Bareback - 4
|
1. Sat, July 27 2019, 6:00 PM 1.
Jake Carmody - Mobridge, SD
|
2.
Melvin Cummings - Eagle Butte, SD
|
3. Sun, July 28 2019, 6:00 PM 1.
Ethan Bruguier - Timber Lake, SD
|
2.
Colt Hokana - Columbia, SD
|
|
Barrel Racing - 48
|
1. Sat, July 27 2019, 6:00 PM 1.
Krystal Dorsey - Isabel, SD
|
2.
Laura O'Leary - Timber Lake, SD
|
3.
Lorenda Long - Timber Lake, SD
|
4.
Acacia Anderberg - Mobridge, SD
|
5.
Jenna Humble - Mud Butte, SD
|
6.
Sydney Theobald - Ft. Pierre, SD
|
7.
Sidni Jandreau - Kennebec, SD
|
8.
Wacey Brown - Piedmont, SD
|
9.
Summer Kosel - Glenham, SD
|
10.
Sierra Schott - McLaughlin, SD
|
11.
Amanda Lundquist - Golden Valley, ND
|
2S. Sun, July 28 2019, 8:00 AM 1.
Hallie Fulton - Miller, SD
|
2.
Kelly Wheelhousr - Pierre, SD
|
3.
Tayle Brink - Newell, SD
|
4.
Becky Barry - Belle Fourche, SD
|
5.
Brooke Howell - Belle Fourche, SD
|
6.
Lacy Maher - Eagle Butte, SD
|
7.
Amy Tierney - Reva, SD
|
8.
Makenzee Wheelhouse - Pierre, SD
|
9.
Amy Wilcox - Red Owl, SD
|
10.
Pamela Lei - Camp Crook, SD
|
11.
Lindsey O'Keefe - Belle Fourche, SD
|
12.
Kailee Webb - Isabel, SD
|
13.
Heather Bosse - Cogswell, ND
|
14.
Haiden Thompson - Torrington, WY
|
15.
Brandy Holzer - Mobridge, SD
|
16.
Kailyn Groves - Faith, SD
|
17.
Jacey Thompson - Yoder, WY
|
18.
Landry Haugen - Sturgis, SD
|
19.
Shantell Brewer - Dupree, SD
|
20.
Sidni Ferguson - Dupree, SD
|
21.
Emily Zimba - McIntosh, SD
|
22.
Melinda Mattson - Sturgis, SD
|
23.
Jayme Peterson - Belle Fourche, SD
|
24.
Jenny Belkham - Blunt, SD
|
3. Sun, July 28 2019, 6:00 PM 1.
Savana Johnston - Elm Springs, SD
|
2.
Courtney Maier - Almont, ND
|
3.
Ashley Graber - Columbia, SD
|
4.
Sydney Maher - Timber Lake, SD
|
5.
Rickie Engesser - Spearfish, SD
|
6.
Kaylee Williams - Faith, SD
|
7.
Brooke Diedrichs - Kennebec, SD
|
8.
Carlee Johnston - Elm Springs, SD
|
9.
Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
|
10.
Stephanie Curtis - Fruitdale, SD
|
11.
Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
|
12.
Brandee Wardell - Buffalo, SD
|
13.
Rayel Livermont - Sturgis, SD
|
|
Bull Riding - 20
|
1. Sat, July 27 2019, 6:00 PM 1.
Trenton Hansen - Timberlake, SD
|
2.
Justin McCall - Colome, SD
|
3.
Teigan Gray - Eagle Butte, SD
|
4.
Cole Brewer - Eagle Butte, SD
|
5.
Justin Hofer - Ipswich, SD
|
6.
Gabriel Gill - Mobridge, SD
|
7.
Dawson Reedy - Philip, SD
|
8.
Jestyn Woodward - Custer, SD
|
9.
Angelo Gibson - Rhame, ND
|
10.
Chance Schott - McLaughlin, SD
|
3. Sun, July 28 2019, 6:00 PM 1.
Dylan Rice - Flandreau, SD
|
2.
Thunder Boomer - Wessington Springs, SD
|
3.
Collin Hunt - Interior, SD
|
4.
Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
|
5.
Zach Faehnrich - Mobridge, SD
|
6.
Justin Lindskov - Isabel, SD
|
7.
Elliot Talks - Hoven, SD
|
8.
Tate Ardch - Selby, SD
|
9.
JW Fredrick - Hoven, SD
|
10.
Ryan Walker - Killdeer, ND
|
|
Calf Roping - 15
|
1. Sat, July 27 2019, 6:00 PM 1.
Winston Brown - Piedmont, SD
|
2.
Jason Lawrence - Washburn, ND
|
2S. Sun, July 28 2019, 8:00 AM 1.
Wyatt Tibbitts - Hot Springs, SD
|
2.
Trae Smith - Belle Fourche, SD
|
3.
Bodie Mattson - Sturgis, SD
|
4.
Troy Wilcox - Red Owl, SD
|
5.
Brent Belkham - Blunt, SD
|
6.
Brett Wilcox - Red Owl, SD
|
3. Sun, July 28 2019, 6:00 PM 1.
Doug Lawrence - White Horse, SD
|
2.
Thane Lockhardt - Oelrichs, SD
|
3.
Garrett Murphy - Torrington, WY
|
4.
Trey Young - Dupree, SD
|
5.
Logan Murphy - Alzada, MT
|
6.
Wynn Schaack - Wall, SD
|
7.
Nathan Sandoz - Newell, SD
|
|
Goat Tying - 27
|
2S. Sun, July 28 2019, 8:00 AM 1.
Kaycee Monnens - Hulett, WY
|
2.
Lacey Tech - Fairfax, SD
|
3.
Mikenzy Miller - Faith, SD
|
4.
Karissa Rayhill - Martin, SD
|
5.
Jacey Thompson - Yoder, WY
|
6.
Cedar Jandreau - Kennebec, SD
|
7.
Madison Doerr - Creighton, NE
|
8.
Haiden Thompson - Torrington, WY
|
9.
Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
|
10.
Tayle Brink - Newell, SD
|
11.
Opal Harkins - Deadwood, SD
|
12.
Landry Haugen - Sturgis, SD
|
13.
Tawny Barry - Carter, SD
|
14.
Jill Donnelly - Elk Point, SD
|
15.
Catherine Clayton - Dublin, TX
|
16.
Amy Tierney - Reva, SD
|
17.
Sidni Ferguson - Dupree, SD
|
18.
Sawyer Gilbert - Buffalo, SD
|
19.
Natalie Leisinger - Highmore, SD
|
20.
Kailyn Groves - Faith, SD
|
3. Sun, July 28 2019, 6:00 PM 1.
Maci Maher - McLaughlin, SD
|
2.
Rickie Engesser - Spearfish, SD
|
3.
Carlee Johnston - Elm Springs, SD
|
4.
Savana Johnston - Elm Springs, SD
|
5.
Kaylee Williams - Faith, SD
|
6.
Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
|
7.
Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
|
|
Ladies Breakaway - 74
|
1. Sat, July 27 2019, 6:00 PM 1.
Sydney Theobald - Ft. Pierre, SD
|
2.
Cassidy Clark - Meadow, SD
|
3.
Kristy Lawrence - Washburn, ND
|
4.
Moriah Glaus - Chamberlain, SD
|
5.
Gracie Sandquist - Trail City, SD
|
6.
Patty Jo Burress - Isabel, SD
|
7.
Rieley Maier - Chadron, NE
|
8.
Carole Hollers - Sturgis, SD
|
9.
Sidney Hanson - Belle Fourche, SD
|
10.
Laura Hunt - Ridgeview, SD
|
11.
Savanna Glaus - Chamberlain, SD
|
12.
Acacia Anderberg - Mobridge, SD
|
13.
Jacque Peterson - Isabel, SD
|
14.
Krista Schopp - Meadow, SD
|
15.
Brooklyn Hanson - Faith, SD
|
16.
Whitney Knippling - Whitewood, SD
|
2S. Sun, July 28 2019, 8:00 AM 1.
Peggy Garman - Sundance, WY
|
2.
Shantell Brewer - Dupree, SD
|
3.
Sadie Podzimek - Ludlow, SD
|
4.
Tayla Thorstenson - Dupree, SD
|
5.
Megan Steiger - Rapid City, SD
|
6.
Cedar Jandreau - Kennebec, SD
|
7.
Caitlyn Dowling - Buffalo, SD
|
8.
Jayme Peterson - Belle Fourche, SD
|
9.
Brooke Nelson - Philip, SD
|
10.
Sierra Lee - Rhame, ND
|
11.
Opal Harkins - Deadwood, SD
|
12.
Sidni Ferguson - Dupree, SD
|
13.
Tayle Brink - Newell, SD
|
14.
Sawyer Gilbert - Buffalo, SD
|
15.
Kristen Lawrence - Mobridge, SD
|
16.
Amy Tierney - Reva, SD
|
17.
Jacey Thompson - Yoder, WY
|
18.
Bailie Donner - Morristown, SD
|
19.
Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
|
20.
Madison Doerr - Creighton, NE
|
21.
Hallie Fulton - Miller, SD
|
22.
Landry Haugen - Sturgis, SD
|
23.
Catherine Clayton - Dublin, TX
|
24.
Karissa Rayhill - Martin, SD
|
25.
Kelly Vetter - Flasher, ND
|
26.
Kaycee Monnens - Hulett, WY
|
27.
Brooke Howell - Belle Fourche, SD
|
28.
Reann Crane - Whitewood, SD
|
29.
Natalie Leisinger - Highmore, SD
|
30.
Makenzee Wheelhouse - Pierre, SD
|
31.
Kailee Webb - Isabel, SD
|
32.
Jenny Belkham - Blunt, SD
|
33.
Haiden Thompson - Torrington, WY
|
34.
Jill Donnelly - Elk Point, SD
|
35.
Shayla Howell - Belle Fourche, SD
|
36.
Shayna Deal - Faith, SD
|
37.
Taylor Bothwell - Pierre, SD
|
38.
Mikenzy Miller - Faith, SD
|
39.
Corey Hart - Mobridge, SD
|
40.
Tawny Barry - Carter, SD
|
41.
Alex Christen - Union Center, SD
|
3. Sun, July 28 2019, 6:00 PM 1.
Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
|
2.
Savana Johnston - Elm Springs, SD
|
3.
Lacey Hewitt - Whitewood, SD
|
4.
Carlee Johnston - Elm Springs, SD
|
5.
Tomie Peterson - Parade, SD
|
6.
Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
|
7.
Brooklyn Berg - Mandan, ND
|
8.
Kecia Miller - Newell, SD
|
9.
Kaylee Williams - Faith, SD
|
10.
Rickie Engesser - Spearfish, SD
|
11.
Bailey Berg - Mandan, ND
|
12.
Kamira Miller - Newell, SD
|
13.
Kari Jo Lawrence - White Horse, SD
|
14.
Syerra (cy) Christensen - Kennebec, SD
|
15.
Rayel Livermont - Sturgis, SD
|
16.
Shanna Gebhardt - Timber Lake, SD
|
17.
Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
|
|
Mixed Team Roping - 23
Saddle Bronc - 13
|
1. Sat, July 27 2019, 6:00 PM 1.
Seth Jacobs - Morristown, SD
|
2.
Straten Ducheneaux - Eagle Butte, SD
|
3.
Jake Frazier - Whitehorse, SD
|
4.
Teigan Clark - Meadow, SD
|
5.
Cooper West - Philip, SD
|
6.
Melvin Cummings - Eagle Butte, SD
|
3. Sun, July 28 2019, 6:00 PM 1.
Kyler Carmichael - Faith, SD
|
2.
Rhett Fanning - Spearfish, SD
|
3.
Cash Wilson - Wall, SD
|
4.
Cole Pateneaude - Halliday, ND
|
5.
Kolton Salonen - Gregory, SD
|
6.
Kaden Deal - Eagle Butte, SD
|
7.
Elliot Talks - Hoven, SD
|
|
Sr. Breakaway - 25
|
1. Sat, July 27 2019, 6:00 PM 1.
Russ Maier - Bowdel, SD
|
2.
Richard Enright - Timber Lake, SD
|
3.
Bart Ness - Kennebec, SD
|
2S. Sun, July 28 2019, 8:00 AM 1.
Lyle Wilcox - Red Owl, SD
|
2.
Jay Mattson - Sturgis, SD
|
3.
Steve Klein - Sioux Falls, SD
|
4.
Scott Lammers - Hermosa, SD
|
5.
Barry Knippling - Chamberlain, SD
|
6.
James (jim) Hale - White Owl, SD
|
7.
Chad Hetzel - Lemmon, SD
|
8.
Darrell Barry - Belle Fourche, SD
|
9.
Shawn Carey - Highmore, SD
|
10.
Tim Nelson - Midland, SD
|
11.
Arlyn Lawrence - Mobridge, SD
|
12.
Mark Schumacher - Wolsey, SD
|
3. Sun, July 28 2019, 6:00 PM 1.
Gary Simon - Timber Lake, SD
|
2.
John Hoven - McLaughlin, SD
|
3.
Raymond Tibbs - Ft. Pierre, SD
|
4.
JB Lord - Sturgis, SD
|
5.
Lynn Williams - Faith, SD
|
6.
Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD
|
7.
Mike McInerney - Sundance, WY
|
8.
Gary Zilverberg - Holabird, SD
|
9.
Gerald McInerney - Sundance, WY
|
10.
Kirk Ford - Sturgis, SD
|
|
Steer Wrestling - 27
|
1. Sat, July 27 2019, 6:00 PM 1.
Lyman Colliflower - Ridgeview, SD
|
2.
Quentin Wheeler - Baker, MT
|
3.
Payne Dobler - McLaughlin, SD
|
4.
Kaiden White Bear - Chamberlain, SD
|
5.
JJ Hunt - Ridgeview, SD
|
6.
Taylor Corbett - Miles City, MT
|
7.
Rowdy Benson - Morristown, SD
|
8.
Daycen Hunt - Ridgeview, SD
|
2S. Sun, July 28 2019, 8:00 AM 1.
Wyatt Tibbitts - Hot Springs, SD
|
2.
Jace Christiansen - Flandreau, SD
|
3.
Tee Hale - Union Center, SD
|
4.
Brett Wilcox - Red Owl, SD
|
5.
Brent Belkham - Blunt, SD
|
6.
Seth Shorb - Hermosa, SD
|
7.
Cole Trainor - Faith, SD
|
8.
Kade Kinsella - Pierre, SD
|
9.
Sam (shane) Olson - Buffalo, SD
|
10.
Tye Hale - Faith, SD
|
11.
Colbey Steeke - Rhame, ND
|
3. Sun, July 28 2019, 6:00 PM 1.
Jason Hapney - Harrold, SD
|
2.
Brent Woodward - Dupree, SD
|
3.
Wynn Schaack - Wall, SD
|
4.
Austin Maier - Almont, ND
|
5.
Kody Woodward - Dupree, SD
|
6.
Miles Spickelmier - Buffalo, SD
|
7.
Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
|
8.
Logan Lemmel - Whitewood, SD
|
|
Team Penning - 0
Team Roping - 28
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0
Steer Roping - 0
|