Martin, SD
Bareback - 4
1. Sat, Aug 11 2018 7:00PM
1.
Jacob Carmody - Mobridge, SD
3. Sun, Aug 12 2018 7:00PM
1.
Jake McCoy - New Underwood, SD
2. Tanner Langdeau - Kyle, SD
3. Jake Choate - Lakeside, NE
Barrel Racing - 41
1. Sat, Aug 11 2018 7:00PM
1.
Jill Moody - Pierre, SD
2. Haley Brown - Ponca, NE
3. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
4. Sue Sell - Martin, SD
5. Katie Lensegrav - Interior, SD
6. Bobbi Fisher - Scenic, SD
7. Madi Waln - Martin, SD
8. Haiden Thompson - Yoder, WY
9. Rachel Dahl - Volin, SD
10. Jacey Thompson - Yoder, WY
2S. Sun, Aug 12 2018 8:00AM
1.
Sindi Jandreau - Kennebec, SD
2. Toree Edgar - Oral, SD
3. Heather Bosse - Cogswell, ND
4. Kade Bettelyoun - Pine Ridge, SD
5. Kailee Webb - Isabel, SD
6. Jena Garwood - Atkinson, NE
7. Laney Fanning - Martin, SD
8. Shania Macomber - Whitman, NE
9. Erica Henderson - Hyannis, NE
10. D'Ann Gehlsen - Mission, SD
11. Taylor Barry - Carter, SD
12. Ginalee Tierney - Broken Bow, NE
13. Summer Boomer - Interior, SD
14. Jamie Molesworth - Burwell, NE
15. Cydney Peterson - Ree Heights, SD
16. Deb Cox - Mullen, NE
17. Kristi Steffes - Vale, SD
18. Coralee Spratt - Shoshoni, WY
19. Shaw Nelson - Hartford, SD
3. Sun, Aug 12 2018 7:00PM
1.
Carlee Johnston - Elm Springs, SD
2. Deb Thompson - Gordon, NE
3. Lainee Sampson - Interior, SD
4. Jenny Belkham - Blunt, SD
5. Jessi White - Timber Lake, SD
6. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
7. Karissa Rayhill - Martin, SD
8. Becky Barry - Belle Fourche, SD
9. Taylor Bothwell - Pierre, SD
10. Jill Eppert - Ashby, NE
11. Chancy Scheer - Elsmere, NE
12. Dori Hollenbeck - Winner, SD
Bull Riding - 5
1. Sat, Aug 11 2018 7:00PM
1.
Collin Hunt - Interior, SD
2. Jyles Salomon - Allen, SD
3. Sun, Aug 12 2018 7:00PM
1.
Justin McCall - Winner, SD
2. Wacey Ferguson - Hermosa, SD
3. Rowdy Hughson - Hot Springs, SD
Calf Roping - 26
1. Sat, Aug 11 2018 7:00PM
1.
Thane Lockhart - Oelrichs, SD
2. Blase Steffen - Gregory, SD
3. Troy Wilcox - Red Owl, SD
4. Brett Wilcox - Red Owl, SD
5. Dawson Phillips - Winner, SD
6. Linkyn Petersek - Colome, SD
2S. Sun, Aug 12 2018 8:00AM
1.
Miles Garwood - Atkinson, NE
2. Myles Kenzy - Iona, SD
3. Trey Young - Dupree, SD
4. Nathan Sandoz - Atkinson, NE
5. Patrick Martin - Callaway, NE
6. Lee Sivertsen - Ree Heights, SD
7. Nolan Richie - Bristol, SD
8. Cody Rieker - Lexington, NE
9. Chip Wilson - Arthur, NE
10. Winston Brown - Piedmont, SD
3. Sun, Aug 12 2018 7:00PM
1.
Carson Johnston - Elm Springs, SD
2. Clete Scheer - Elsmere, NE
3. Tanner Stec - Bassett, NE
4. Matt Peters - Hot Springs, SD
5. Marty McPherson - Piedmont, SD
6. Shadow Jensen - Martin, SD
7. Cole Robinson - Moorcroft, WY
8. Brent Belkham - Blunt, SD
9. Wynn Schaack - Wall, SD
10. Samuel Boldon - Oglala, SD
Goat Tying - 17
1. Sat, Aug 11 2018 7:00PM
1.
Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
2. Keanna Ward - Fruitdale, SD
3. Haiden Thompson - Yoder, WY
4. Lacey Tech - Fairfax, SD
5. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
6. Jacey Thompson - Yoder, WY
7. Tori Gaer - Newell, SD
2S. Sun, Aug 12 2018 8:00AM
1.
Tawny Barry - Carter, SD
2. Sierra Spratt - Gering, NE
3. Charmane Macomber - Whitman, NE
4. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
5. Shania Macomber - Whitman, NE
3. Sun, Aug 12 2018 7:00PM
1.
Savana Johnston - Elm Springs, SD
2. Carlee Johnston - Elm Springs, SD
3. Karissa Rayhill - Martin, SD
4. Jessi White - Timber Lake, SD
5. Amy Tierney - Oral, SD
Ladies Breakaway - 66
1. Sat, Aug 11 2018 7:00PM
1.
Peggy Garman - Sundance, WY
2. Keanna Ward - Fruitdale, SD
3. Jordyn Schaefer - Des Lacs, ND
4. Haley Brown - Ponca, NE
5. Carole Hollers - Sturgis, SD
6. Alex Christen - Elwood, NE
7. Jacey Thompson - Yoder, WY
8. Haiden Thompson - Yoder, WY
9. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
10. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
11. Macy Fuller - Whitman, AZ
12. Cheyenne Brown - Ponca, NE
13. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
14. Sierra Fisher - Scenic, SD
15. Shawnee Sherwood - San Tan Valley, AZ
16. Shayna Miller - Faith, SD
17. Tori Gaer - Newell, SD
18. Whitney Knippling - Spearfish, SD
2S. Sun, Aug 12 2018 8:00AM
1.
Abby Jo Treeby - Kennebec, SD
2. Emily Vinton - Whitman, NE
3. Kelly Kohle - Stuart, NE
4. Tawny Barry - Carter, SD
5. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
6. Coralee Spratt - Shoshoni, WY
7. Taryn Sippel - Pierpont, SD
8. Kailee Webb - Isabel, SD
9. Erica Henderson - Hyannis, NE
10. Kirby Eppert - Whitman, NE
11. Ginalee Tierney - Broken Bow, NE
12. Amber Coleman - Orchard, NE
13. Kristi Steffes - Vale, SD
14. Torie Opela - Stapleton, NE
15. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
16. Bodelle Mueller - Sutherland, NE
17. Charmane Macomber - Whitman, NE
18. Makenzie Wilson - Arthur, NE
19. Syerra Christensen - Kennebec, SD
20. Scout Hebbert - Mullen, NE
21. Josey Aasby - Highmore, SD
22. Katie Mundorf - Mullen, NE
23. Michelle Tibbitts - Pine Ridge, SD
24. Sydney Graff - Long Pine, NE
25. Sierra Spratt - Gering, NE
26. Brooke Jamison - Ashby, NE
27. Shania Macomber - Whitman, NE
28. Brenda White - Oelrichs, SD
29. Kade Bettelyoun - Pine Ridge, SD
30. Danielle Wray - Ord, NE
3. Sun, Aug 12 2018 7:00PM
1.
Jenny Belkham - Blunt, SD
2. Amy Tierney - Oral, SD
3. Callie Robinson - Moorcroft, WY
4. Chancy Scheer - Elsmere, NE
5. Sidney Carey - Oral, SD
6. Mikahla Ferguson - Hermosa, SD
7. Savana Johnston - Elm Springs, SD
8. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
9. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD
10. Lexy Williams - Piedmont, SD
11. Stacy Kraupie - Bridgeport, NE
12. Carlee Johnston - Elm Springs, SD
13. Kallie Carey - Huron, SD
14. Hanna Hostutler - Philip, SD
15. Jordan Tierney - Oral, SD
16. Karissa Rayhill - Martin, SD
17. Courtney Peters - Hot Springs, SD
18. Megan Steiger - Rapid City, SD
Mixed Team Roping - 40
Saddle Bronc - 14
1. Sat, Aug 11 2018 7:00PM
1.
Trampus Thompson - Sturgis, SD
2. Jeremy Meeks - Scenic, SD
3. Chet Smith - Kadoka, SD
3. Sun, Aug 12 2018 7:00PM
1.
Tanner Williamson - Rapid City, SD
2. Cooper West - Philip, SD
3. Rowdy Hughson - Hot Springs, SD
4. Traden Lockwood - Hot Springs, SD
5. Jesse Wilson - Martin, SD
6. Cole Hindman - Kadoka, SD
7. Dylan Schofield - Phillip, SD
8. Shadow Jensen - Martin, SD
9. Rhett Fanning - Martin, SD
10. Zane Smith - Callaway, NE
11. Cash Wilson - Wall, SD
Sr. Breakaway - 22
1. Sat, Aug 11 2018 7:00PM
1.
Jim Hale - White Owl, SD
2. Stephen Sherwood - San Tan Valley, AZ
3. Dusty Lebeaux - Porcupine, SD
4. Lyle Wilcox - Red Owl, SD
5. Scott Reiners - Lennox, SD
6. Bogie Webb - Volin, SD
7. R.E. Lamle - Gordon, NE
2S. Sun, Aug 12 2018 8:00AM
1.
Darren Lammers - Chancellor, SD
2. John Hoven - McLaughlin, SD
3. Chuck Nelson - Hartford, SD
4. Gary Zilverberg - Holabird, SD
5. Marty Jandreau - Kennebec, SD
6. Bart Ness - Kennebec, SD
7. Steve Klein - Sioux Falls, SD
8. Tim Nelson - Midland, SD
3. Sun, Aug 12 2018 7:00PM
1.
Lynn McNenny - Sturgis, SD
2. Scott Lammers - Hermosa, SD
3. Gregory Swim - Springview, NE
4. Kirk Ford - Sturgis, SD
5. Glen Hostutler - Midland, SD
6. Darrell Barry - Belle Fourche, SD
7. Barry Knippling - Chamberlain, SD
Steer Wrestling - 32
1. Sat, Aug 11 2018 7:00PM
1.
Brett Wilcox - Red Owl, SD
2. Tate Petrak - Martin, SD
2S. Sun, Aug 12 2018 8:00AM
1.
Tyler Kester - York, NE
2. Russell Hipke - Stuart, NE
3. Reed Kraeger - Elwood, NE
4. Travis Kester - Clearwater, NE
5. Joe Ross - Rosebud, SD
6. Kris Rasmussen - Riverdale, NE
7. Chad Vancampen - McCook, NE
8. Weston Winkers - Nelson, NE
9. Clint Nelson - Philip, SD
10. Brody Cleveland - Keystone, NE
11. Tyler Byrne - Martin, SD
12. Tyler Murray - McCook, NE
13. Gabe Taylor - Valentine, NE
14. Terrel Vinyard - Keystone, NE
15. Trevor Haake - Grand Island, NE
16. Jeff Johnston - Thedford, NE
17. Taylor Davis - Ericson, NE
18. Jeff Richardson - Kearney, NE
19. Mike Stephen - Springview, NE
20. Joe Wilson - Martin, SD
3. Sun, Aug 12 2018 7:00PM
1.
Denton Good - Long Valley, SD
2. Kade Kinsella - Pierre, SD
3. Carson Johnston - Elm Springs, SD
4. Wyatt Tibbitts - Hot Springs, SD
5. Carson Good - Long Valley, SD
6. Wyatt Schaack - Wall, SD
7. Wynn Schaack - Wall, SD
8. Del Kraupie - Bridgeport, NE
9. Jason Hapney - Harrold, SD
10. Brent Belkham - Blunt, SD
Team Penning - 0
Team Roping - 50
Over 40 CR - 0
JRSteer - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0