Martin, SD
Bareback - 1
1. Sat, August 13 2022, 6:45 PM
1.
Talon Krolikowski - Martin, SD
Barrel Racing - 45
1. Sat, August 13 2022, 6:45 PM
1.
Ke Anna Hodson - Martin, SD
2. Sidney Hanson - Faith, SD
3. Becky Barry - Belle Fourche, SD
4. Bailey Wickre - Platte, SD
5. Brooklyn Hanson - Faith, SD
6. Sydney Adamson - Cody, NE
7. Sindi Jandreau - Kennebec, SD
8. Mackenzie Yordy - Martin, SD
9. Tayce Tetrault - Martin, SD
10. Callie Robinson - Moorcroft, WY
2S. Sun, August 14 2022, 8:00 AM
1.
Phannette Gray - Ridgeview, SD
2. Elle Ravenscroft - Nenzel, NE
3. Debbie Thompson - Gordon, NE
4. Mary Goss - Martin, SD
5. Bradi Bachand - Kadoka, SD
6. Ginalee Sinner - Sargent, NE
7. Tee Livermont - Kyle, SD
8. Deb Cox - Mullen, NE
9. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
10. Katie Hostutler - Midland, SD
11. Bridget Johnson - Belle Fourche, SD
12. Annie Cuny - Rapid City, SD
13. Falon Meinzer - Belvidere, SD
14. Kelly Hunter Boomer - Kyle, SD
15. KL Collmorgan - Gehring, NE
16. Sidney Johnson - Sisseton, SD
17. Sue Sell - Martin, SD
18. Shaylee Porch - Wanblee, SD
3. Sun, August 14 2022, 6:45 PM
1.
McKencie Jendersee - Box Elder, SD
2. Jena Garwood - Atkinson, NE
3. Jaycie West - New Underwood, SD
4. Rickie Engesser - Spearfish, SD
5. Taylor Hanson - St Onge, SD
6. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD
7. D'Ann Gehlsen - Mission, SD
8. Sydney Maher - Timber Lake, SD
9. Tessa Caspers - New Underwood, SD
10. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
11. Katie Dibbern - Interior, SD
12. Charlee Richardson - Long Valley, SD
13. Karissa Rayhill - Torrington, WY
14. Emelia Vandermay - Longvalley, SD
15. Dori Hollenbeck - Winner, SD
16. Kari Addison - Belevidere, SD
17. Rayel Livermont - Martin, SD
Bull Riding - 2
1. Sat, August 13 2022, 6:45 PM
1.
Peyton Sterkel - Merriman, NE
3. Sun, August 14 2022, 6:45 PM
1.
TY Allen - Martin, SD
Calf Roping - 23
1. Sat, August 13 2022, 6:45 PM
1.
Myles Kenzy - Iona, SD
2. Rafe Wientjes - Onida, SD
3. Bodey Waln - Martin, SD
4. Cade Hammerstrom - New Underwood, SD
5. Chadron Coffield - Yuma, CO
6. Stratton Kohr - Gillette, WY
7. Brayden Price - Red Owl, SD
8. TY Moser - Wolsey, SD
2S. Sun, August 14 2022, 8:00 AM
1.
Trey Young - Dupree, SD
2. Rhett Witt - Valentine, NE
3. Weston Mills - Gilette, WY
4. Grant Turek - St. Paul, NE
5. Grant Lindsley - Osceola, NE
6. Jamie Wolf - Winner, SD
7. Austin Hurlburt - Norfolk, NE
8. Chip Wilson - Lemoyne, NE
3. Sun, August 14 2022, 6:45 PM
1.
Dalton Porch - Kadoka, SD
2. Cooper Deveraux - Newcastle, WY
3. TY Allen - Martin, SD
4. Jake Deveraux - Newcastle, WY
5. Mitch McAdow - Hyannis, NE
6. Reece Weber - Valentine, NE
7. Will Smith - Gordon, NE
Goat Tying - 11
1. Sat, August 13 2022, 6:45 PM
1.
Layni Stevens - St. Lawrence, SD
2. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
3. Jacey Hupp - Huron, SD
4. Landry Haugen - Sturgis, SD
2S. Sun, August 14 2022, 8:00 AM
1.
Timber Kelly - Gordon, NE
2. Jessica Woodward - Custer, SD
3. Isabel Risse - Martin, SD
3. Sun, August 14 2022, 6:45 PM
1.
Madi Waln - Martin, SD
2. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
3. Karissa Rayhill - Torrington, WY
4. Mary Risse - Martin, SD
Ladies Breakaway - 63
1. Sat, August 13 2022, 6:45 PM
1.
Lainee Schonebaum - Burke, SD
2. Callie Robinson - Moorcroft, WY
3. Sydney Adamson - Cody, NE
4. Tayce Tetrault - Martin, SD
5. Jacey Hupp - Huron, SD
6. Bailey Wickre - Platte, SD
7. Josee Saults - Big Springs, NE
8. Breezy Amiotte - Interior, SD
9. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
10. Cassidy Schuelke - Opal, SD
11. Layni Stevens - St. Lawrence, SD
12. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
13. Sidney Hanson - Faith, SD
14. Landry Haugen - Sturgis, SD
15. Lacey Hewitt - Whitewood, SD
16. Jessica Chester - Glade, KS
17. Brooklyn Hanson - Faith, SD
18. Racquel Wientjes - Opal, SD
19. Syerra Christensen - Kennebec, SD
20. Kaylee Byrne - Martin, SD
2S. Sun, August 14 2022, 8:00 AM
1.
Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
2. Bodelle Mueller - Sutherland, NE
3. Phannette Gray - Ridgeview, SD
4. Josie Mousel - Colman, SD
5. Scout Hebbert - Mullen, NE
6. Timber Kelly - Gordon, NE
7. Lacey Camp - Arthur, NE
8. Sidney Johnson - Sisseton, SD
9. Sarah Campbell - Hershey, NE
10. Kenna McNeill - Tuthill, SD
11. Shayla Howell - Belle Fourche, SD
12. Makenzie Wilson - Lemoyne, NE
13. Ginalee Sinner - Sargent, NE
14. Danielle Wray - Ord, NE
15. Emily Finney - Anselmo, NE
16. KL Collmorgan - Gehring, NE
17. Sierra Spratt - Gering, NE
18. Amber Coleman - Ewing, NE
19. Jaylynn Ravenscroft - Nenzel, NE
20. Jessica McMaster - Madison, KS
21. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
22. Shaylee Porch - Wanblee, SD
23. Elle Ravenscroft - Nenzel, NE
24. Isabel Risse - Martin, SD
25. Jessica Woodward - Custer, SD
26. Keisha Rayhill - Martin, SD
3. Sun, August 14 2022, 6:45 PM
1.
Devan McAdow - Hyannis, NE
2. Ashley Kasner - Cody, NE
3. Kassidy Caspers - New Underwood, SD
4. Jessica Caspers - New Underwood, SD
5. Kallie Carey - Wall, SD
6. Sydney Graff - Long Pine, NE
7. Brook Jamison - Ashby, NE
8. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
9. Madi Waln - Martin, SD
10. Rickie Engesser - Spearfish, SD
11. Jessica Hemphill - Rapid City, SD
12. Rayel Livermont - Martin, SD
13. Tessa Caspers - New Underwood, SD
14. Mary Risse - Martin, SD
15. Sage Gabriel - Quinn, SD
16. Karissa Rayhill - Torrington, WY
17. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD
Mixed Team Roping - 35
1. Sat, August 13 2022, 6:45 PM
1.
Pam Hollenbeck - Long Pine, NE & Todd Hollenbeck - Long Pine, NE
2. Jacey Hupp - Huron, SD & Jd Gerard - Kennebec, SD
3. Jessica Chester - Glade, KS & Patrick Chester - Glade, KS
4. Cedar Jandreau - Kennebec, SD & Marty Jandreau - Kennebec, SD
5. Cassidy Schuelke - Opal, SD & Wyatt Schuelke - Opal, SD
6. Syerra Christensen - Kennebec, SD & Carson Musick - Pierre, SD
7. Layni Stevens - St. Lawrence, SD & Tregg Thorstenson - Lantry, SD
8. Landry Haugen - Sturgis, SD & Tyon Arneson - Faith, SD
9. Melissa Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
10. Lynn Ward - Martin, SD & Ridge Ward - Martin, SD
11. Tanielle Arneson - Enning, SD & Tee Hale - Union Center, SD
2S. Sun, August 14 2022, 8:00 AM
1.
Shelby Hinkle - Wallace, NE & Levi Tyan - Wallace, NE
2. Trina Arneson - Enning, SD & Melvin Arneson - Enning, SD
3. Lacey Camp - Arthur, NE & Gunner Walker - Arthur, NE
4. Ginalee Sinner - Sargent, NE & Spencer Sinner - Sargent, NE
5. Shayla Howell - Belle Fourche, SD & Guy Howell - Belle Fourche, SD
6. Lakota Elkins - Ericson, NE & Gralyn Elkins - Ericson, NE
7. Lydia Van Aken - Yoder, WY & Clayton Van Aken - Yoder, WY
8. Kelsey McDaniel - Midland, SD & Tucker Mcdaniel - Midland, SD
9. Emily Finney - Anselmo, NE & Doug Finney - Anselmo, NE
10. Bodelle Mueller - Sutherland, NE & Marvin Mueller - Sutherland, NE
11. Amber Coleman - Ewing, NE & Jett Hillman - Stoneham, CO
12. Jessica McMaster - Madison, KS & Dawson Mcmaster - Madison, KS
13. Sidney Johnson - Sisseton, SD & Tyan Johnson - Sisseton, SD
14. Danielle Wray - Ord, NE & Jayden Johnson - Casper, WY
15. Brooke Howell - Belle Fourche, SD & Bobby Harris - Highmore, SD
16. Sarah Campbell - Hershey, NE & Lynn Campbell - Hershey, NE
17. Donelle Cobb - Red Owl, SD & Clint Cobb - Red Owl, SD
3. Sun, August 14 2022, 6:45 PM
1.
Reann Crane - Whitewood, SD & Tommy Crane - Whitewood, SD
2. Rickie Engesser - Spearfish, SD & Rhett Fanning - Martin, SD
3. Sydney Graff - Long Pine, NE & Matt Kasner - Cody, NE
4. Brook Jamison - Ashby, NE & Shad Chadwick - Mitchell, NE
5. Clint Nelson - Philip, SD & Jessica Hemphill - Rapid City, SD
6. Kristie Thorstenson - Dupree, SD & Jace Thorstenson - Dupree, SD
7. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD & Nevada Berquist - Belle Fourche, SD
Saddle Bronc - 6
1. Sat, August 13 2022, 6:45 PM
1.
Kaden Deal - Eagle Butte, SD
2. Ridge Ward - Martin, SD
3. Sun, August 14 2022, 6:45 PM
1.
Miles Kreeger - Lake Andes, SD
2. Clint Donaldson - Sturgis, SD
3. Haden Chase Alone - Martin, SD
4. Rhett Fanning - Martin, SD
Sr. Breakaway - 8
1. Sat, August 13 2022, 6:45 PM
1.
Bogie Webb - Volin, SD
2. R.E. Lamle - Cody, NE
3. Marty Jandreau - Kennebec, SD
4. Darrell Barry - Belle Fourche, SD
5. Dusty Lebeaux - Porcupine, SD
2S. Sun, August 14 2022, 8:00 AM
1.
Arlie Hulm - Spearfish, SD
2. Guy Howell - Belle Fourche, SD
3. Ora Taton - Rapid City, SD
Steer Wrestling - 17
1. Sat, August 13 2022, 6:45 PM
1.
Trey Tetrault - Martin, SD
2. Tegun Spring - Enning, SD
3. Brett Wilcox - Red Owl, SD
4. Talon Krolikowski - Martin, SD
5. Bridger Amiotte - Wall, SD
6. Jackson Hawk - Wall, SD
7. Seth Shorb - Hermosa, SD
8. Tucker Even - Burke, SD
2S. Sun, August 14 2022, 8:00 AM
1.
Austin Hurlburt - Norfolk, NE
3. Sun, August 14 2022, 6:45 PM
1.
Clint Nelson - Philip, SD
2. Tyler Byrne - Martin, SD
3. Joe Ross - Rosebud, SD
4. Denton Good - Long Valley, SD
5. Bodey Waln - Martin, SD
6. Tate Petrak - Martin, SD
7. Tate Promersberger - Martin, SD
8. Maxx Richardson - Long Valley, SD
Team Penning - 0
Team Roping - 45
1. Sat, August 13 2022, 6:45 PM
1.
Jared Odens - Pierre, SD & Jd Gerard - Kennebec, SD
2. Riggin Mortenson - Dupree, SD & Troy Crowser - Wood, SD
3. Tee Tetrault - Martin, SD & Trey Tetrault - Martin, SD
4. Cooper Brott - Gothenburg, NE & Todd Hollenbeck - Long Pine, NE
5. Colby Porch - Wanblee, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
6. Jackson Hawk - Wall, SD & Cade Hammerstrom - New Underwood, SD
7. Billy Waln - Martin, SD & Keith Hodson - Martin, SD
8. Tye Hale - Red Owl, SD & Tee Hale - Union Center, SD
9. Wyatt Schuelke - Opal, SD & Kaden Deal - Eagle Butte, SD
10. Rafe Wientjes - Onida, SD & Jade Byrne - Martin, SD
11. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
2S. Sun, August 14 2022, 8:00 AM
1.
Tarin Arneson - Enning, SD & Melvin Arneson - Enning, SD
2. Arlie Hulm - Spearfish, SD & Skyler Hulm - Belle Fourche, SD
3. Weston Mills - Gilette, WY & Ryan Harris - Gilette, WY
4. Cameron Jensen - Bingham, NE & Gunner Walker - Arthur, NE
5. Clayton Van Aken - Yoder, WY & Jayden Johnson - Casper, WY
6. Nathan Poss - Scotia, NE & Monte Jamison - Ashby, NE
7. Chasyn Ystaas - Dickinson, ND & Chad Ystaas - Dickinson, ND
8. Shelby Hinkle - Wallace, NE & Kalib Hinkle - Wallace, NE
9. Spencer Sinner - Sargent, NE & Doug Finney - Anselmo, NE
10. Guy Howell - Belle Fourche, SD & Bobby Harris - Highmore, SD
11. Tucker McDaniel - Midland, SD & Clint Cobb - Red Owl, SD
12. Bodelle Mueller - Sutherland, NE & David Kennedy - Sutherland, NE
13. Camden Hoelting - Olpe, KS & Dawson Mcmaster - Madison, KS
14. Blaine Finney - Ainsworth, NE & Grant Lindsley - Osceola, NE
15. Terry Forrest - Gering, NE & Lynn Campbell - Hershey, NE
16. Travis Johnson - Sisseton, SD & Tyan Johnson - Sisseton, SD
17. Andy Miller - Wellfleet, NE & Bret Trenary - Arthur, NE
18. Myles Clements - Philip, SD & Tyson Floyd - Presho, SD
19. Lane Hall - Sutherland, NE & Marvin Mueller - Sutherland, NE
20. Darren Sellers - Wellfleet, NE & Levi Tyan - Wallace, NE
21. Jhett Trenary - Arthur, NE & Gralyn Elkins - Ericson, NE
22. Clay Bauer - Arcadia, NE & Tommy Hall - Mandaree, ND
3. Sun, August 14 2022, 6:45 PM
1.
Guy Franseua - Martin, SD & Gavin Franseua - Martin, SD
2. Joe Ross - Rosebud, SD & Clint Nelson - Philip, SD
3. Marty McPherson - Piedmont, SD & Easton West - New Underwood, SD
4. Blair Lammers - Hartford, SD & Shad Chadwick - Mitchell, NE
5. Jacoby Heathershaw - Martin, SD & Tyler Byrne - Martin, SD
6. Reann Crane - Whitewood, SD & Tommy Crane - Whitewood, SD
7. Reece Weber - Valentine, NE & Matt Kasner - Cody, NE
8. Jace Thorstenson - Dupree, SD & Jeff Thorstenson - New Underwood, SD
9. Bodey Waln - Martin, SD & Tracer Olson - White River, SD
10. Nevada Berquist - Belle Fourche, SD & Wade Monnens - Hulett, WY
11. Brook Jamison - Ashby, NE & Clayton Symons - Mitchell, NE
12. Cooper Deveraux - Newcastle, WY & Jake Deveraux - Newcastle, WY
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0
Steer Roping - 6
2S. Sun, August 14 2022, 8:00 AM
1.
Hank Taton - Bison, SD
2. Ryan Harris - Gilette, WY
3. Matthew Jones - Midland, SD
4. Ora Taton - Rapid City, SD
5. Quinten Taylor - Kaycee, WY
6. Evan June - Broken Bow, NE