Eagle Butte, SD
Bareback - 11
2. Sun, Sept 1 2019 6:30PM
1.
Clancy Clifford - Porcupine, SD
2. Jacoby Johns - Okeechobee, FL
3. Jesse Wager - Gillette, WY
4. Kyle Ray - Lukachukai, AZ
5. Melvin Cummings - Eagle Butte, SD
3. Mon, Sept 2 2019 1:30PM
1.
Cheyenne Autumn - Covelo, CA
2. Jhett Knight - Rushville, NE
3. Kelsey Nordvold - Pierre, SD
4. Lyle Dean Tibbitts - Kyle, SD
5. Steven Dewolfe - Buffalo Gap, SD
6. Myron Johnson - New Town, ND
Barrel Racing - 44
1S. Sun, Sept 1 2019 9:00AM
1.
Sloan Anderson - White Horse, SD
2. Courtney Herrera - White Swan, WA
3. Brittany Bird - Cut Bank, MT
4. Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
5. Tiffany Teehee - Claremore, OK
6. Chaise Teehee - Muskogee, OK
7. Keanna Dedman - Nazlini, AZ
8. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
9. Taci Flinn - Newman Grove, NE
10. Shantell Brewer - Dupree, SD
11. Katelin Conway - Cut Bank, MT
12. Blaezi Calico - Oktaha, OK
13. Stolei Fredericks - Perkins - Casa Grande, AZ
14. Rayna Grimes - Kyle, SD
15. Jennifer Turner - Vinita, OK
16. Shannoah Danks - Mandaree, ND
17. Laura O'Leary - Timber Lake, SD
18. Karlee Meyers - Box Elder, MT
19. Taylor Christensen - Kyle, SD
20. Kakes Tibbits - Pine Ridge, SD
21. Megan Danks - Mandaree, ND
22. Mary Mitzel - Sundance, WY
23. Shannon Porch - Wanblee, SD
24. Leslie Cuny - Porcupine, SD
2. Sun, Sept 1 2019 6:30PM
1.
Phannette Gray - Ridgeview, SD
2. Cooweesta Williams - Skiatook, OK
3. Sydney Kukla - Killdeer, ND
4. Sallye Williams - Skiatook, OK
5. Ashley Whatley - Hennepin, OK
6. T. Merrill - Wall, SD
7. Keira Simonson - Loring, MT
8. Katie Fisher - Kyle, SD
9. Kesse Deal - Dupree, SD
10. Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
3. Mon, Sept 2 2019 1:30PM
1.
Bailey King - Mandan, ND
2. Jakki Hunt - Dupree, SD
3. Amber Crowley - Poplar, MT
4. Reba Foote - Parshall, ND
5. Amy Eagleton - Sallisaw, OK
6. Faith Holyan - Coyote Canyon, NM
7. Regan Dunn - Fort Yates, ND
8. Kelci Bends - Cherry Creek, SD
9. KY Longbrake - Dupree, SD
10. Tatum Ward - Whitehorse, SD
Bull Riding - 20
2. Sun, Sept 1 2019 6:30PM
1.
Tieler Cummings - Henryetta, OK
2. Cleve Spang - Billings, MT
3. Briar Calico - Oktaka, OK
4. Olathe Schmidt - White River, SD
5. Ivan S Yazzie - Tohatchi, NM
6. Bo Tyler Vocu - Ashland, MT
7. Cole Reddy - Pine Ridge, SD
8. Alex Grant - East Glacier Park, MT
9. Charles Winters - Porcupine, SD
10. Stran Smith - Lantry, SD
3. Mon, Sept 2 2019 1:30PM
1.
Skye Joaquin - Sacaton, AZ
2. Jayde Murphy - Cut Bank, MT
3. Cain Thomas - Window Rock, AZ
4. Adriano Morgan - Bloomfield, NM
5. Cole Brewer - Dupree, SD
6. Slick Phelps - Porcupine, SD
7. Chance Thomas - Window Rock, AZ
8. Dugan Black - Lukachukai, AZ
9. Myron Johnson - New Town, ND
10. Preston Louis - Browning, MT
Calf Roping - 31
1S. Sun, Sept 1 2019 9:00AM
1.
Nolan Conway - Cut Bank, MT
2. Trayer Schmidt - White River, SD
3. Corbin Fisher - Ashland, MT
4. Preston Watson - Box Elder, MT
5. Quinton Inman - Ketchum, OK
6. Ty Allen - Martin, SD
7. Brent Belkham - Blunt, SD
8. Daylon Danks - Mandaree, ND
9. Eric C. Watson - Box Elder, MT
10. Jesse Chase - Mandaree, ND
11. Mark Cuny - Porcupine, SD
12. Chops Yazzie - Window Rock, AZ
2. Sun, Sept 1 2019 6:30PM
1.
Ty Allen Fischer - Ashland, MT
2. Aaron Johnson - Morris, OK
3. Laron Johnson - Bixby, OK
4. Wyatt Tibbits - Sturgis, SD
5. J.C. Crowley - Poplar, MT
6. Tj Heinert - Mission, SD
7. Jason Lawrence - Washburn, ND
8. Steve Brickey - Tahlequah, OK
9. Britt Givens - Riverton, WY
3. Mon, Sept 2 2019 1:30PM
1.
JC Lawrence - Ashland, MT
2. Andre Lafrance - Wyola, MT
3. Chance Barnes - Flora Vista, NM
4. Keene Bends - Ashland, MT
5. Jesse Clement - Ridgeview, SD
6. Ty Pablo - Crownpoint, NM
7. Doug Lawrence - Whitehorse, SD
8. Blair Burk - Durant, OK
9. Sterling Small - Busby, MT
10. Terry Fischer - Fort Yates, ND
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 41
1S. Sun, Sept 1 2019 9:00AM
1.
Courtney Small - Pryor, MT
2. Fallon Doka - Fountain Hills, AZ
3. Kakes Tibbits - Pine Ridge, SD
4. Tomie Peterson - Parade, SD
5. Mercedes Williams - Faith, SD
6. Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
7. Rayne Bruised Head - Standoff, AB
8. Arena Plenty - Garryowen, MT
9. Kristen Ferguson - Eagle Butte, SD
10. Kari Jo Lawrence - Whitehorse, SD
11. Shay Campbell - Valier, MT
12. Shantell Brewer - Dupree, SD
13. Megan Danks - Mandaree, ND
14. Sloan Anderson - White Horse, SD
15. Shelly Vocu - Ashland, MT
16. Kelsey Pepion - Browning, MT
17. Katelin Conway - Cut Bank, MT
18. Jewel Bettelyoun - Eagle Butte, SD
19. Brittany Bird - Cut Bank, MT
20. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
21. Sierra Fisher - Scenic, SD
2. Sun, Sept 1 2019 6:30PM
1.
Kesse Deal - Dupree, SD
2. Sydney Kukla - Killdeer, ND
3. Heidi Cuny - Buffalo Gap, SD
4. Kristen Lawrence - Mobridge, SD
5. Shawntaya Murphy - Tohatchi, NM
6. Rawlinda Ben - Peridot, AZ
7. Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
8. Arianna Jones - Chinle, AZ
9. T. Merrill - Wall, SD
10. Phannette Gray - Ridgeview, SD
3. Mon, Sept 2 2019 1:30PM
1.
Faith Holyan - Coyote Canyon, NM
2. Amber Crowley - Poplar, MT
3. Kaycee Werdel - Chadron, NE
4. Sunni Dixon - Morley, AB
5. Kelci Bends - Cherry Creek, SD
6. Jacquelyn Peterson - Isabel, SD
7. Jakki Hunt - Dupree, SD
8. Tatum Ward - Whitehorse, SD
9. Callie Dixon - Morley, AB
10. Amy Eagleton - Sallisaw, OK
Mixed Team Roping - 0
Saddle Bronc - 22
2. Sun, Sept 1 2019 6:30PM
1.
Bo Tyler Vocu - Ashland, MT
2. Kaden Deal - Eagle Butte, SD
3. Cash Wilson - Wall, SD
4. Jeremy Lester - McLaughlin, ND
5. Tyrus Ashley - Cherry Creek, SD
6. Doug Fitzgerald - Babb, MT
7. Bryan Moreno - Kayenta, AZ
8. Jeremy Meeks - Scenic, SD
9. Seth Longbrake - Milesville, SD
10. T.O Yazzie - Aneth, UT
11. Antonio Yazzie - Aneth, UT
3. Mon, Sept 2 2019 1:30PM
1.
Cole Elshere - Faith, SD
2. Robert Burbank - Gallup, NM
3. Shad Agard - McLaughlin, SD
4. Denver Spotted Bear - Mandaree, ND
5. Wyatt Grant - Pacific, WA
6. Skye Joaquin - Sacaton, AZ
7. Jay Joaquin - Sacaton, AZ
8. Kash Deal - Dupree, SD
9. Marty Young Bear - Halliday, ND
10. Soshane Kee - Many Farms, AZ
11. Myron Johnson - New Town, ND
Sr. Breakaway - 31
1S. Sun, Sept 1 2019 9:00AM
1.
Bruce Iron - Yellowtail, MT
2. Britt Givens - Riverton, WY
3. Tom Williams - Faith, SD
4. Roy Begay - Window Rock, AZ
5. Lynn Williams - Faith, SD
6. Frank Whitecalfe - Garrison, ND
7. Cort Herrera - Pendleton, OR
8. Tom Knight - Eagle Butte, SD
9. Ivan Small - Lodge Grass, MT
10. Steve Pourier - Kyle, SD
11. Mervin Packineau - Parshall, ND
12. Robert Bruised Head - Standoff, AB
13. Marty Jandreau - Kennebec, SD
14. Gilbert Janis - Pine Ridge, SD
15. Robie Inman - Ketchum, OK
16. Luann Werdel - Chadron, NE
17. Del Brewer - Hermosa, SD
18. Allen Fisher - Ashland, MT
19. Blair Matheson - Mandan, ND
20. Jake Longbrake - Dupree, SD
21. Arlyn Lawrence - Mobridge, SD
22. Billy Lamere - Box Elder, MT
23. Ralph Williams - Skiatook, OK
24. Eric C. Watson - Box Elder, MT
25. Mark Cuny - Porcupine, SD
26. Spider Ramone - Hays, MT
27. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD
28. Bart Ness - Kennebec, SD
29. Clayton Danks - Mandaree, ND
30. Allen Cuny - Buffalo Gap, SD
31. Dusty Lebeaux - Porcupine, SD
Steer Wrestling - 21
1S. Sun, Sept 1 2019 9:00AM
1.
Joe Wilson - Martin, SD
2. Walker Small - Ashland, MT
3. Trayer Schmidt - White River, SD
4. Jay Many Grey Horses - Standoff, AB
5. Rian Conway - Wickenberg, AZ
6. Brent Belkham - Blunt, SD
7. Nolan Conway - Cut Bank, MT
8. Quinton Inman - Ketchum, OK
2. Sun, Sept 1 2019 6:30PM
1.
Tuck Johnson - Browning, MT
2. Joe Ross - Millboro, SD
3. Bryton Edmundson - Henrietta, OK
4. Tyler John Byrne - Martin, SD
5. Ty Allen Fischer - Ashland, MT
6. Wyatt Tibbits - Sturgis, SD
7. Tj Heinert - Mission, SD
8. Collin Johnson - Browning, MT
9. Wacey Real Bird - Garryowen, MT
3. Mon, Sept 2 2019 1:30PM
1.
Shawn Buffalo - Maskwacis, AB
2. Armond Duck Chief - Siksika, AB
3. Kaiden White Bear - Chamberlain, SD
4. JJ Hunt - Ridgeview, SD
Team Penning - 0
Team Roping - 65
1S. Sun, Sept 1 2019 9:00AM
1.
Dalton Lessert - Martin, SD & Branden Cole - Harlem, MT
2. Dalton Lessert - Martin, SD & Corbin Fisher - Ashland, MT
3. Kesley Phillips - Chinle, AZ & Cody Lansing - Cortez, CO
4. Bahe Henio - Pinehall, NM & Wyatt Gibson - Thoneau, NM
5. Wroper Kosel - Mobridge, SD & Frank Whitecalfe - Garrison, ND
6. Nolan Conway - Cut Bank, MT & Shawn Bird - Cut Bank, MT
7. Tobin Cummins - Lodge Grass, MT & Roddy Not Afraid - Lodge Grass, MT
8. Rope Three Irons - Lodge Grass, MT & Dylan Johnson - Shepherd, MT
9. Terry Fischer - Fort Yates, ND & Brent Belkham - Blunt, SD
10. Tobin Cummins - Lodge Grass, MT & Jesse Chase - Mandaree, ND
11. Trey Begay - Tuba City, AZ & Cody Lansing - Cortez, CO
12. Bart Ness - Kennebec, SD & Frank Whitecalfe - Garrison, ND
13. Justin Turner - Vinita, OK & Quinton Inman - Ketchum, OK
14. Trey Begay - Tuba City, AZ & Cameron Tsinigine - Gilbert, AZ
15. Joe Wilson - Martin, SD & Doug Lawrence - Whitehorse, SD
16. Mervin Packineau - Parshall, ND & Toby Delorme - Mandan, ND
17. Shawn Bird - Cut Bank, MT & Dylan Johnson - Shepherd, MT
18. Colin Begay - Tampe, AZ & Nelson Long - Gallup, NM
19. Justin Turner - Vinita, OK & Clay Gunshows - Lodge Grass, MT
20. Jay Longbrake - Dupree, SD & Tate Longbrake - Dupree, SD
21. Kourt Starr - Dupree, SD & Daycen Hunt - Eagle Butte, SD
22. Colin Begay - Tampe, AZ & Scooter Garcia - Churchrock, NM
23. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Chops Yazzie - Window Rock, AZ
24. Mark Cuny - Porcupine, SD & Lynn Williams - Faith, SD
25. Wroper Kosel - Mobridge, SD & Brent Belkham - Blunt, SD
26. Blaine Jim Redhorse - Chinle, AZ & Jesse Chase - Mandaree, ND
27. Chris Cole - Harlem, MT & Jim Cole - Harlem, MT
28. Bryan Sells - Chinle, AZ & Shawn Murphy Jr - Tohatchi, NM
29. Blaine Jim Redhorse - Chinle, AZ & Casey Cummins - Lodge Grass, MT
30. Jay Longbrake - Dupree, SD & Dakota Longbrake - Dupree, SD
31. Dugan Bad Warrior - Dupree, SD & Robert Smith - Lantry, SD
32. Jacoby Heathershaw - Martin, SD & Daylon Danks - Mandaree, ND
33. Bart Ness - Kennebec, SD & Chops Yazzie - Window Rock, AZ
34. Kourt Starr - Dupree, SD & Riggin Mortenson - Eagle Butte, SD
35. Kesley Phillips - Chinle, AZ & Cameron Tsinigine - Gilbert, AZ
36. Nolan Conway - Cut Bank, MT & Jim Cole - Harlem, MT
37. Bahe Henio - Pinehall, NM & Tyson Charley - Crownpoint, NM
38. Nelson Long - Gallup, NM & Tyson Charley - Crownpoint, NM
39. Dwight Sells - Chinley, AZ & Casey Cummins - Lodge Grass, MT
40. Bryan Sells - Chinle, AZ & Wyatt Gibson - Thoneau, NM
41. Chris Cole - Harlem, MT & Branden Cole - Harlem, MT
42. Brent Vigen - Bismark, ND & Toby Delorme - Mandan, ND
43. Dwight Sells - Chinley, AZ & Shawn Murphy Jr - Tohatchi, NM
44. Mervin Packineau - Parshall, ND & Donald E Charging - Parshall, ND
45. Brent Vigen - Bismark, ND & Bryce Vigen - Adams, ND
2. Sun, Sept 1 2019 6:30PM
1.
Wacey Real Bird - Garryowen, MT & Corbin Fisher - Ashland, MT
2. Wyatt Tibbits - Sturgis, SD & Ralph Williams - Skiatook, OK
3. Tyler John Byrne - Martin, SD & Joe Ross - Millboro, SD
4. Kelan Gesinger - Eagle Butte, SD & Trevor Laurenz - Eagle Butte, SD
5. Rawley Ben - Peridot, AZ & Roddy Not Afraid - Lodge Grass, MT
6. Collin Johnson - Browning, MT & Tuck Johnson - Browning, MT
7. Britt Givens - Riverton, WY & Spider Ramone - Hays, MT
8. Britt Givens - Riverton, WY & Casey Stone - Sallisaw, OK
9. Robie Inman - Ketchum, OK & Ralph Williams - Skiatook, OK
10. Rawley Ben - Peridot, AZ & Clay Gunshows - Lodge Grass, MT
3. Mon, Sept 2 2019 1:30PM
1.
Daycen Hunt - Eagle Butte, SD & Colt Peterson - Isabel, SD
2. Jeremy Ferguson - Eagle Butte, SD & Elliot Gourneau - Ridgeview, SD
3. Jake Longbrake - Dupree, SD & Cort Herrera - Pendleton, OR
4. Marty Watson - Box Elder, MT & Spider Ramone - Hays, MT
5. JJ Hunt - Ridgeview, SD & Doug Lawrence - Whitehorse, SD
6. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Elliot Gourneau - Ridgeview, SD
7. JJ Hunt - Ridgeview, SD & Colt Peterson - Isabel, SD
8. Jake Longbrake - Dupree, SD & Terry Fischer - Fort Yates, ND
9. Marty Watson - Box Elder, MT & Eric C. Watson - Box Elder, MT
10. Jeremy Ferguson - Eagle Butte, SD & Lynn Williams - Faith, SD
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 10
1S. Sun, Sept 1 2019 9:00AM
1.
Rhone Schmidt - White River, SD
2. Chance Thomas - Window Rock, AZ
3. Dylan Bradford - Selby, SD
4. Kasen Johnson - Mandaree, ND
5. Maize Two Bears - Cannon Ball, ND
6. Ty Allen - Martin, SD
7. Jhett Knight - Rushville, NE
8. Tieler Cummings - Henryetta, OK
9. Wynn Lawrence - White Horse, SD
10. Tanner Carlow - Rapid City, SD
Jr. Breakaway - 21
1S. Sun, Sept 1 2019 9:00AM
1.
Noah Haven - Window Rock, AZ
2. Logan Vocu - Ashland, MT
3. Curtis Pretty On Top - Ft. Smith, MT
4. Shannoah Danks - Mandaree, ND
5. Lane B Bitsilly - Tsaile, AZ
6. Tyress Watson - Box Elder, MT
7. Wynn Lawrence - White Horse, SD
8. Dalton Porch - Kadoka, SD
9. Wyatt Earle - Window Rock, AZ
10. Gunner Plenty - Garryowen, MT
11. Bradi Fisher - Scenic, SD
12. Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
13. Bailey Chase - Mandaree, ND
14. Kaydin Small - Lodgegrass, MT
15. Keegan Dee - Mandaree, ND
16. Rhone Schmidt - White River, SD
17. Talan Cummins - Lodge Grass, MT
18. T. Merrill - Wall, SD
19. Tommie Kay Martin - Hayes, SD
20. Paden Belkham - Blunt, SD
21. Colton Zubach - Shepherd, MT
Jr. Barrel Racing - 27
1S. Sun, Sept 1 2019 9:00AM
1.
Rayna Grimes - Kyle, SD
2. Shawnee Lawrence - Cherry Creek, SD
3. Tommie Kay Martin - Hayes, SD
4. Kyra Teehee - Muskogee, OK
5. Kali Young - Dupree, SD
6. Kaley Conway - Wickenberg, AZ
7. Mackenzie Longbrake - Dupree, SD
8. Peyton Porch - Kadoka, SD
9. Jo Jo Fischer - Fort Yates, ND
10. Bobbi Fisher - Scenic, SD
11. Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
12. Shannoah Danks - Mandaree, ND
13. Kaylee Lessert - Porcupine, SD
14. Tayla Ward - Whitehorse, SD
15. Jazmyn Longbrake - Dupree, SD
16. Alex Whipple - Parmalee, SD
17. Stolei Fredericks - Perkins - Casa Grande, AZ
18. Teagan Longbrake - Dupree, SD
19. Taci Flinn - Newman Grove, NE
20. Tristin Small - Ashland, MT
21. T. Merrill - Wall, SD
22. Dayle Bad Warrior - Dupree, SD
23. Boe Maggie Calico - Oktaha, OK
24. Kimi Decora - Mission, SD
25. Tae Heathershaw - Martin, SD
26. Kayclynn Young - Dupree, SD
27. Ashley Lawrence - Ashland, MT
SRTR - 25
1S. Sun, Sept 1 2019 9:00AM
1.
Luann Werdel - Chadron, NE & Steve Pourier - Kyle, SD
2. Mervin Packineau - Parshall, ND & Frank Whitecalfe - Garrison, ND
3. Allen Fisher - Ashland, MT & Frank Lawrence - Whittman, AZ
4. Britt Givens - Riverton, WY & Spider Ramone - Hays, MT
5. Mervin Packineau - Parshall, ND & Donald E Charging - Parshall, ND
6. Clayton Danks - Mandaree, ND & Robert Smith - Lantry, SD
7. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Eric C. Watson - Box Elder, MT
8. Robie Inman - Ketchum, OK & Ralph Williams - Skiatook, OK
9. Tom Knight - Eagle Butte, SD & Del Brewer - Hermosa, SD
10. Luann Werdel - Chadron, NE & Allen Cuny - Buffalo Gap, SD
11. Mark Cuny - Porcupine, SD & Lynn Williams - Faith, SD
12. Bart Ness - Kennebec, SD & Frank Whitecalfe - Garrison, ND
13. Mark Cuny - Porcupine, SD & Marty Jandreau - Kennebec, SD
14. Bart Ness - Kennebec, SD & Marty Jandreau - Kennebec, SD
15. Tom Knight - Eagle Butte, SD & Robert Smith - Lantry, SD
16. Eric C. Watson - Box Elder, MT & Billy Lamere - Box Elder, MT
17. Jake Longbrake - Dupree, SD & Cort Herrera - Pendleton, OR
18. Clayton Danks - Mandaree, ND & Del Brewer - Hermosa, SD
19. Tom Williams - Faith, SD & Lynn Williams - Faith, SD
20. Billy Lamere - Box Elder, MT & Frank Lawrence - Whittman, AZ
21. Robie Inman - Ketchum, OK & Cort Herrera - Pendleton, OR
22. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Spider Ramone - Hays, MT
23. Steve Pourier - Kyle, SD & Ralph Williams - Skiatook, OK
24. Jake Longbrake - Dupree, SD & Tom Williams - Faith, SD
25. Allen Fisher - Ashland, MT & Britt Givens - Riverton, WY