Interior, SD
Bareback - 5
2. Sat, July 03 2021, 7:00 PM
1.
Iver Paul - Faith, SD
2. Jhett Knight - Pine Ridge, SD
3. Sun, July 04 2021, 7:00 PM
1.
Connor Heinert - New Underwood, SD
2. Cayden Wolfe - Belle Fourche, SD
3. Colton Shelley - Newell, SD
Barrel Racing - 63
1S. Sat, July 03 2021, 8:00 AM
1.
Landry Haugen - Sturgis, SD
2. Libby Dierichs - Kennebec, SD
3. D'Ann Gehlsen - Mission, SD
4. Megan Marone - Pukwana, SD
5. Sage Gabriel - Quinn, SD
6. Kelly Anders - Elm Springs, SD
7. Mataya Eklund - Valentine, NE
8. Tia Jandreau - Kimball, SD
9. Ryleigh Hauer - Eaton, CO
10. Callie Robinson - Moorcroft, WY
11. Piper Cordes - Wall, SD
12. Arina Haugen - Sturgis, SD
13. Tessa Caspers - New Underwood, SD
14. Roxanna Clawson - Scotia, NE
15. Sarah Hessle - Winner, SD
16. Sidni Ferguson - Dupree, SD
17. Cindy Wall - Pierre, SD
18. Breezy Amiotte - Interior, SD
19. Grace Nelson - Zimmerman, MN
20. Jacey Camac - Kimball, SD
21. Patty Finney - Ainsworth, NE
22. Jodie O’bryan - Belvedere, SD
23. Emily Rose - Hayes, SD
24. Melissa Morris - Pierre, SD
25. Megan Van Liere - Pierre, SD
26. Kassidy Peters - Brookings, SD
27. Jonnie Anders - Elm Springs, SD
28. Katie Dibbern - Interior, SD
29. Brooke Dierichs - Kennebec, SD
30. Shelby Derner - New Underwood, SD
2. Sat, July 03 2021, 7:00 PM
1.
Brooke Howell - Belle Fourche, SD
2. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD
3. Kailey Pinney - Mitchell, NE
4. Lynn Kohr - Gillette, WY
5. Justine Jobman - Bayard, NE
6. Shyanne Howell - Belle Fourche, SD
7. Shelby Harris - Gillette, WY
8. Taylor Hanson - Belle Fourche, SD
9. Annie Gates - Miller, SD
10. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD
11. Sage Kohr - Gillette, WY
12. Jena Garwood - Atkinson, NE
3. Sun, July 04 2021, 7:00 PM
1.
Kathleen Carlson - Kadoka, SD
2. Kyli Hapney - Quinn, SD
3. Olivia Scholle - Brookings, SD
4. Dori Hollenbeck - Winner, SD
5. Tammy Watson - Mitchell, SD
6. Kari Addison - New Underwood, SD
7. Sydney Maher - Timber Lake, SD
8. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
9. Kailyn Groves - Faith, SD
10. Heather Bosse - Cogswell, ND
11. Amanda Lundquist - Golden Valley, ND
12. Becky Barry - Belle Fourche, SD
4SA. Sun, July 04 2021, 9:00 PM
1.
Taylor Bothwell - Custer, SD
2. Karissa Rayhill - Torrington, WY
3. Lainee Sampson - Interior, SD
4. Rayel Livermont - Martin, SD
5. Becky Amio - Blunt, SD
6. Gale Beebe - Custer, SD
7. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
8. Blaise Lange - Harrison, NE
9. Kaylee Moore - Faith, SD
Bull Riding - 13
2. Sat, July 03 2021, 7:00 PM
1.
Michael Deshotels - Cleveland, TX
2. Thomas Dryer - Selby, SD
3. Chris Fisher - Belle Fourche, SD
4. Justin Hofer - Ipswich, SD
5. Dylan Bradford - Selby, SD
6. Kyle Hapney - Harrold, SD
7. Miles Englebert - Philip, SD
8. Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
3. Sun, July 04 2021, 7:00 PM
1.
TY Allen - Martin, SD
2. Colin Hunt - St. Onge, SD
3. D'Angelo Garduna - Belle Fourche, SD
4. Dakota Reynolds - Rapid City, SD
5. Matthew Fenton - Rapid City, SD
Calf Roping - 27
1S. Sat, July 03 2021, 8:00 AM
1.
Nathan Sandoz - Newell, SD
2. Tanner Fite - Hermosa, SD
3. Sam Larson - Prairie City, SD
4. Bodi Mattson - Sturgis, SD
5. Patrick Martin - Lexington, NE
6. Beau Dean - Platte, SD
7. Sterling Lee - Rhame, ND
8. Grant Lindsley - Osceola, NE
9. Rio Nutter - Rapid City, SD
2. Sat, July 03 2021, 7:00 PM
1.
Logan Murphy - Alzada, MT
2. Chandler Comfort - Elwood, NE
3. Ty Moser - Volga, SD
4. Stratton Kohr - Gillette, WY
5. Miles Garwood - Atkinson, NE
6. Weston Mills - Gillette, WY
3. Sun, July 04 2021, 7:00 PM
1.
Matthew Heathershaw - Quinn, SD
2. Brody Jones - Brookings, SD
3. Kaden Berger - Newcastle, WY
4. Chance Barnes - Chadron, NE
5. Jacoby Heathershaw - Martin, SD
6. Braydon Price - Red Owl, SD
7. Troy Wilcox - Red Owl, SD
8. Rafe Wientjes - Onida, SD
9. TY Allen - Martin, SD
10. Jake Deveraux - Newcastle, WY
11. Dillon Sackett - Alcester, SD
12. Cade Lockhart - Oelrichs, SD
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 84
1S. Sat, July 03 2021, 8:00 AM
1.
Brooke Nelson - Phillip, SD
2. Jenna Fulton - St. Lawrence, SD
3. Sage Gabriel - Quinn, SD
4. Opal Harkins - Deadwood, SD
5. Callie Robinson - Moorcroft, WY
6. Jaicee Williams - Wall, SD
7. McKenna Clingman - Moorcoft, WY
8. Piper Cordes - Wall, SD
9. Tatum Carey - Huron, SD
10. Kamira Miller - Newell, SD
11. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
12. Courtney Peters - Hot Springs, SD
13. Arina Haugen - Sturgis, SD
14. Tori Gaer - Newell, SD
15. Landry Haugen - Sturgis, SD
16. Breezy Amiotte - Interior, SD
17. Mataya Eklund - Valentine, NE
18. Riata Day - Fleming, CO
19. Kecia Miller - Mud Butte, SD
20. Layni Stevens - St. Lawrence, SD
21. Riley Donnelly - Elk Point, SD
22. Kassidy Peters - Brookings, SD
23. Kallie Carey - Rapid City, SD
24. Grace Nelson - Zimmerman, MN
25. Whitley Reder - Quinn, SD
26. Tessa Caspers - New Underwood, SD
27. Sidni Ferguson - Dupree, SD
28. Kassidy Caspers - New Underwood, SD
29. Sadie Podzimek - Ludlow, SD
2. Sat, July 03 2021, 7:00 PM
1.
Sage Kohr - Gillette, WY
2. Natalie Leisinger - Recluse, WY
3. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
4. Meza Ham - Shadehill, SD
5. Joey Carley - Philip, SD
6. Holly Oftedahl - Brookings, SD
7. Maddee Doerr - Creighton, NE
8. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD
9. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
10. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD
11. Wacey Day - Fleming, CO
12. Sydney Hollenbeck - Winner, SD
13. Shayla Howell - Belle Fourche, SD
14. Kaycee Monnens - Hulett, WY
3. Sun, July 04 2021, 7:00 PM
1.
Mercedes Williams - Faith, SD
2. Griffin Grooms - Oglala, SD
3. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
4. Rachel Kelderman - Hudson, SD
5. Kailyn Groves - Faith, SD
6. Taryn Sippel - Box Elder, SD
7. Talli Pokorny - Bartlett, NE
8. Ellie Bard - Sheridan, WY
9. Tatum Lauing - Hot Springs, SD
10. Heidi Cuny - Buffalo Gap, SD
11. Bailey Wickre - Box Elder, SD
12. Kaycee Werdel - Chadron, NE
4SA. Sun, July 04 2021, 9:00 PM
1.
Timber Ann Kelly - Gardendale, TX
2. Wacey Brown - Piedmont, SD
3. Taylor Bothwell - Custer, SD
4. Kaylee Moore - Faith, SD
5. Blaise Lange - Harrison, NE
6. Jaydn Hollenbeck - Valentine, NE
7. Keanna Hodson - Martin, SD
8. Kasey Larson - Hermosa, SD
9. Wraylee Brown - Ft. Pierre, SD
10. Tayle Brink - Newell, SD
11. Karissa Rayhill - Torrington, WY
12. Carole Hollers - Sturgis, SD
13. Karlie Robertson - Midland, SD
14. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
15. Rebekah Nottestad - Mandan, ND
16. Keisha Rayhill - Martin, SD
17. Randa Clabaugh - Arvada, WY
18. Hannah Hostutler - Midland, SD
19. Cassidy Schuelke - Opal, SD
20. Alex Hale - Union Center, SD
21. Wregan Brown - Piedmont, SD
22. Syerra Christensen - Kennebec, SD
23. Lainee Sampson - Interior, SD
24. Brooklyn Hanson - Faith, SD
25. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
26. Brooke Worman - Sheridan, WY
27. Rhonda Matt - Rapid City, SD
28. Rayel Livermont - Martin, SD
29. Racquel Wientjes - Opal, SD
Mixed Team Roping - 0
Saddle Bronc - 14
2. Sat, July 03 2021, 7:00 PM
1.
Trey Gates - Wolsey, SD
2. Kyle Hapney - Harrold, SD
3. Clint Donaldson - Sturgis, SD
4. John Thelen - Sioux Falls, SD
5. Teigan Clark - Meadow, SD
3. Sun, July 04 2021, 7:00 PM
1.
Wyatt Schuelke - Opal, SD
2. Izaah Bartels - Caputa, SD
3. TJ Morrison - Rapid City, SD
4. Cooper West - Philip, SD
5. Kaden Deal - Eagle Butte, SD
6. Seth Longbrake - Milesville, SD
7. Cole Pateneaude - Golden Valley, ND
8. Traylin Martin - Faith, SD
9. Ridge Ward - Martin, SD
Sr. Breakaway - 28
1S. Sat, July 03 2021, 8:00 AM
1.
Mike Nelson - Phillip, SD
2. Bart Ness - Kennebec, SD
3. Lyle Wilcox - Red Owl, SD
4. Fay Jandreau - Highmore, SD
5. Lynn McNenny - Sturgis, SD
6. Blaine Carey - Huron, SD
7. Dave Marone - Pukwana, SD
8. Chuck Hamlin - Highmore, SD
9. Chad Hetzel - Lemmon, SD
10. Barry Knippling - Chamberlain, SD
11. Steve Klein - Sioux Falls, SD
12. Darren Lammers - Chancellor, SD
13. Tim Nelson - Midland, SD
2. Sat, July 03 2021, 7:00 PM
1.
Scott Hollenbeck - Winner, SD
2. Shawn Carey - Huron, SD
3. Kirk Ford - Sturgis, SD
4. Mark Schumacher - Wolsey, SD
5. Raymond Tibbs - Fort Pierre, SD
6. Mike McInerney - Sundance, WY
3. Sun, July 04 2021, 7:00 PM
1.
Darrell Barry - Belle Fourche, SD
2. Scott Vandenberg - Sioux Falls, SD
3. Glen Hostutler - Midland, SD
4. Lynn Williams - Faith, SD
5. Jeff Nelson - Midland, SD
6. John Dean - Platte, SD
7. Jim Hale - White Owl, SD
8. Jeff Jones - Midland, SD
9. Myron Heathershaw - Martin, SD
Steer Wrestling - 23
1S. Sat, July 03 2021, 8:00 AM
1.
Clint Nelson - Philip, SD
2. Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD
3. Brayden Burrus - Rapid City, SD
4. Sterling Lee - Rhame, ND
5. Sawyer Strand - Platte, SD
6. Lucas Camac - Kimball, SD
7. Seth Shorb - Hermosa, SD
8. Cameron Fanning - Olivet, SD
9. Bryce Dibbern - Interior, SD
2. Sat, July 03 2021, 7:00 PM
1.
Carson Johnston - Elm Springs, SD
2. Tegun Spring - Enning, SD
3. Bridger Amiotte - Wall, SD
4. Victor Dennis - Philip, SD
5. Daycen Hunt - Ridgeview, SD
6. Calder Johnston - Elm Springs, SD
7. Jeff Johnston - Thedford, NE
3. Sun, July 04 2021, 7:00 PM
1.
Tate Petrak - Martin, SD
2. Tee Hale - Union Center, SD
3. Tyler Byrne - Martin, SD
4. Brett Wilcox - Red Owl, SD
5. Tye Hale - Red Owl, SD
6. Kaiden White Bear - Chamberlain, SD
7. Carson Good - Long Valley, SD
Team Penning - 0
Team Roping - 47
1S. Sat, July 03 2021, 8:00 AM
1.
Marty McPherson - Piedmont, SD & Ty Spickelmier - Faith, SD
2. Bart Ness - Kennebec, SD & Darren Lammers - Chancellor, SD
3. Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD & Clint Nelson - Philip, SD
4. Sutton Adams - Flandreau, SD & Tucker Rozell - Watertown, SD
5. Nathan Poss - Scotia, NE & Grant Lindsley - Osceola, NE
6. Riley Ruland - Rapid City, SD & Cass Lytle - Quinn, SD
7. Lucas Thomsen - Fulton, SD & Brad Oland - Britton, SD
8. Lucas Camac - Kimball, SD & Fay Jandreau - Highmore, SD
9. Jace Ulrich - Humboldt, SD & Beau Dean - Platte, SD
10. Sam Larson - Prairie City, SD & Sadie Podzimek - Ludlow, SD
11. Toby Moody - Woonsocket, SD & Tater Moody - Woonsocket, SD
12. Blair Lammers - Scottsbluff, NE & Bryan Lemmons - Scottsbluff, NE
13. Bodi Mattson - Sturgis, SD & Jace Engesser - Spearfish, SD
14. Rio Nutter - Rapid City, SD & Tracer Olson - White River, SD
15. Tim Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
16. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
17. Sterling Lee - Rhame, ND & Opal Harkins - Deadwood, SD
18. Connor McNenny - Sturgis, SD & Daine Mcnenny - Sturgis, SD
19. Tyler Gaer - Mud Butte, SD & Tucker Gaer - Newell, SD
20. Tegan Fite - Hermosa, SD & Tanner Fite - Hermosa, SD
21. Cody Lane - Torrington, WY & Clayton Symons - Scottsbluff, NE
2. Sat, July 03 2021, 7:00 PM
1.
Blaine Finney - Ainsworth, NE & Will Frerichs - Bridgeport, NE
2. Weston Mills - Gillette, WY & Ryan Harris - Gillette, WY
3. Cord Herring - Veteran, WY & Brock Schwartkops - Douglas, WY
4. Logan Wilson - Caputa, SD & Wyatt Maciejewski - Hermosa, SD
5. Jeremy Ferguson - Eagle Butte, SD & Daycen Hunt - Ridgeview, SD
6. Wade Monnens - Belle Fourche, SD & Payton Pirrung - Hartford, SD
7. Blase Steffen - Gregory, SD & Riley Hannum - Ft. Pierre, SD
8. Nevada Berquist - Watford City, ND & Chandler Comfort - Elwood, NE
9. Uly Johnson - Fairburn, SD & Razon Merrill - Piedmont, SD
10. Spencer Jobman - Bayard, NE & Hunter Walker - Arthur, NE
11. Jeff Johnston - Thedford, NE & Quincy Opela - Stapleton, NE
3. Sun, July 04 2021, 7:00 PM
1.
Jake Deveraux - Newcastle, WY & Teegan Leno - Newcastle, WY
2. Louis Lohaz - Stevenville, TX & Jd Kirwan - Bonesteel, SD
3. Troy Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
4. Jade Byrne - Martin, SD & Keith Hodson - Martin, SD
5. Bryan Lange - Harrison, NE & Chance Barnes - Chadron, NE
6. Tye Hale - Red Owl, SD & Tee Hale - Union Center, SD
7. Glen Hostutler - Midland, SD & Jeff Nelson - Midland, SD
8. Rafe Wientjes - Onida, SD & Wyatt Schuelke - Opal, SD
9. Brody Jones - Brookings, SD & Jeff Jones - Midland, SD
10. Myron Heathershaw - Martin, SD & Jacoby Heathershaw - Martin, SD
11. Brady Joseph - Chadron, NE & Terrel Vineyard - Osh Kosh, NE
12. Jared Odens - Pierre, SD & Jd Gerard - Kennebec, SD
13. Teagan Gourneau - Presho, SD & Matthew Heathershaw - Quinn, SD
14. Davin Tysdale - Newcastle, WY & Cooper Deveraux - Newcastle, WY
15. Sam Huffman - Lemmon, SD & Preston Novak - Newell, SD
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0
Steer Roping - 0