Flandreau, SD 8/8
Bareback - 4
3. Sat, August 08 2020, 6:30 PM
1.
Weston Garrett - Gillette, WY
2. Cody Owens - Truman, MN
3. Cash Owens - Truman, MN
4. Logan Stiller - Thief River Falls, MN
Barrel Racing - 65
1S. Sat, August 08 2020, 11:00 AM
1.
Stephanie Miller - New Market, IA
2. Dori Hollenbeck - Winner, SD
3. Patti Hovland - Maiden Rock, WIS
4. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD
5. Jodi Nelson - Hartford, SD
6. Jill Donnelly - Elk Point, SD
7. Rayel Livermont - Martin, SD
8. Shannon Jensen - Lawton, IA
9. Raylee Fagerhaug - Wessington Springs, SD
10. Kodi Retzer - Long Lake, SD
11. Grace Nelson - Zimmerman, MN
12. Sydney Maher - Timber Lake, SD
13. Courtney Otto - Marshall, MN
14. Kelly Wheelhouse - Pierre, SD
15. Dana Culver - Aurora, SD
16. Mercedes Wessels - Crosslake, MN
17. Cindy Loiseau - Egan, SD
18. Chloe Herren - Crooks, SD
19. Ruth Schwichtenberg - Kendall, WI
20. Heather Bosse - Cogswell, ND
21. Morgan Dalchow - Mayer, MN
22. Allison Burgau - Brookings, SD
23. Shandra Stromer - Harrold, SD
24. Shaw Nelson - Hartford, SD
25. Gabrielle Carmichael - Hudson, WI
26. Sindi Jandreau - Kennebec, SD
27. Korah Agre - Shafer, MN
28. Jacey Camac - Kimball, SD
29. Kassidy Peters - Brookings, SD
30. Jojo Wagner - Hillman, MN
31. Tatum Carey - Huron, SD
32. Jill Moody - Pierre, SD
33. Brenda Deters - Colton, SD
34. Kathy Stoker - Tomah, WI
35. Makenzee Wheelhouse - Pierre, SD
36. Haley Brown - Porcupine, SD
37. Victoria Blatchford - Brookings, SD
38. Haley Huls - Lennox, SD
39. Stephanie Mackissock - Little Falls, MN
40. Debbie McCutcheon - Brookings, SD
41. Sarah Rose - Volga, SD
42. Morgan Rud - Mondovi, WI
43. Raelin Jurgens - Parker, SD
44. Kensey Allen - Larchwood, IA
45. Heidi Johnson - Flandreau, SD
46. Lacey Huben - Sauk Rapids, MIN
47. Payton Jacques - Buffalo, MN
48. Ricki Konze - Sparta, WI
49. Sami Schumacher - Beresford, SD
50. Lexy Leischner - Parkston, SD
51. Olivia Selleck - White, SD
52. Cindy Baltezore - Beresford, SD
53. Lee Ann Wheeler - Canton, SD
54. Prairie Retzer - Long Lake, SD
55. Ally Zehrer - Dayton, MN
3. Sat, August 08 2020, 6:30 PM
1.
Abby Jo Treeby - Heckla, SD
2. Bailey Horejsi - Echo, MN
3. Lexi Thyberg - Hartford, SD
4. Jolene Louiseau - Flandreau, SD
5. Carlee Johnston - Elm Springs, SD
6. Jodi Theisen - Clear Lake, SD
7. Teya Moody - Woonsocket, SD
8. Faith Gustafson - Granite Falls, MN
9. Tomi Bradford - Selby, SD
10. Tera Moody - Letcher, SD
Bull Riding - 17
3. Sat, August 08 2020, 6:30 PM
1.
Mason Moody - Letcher, SD
2. Dawson Petrik - Lake Andes, SD
3. Riggin Shippy - Colome, SD
4. Kyle Jensen - Bruce, SD
5. Lance Crawford - Mondovi, WI
6. Kenny Stahler - Mitchell, SD
7. Dylan Rice - Flandreau, SD
8. Sean Nicolaus - Sioux Falls, SD
9. Mason Jones - Lake City, SD
10. Kyle Hapney - Harrold, SD
11. Tucker Mertens - Veblen, SD
12. Justin McCall - Winner, SD
13. Jason Alder - Oneill, NE
14. Andrew Shepard - Watertown, SD
15. Justin Hofer - Ipswich, SD
16. Dylan Bradford - Selby, SD
17. Dustin Thompson - Flandreau, SD
Calf Roping - 36
1S. Sat, August 08 2020, 11:00 AM
1.
Chance Oftedahl - Pemberton, MN
2. Tate Oftedahl - Pemberton, MN
3. Isaiah Pemberton - New Germany, MIN
4. Josey Miller - New Market, IA
5. Chance Locken - Reedsburg, WI
6. Dakota Locken - Elroy, WI
7. Brett Hewitt - Rice Lake, WIS
8. Paden Belkham - Blunt, SD
9. Blake Ash - Aurora, MO
10. Nick Bjork - Marietta, MN
11. Cullan Hewitt - Kerkhoven, MIN
12. Jon Peterson - Belle Fourche, SD
13. Brent Belkham - Blunt, SD
14. Myles Kenzy - Iona, SD
15. TY Kirby - Liberal, MO
16. Scott Halverson - Fairview, SD
17. Scot Meeks - Abilene, TX
18. Tanner Stec - Smithwick, SD
19. Tony Adramowski - Merreta, MN
20. Blaze Steffen - Gregory, SD
21. Todd Rose - Volga, SD
22. Chance Derner - New Underwood, SD
23. Justin Scofield - Wessington Springs, SD
24. Matt Peters - Hot Springs, SD
3. Sat, August 08 2020, 6:30 PM
1.
Gannon Gustafson - Granite Falls, MN
2. Lane Day - Bartlett, NE
3. Matt Nelson - Colman, SD
4. Lane Schoenfeld - Astoria, SD
5. Marcos Costa - Midland, TX
6. Evan Thyberg - Hartford, SD
7. Tanner Scheevel - Lester Prairie, MN
8. Rex Treeby - Heckla, SD
9. Charlie Gibson - Midland, TX
10. Reece Ullerich - Humbolt, SD
11. Cooper Schmidt - Marietta, MN
12. Tyler Scheevel - Lester Prairie, MN
Goat Tying - 11
1S. Sat, August 08 2020, 11:00 AM
1.
Lexy Leischner - Parkston, SD
2. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
3. Makenzee Wheelhouse - Pierre, SD
4. Chloe Herren - Crooks, SD
5. Prairie Retzer - Long Lake, SD
6. Chenoa Vandestouwe - Inwood, IA
7. Desta Misegades - Henning, MN
8. Tawny Barry - Carter, SD
9. Cheyenne Vandestouwe - Inwood, IA
10. Josie Mousel - Colman, SD
11. Jill Donnelly - Elk Point, SD
Ladies Breakaway - 55
1S. Sat, August 08 2020, 11:00 AM
1.
Sydney Hollenbeck - Winner, SD
2. Hanna Hostutler - Philip, SD
3. Jill Donnelly - Elk Point, SD
4. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
5. Haley Brown - Porcupine, SD
6. Holly Oftedhahl - Watertown, SD
7. Chenoa Vandestouwe - Inwood, IA
8. Allison Moore - Toronto, SD
9. Desta Misegades - Henning, MN
10. Gabrielle Carmichael - Hudson, WI
11. Courtney Otto - Marshall, MN
12. Kayla Otto - Marshall, MN
13. Heidi Johnson - Flandreau, SD
14. Samantha Bergeson - Hartford, SD
15. Kaycee Wilking - Hartford, SD
16. Rayel Livermont - Martin, SD
17. Dana Culver - Aurora, SD
18. CY Christensen - Kennebec, SD
19. Kodi Retzer - Long Lake, SD
20. Samantha Fulton - Miller, SD
21. Payton Jacques - Buffalo, MN
22. Makenzee Wheelhouse - Pierre, SD
23. Courtney Teubert - White, SD
24. Jenny Belkham - Blunt, SD
25. Prairie Retzer - Long Lake, SD
26. Chloe Herren - Crooks, SD
27. Mercedes Wessels - Crosslake, MN
28. Sidney Peters - Hot Springs, SD
29. Brooke Nelson - Philip, SD
30. Jojo Wagner - Hillman, MN
31. Jennifer Gale - Colton, SD
32. Korah Agre - Shafer, MN
33. Alison Rice - Flandreau, SD
34. Katie Hanniken - Pine River, MN
35. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
36. Grace Nelson - Zimmerman, MN
37. Sara Hemmingson - Bradley, SD
38. Katie Bell - Wabasso, MN
39. Cheyenne Vandestouwe - Inwood, IA
40. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD
41. Haley Huls - Lennox, SD
42. Ricki Konze - Sparta, WI
43. Ally Zehrer - Dayton, MN
44. Morgan Dalchow - Mayer, MN
45. Stephanie Miller - New Market, IA
46. Jami Bergeson - Hartford, SD
47. Tatum Carey - Huron, SD
48. Jayden Hollenbeck - Valentine, NE
3. Sat, August 08 2020, 6:30 PM
1.
Faith Gustafson - Granite Falls, MN
2. Josey Poppens - Larchwood, IA
3. Carlee Johnston - Elm Springs, SD
4. Abby Jo Treeby - Heckla, SD
5. Jolene Louiseau - Flandreau, SD
6. Anna Rathe - Brookings, SD
7. Keah Munsen - White Lake, SD
Mixed Team Roping - 18
1S. Sat, August 08 2020, 11:00 AM
1.
Rayel Livermont - Martin, SD & Jade Nelson - Midland, SD
2. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD & Dylan Hart - Flandreau, SD
3. Jake Heidebrink - Royalton, MN & Kari Heidebrink - Royalton, MN
4. Haley Brown - Porcupine, SD & Troy Donnelly - Elk Point, SD
5. Kaycee Wilking - Hartford, SD & Steve Klein - Sioux Falls, SD
6. Chloe Herren - Crooks, SD & Conner Herren - Crooks, SD
7. Nick Bjork - Marietta, MN & Katie Hanniken - Pine River, MN
8. Jennifer Gale - Colton, SD & Chuck Nelson - Hartford, SD
9. Tim Nelson - Midland, SD & Brooke Nelson - Philip, SD
10. Kassidy Peters - Brookings, SD & Tucker Rozell - Watertown, SD
11. Cedar Jandreau - Kennebec, SD & Marty Mcpherson - Piedmont, SD
12. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD & Gary Zilverberg - Holabird, SD
13. Annie Gates - Miller, SD & Trey Gates - Miller, SD
14. Nick Otto - Flandreau, SD & Jodi Nelson - Hartford, SD
15. Jojo Wagner - Hillman, MN & Mikey Loiseau - Egan, SD
16. CY Christensen - Kennebec, SD & Carson Musick - Pierre, SD
17. Shaw Nelson - Hartford, SD & Brad Nelson - Hartford, SD
18. Hanna Hostutler - Philip, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
Saddle Bronc - 7
3. Sat, August 08 2020, 6:30 PM
1.
Kyle Hapney - Harrold, SD
2. Daniel Shepherd - West Fargo, ND
3. Cody Owens - Truman, MN
4. Lance Crawford - Mondovi, WI
5. Cole Owens - Truman, MN
6. John Thelen - Mitchell, SD
7. Jordan Corrigan - Shafer, MN
Sr. Breakaway - 22
1S. Sat, August 08 2020, 11:00 AM
1.
Mike Nelson - Philip, SD
2. Chris Herren - Crooks, SD
3. Chuck Nelson - Hartford, SD
4. Greg Hewitt - Shell Lake, WIS
5. Shawn Carey - Huron, SD
6. Bart Ness - Kennebec, SD
7. Tucker Ashley - Pukwanna, SD
8. Blaine Carey - Huron, SD
9. Kirk Ford - Sturgis, SD
10. Bogie Webb - Volin, SD
11. Barry Knippling - Chamberlain, SD
12. Mark Schumacher - Woolsey, SD
13. Glen Hostutler - Midland, SD
14. Tim Nelson - Midland, SD
15. Scott Vandenberg - Sioux Falls, SD
16. JB Lord - Sturgis, SD
17. Steve Klein - Sioux Falls, SD
18. Chuck Donnelly - Elk Point, SD
19. Terry McCutcheon - Brookings, SD
20. Gary Zilverberg - Holabird, SD
21. Lynn McNenny - Sturgis, SD
3. Sat, August 08 2020, 6:30 PM
1.
Darren Lammers - Chancellor, SD
Steer Wrestling - 2
3. Sat, August 08 2020, 6:30 PM
1.
Tyler Scheevel - Lester Prairie, MN
2. Lane Day - Bartlett, NE
Team Penning - 15
1S. Sat, August 08 2020, 11:00 AM
1.
Sydney Zeller - Reliance, SD & Doni Zeller - Reliance, SD & Charlie Walters -
2. Teresa Mead - Jefferson, SD & Harold Fischer - Vermillion, SD & Tyler Steever -
3. Gary Garbe - Alpena, SD & Mick Varilek - Geddes, SD & Chuck Nelson -
4. Bogie Webb - Volin, SD & Terry Trower - Dell Rapids, SD & Robert Devitt -
5. Kristi Hoggarth - Ft. Pierre, SD & Lennie Steffen - Colome, SD & Mary Pat Fawcett -
6. Travis Olson - Harrisburg, SD & Bryan Runge - Tea, SD & Katie Pollard -
7. Barbara Hammerstrom - Davis, SD & Daryl Hammerstrom - Davis, SD & Rodney Hammerstrom -
8. Lisa Horn - Piedmont, SD & David Horn - Piedmont, SD & Kerry Horn -
9. Mike Austin - Centerville, SD & Larry Fossum - Hartford, SD & Glen Dieters -
10. Tom Varilek - Geddes, SD & Steve Klein - Sioux Falls, SD & Tom Varilek -
11. JO Syrovatka - Utica, SD & Dennis Michael - Yankton, SD & Todd Steever -
12. Collin Borgmann - White Lake, SD & Paul Borgmann - White Lake, SD & Lindsay Borgmann -
13. Scott Vandenberg - Sioux Falls, SD & Tucker Ashley - Pukwanna, SD & Leon Baier -
14. Tara Thompson - Sioux Falls, SD & Wally Bakke - Irene, SD & James Kuiper -
15. Tami Jurgens - Parker, SD & Tom Jurgens - Parker, SD & Raelin Jurgens -
Team Roping - 32
1S. Sat, August 08 2020, 11:00 AM
1.
Eric Nelson - Wabasso, MN & Cory Borman - Backus, MN
2. Blaze Steffen - Gregory, SD & Riley Hannum - Ft. Pierre, SD
3. Nick Bjork - Marietta, MN & Cody Mcmann - Destin, MN
4. Tate Oftedahl - Pemberton, MN & Chance Oftedahl - Pemberton, MN
5. Tim Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
6. Cole Latham - Flandreau, SD & Dylan Hart - Flandreau, SD
7. Tucker McDaniel - Midland, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
8. Rob McPhail - Tomah, WI & Dustin Schaefer - Sisseston, SD
9. Chuck Nelson - Hartford, SD & Brad Nelson - Hartford, SD
10. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
11. Cody Hilzendeger - Baldwin, ND & Jd Kirwan - Bone Steele, SD
12. Jon Peterson - Belle Fourche, SD & Cash Hetzel - Lemmon, SD
13. JB Lord - Sturgis, SD & Jace Engesser - Spearfish, SD
14. Mikey Loiseau - Egan, MN & Emit Valnes - Eden, SD
15. Jared Odens - Pierre, SD & Jd Gerard - Kennebec, SD
16. Wyatt McGee - Willmar, MN & Casey Simonson - Blomquist, MN
17. Trevor Olson - Mud Butte, SD & Payton Pirrung - Hartford, SD
18. Brent Belkham - Blunt, SD & Paden Belkham - Blunt, SD
19. Jade Schmidt - Box Elder, SD & Jade Nelson - Midland, SD
20. Lance Knutson - Flandreau, SD & Troy Donnelly - Elk Point, SD
21. Colby Hetzel - Lemmon, SD & Sam Huffman - Lemmon, SD
22. Koltyn Louwagie - Long Lake, SD & Khristian Louwagie - Long Lake, SD
23. Marty McPherson - Piedmont, SD & Daine Mcnenny - Sturgis, SD
24. Jake Heidebrink - Royalton, MN & Tyler Manolis - Delano, MN
3. Sat, August 08 2020, 6:30 PM
1.
Tucker Rozell - Watertown, SD & Cooper Schmidt - Marietta, MN
2. Shaw Louiseau - Flandreau, SD & Cole Stevenson - Eau Claire, WI
3. Matt Nelson - Colman, SD & Gannon Gustafson - Granite Falls, MN
4. Shawn Tibbs - Flandreau, SD & Joshua Bungard - White, SD
5. Cayden Slykhuis - Letcher, SD & Tater Moody - Woonsocket, SD
6. Rex Treeby - Heckla, SD & Elliot Gourneau - Kennebec, SD
7. Tobin Esser - Redfield, SD & Lane Schoenfeld - Astoria, SD
8. Jace Ullerich - Humbolt, SD & Reece Ullerich - Humbolt, SD
Over 40 CR - 5
1S. Sat, August 08 2020, 11:00 AM
1.
Rob McPhail - Tomah, WI
2. Greg Hewitt - Shell Lake, WIS
3. Jeff Grill - New Underwood, SD
4. Justin Scofield - Wessington Springs, SD
5. Todd Rose - Volga, SD
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0
Steer Roping - 0