Martin, SD
Bareback - 3
1. Sat, Aug 10 2019 6:45PM
1.
Dylan Riggins - Kadoka, SD
3. Sun, Aug 11 2019 6:45PM
1.
Peyton Sterkel - Merriman, NE
2. Jhett Knight - Rushville, NE
Barrel Racing - 40
1. Sat, Aug 10 2019 6:45PM
1.
Jayda Tibbs - Ft. Pierre, SD
2. Sierra Spratt - Phoenix, AZ
3. Jacey Thompson - Yoder, WY
4. Shandra Stromer - Harrold, SD
5. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD
6. Amy Wilcox - Red Owl, SD
7. Katie Hostutler - Midland, SD
8. Rayel Livermont - Sturgis, SD
9. Annie Fulton - Miller, SD
10. Jena Garwood - Atkinson, NE
11. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
12. Jordan Sanders - Merriman, NE
2S. Sun, Aug 11 2019 8:00AM
1.
Heather Bosse - Cogswell, ND
2. Rickie Engesser - Spearfish, SD
3. Becky Barry - Belle Fourche, SD
4. Charmane Macomber - Whitman, NE
5. Justine Jobman - Bayard, NE
6. Ginalee Sinner - Sargent, NE
7. Dori Hollenbeck - Winner, SD
8. Jenny Belkham - Blunt, SD
9. Rylan Swanson - Arthur, NE
10. Carlee Johnston - Elm Springs, SD
11. Shania Macomber - Whitman, NE
12. Amanda Lymber - Broken Bow, NE
13. Kailee Webb - Isabel, SD
14. Shaw Nelson - Hartford, SD
15. Taylor Engesser - Spearfish, SD
16. Coralee Spratt - Lysite, WY
17. Taylor Barry - Ft. Pierre, SD
3. Sun, Aug 11 2019 6:45PM
1.
Jolynn Grieves - Winner, SD
2. Sidni Jandreau - Kennebec, SD
3. Macy Fuller - Wittman, AZ
4. Madi Waln - Martin, SD
5. Katie Lensegrav - Interior, SD
6. Deb Thompson - Gordon, NE
7. Sami Shoemaker - Beresford, SD
8. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
9. Sue Sell - Martain, SD
10. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
11. Tae Heathershaw - Martin, SD
Bull Riding - 9
1. Sat, Aug 10 2019 6:45PM
1.
Brady Schmidt - Alpena, SD
2. Kyle Hapney - Ft. Pierre, SD
3. Austin Friese - Alpena, SD
4. Collin Hunt - Interior, SD
3. Sun, Aug 11 2019 6:45PM
1.
Wacey Ferguson - Hermosa, SD
2. Thunder Boomer - Wessington Springs, SD
3. Riley Johnsen - Beresford, SD
4. Peyton Sterkel - Merriman, NE
5. Dawson Reedy - Philip, SD
Calf Roping - 26
1. Sat, Aug 10 2019 6:45PM
1.
Allen Auer - Whitewood, SD
2. Blake Eggl - Minot, ND
3. Troy Wilcox - Red Owl, SD
4. Miles Garwood - Atkinson, NE
5. Bodie Mattson - Sturgis, SD
6. Will Smith - Gordon, NE
7. Brett Wilcox - Red Owl, SD
8. Wynn Schaack - Wall, SD
2S. Sun, Aug 11 2019 8:00AM
1.
Cody Rieker - Lexington, NE
2. JT Adamson - Cody, NE
3. Austin Hurlburt - Norfolk, NE
4. Carson Johnston - Elm Springs, SD
5. Terry Graff - Long Pine, NE
6. Lane Day - Bartlett, NE
7. Maverick Harper - Alva, OK
8. Nick Becker - Garden City, KS
9. Chip Wilson - Lemoyne, NE
10. Patrick Martin - Lexington, NE
11. Travis Lymber - Broken Bow, NE
3. Sun, Aug 11 2019 6:45PM
1.
Grey Gilbert - Buffalo, SD
2. Chance Derner - New Underwood, SD
3. Tanner Stec - Bassett, NE
4. Bodey Waln - Martin, SD
5. Matt Peters - Smithwick, SD
6. Cole Robinson - Moorcroft, WY
7. Wyatt Tibbitts - Hot Springs, SD
Goat Tying - 18
1. Sat, Aug 10 2019 6:45PM
1.
Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
2. Layni Stevens - St.Lawrence, SD
3. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
4. Sierra Spratt - Phoenix, AZ
5. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
6. Jacey Thompson - Yoder, WY
7. Mikenzy Miller - Faith, SD
2S. Sun, Aug 11 2019 8:00AM
1.
Shania Macomber - Whitman, NE
2. Rickie Engesser - Spearfish, SD
3. Karissa Rayhill - Martin, SD
4. Carlee Johnston - Elm Springs, SD
5. Savana Johnston - Elm Springs, SD
3. Sun, Aug 11 2019 6:45PM
1.
Sawyer Gilbert - Buffalo, SD
2. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
3. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
4. Tawny Barry - Carter, SD
5. Tarryn Petrak - Martin, SD
6. Keanna Ward - Fruitdale, SD
Ladies Breakaway - 66
1. Sat, Aug 10 2019 6:45PM
1.
Mikenzy Miller - Faith, SD
2. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
3. Whitney Knippling - Whitewood, SD
4. Sierra Spratt - Phoenix, AZ
5. Carole Hollers - Sturgis, SD
6. Annie Fulton - Miller, SD
7. Rayel Livermont - Sturgis, SD
8. Shayna Deal - Faith, SD
9. Jacey Thompson - Yoder, WY
10. Peggy Garman - Sundance, WY
11. Josi Stevens - St.Lawrence, SD
12. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
13. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
14. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD
15. Taryn Sippel - Pierpont, SD
2S. Sun, Aug 11 2019 8:00AM
1.
Coralee Spratt - Lysite, WY
2. Kelly Kohle - Johnstown, NE
3. Kirby Eppert - Seneca, NE
4. Crystal Cover - Ashby, NE
5. Haley Reed - Arnold, NE
6. Jennifer Gale - Humboldt, SD
7. Cheyenne Brown - Ponca, NE
8. Moriah Glaus - Chamberlain, SD
9. Makenzie Wilson - Lemoyne, NE
10. Savana Johnston - Elm Springs, SD
11. Amber Coleman - Orchard, NE
12. Scout Hebbert - Mullen, NE
13. Shawnee Sherwood - Grace, ID
14. Syerra (cy) Christensen - Kennebec, SD
15. Jenny Belkham - Blunt, SD
16. Shania Macomber - Whitman, NE
17. Charmane Macomber - Whitman, NE
18. Kacey Struxness - Appleton, MN
19. Katie Mundorf - Mullen, NE
20. Karissa Rayhill - Martin, SD
21. Torie Kester - Clearwater, NE
22. Sydney Adamson - Cody, NE
23. Jessica McMaster - Madison, KS
24. Brooke Jamison - Ashby, NE
25. Rickie Engesser - Spearfish, SD
26. Haley Brown - Ponca, NE
27. Taylor Engesser - Spearfish, SD
28. Sydney Graff - Long Pine, NE
29. Carlee Johnston - Elm Springs, SD
30. Bodelle Mueller - Sutherland, NE
31. Savanna Glaus - Chamberlain, SD
32. Georgie Lage - Sutherland, NE
33. Ginalee Sinner - Sargent, NE
34. Megan Steiger - Rapid City, SD
35. Kailee Webb - Isabel, SD
3. Sun, Aug 11 2019 6:45PM
1.
Devin Nicholls - Moorcroft, WY
2. Macy Fuller - Wittman, AZ
3. Keanna Ward - Fruitdale, SD
4. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
5. Kayla Olson - Chadron, NE
6. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
7. Sidney Peters - Smithwick, SD
8. Hanna Hostutler - Midland, SD
9. Tawny Barry - Carter, SD
10. Karlie Robertson - New Underwood, SD
11. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
12. Brenda White - Oelrichs, SD
13. Courtney Peters - Hot Springs, SD
14. Rieley Maier - Chadron, NE
15. Sawyer Gilbert - Buffalo, SD
16. Brooke Nelson - Philip, SD
Mixed Team Roping - 42
1. Sat, Aug 10 2019 6:45PM
1.
Pam Hollenbeck - Long Pine, NE & Todd Hollenbeck - Long Pine, NE
2. Tanielle Arneson - Enning, SD & Tarin Arneson - Enning, SD
3. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD & Ora Taton - Rapid City, SD
4. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD & Dustin Chohon - Oneill, NE
5. Whitney Knippling - Whitewood, SD & Allen Auer - Whitewood, SD
6. Taryn Sippel - Pierpont, SD & Guy Fransua - Martin, SD
7. Trina Arneson - Enning, SD & Melvin Arneson - Enning, SD
8. Josi Stevens - St.Lawrence, SD & Tracer Olson - White River, SD
9. Jacey Thompson - Yoder, WY & Bodie Mattson - Sturgis, SD
10. Mikenzy Miller - Faith, SD & Riley Birkeland - Belle Fouche, SD
2S. Sun, Aug 11 2019 8:00AM
1.
Coralee Spratt - Lysite, WY & Jared Bilby - Bridgeport, NE
2. Ginalee Sinner - Sargent, NE & Doug Finney - Anselmo, NE
3. Syerra (cy) Christensen - Kennebec, SD & Carson Musick - Pierre, SD
4. Savana Johnston - Elm Springs, SD & Carson Johnston - Elm Springs, SD
5. Calder Johnston - Elm Springs, SD & Savanna Glaus - Chamberlain, SD
6. Shawnee Sherwood - Grace, ID & Cole Sherwood - Grace, ID
7. Haley Brown - Ponca, NE & Clint Whipple - St Francis, SD
8. Kendra Lowry - Almena, KS & Bret Trenary - Salida, CO
9. Georgie Lage - Sutherland, NE & Gunner Walker - Arthur, NE
10. Jessica McMaster - Madison, KS & Dawson Mcmaster - Madison, KS
11. Mercedes Trenary - Arthur, NE & Jhett Trenary - Salida, CO
12. Bodelle Mueller - Sutherland, NE & Marvin Mueller - Sutherland, NE
13. Taylor Engesser - Spearfish, SD & Neal Engesser - Spearfish, SD
14. Kelly Kohle - Johnstown, NE & Heath Barlow - Ewing, NE
15. Sydney Graff - Long Pine, NE & Terry Graff - Long Pine, NE
16. Brooke Jamison - Ashby, NE & Monte Jamison - Ashby, NE
17. Cheyenne Brown - Ponca, NE & Troy Donnelly - Elk Point, SD
18. Crystal Cover - Ashby, NE & Chris Cover - Ashby, NE
19. Leigh Sherwood - Grace, ID & Steve Sherwood - Grace, ID
20. Lanell Graham - Valentine, NE & Zeb Graham - Valentine, NE
3. Sun, Aug 11 2019 6:45PM
1.
Tim Nelson - Midland, SD & Brooke Nelson - Philip, SD
2. Keanna Ward - Fruitdale, SD & Keith Hodson - Martin, SD
3. Shawnie Swedberg - Callaway, NE & Hunter Carlson - Garrison, ND
4. Sawyer Gilbert - Buffalo, SD & Grey Gilbert - Buffalo, SD
5. Macy Fuller - Wittman, AZ & Kade Smith - Post, TX
6. Kayla Olson - Chadron, NE & Brad Olson - Chadron, NE
7. Hanna Hostutler - Midland, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
8. Brenda White - Oelrichs, SD & Tucker White - Hershey, NE
9. Cedar Jandreau - Kennebec, SD & Marty Jandreau - Kennebec, SD
10. Courtney Peters - Hot Springs, SD & Tucker Chytka - Spearfish, SD
11. Denise Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
12. Devin Nicholls - Moorcroft, WY & Cole Robinson - Moorcroft, WY
Saddle Bronc - 12
1. Sat, Aug 10 2019 6:45PM
1.
Seth Longbrake - Milesville, SD
2. Trampus Thompson - Sturgis, SD
3. Kaden Deal - Eagle Butte, SD
4. Cole Pateneaude - Halliday, ND
5. Jeremy Meeks - Scenic, SD
6. Kyle Hapney - Ft. Pierre, SD
7. Trey Gates - Wolsey, SD
3. Sun, Aug 11 2019 6:45PM
1.
Rhett Fanning - Martin, SD
2. Cash Wilson - Wall, SD
3. Carter Elshere - Elm Springs, SD
4. Dylan Schofield - Philip, SD
5. Chet Smith - Philip, SD
Sr. Breakaway - 14
1. Sat, Aug 10 2019 6:45PM
1.
Glen Hostutler - Midland, SD
2. Gary Zilverberg - Holabird, SD
3. Jay Mattson - Sturgis, SD
4. Bart Ness - Kennebec, SD
2S. Sun, Aug 11 2019 8:00AM
1.
Steve Klein - Sioux Falls, SD
2. Darren Lammers - Chancellor, SD
3. Steve Sherwood - Grace, ID
4. John Hoven - McLaughlin, SD
5. Darrell Barry - Belle Fourche, SD
6. Scott Lammers - Hermosa, SD
7. Neal Engesser - Spearfish, SD
3. Sun, Aug 11 2019 6:45PM
1.
Tim Nelson - Midland, SD
2. Barry Knippling - Chamberlain, SD
3. Marty Jandreau - Kennebec, SD
Steer Wrestling - 36
1. Sat, Aug 10 2019 6:45PM
1.
Jason Hapney - Harrold, SD
2. Logan Lemmel - Whitewood, SD
3. Brett Wilcox - Red Owl, SD
2S. Sun, Aug 11 2019 8:00AM
1.
Maverick Harper - Alva, OK
2. Gabe Taylor - Valentine, NE
3. Taylor Dawls - Oneill, NE
4. Chad Vancampen - McCook, NE
5. Carson Johnston - Elm Springs, SD
6. Kris Rasmussen - Riverdale, NE
7. Jeff Johnston - Thedford, NE
8. Austin Hurlburt - Norfolk, NE
9. Calder Johnston - Elm Springs, SD
10. Taylor Davis - Oniell, NE
11. Travis Kester - Clearwater, NE
12. Hoyt Kraeger - Avoca, NE
13. Russell Hipke - Stuart, NE
14. Lane Day - Bartlett, NE
15. Weston Winkers - Nelson, NE
16. Jarrett Rasmussen - Broken Bow, NE
17. Jeff Richardson - Kearney, NE
18. Ty Melvin - Hyannis, NE
19. Reed Kraeger - Elwood, NE
3. Sun, Aug 11 2019 6:45PM
1.
Seth Shorb - Hermosa, SD
2. Joe Wilson - Martin, SD
3. Carson Good - Long Valley, SD
4. Denton Good - Long Valley, SD
5. Cameron Fanning - Olivet, SD
6. Tucker Chytka - Spearfish, SD
7. Cass Lytle - Quinn, SD
8. Tyler John Byrne - Martin, SD
9. Carter Kennedy - Beresford, SD
10. Wyatt Tibbitts - Hot Springs, SD
11. Bryce Dibbern - Interior, SD
12. Tate Petrak - Martin, SD
13. Joe Ross - Rosebud, SD
14. Sawyer Strand - Sioux Falls, SD
Team Penning - 0
Team Roping - 41
1. Sat, Aug 10 2019 6:45PM
1.
Andy Knott - Thedford, NE & Todd Hollenbeck - Long Pine, NE
2. Trevor Olson - Mud Butte, SD & Sam Huffman - Belle Fourche, SD
3. Lan Fuhrer - Belle Fourche, SD & Tracer Olson - White River, SD
4. Blaine Finney - Ainsworth, NE & Dustin Chohon - Oneill, NE
5. Kole Latham - Flandreau, SD & Payton Pirrung - Hartford, SD
6. Jay Mattson - Sturgis, SD & Bodie Mattson - Sturgis, SD
7. Melvin Arneson - Enning, SD & Tarin Arneson - Enning, SD
8. Wynn Schaack - Wall, SD & Clay Schaack - Wall, SD
9. Cooper Brott - Gothenburg, NE & Matt Fattig - Brady, NE
10. Troy Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
11. Dalton Sheridan - Faith, SD & Wyatt Schuelke - Opal, SD
12. Bart Ness - Kennebec, SD & Chops Yazzie - Window Rock, AZ
2S. Sun, Aug 11 2019 8:00AM
1.
Travis Lymber - Broken Bow, NE & Dalton Pelster - Burwell, NE
2. Taylor Dawls - Oneill, NE & Heath Barlow - Ewing, NE
3. Conner McNenny - Sturgis, SD & Daine Mcnenny - Sturgis, SD
4. Jhett Trenary - Salida, CO & Bret Trenary - Salida, CO
5. Spencer Sinner - Sargent, NE & Doug Finney - Anselmo, NE
6. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
7. Clint Whipple - St Francis, SD & Troy Donnelly - Elk Point, SD
8. Nick Becker - Garden City, KS & Dawson Mcmaster - Madison, KS
9. Cole Sherwood - Grace, ID & Steve Sherwood - Grace, ID
10. Chris Cover - Ashby, NE & Jared Bilby - Bridgeport, NE
11. Gunner Walker - Arthur, NE & Mark Swanson - Arthur, NE
12. Tony Farella - Spearfish, SD & Neal Engesser - Spearfish, SD
13. Colton Lowry - Almena, KS & Connor Stephens - Rexford, KS
14. Spencer Jobman - Bayard, NE & Monte Jamison - Ashby, NE
15. Jeff Johnston - Thedford, NE & Dustin Harris - O'Neill, NE
16. Jason Held - Atkinson, NE & Ty Sierks - Atkinson, NE
3. Sun, Aug 11 2019 6:45PM
1.
Joe Wilson - Martin, SD & Trent Byrne - Martin, SD
2. Tucker McDaniel - Midland, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
3. Wroper Kosel - Glenham, SD & Hunter Carlson - Garrison, ND
4. Brad Olson - Chadron, NE & Elliot Gourneau - Kennebec, SD
5. Jeremy Ferguson - Eagle Butte, SD & Daycen Hunt - Ridgeview, SD
6. Cooper White - Hershey, NE & Tucker White - Hershey, NE
7. Kade Smith - Post, TX & Cash Hetzel - Lemmon, SD
8. Tim Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
9. Jon Peterson - Belle Fourche, SD & Trae Smith - Belle Fourche, SD
10. Tyler John Byrne - Martin, SD & Keith Hodson - Martin, SD
11. Bodey Waln - Martin, SD & Joe Waln - Martin, SD
12. Jacoby Heathershaw - Martin, SD & Jade Byrne - Martin, SD
13. Jason Thorstenson - Rapid City, SD & Jade Nelson - Midland, SD
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0