner Mcinerney - Alzada, MT
8. Tucker McDaniel - Midland, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
9. JJ Hunt - Ridgeview, SD & Colt Peterson - Isabel, SD
10. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Elliot Gourneau - Kennebec, SD
11. Tye Hale - Faith, SD & Tee Hale - Union Center, SD
12. Guy Howell - Belle Fourche, SD & Levi O'Keefe - Belle Fourche, SD
13. Jay Mattson - Sturgis, SD & Bodie Mattson - Sturgis, SD
14. Dalton Sheridan - Faith, SD & Wyatt Schuelke - Opal, SD
15. Jeremy Ferguson - Eagle Butte, SD & Daycen Hunt - Ridgeview, SD
16. Cameron Irwin - Edgemont, SD & Rory Brown - Edgemont, SD
17. Wroper Kosel - Glenham, SD & Hunter Karlson - Garrison, ND
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0