Chiloquin, OR
Bareback - 4
2. Sat, Aug 24 2019 1:00PM
1.
Clay Ramone - Kirtland, NM
2. Rodney Begay - Lehi, UT
3. Whystle Joe - Round Rock, AZ
3. Sun, Aug 25 2019 1:00PM
1.
Cheyenne Autumn - Covelo, CA
Barrel Racing - 18
1S. Fri, Aug 23 2019 3:00PM
1.
Kelsey Gillin - Ronan, MT
2. Marita Johnson - Warm Springs, OR
3. Michaela Camas - Warm Springs, OR
4. Duaneah Wheeler - White Swan, WA
5. Rocksie Marchand - Wilbur, WA
2. Sat, Aug 24 2019 1:00PM
1.
Charmaine Billey - Warm Springs, OR
2. Savannah Joe - Sacaton, AZ
3. Iris Hostler - Hoopa, CA
4. Kelci Bends - Cherry Creek, SD
5. Jeri Pahi - Page, AZ
6. Andrea Campbell - Hoopa, CA
3. Sun, Aug 25 2019 1:00PM
1.
Rayne Bruised Head - Standoff, AB
2. Lilly Picard - Pendleton, OR
3. Emma Patterson - Toppenish, WA
4. Kate Valdez - Toppenish, WA
5. Ashley Picard - Pendleton, OR
6. Annie Quinn Barney - Klamath Falls, OR
7. Lawanda Bronson - Pendleton, OR
Bull Riding - 5
2. Sat, Aug 24 2019 1:00PM
1.
Bud Hostler - Hoopa, CA
2. Skye Joaquin - Sacaton, AZ
3. Sun, Aug 25 2019 1:00PM
1.
Wyatt Covington - Omak, WA
2. Austin Covington - Omak, WA
3. Dakota Louis - Browning, MT
Calf Roping - 11
1S. Fri, Aug 23 2019 3:00PM
1.
Preston Watson - Box Elder, MT
2. Eric C. Watson - Box Elder, MT
3. Dean Holyan - Coyote Canyon, NM
2. Sat, Aug 24 2019 1:00PM
1.
Jay Guerrero - Wadsworth, NV
2. Cash James - Oliver, BC
3. Chance Guerrero - Wadsworth, NV
4. Casey Green - Warm Springs, OR
5. Lance Boyd - Blackfoot, ID
3. Sun, Aug 25 2019 1:00PM
1.
Clint Bruised Head - Warms Springs, OR
2. Robert Bruised Head - Standoff, AB
3. Mike Holyan - Warm Springs, OR
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 14
2. Sat, Aug 24 2019 1:00PM
1.
Devalyn Crowe - Toppenish, WA
2. Kelci Bends - Cherry Creek, SD
3. Lizzie Boyd - Blackfoot, ID
4. Iris Hostler - Hoopa, CA
5. Charmaine Billey - Warm Springs, OR
6. Sammy Jo Plumlee - Wapato, WA
7. Velma Graybael - Wapato, WA
3. Sun, Aug 25 2019 1:00PM
1.
Lawanda Bronson - Pendleton, OR
2. Sammy Bruised Head - Warms Springs, OR
3. Annie Quinn Barney - Klamath Falls, OR
4. Kellie Harry - Nixon, NV
5. Kristin Billey - Warms Springs, OR
6. Rayne Bruised Head - Standoff, AB
7. Kate Valdez - Toppenish, WA
Mixed Team Roping - 0
Saddle Bronc - 7
2. Sat, Aug 24 2019 1:00PM
1.
Chance Guerrero - Wadsworth, NV
2. Skye Joaquin - Sacaton, AZ
3. Jay Joaquin - Sacaton, AZ
3. Sun, Aug 25 2019 1:00PM
1.
Joe Scott Iii - Madras, OR
2. Alec Hays - Wapato, WA
3. Soshane Kee - Many Farms, AZ
4. Wyatt Grant - Pacific, WA
Sr. Breakaway - 18
1S. Fri, Aug 23 2019 3:00PM
1.
Terry Tatsey - Browning, MT
2. Eric C. Watson - Box Elder, MT
3. Hardee Skunkcap - Browning, MT
2. Sat, Aug 24 2019 1:00PM
1.
Rudy Blossom - Owyhee, NV
2. Joseph Jackson - Chiloquin, OR
3. Carl Johnson - Schurz, NV
4. Darrell James - Oliver, BC
5. Norbert Gibson - Owyhee, NV
6. John Guerrero - Wadsworth, NV
7. Buck Jackson - Central Point, OR
8. Carolyn Harry - Nixon, NV
3. Sun, Aug 25 2019 1:00PM
1.
Sammy Bruised Head - Warms Springs, OR
2. Robert Bruised Head - Standoff, AB
3. Bob Joseph - Oakdale, CA
4. Todd Cline - Sparks, NV
5. ED Harry - Wadsworth, NV
6. Herman Anderson - Beatty, OR
7. Leo Ramone - Bancroft, ID
Steer Wrestling - 5
1S. Fri, Aug 23 2019 3:00PM
1.
Sterling Sampson - White Swan, WA
2. Andrew Mills - White Swan, WA
3. Graywolf Herrera - Wapato, WA
2. Sat, Aug 24 2019 1:00PM
1.
Chance Guerrero - Wadsworth, NV
3. Sun, Aug 25 2019 1:00PM
1.
Clint Bruised Head - Warms Springs, OR
Team Penning - 0
Team Roping - 36
1S. Fri, Aug 23 2019 3:00PM
1.
Kyran Tsosie - Page, AZ & Lloyd Pahi - Page, AZ
2. Nelson Long - Gallup, NM & Lloyd Pahi - Page, AZ
3. Mike Holyan - Warm Springs, OR & Dean Holyan - Coyote Canyon, NM
4. Kyran Tsosie - Page, AZ & Nelson Long - Gallup, NM
5. Casey Cummins - Lodge Grass, MT & Roddy Not Afraid - Lodge Grass, MT
6. Trey Begay - Tuba City, AZ & Cody Lansing - Cortez, CO
7. Dustin Suppah - Warmsprings, OR & Jesse Reese - Warm Springs, OR
8. Eric Paul Watson - Box Elder, MT & Eric C. Watson - Box Elder, MT
9. Eric C. Watson - Box Elder, MT & Terry Tatsey - Browning, MT
10. Jesse Reese - Warm Springs, OR & Casey Glazier - Gardnerville, NV
11. Tobin Cummins - Lodge Grass, MT & Roddy Not Afraid - Lodge Grass, MT
12. Dustin Suppah - Warmsprings, OR & Trevor Hurtado - Warm Springs, OR
13. Tobin Cummins - Lodge Grass, MT & Cody Lansing - Cortez, CO
14. Eric Paul Watson - Box Elder, MT & Terry Tatsey - Browning, MT
15. Trey Begay - Tuba City, AZ & Casey Cummins - Lodge Grass, MT
2. Sat, Aug 24 2019 1:00PM
1.
Cody Barney - Klamath Falls, OR & Casey Green - Warm Springs, OR
2. Rudy Blossom - Owyhee, NV & Norbert Gibson - Owyhee, NV
3. Lance Boyd - Blackfoot, ID & Leo Ramone - Bancroft, ID
4. Jay Guerrero - Wadsworth, NV & Norbert Gibson - Owyhee, NV
5. Robert Crutcher - Owyhee, NV & Rc Crutcher - Owyhee, NV
6. Darrell James - Oliver, BC & Cash James - Oliver, BC
7. Jay Guerrero - Wadsworth, NV & Chance Guerrero - Wadsworth, NV
8. Lance Boyd - Blackfoot, ID & Casey Green - Warm Springs, OR
9. Rudy Blossom - Owyhee, NV & Chance Guerrero - Wadsworth, NV
10. Robert Crutcher - Owyhee, NV & Ed Harry - Wadsworth, NV
3. Sun, Aug 25 2019 1:00PM
1.
Bobby Parrish - Lapwai, ID & Tj Parrish - Pendleton, OR
2. Gene Harry - Nixon, NV & Leo Ramone - Bancroft, ID
3. Bob Joseph - Oakdale, CA & Ed Harry - Wadsworth, NV
4. Mike Holyan - Warm Springs, OR & Casey Glazier - Gardnerville, NV
5. Gene Harry - Nixon, NV & Clint Harry - Porterville, CA
6. Travis Thom - Schurz, NV & Tad Williams Jr. - Washoe Valley, NV
7. Cody Barney - Klamath Falls, OR & Tad Williams Jr. - Washoe Valley, NV
8. Clint Bruised Head - Warms Springs, OR & Robert Bruised Head - Standoff, AB
9. Gene Curtis - McDermitt, NV & Rc Crutcher - Owyhee, NV
10. Travis Thom - Schurz, NV & Clint Harry - Porterville, CA
11. Gene Curtis - McDermitt, NV & Craig Harry - Nixon, NV
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 4
2. Sat, Aug 24 2019 1:00PM
1.
Ethan Marceau - Browning, MT
2. Chance Abrams - White Swan, WA
3. Sun, Aug 25 2019 1:00PM
1.
Ethan Covers Up - Wadsworth, NV
2. Tator Nez - Yerington, NV
Jr. Breakaway - 14
1S. Fri, Aug 23 2019 3:00PM
1.
Tyress Watson - Box Elder, MT
2. Talan Cummins - Lodge Grass, MT
2. Sat, Aug 24 2019 1:00PM
1.
Cash James - Oliver, BC
2. Leilani Young - Harrah, WA
3. Logan Cummins - Owyhee, NV
4. Aaliyah Christie - Porterville, CA
5. Ethan Marceau - Browning, MT
6. Casey Johnson - Schurz, NV
3. Sun, Aug 25 2019 1:00PM
1.
Savannah Joe - Sacaton, AZ
2. Annie Quinn Barney - Klamath Falls, OR
3. JB Bruised Head - Warm Springs, OR
4. Cade Barney - Klamath Falls, OR
5. Brinley Holyan - Warm Springs, OR
6. Mike J George - Feneley, NV
Jr. Barrel Racing - 13
1S. Fri, Aug 23 2019 3:00PM
1.
Kelsey Gillin - Ronan, MT
2. White Dove Herrera - Wapto, WA
3. Rocksie Marchand - Wilbur, WA
2. Sat, Aug 24 2019 1:00PM
1.
Aaliyah Christie - Porterville, CA
2. Leilani Young - Harrah, WA
3. Journie Crutcher - Owyhee, NV
4. Trinity Wheeler - White Swan, WA
5. Kasamira Johnson - Warm Springs, 0R
3. Sun, Aug 25 2019 1:00PM
1.
Savannah Joe - Sacaton, AZ
2. Emma Patterson - Toppenish, WA
3. Brinley Holyan - Warm Springs, OR
4. JB Bruised Head - Warm Springs, OR
5. Annie Quinn Barney - Klamath Falls, OR
SRTR - 17
1S. Fri, Aug 23 2019 3:00PM
1.
Eric C. Watson - Box Elder, MT & Terry Tatsey - Browning, MT
2. Hardee Skunkcap - Browning, MT & Terry Tatsey - Browning, MT
2. Sat, Aug 24 2019 1:00PM
1.
Rudy Blossom - Owyhee, NV & Carl Johnson - Schurz, NV
2. Rudy Blossom - Owyhee, NV & Norbert Gibson - Owyhee, NV
3. Oliver Pimms Jr - Whiteswan, WA & Carl Johnson - Schurz, NV
4. Joseph Jackson - Chiloquin, OR & Buck Jackson - Central Point, OR
5. Oliver Pimms Jr - Whiteswan, WA & Norbert Gibson - Owyhee, NV
6. Robert Crutcher - Owyhee, NV & Leo Ramone - Bancroft, ID
7. John Guerrero - Wadsworth, NV & Todd Cline - Sparks, NV
8. John Guerrero - Wadsworth, NV & Jerry Parrish - Klamath Falls, OR
9. Robert Crutcher - Owyhee, NV & Ed Harry - Wadsworth, NV
3. Sun, Aug 25 2019 1:00PM
1.
Herman Anderson - Beatty, OR & Todd Cline - Sparks, NV
2. Clint Bruised Head - Warms Springs, OR & Leo Ramone - Bancroft, ID
3. Clint Bruised Head - Warms Springs, OR & Robert Bruised Head - Standoff, AB
4. Bob Joseph - Oakdale, CA & Ed Harry - Wadsworth, NV
5. Herman Anderson - Beatty, OR & Jerry Parrish - Klamath Falls, OR
6. Bob Joseph - Oakdale, CA & Robert Bruised Head - Standoff, AB