Bareback - 6
|
1. Fri, July 12 2019, 6:00 PM 1.
Jhett Knight - Rushmore, NE
|
2.
Kelsey Nordvold - Pierre, SD
|
3. Sat, July 13 2019, 6:00 PM 1.
Melvin Cummings - Eagle Butte, SD
|
2.
Goldman Real Bird - Garryowen, MT
|
3.
Jacoby Johns - Okeechobee, FL
|
4.
Steven Dewolfe - Buffalo Gap, SD
|
|
Barrel Racing - 50
|
1. Fri, July 12 2019, 6:00 PM 1.
Keira Simonson - Loring, MT
|
2.
Taylor Christensen - Kyle, SD
|
3.
Kesse Deal - Dupree, SD
|
4.
Brittany Bird - Cut Bank, MT
|
5.
Keanna Dedman - Nazlini, AZ
|
6.
Jakki Hunt - Dupree, SD
|
7.
Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
|
2S. Sat, July 13 2019, 9:00 AM 1.
Shannoah Danks - Mandaree, ND
|
2.
Amber Crowley - Poplar, MT
|
3.
Tandra Klein Thrall - Hazen, ND
|
4.
Bailey King - Mandan, ND
|
5.
Sallye Williams - Skiatook, OK
|
6.
Cedar Jandreau - Kennebec, SD
|
7.
Boe Maggie Calico - Oktaha, OK
|
8.
Stolei Fredericks - Perkins - Casa Grande, AZ
|
9.
Kaycee Werdel - Chadron, NE
|
10.
Hailey Vigen - Mandaree, ND
|
11.
Taci Flinn - Newman Grove, NE
|
12.
Tatum Ward - Whitehorse, SD
|
13.
Brandee Brugh - New Town, ND
|
14.
Chaise Teehee - Muskogee, OK
|
15.
Sadie Dale - Halliday, ND
|
16.
Cooweesta Williams - Skiatook, OK
|
17.
Susan Kolb - Buffalo Gap, SD
|
18.
Jackie Whitecalfe - Garrison, ND
|
19.
Maelee Heart - Parshall, ND
|
20.
Rocksie Marchand - Wilbur, WA
|
21.
Mary Fredericks - New Town, ND
|
22.
Karlee Meyers - Box Elder, MT
|
23.
Megan Danks - Mandaree, ND
|
24.
Megan Lunak - Busby, MT
|
25.
Amy Eagleton - Sallisaw, OK
|
26.
Oodessa Barlow - Rock Point, AZ
|
27.
Faith Holyan - Coyote Canyon, NM
|
28.
Sloan Anderson - White Horse, SD
|
29.
Bobbi Sherwood-Widmann - Flasher, ND
|
30.
Sydney Kukla - Killdeer, ND
|
31.
Tomi Bradford - Selby, SD
|
32.
Blaezi Calico - Oktaha, OK
|
33.
Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
|
34.
Mashaya Alden - Fort Smith, MT
|
35.
Regan Dunn - Fort Yates, ND
|
36.
KY Longbrake - Dupree, SD
|
3. Sat, July 13 2019, 6:00 PM 1.
Kelci Bends - Cherry Creek, SD
|
2.
Stacy Bacon - Idabel, OK
|
3.
Taniah Nez - Ganado, AZ
|
4.
Kasi Prather - Ochelata, OK
|
5.
Jessee Vigen - Mandaree, ND
|
6.
Katie Fisher - Kyle, SD
|
7.
Sherri Lucas - Ochelata, OK
|
|
Bull Riding - 15
|
1. Fri, July 12 2019, 6:00 PM 1.
Dugan Black - Lukachukai, AZ
|
2.
Ivan S Yazzie - Tohatchi, NM
|
3.
Bo Tyler Vocu - Ashland, MT
|
4.
Slick Phelps - Porcupine, SD
|
5.
Kdawg Smedley - Okeechobee, FL
|
6.
Cleve Spang - Billings, MT
|
7.
Cole Brewer - Dupree, SD
|
8.
Lane Vocu - Bowdie, SD
|
3. Sat, July 13 2019, 6:00 PM 1.
Julius Y. Begay - Shiprock, NM
|
2.
Goldman Real Bird - Garryowen, MT
|
3.
Rj Amyotte - Lodge Grass, MT
|
4.
Kelin Keplin - St. John Nd 58369, ND
|
5.
Casey Fredericks - Lame Deer, MT
|
6.
Zechariah Lupe - Whiteriver, AZ
|
7.
Ethan Smith - Ponderosa, NM
|
|
Calf Roping - 26
|
1. Fri, July 12 2019, 6:00 PM 1.
Jesse Chase - Mandaree, ND
|
2.
Levi Jackson - Eufaula, OK
|
3.
Dillon Wickum - Mandan, ND
|
4.
Dax Eagle Bear - Standoff, AB
|
5.
Dean Holyan - Coyote Canyon, NM
|
6.
Spur White Clay - Fort Smith, MT
|
7.
Bode Scott - Custer, MT
|
8.
J.C. Crowley - Poplar, MT
|
9.
Cole Brewer - Dupree, SD
|
2S. Sat, July 13 2019, 9:00 AM 1.
Darrel Watson - Box Elder, MT
|
2.
Rilee Fisher - Ashland, MT
|
3.
Terry Fischer - Fort Yates, ND
|
4.
Daylon Danks - Mandaree, ND
|
5.
Corbin Fisher - Ashland, MT
|
6.
Britt Givens - Riverton, WY
|
7.
Joedon McKenzie - Mandaree, ND
|
3. Sat, July 13 2019, 6:00 PM 1.
Bryton Edmundson - Henrietta, OK
|
2.
Jason Lawrence - Washburn, ND
|
3.
Eric C. Watson - Box Elder, MT
|
4.
Preston Watson - Box Elder, MT
|
5.
Kenny Glasses - Chinle, AZ
|
6.
Joshua Felicia - Hardin, MT
|
7.
Doug Lawrence - Whitehorse, SD
|
8.
Keene Bends - Ashland, MT
|
9.
Sterling Small - Busby, MT
|
10.
Brent Belkham - Blunt, SD
|
|
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 42
|
1. Fri, July 12 2019, 6:00 PM 1.
Kesse Deal - Dupree, SD
|
2.
Jakki Hunt - Dupree, SD
|
3.
Cammie Fox - Cardston, AB
|
4.
Jacquelyn Peterson - Isabel, SD
|
5.
Brittany Bird - Cut Bank, MT
|
6.
Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
|
7.
Kayla Fanning - Mandan, ND
|
8.
Tomie Peterson - Parade, SD
|
2S. Sat, July 13 2019, 9:00 AM 1.
Sierra Fisher - Scenic, SD
|
2.
Faith Holyan - Coyote Canyon, NM
|
3.
Arena Plenty - Garryowen, MT
|
4.
Jewel Bettelyoun - Eagle Butte, SD
|
5.
Cedar Jandreau - Kennebec, SD
|
6.
Jessica Whitecalfe - Garrison, ND
|
7.
Megan Lunak - Busby, MT
|
8.
Tatum Ward - Whitehorse, SD
|
9.
Sadie Dale - Halliday, ND
|
10.
Hailey Vigen - Mandaree, ND
|
11.
Mercedes Williams - Faith, SD
|
12.
Amber Crowley - Poplar, MT
|
13.
Kristen Ferguson - Eagle Butte, SD
|
14.
Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
|
15.
Maelee Heart - Parshall, ND
|
16.
Taryn Lessert - Eagle Butte, SD
|
17.
Leah Platero - Fruitland, NM
|
18.
Sloan Anderson - White Horse, SD
|
19.
Sharon Small - Ashland, MT
|
20.
Kaycee Werdel - Chadron, NE
|
21.
Megan Danks - Mandaree, ND
|
22.
Sydney Kukla - Killdeer, ND
|
23.
Jackie Whitecalfe - Garrison, ND
|
24.
Amy Eagleton - Sallisaw, OK
|
25.
Heidi Cuny - Buffalo Gap, SD
|
3. Sat, July 13 2019, 6:00 PM 1.
Taniah Nez - Ganado, AZ
|
2.
Kelci Bends - Cherry Creek, SD
|
3.
Fallon Doka - Fountain Hills, AZ
|
4.
Courtney Small - Pryor, MT
|
5.
Kari Jo Lawrence - Whitehorse, SD
|
6.
Kana Tucker - Garryowen, MT
|
7.
Serena Dahozy - Window Rock, AZ
|
8.
Jessee Vigen - Mandaree, ND
|
9.
Kasi Prather - Ochelata, OK
|
|
Mixed Team Roping - 0
Saddle Bronc - 17
|
1. Fri, July 12 2019, 6:00 PM 1.
Seth Longbrake - Milesville, SD
|
2.
Bo Tyler Vocu - Ashland, MT
|
3.
Kaden Deal - Eagle Butte, SD
|
4.
Leegene Barlow - Rock Point, AZ
|
5.
Jeremy Meeks - Scenic, SD
|
6.
Montana Barlow - Rock Point, AZ
|
7.
Iwobla'Ska Plenty Chief - Cannonball, ND
|
8.
Brenden Dogskin - Cannonball, ND
|
9.
Jake Frazier - Whitehorse, SD
|
3. Sat, July 13 2019, 6:00 PM 1.
Brent Becenti - Rock Point, AZ
|
2.
Denver Spotted Bear - Mandaree, ND
|
3.
Goldman Real Bird - Garryowen, MT
|
4.
Kelin Keplin - St. John Nd 58369, ND
|
5.
Robert Burbank - Gallup, NM
|
6.
Llewellyn Paul - Shiprock, NM
|
7.
Marty Young Bear - Halliday, ND
|
8.
Soshane Kee - Many Farms, AZ
|
|
Sr. Breakaway - 28
|
2S. Sat, July 13 2019, 9:00 AM 1.
Steve Pourier - Kyle, SD
|
2.
Johnson Stevenson - Kirtland, NM
|
3.
Jake Longbrake - Dupree, SD
|
4.
Britt Givens - Riverton, WY
|
5.
Lynn Williams - Faith, SD
|
6.
Tom Mount - Newtown, ND
|
7.
Bart Ness - Kennebec, SD
|
8.
Frank Whitecalfe - Garrison, ND
|
9.
Allen Cuny - Buffalo Gap, SD
|
10.
Spider Ramone - Hays, MT
|
11.
Tom Knight - Eagle Butte, SD
|
12.
Don McKenzie - Mandaree, ND
|
13.
Lee Tom - Warm Springs, OR
|
14.
Darryl Crowley - Poplar, MT
|
15.
Clayton Danks - Mandaree, ND
|
16.
Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD
|
17.
Kenny Watson - Box Elder, MT
|
18.
Hubert Heart Sr. - New Town, ND
|
19.
Blair Matheson - Mandan, ND
|
20.
Eric C. Watson - Box Elder, MT
|
21.
Allen Fisher - Ashland, MT
|
22.
Clayton Keplin - Belcourt, ND
|
23.
Ivan Small - Lodge Grass, MT
|
24.
Ralph Williams - Skiatook, OK
|
25.
Mervin Packineau - Parshall, ND
|
26.
Frank Lawrence - Whittman, AZ
|
27.
Bruce Parisien - Belcourt, ND
|
28.
Lloyd Vigen - Mandaree, ND
|
|
Steer Wrestling - 15
|
1. Fri, July 12 2019, 6:00 PM 1.
Rowdy Benson - Morristown, SD
|
2.
Bode Scott - Custer, MT
|
3.
Cole Brewer - Dupree, SD
|
4.
Daycen Hunt - Eagle Butte, SD
|
5.
Kash Shade - Lethbridge, AB
|
6.
TJ Heinert - Mission, SD
|
7.
JJ Hunt - Ridgeview, SD
|
3. Sat, July 13 2019, 6:00 PM 1.
Brent Belkham - Blunt, SD
|
2.
Tyler John Byrne - Martin, SD
|
3.
Shawn Buffalo - Maskwascis, AB
|
4.
Joe Ross - Millboro, SD
|
5.
Walker Small - Ashland, MT
|
6.
Bryton Edmundson - Henrietta, OK
|
7.
Joe Wilson - Martin, SD
|
8.
Wacey Real Bird - Garryowen, MT
|
|
Team Penning - 0
Team Roping - 80
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 7
|
1. Fri, July 12 2019, 6:00 PM 1.
Jeremy Lester - McLaughlin, ND
|
2.
Tyrus Ashley - Cherry Creek, SD
|
3.
Dylan Bradford - Selby, SD
|
4.
Kasen Johnson - Mandaree, ND
|
3. Sat, July 13 2019, 6:00 PM 1.
Bowen Simpson - Lame Deer, MT
|
2.
Wynn Lawrence - White Horse, SD
|
3.
Maize Two Bears - Cannon Ball, ND
|
|
Jr. Breakaway - 24
|
2S. Sat, July 13 2019, 9:00 AM 1.
Nick Three Irons - Lodge Grass, MT
|
2.
Caleb Cole - Lame Deer, MT
|
3.
Kaydin Small - Lodgegrass, MT
|
4.
Justin Three Irons - Hardin, MT
|
5.
Hance Indian Three Irons - Crow Agency, MT
|
6.
Kadie Bends - Ashland, MT
|
7.
Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
|
8.
Maize Two Bears - Cannon Ball, ND
|
9.
Bailey Chase - Mandaree, ND
|
10.
Paden Belkham - Blunt, SD
|
11.
Arena Delorme - Mandan, ND
|
12.
Wynn Lawrence - White Horse, SD
|
13.
Susanna White Clay - Fort Smith, MT
|
14.
Marla Klein - Hazen, ND
|
15.
Laney Keplin - St. Johns, ND
|
16.
Bradi Fisher - Scenic, SD
|
17.
Tyress Watson - Box Elder, MT
|
18.
Keegan Dee - Mandaree, ND
|
19.
Tanner Not Afraid - Billings, MT
|
20.
Gunner Plenty - Garryowen, MT
|
21.
Eskie Heart - Parshall, ND
|
22.
Shannoah Danks - Mandaree, ND
|
23.
Clayton C Three Irons - Crow Agency, MT
|
24.
Karson Campbell - Lame Deer, MT
|
|
Jr. Barrel Racing - 32
|
2S. Sat, July 13 2019, 9:00 AM 1.
Bailey Chase - Mandaree, ND
|
2.
Stolei Fredericks - Perkins - Casa Grande, AZ
|
3.
Fallon Real Bird - Garryowen, MT
|
4.
Susanna White Clay - Fort Smith, MT
|
5.
Kali Young - Dupree, SD
|
6.
Kyra Teehee - Muskogee, OK
|
7.
Marla Klein - Hazen, ND
|
8.
Rayna Grimes - Kyle, SD
|
9.
Rocksie Marchand - Wilbur, WA
|
10.
Kayclynn Young - Dupree, SD
|
11.
Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
|
12.
Delaney Rose Fisher - Ashland, MT
|
13.
Jo Jo Fischer - Fort Yates, ND
|
14.
Tayla Ward - Whitehorse, SD
|
15.
Laney Keplin - St. Johns, ND
|
16.
Bailey Not Afraid - Billings, MT
|
17.
Kaylee Lessert - Porcupine, SD
|
18.
Tae Heathershaw - Martin, SD
|
19.
Taysia Hall - New Town, ND
|
20.
Oodessa Barlow - Rock Point, AZ
|
21.
Shannoah Danks - Mandaree, ND
|
22.
Dayle Bad Warrior - Dupree, SD
|
23.
Bobbi Fisher - Scenic, SD
|
24.
Nizhoni Davis - New Town, ND
|
25.
Tymber Benson - Morristown, SD
|
26.
Shawnee Lawrence - Cherry Creek, SD
|
27.
Boe Maggie Calico - Oktaha, OK
|
28.
Tristin Small - Ashland, MT
|
29.
Kayla Bacon - Idabel, OK
|
30.
Taci Flinn - Newman Grove, NE
|
31.
Savaya Alden - Fort Smith, MT
|
32.
Alex Whipple - Parmalee, SD
|
|
SRTR - 24
Steer Roping - 0
|