Parshall, ND - NBIRA
Bareback - 4
1. Fri, June 18 2021, 7:00 PM
1.
Steven Dewolfe - Buffalo Gap, SD
2. Shiloh Amiotte - Mandaree, ND
3. Sat, June 19 2021, 5:00 PM
1.
Wyatt Betony - Tonalea, AZ
2. Cole Puckett - Kyle, SD
Barrel Racing - 47
1. Fri, June 18 2021, 7:00 PM
1.
Carsyn Hibbs - Shepard, MT
2. Kyra Teehee - Muskogee, OK
3. Sonya Dodginghorse - Tsuut'Ina Nation, AB
4. Savannah Fish - Harrah, OK
5. Alexi Buffalo - Dillon, MT
6. Reba Foote - Parshall, ND
7. Kaylee Barker - Camp Verde, AZ
8. Zayla Aguilar - Chinle, AZ
9. Chaise Teehee - Muskogee, OK
10. Cleveland Memphis - Black River Falls, WI
2S. Sat, June 19 2021, 9:00 AM
1.
Katelin Conway - Cut Bank, MT
2. Cooweesta Williams - Skiatook, OK
3. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
4. Sallye Williams - Skiatook, OK
5. Shausta Blodgett - Amidon, ND
6. Tessie Lamere - Box Elder, MT
7. Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
8. Katie Fisher - Kyle, SD
9. Kade Bettelyoun - Pine Ridge, SD
10. Roqui Lee - Fruitland, NM
11. Justine Doka - Mountain Hills, AZ
12. Julie Lenoir - Cut Bank, MT
13. Kesse Deal - Dupree, SD
14. Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
15. Kelly Hunter Boomer - Kyle, SD
16. Tomie Peterson - Parade, SD
17. Danielle Stubstad - Sidney, MT
18. Shantell Brewer - Dupree, SD
19. Grace Kelly - Bismarck, ND
20. Ashley Whatley - Sulphur, OK
21. Karlee Meyers - Box Elder, MT
22. Sadie Dale - Halliday, ND
23. Sloan Anderson - Whitehorse, SD
24. Sydney Sanderson - Parshall, ND
25. Jalyn Hall - Parshall, ND
26. Cherish Johnson - Mandaree, ND
27. Alyssa Yazzie - Buckeye, AZ
3. Sat, June 19 2021, 5:00 PM
1.
Deven Sells - Chinle, AZ
2. Duaneah Wheeler - White Swan, WA
3. Ashley Picard - Pendleton, OR
4. Keanna Dedman - Nazlini, AZ
5. Lilly Picard - Pendleton, OR
6. Easton Boyd - Wheatland, WY
7. Ashley Lawrence - Ashland, MT
8. Laney Keplin - St. Johns, ND
9. Jennifer Turner - Vinita, OK
10. Kylie Gilbert - Kirtland, NM
Bull Riding - 13
1. Fri, June 18 2021, 7:00 PM
1.
Alfonso Francis - Winslow, AZ
2. Frank Walker - Fort Apache, AZ
3. Alan Kole Gobert - Browning, MT
4. Casey Fredericks - Lame Deer, MT
3. Sat, June 19 2021, 5:00 PM
1.
Jayde Murphy - Cut Bank, MT
2. Kasen Johnson - Mandaree, ND
3. Skye Joaquin - Sacaton, AZ
4. Wyatt Betony - Tonalea, AZ
5. Maize Two Bears - Cannon Ball, ND
6. Stran Smith - Lantry, SD
7. Cody Jesus - Window Rock, AZ
8. Jacob Todechine - Gallup, NM
9. Chance Thomas - Window Rock, AZ
Calf Roping - 27
1. Fri, June 18 2021, 7:00 PM
1.
Doug Lawrence - Whitehorse, SD
2. Corbin Fisher - Ashland, MT
3. Rilee Fisher - Ashland, MT
4. Jaxon Clegg - Coweta, OK
5. Quinton Inman - Ketchum, OK
6. Jc Lawrence - Ashland, MT
7. Rush Hodges - Coweta, OK
8. Dillon Wickum - Mandan, ND
9. Rontrey Burkhalter - Muskogee, OK
10. Gavaro Harrison - Chinle, AZ
2S. Sat, June 19 2021, 9:00 AM
1.
Merval Not Afraid - Lodge Grass, MT
2. Eric Paul Watson - Box Elder, MT
3. Joshua Felecia - Hardin, MT
4. Andre Lafrance - Wyola, MT
5. Gunner Plenty - Garryowen, MT
6. Ty Allen Fischer - Ashland, MT
7. Joedon McKenzie - Mandaree, ND
8. Dean Holyan - Coyote Canyon, NM
9. Jesse Chase - Mandaree, ND
10. Nolan Conway - Cut Bank, MT
3. Sat, June 19 2021, 5:00 PM
1.
Brock Belkham - Flandreau, SD
2. Justin Gopher - Okeechobee, FL
3. Sterling Small - Busby, MT
4. Preston Watson - Box Elder, MT
5. Eric C. Watson - Box Elder, MT
6. Braydon Boyd - Vander Wagon, NM
7. Kenny Glasses - Chinle, AZ
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 49
1. Fri, June 18 2021, 7:00 PM
1.
Kari Jo Lawrence - Whitehorse, SD
2. Cleveland Memphis - Black River Falls, WI
3. Kayla Wickum - Mandan, ND
4. Erin Etsitty - Mulhulland Well, NM
5. Callie Dixon - Morley, AB
6. Sunni Dixon - Morley, AB
7. Deedee Daswood - Gallup, NM
8. Mindy Fish - Harrah, OK
9. Kadin Jodie - Churchrock, NM
10. Amy Eagleton - Sallisaw, OK
11. Savannah Fish - Harrah, OK
2S. Sat, June 19 2021, 9:00 AM
1.
Shaina Clifford - Porcupine, SD
2. Taniah Nez - Ganado, AZ
3. Cherish Johnson - Mandaree, ND
4. Fallon Doka - Fountain Hills, AZ
5. Amber Crowley - Poplar, MT
6. Keleigh Lee - Fruitland, NM
7. Roqui Lee - Fruitland, NM
8. Justine Doka - Mountain Hills, AZ
9. Rikki Velasquez - White River, AZ
10. Shantell Brewer - Dupree, SD
11. Kesse Deal - Dupree, SD
12. Shausta Blodgett - Amidon, ND
13. Tomie Peterson - Parade, SD
14. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
15. Serena Dahozy - Window Rock, AZ
16. Rayne Bruised Head - Standoff, AB
17. Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
18. Tessie Lamere - Box Elder, MT
19. Kade Bettelyoun - Pine Ridge, SD
20. Katelin Conway - Cut Bank, MT
21. Sydney Not Afraid - Lodge Grass, MT
22. Arena Plenty - Garryowen, MT
23. Mercedes Williams - Faith, SD
24. Sloan Anderson - Whitehorse, SD
25. Sadie Dale - Halliday, ND
26. Faith Holyan - Coyote Canyon, NM
27. Shelby Osceola - Troy, AL
28. Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
3. Sat, June 19 2021, 5:00 PM
1.
Easton Boyd - Wheatland, WY
2. Sherina Singer - Flagstaff, AZ
3. Yvonne Yazzie - Winslow, AZ
4. Shonda Boyd - Wheatland, WY
5. Jamie Mike - Fruitland, NM
6. Laney Keplin - St. Johns, ND
7. Kyla Two Bulls - Lame Deer, MT
8. Kylie Gilbert - Kirtland, NM
9. Heidi Cuny - Buffalo Gap, SD
10. Duaneah Wheeler - White Swan, WA
Mixed Team Roping - 0
Saddle Bronc - 12
1. Fri, June 18 2021, 7:00 PM
1.
Marty Young Bear - Halliday, ND
2. Alan Kole Gobert - Browning, MT
3. Kaden Deal - Eagle Butte, SD
4. Jeremy Meeks - Scenic, SD
5. Seth Longbrake - Millesville, SD
6. Jesse Wilson - Martin, SD
3. Sat, June 19 2021, 5:00 PM
1.
Kelin Keplin - St. John Nd 58369, ND
2. Jared Uses Many - Eagle Butte, SD
3. Montana Barlow - Rock Point, AZ
4. Robert Burbank - Gallup, NM
5. Jay Joaquin - Sacaton, AZ
6. Phillip Whiteman - Busby, MT
Sr. Breakaway - 25
1. Fri, June 18 2021, 7:00 PM
1.
Chuck Morgan - Comanche, OK
2. Dennis Dahle - Cut Bank, MT
3. Bart Ness - Kennebec, SD
4. Terry Fischer - Fort Yates, ND
5. Jake Longbrake - Dupree, SD
6. Robie Inman - Ketchum, OK
7. Ralph Williams - Skiatook, OK
2S. Sat, June 19 2021, 9:00 AM
1.
Darrel Watson - Box Elder, MT
2. Robert Smith - Lantry, SD
3. Tom Knight - Eagle Butte, SD
4. Mervin Packineau - Parshall, ND
5. Leon Monroe - Phoenix, AZ
6. Robert Bruised Head - Standoff, AB
7. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ
8. Don McKenzie - Mandaree, ND
9. James Baker - New Town, ND
10. Marty Jandreau - Kennebec, SD
3. Sat, June 19 2021, 5:00 PM
1.
Willard Tsingine - Tuba City, AZ
2. Lynn Williams - Faith, SD
3. Chris Lamere - Box Elder, MT
4. Mark Cuny - Porcupine, SD
5. Billy Lamere - Box Elder, MT
6. Allen Cuny - Buffalo Gap, SD
7. Eric C. Watson - Box Elder, MT
8. Shea Enos - Scottsdale, AZ
Steer Wrestling - 18
1. Fri, June 18 2021, 7:00 PM
1.
Daycen Hunt - Eagle Butte, SD
2. Kash Shade - Lethbridge, AB
3. Joe Wilson - Martin, SD
4. Ty Day Chief - Standoff, AB
5. Matt Jodie - Churchrock, NM
6. Quinton Inman - Ketchum, OK
2S. Sat, June 19 2021, 9:00 AM
1.
Nolan Conway - Cut Bank, MT
2. Ty Allen Fischer - Ashland, MT
3. Kaiden White Bear - Chamberlain, SD
4. Casey Stone - New Town, ND
5. Wacey Real Bird - Garryowen, MT
3. Sat, June 19 2021, 5:00 PM
1.
Cameron Fanning - Olivet, SD
2. Walker Small - Ashland, MT
3. Braydon Boyd - Vander Wagon, NM
4. Rowdy Benson - Morristown, SD
5. Derek Azure - Harlem, MT
6. Sawyer Strand - Platte, SD
7. Tyler John Byrne - Martin, SD
Team Penning - 0
Team Roping - 65
1. Fri, June 18 2021, 7:00 PM
1.
Joe Ross - Millboro, SD & Dillon Wickum - Mandan, ND
2. Peter Tatsey - Heart Butte, MT & Keith Tatsey - Heart Butte, MT
3. Bart Ness - Kennebec, SD & Terry Fischer - Fort Yates, ND
4. Jeremy Ferguson - Eagle Butte, SD & Daycen Hunt - Eagle Butte, SD
5. Robie Inman - Ketchum, OK & Quinton Inman - Ketchum, OK
6. Dylan Johnson - Shepherd, MT & Colten Fisher - Billings, MT
7. Rilee Fisher - Ashland, MT & Corbin Fisher - Ashland, MT
8. Dennis Dahle - Cut Bank, MT & Frank Whitecalfe - Garrison, ND
9. Aaron Henry - Box Elder, MT & Keith Tatsey - Heart Butte, MT
10. Elliot Gourneau - Ridgeview, SD & John Bell - Harlem, MT
11. Jake Longbrake - Dupree, SD & Terry Fischer - Fort Yates, ND
12. Dylan Johnson - Shepherd, MT & Clay Gunshows - Lodge Grass, MT
13. Jeremy Ferguson - Eagle Butte, SD & Elliot Gourneau - Ridgeview, SD
14. Aaron Henry - Box Elder, MT & Peter Tatsey - Heart Butte, MT
2S. Sat, June 19 2021, 9:00 AM
1.
Preston Watson - Box Elder, MT & Darrel Watson - Box Elder, MT
2. Joe Ross - Millboro, SD & Tyler John Byrne - Martin, SD
3. Marty Watson - Box Elder, MT & Joshua Felecia - Hardin, MT
4. Ty Allen Fischer - Ashland, MT & Corbin Fisher - Ashland, MT
5. Randall Baker - New Town, ND & Everett Hall - New Town, ND
6. Nolan Conway - Cut Bank, MT & John Bell - Harlem, MT
7. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ & Spider Ramone - Hays, MT
8. Connor Osborn - Tecumseh, OK & Chuck Morgan - Comanche, OK
9. Shawn Bird - Cut Bank, MT & Jim Cole - Harlem, MT
10. Mervin Packineau - Parshall, ND & Toby Delorme - Mandan, ND
11. Sam Bird - Cut Bank, MT & Billy Lamere - Box Elder, MT
12. JD Youngbird - Wilton, ND & Frank Whitecalfe - Garrison, ND
13. Jess Hall - New Town, ND & Jesse Chase - Mandaree, ND
14. Randall Baker - New Town, ND & Merval Not Afraid - Lodge Grass, MT
15. Jordon Longtimesleeping - New Town, ND & James Baker - New Town, ND
16. Joedon McKenzie - Mandaree, ND & Toby Delorme - Mandan, ND
17. Wacey Real Bird - Garryowen, MT & Jesse Chase - Mandaree, ND
18. Andre Lafrance - Wyola, MT & Mike Limberhand - Worden, MT
19. Hance Indian Three Irons - St Xavier, MT & Gunner Plenty - Garryowen, MT
20. Jess Hall - New Town, ND & Everett Hall - New Town, ND
21. Brent Dodginghorse - Calgary, AB & Casey Stone - New Town, ND
22. Billy Lamere - Box Elder, MT & Kaden Ereaux - Hays, MT
23. Andre Lafrance - Wyola, MT & Joshua Felecia - Hardin, MT
24. Brent Dodginghorse - Calgary, AB & Roddy Not Afraid - Lodge Grass, MT
25. Wacey Real Bird - Garryowen, MT & Justin Tom - Pryor, MT
26. Eric Paul Watson - Box Elder, MT & Jim Cole - Harlem, MT
27. Nolan Conway - Cut Bank, MT & Shawn Bird - Cut Bank, MT
28. Eric Paul Watson - Box Elder, MT & Spider Ramone - Hays, MT
29. TY St. Goddard - Browning, MT & Roddy Not Afraid - Lodge Grass, MT
30. Justin Turner - Vinita, OK & Clay Gunshows - Lodge Grass, MT
31. Connor Osborn - Tecumseh, OK & Quinton Inman - Ketchum, OK
32. Ralph Williams - Skiatook, OK & Chuck Morgan - Comanche, OK
33. Joedon McKenzie - Mandaree, ND & James Baker - New Town, ND
34. Justin Turner - Vinita, OK & Clint Harry - Aguila, AZ
35. TY St. Goddard - Browning, MT & Justin Tom - Pryor, MT
36. David Madison - Wolf Point, MT & Kaiden White Bear - Chamberlain, SD
3. Sat, June 19 2021, 5:00 PM
1.
Kolton Keplin - Belcourt, ND & Casey Cummins - Lodge Grass, MT
2. Jace Loring - Cut Bank, MT & Mike Limberhand - Worden, MT
3. Eric C. Watson - Box Elder, MT & Chris Lamere - Box Elder, MT
4. Tobin Cummins - Lodge Grass, MT & Casey Cummins - Lodge Grass, MT
5. Marty Watson - Box Elder, MT & Chops Yazzie - Ft Yates, ND
6. Mark Cuny - Porcupine, SD & Lynn Williams - Faith, SD
7. Kolton Keplin - Belcourt, ND & Hunter Karlson - White Shield, ND
8. Tobin Cummins - Lodge Grass, MT & Clint Harry - Aguila, AZ
9. Maize Two Bears - Cannon Ball, ND & Kasen Johnson - Mandaree, ND
10. Braydon Boyd - Vander Wagon, NM & Hunter Karlson - White Shield, ND
11. Tyler John Byrne - Martin, SD & Lynn Williams - Faith, SD
12. Eric C. Watson - Box Elder, MT & Preston Watson - Box Elder, MT
13. Justin Gopher - Okeechobee, FL & Paul Roberts - Okmogee, OK
14. Jace Loring - Cut Bank, MT & Jayde Murphy - Cut Bank, MT
15. Justin Gopher - Okeechobee, FL & Chops Yazzie - Ft Yates, ND
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 15
1. Fri, June 18 2021, 7:00 PM
1.
Bailey Three Irons - Crow Agency, MT
2. Leila Cleveland - Black River Falls, WI
3. Wynn Lawrence - White Horse, SD
4. Kadin Jodie - Churchrock, NM
5. Clayton C Three Irons - St Xavier, MT
6. Autumn Farland - Tonalea, AZ
7. Martin Watson - Box Elder, MT
3. Sat, June 19 2021, 5:00 PM
1.
Tymber Benson - Morristown, SD
2. Retro Benson - Morristown, SD
3. Keegan Dee - Mandaree, ND
4. Talan Cummins - Lodge Grass, MT
5. Bailey Chase - Mandaree, ND
6. Rosin Keplin - St. John, ND
7. Curtis Pretty On Top - Hardin, MT
8. Jett Turner - Vinita, OK
Jr. Barrel Racing - 22
1. Fri, June 18 2021, 7:00 PM
1.
Kianda Tatsey - Heart Butte, MT
2. Jade Alkire - Parshall, ND
3. Autumn Farland - Tonalea, AZ
4. Cayda Dodginghorse - Tsuut'Ina Nation, AB
5. Carsyn Hibbs - Shepard, MT
6. Aarianna Henry - Box Elder, MT
7. Kyra Teehee - Muskogee, OK
8. Oodessa Barlow - Rock Point, AZ
9. Zayla Aguilar - Chinle, AZ
10. Ava German - Peever, SD
11. Bailey Three Irons - Crow Agency, MT
12. Leila Cleveland - Black River Falls, WI
3. Sat, June 19 2021, 5:00 PM
1.
Paytin Johnson - Kyle, SD
2. Kloee Elsberg - Okanogan, WA
3. Jernie Roper - Oktaha, OK
4. Kinzie Small - Ashland, MT
5. Julie Ann Weaver - Vinita, OK
6. Tymber Benson - Morristown, SD
7. Bailey Chase - Mandaree, ND
8. Addison Conway - Cut Bank, MT
9. Tristin Small - Ashland, MT
10. Karsyn Yazzie - Rough Rock, AZ
SRTR - 30
1. Fri, June 18 2021, 7:00 PM
1.
Bart Ness - Kennebec, SD & Frank Whitecalfe - Garrison, ND
2. Robie Inman - Ketchum, OK & Chuck Morgan - Comanche, OK
3. Jake Longbrake - Dupree, SD & Spider Ramone - Hays, MT
4. Bart Ness - Kennebec, SD & Terry Fischer - Fort Yates, ND
5. Robie Inman - Ketchum, OK & Ralph Williams - Skiatook, OK
6. Dennis Dahle - Cut Bank, MT & Frank Whitecalfe - Garrison, ND
7. Jake Longbrake - Dupree, SD & Terry Fischer - Fort Yates, ND
2S. Sat, June 19 2021, 9:00 AM
1.
Darrel Watson - Box Elder, MT & Chris Lamere - Box Elder, MT
2. Tom Knight - Eagle Butte, SD & Robert Smith - Lantry, SD
3. JD Youngbird - Wilton, ND & Donald E Charging - Parshall, ND
4. Tom Knight - Eagle Butte, SD & Don Mckenzie - Mandaree, ND
5. Sam Bird - Cut Bank, MT & Dexter Donald - Tonalea, AZ
6. JD Youngbird - Wilton, ND & James Baker - New Town, ND
7. Randall Baker - New Town, ND & Frank Lawrence - Whittman, AZ
8. Mervin Packineau - Parshall, ND & Donald E Charging - Parshall, ND
9. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ & Spider Ramone - Hays, MT
10. Dennis Dahle - Cut Bank, MT & Frank Lawrence - Whittman, AZ
11. Jimmy Roper - Oktaha, OK & Chuck Morgan - Comanche, OK
12. Randall Baker - New Town, ND & James Baker - New Town, ND
13. Sam Bird - Cut Bank, MT & Billy Lamere - Box Elder, MT
14. Jimmy Roper - Oktaha, OK & Ralph Williams - Skiatook, OK
15. Robert Smith - Lantry, SD & Don Mckenzie - Mandaree, ND
16. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ & Leon Monroe - Phoenix, AZ
3. Sat, June 19 2021, 5:00 PM
1.
Eric C. Watson - Box Elder, MT & Chris Lamere - Box Elder, MT
2. Everett Hall - New Town, ND & Lynn Williams - Faith, SD
3. Shea Enos - Scottsdale, AZ & Leon Monroe - Phoenix, AZ
4. Mark Cuny - Porcupine, SD & Lynn Williams - Faith, SD
5. Shea Enos - Scottsdale, AZ & Dexter Donald - Tonalea, AZ
6. Eric C. Watson - Box Elder, MT & Billy Lamere - Box Elder, MT
7. Dean Louis - Mackwacis, AB & Everett Hall - New Town, ND
Steer Roping - 0