White River, SD
Bareback - 2
4. Sun, August 22 2021, 2:00 PM
1.
Jhett Knight - Pine Ridge, SD
2. Whitten Hoover - Ainsworth, NE
Barrel Racing - 29
1S. Fri, August 20 2021, 2:00 PM
1.
Kristen Zancanella - Aurora, SD
2. Sydney Maher - Timber Lake, SD
3. Ellie Bard - Sheridan, WY
4. Becky Amio - Blunt, SD
5. Grace Rodocker - Taylor, NE
6. Keylee Zancanella - Aurora, SD
7. Branda Marsh - Thedford, NE
8. Kassidy Peters - Brookings, SD
3. Sat, August 21 2021, 7:00 PM
1.
Carter Waddell - Mission, SD
2. Sierra Lee - Rhame, ND
3. Joey Carley - Philip, SD
4. Jacey Camac - Kimball, SD
5. Sydney Theobald - Ft. Pierre, SD
6. Christy Willert - Kadoka, SD
7. Jodi Nelson - Hartford, SD
8. Heather Bosse - Cogswell, ND
9. Rickie Engesser - Spearfish, SD
10. Beth Till - Valentine, NE
4. Sun, August 22 2021, 2:00 PM
1.
Pam Hollenbeck - Longpine, NE
2. Haiden Thompson - Yoder, WY
3. Katie Dibbern - Interior, SD
4. Kailee Webb - Isabel, SD
5. Phannette Gray - Ridgeview, SD
6. Deb Thompson - Gordon, NE
7. Dori Hollenbeck - Winner, SD
8. Jonnie Anders - Elm Springs, SD
9. Carole Hollers - Sturgis, SD
10. Kelly Anders - Elm Springs, SD
11. Ginalee Sinner - Sargent, NE
Bull Riding - 16
3. Sat, August 21 2021, 7:00 PM
1.
Olathe Schmidt - White River, SD
2. Tucker Mertens - Veblen, SD
3. Lane Miller - Bowdle, SD
4. Wacey Ferguson - Hermosa, SD
5. Skylor Knakmuhs - Tyndall, SD
6. Jac Conrad - Tyndall, SD
7. Eddie Vallejo Jr - Andrews, TX
8. Clint Nelson - Philip, SD
9. Tate Arbach - Hoven, SD
10. Colton Provost - Dante, SD
11. Jesse Kline - Veblen, SD
12. Jack Rodenbaugh - Box Elder, SD
4. Sun, August 22 2021, 2:00 PM
1.
Dylan Bradford - Selby, SD
2. Jhett Knight - Pine Ridge, SD
3. Kyle Hapney - Harrold, SD
4. KT Burgee - Ft. Pierre, SD
Calf Roping - 20
1S. Fri, August 20 2021, 2:00 PM
1.
Tanner Stec - Bassett, NE
2. Chance Derner - New Underwood, SD
3. Terry Graff - Long Pine, NE
4. Tanner McInerney - Alzada, MT
5. Tracer Olson - White River, SD
6. Matt Elliot - Sparks, NE
7. Myles Kenzy - Iona, SD
3. Sat, August 21 2021, 7:00 PM
1.
Nathan Sandoz - Newell, SD
2. Patrick Martin - Lexington, NE
3. Eastan West - New Underwood, SD
4. Matthew Heathershaw - Quinn, SD
5. Clay Bauer - Arcadia, NE
6. Caden Stoddard - Norris, SD
7. Miles Garwood - Atkinson, NE
8. Sterling Lee - Rhame, ND
4. Sun, August 22 2021, 2:00 PM
1.
John Thelen - Sioux Falls, SD
2. Joe Bradley - Mullen, NE
3. Clete Scheer - Elsmere, NE
4. Troy Wilcox - Red Owl, SD
5. Chip Wilson - Lemoyne, NE
Goat Tying - 6
1S. Fri, August 20 2021, 2:00 PM
1.
Lainee Schonebaum - Burke, SD
3. Sat, August 21 2021, 7:00 PM
1.
Layni Stevens - Saint Lawrence, SD
2. Rickie Engesser - Spearfish, SD
3. Sara Miller - Bowdle, SD
4. Joey Carley - Philip, SD
4. Sun, August 22 2021, 2:00 PM
1.
Haiden Thompson - Yoder, WY
Ladies Breakaway - 36
1S. Fri, August 20 2021, 2:00 PM
1.
Keisha Rayhill - Martin, SD
2. Georgie Lage - Sutherland, NE
3. Lainee Schonebaum - Burke, SD
4. Danielle Wray - Ord, NE
5. Beth Eliason - Gregory, SD
6. Kassidy Peters - Brookings, SD
7. Keylee Zancanella - Aurora, SD
8. Sydney Graff - Long Pine, NE
9. Ellie Bard - Sheridan, WY
10. Haley Brown - Ponca, SD
3. Sat, August 21 2021, 7:00 PM
1.
Molly Winckler - Brandon, SD
2. Brooke Jamison - Ashby, NE
3. Joey Carley - Philip, SD
4. Sydney Theobald - Ft. Pierre, SD
5. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
6. Rickie Engesser - Spearfish, SD
7. Sydney Hollenbeck - Winner, SD
8. Layni Stevens - Saint Lawrence, SD
9. Quincy Segelke - Bayard, NE
10. Sierra Lee - Rhame, ND
11. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
4. Sun, August 22 2021, 2:00 PM
1.
Devan McAdow - Hyannis, NE
2. Kaycee Werdel - Chadron, NE
3. Racquel Wientjes - Opal, SD
4. Makenzie Wilson - Lemoyne, NE
5. Haiden Thompson - Yoder, WY
6. Lacey Camp - Arthur, NE
7. Syerra Christensen - Kennebec, SD
8. Phannette Gray - Ridgeview, SD
9. Wregan Brown - Piedmont, SD
10. Brittni McCully - Mullen, NE
11. Carole Hollers - Sturgis, SD
12. Brooke McCully - Mullen, NE
13. Emily Finney - Anselmo, NE
14. Wacey Brown - Piedmont, SD
15. Ginalee Sinner - Sargent, NE
Mixed Team Roping - 18
1S. Fri, August 20 2021, 2:00 PM
1.
Ellie Bard - Sheridan, WY & Tanner Mcinerney - Alzada, MT
2. Danielle Wray - Ord, NE & Jade Nelson - Midland, SD
3. Haley Brown - Ponca, SD & Myles Kenzy - Iona, SD
4. Sydney Graff - Long Pine, NE & Matt Kasner - Cody, NE
5. Braden Pirrung - Hartford, SD & Keylee Zancanella - Aurora, SD
3. Sat, August 21 2021, 7:00 PM
1.
Lanell Graham - Valentine, NE & Zeb Graham - Valentine, NE
2. Brooke Jamison - Ashby, NE & Monte Jamison - Ashby, NE
3. Cedar Jandreau - Kennebec, SD & Marty Jandreau - Kennebec, SD
4. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD & Gary Zilverberg - Holabird, SD
5. Molly Winckler - Brandon, SD & Jared Lynch - Valley Springs, SD
6. Quincy Segelke - Bayard, NE & Will Frerichs - Bayard, NE
7. Sheyenne Hammond - Valentine, NE & Trenton Solida - Valentine, NE
4. Sun, August 22 2021, 2:00 PM
1.
Ginalee Sinner - Sargent, NE & Quincy Opela - Stapleton, NE
2. Syerra Christensen - Kennebec, SD & Carson Musick - Pierre, SD
3. Pam Hollenbeck - Longpine, NE & Todd Hollenbeck - Longpine, NE
4. Emily Finney - Anselmo, NE & Doug Finney - Anselmo, NE
5. Lacey Camp - Arthur, NE & Gunner Walker - Arthur, NE
6. Melissa Morris - Pierre, SD & Colton Musick - Pierre, SD
Saddle Bronc - 7
3. Sat, August 21 2021, 7:00 PM
1.
Zane Howe - Rapid City, SD
2. Rhett Fanning - Martin, SD
4. Sun, August 22 2021, 2:00 PM
1.
Jhett Knight - Pine Ridge, SD
2. John Thelen - Sioux Falls, SD
3. Wyatt Schuelke - Opal, SD
4. Kaden Deal - Eagle Butte, SD
5. Kyle Hapney - Harrold, SD
Sr. Breakaway - 23
3. Sat, August 21 2021, 7:00 PM
1.
John Dean - Platte, SD
2. Steve Klein - Sioux Falls, SD
3. Chuck Nelson - Hartford, SD
4. Mike Nelson - Philip, SD
5. Scott Vandenberg - Sioux Falls, SD
6. Greg Swim - Springview, NE
7. Glen Hostutler - Midland, SD
8. Tim Nelson - Midland, SD
9. Gary Zilverberg - Holabird, SD
10. Bogie Webb - Volin, SD
11. Darrell Barry - Belle Fourche, SD
12. Fay Jandreau - Highmore, SD
13. Marty Jandreau - Kennebec, SD
4. Sun, August 22 2021, 2:00 PM
1.
Blaine Carey - Huron, SD
2. Darren Lammers - Chancellor, SD
3. Jim Hale - White Owl, SD
4. Scott Hollenbeck - Winner, SD
5. Chad Hetzel - Lemmon, SD
6. Richard Enright - Timber Lake, SD
7. Mark Schumacher - Wolsey, SD
8. Shawn Carey - Huron, SD
9. Jb Lord - Aurora, SD
10. John Hoven - McLaughlin, SD
Steer Wrestling - 22
1S. Fri, August 20 2021, 2:00 PM
1.
Tyler Byrne - Martin, SD
2. Trayer Schmidt - White River, SD
3. Denton Good - Long Valley, SD
4. Joe Ross - Rosebud, SD
5. Tate Petrak - Martin, SD
6. Jason Hapney - Harrold, SD
7. Gabe Taylor - Valentine, NE
3. Sat, August 21 2021, 7:00 PM
1.
Landon Sivertsen - Ree Heights, SD
2. Tucker Even - Burke, SD
3. Clint Nelson - Philip, SD
4. Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD
5. Sterling Lee - Rhame, ND
6. Seth Shorb - Hermosa, SD
7. Lucas Camac - Kimball, SD
4. Sun, August 22 2021, 2:00 PM
1.
Brett Wilcox - Red Owl, SD
2. Terran Talsma - Verdigre, NE
3. Ty Talsma - Verdigre, NE
4. Jace Christiansen - Sioux Falls, SD
5. Clay Holz - Springfield, SD
6. Jeff Johnston - Thedford, NE
7. Carson Good - Longvalley, SD
8. Sid Hart - Yankton, SD
Team Penning - 13
2TP. Sat, August 21 2021, 6:00 PM
1.
Mick Varilek - Geddes, SD & Gary Garbe - Alpena, SD & Chuck Nelson -
2. Taryn Guinn - Reliance, SD & Mary Pat Fawcett - Ree Heights, SD & Lennie Steffen -
3. Leon Baier - Mitchell, SD & Tucker Ashley - Pukwanna, SD & Scott Vandenberg -
4. Mark Braunschmidt - Garreston, SD & Joe Skibinski - Sioux Falls, SD & Anna Braunschmidt -
5. Doni Zeller - Reliance, SD & Sydney Zeller - Reliance, SD & Wally Bakke -
6. Bogie Webb - Volin, SD & Terry Trower - Dell Rapids, SD & Daryl Hammerstrom -
7. David Horn - Piedmont, SD & Randy Olson - Harrisburg, SD & Kerry Horn -
8. John Dean - Platte, SD & Heather Bosse - Cogswell, ND & Tom Varilek -
9. Jim Dunkelberger - Sioux Falls, SD & Leslie Dunkelberger - Sioux Falls, SD & Robert Runge -
10. Steve Klein - Sioux Falls, SD & Tom Jones - Sioux Falls, SD & Brad Nesteine -
11. Colin Borgmann - White Lake, SD & Paul Borgmann - White Lake, SD & Lindsey Borgmann -
12. Robert Devitt - Harrisburg, SD & Bryan Runge - Tea, SD & Tara Thompson -
13. Stephanie Jacobsen - Mitchell, SD & John Havranek - Wagner, SD & Harold Fischer -
Team Roping - 27
1S. Fri, August 20 2021, 2:00 PM
1.
Marty McPherson - Piedmont, SD & Chance Derner - New Underwood, SD
2. Shawn Tibbs - Elkton, SD & Mark Small - Aurura, SD
3. Braden Pirrung - Hartford, SD & Josh Bungard - White, SD
4. Shaw Loiseau - Flandreau, SD & Dylan Hart - Flandreau, SD
5. Joe Ross - Rosebud, SD & Tyler Byrne - Martin, SD
6. Andy Knott - Taylor, NE & Dalton Pelster - Burwell, NE
7. Terry Graff - Long Pine, NE & Matt Kasner - Cody, NE
8. Jade Schmidt - Box Elder, SD & Jade Nelson - Midland, SD
9. Myles Kenzy - Iona, SD & Tracer Olson - White River, SD
10. Jared Odens - Pierre, SD & Jared Lynch - Valley Springs, SD
3. Sat, August 21 2021, 7:00 PM
1.
Brooke Jamison - Ashby, NE & Monte Jamison - Ashby, NE
2. Lucas Camac - Kimball, SD & Fay Jandreau - Highmore, SD
3. Jace Shearer - Wall, SD & Matthew Heathershaw - Quinn, SD
4. Chuck Nelson - Hartford, SD & Brad Nelson - Hartford, SD
5. Eastan West - New Underwood, SD & Caden Stoddard - Norris, SD
6. Nathan Poss - Scotia, NE & Will Frerichs - Bayard, NE
7. Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD & Clint Nelson - Philip, SD
4. Sun, August 22 2021, 2:00 PM
1.
Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
2. Lucas Thompsen - Fulton, SD & Brad Oland - Britton, SD
3. Cooper Brott - Gothenburg, NE & Todd Hollenbeck - Longpine, NE
4. Jeff Johnston - Thedford, NE & Quincy Opela - Stapleton, NE
5. Kaden Deal - Eagle Butte, SD & Wyatt Schuelke - Opal, SD
6. Troy Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
7. Clay Holz - Springfield, SD & Ty Talsma - Verdigre, NE
8. Spencer Sinner - Sargent, NE & Doug Finney - Anselmo, NE
9. Brady Joseph - Chadron, NE & Gunner Walker - Arthur, NE
10. JB Lord - Aurora, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0
Steer Roping - 0