Rapid City, SD - Round 3
Bareback - 5
1. Sun, Oct 14 2018 1:00PM
1.
Jake Carmody - Mobridge, SD
2. Cooper Filipek - Rapid City, SD
3. Nick Schwedhelm - Brookings, SD
4. Andy Gingerich - Peever, SD
5. Andrew Hall - Wagner, SD
Barrel Racing - 12
1. Sun, Oct 14 2018 1:00PM
1.
Jacey Camac - Kimball, SD
2. Brooklyn Hanson - Faith, SD
3. Lainee Sampson - Interior, SD
4. Kristen Zancanella - Aurora, SD
5. Wendy Bechen - Rapid City, SD
6. Wanda Brown - Edgemont, SD
7. Heather Bosse - Cogswell, ND
8. Rachel Dahl - Volin, SD
9. Amanda Harris - Spearfish, SD
10. Christy Willert - Kadoka, SD
11. Kailee Webb - Isabel, SD
12. Summer Kosel - Glenham, SD
Bull Riding - 12
1. Sun, Oct 14 2018 1:00PM
1.
Teigan Gray - Gettysburg, SD
2. Josh Baretta - Wall, SD
3. Dustin Thompson - Mitchell, SD
4. Neil Muscat - Wall, SD
5. Chris Fischer - Faith, SD
6. Reed Gray - Mobridge, SD
7. Collin Hunt - Interior, SD
8. Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
9. Chance Schott - McLaughlin, SD
10. Kyle Hapney - Ft. Pierre, SD
11. Thunder Boomer - Eagle Butte, SD
12. Justin McCall - Winner, SD
Calf Roping - 12
1. Sun, Oct 14 2018 1:00PM
1.
Marty McPherson - Piedmont, SD
2. Sam Bolden - Oglala, SD
3. Tyus Olson - Mud Butte, SD
4. Jon Peterson - Belle Fourche, SD
5. Owen Fagerhaug - Plankinton, SD
6. Wyatt Treeby - Hecla, SD
7. Brett Wilcox - Red Owl, SD
8. Brent Belkham - Blunt, SD
9. Trey Young - Dupree, SD
10. Troy Wilcox - Red Owl, SD
11. Matt Peters - Hot Springs, SD
12. Lee Sivertsen - Ree Heights, SD
Goat Tying - 12
1. Sun, Oct 14 2018 1:00PM
1.
Krystal Dorsey - Isabel, SD
2. Chelsey Kelly - Dupree, SD
3. Tori Gaer - Newell, SD
4. Landry Haugen - Sturgis, SD
5. Tarin Hupp - Huron, SD
6. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
7. Mikenzy Miller - Faith, SD
8. Sawyer Gilbert - Buffalo, SD
9. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
10. Amy Tierney - Oral, SD
11. Tawny Barry - Carter, SD
12. Lacey Tech - Fairfax, SD
Ladies Breakaway - 12
1. Sun, Oct 14 2018 1:00PM
1.
Megan Steiger - Rapid City, SD
2. Sawyer Gilbert - Buffalo, SD
3. Vanzi Knippling - Chamberlain, SD
4. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
5. Moriah Glaus - Chamberlain, SD
6. Whitney Knippling - Spearfish, SD
7. Lexy Williams - Piedmont, SD
8. Jacque Peterson - Isabel, SD
9. Jenny Belkham - Blunt, SD
10. Taryn Sippel - Pierpont, SD
11. Syerra Christensen - Kennebec, SD
12. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
Mixed Team Roping - 12
1. Sun, Oct 14 2018 1:00PM
1.
Taryn Sippel - Pierpont, SD & Matt Zancanella - Aurora, SD
2. Trina Arneson - Enning, SD & Melvin Arneson - Enning, SD
3. Lindsey O'Keeffe - Belle Fourche, SD & Levi O'Keeffe - Belle Fourche, SD
4. Ashley Price - Faith, SD & Clint Cobb - Red Owl, SD
5. Reann Crane - Whitewood, SD & Tommy Crane - Whitewood, SD
6. Tanielle Arneson - Enning, SD & Cash Hetzel - Lemmon, SD
7. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
8. Brenda White - Oelrichs, SD & Jesse Dale - Timber Lake, SD
9. Shayla Howell - Belle Fourche, SD & Jd Gerard - Kennebec, SD
10. Amy Tierney - Oral, SD & Jason Thorstenson - Rapid City, SD
11. Denise Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
12. Syerra Christensen - Kennebec, SD & Carson Musick - Pierre, SD
Saddle Bronc - 12
1. Sun, Oct 14 2018 1:00PM
1.
Jake Fraiser - Whitehorse, SD
2. Wyatt Schuelke - Opal, SD
3. JD Anderson - Rapid City, SD
4. Cole Pateneaude - Halliday, ND
5. Jesse Wilson - Martin, SD
6. John Thelen - Mitchell, SD
7. Jeremy Meeks - Scenic, SD
8. Trampus Thompson - Sturgis, SD
9. Miles Kreeger - Lake Andes, SD
10. Cole Hindman - Kadoka, SD
11. Kyle Hapney - Ft. Pierre, SD
12. Chet Smith - Kadoka, SD
Sr. Breakaway - 12
1. Sun, Oct 14 2018 1:00PM
1.
Jim Hale - White Owl, SD
2. Barry Knippling - Chamberlain, SD
3. Kirk Ford - Sturgis, SD
4. Tim Nelson - Midland, SD
5. Gary Zilverberg - Holabird, SD
6. Glen Hostutler - Midland, SD
7. John Hoven - McLaughlin, SD
8. Mark Schumacher - Wolsey, SD
9. Dave Marone - Pukwana, SD
10. Darren Lammers - Chancellor, SD
11. Steve Klein - Sioux Falls, SD
12. Scott Lammers - Hermosa, SD
Steer Wrestling - 12
1. Sun, Oct 14 2018 1:00PM
1.
Brent Belkham - Blunt, SD
2. Brad Johnson - Reva, SD
3. Tee Hale - Union Center, SD
4. Lucas Camac - Kimball, SD
5. Casey Olson - Prairie City, SD
6. Wyatt Tibbitts - Hot Springs, SD
7. Jason Hapney - Harrold, SD
8. Brett Wilcox - Red Owl, SD
9. Bryce Baker - Ft. Pierre, SD
10. Clint Nelson - Philip, SD
11. Eli Lord - Sturgis, SD
12. Jace Christiansen - Flandreau, SD
Team Penning - 12
1. Sun, Oct 14 2018 1:00PM
1.
Collin Borgmann - White Lake, SD & Larry Fossum - Hartford, SD & Lindsay Borgmann -
2. Lennie Steffen - Colome, SD & Mary Pat Fawcett - Ree Heights, SD & Kristi Hoggarth -
3. James Kuiper - Canton, SD & Paula Guinn - Reliance, SD & Doni Zeller -
4. Harold Fischer - Vermillion, SD & Teresa Mead - Jefferson, SD & Steve Skibinski -
5. Bryan Runge - Tea, SD & Randall Olson - Harrisburg, SD & Katherine Anderson -
6. Jim Dunkelberger - Hartford, SD & Terry Trower - Dell Rapids, SD & Robert Devitt -
7. Rachel Dahl - Volin, SD & Bogie Webb - Volin, SD & Clinton Olinger -
8. Mark Braunschmidt - Garreston, SD & Joe Skibinski - Sioux Falls, SD & Daryl Hammerstrom -
9. Morgan Tebay - Alpena, SD & Gary Garbe - Alpena, SD & Rick Tebay -
10. Lisa Horn - Piedmont, SD & Kerry Horn - Tripp, SD & David Horn -
11. Anna Braunschmidt - Garreston, SD & Chuck Nelson - Hartford, SD & Mick Varilek -
12. Tom Jones - Viborg, SD & Steve Klein - Sioux Falls, SD & Tom Varilek -
Team Roping - 12
1. Sun, Oct 14 2018 1:00PM
1.
Melvin Arneson - Enning, SD & Payton Pirrung - Hartford, SD
2. Marty McPherson - Piedmont, SD & Clint Cobb - Red Owl, SD
3. Wade Monnens - Hulett, WY & Dustin Schaefer - Sisseton, SD
4. Jon Peterson - Belle Fourche, SD & Levi O'Keeffe - Belle Fourche, SD
5. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
6. Tucker Dale - Timber Lake, SD & Jesse Dale - Timber Lake, SD
7. Clint Nelson - Philip, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
8. Jason Thorstenson - Rapid City, SD & Jd Gerard - Kennebec, SD
9. Eli Lord - Sturgis, SD & Cash Hetzel - Lemmon, SD
10. Tim Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
11. Braden Pirrung - Hartford, SD & Matt Zancanella - Aurora, SD
12. Tyrell Moody - Edgemont, SD & Rory Brown - Edgemont, SD
Over 40 CR - 0
JRSteer - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0