Sells, AZ
Bareback - 7
2. Sat, Feb 2 2019 1:00PM
1.
Clifford Williams - Winslow, AZ
2. Earl Tsosie Jr. - Window Rock, AZ
3. Rodney Begay - Rock Point, AZ
3. Sat, Feb 2 2019 7:00PM
1.
Wyatt Betony - Tonalea, AZ
2. Ryan Bitsui - Chinle, AZ
3. J.R. Chino - Mescalero, NM
4. Jayco Roper - Oktaha, OK
Barrel Racing - 47
1S. Sat, Feb 2 2019 8:00AM
1.
Maelee Heart - Parshall, ND
2. Adess Kinlecheenie - Winslow, AZ
3. Alexandra Begay - Leupp, AZ
4. Kiera Begay - Tucson, AZ
5. Devyn Dennison - Tohatchi, NM
6. Stolei Fredericks - Perkins - Casa Grande, AZ
7. Jocelyn Co'Nei'Sen'Ney - Sacaton, AZ
8. Katie Miller - Fletcher, OK
9. Taniah Nez - Ganado, AZ
10. Amber Crowley - Poplar, MT
11. Kristen Wallace - Mount Currie, BC
12. Sallye Williams - Skiatook, OK
13. Riana Lopez - Sells, AZ
14. Gaby Whitethorn - Scottsdale, AZ
15. Rawlinda Ben - Peridot, AZ
16. Sloan Anderson - White Horse, SD
17. Traci Worker - Shonto, AZ
18. Tara Seaton - Queen Creek, AZ
19. Sweet Pea Jensen - Flagstaff, AZ
20. Jareth Hale - Ganado, AZ
21. Destinee Bigman - Phoenix, AZ
22. Shonda Boyd - Wheatland, WY
23. Geneva Tsouhlarkis - Crownpoint, NM
24. Katrina Williams - Mount Currie, BC
25. Constance Benally - Leupp, AZ
26. Jc Hawk - Scottsdale, AZ
27. Jannon Hale - Gando, AZ
28. Keanna Dedman - Nazlini, AZ
2. Sat, Feb 2 2019 1:00PM
1.
Shelby Roanhorse - Maricopa, AZ
2. Mariah C Robinson - Gamerco, NM
3. Alyssa Yazzie - Buckeye, AZ
4. Mia Wilson - Shiprock, NM
5. Raynell Holgate - Page, AZ
6. Kendra Paul - Shiprock, NM
7. Robyn Holgate - Page, AZ
8. Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
9. Faith Holyan - Coyote Canyon, NM
10. Sierra Farland - Tonalea, AZ
3. Sat, Feb 2 2019 7:00PM
1.
Ashley Whatley - Hennepin, OK
2. Deven Sells - Chinle, AZ
3. Lou Ann Smith - Barnsdall, OK
4. Ginger Cohea - Skiatook, OK
5. Justine Doka - Ft. Mcdowell, AZ
6. Recinda Yazzie - Flagstaff, AZ
7. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
8. Kylie Gilbert - Kirtland, NM
9. Heather Williams - Lukachukai, AZ
Bull Riding - 25
2. Sat, Feb 2 2019 1:00PM
1.
Julius Y. Begay - Shiprock, NM
2. Rory Billie - Winslow, AZ
3. Ivan S Yazzie - Tohatchi, NM
4. Hernald John - Lukachukai, AZ
5. Lane Granger - Tuba City, AZ
6. Heston Zonnie - Kayenta, AZ
7. Latrell Long - Winslow, AZ
8. Dugan Black - Lukachukai, AZ
9. Skye Joaquin - Sacaton, AZ
10. Kash Long - Winslow, AZ
11. Lyle Clark - Kayenta, AZ
12. Tadd Dictson - Mescalero, NM
3. Sat, Feb 2 2019 7:00PM
1.
Tustin Daye - Lupton, AZ
2. Bo Baldwin - Ft. Defiance, AZ
3. Sean Lewis - Sells, AZ
4. Zachariah Lupe - Whiteriver, AZ
5. Wyatt Betony - Tonalea, AZ
6. Dustin Reidhead - Whiteriver, AZ
7. Malachi Pablo - Bloomfield, NM
8. Ky Farland - Tonalca, AZ
9. Shane L Crawford - Sacaton, AZ
10. Jacauy Hale - Ganado, AZ
11. John Encinas - Sells, AZ
12. Cody Rustin - Whiteriver, AZ
13. Adam Young - Kayenta, AZ
Calf Roping - 37
1S. Sat, Feb 2 2019 8:00AM
1.
Preston Watson - Box Elder, MT
2. Preston Williams - Casa Grande, AZ
3. Hiyo Yazzie - Brimhall, NM
4. Dalton Lessert - Martin, SD
5. Blaine Mitchell - Chinle, AZ
6. Jon Arviso - Gallup, NM
7. Chuck Morgan - Comanche, OK
8. Twister Smith - Jones, OK
9. Dean Holyan - Coyote Canyon, NM
10. James Arviso - Gallup, NM
11. Clint Harry - Porterville, CA
12. Casey Green - Warm Springs, OR
13. Jared Todacheenie - Holbrook, AZ
14. Colt Miller - Fletcher, OK
15. Brad Moreno - Kayenta, AZ
16. TY Pablo - Crownpoint, NM
17. Corbin Fisher - Ashland, MT
2. Sat, Feb 2 2019 1:00PM
1.
Kenny Glasses - Chinle, AZ
2. Jaken Todacheenie - Holbrook, AZ
3. Kyle Little - Chinle, AZ
4. Emerson Long - Yatahey, NM
5. Beau Grant - Wingate, NM
6. Britt Givens - Riverton, WY
7. Felix Gilbert Jr. - Winslow, AZ
8. Rooster Yazzie - Brimhall, NM
9. Tom Young - Sells, AZ
10. Gavaro Harrison - Chinle, AZ
3. Sat, Feb 2 2019 7:00PM
1.
Braydon Boyd - Vander Wagon, NM
2. Benson Charley - Crown Point, NM
3. Tyrel Richardson - Page, AZ
4. Malachi Pablo - Bloomfield, NM
5. Eric C. Watson - Box Elder, MT
6. Donovan Yazzie - Brimhall, NM
7. Allen Charley - Window Rocka, AZ
8. Jaxon Clegg - Coweta, OK
9. Blake Blomberg - Fallbrook, CA
10. Michael Bates - Tohatchi, NM
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 46
1S. Sat, Feb 2 2019 8:00AM
1.
Jc Hawk - Scottsdale, AZ
2. Jannon Hale - Gando, AZ
3. Shelby Rocke - Page, AZ
4. Taniah Nez - Ganado, AZ
5. Yolanda Nez - Fountain Hills, AZ
6. Bobbie Riggs - Bapchule, AZ
7. Kaycee Werdel - Chadron, NE
8. Katrina Williams - Mount Currie, BC
9. Serena Dahozy - Window Rock, AZ
10. Danielle Lowman - Gilbert, AZ
11. Rawlinda Ben - Peridot, AZ
12. Jessica Todacheenie - Holbrrok, AZ
13. Arena Ben - Peridot, AZ
14. Maelee Heart - Parshall, ND
15. Sloan Anderson - White Horse, SD
16. Sallye Williams - Skiatook, OK
17. Laci K. Begay - Window Rock, AZ
18. Destinee Bigman - Phoenix, AZ
19. Gaby Whitethorn - Scottsdale, AZ
20. Denell Granger - Tuba City, AZ
21. Amber Crowley - Poplar, MT
22. Jocelyn Co'Nei'Sen'Ney - Sacaton, AZ
23. Sheila Sells - Kayenta, AZ
24. Devyn Dennison - Tohatchi, NM
25. Adess Kinlecheenie - Winslow, AZ
26. Shawntaya Murphy - Tohatchi, NM
2. Sat, Feb 2 2019 1:00PM
1.
Raquel Sells - Kayenta, AZ
2. Kim Jim - Shiprock, NM
3. Sierra Farland - Tonalea, AZ
4. Faith Holyan - Coyote Canyon, NM
5. Mia Wilson - Shiprock, NM
6. Erin Jones - Chinle, AZ
7. Martina Monroe - Maricopa, AZ
8. Brittany Bird - Cut Bank, MT
9. Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
10. Arianna Jones - Chinle, AZ
3. Sat, Feb 2 2019 7:00PM
1.
Recinda Yazzie - Flagstaff, AZ
2. Kelsey Pepion - Browning, MT
3. Justine Doka - Ft. Mcdowell, AZ
4. Bailey Bates - Tohatchi, NM
5. Lillian Lupe - Whiteriver, AZ
6. Lou Ann Smith - Barnsdall, OK
7. Megan Lunak - Valier, MT
8. Fallon Doka - Fountain Hills, AZ
9. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
10. Kylie Gilbert - Kirtland, NM
Mixed Team Roping - 0
Saddle Bronc - 7
2. Sat, Feb 2 2019 1:00PM
1.
Llewellyn Paul - Shiprock, NM
2. Skye Joaquin - Sacaton, AZ
3. Bryan Moreno - Kayenta, AZ
4. Kane Kee - Jeddito, AZ
3. Sat, Feb 2 2019 7:00PM
1.
Soshane Kee - Many Farms, NM
2. Sisto Hernandez - Fort Apache, AZ
3. Creighton Curley - Window Rock, AZ
Sr. Breakaway - 33
4S. Sun, Feb 3 2019 8:00AM
1.
Reggie Sells - Kayenta, AZ
2. Calvert Williams - Winslow, AZ
3. Darryl Crowley - Poplar, MT
4. Norman Bates - Tohatchi, NM
5. Darryl Boyd - Vanderwagon, NM
6. Bob Joseph - Oakdale, CA
7. Shea Enos - Scottsdale, AZ
8. Chuck Morgan - Comanche, OK
9. Ralph Williams - Skiatook, OK
10. Sallye Williams - Skiatook, OK
11. Art Sells - Chinle, AZ
12. Spider Ramone - Hays, MT
13. Randy Little - Flagstaff, AZ
14. Garry Harrison - Chinle, AZ
15. Karl Dennison - Tohatchi, NM
16. Victor Begay - Seba Dalkai, AZ
17. Ralph Romo - Fort Mcdowell, AZ
18. Allen Fisher - Ashland, MT
19. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ
20. Marty Jandreau - Kennebec, SD
21. Gary Bahe - Chinle, AZ
22. Gil Richardson - Page, AZ
23. ED Harry - Wadsworth, NV
24. Leon Monroe - Phoenix, AZ
25. Lexy Terry - Crownpoint, NM
26. Hubert Heart Sr. - New Town, ND
27. Alvin Smith - Crownpoint, NM
28. Eric C. Watson - Box Elder, MT
29. Dee Randall - Peridot, AZ
30. G.R. Carter - Okc, OK
31. Melvin Jackson - St Michaels, AZ
32. John Boyd Jr. - Window Rock, AZ
33. Britt Givens - Riverton, WY
Steer Wrestling - 16
2. Sat, Feb 2 2019 1:00PM
1.
Benny Yazzie - Coyote Canyon, NM
2. Sheridan Jodie - Church Rock, NM
3. Emerson Long - Yatahey, NM
4. Randy Claw - Chinle, AZ
5. Matt Jodie - Churchrock, NM
6. Hayze Stevens - Strathmore, AB
7. Rooster Yazzie - Brimhall, NM
8. Jeremiah Martin - Crownpoint, NM
3. Sat, Feb 2 2019 7:00PM
1.
Donovan Yazzie - Brimhall, NM
2. Samson Valentino - Farmington, NM
3. Hiyo Yazzie - Brimhall, NM
4. Leander Real Bird - Gilbert, AZ
5. Michael Bates - Tohatchi, NM
6. Brandon Bates - Winslow, AZ
7. Kornell Begay - Chinle, AZ
8. Wacey Real Bird - Garryowen, MT
Team Penning - 0
Team Roping - 78
1S. Sat, Feb 2 2019 8:00AM
1.
Lou Ann Smith - Barnsdall, OK & Twister Smith - Jones, OK
2. Preston Watson - Box Elder, MT & Eric C. Watson - Box Elder, MT
3. John Boyd Iii - Kayenta, AZ & Casey Green - Warm Springs, OR
4. Casey Green - Warm Springs, OR & Preston Williams - Casa Grande, AZ
5. Eric Paul Watson - Box Elder, MT & Preston Watson - Box Elder, MT
6. Kyle Tallsalt - Tuba City, AZ & Kevin Yazzie - Chinle, AZ
7. Dennis Begay - Brimhall, NM & Jeremy Alcott - Winslow, AZ
8. Trey Begay - Tuba City, AZ & Roddy Not Afraid - Lodge Grass, MT
9. Kyle Tallsalt - Tuba City, AZ & Vern Begay - Chinle, AZ
10. Hubert Heart Sr. - New Town, ND & Maelee Heart - Parshall, ND
11. Shea Enos - Scottsdale, AZ & Trevor Waters - Scottsdale, AZ
12. Rope Three Irons - Lodge Grass, MT & Corbin Fisher - Ashland, MT
13. Edward Hawley - Surprise, AZ & Ty Romo - Whiteriver, AZ
14. Jared Todacheenie - Holbrook, AZ & Jaken Todacheenie - Holbrook, AZ
15. AJ Ben - San Carlos, AZ & Hiyo Yazzie - Brimhall, NM
16. Wacey Real Bird - Garryowen, MT & Michael Not Afraid - Lodge Grass, MT
17. Gene Harry - Nixon, NV & Scooter Garcia - Churchrock, NM
18. Colin Begay - Phoenix, AZ & Denton Begay - Many Farms, AZ
19. Dennis Begay - Brimhall, NM & Hiyo Yazzie - Brimhall, NM
20. Kyle Little - Chinle, AZ & Vern Begay - Chinle, AZ
21. Hubert Heart Sr. - New Town, ND & Royce Heart - Parshall, ND
22. Kash Long - Winslow, AZ & Latrell Long - Winslow, AZ
23. Bryan Lucero - Isleta, NM & Scooter Garcia - Churchrock, NM
24. John Boyd Iii - Kayenta, AZ & Clint Harry - Porterville, CA
25. Terry Doka - Fountain Hills, AZ & Brandon Ben - Peridot, AZ
26. Gene Harry - Nixon, NV & Clint Harry - Porterville, CA
27. Colt Miller - Fletcher, OK & Chuck Morgan - Comanche, OK
28. Blaine Jim Redhorse - Chinle, AZ & Lucius Sells - Chinle, AZ
29. Chuck Sells - Rough Rock, AZ & O.J. Williams - Holbrook, AZ
30. Bryan Sells - Chinle, AZ & Cameron Tsinigine - Gilbert, AZ
31. Derrick Begay - Winslow, AZ & James Begay Jr. - Winslow, AZ
32. Monte Dan - Rock Point, AZ & Shawn Murphy Jr - Tohatchi, NM
33. Bob Joseph - Oakdale, CA & Ed Harry - Wadsworth, NV
34. Bahe Henio - Pinehall, NM & Tyson Charley - Crownpoint, NM
35. Colin Begay - Phoenix, AZ & Spider Ramone - Hays, MT
36. Chuck Sells - Rough Rock, AZ & Danielle Lowman - Gilbert, AZ
37. Bryan Sells - Chinle, AZ & Jeremy Alcott - Winslow, AZ
38. Bahe Henio - Pinehall, NM & Shawn Murphy Jr - Tohatchi, NM
39. Dwight Sells - Chinley, AZ & Casey Cummins - Lodge Grass, MT
40. Matt Jodie - Churchrock, NM & Corey Charley - Albuquerque, NM
41. Derrick Begay - Winslow, AZ & Victor Begay - Seba Dalkai, AZ
42. James Arviso - Gallup, NM & Victor Begay - Seba Dalkai, AZ
43. Edward Hawley - Surprise, AZ & Myles John - Indian Wells, AZ
44. Brooks Dahozy - Warm Springs, OR & Casey Cummins - Lodge Grass, MT
45. G.R. Carter - Okc, OK & Tom Smith - Barnsdale, OK
46. G.R. Carter - Okc, OK & Twister Smith - Jones, OK
47. Blaine Jim Redhorse - Chinle, AZ & James Begay Jr. - Winslow, AZ
48. Trey Begay - Tuba City, AZ & Cody Lansing - Cortez, CO
49. Terry Doka - Fountain Hills, AZ & Ed Harry - Wadsworth, NV
50. Rope Three Irons - Lodge Grass, MT & Clay Gun Shows - Lodge Grass, MT
51. AJ Ben - San Carlos, AZ & Brandon Ben - Peridot, AZ
52. Dwight Sells - Chinley, AZ & Ty Romo - Whiteriver, AZ
53. Monte Dan - Rock Point, AZ & Tyson Charley - Crownpoint, NM
54. Brooks Dahozy - Warm Springs, OR & Preston Williams - Casa Grande, AZ
55. Kyle Little - Chinle, AZ & Corey Charley - Albuquerque, NM
56. James Arviso - Gallup, NM & Wyatt Gibson - Thoneau, NM
57. Jon Arviso - Gallup, NM & Wyatt Gibson - Thoneau, NM
58. Jon Arviso - Gallup, NM & Wasey Carviso - Ft. Wingate, NM
2. Sat, Feb 2 2019 1:00PM
1.
Jaken Todacheenie - Holbrook, AZ & Cody Lansing - Cortez, CO
2. Kesley Phillips - Chinle, AZ & Myles John - Indian Wells, AZ
3. Hayze Stevens - Strathmore, AB & Rooster Yazzie - Brimhall, NM
4. Hayze Stevens - Strathmore, AB & Destree Yazzie - Chinle, AZ
5. Kesley Phillips - Chinle, AZ & Cameron Tsinigine - Gilbert, AZ
6. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ & Leonard Williams Jr - Winslow, AZ
7. Clifford Williams - Winslow, AZ & O.J. Williams - Holbrook, AZ
8. Britt Givens - Riverton, WY & Spider Ramone - Hays, MT
9. Britt Givens - Riverton, WY & Leonard Williams Jr - Winslow, AZ
10. Clifford Williams - Winslow, AZ & Denton Begay - Many Farms, AZ
3. Sat, Feb 2 2019 7:00PM
1.
Ralph Williams - Skiatook, OK & Chuck Morgan - Comanche, OK
2. Braydon Boyd - Vander Wagon, NM & Clay Gun Shows - Lodge Grass, MT
3. Marco Sells - Rough Rock, AZ & Lucius Sells - Chinle, AZ
4. John Bahe - Chinle, AZ & Kory Yazzie - Chinle, AZ
5. John Bahe - Chinle, AZ & Destree Yazzie - Chinle, AZ
6. Eric Paul Watson - Box Elder, MT & Eric C. Watson - Box Elder, MT
7. Braydon Boyd - Vander Wagon, NM & Wasey Carviso - Ft. Wingate, NM
8. Marco Sells - Rough Rock, AZ & Kevin Yazzie - Chinle, AZ
9. Ralph Williams - Skiatook, OK & Tom Smith - Barnsdale, OK
10. Michael Not Afraid - Lodge Grass, MT & Roddy Not Afraid - Lodge Grass, MT
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 3
4S. Sun, Feb 3 2019 8:00AM
1.
Myron Billie - Okeechobee, FL
2. Kolt Tom - Lupton, AZ
3. O'Dey Tom - Lupton, AZ
Jr. Breakaway - 14
4S. Sun, Feb 3 2019 8:00AM
1.
Lane B Bitsilly - Tsaile, AZ
2. James Arviso - Gallup, NM
3. Colben Kinlecheenie - Winslow, AZ
4. Trail Yazzie - Chinle, AZ
5. JW Boyd - Kayenta, AZ
6. Ty Vaile - Babb, MT
7. Wawa Ben Jr - Peridot, AZ
8. Michael Williams - Lukachukai, AZ
9. Janae Todacheenie - Holbrook, AZ
10. Jocelyn Co'Nei'Sen'Ney - Sacaton, AZ
11. Wyatt Earle - Window Rock, AZ
12. Kadin Jodie - Churchrock, NM
13. Arena Ben - Peridot, AZ
14. Sierra Farland - Tonalea, AZ
Jr. Barrel Racing - 21
4S. Sun, Feb 3 2019 8:00AM
1.
Alexandra Begay - Leupp, AZ
2. Adoncia James - Ganado, AZ
3. Sweet Pea Jensen - Flagstaff, AZ
4. Adess Kinlecheenie - Winslow, AZ
5. Traci Worker - Shonto, AZ
6. Ramona Ianneo - Poterville, CA
7. Savannah Joe - Sacaton, AZ
8. Charlize Littlelight - Mount Currie, BC
9. Kamron Gilbert - Kirtland, NM
10. Waci-Jo Cook - Ganado, AZ
11. Sierra Farland - Tonalea, AZ
12. Alyssa Yazzie - Buckeye, AZ
13. Arena Ben - Peridot, AZ
14. Kenzi Fox - Hays, MT
15. Jayanna White - Ganado, AZ
16. Jocelyn Co'Nei'Sen'Ney - Sacaton, AZ
17. Rosalinda Ben - Peridot, AZ
18. Stolei Fredericks - Perkins - Casa Grande, AZ
19. Julia Begay - Leupp, AZ
20. Easton Boyd - Wheatland, WY
21. Taliyah Crook - Kingman, AZ
SRTR - 32
4S. Sun, Feb 3 2019 8:00AM
1.
Reggie Sells - Kayenta, AZ & Art Sells - Chinle, AZ
2. Bob Joseph - Oakdale, CA & Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ
3. Karl Dennison - Tohatchi, NM & Alvin Williams - Glendale, AZ
4. Carl Begay - Leuoo, AZ & Victor Begay - Seba Dalkai, AZ
5. Sam Bird - Cut Bank, MT & Ralph Romo - Fort Mcdowell, AZ
6. Gil Richardson - Page, AZ & Garry Harrison - Chinle, AZ
7. Eric C. Watson - Box Elder, MT & Frank Lawrence - Whittman, AZ
8. Carl Begay - Leuoo, AZ & Aaron Begay - Higley, AZ
9. Allen Fisher - Ashland, MT & Frank Lawrence - Whittman, AZ
10. G.R. Carter - Okc, OK & Britt Givens - Riverton, WY
11. Bob Joseph - Oakdale, CA & Ed Harry - Wadsworth, NV
12. John Boyd Jr. - Window Rock, AZ & Howard Begay - Chambers, AZ
13. Eric C. Watson - Box Elder, MT & Gilbert Monroe - Winslow, AZ
14. Britt Givens - Riverton, WY & Spider Ramone - Hays, MT
15. Shea Enos - Scottsdale, AZ & Ralph Romo - Fort Mcdowell, AZ
16. Woody Smith - Tonopah, AZ & Calvert Williams - Winslow, AZ
17. Melvin Jackson - St Michaels, AZ & Calvert Williams - Winslow, AZ
18. Reggie Sells - Kayenta, AZ & Victor Begay - Seba Dalkai, AZ
19. Alvin Williams - Glendale, AZ & Leon Monroe - Phoenix, AZ
20. Keith Goseyun - Bylas, AZ & Dee Randall - Peridot, AZ
21. Ralph Williams - Skiatook, OK & Chuck Morgan - Comanche, OK
22. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ & Spider Ramone - Hays, MT
23. Woody Smith - Tonopah, AZ & Aaron Begay - Higley, AZ
24. Darryl Boyd - Vanderwagon, NM & Howard Begay - Chambers, AZ
25. John Boyd Jr. - Window Rock, AZ & Chuck Morgan - Comanche, OK
26. Darryl Boyd - Vanderwagon, NM & Norman Bates - Tohatchi, NM
27. G.R. Carter - Okc, OK & Ralph Williams - Skiatook, OK
28. Sam Bird - Cut Bank, MT & Leon Monroe - Phoenix, AZ
29. Larry Willie - Winslow, AZ & Art Sells - Chinle, AZ
30. Larry Willie - Winslow, AZ & Gilbert Monroe - Winslow, AZ
31. Shea Enos - Scottsdale, AZ & Ed Harry - Wadsworth, NV
32. Karl Dennison - Tohatchi, NM & Lexy Terry - Crownpoint, NM